West Winds Ventile Safari Shirt+Tempest+ Hilltrek Smock

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod zbuddy » úte říj 21, 2008 13:19

chonga píše:
zbuddy píše:4000 Kč za košili bych také nedal, za super bundu bych dejme tomu 6-8000 Kč někdy možná dal. Používat košili místo bundy mi připadá divné. Košile mne nezahřeje, SS bunda ano.

4000,- za košili je fakt dost :wink:

Sorry, převzal jsem bez ověření tuto informaci
sx02 píše:Ondrej: Jsem jen od prirody ponekud skepicky nez vyhodim 4k za kosili z okna. Nic vic. ;-)

Ondrej psal, že cena bez poštovného je 3400 SK, což je dejme tomu 2750 Kč..
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod sx02 » úte říj 21, 2008 13:26

JJ taky jsem koukal, ziju v dobe kdy byla libra 40kc. :oops: Kazdopadne z odkazu od ondreja je cena 90+15 liber.
Coz je ca 3400. Stale mi to prijde za kosili privela i kdyz vypada hezky.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » úte říj 21, 2008 15:16

@Joker - bavlna Ventile ma 4 rozne "grades". Od najtensej tkaniny az po tu najhrubsiu (military grade). Na mojej koseli je pouzita Ventile, ktorej gramaz je priblizne rovnaka ako na bundach od Klattermusenu. Nepochybujem o tom, ze Klattermusen pouziva bavlnu rovnakej kvality ako je Ventile. K vodnemu stlpcu sa vyjadrim na konci prispevku.

@Vici - Na netu je toho naozaj hodne. Ak ti vsak smiem uprimne a priatelsky poradit, tak ti odporucam Hilltrek. Ja si u nich v najblizsom case dam usit na mieru Braemar Ventile smock s niekolkymi upravami. Hilltrek ma vobec najlepsie ceny, ake nasiel.
Kvalita je, samozrejme, excelentna a pristup k zakaznikom je takisto super.

@Rujir - prave polarne oblasti velmi dobre otestuju, ako material zvlada vlhkost. Samozrejme, mam na mysli vlhkost pochadzajucu zvnutra. :wink: Ventile sa tam pouziva/pouzivala hlavne kvoli extremne vysokej priedysnosti. Inac, aby sme sa pochopili - bavlna ostane vzdy len bavlnou - ako taka ma radsej suche podmienky. Na rozdiel od beznej bavlny vsak zvladne obrovske mnoztvo dazda, kym zacne byt neprijemnou pre jej nositela.

@zbuddy - Kde som pisal, ze pouzivam koselu namiesto bundy? :shock: Ze ta kosela nezahreje? Tak to by si sa cudoval... Treba si uvedomit, ze ta kosela je takisto neprefukava ako Tilak Latok, ci ine membranove SS. Nedaj sa oklamat tym pomenovanim "kosela". Je to dost zavadzajuce. Ta kosela je presne z toho materialu ako vsetky Ventile bundy. Poskytuje taku istu ochranu. Ibaze nema kapucu. V mojom teste ma ochranila pred zlym pocasim lepsie ako Tilak Latok - a to uz je co povedat si myslim. Ostatne moje kosele toto nedokazu... :lol:

PRE VSETKYCH - Ja som koselu kupoval za 75 + 15 libier. Bohuzial, cena sa o niekolko tyzdnov po mojom nakupe necakane dvihla. :cry:
A teraz vysvetlim, preco som kupil koselu. Lebo som velky SKEPTIK. O bavlnu som sa nikdy nejako extra nezaujimal. Ale potom tu jeden nas clen poslal par prispevkov o Ventile bavlne. Konkretne ide o BAJKALA. Trochu som sa o Ventile zacal zaujimat. Precital som vsetky prispevky, ktore som na zahranicnych forach nasiel. No este stale som bol dost skepticky. A tak som zacal hladat po celom nete, aka najlacnejsia vec z Ventile sa da kupit. A nasiel som koselu. Jedinu koselu z Ventile na planete. Stala 75+15=90 libier, co sa mi zdalo dost vela za "obycajnu koselu". No rozhodol som sa, ze to risknem a ked to bude nejaka ..ujovina, tak pridem o 3400Sk, a nie o dvojnasobok. Az ked som koselu prvykrat vzal do ruk, pochopil som, preco stoji tolko penazi...
Ventile nie je vsemohuca, ale ved napokon, to iste plati pre kazdy material. Posolstvo mojej kratkej recenzie je vlastne take, ze Ventile je podla mna najvsestrannejsi material, aky si mozete kupit. Je neprefukava, omnoho odolnejsia voci dazdu ako najlepsie SS bundy na trhu, extremne priedysna, mimoriadne odolna voci ohnu, trniu, hmyzu (komare sa mozu hoci aj posrat, ale cez Ventile vas neokradnu o vasu krv), ma sialene dlhu zivotnost a ... v meste s nou nevyzerate ako keby ste prave prisli z nejakej trojmesacnej expedicie. Je draha? ANO, JE. Ale urcite tu plati, ze dostanete to, za co ste zaplatili.

A NAKONIEC pre vsetkych: kauza vodny stlpec! Videli ste prilozene VIDEO? Pozreli ste si ho pozorne? Pre tych, ktori ho nepochopili, vysvetlim. Na zem som polozil nadobu s vodou. Hlbka vody bola cca 10cm. Trochu viac, ako je zvycajne na mokrej trave. Na hladinu vody som polozil koselu. Postavil som sa na nu jednou nohou, vahu tela som preniesol na pätu a potom som dokonca niekolkokrat poskakal po koseli. Na koselu som vyvinul obrovsky tlak (statim na jednej nohe mozno 20m vodneho stlpca a skakanim mozno aj 30+ m). Ventile ma mat vodny stlpec 0,75 m, co je cca 40-krat menej, ako je potrebne, aby mohla prezit takyto test... :shock: (mimochodom, Shivling v tomto teste zlyhal do 3 sekund, Latok som takto netestoval, ale predpokladam to, co u Shivlingu)
Ako je sakra mozne, ze cez jednu jedinu vrstvu bavlny nepresla ani kvapka vody? Bud je teoria o vodnom stlpci nespravna, alebo mi z West Winds poslali chybny kus kosele s vodnym stlpcom 30+ m. Ospravedlnujem sa, ale moj obmedzeny mozog na vyriesenie tohto problemu nestaci. Cakam na vase vysvetlenia. Ale prosim, nech su vase prispevky rozumne, nech to nie su iba prazdne ironicke poznamky! Vopred dakujem. Ondrej
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod joker » úte říj 21, 2008 15:32

Hmm mozno v Klattermussene nemaju take pekne humna a take pekny lavorik s vodou no.... 8) .
joker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř pro 12, 2007 14:19
Bydliště: Bratislava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » úte říj 21, 2008 15:43

Ze som ja idiot skor neprisiel na to, ze to je tym carovnym lavorikom... Ale nie, teraz vazne. Vsetkych som vas dostal. Kosela nepremokla preto, lebo som do lavorika nalial suchu vodu! Ale dobry pokus, joker.

No, je tu niekto, kto pozna naozaj nejaku rozumnu odpoved na to video? A lavorik si, prosim vas, nedoberajte. Chudak, bude mat z toho komplexy a stane sa z neho alkoholik.
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod zbuddy » úte říj 21, 2008 15:47

@ Ondrej: nepíšu, že píšeš, že používáš tuto košili místo bundy.
Důvody toho, proč jsem to tak napsal:
1. cena je dejme tomu stejná jako za SS bundu, tím pádem od ní chci podobné a lepší vlastnosti
2. srovnáváš její vlastnosti s Latokem a Shivlingem, což jsou bundy
3. sx02 psal volně řečeno, že kašle na Latok (bundu), ale že nechce takovouto košili
4. vyzdvihuješ její prodyšnost, ale zároveň nepromokavost. Prodyšnost mám či mohu chtít od coolmaxu, merina či jánevímčeho. Což jsou v podstatě trika. Ale nepromokavost chci od bundy. Protože mi vadí déšť hlavně v chladném počasí, letní liják z vedra mi nevadí. Takže chci něco nepromokavé, prodyšné a zároveň to, v čem mi nebude zima. V případě Tvé nepromokavé košile bych ji musel podvléci něčím, co mne zahřeje, tím de facto změním funkci Tvé košile na funkci bundy.
5. jak již bylo mnohokrát řečeno, žádné oblečení nehřeje (pokud nemá nějaké vyhřívání), pouze izoluje/zadržuje Tvé teplo.
Takže nepiš, že Tvoje košile hřeje, takovou nepřesnosti by si na vědě a exaktních údajích založený badatel jako Ty
neměl dovolit. :rolleyes: #-o [-X V tomto případě si dovolím ironii, doufám, že se neurazíš a nerozbrečíš. Doposud
jsem si s Tebou psal na veřejnosti i formou SZ korektně :ú
6. Prostě se to furt motá kolem toho, že takovou košili bych měl používat jako bundu. To už si raději koupím regulérní bundu
z Ventile, etaproofu či z Paramo/Furtech.

Ondrej píše:@zbuddy - Kde som pisal, ze pouzivam koselu namiesto bundy? :shock: Ze ta kosela nezahreje? Tak to by si sa cudoval... Treba si uvedomit, ze ta kosela je takisto neprefukava ako Tilak Latok, ci ine membranove SS. Nedaj sa oklamat tym pomenovanim "kosela". Je to dost zavadzajuce. Ta kosela je presne z toho materialu ako vsetky Ventile bundy. Poskytuje taku istu ochranu. Ibaze nema kapucu. V mojom teste ma ochranila pred zlym pocasim lepsie ako Tilak Latok - a to uz je co povedat si myslim. Ostatne moje kosele toto nedokazu... :lol:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod joker » úte říj 21, 2008 15:49

hmm cece srandujes nie? na tvoj pokus staci aj vodny stlpec 0,3 ... zataz koselu batohom a prechadzaj sa pol dna v dazdi sem tam sa obsuchni o skalu o vetvu a potom uvidis ci v klattermussene su sprostejsi ludia ako u nas na vychode a nevedia o com pisu vo svojich propagacnych materialoch.
joker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř pro 12, 2007 14:19
Bydliště: Bratislava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » úte říj 21, 2008 16:42

Joker, tak teraz si tu napisal totalnu prostost. Firma Gore a mohe dalsie firmy tvrdia, ze pri klaknuti na koleno vyvinies na oblecenie tlak rovnajuci sa tlaku priblizne 15m vysokeho vodneho stlpca. Skakanim som vyvinul na koselu este ovela vyssi tlak. Na nete som nasiel info, ze WindStopper ma 8m vodny stlpec. a ten v mojom teste neprezil ani 3 sekundy. Tak sa uvedom, co pises chlape!
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod joker » úte říj 21, 2008 17:19

omg ventile uvadza na svojich strankach vodny stlpec pre 240gramovy ventile 0,75metra. Pre 300gramovy 0,9metra. Klattermussen uvadza na svojich strankach pre 205gramovy cotton 0,75metra. Pre svoje membranove bundy uvadza 20metrov. O bunde z 205gramoveho cottonu pisu ze vydrzi az 4 hodiny dazda. Kedze stlpec 0,75metra vydrzi 4 hodiny dazda vydrzi aj tvoj hokuspokus.
Pripadne napis do Klattermussenu ze na svojich strankach ojebavaju....lebo podla teba 205gramova husto tkana bavlna nepremokne po 4hodinach a ma vodny stlpec 30+ a ne ako oni tvrdia 0,75.
Ale nic kludne glorifikuj dalej, celkom sa zabavam )))
joker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř pro 12, 2007 14:19
Bydliště: Bratislava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » úte říj 21, 2008 19:30

Tak este raz. Citaj pozorne, lebo rpises o niecom uplne odlisnom. Vyrobcovia membranovych bund tvrdia: Ak si klaknete na mokru travu, na oblecenie vyviniete tlak, ktory sa rovna tlaku priblizne 15m vysokeho vodneho stlpca. Ventile ma 20-krat mensi vodny stlpec. Ako je teda mozne, ze ked som si na koselu klakol, nepresla cez nu ani kvapka vody? Ako to vlastne je?
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Umiaki » úte říj 21, 2008 20:36

Ondrej píše:Ako je teda mozne, ze ked som si na koselu klakol, nepresla cez nu ani kvapka vody? Ako to vlastne je?

Imho by promokla, kdybys ji zatizil na delsi dobu. V zasade prece potrebujes na kazde vlakno na jednom miste pusobit silou sloupce aspon 0,75 m. Pak by mela vlakna postupne promokat a az dolu by tedy mela promoknout za nejake 4 hodiny.
Membrana prece taky neproteka pri 20...30+ m, ale voda se postupne protlacuje dovnitr. Neni to jako by membrana zmizela, kdyz na ni skocis.
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » úte říj 21, 2008 22:06

Kdesi som raz nasiel informaciu, ze membrana WindStopper ma vodny stlpec 8m. To je asi 10-krat viac ako u Ventile. Pri tom istom teste som cez Windstopper pretlacil vodu asi za dve sekundy. Preco sa mi to iste nepodarilo cez Ventile? Tvoja teoria tu vobec nesedi. Nejake ine vysvetlenie?
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » stř říj 22, 2008 6:29

joker píše: O bunde z 205gramoveho cottonu pisu ze vydrzi az 4 hodiny dazda. Kedze stlpec 0,75metra vydrzi 4 hodiny dazda vydrzi aj tvoj hokuspokus.


Joker, pokusim sa ti v kratkosti vysvetlit, ako funguje oblecenie v dazdi, lebo to mas zjavne pomylene. Dazd su kvapky. Kvapky maju roznu velkost. Vacsina kvapiek ma priemer 0,85 - 3,2 mm. Najvacsie kvapky dosahuju priemer asi 5mm. Cim vacsia je kvapka, tym vacsia je rychlost, akou kvapka dopada na zem (a teda aj na oblecenie). Najvyssia rychlost kvapiek padajucich na zem je 9 m/s. Kvapky s priemerom 5mm vsak tvoria priblizne len 4% celkoveho poctu kvapiek. Zriedkavo sa vyskytnu aj kvapky s priemerom viac ako 5,5 mm. Tie su vsak nestabilne, trvaju len niekolko sekund a potom sa rozpadnu.

http://hypertextbook.com/facts/2001/IgorVolynets.shtml

http://www.shorstmeyer.com/wxfaqs/float/rdtable.html

Najzaujimavejsie na tom vsetkom je to, ze dynamicky tlak 5mm kvapky pri jej maximalnej rychlosti (9 m/s) sa da prepocitat
priblizne na 50Pa. To je ekvivalent priblizne 5mm vodneho stlpca!

Tvoj "logicky" zaver, ze ak ma Ventile 0,75m vodny stlpec, tak vydrzi 4 hodiny dazda, je absolutne nespravny. Vydrz oblecenia v dazdi a odolnost voci vysokemu tlaku je cosi uplne ine. Paramo ma vodny stlpec niekolko centimetrov. Podla tvojej teorie by Paramo malo vydrzat len par minut dazda a potom premoknut. Paramo vsak v pohode vydrzi bez premoknutia aj 24 hodinovy dazd. Na to, aby ta oblecenie udrzalo v suchu v dlhotrvajucom dazdi, staci vodny stlpec niekolko centimetrov! A naopak, vysoky vodny stlpec nie je zarukou toho, ze budes v suchu. Jasnym dokazom toho su bundy s mepremokavymi membranami!

Ak sa mylim, prosim, opravte ma alebo doplnte. Chcem totiz vediet viac o tom, ako skutocne funguje oblecenie. Nie som ochotny verit takym naivnym tvrdeniam, ake tu napisal Joker. Vdaka za kazdu cennu informaciu. Ondrej
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod joker » stř říj 22, 2008 7:33

:rolleyes: Ja kamarade nic pomylene nemam, nevychadzam zo svojich uzaverov ale uvadzam tvrdenia renomovanej fy.
Btw urobil som obdobny hokuspokus s ultralajt bundou Lafuma z husto tkaneho plyesteru co ma vodny stlpec 2m a co myslis bunda premokla?? Clovece nepremokla. Just som pozeral official stranky windstopper.com ....neuvadzaju tam vodny stlpec ziadny len ze je odolna silnemu vetru a "light snow or rain". Takze je odolna lahkemu dazdu ze. Mal by si si uvedomit ze SS bundy su urcene primarne ako neprefuk. Dalej som uvadzal fakt ..ze na strankach ventile : http://www.ventile.co.uk/index.html
mas vodne stlpce pre jednotlive hustoty tkania. Konkretne pre 240g/m2 0,75m. Dalsim faktom je ze na strankach prezentacie fy K : http://www.klattermusen.se/start.php?lang=EN uvadzaju vodny stlpec pre syntetiku 20m a pre husto tkany cotton gramaze 205g/m2 ... 0,75m. Takze nepis ze joker to ma pomylene a ze joker ma naivne tvrdenia ...napis ze klattermusen to ma pomylene a su naivny. A tiez je pomyleny typek co predava teto vecicky v Poprade, zbehni za nim a vyved ho z omylu lebo hovori nieco. co nieje pravda o svojom tovare. Takze nie joker uvadza nepremokavost az 4 hodiny ale pan s ukrajinskym prizvokom asi majitel co mal podlozene tlacenym katalogom. Dalsi fakt ceska fy bcamp.cz ..tiez dovazaju K o bavlne etaproof pise :"vysoce voděodolná - v bundách či kalhotách z etaproof vydržíte v suchu až několik hodin hustého deště."
Takze davaj vacsi pozor a setri vyrazmi "tvoj logicky zaver je". Ja mam iba jeden sukromny logicky zaver, ale ten si radsej necham pre seba.
Inak co sa tyka ventile alebo etaproofu v celku by som si vedel prestavit single layer bundu ako nahrazku za SS.
joker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř pro 12, 2007 14:19
Bydliště: Bratislava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod zbuddy » stř říj 22, 2008 7:39

joker píše: A tiez je pomyleny typek co predava teto vecicky v Poprade, zbehni za nim a vyved ho z omylu lebo hovori nieco. co nieje pravda o svojom tovare. Takze nie joker uvadza nepremokavost az 4 hodiny ale pan s ukrajinskym prizvokom asi majitel co mal podlozene tlacenym katalogom. Dalsi fakt ceska fy bcamp.cz ..tiez dovazaju K o bavlne etaproof pise :"vysoce voděodolná - v bundách či kalhotách z etaproof vydržíte v suchu až několik hodin hustého deště."
Takze davaj vacsi pozor a setri vyrazmi "tvoj logicky zaver je". Ja mam iba jeden sukromny logicky zaver, ale ten si radsej necham pre seba.
Inak co sa tyka ventile alebo etaproofu v celku by som si vedel prestavit single layer bundu ako nahrazku za SS.

a) v Poprade: jak se jmenuje ta prodejna (website asi nemá, že?), kde má prodejnu?
b) Bace Camp není česká firma, vlastní ji Slováci, s majitelem jsem tam mluvil asi 2-3x. V poslední době jsem ho tam neviděl, asi je zase někde na cestách či co.
c) já také, z Ventile či etaproof bych viděl spíše single layer bundu a ne košili.

BASE CAMP s.r.o.
Statutární orgán
jméno: Róbert Štefko
funkce: jednatel
bydliště: Tulská 53, 97404 Banská Bystrica, Slovenská republika
ve funkci: od: 27.11.2006

Společníci s vkladem
jméno: Róbert Štefko
bydliště: Tulská 53, 97404 Banská Bystrica, Slovenská republika
vklad: 100 000 Kč
splaceno: 100 %
obchodní podíl 50%
jméno: Zuzana Gregušová , rodné číslo: 7854016698
bydliště: Čajkov 204, 93524 Levice, Slovenská republika
vklad: 100 000 Kč
splaceno: 100 %
obchodní podíl 50%
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Yopo » stř říj 22, 2008 9:53

Neviem čím to je, ale pri čítaní všetkých Ondrejových príspevkov mám dojem, akoby som čítal ódy na super-hyper-naj materiály sveta, ktoré sú síce v našich končinách ešte neznáme, no v blízkej budúcnosti spasia svet (alebo prinajmenšom český a slovenský trh). Či je to reakcia na príspevok alebo recenzia, resp. snaha o odborný výklad, stále sa musím pousmiať, pretože s takým entuziazmom nedokážem ani ja sám urobiť reklamu firemným výrobkom, za čo som platený. Inak v recenzii aj v ďalších príspevkoch máš chyby, na ktorých je vidieť, že sa v odbore (textil, odevníctvo) nie celkom vyznáš. Ak chceš písať seriózne články, tak by si sa mal vyvarovať napr. chybám typu - oblečenie (košeľa, bunda ap.) hreje, ktoré už spomínal zbuddy. Pri skúškach (testoch) by si mal popremýšľať o tom, či náhodou neexistuje nejaký štandard alebo norma, ktorá danú skúšku popisuje a štandardizuje. Tieto normy je vhodné pri skúškach uvádzať, aby bolo možné danú skúšku vierohodne reprodukovať a overiť tak tvrdenia (ale to iba tak na okraj k serióznosti skúšok/testov).

pre Ondreja: dúfam, že si to vezmeš ako konštruktívnu kritiku
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Umiaki » stř říj 22, 2008 10:52

zbuddy píše:
joker píše:c) já také, z Ventile či etaproof bych viděl spíše single layer bundu a ne košili.

Souhlas, košile je pro cestovatele...
A Ondrej: ten Tilak mel funkcni DWR? Nehlede na to, ze neverim ze WS ma 8m sloupce (at se vyjadri ti co ho maji - promoka pri silnem desti svy nebo skrze latku?)
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Rujir » stř říj 22, 2008 11:27

Umiaki píše:A Ondrej: ten Tilak mel funkcni DWR? Nehlede na to, ze neverim ze WS ma 8m sloupce (at se vyjadri ti co ho maji - promoka pri silnem desti svy nebo skrze latku?)


Osobne som presvedceny, ze aj skrz latku. Jasne, ze svy povolia ako prve, ale ked je dazd dostatocne intenzivny a dostatocne dlhy, tak premokne aj latka.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » stř říj 22, 2008 12:33

@Rujir: Cez Windstopper som vodu pretlacil bez problemov velmi rychlo. Latok moze byt hoci aj uplne novy, v lejaku urcite premokne do niekolkych minut. Som presvedceny o tom, ze voda presla najprv cez svy a vodeodolne zipsy. Je vsak mozne, ze po dlhsom case silnom v dazdi by voda presla aj cez samotnu membranu (latku).

@Umiaki: Kosela z Ventile ma este jedno perfektne vyuzitie, ktore som tu asi zabudol spomenut. Ak si obleciem pod jednovrstvovu bundu alebo smock z Ventile, budem mat dohromady dve oddelene vrstvy Ventile, co vytvori pre vodu neprekonatelnu barieru. Aj keby bola vrchna vrstva po 10 hodinach lejaku totalne premocena, cez koselu sa dalej nedostane nic. Takze kosela sa da vyuzit aj ako skvely doplnok Ventile bundy.

@Yopo: Neprehanas to trochu??? :shock: Je Ventile neprefukava? JE. Je odolnejsia voci vode ako najlepsie SS bundy? JE. Je priedysnejsia ako membranove SS bundy? JE. Je odolna? JE. Ma dlhu zivotnost? ANO, MA. Preteka voda cez nepodlepene svy na koseli/bunde? NIE. Ma nedostatky? ANO, MA. Spomenul som ich tu? ANO. Je na Slovensku a v CR malo znama? Myslim, ze zatial ANO.

Nie som ziadny odbornik na textil. Som bezny laik, ktory chce vediet, ako veci funguju. Pytam sa preto, lebo si niektore fakty nedokazem vysvetlit. O textiliach vies viac ako ja, o tom niet pochyb. Tak preco mi tu rozumne nevysvetlis, ako to s tym tlakom na oblecenie v skutocnosti je. Vychadzal som z tohto clanku:

http://www.alpinusba.sk/index.php?ID=204

Citaj odstavec: TRETIA VRSTVA - OCHRANNÁ

Konkretne som vychadzal z tohto (citujem z textu): "Napríklad sedenie v mokrom zodpovedá 5m vodného stĺpca, kľačanie 12 metrom, tlak popruhov asi 15kg batoha 18 až 20 metrom vodného stĺpca." Ako je potom sakra mozne, ze v koseli som sa poriadne vyvalal v mokrej trave, opakovane som si na koselu sadal, klakal som na nu a dokonca aj skakal. A vobec NIC sa nestalo. Doteraz som nezaznamenal ani ziadne pretlacenie vody cez popruhy batohu (5kg batoh).
Tomuto proste nerozumiem. Toto mi skus vysvetlit, ak poznas odpoved. Vopred dakujem.

@Joker: Prepac mi ten neslusny ton v mojom prispevku. :sorac:
Informaciu o vodnom stlpci som raz nasiel na stitku jedneho vyrobku s WindStopperom v akejsi predajni. Bolo tam 8m. Ale zrejme to tak nebude. Mimochodom, spomenul som si, ze mam doma poncho od Zaja. Udavaju na nom 2000mm vodneho stlpca. Vyskusal som test a vodu som cezeň NEPRETLACIL. Naco je teda bunde 20 000mm vodny stlpec? :-k

O firme Klattermusen som sa nikdy nevyjadril zle. Ani som netvrdil, ze klamu. Tvrdim, ze klame ten, kto pise/hovori, ze pri klaknuti na koleno vyviniem tlak 12m vysokeho vodneho stlpca. Pre nepremokavost STACI, ak ma bunda vodny stlpec niekolko cm. Nevyvratitelnym dokazom toho su Paramo/Furtech bundy. Dazd je totiz dynamicky, nie staticky.
Je teda tych 20 000mm naozaj potrebnych v realnom zivote? Ak ano, tak kedy/ v akych situaciach? Dik. A este raz prepac.
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Rujir » stř říj 22, 2008 12:40

Ondrej píše:@Rujir: Cez Windstopper som vodu pretlacil bez problemov velmi rychlo. Latok moze byt hoci aj uplne novy, v lejaku urcite premokne do niekolkych minut. Som presvedceny o tom, ze voda presla najprv cez svy a vodeodolne zipsy. Je vsak mozne, ze po dlhsom case silnom v dazdi by voda presla aj cez samotnu membranu (latku).


A povedal som nieco ine? :shock:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » stř říj 22, 2008 12:44

Nie. Ved som len vyjadril suhlas :) Inac, vedel by si zistit/overit pri najblizsej prilezitosti, ci dazd prenikne aj cez samotnu membranu WindStopper, alebo len cez svy a zipsy? Latok uz nemam, preto to teraz nemozem zistit. Celkom ma taka informacia zaujima. Ak sa ti to niekedy podari zistit, prosim ta, daj nam vediet, ako to je.
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Rujir » stř říj 22, 2008 12:51

Ondrej píše:Nie. Ved som len vyjadril suhlas :) Inac, vedel by si zistit/overit pri najblizsej prilezitosti, ci dazd prenikne aj cez samotnu membranu WindStopper, alebo len cez svy a zipsy? Latok uz nemam, preto to teraz nemozem zistit. Celkom ma taka informacia zaujima. Ak sa ti to niekedy podari zistit, prosim ta, daj nam vediet, ako to je.


No Latoka sice mam, ale neviem si velmi predstavit, ako by som to robil. Ako mam zabranit tomu, aby ta voda nesla aj cez svy? :) Jedine, ze by som napustil kybel vodou, prikryl ho crbtovou castou Latoka a otocil. Ale na taketo hrajkanie nemam velmi cas. Mne uplne staci moja skusenost, ktora vravi, ze v brutus letnej burke kapituluje SS v priebehu par minut. A urcite nie len vdaka svom a zipsu.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Umiaki » stř říj 22, 2008 12:57

Rujir píše:
Umiaki píše:A Ondrej: ten Tilak mel funkcni DWR? Nehlede na to, ze neverim ze WS ma 8m sloupce (at se vyjadri ti co ho maji - promoka pri silnem desti svy nebo skrze latku?)


Osobne som presvedceny, ze aj skrz latku. Jasne, ze svy povolia ako prve, ale ked je dazd dostatocne intenzivny a dostatocne dlhy, tak premokne aj latka.

Tedy pokud promokne i latka jen pri desti (nepocitam pod popruhy batohu) tak asi sloupec vodni nebude zadny, ne?

A udelal jsem par testu (asi jsem zesilel) :)
Lavor s par centimetry vody a podobne jako Ondrej jsem na bunde klecel nebo pote dokonce i stal na jedne noze (tedy cela moje vaha se roznasela na to misto, kde jsem stal). Mezi bundou a zatezi byl papirovy kapesnik, aby to bylo zrejme :)

Polartec WindPro - promokl asi za 15s pri kleceni
Pertex Equilibrium (dvakrat vyprany, neobnovena DWR) - promokl asi za minutu pri stani
Membrana 20/15 - nepromokla ani po trech minutach stani a prilezitostneho hopsani po jedne noze.

edit: hrozna repetice
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod joker » stř říj 22, 2008 13:12

4 zbuddy :

ahojky, poprad poznam mozno ako ty, mozno aj menenej :wink: . Takze poznavacie znaky urcenaia polohy su....je to v pesej zone, na tej strane pesej zony co je bliz k trhu alebo bliz k velkemu parkovisku pri VUB. Je to uplne nova prevadzka ktora je zasadena medzi staru architekturu
pesej zony a dom je ciste kubicky ..nova architektura. Dolu vojdes cez dvere z dymoveho skla hned v pravo je kaviaren rovno pohyblive schodiste. Styl budovy zvnutra je biele steny dymove sklo chrom...je to dvojposchodove,markantny znak je ze budova je uzka ale dlha...hore na poschodi este niektore prevadzky vybalovali tovar takze je to funglovka.Samozrejme nazov fy netusim. Inak vyber od Bergansu fakt ukazkovy...hmm len te ceny omg. Uz som spominal ze v Poprade je to vsetko jaksi drahsie. Napriklad merino veci v popradskom hudaci boli o pomaly tisicku drahsie ako v Bratislave. Este vecer zavolam partakovi mozno bude mudrejsi ako ja...
joker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř pro 12, 2007 14:19
Bydliště: Bratislava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod vici » pát říj 24, 2008 8:13

Ondrej:
Moc pěkná práce a myslím, že jediná svého druhu na netu. Podobná recenze je (je na bundu s jednou vrstvou Ventile):
http://www.bushcraftuk.com/forum/showthread.php?t=23673
Ale není tak konkrétní. Ohledně nepromokavosti napsal pouze: pokud promokne, znamená to, že jste na dešti příliš dlouho. :-.. A kupodivu to každému stačí :smt025
Pro mě a mé použítí jednoznačně vede Ventile a membrána je mi nanic \:D/
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod bajkal » pát říj 24, 2008 18:56

ak by som odreja nepoznal tak......
v pohode recenzia ondrej:)
je dobre ze tu pretlacas veci ktore su funkcnostou inde..lebo ide o funkcnost
ak uz si niekde von tak chces aby si sa na svoje veci mohol spolahnut...
nemam nic proti gore a tomu podobnym veciam...ak to niekomu vyhovuje a je s tym spokojny tak preco nie..nakoniec aj rozne expedicie sa na to spoliehaju tak kazdopadne ide o kvalitu..
potom uz len zalezi od sympatii a naklonosti k tej ktorej znacke a materialu...
ventile je znacne starsi material ale vo funkcnosti ide o jeden z naj..
ale aj samotni briti si nepochvaluju jej cenu,,,
a zase je potrebne podporovat aj nase znacky,pretoze aj tu sa najdu vysoko kvalitne veci s ktorymi nemas ziadny problem...
bajkal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 7, 2007 17:03

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Ondrej » pon říj 27, 2008 9:59

Zdravim ta, Fero.

Chcem sa ti este raz podakovat, ze si upriamil moju pozornost na bavlnu Ventile. V sobotu sme boli s kamosmi v Tatrach. Koselu som tam myslim, ze dost dobre otestoval. Bol jasny, slnecny den a teda idealne podmienky pre Ventile. Na Zbojnickej chate (nasa prva zastavka) sme stretli aj skupinku seriozne vyzerajucich turistov. Niektori mali na sebe WindStopperove bundy, niektori dokonca HS bundy (nechapem naco). Niektori z nich si po prichode na chatu menili tricka, ktore mali zrejme uplne prepotene. Ja som mal na sebe cely cas to iste: Tricko IB 190 bodyfit, Tilak Serak a koselu z Ventile. Pocas vystupu som len rozopol tri horne gombiky, stiahol zips na Seraku a vsetko bolo v pohode. Nic som nemusel davat dole, nic som nemusel pocas zastavok pridavat navrch. Pri vystupoch v rychlejsom tempe som tricko a Serak riadne prepotil, no ked som skontroloval koselu z vnutornej strany, nenasiel som ani stopy po kondenzacii. Polartec proste nestihal odvadzat vlhkost od tela tak rychlo, ako ju kosela stihala prepustat von. Ked to clovek vidi v praxi, v realite, je to fakt posobive. Nie su to len nejake smiesne vysoke cisla paropriepustnosti na papieri. To, co sa o vykonnosti Ventile v chladnom a suchom prostredi tvrdi, je teda pravda. Tam uplne exceluje a na zimu ju mozem len a len odporucit. :smt023

A co sa tyka podporovania nasich znaciek... no, priznam sa, ze uznavam skor ceske znacky ako slovenske. Cesi robia podla mna kvalitnejsie veci pre outdoor. A ver tomu, ze keby nejaka ceska alebo slovenska firma robila nieco napr. z Ventile za rozumnu cenu, nevahal by som si to kupit.
Ondrej
účastník
účastník
 
Příspěvky: 504
Registrován: pát dub 11, 2008 8:06
Bydliště: Košice - okolie

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod Yopo » čtv lis 20, 2008 10:46

Ondrej píše:Ze som ja idiot skor neprisiel na to, ze to je tym carovnym lavorikom... Ale nie, teraz vazne. Vsetkych som vas dostal. Kosela nepremokla preto, lebo som do lavorika nalial suchu vodu! Ale dobry pokus, joker.

No, je tu niekto, kto pozna naozaj nejaku rozumnu odpoved na to video? A lavorik si, prosim vas, nedoberajte. Chudak, bude mat z toho komplexy a stane sa z neho alkoholik.


Ahoj Ondrej, video je síce pekné, no tento test nič nedokazuje. Pravdepodobne sa domnievaš, že sa ti podarilo pri tejto skúške vyvinúť tlak vody na textíliu ekvivalentný tlaku vodného stĺpca 12 m a viac. Problém je v tom, že tento tlak vody si tam určite nedosiahol. Tým že si sa postavil na košeľu si síce pôsobil obrovskou silou na textíliu a vodu, ale voda tento tlak neopätovala. Zvýšila sa akurát hladina vody v lavóre. Ak chceš, aby voda pôsobila rovnakou silou akou na ňu pôsobíš ty, tak nesmieš dovoliť, aby sa zmenila hladina vody v lavóre (musíš zmenšiť objem vody v lavóre, no ty si ho pri tomto teste nezmenšil). Na teleso ponorené v lavóre inak pôsobí iba tlak, ktorý na zemskom povrchu predstavuje súčet hydrostatického tlaku kvapaliny a atmosférického tlaku vzduchu. Ak si to spočítaš tak ti to nedá ani tlak ekvivalentný vodnému stĺpcu 0,75m a preto košeľa nepremokla. Ak je tu nejaký znalec fyziky, tak nech ma opraví ak sa mýlim.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod vici » sob pro 27, 2008 17:25

Šikovný krejčí a jeho kalhoty \:D/ :
www.nature-base.de/etahose.html
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: West Winds Ventile Safari Shirt

Příspěvekod air » ned pro 28, 2008 23:06

nechapu proc se ostatni do Ondreje tak navazeji, prinesl tady informace, ke kterym se vetsina neanglicky hovoricich vubec nedostane. To, ze za tento a dalsi alternativni materialy hodne bojuje je uz druha vec, ale vsichni jste dost inteligentni na to, abyste si z toho vzali nejake informace, rozsirili si svuj rozhled a udelali si svuj nazor. Nemusite Ondreje napadat za to, ze stravil svuj cas testovanim a sepisovanim vsech informaci.
Jinak WS membrana sama o sobe by mela mit vodni sloupec okolo 10m (udaj mam z Tilaku), ale samozrejme promokne nejdriv ve svech, pres zipy apod. Kazdopadne moje zkusenost s Ogre Action je takova, ze promokne ve vetsim desti docela rychle, takze jakmile to neni jen nejake mrholeni, ale uz regulerne prsi a vypada to na dyl, vytahuju proste HS.
Co se tyce prodysnosti zminovaneho Ogre Action (SS) tak krome teplot cca nad 15 stupnu nebo tahani 18kg batohu do nejakeho krpalu, jsem snad jeste nepozoroval kondenzaci. Jezdim v nem na kole, beru na bezky, na hory... funkcni pradlo bylo dycky nacucane a mokre, ale vnitrni strana bundy sucha :shock: ja mam spis problem s tim, ze jsem jeste nenasel spodni pradlo, ktere by fakt bylo tak zazracne funkcni, ze by odvedlo vsechen pot (test Moira, Klimatex, IB, Sensor...)

ondrej: super test, diky za nej, ta kosile se samozrejme neda uplne srovnavat pouzitelnosti s bundou (ale to jsi ostatne sam psal), spise bych to videl jako takovou alternativu WS vest, lehouckych vetruodolnych bund apod. Pak to doplnit bud druhou single layer bundou z ventile nebo nejaky Paclite pro jistotu sucha i v deletrvajicim desti. Myslim, ze na 1denni vylety by ta single layer bunda mohla byt pro ty, co jeste nemaji WS/SS ani membranovy HS docela dobra volba, ale na vicedenni treky (bez rozdelavani ohne) s tezkym batohem nekde mimo civilizaci v narocnejsich podminkach bych asi porad bral spise HS (kvuli garance nepromokavosti), avsak u HS povazuju za velmi dulezite vetrani (je to IMHO vice dulezite nez udavana prodysnost)... kecy ze XCR/Pro shell/Blocvent atd. jsou uz dostatecne prodysne a nepotrebuji tudiz nejak propracovane vetrani je BLABOL. A chova se tak vetsina velkych a renomovanych vyrobcu a bohuzel uz s omezenim vetrani v podpazi prichazi i Tilak - treba u Stormu
Co me ale udivuje je, ze na to jak dlouho tu ten material uz je (30+ let) se tento material nejak vice neprosadil... v CR je docela hodne outdoor fandu a skoro nikdo to tu nezna...
dobry by tenhle matros mohl byt i v cyklistice, protoze na tu ma prave vybornou prodysnost a docela dobrou vetruodolnost i vodeodolnost, relativne nepriznivou vlastnosti je vyssi hmotnost, ale SS bunda kterou vozim na kolo taky ma pres 600g... vyhodou treba pri MTB je taky odolnost materialu pri prujezdu trnim nebo pri padu... Ale opet - tento material neni skoro nikde videt... Otazkou tedy je, kdyz je to tu uz tak dlouho, jestli cas opravdovou vyuzitelnost a univerzalnost tohoto materialu uz sam neproveril.
the earth has music for those who listen
Uživatelský avatar
air
účastník
účastník
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon kvě 19, 2008 9:49
Bydliště: Klimkovice (pobliz Ostravy)

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení