Pončo

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » pát kvě 7, 2021 15:36

mike píše:Po letnim lijaku nebo bource v Alpach.
Vsak ja jsem myslel taky na ty... Vsak v CR taky radeji jdu ve dnech, kdy se necekaji lijaky - a kdyz uz se neco semele, tak se to da i prerusit.
Naposledy, co jsem neco takoveho zazil, tak bylo v Zillertalu na pekne hrebenovce kolem Kraxentrageru (toho mensiho), Gipfelu a Kreuzjochu. To jsme asi pul hodiny dokoncovali hreben v lijaku, predtim nadherne slunecko, min. 30 stupnu. Potom dest odesel, zustalo boruvci nacucane, potucky a my jsme potrebovali sejit par set vyskovych metru pres ty boruvky. A bylo jeste vetsi vedro, jen skoro nic nebylo videt, jak se to vyparovalo, byla takova "mlha" z vyparu.
Kupodivu, na nepromokavem batohu plastenka - a nic se dovnitr nedostalo.

Podobne situace jsou ale bezne i nad 3000 m, jen dobre, tam ta teplota je min casto kolem 30. Napr. i vloni v Jiznim Tyrolsku na Taschenjochli a okolitych kopeckachi ve vysi kousek pod 2850 m pul hodiny prselo, predtim i potom bylo kolem 20-ti stupnu, chvilemi vice, jen ani predtim ani potom neprazilo slunce. Jo, sel jsem dolu ve vetrovce, protoze furt hrozilo, ze neco zvrchu kapne, ale manzelka a syn slapali min. pul hodinu, kym nezacalo znovu kapat ve tricku (oni nepouzivaji vetrovku [-(). Tam jsem ale nebyl venku v desti, protoze jsem cekal v bivakovaci chate ci co tam je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod mike » pát kvě 7, 2021 16:00

apuka píše:Podobne situace jsou ale bezne i nad 3000 m, jen dobre, tam ta teplota je min casto kolem 30.

Nadherna ukazka tveho prehaneni. Do Alp jezdim 25 let, snazim se vybirat dobre pocasi, a NIKDY jsem nezazil 30 stupnu nad 3000 m. Ani nad 2000. On je to nesmysl na prvni pohled, teplota klesa s vyskou o 0.5 - 0.7 stupne na 100 hm, takze pri 30 stupnich ve 3000 by muselo byt v nizinach 45 - 51 stupnu.

Zazil jsem 40 stupnu cestou do Aosty (SZ Italie), to chcipali i Taliani. Na zacatku me trasy v 1600 m uz ale bylo prijemne, nebylo tam 30, jak by odpovidalo vysce, ale tak 25 a nahore nad 3000 uz samozrejme uplna pohoda, 15 - 20 na tricko. No a po bource je tam klidne 5 - 10.

Obcas tam mivam krasne pocasi, kdy se po ledovci da jit v tricku i nad 3500, ale ja chodim v tricku nad 15 stupnu. Vic nez 20 tam rozhodne neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod sobb » pát kvě 7, 2021 23:25

Mawenzi píše:outdoor research mel plastenlu s kapuci pres ramena, neco takovyho
Jé, to je dobrý, my o tom za deštivých dní a nocí občas spekulujem a on to už někdo vymyslel a používá :) Dík za link.

mike píše:Litr byla trochu nadsazka, ale ty louze na dne jsem mival a batoh nacucany vodou taky. Taky neni batoh jako batoh ...
Louži jsem nikdy neměla snad v žádným z batohů. Jo, to je pravda, novější materiály často bývají méně savé. Třeba náš nový Montane nasáká mnohem míň než Millety. I když můj teď už skoro historický Big Pack taky moc vody nepobral, ale zas to dohnal v poltrování ...
Takže nepromokavost asi oceníš hlavně po blbých zkušenostech, jako třeba popisuješ s Deuterem, u jiných batohů to zas takový extrémní rozdíl možná nebude. Pokud člověk nějak nezabrání mokrým zádům a popruhům, tak tím ušetří převážně jen váhu nepromokavých saků uvnitř batohu. Což se ale taky může hodit, když už není kde odlehčovat.

mike píše:Uz jen to, ze odpadne otrava s plastenkou. Znas to, v horach se najednou objevi stena deste, ktera se k tobe blize rychlosti rozjeteho rychliku.
Aha, tak to mi pláštěnka na batoh zas tak nevadí, respektive je to to poslední, co zdržuje :)

A co se týče teplot, tak v létě je neměřím (data si tedy vyřiďte s apukou :twisted: ) Nicméně pointa je asi v tom, jak píšu výše, po dešti to pro mě mnohdy na to triko/triko s dlouhým či mikinu je, a právě kvůli mokrým zádům musím nedobrovolně sušit i bundu :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pončo

Příspěvekod mike » sob kvě 8, 2021 0:46

sobb píše:Pokud člověk nějak nezabrání mokrým zádům a popruhům, tak tím ušetří převážně jen váhu nepromokavých saků uvnitř batohu. Což se ale taky může hodit, když už není kde odlehčovat.

Na tomhle moc neusetrim, stejne pouzivam ziplocy. Uz jen kvuli organizaci, sice jsem s tim puvodne zacal prave kvuli vode, ale nakonec u toho zustavam, protoze se to osvedcilo.

sobb píše:Nicméně pointa je asi v tom, jak píšu výše, po dešti to pro mě mnohdy na to triko/triko s dlouhým či mikinu je, a právě kvůli mokrým zádům musím nedobrovolně sušit i bundu

Kdybys nosila vetrovku, tak ta to resi ;-) Nejspis proto jsem tenhle problem nezaznamenal resp. nepovazuju ho za podstatny. Vylozene na tricko s kratkym to po desti v horach neni a kdyz na nem mam vetrovku, tak mi mokry batoh nevadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 8, 2021 4:25

no me treba ty mokry popruhy serou a vetrovku si treba nevysusim kdyz na ni sou ty mokry studeny popruhy vlastnim teplem... a taky me stve ze musim davat fotak do krosny a pak ho nemam.po ruce:D (nebo ho zas zbytecne vystavuju desti). i mokry kalhoty mi trva tak hodinu po desti kdy me v nich je fakt jeste furt zima a pak teprve zacnou pomalu schnout a kdyz vidim nektery kamose tak na nich to snad schne i mezi jednotlivejma.kapkama

je fakt, ze kdyz sw fotak pekne schova pod plastenku i s baglem tak je to idealni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod Bruca » ned kvě 9, 2021 17:36

Asi to bude trochu jiný druh ponča, ale zeptám se :)
Včera jsme se trochu courali kolem Karlštejna a Amerik, a potkal jsem tam takého mladého chlapíka v ponču.
Ale v takovém na první pohled vlněném "peruánském", možná i s kapucí (to si nejsem jistý), nevím, jak to popsat líp.
Jenže jsem debil a nezeptal jsem se, kde ho splašil.

Netušíte někdo? Nebyl to někdo z vás? :D

Říkal jsem si, že by to mohl být dobrý způsob, jak vyřešit věčně bolavá ramena od průvanu, když je na tlustou flísku ještě teplo...
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 9, 2021 18:57

jakoze tebe zajima ponco zateplovaci nikoli nepromokave...

dost casto sou vlneny (pod vlnenym.poncem to najdes) byva to ale.dost teply. nicmene treba zensky to nosej celkem dost v zime, takze bys toho mel.najit plny internety
damske/indianske/vlnene ponco
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod mike » ned kvě 9, 2021 18:59

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod Bruca » ned kvě 9, 2021 19:12

Aha, tak to bude ono. Teď už jen najít nějaké, v kterém nebudu vypadat jako debil :D
Díky ;-)

Mike - díky, ukážu manželce. Tohle si obléct já, tak budu vypadat jak voteplouch :mrgreen:
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Pončo

Příspěvekod mike » ned kvě 9, 2021 19:18

:lol:

Ti nevim, ale rekl bych, ze na outdoor to moc nebude. Tipuju, ze to bude celkem tezke a v desti to nasakne spoustu vody.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod Bruca » ned kvě 9, 2021 19:28

https://www.sittar.cz/kategorie/ponca/
Tak jak koukám na ty šílené barvy, tak nejlepší bude vystrihnout díru na hlavu do nějaké tmavé deky :D

Třeba když jsme byli ve Skotsku, tak mi přišla jako nejpraktičtější mikina z pevnější (tlustší) bavlny. Měl jsem sice v batohu i bundu, ale co 10 minut ji nasazovat či sundavat se mi nechtělo. Stejně tak nedám dopustit na starou flisku, co mám z pracovních oděvů, která při přeháňkách funguje dobře a přiměřeně hřeje. Jen když začne foukat, je zle...

Akorát ta váha, no...
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Pončo

Příspěvekod mike » ned kvě 9, 2021 19:36

Jestli chces outdoorovou deku, tak viz link v mem podpisu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod Bruca » ned kvě 9, 2021 19:46

Tím linkem už jsem se párkrát bavil :D
Smutný je, když se člověk podívá okolo sebe v lese. To pak nevíš, jestli je to k smíchu nebo k pláči :D
I když ta přehlídka kolem Amerik včera...to k pláči teda bylo :-))
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Pončo

Příspěvekod Kennedy » úte kvě 11, 2021 18:05

Tady to zas jede... :shock:

Tomas: Gatewood Cape je dost tenkej materiál což by pro mě moc nebylo, přeci jen občas procházím smrkovím a nechci se prostě k věcem chovat až tak úzkostlivě opatrně. Další věc pak je ta, že po zkušenostech s pyramidou vím naprosto přesně, že takhle malou bych jí nechtěl. Přeci jen, když člověk chodí ven v opravdovým hnusu potřebuje trochu prostor, jinak se bude věčně otírat o kondenzaci atd. Jako pončo by to asi splňovalo požadavky na šířku, ale moje zkušenost je taková, že nejlepší je ve větru užší pončo, zúžit rukávy na max., opásat se lanem nebo páskem a obětovat ruce od loktů dolů.. Taky je dobrý nemít vlněnej svetr :) ale bejt celej oblečenej v umělý hmotě, protože syntetika po dešti nejrychlejc uschne. Ale spousta lidí GC normálně používá, každýmu vyhovuje něco jinýho.

Bruca: Kámoš má nějakej tuším indiánskej originál z USA? Je to určitě bavlna. Je to dobrý na čundrácký vandry k ohni, přehodíš to přes všechno oblečení na zahřátí. Určitě ne do deště. Vypadá to nějak takhle:
https://www.sanubabu.cz/tibetske-ponco- ... vena/p9592
a řek bych, že to i podobně váží. Můj styl to není, ale kdybych o něčem podobným uvažoval vzal bych něco takovýho:
https://www.affekt.cz/p/therm-a-rest-ho ... rva-khaki/
případně nějaký army pončo ke kterýmu se prodává zateplovací vložka.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pončo

Příspěvekod Tomas » stř kvě 12, 2021 6:50

No jo no, jak říkam, udělat z jednoho kusu materiálu jak pončo tak přístřešek je těžkej kompromis. Pončo mi nevyhovovalo pořádně nikdy a tak už žádný nemám a jsem spokojenej člověk.

Vlněnej svetr už taky mnoho let zpět vzal naštěstí za svý. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 27, 2021 12:39

tak northfinder ponco se mi docela osvedcilo, ono to teda neni uplne ponco spis plastenka s hrbem, akorat sem si musela po sumave objednat XL, protoze L sem mela hodne na hrane na dopnuti a uz sem musela hodne davat pozor pri zapinani zipu

- nema zadnou dwr od vyroby takze hned cuca vodu (vyresi nastrik pred pouzitim)
- kapuce je snad na motohelmu, musela sem si ji na tyle prelozit a prelepit (zachranna gtx paska z lekarnicky), jinak prepadne pres skoro celej oblicej.
- gumicky na konci rukavu jsou obvodem volnejsi, asi na XL ruku :D to asi zasiju doma
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod milarepa » čtv kvě 27, 2021 20:44

to zní děsivě, za takový paskvil bych nedal ani kačku.....měla sis raději koupit jednorázovou pláštěnku za 20 korun někde v drogerii, nebo objednat normální funkční pončo od Jurka
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 28, 2021 7:24

milarepa
ponco od jurka nechci, chcije mi na ruce pak a nevyzivam se zrovna v promocenym predlokti a promrzlych rukach, kdyz je nekolik dni po sobe teplota kolem 5st nad nulou a neni ani jak vysusit odev
jednorazova plastenka nema hrb na batoh
- ta kapuce je naprd, to jo ale plastenka plastenkuje i bez dwr, to ji funkci neubira
ps: kamos to ponco od jurka mel ted se mnou na sumave a stezoval si, ze mu bokama mezi drukama chcije na nohy a na bederak. asi ne nejak dramaticky, ale druky s dirama taky nebudou nejlepsi reseni.
ono asi nic neni univerzalni reseni, jde o to ktery vlastnosti uprednostnis pred jinejma a ktery ozelis.
ja bych si ten northfinder koupila klidne znova. me osobne dost vyhovuje a kdyz prestane prset, jen vyslecu rukavy, uvazu kolem pasu a hezky mi schne na krosne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod milarepa » pát kvě 28, 2021 15:48

OK, když ti taková pláštěnka více vyhovuje, tak cajk

k tomu ponču, roky jsem pončo od Jurka používal, než jsem si pořídil membrány, ruce se dají schovat dovniř a máš je relativně v suchu, jestli těma drukama protéká voda nevím, bo mírně vlhký při velkém nebo vytrvalém dešti jsi vždycky :-). Dobré je nasadit na nohy návleky, to dost pomůže, hlavně když je chladněji, v létě je to jedno......teď pončo beru jako zálohu v létě do našich hor, když hlásí počasí bez většího deště, bo se mi nechce tahat membrána, no a pokud jdu na více dní a hlásí stabilní pěkné počasí, tak ho použiju zároveň i jako přístřešek. Mám UL verzi co váží kolem 200 g, takže pohoda
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » pát kvě 28, 2021 16:16

milarepa píše:oky jsem pončo od Jurka používal, než jsem si pořídil membrány, ruce se dají schovat dovniř a máš je relativně v suchu
Zkusil jsi nekdy jit v tom poncu s hulkama :wink: ?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod mike » pát kvě 28, 2021 16:20

V poncu a s hulkama, to je neco jako masochismus na druhou? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod milarepa » pát kvě 28, 2021 20:02

apuka píše:Zkusil jsi nekdy jit v tom poncu s hulkama :wink: ?


proč bych to dělal? S hůlkama nechodím ani bez ponča :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » pát kvě 28, 2021 21:20

@mike, milarepa: Vase odpovedi jsou urcite velice uzitecne pro nekoho, kdo ma (napr. kvuli problemum s kolenem) moznost volby pouze ze dvou moznosti: jit s hulkama nebo nejit...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod mike » pát kvě 28, 2021 21:54

A jake zdravotni postizeni ho nuti nosit ponco? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » sob kvě 29, 2021 7:00

osobne sem z ponco jurka presla na membranovej set a ted na zkousku vzala tu plastenku s hrbem a uz nic nic jinyho nechci.

leda membranovou bundu s hrbem na krosnu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » sob kvě 29, 2021 14:39

mike píše:A jake zdravotni postizeni ho nuti nosit ponco?
Nikdo nepsal, ze zdravotni postizeni nuti nosit ponco :twisted:. To muze nosit nekdo proste proto, ze mu to mnohem vice vyhovuje nez membranovy komplet. Napr. z duvodu:
- ceny
- vahy
- vydrze
- mista v batohu
- lepsi vetraci funkcnosti (pro nekoho)
- lepsi obecne funkcnosti - napr. co psala mawe, hrb na batoh.
...

V membranovem obleceni TI promokne vetsina batohu - nekdy samotny batoh, nekdy zada, bederak, popruhy a necemu nepomuze ani plastenka na batoh.
A nepis, ze si muze koupit i nepromokavy batoh a potom nepotrebuje plastenku na batoh a nepromokne nic. Jednak je dost nepromokavych batohu, kde se chrani jen obsah, tj. zada, popruhy a bederak namokne stejne a to Ti vadit bude i po desti (rozebiralo se to na OF nedavno). A jednak to je vetsinou PU zater (nebo samotny material je PU), ktery Ti casem sam od sebe odejde (a ne, neutesuj si spravou od vyrobce, ze je to "jine PU" :wink:).

Proste na kopce typu ceske hory muze byt pro mnoho lidi vyhodnejsi a hlavne univerzalnejsi plastenka s hrbem nez membranove obleceni. Sam jsem s tim byl taky spokojeny, zmenil jsem to hlavne kvuli VHT - tam je to neprijemne az nebezpecne ve vetru i kvuli zavazeni pri slapani, hlavne po skalach (slapnes si na ni a muzes letet). Jinak bych ji pouzival stale.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod WDSNV » úte čer 29, 2021 16:53

Ahoj, poradil by jste mi někdo nějakou plášťenku / pončo do města?
Když venku mega prší a já musím ven...

Požadavky: Nechci v tom vypadat jako vrah, ani úchyl :D
Existuje něco normálního? abych nebyl středem pozornosti a tak..
Cena tak do 1000,-
Moc díky za typy. ^^
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Re: Pončo

Příspěvekod mike » úte čer 29, 2021 18:03

WDSNV píše:Existuje něco normálního? abych nebyl středem pozornosti a tak..

Jo. Destnik.

Chces tipy, ne typy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pončo

Příspěvekod WDSNV » úte čer 29, 2021 18:28

Deštníků máme tři ... :D a to se mi nechce tahat.. pak v krámu to je hrozný peklo :D
v jedné ruce košík v druhé deštník a čím mám brát věci? :D
WDSNV
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv srp 20, 2020 9:20

Re: Pončo

Příspěvekod mike » úte čer 29, 2021 18:33

No, ja si obvykle dam destnik do kosiku ;-) Muzes si poridit outdoorovy UL destnik, samozrejme skladaci: https://www.pod7kilo.cz/c/destniky-a-plastenky/

Jak myslis, ze se budes v krame citit v plastence nebo poncu? Jednak jako uchyl a jednak se v tom silene zaparis. Kdyz uz, tak membranovku, ta se da aspon rozepnout a nevypada tak blbe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení