Odolnost membran

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Odolnost membran

Příspěvekod Majo » stř říj 19, 2005 12:49

Ahoj. Mam bundu Pinguin Parker a chcel by som sa opytat, ci to biele pod podsivkou je uz membrana? Ak ano, nie je dost nachylna na poskodenie? Hlavne v zime sa mi stalo, ze pri pade na lyziach sa mi pod podsivku dostal sneh a lad a nemohol by prave tento lad poskodit tu membranu tym ako sa bude medzi podsivkou a membranou pohybovat, lebo vybrat ho z tadial, to by som ho musel rozpustit :) ?. Dik za reakcie.
Majo
 

Příspěvekod teoretic » ned led 8, 2006 11:33

to "bily" bude ta membrana - aby se ti tam nedostal snih led je vetsinou v tehle bundach "protisnezny pas" - kdyz ho zapnes, tak se ti tam snih spodem nedostane. nevim ale, zda ji parker ma, ale pocitam ze ano. ale protoze ji tu ma plno lidi, tak si pockam, na reakce majitelu..

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod šíp » ned led 8, 2006 11:42

teoretic píše:to "bily" bude ta membrana - aby se ti tam nedostal snih led je vetsinou v tehle bundach "protisnezny pas" - kdyz ho zapnes, tak se ti tam snih spodem nedostane. nevim ale, zda ji parker ma, ale pocitam ze ano. ale protoze ji tu ma plno lidi, tak si pockam, na reakce majitelu..

t.


parkera mám a sněžný pás tam není.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » ned led 8, 2006 11:45

šíp píše:
parkera mám a sněžný pás tam není.


tak to by me docela s*alo :)

u dvouvrstvych laminatu to je imho docela dobra vec, pokud v nich clovek lyzuje nebo se proste pohybuje ve snehu/ledu


t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod šíp » ned led 8, 2006 11:48

teoretic píše:
šíp píše:
parkera mám a sněžný pás tam není.


tak to by me docela s*alo :)

u dvouvrstvych laminatu to je imho docela dobra vec, pokud v nich clovek lyzuje nebo se proste pohybuje ve snehu/ledu


t.


no my lyžaři většinou nejsme, tak nás to neštve. při lyžování hrozně trpí moje kolínka, tak jsem to spíše odbourala. ale je fakt, že i tak by tam pás být mohl, ono i při VHT se člověkovi může dovnitř nahrnout sníh, když mu podjedou nohy...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned led 8, 2006 16:30

šíp píše:když mu podjedou nohy...

...při cestě z hospody :partyman:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » ned led 8, 2006 17:04

Přípluv píše:
šíp píše:když mu podjedou nohy...

...při cestě z hospody :partyman:


...například :drinkers: :vom:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Noemi » ned led 8, 2006 18:49

Je možné, aby se membrána porušila tím, že jsem bundu za rukávy ovázanou kolem pasu?

Mně v ní vždycky bylo horko, tak jsem to řešila takhle....minulou zimu.
Pak vetšinou času trávila jako záloha - co kdyby - v batohu. Letos v létě dobrý, ale pak přestaly dešťové kapky "kuličkovat". Vyprala jsem ji v nějakém spešl přípravku, ale voda se nestéká z povrchu, ale vpíjí se - sice neprosákne, ale přece jen.

Má ji zkusit něčím nastříkat? Nebo vyprat v něčem jiném? :|
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod šíp » ned led 8, 2006 19:13

Noemi píše:Je možné, aby se membrána porušila tím, že jsem bundu za rukávy ovázanou kolem pasu?

Mně v ní vždycky bylo horko, tak jsem to řešila takhle....minulou zimu.
Pak vetšinou času trávila jako záloha - co kdyby - v batohu. Letos v létě dobrý, ale pak přestaly dešťové kapky "kuličkovat". Vyprala jsem ji v nějakém spešl přípravku, ale voda se nestéká z povrchu, ale vpíjí se - sice neprosákne, ale přece jen.

Má ji zkusit něčím nastříkat? Nebo vyprat v něčem jiném? :|


nestraš, taky jsem ji tak nosila
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned led 8, 2006 19:23

I když to vypereš v bůhví čem speshl, musíš to pak naimpregnovat.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » ned led 8, 2006 19:27

Přípluv píše:I když to vypereš v bůhví čem speshl, musíš to pak naimpregnovat.


fakt? já myslela že stačí vyprat v tomhle http://www.hanibal.cz/atsko-sport-wash-lahev a mám vystaráno, že je to i zároveŃ impregnace
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Noemi » ned led 8, 2006 19:39

Přípluv píše:I když to vypereš v bůhví čem speshl, musíš to pak naimpregnovat.


Měla jsem myslím to, co uváděla šípule, jen malý sáček na jedno vyprání. Bylo tam ale určo uvedeno, že se tím impregnace obnoví :cry: .
A nic. :((
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod šíp » ned led 8, 2006 19:47

Noemi píše:
Přípluv píše:I když to vypereš v bůhví čem speshl, musíš to pak naimpregnovat.


Měla jsem myslím to, co uváděla šípule, jen malý sáček na jedno vyprání. Bylo tam ale určo uvedeno, že se tím impregnace obnoví :cry: .
A nic. :((


koukala jsem znovu, je to v sekci - turistické vybavení-impregnace. tak by to přeci stačit mělo,ne?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Návštěvník » pon led 9, 2006 8:08

ja sem svoje veci take vypral v necem podobnem ale po tom co se mi voda take vpijela dovnitr tak jsem ji jeste naimpregnoval a je to lepsi
voda krasne steka
impregnace me stala cca 200,- a je to asi na tri ctyri bundy poctive naimpregnovane
Návštěvník
 

Příspěvekod Caba » pon led 9, 2006 8:19

Anonymous píše:ja sem svoje veci take vypral v necem podobnem ale po tom co se mi voda take vpijela dovnitr tak jsem ji jeste naimpregnoval a je to lepsi
voda krasne steka
impregnace me stala cca 200,- a je to asi na tri ctyri bundy poctive naimpregnovane


to me pripomnelo ze bych to mel opet provest a bundy vyprat a naimpregnovat
Caba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř pro 28, 2005 15:40
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod šíp » pon led 9, 2006 19:49

Anonymous píše:ja sem svoje veci take vypral v necem podobnem ale po tom co se mi voda take vpijela dovnitr tak jsem ji jeste naimpregnoval a je to lepsi
voda krasne steka
impregnace me stala cca 200,- a je to asi na tri ctyri bundy poctive naimpregnovane


dobře, otázku praní jsme vyřešili, taky jsem hned objednala tu lahvičku z Hanibalu. co mi tedy doporučíte na impregnaci po vyprání? díky
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » pon led 9, 2006 19:59

mrkni do jinyho vlakna, pripluv nebo kdo tu ocitoval komunikaci se schwarzkopfama - jsou tam zmineny jimi doporucene impregnacni produkty

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod šíp » pon led 9, 2006 20:06

teoretic píše:mrkni do jinyho vlakna, pripluv nebo kdo tu ocitoval komunikaci se schwarzkopfama - jsou tam zmineny jimi doporucene impregnacni produkty

t.


tak jsem to našla. a s dovoleném (nebo spíš bez dovolení) to sem okopčím
______________________________________________________________
Už jsem to sem dával, ale ještě jednou tedy. Cituji se:

Mno, já mám bundu od Schwarzkopfa, tak jsem se zeptal přímo tam. Snad jim nebude vadit, když to tu zveřejním:

Můj dotaz: Dobrý den,

po roce jsem usoudil, že bych měl nějak zlehka vyčistit svoji bundu. Mám model MANIA. No a jde mi o to, jakým stylem čištění provést, abych bundě "neublížil" a zachoval její vlastnosti. Mám představu ji prát ručně pouze v čisté vodě (blejskat se zase nemusí . V několika internetových diskuzích jsem se dočetl, že bundu je nutné po praní znovu naimpregnovat. Chci se zeptat, zda-li ro platí i pro praní jen vodou (což je skoro stejné jako zmoknutí ???) a čím případně impregnovat v případě praní. Taky by mě zajímal nějaký prací prostředek, který je na gelanots vhodný a šetrný, případně kde se dá sehnat.
A do třetice: je lepší bundu spíše neprat, nebo jednou za čas ano a jestli ano, jestli se tedy musí po každém praní znovu impregnovat.

Děkuji za odpovědi a přeji krásný den



Odpověď: Zdravím ze Sušice,

a dík za dotaz. Myslím, že čistou vodou by ste asi moc nepořídil vzhledem
k tomu, že nejvyšší použitelná teplota
prací lázně je 30°C,což je vlastně studená voda.Bohužel teplejší voda, např. 60°C má totálně a nevratně destruktivní následky
zejména na nepromokavost membrány,takže nám fakt nezbývá nic jiného, než dobrý prostředek,který funguje i za studena.
Mohu doporučit přípravek Sport Wash (dovozce Gentiana),který je
spolehlivý,ekonomický a vyzkoušený. Obnovu vodoodpudivosti svrchní polyamidové tkaniny doporučujeme tehdy,zjistíte-li,že při dešti či po praní se začínají kapky zejména na exponovaných místech vpíjet do struktury látky a netvoří jednotlivé kapičky jako u nové bundy.
Jinak bundu je dobře prát co nejméně,ale je jasné ,že občas se prostě
vyprat musí,nebo alespoň místa jako límec ,lemy rukávů apod. Prát můžete ručně či šetrným programem v pračce, hlavně
neždímat, nechat volně zavěšené uschnout, zásadně nepoužívat
jakoukoli aviváž, má totiž stejný účinek jako teplá voda.
K obnově vodoodpudivosti doporučujeme spray am. firmy ATSKO Water-Guard
s přídavkem silikonového oleje,je fakt dobrý a vydrží mnoho pracích cyklů.Měl by být k dostání v každé speciálce neb opět v Gentianě.

Přeji hezký den


Jinak beztak víš, že Schwartzkopf používá Gelanots taky a zrovna ta Mania je nemlich stejna jako Parker od Pinguina.

Takže tak. Užitečný weby jsou:

www.sportschw.cz - výrobce bundy
www.gentiana.cz - čistící a impregnační prostředky
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Noemi » pon led 9, 2006 21:09

šíp píše:
dobře, otázku praní jsme vyřešili, taky jsem hned objednala tu lahvičku z Hanibalu. co mi tedy doporučíte na impregnaci po vyprání? díky


Připadá mi zbytečné to objednávat po netu - v RockPointu je (byl :(( ) běžně k dostání. Já jsem si koupila jen sáček na 1 použití - za asi 30 korun, což bylo na bundu akorát. Některé věci kupuju raději naživo :| .

.....určitě tam budou mít od stejné firmy i ten sprej na impregnaci.
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod šíp » pon led 9, 2006 21:12

Noemi píše:
šíp píše:
dobře, otázku praní jsme vyřešili, taky jsem hned objednala tu lahvičku z Hanibalu. co mi tedy doporučíte na impregnaci po vyprání? díky


Připadá mi zbytečné to objednávat po netu - v RockPointu je (byl :(( ) běžně k dostání. Já jsem si koupila jen sáček na 1 použití - za asi 30 korun, což bylo na bundu akorát. Některé věci kupuju raději naživo :| .

.....určitě tam budou mít od stejné firmy i ten sprej na impregnaci.


no, nevím. za tuhle cenu to určitě nemají. plus bych platila za to,že jedu do města-šalinkartu nevlastním. v hanibalovi mě to pošlou bez poplatek za dobírku, a poštu mám u baráku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Noemi » pon led 9, 2006 21:16

šíp píše:
no, nevím. za tuhle cenu to určitě nemají. plus bych platila za to,že jedu do města-šalinkartu nevlastním. v hanibalovi mě to pošlou bez poplatek za dobírku, a poštu mám u baráku.


Ta cena bude přibližně stejná....a tu bundu chceš prát hned tento týden? Zase tak dlouho je nemáte :-).
Mohlas ten přípravek koupit příležitostně :wink: ...ale to už řešit nebudeme. Smích.
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod pripluv » pon led 9, 2006 21:17

Máš tady stopadesát smajlíků a napíšeš smích. To je úžasný :mrgreen: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » pon led 9, 2006 21:18

Noemi píše:
šíp píše:
no, nevím. za tuhle cenu to určitě nemají. plus bych platila za to,že jedu do města-šalinkartu nevlastním. v hanibalovi mě to pošlou bez poplatek za dobírku, a poštu mám u baráku.


Ta cena bude přibližně stejná....a tu bundu chceš prát hned tento týden? Zase tak dlouho je nemáte :-).
Mohlas ten přípravek koupit příležitostně :wink: ...ale to už řešit nebudeme. Smích.


no já ten přípravek znám, právě že vím kkolik stojí v kamenném obchodě. peru v tom windstoppery. ty se přeci jenom dost propotí. taky šustky z pertexu, přeci jenom je to o něco šetrnější než v obyč.prášku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Majo » pon led 16, 2006 13:32

Staci oprat winsdopperku (no-windku) v Perwole na sintetiku? Alebo to poskodi membranu? Perem v tom vsetko termo pradlo vratane Polartecku a to je v pohode, resp. nebadam znefunkcnenie trasportovania a izolovania. Ale membrana je predsa len membrana. A zase spesl pripravky su o hodne drahe a reku ci nie su na winstopperku zbytocne, ci nestaci obycajny Perwol.
Majo
 

Příspěvekod EM » pon led 16, 2006 14:29

Problém s membránama a pracíma prostředkama není v tom, že běžné prášky by poškodily materiál membrány, ale v tom že snižují povrchové napětí. Tuto vlastnost mají v popisu práce - snížením povrchového napětí se špína uvolní. U membrány, ale zbytek detergentu snížením povrchového napětí snižuje odolnost proti vodě - kapky, nebo voda snáz prochází přes materiál - to se týká porézních i neporézních membrán. Po vyprání je nejdůležitější všechny zbytky důkladně vymáchat. Problém běžných prostředků je, že můžou obsahovat látky, které se velmi těžko odstraní. Specíální prostředky z výše uvedených důvodů zase často špatně perou ...Osobně ve sec. prostředku peru jenom Goretex a Gelanots. Ostatní včetne WS peru v běžných tekutých prostředcích (většinou Omino Bianko) - opravdu je pak prádlo mnohem jemnější než po prášcích. Pro snížení elekrostatického náboje bohužel na WS musím používat aviváž což je chyba. U silikonové impregnace ATSKo (kterou považuji za nejlepší) upozorňuji, že se nemá používat na Gore tex - na obalu je sice napsáno, že je na materiály jako GTX, ale v letáku GTX je upozornění, že se silikon nesmí používat.
EM
 

Příspěvekod EM » pon led 16, 2006 14:37

Ještě dodatek - není nad to jít v mokrých botách s membánou a umět si to vysvětlit... Každá membrána má svůj bod (tlak) za kterým propouší, detergent právě sníží hodnotu tohoto tlaku.
EM
 

Příspěvekod šíp » pon led 16, 2006 15:29

EM píše: U silikonové impregnace ATSKo (kterou považuji za nejlepší) upozorňuji, že se nemá používat na Gore tex - na obalu je sice napsáno, že je na materiály jako GTX, ale v letáku GTX je upozornění, že se silikon nesmí používat.


dobřě, tak jakou mám teda použít na impregnaci bundy z gelanotsu?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Filltos » pon led 16, 2006 15:30

Na lahvicce k ty impregnaci Atsko sem nenasel, ze by to vadilo GTX.
Uživatelský avatar
Filltos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon pro 26, 2005 11:26

Příspěvekod EM » pon led 16, 2006 15:49

Schwarckopf doporučuje silikon, tak jsem ho použila. Firma Gore v letáku o GTX přímo uvádí, že silikonové impregnace se nesmí používat, takže předpokládám, že ví co píší. Na boty jsem silikon opakovaně používala, ale tam, podle mě, neprojde vrchním materiálem (narozdíl od tenké látky). To, že ja obalu je impregnace uvedeno něci jiného vím. Ptala jsem se na to ve Warmpeace, kteří šijí z GTX a tuhle inpregnaci prodávají a tam mi potvrdili, že by se neměl silikon používat na GTX.
EM
 

Příspěvekod chonga » pon led 16, 2006 16:43

má někdo zkušenost i teoretickou :ú membránou Dermizax-ZR. používá to Direct A
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Další

Zpět na Oblečení