Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Praní funkční bundy s podlepenými švy

Příspěvekod tumig » pon zář 3, 2012 14:00

Zdravím,

ač jsem se snažil nenalezl jsem zde podobnou otázku. Jaké máte zkušenosti s praním funkčních zimních bund s podlepenými švy v pračce. Konkrétně Skogstad.

např. http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=52218608&tab=4

Někde jsem zahlídl, že všeobecně se bundy s podlepenými švy nemají prát v pračce.

Jak to tedy je. Máme to pro prcka, taže prát bude potřeba často.

Předem díky za odpověď
tumig
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon zář 3, 2012 8:24

Re: Praní funkční bundy s podlepenými švy

Příspěvekod zbuddy » pon zář 3, 2012 14:46

Mají trochu zmatek v názvosloví, jednou píšou lepené švy, jednou podlepené, to je trochu rozdíl :twisted:
Na jejich stránkách píšou
lepené švy neprat v bubnové pračce. Tudíž pokud Ti jde o záruku, tak neprat a jen čistírna, z MMB bych už ale tu záruku asi moc neřešil a vypral v pračce ve vhodném přípravku, s vyloučením ždímání a pověsil za mokra. Poté dle počtu dosavadních praní případně obnovil DWR. Jelikož se jedná o praní membránovky, přesunuji do příslušného vlákna.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Impregnace GTX bundy

Příspěvekod tomasCR » stř bře 6, 2013 10:49

Ahoj všem,
měl bych dotaz jak impregnujete starší Goretexovou bundu když membrána je ok, ale vrchní tkanina saje vodu jako piják. Zkoušel jsem Nikvax, Collonil ale nikdy se mi ani po aplikaci nepodařilo dostat bundu do kondice. Neřekl bych že dělám něco špatně, dokonce jsem bundu i lehce dopékal v troubě pro aktivaci impregnace ale výsledek tak 50-60% a s velmi krátkodobým účinkem. Teď jsem narazil na impregnaci pomocí nanotechologie NanoConcept http://www.nano-concept.cz/potahy-calouneni/nano-impregnace-textilu-a-kuze-1000-ml a tak se chci zeptat na nějaké zkušenosti (parametry vypadají papírově moc dobře) abych bundě neublížil, nebo Collonil s technologií NanoTech
Případně co by jste mi doporučili, vývoj impregnací jde také jistě kupředu a co platilo před pěti lety už může být jinak. Rád bych něco co "funguje"

Díky
tomasCR
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 6, 2009 13:02

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod pavproch » stř bře 6, 2013 11:45

je tady na to celé vlákno..... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Jakou impregnaci?

Příspěvekod FiDo » stř srp 28, 2013 14:39

Jakou impregnaci na oblečení byste mi doporučili?
Naposledy upravil vonkreuz dne stř srp 28, 2013 14:42, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeno, protože je véééélmi těžké použít funkci "Hledat".
FiDo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 27, 2013 21:19

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod fps » stř srp 28, 2013 16:04

žádnou, je to zbytečné vyhazování peněz, na dešti to vydrží pár minut
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod Wiking » stř srp 28, 2013 16:17

Ja jsem si koupil tohle:

vymazáno pro hovadskou velikost obrázku. -ZB-

Zatim tedy jen 1x jsem v tom vypral svoji bundu Pinguin, a ten kdyz prsi, tak ty kulicky vody odskakuji stejne dobre jako predtim.

Nemuzu rict pul spatneho slova. I cenove je to o hodne levnejsi nez Sportwasch.. \:D/
1,5L asi 90,-Kc !!!! Vystaci na 20 vyprani.

http://www.perwoll.de/sortiment/perwoll ... ilien.html
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod FiDo » čtv srp 29, 2013 20:42

fps píše:žádnou, je to zbytečné vyhazování peněz, na dešti to vydrží pár minut
mně to zas tak zbtečné nepřipadá
FiDo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 27, 2013 21:19

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod FiDo » čtv srp 29, 2013 20:42

Wiking píše:http://www.perwoll.de/sortiment/perwoll-sport-funktionstextilien.html

díky, nevypadá to zle za ty prachy
Naposledy upravil mike dne čtv srp 29, 2013 21:01, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
FiDo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 27, 2013 21:19

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod svandak » pát srp 30, 2013 10:00

mně se osvědčila nano impregnace Permatex http://www.nanosilver.cz/Nanoprodukty/O ... u/PERMATEX
svandak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv srp 29, 2013 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod FiDo » pát srp 30, 2013 13:20

je v něčem tahle nano impregnace jiná, lepší nebo horší než třeba ta o které psal Wiking?
FiDo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 27, 2013 21:19

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod svandak » pát srp 30, 2013 15:03

je asi o stovku dražší, ale zase chrání před zašpiněním (důkladně vyzkoušeno). Není to ale na praní, je to sprej
svandak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv srp 29, 2013 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové) oblečení??

Příspěvekod mike » pát srp 30, 2013 20:10

FiDo píše:je v něčem tahle nano impregnace jiná, lepší nebo horší než třeba ta o které psal Wiking?

V tom, ze je to impregnace, zatimco Wiking psal o pracim prostredku. Dve uplne ruzne veci a potreba jsou obe. Nejdriv vyprat a pak pripadne naimpregnovat. I prani zlepsi vlasnosti DWR, protoze odstrani necistoty, ktere zvysuji smacivost. Nesmi ovsem nechat rezidua, proto je dobre pouzivat jen ty, ktere to nedelaji.

Ani SportWash neni impregnace, to je jen zmateni pojmu nasimi prodejci. Uz jsme to tu nekde diskutovali, najdi si to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Impgregnace softshell bundy po vyprání

Příspěvekod stenliq » ned zář 1, 2013 22:50

Impgregnace softshell bundy po vyprání

Dobrý den,
mám softshell bundu AlpinePro Toffana (http://www.alpinepro.cz/alpine-pro/tofanna/19607/).

Její voděodpudivá úprava DWR se ukázala jako překvapivě dobrá a spolehlivá, ale jednoho dne se bunda prostě ušpiní a je třeba ji vyprat. Koupil jsem tedy na radu prací gel Nikwax Techwash (http://www.hanibal.cz/turisticke-vybaveni/impregnace-a-praci-prostredky/praci-prostredky/701-nikwax-tech-wash-300ml/#popis) a bundu v něm vypral dle návodu.

Problém je následující... bunda ztratila veškerou voděodpudivost a saje vodu jako houba na tabuli.

Otázka tedy zní: Jak obnovit voděodpudivost? Bunda mi naprosto vyhovuje, nerad bych kupoval novou.

Případně, v jakém prášku prát nadále?

Děkuji moc za veškerou pomoc!
Naposledy upravil vonkreuz dne ned zář 1, 2013 23:25, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeno a a zvýrazněno.
stenliq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 14, 2013 16:07

Re: Impgregnace softshell bundy po vyprání

Příspěvekod fps » pon zář 2, 2013 4:43

stenliq píše:Otázka tedy zní: Jak obnovit voděodpudivost? Bunda mi naprosto vyhovuje, nerad bych kupoval novou.

jestli chceš aby byla voděodpudivost stejná jako když si ji koupil, tak ti nezbude nic jiného než si ji znova koupit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod stenliq » pon zář 2, 2013 7:56

FPS, díky za reakci.

Nepotřebuju, aby fungovala úplně stejně, ani to nečekám, ale nějakou tu voděodolnost bych obnovit chtěl.
stenliq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 14, 2013 16:07

Re: Impgregnace softshell bundy po vyprání

Příspěvekod zbuddy » pon zář 2, 2013 8:17

stenliq píše:Koupil jsem tedy na radu prací gel Nikwax Techwash (http://www.hanibal.cz/turisticke-vybaveni/impregnace-a-praci-prostredky/praci-prostredky/701-nikwax-tech-wash-300ml/#popis) a bundu v něm vypral dle návodu.Problém je následující... bunda ztratila veškerou voděodpudivost a saje vodu jako houba na tabuli.
Hanibal píše:Ekologické tekuté mýdlo, které zachovává vodoodpudivost a prodyšnost materiálu.

Rada zní takto: běž do Hanibalu, omlať jim to o hlavu, že podávají nesprávné informace. Pokud se budou vymlouvat na informace od výrobce, což je pravděpodobné, jdi na dovozce Nikwaxu, jsem zvědav, co Ti odpoví. Tuším, že už si tady někdo dopisoval s dovozcem tohoto typu přípravků, ale nevím, zda to byl Nikwax. Jednalo se o fleky po impregnování.
Dále pak použij funkci Hledat a najdi si impregnování membránového oblečení. I když netuším, zda zda a jak bude impregnace na SS fungovat.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Impgregnace softshell bundy po vyprání

Příspěvekod tata_FIDO » pon zář 2, 2013 8:51

stenliq píše:Koupil jsem tedy na radu prací gel Nikwax Techwash (http://www.hanibal.cz/turisticke-vybaveni/impregnace-a-praci-prostredky/praci-prostredky/701-nikwax-tech-wash-300ml/#popis) a bundu v něm vypral dle návodu.Problém je následující... bunda ztratila veškerou voděodpudivost a saje vodu jako houba na tabuli.


Ono by to chtělo ještě použít impregnaci , to co jsi použil je jen na vyprání, ale neprovede to impregnaci, holt je asi třeba umět číst a použít to správné
Co tě nazabije, to tě posílí.
horezdar.webnode.cz
tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod stenliq » pon zář 2, 2013 9:10

Kdyby tam něco takového bylo napsáno, klidně bych se podle toho řídil. V popisu samotného Techwashe je psáno, že obnoví DWR, o potřebě použití dalšího prostředku tam nic není.

Každopádně dík za radu, zkusím to, snad to bude fungovat.
stenliq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 14, 2013 16:07

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod tata_FIDO » pon zář 2, 2013 12:18

Tady popis přímo u výrobce
Tech Wash
Softshell Proof, doporučuji ještě kliknout na tlačítko návod
Co tě nazabije, to tě posílí.
horezdar.webnode.cz
tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pon zář 2, 2013 17:19

stenliq píše:V popisu samotného Techwashe je psáno, že obnoví DWR

Fakt? Tomu se mi nechce verit, protoze je to uplny nesmysl. TechWash je praci prostredek a DWR maximalne zbavi spiny. Mozna je tam napsane, ze obnovi funkci DWR (zbavenim spiny).

Osobne bych ti doporucil se na nesmysly od Nikwaxu vykaslat a pouzit neco, co opravdu funguje. Treba Atsko SportWash + jejich impregnaci. Vyrobky od Nikwaxu jsem taky kdysi pouzival a vysledky byly zalostne, v nejlepsim pripade to fungovalo jako placebo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod tata_FIDO » úte zář 3, 2013 8:28

mike píše:Osobne bych ti doporucil se na nesmysly od Nikwaxu vykaslat a pouzit neco, co opravdu funguje.

Tak nevím já jsem s Nikvax spokojen a žádný problém se nezaznamenal, jen musíš použít to správné.
Co tě nazabije, to tě posílí.
horezdar.webnode.cz
tata_FIDO
účastník
účastník
 
Příspěvky: 258
Registrován: stř črc 2, 2008 11:36
Bydliště: HK

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » úte zář 3, 2013 17:46

Je pravda, ze me zkusenosti s Nikwaxem uz jsou docela stare, mozna neco vylepsili. Ale co jsem cetl od ostatnich s cerstvejsima, tak to spis vypada, ze ne. Nebude to treba tim, ze ty nemas zkusenosti s nicim lepsim? Ja jsem si taky puvodne myslel, ze takhle to (ne)fungovat ma.

Vem si treba vyse TechWash:
stenliq píše:Problém je následující... bunda ztratila veškerou voděodpudivost a saje vodu jako houba na tabuli.

Na to reknes, ze je treba jeste obnovit impregnaci. Jenze to by prave byt potreba nemelo. Kdyz pouzijes Atsko SportWash a DWR je jeste v pouzitelnem stavu, tak se vlastnosti opravdu obnovi a ne zhorsi, na coz si stenliq stezoval. Co si pamatuju, tak mne to delalo to same tj. TechWash zvysi smacivost, coz je naprosto spatne. Akorat jsem si tenkrat myslel, ze to tak proste je a potrebuju impregnaci. Ta jejich vydrzi v desti asi 5 minut, zatimco puvodni DWR podstatne dyl. A obnova DWR od Atska taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jakou membranovku?

Příspěvekod bjerndi » stř lis 13, 2013 10:53

zkušenosti s praním ?
jak perete devilku 2.0 ? Bunda je skvělá ( 2 roky a zvládá vše ), ale už docela navlhá, rozhodně to už nedrží kapičky a nekape dolů. Předpokládám na 30 stupnů bez prášku a nějakej speciál ? Obnovení plné funkce by se šiklo...dík :)
bjerndi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: úte srp 31, 2010 14:00
Bydliště: Brno

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod pavproch » stř lis 13, 2013 11:39

Kuwa fiks, to je takový problém napřed hledat a až potem psát (do správnýho chlíffku)?
:axe:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod bjerndi » stř lis 13, 2013 11:42

evidentně jo, dík :oops: ... pročtu
bjerndi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 115
Registrován: úte srp 31, 2010 14:00
Bydliště: Brno

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Frantisek Zapletal » pát led 17, 2014 13:41

Ahojte.Mám dotaz.
Můžu na softshell nastříkat impregnaci Atsko Silicone Water-Guard univerzál co mám doma,
nebo mám raději koupit a použít něco od Toka či Nikwaxu co je přímo na softshell?
díky za info F.
Uživatelský avatar
Frantisek Zapletal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 527
Registrován: ned čer 1, 2008 18:20
Bydliště: Přerov

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Petras » pát led 17, 2014 15:02

Tekutá impregnace obsahující 13% silikonového polymeru, kterým je zajištěna vysoká vodovzdornost a prodyšnost impregnovaného materiálu. Výborných výsledků se dosáhne již po prvním použití na suchou a čistou useň (kůži) nebo textilii. Po vstřebání a zaschnutí je impregnace bez zápachu, odolává soli, brání tvorbě skvrn, nepřijímá prach ani jiné nečistoty. Její použití je široké a velmi univerzální jak v domácnosti tak v oblasti ochranných pracovních prostředků a sportu.


Atsko Silicone Water-Guard® je vynikající pro boty z přírodních i umělých usní, především s vlasovou úpravou a činěním silikonem (nubuck, velurovaná useň - štípenka, semiš...), textilní obuv (Cordura®...) a na obuv kombinovanou (useň, textilie). Atsko Silicone Water-Guard® je výborný na vše z polyesteru, polyamidu, nylonu „šusťáku“ a těžké bavlny i směsových materiálů (například na bundy, větrovky, kalhoty, pracovní oděvy, batohy, spací pytle, stany a jejich tropika, celty, deštníky...). Atsko Silicone Water-Guard® je zcela bezpečný při použití jak na Gore-Tex® a obdobné systémy, tak na zátěry.

TAKŽE ANO MŮŽEŠ. :wink:

P.S. tuníš se na ZT co ? :mrgreen:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod tomesso » ned kvě 11, 2014 15:00

Ahoj, zrovna jsem vytáhl bundu z pračky (Berghaus Velum). Byla docela dost zaprasená od bahna (některé fleky i rok staré). Pral jsem na 30°C, jemný program (takový ten na záclony co trvá cca 35 min), bez ždímání, ve sportwashi (jedno víčko do pračky). A výsledek nic moc. V podstatě se vůbec nevyprala. Dát jiný program, kde praní trvá delší dobu, více prášku?
tomesso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob úno 5, 2011 14:44

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » ned kvě 11, 2014 22:48

Delsi program ano, 40 a aspon hodinu. Vic SW ne, ale predem namocit a silne znecistena mista polit koncentrovanym SW a pred pranim trochu vydrhnout kartackem.

Fascinuje mne, jak se nekteri o sve obleceni boji a perou je jako zaclony :twisted: A pritom tam nechaji spinu zazrat rok, coz jim jiste ublizi vic, nez kdyby to obcas normalne vyprali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení