Pončo

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pončo

Příspěvekod Kiszoun » čtv kvě 17, 2018 23:03

DC pláštěnka za 199 nemá ripstop, je to dost náchylné na dírky a natržení a nemám rád ty knoflíky na spínání... Ale je to fakt levná záležitost co funguje (co by neměl být u ponča problém :D ), ale není to prostě zpracováním a trvanlivostí rovno dražším značkám... ale to je snad jasné :-)
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Pončo

Příspěvekod Asanoth » pát kvě 18, 2018 15:14

No dobre, ale me spis matou ty hodnoty vodnich sloupcu: mam pocit, ze kdybych tou svoji plastenkou vylozil umyvadlo a napustil vodou, tak by vespod zustala sucha, i kdyby to umyvadlo bylo hooodne vysoke, tj. nepropustnost v podstate nekonecne vysoka. A od plastenky bych i neco podobneho ocekaval: ze nikdy za zadnych okolnosti neprotece. Kdezto Jurek ma 7-10m vodniho sloupce, coz je 2x-3x mene, nez maji membranovky. Nejak mi tohle neni jasne, mohl by mi to nekdo objasnit? Dik :)
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Pončo

Příspěvekod mike » pát kvě 18, 2018 15:21

Mas 10 m vysoke umyvadlo? ;-) Neres to, jako nepromokave se bere 1500 nebo 1800 mm vodniho sloupce, coz ponca maji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pončo

Příspěvekod Kiszoun » pát kvě 18, 2018 21:49

Btw jen pro upřesnění... Membránovky (nepočítám hnusy od Alpine Pro atd) maj minimální vodní sloupec 20 metrů, takže Jurek nemá 2x až 3x vyšší vodní sloupec :D A stejně je ta hodnota hodně relativní, protože když je něco nepromokavé, tak to prostě nepromokavé je (aspoň když je to nové :D )
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Pončo

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 22:07

Jen pro pobavení - cele německé forum žije tím ze gtx v lehčí verzi pod těžkým batohem proteče. :D
Kolik má GTX - 20000....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod Kiszoun » pát kvě 18, 2018 22:16

Active má mít deklarovaných 18k, zbytek 28k.
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Pončo

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 23:16

Jo tak to bude Active - 3L mi tedy neproteklo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod mike » sob kvě 19, 2018 0:23

Kiszoun píše:A stejně je ta hodnota hodně relativní, protože když je něco nepromokavé, tak to prostě nepromokavé je (aspoň když je to nové :D )

V tomhle vubec nemam jasno. U opravdovych igelitu to tak je, ale membrany jsou nejake divne. Jeste se dokazu smirit s tim, ze teflon s mikropory udrzi 20 - 30 m vodniho sloupce diky povrchovemu napeti. Ale co ty priserne PU membrany? Pres PU prochazi voda difuzi a ta je je obousmerna, z vyssi koncentrace do nizsi. Takze kdyz na PU membranu nalejou 20 metru vody, tak proste musi driv nebo pozdeji protect. Jestli teda nelezi na vode, coz je blbost, protoze by nic nenamerili. Mozna to behem mereni nestihne, mozna je to tim, ze lezi na pevne podlozce, ale kazdopadne to neni realne pouziti. Sam jsem si na 99 % jisty, ze jsem zazil, jak PU membrana s 20k vodeodolnosti protekla. Bez zateze, ciste proto, ze venku byla 100 % vlhkost, po kalhotach tekla voda a vevnitr jsem se naopak nijak zvlast nepotil. Pod bundou bych to asi bral jako kondenzaci, ale tohle byly (zateplene) kalhoty a tolik vody, co jsem z nich pak vymackal, jsem proste vypotit nemohl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pončo

Příspěvekod Asanoth » ned kvě 20, 2018 0:54

Ja prave taky dost tapu, porad se tady resi "membrana protece/neprotece", tak bych byl rad, kdyby kdyz si koupim plastenku s tretinovou vodeodolnosti taky spis neprotekla :D
Navic pokud Jurek pouziva material ze svrchni vrstvy stanu, tak stan vzdycky proteka kdyz na nej sahnete zevnitr, ne? Coz na ponco sahate porad...

Jsou jeste nejaka dalsi ponca a nebo plastenky, ktere se daji pouzit na pristresek?
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Pončo

Příspěvekod lojzmen » ned kvě 20, 2018 22:04

Asanoth píše:U Jurka se mi libi ta moznost pristresku:
ted taham takovou hodne tlustou plachtu z Bauhausu,,


Jurek - ten přístřešek je spíše taková iluze. Schválně jsem si koupil o číslo větší, ale i tak je tam málo materiálu/plochy, hlavně do šíře, spíš nouzovka. Za deště někdy fouká.

Plachta na dřevo a podobně z hobby marketu je OK, koupíš rozměr podle potřeby, ale ta hmotnost!
A šustí!
Ale jsou i verze nižší gramáže. A s maskáčem, to je někdy výhoda.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 21, 2018 6:30

Jako nouzovka to jde, s poncem jako pristreskem, ale osobne s velkym baglem, psem, mimo les... nee
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod Asanoth » úte kvě 22, 2018 6:16

Tak mimo les nemůžeš spát ani s plachtou.

Provedl jsem menší průzkum trhu:
Výstřižek.PNG

Přijde mi, že má smysl zvažovat jen ty tučně vyznačené. S2S má výhodu přístřešku a je lehké za rozumnou cenu. Byť to asi bude docela nouzovka, stejně jako u Jurka. Ferrino Trekker vypadá za akční cenu super, ale je to plus kilo za plachtu (s nesrovnatelně větším pohodlím) . Jurek mi přijde zbytečně drahý ve srovnání se zbytkem. A ten Decathlon vychází podle mého za 160 taky hodně dobře, byť vzhledem k absenci hrbu nebude asi použitelný při větším větru. Ale bez vichřic funguje i s batohem, ozkoušeno. Jenom to kape na ty boty, no :D .
Edit: Ferrino Trekker má onu hliníkovou vložku, takže je nevhodné na léto nebo do (sub)tropů. Vypadá to na S2S nebo na věrnost Decathlonu :D
Naposledy upravil Asanoth dne stř kvě 23, 2018 6:41, celkově upraveno 1
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Pončo

Příspěvekod booze » úte kvě 22, 2018 21:05

Podivej se jeste co sije Pavol Hreha http://www.ph-design.sk
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pončo

Příspěvekod Olchor » úte kvě 14, 2019 12:29

Chci koupit pončo. Kamarád má asi 2 roky pončo Tanna, je s ním spokojený. I mě se celkem líbí jak střihem, tak i materiálem. Ale na Heurece jsem našel 2 dost negativní recenze. Má někdo další zkušenost?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pončo

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon srp 5, 2019 9:27

Mel bych akademickou otazku. Najde se tady nekdo, kdo by v dnesni dobe misto membranoveho obleceni pouzival porad ponco?
Po letech mi zacal odchazet muj pinguin parker a zacal jsem premyslt o jeho nahrade. Vzhldem k tomu, ze 99% destu bunda zazila jen ve meste a na turach se nosila v baglu, uvazoval jsem o jeji nahrade za neco vyrazne lehciho. Zkusil jsem objednat od Rabu downpour. Neni to spatna bunda, ale jde na ni videt, ze mechanicky by toho moc nevydzela. Prvni ostruzini a muze se vyhodit.
Mrholeni a lehky dest vetsinou vpohode zvladam ve vetrovce, kterou mam striknutou impregnacnim sprejem. Proto si rikam, jestli nestaci jako rezerva obycejne ponco. Jsem extremne potivy clovek, proto u me paropropustnost membran prilis nefunguje.
Chapu ze ve vyssich horach a hodn narocnem terenu by ponco nebylo nejvhodnejsi, ale v Ukrajinskych a Rumunskych karpatech, kde se vetsinou pohybuji....
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 5, 2019 9:54

ponca porad pouziva dost lidi - krom nevyhod v horach maj i hromadu vyhod jako ochrana tela i baglu, cena, casto vyuzitelnost i jako plachta atd...

hodi se k nemu sice spis nepromok kahoty nez navleky dle me, protoze ve skotsku sme zazili fakt hnus vitr co udelal z ponca pod kolena spis ultra minisaty, ale treba me by ponco vyhovovalo vic nebyt jedne drobnosti - blbe si to obleces bez pomoci...

takze ja osobne bych si po zkusenostech koupila klidne ponco mensi velikosti, aby nebylo az pod kolena a k nemu nejaky nepromok gate klido z dekace, dneska se bezne dava mezi nohy cvok aby pekne drzelo a pokud by bylo kratsi, mohla by se zlepsit i ta obratnost v trochu terenu, ze by vsude nezavazelo... + pasek/spagat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » pon srp 5, 2019 10:53

Jo, ponco stale pouziva hodne lidi.
Vyhody popsala mawe, nejvetsi je, ze (pokud mas dobrou velikost, resp. hrb) pokryje i bagl. Dle mne se i mnohem jednoduseji obleka (ehm, nevim, proc mawe potrebuje k obleceni pomoc..., asi to zavisi na modelu).
Nevyhody - obecne spatne pouzitelne ve vetru i kdyz jej mas svazany v pase i mezi nohama (plati to i v jednoduchem terenu) a klidne zafouka vlhkost pod, taky Ti muze nejaky cip dat na drzku (volny kus ponca ve vetru); nebezpecne jej pouzivat v tezsim terenu, vetsich stupech, atd - muzes si nepozorovane na nej stoupnout a uz letis nebo padnes na hubu. Taky se muze o neco (strom, skala, ...) zachytit.

No a potom je tu rozdil mezi skutecnym poncem a plastenkou (kterou taky mnozi, vcetne vyrobcu nazyvaji poncem) - to prvni nema rukavy, jen latka prepadava pres ruce, napriklad s hulkama se chodi hur, dostava se voda pod nej, da se lepe pouzit jako pristresek/plachta, lepe chrani zepredu (nema zip, jen kratke zapinani u krku), to druhe ma zase rukavy a muzes rukama manipulovat v desti.

A ano, je lepsi k nim mit nepromokave kalhoty, protoze velka cast vody Ti stece na nohy, "s oblibou" tesne nad navlek, tj. natece pod nej a tak i do bot.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 5, 2019 11:24

prijde mi, ze se i ta s hrbem zachytava za batoh a s krosnou pokud se snazim oblict ponco pres batoh tak nedosahnu nejak rozumne dozadu ho stahnout tak, at nezustane zaseknuty... ale to je mozna otazka cviku...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod booze » pon srp 5, 2019 13:16

Musis ho oblekat zezadu dopredu, pak se ti nic nebude zasekavat.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pončo

Příspěvekod Asanoth » sob říj 19, 2019 20:07

Ahoj,
mám moznost poridit v podstate zadarmo Husky Rafter.
Mate s nim prosim nekdo zkusenost? Neprotece? Pry je prodysne... :/
Neni to nejaky vymysl jako Tanna, kterou je treba impregnovat?
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Pončo

Příspěvekod Etheric » stř říj 23, 2019 10:14

Asanoth píše:Neprotece? Pry je prodysne... :

Od Husky? :smt044
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » stř říj 23, 2019 10:53

No jo, ponco (a jeste s hrbem na batoh) muze byt bud nepromokave nebo prodysne... Ono totiz ani membrana tam nebude dobre fungovat, uz z principu difuzie nemuze pracovat jak ma.

Edit: toto je nezavisle na vyrobci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod mike » stř říj 23, 2019 17:16

Jsem se schvalne kouknul:
190T Polyester, PU zátěr 3000mm/cm2, podlepené švy, hmotnost 550 g

Pominu, ze si pletou centimetry s metry, ale PU zater rozhodne prodysny nebude. Proste je to plastenka, jak tam sami pisou. Docela tezka plastenka a zip na batohu taky moc duvery nevzbuzuje. Za malo penez malo muziky. I kdyz... mne to za ty penize prijde drahe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pončo

Příspěvekod mitau » stř říj 23, 2019 20:59

Ano, material bude akorat nepromokavy, o prodysnosti muze mluvit maximalne tak lehce prehnany marketing :)

Pokud chces vyzkouset, jak ponca funguji a jestli by ti takovy system vyhovoval, tak Husky za dobrou cenu muze byt dobra volba. Alespon te experiment nebude tolik stat. Osobne bych si taky ponco nekoupil, ale je pravda, ze davam prednost Alpam pred nejakym toulanim se Ceskem. Na to mozna ponco fungovat muze.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Široké pončo

Příspěvekod KarelMeyer » pon dub 19, 2021 11:41

Ahoj, marně sháním nějaké dostatečně široké pončo. Mám dlouhé ruce a všechna mi jsou krátká na rukou, třeba pončo od Jurka má šířku 142 cm a mně to dosahuje do půli předloktí a pak mi prší na rukávy...

Nemáte tip na nějaké pončo, které je má šířku minimálně 150 cm, ideálně však 160 cm?
KarelMeyer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 19, 2021 11:36

Re: Pončo

Příspěvekod mike » pon dub 19, 2021 15:46

Slouceno. Nezakladej prosim vlakna na tema, ktere uz existuje. Na OF vlakna recyklujeme :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pončo

Příspěvekod KarelMeyer » ned dub 25, 2021 19:05

Dobře. :)
KarelMeyer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 19, 2021 11:36

Re: Pončo

Příspěvekod Kennedy » stř kvě 5, 2021 22:35

KarelMeyer

No...napadlo mě asi jenom tohle.
https://www.backpacking-united.com/cz/e ... ncho-green
origo popis
https://www.exped.com/international/en/ ... rettyPhoto

Jeden čas dělal širší ponča Mountain Laurel Design, ale teď jsem koukal a už je v nabídce nemají. Pak je ještě varianta pončo přímo s rukávy. To dělá třebas Ferrino, ale má aluminiovou vrstvu což v kombinaci s rukávy znamená, že se v tom budeš pěkně pařit. Já mám do období podzim - zima - jaro tohle
https://www.army-surplus.cz/poncho-enha ... liv-ponco/
ale je to tak do teplot okolo nuly, déšť se sněhem/mokrej sníh. Po většinu roku používám klasický Sea To Summit, těžší verzi. To má ale na šířku 137 cm. Navíc Snugpak má poměrně krátký rukávy. Mám 176 cm a trochu delší ruce a je mi akorát. Pro vyššího člověka to už ale moc není.

Nejsem si ale jistej co si od toho slibuješ. Jestli chceš pončo, nesmíš bejt z cukru :). Větší šířku ponča nevidím jako nějakou výhodu a dělá se z toho důvodu, když se počítá s využitím jako tarp nebo nouzový bivak. Při samotným nošení mi to přijde docela kontraproduktivní. Ono to sice vypadá, že ti ruce nezmoknou...ale ony zmoknou. Stačí lehčí vítr, ale i když nebude tak prostě plandající široký "rukávy" sepnutý cvokama - po nějaký tý hodině deště budeš mít ruce od loktů dolů stejně mokrý. A když začne víc foukat je výhoda mít spíše užší pončo, který tolik nevlaje. Ostatně ruce můžeš přinejhorším vtáhnout dovnitř. Další věc je pak ta, že užší pončo o poznání líp dýchá.

Jako řešení vidím teda jedině pončo přímo s rukávy - do chladných podmínek a pokud jsi ultra málo potivej. A nebo - pokud ti vadí mokrý ruce - už přímo nepromokavá bunda + kalhoty.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 6, 2021 4:58

ja ponco zavrhla z duvodu prave celyho predlokti venku hlavme kdyz jdu s holema, vim, ze to sem nepatri ale mam na prubnuti na nouzovku plastenku northfinder. slibuju si od ni mininalne ze budu o par zkusenosti chytrejsi.

je to plastenka s hrbem na krosnu a rukavy, takze to neni ponco, rozepinaci zip jak na kabatu.

uz sem i premyslela kdyby to jako plastenka bylo hodne zly (rukavy = nulovy dychani v bocich) tak to ustrihnout, udelat z toho rukavnik a nosit to pod poncem.

desne me totiz stvou mokry popruhy a prseni mezi batoh a zada, na par dni to preziju ale na 20 se mi do toho nechce. potrebovala bych aby nekdo vyrabel bundu s hrbem na krosnu.

protoze sem radsi objednala Lko, bylo mi to pod kolena, ustrihla sem to na "bundu" do komba s kalhotama. jako koncept bych si podobou vec s lepsi membranou a treba zipy v podpazi koupila okamzite..

protoze ponco i bunda sou kompromisy s tim, ze vzdycky nekam prsi, ponco a bund aje zas trochu prehnany...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pončo

Příspěvekod Kennedy » čtv kvě 6, 2021 12:10

Mawenzi: Jo, přesně tak. I u videa k tomu Exped co má šířku 150 cm je jasně vidět, že jak člověk pokrčí ruce tak má stejně ruce od loktů odhalený. Takže s trekovejma holema jasně zmoknou.

Northfinder je tohle ne?
https://northfinder.com/cs/1507-bu-0268 ... velikost-l

O tom jsem taky uvažoval, ale podle mě to bude v teplotách nad + 5 hotový peklo. Zvláště pro někoho jako jsem já, kdo se potí jen ze samotný existence. Takže pro mě peklo v teplotách nad mínus 5. :D Ještě je to pěkně dlouhý i v zadu což je fajn, že to kryje batoh i ve větru, ale za jakou cenu.. Na druhou stranu někde na holý pláni kde fičí a je fakt kosa to může bejt dobrý. Takže pro mě by to jednou ze sta oblečení bylo dobrý a 99 krát bych se uvařil.
Dej pak vědět jaký to bylo. Ještě by byl dobrej bonus kdyby to nevydrželo ani déšť - tedy promoklo a k tomu by se člověk ještě vařil. :D Ale nechci Northfinder hanět, nikdy jsem od nich nic neměl.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení