Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod sobb » pon bře 17, 2008 11:02

přesně si nepamatuju, ale zhruba půl roku častého používání to vydrželo ... záleží na stanu a opotřebovanosti tropika ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Doktor_z_hor » pon bře 17, 2008 12:15

mifr píše:
Doktor_z_hor píše:... Perwoll sport přijde na řadu za měsíc - ten obsahuje jen fosfonáty.


Kde jsi ho sehnal? U nas se neprodava :(( Takze Nemecko nebo Rakousko??? :wink:

Rakousko, ale ještě ho nemám, proto ten měsíc :oops: . Jinak cena prý 4 Eur za 1,5L, takže dám vědět - možná toho dovezu víc než spotřebuji sám, ale jak píšu - duben, možná začátek května.
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod mifr » pon bře 17, 2008 12:20

Tak to bych mel zajem :-) a mozna by se nas naslo vice...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Doktor_z_hor » úte bře 18, 2008 12:31

šíp píše: a nepěkné bílé okraje či mapy neřeším.
To já jsem to musel řešit z důvodu jejího prodeje - byly to totiž Humi se Sympatexem, takže jsem se jí raději rychle zbavil. Sice úplnej igelit to není, ale nosit jsem jí odmítal 8) .
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod pawn » čtv bře 20, 2008 13:31

rad bych tohle vlakno ozivil, protoze by me zajimalo, zda to obleceni po vyprani taky zehlite. A pokud ano, na co nastavujete zehlicku? Rad bych dneska vypral svoji SS bundici v Atsko Sport Wash, abych byl zase vyvoneny frajer, a nerad bych nakonec dopadl jako vyvoneny, lec mokry frajer...
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Příspěvekod Bedrich » čtv bře 20, 2008 13:37

Tak membranovy veci a umelotiny celkove, bych teda rozhodne nedoporucoval zehlit :shock:
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod mifr » čtv bře 20, 2008 13:37

U nas doma se zehli jen bavlna, popripade smesne materialy s dominantnim zastoupenim bavlny...Nic jineho bych snad ani nedoporucoval...Rozhodne ne SS bundu...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod pawn » čtv bře 20, 2008 13:54

Ja jsem prave narazil na ruznych lahvickach, ktere mi prosly rukama ve vsech tech X - sportech, co jsem navstivil, ze vyrobci doporucuji nasledne zehleni pro obnoveni vodoodpudivosti materialu. O nazehlene puky mi az tak neslo :wink: Zehlicka by prece mela jit nastavit na nejake umele vlakno nebo neco takoveho, ne? Nemam totiz s timhle pristrojem prilis zkusenosti, zatim jsme se navzajem moc nepotkavali...
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Příspěvekod sobb » čtv bře 20, 2008 14:02

třeba tu se na stejné téma už dohadovali ... jo jo, to je ta věčná otázka: "prát či neprát, žehlit či nežehlit" :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod lamaTor » čtv bře 20, 2008 15:19

Žehlení doporučují a asi vědí proč. Nezkoušel jsem, ale mám to v plánu....I když vyprat to po Sport Washi ještě v tomhle by podle všeho mělo impregnaci vrátit do normálu. Co se týče impregnace ale pouze samotný Sport Wash rozhodně nestačí-trochu ji obnoví, ale látka po několika vypráních v něm na většině míst saje a z membrány je pak igeliťák......
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod pavproch » čtv bře 20, 2008 15:23

Neprat!
Správný hovnolezec musí smrdět.
:mrgreen:


A fčíl vážně: membránový hadry peru 1x ročně ve Sport-Wash (v mezidobí mezi dvěma parními smrdím). Nežehlím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pawn » čtv bře 20, 2008 15:30

a pozorujes subjektivne nejake zmeny co se tyce nasakavosti? Mam totiz trochu pochybnosti o zazracne schopnosti Sport Washe vyprat + naimpregnovat (resp. obnovit vodoodpudivost) behem 1 praciho cyklu
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Příspěvekod pavproch » čtv bře 20, 2008 15:32

nepozoruju změny k horšímu.

tožtak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod lamaTor » čtv bře 20, 2008 15:52

Já pozoruju, ale to už jsem napsal. Podle mě jen Sport Wash nestačí-je to prostředek primárně na čištění, ne impregnaci.
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Bedrich » čtv bře 20, 2008 16:46

lamaTor píše:Žehlení doporučují a asi vědí proč. Nezkoušel jsem, ale mám to v plánu....I když vyprat to po Sport Washi ještě v tomhle by podle všeho mělo impregnaci vrátit do normálu. Co se týče impregnace ale pouze samotný Sport Wash rozhodně nestačí-trochu ji obnoví, ale látka po několika vypráních v něm na většině míst saje a z membrány je pak igeliťák......


No ono se pise sice zehlit, jenze oni myslej, ze pri zahrati ty bundy ta impregnace maka lip.Jenze oni ve statech, kde se to mam pocit vyrabi pouzivaj susicky, kde nastavis presne teplotu.Toz asi tak.Jako s klasickou zehlickou nevim jestli bych sel na bundu za 8tis.Sice se tam teoreticky da teplota nastavit taky.No ale :D
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod lamaTor » čtv bře 20, 2008 16:50

Bedrich píše:Jenze oni ve statech, kde se to mam pocit vyrabi pouzivaj susicky, kde nastavis presne teplotu.

Pokud vím, tak je u některých bund dovoleno žehlit, ale zakazují dávat do sušičky, takže bych si tím nebyl tak jistý.... :wink:
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod pawn » čtv bře 20, 2008 17:14

Podle me je tohle hlavne svinarna ze strany vyrobcu obleceni. Kdyby bylo u vyrobku napsano osetrujte jej tak a tak, tim a tim, nemuseli bychom tady spekulovat nad tim, jake maji v USA susicky... To, ze mi nekdo na svych webovych strankach laskave napise, co se s tim delat NEMA (a to taky neni pravidlem) je sice fajn, ale mozna bych rad veci, ze ktere jsem dal v nekterych pripadech tretinu mesicniho platu, rad osetroval v souladu s doporucenim vyrobce. Citim z toho trochu alibismus, aby potom nahodou zakaznik nereklamoval vyrobek, o ktery se staral dle navodu a stejne ma z neho o case cednik ci igelit...
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Příspěvekod swisss » čtv bře 20, 2008 18:23

pawn píše:Podle me je tohle hlavne svinarna ze strany vyrobcu obleceni. Kdyby bylo u vyrobku napsano osetrujte jej tak a tak, tim a tim, nemuseli bychom tady spekulovat nad tim, jake maji v USA susicky... To, ze mi nekdo na svych webovych strankach laskave napise, co se s tim delat NEMA (a to taky neni pravidlem) je sice fajn, ale mozna bych rad veci, ze ktere jsem dal v nekterych pripadech tretinu mesicniho platu, rad osetroval v souladu s doporucenim vyrobce.


Někteří výrobci to na svých stránkách mají.. Např. High Point nebo Tilak. U ostatních jsem línej hledat.. :ú
swisss
účastník
účastník
 
Příspěvky: 592
Registrován: sob črc 29, 2006 18:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod conny » čtv bře 20, 2008 18:44

pawn píše:Ja jsem prave narazil na ruznych lahvickach, ktere mi prosly rukama ve vsech tech X - sportech, co jsem navstivil, ze vyrobci doporucuji nasledne zehleni pro obnoveni vodoodpudivosti materialu. O nazehlene puky mi az tak neslo :wink: Zehlicka by prece mela jit nastavit na nejake umele vlakno nebo neco takoveho, ne? Nemam totiz s timhle pristrojem prilis zkusenosti, zatim jsme se navzajem moc nepotkavali...


zehlicka sa da normalne nastavit na umele vlakna - neviem ako je to s outdoorovymi vecami, ale tych par veci, co mam z umelych vlaken (moc tomu neholdujem, ale niekdedy nie je vyhnutia) normalne zehlim. kedze ide o spolocenske saty vyzehlit to treba. ked sa presvihne teplota mozu zostat veci na povrchu leskle, ale na najnizsiu teplotu, to sa to vlastne len trosisku zahreje a suche teplo je ine ako mokre teplo (pranie).

preto sa daju zehlit aj veci, ktore sa musia prat na 40C
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Doktor_z_hor » ned bře 23, 2008 22:58

pawn píše:Rad bych dneska vypral svoji SS bundici v Atsko Sport Wash, abych byl zase vyvoneny frajer, a nerad bych nakonec dopadl jako vyvoneny, lec mokry frajer...
To záleží na tom, o jakou SS bundu se jedná, nevím jestli se to tady probíralo, ale mám už delší dobu několik SS kousků ze Schoelleru 3XDRY® a tam to fakt zabírá, má to za sebou už přes deset vyprání a pohoda, jen to musím žehlit po každém vyprání, žehlička 100-120°C. U membránových to neriskuji, jen 2x a více máchám, potom lehce šplíchnu impregnací a smáčivost je opravdu minimální :wink:
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » pon bře 24, 2008 12:46

teďka na Kraličáku jsmě meli čerstvě vyprané membránové oblečení. a poznala jsem rozdíl- kapičky vody zůstávaly na povrchu a nevpíjely se dovnitř, tak jak před vypráním. takže vypráním a pošplícháním tou smradlavou impregnací jsem evidentně posílila voděodolnost
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod dvora » stř bře 26, 2008 9:07

Je nutné prát kalhoty Tilak Crux WS v nějakým specialnim pracim prasku, nebo stačí normální na běžné prádlo?
Uživatelský avatar
dvora
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 18, 2007 8:30
Bydliště: Brno

Příspěvekod Doktor_z_hor » stř bře 26, 2008 10:11

dvora píše:Je nutné prát kalhoty Tilak Crux WS v nějakým specialnim pracim prasku, nebo stačí normální na běžné prádlo?
Pokud nechceš nic riskovat, tak ve speciálním = Sport-wash. A doporučuji máchat více jak 2x :wink:
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř bře 26, 2008 10:40

nemáchat- já jen vypouštím vodu z pračky.nastavím na nulové ždímání
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Doktor_z_hor » stř bře 26, 2008 10:59

šíp píše:nemáchat- já jen vypouštím vodu z pračky.nastavím na nulové ždímání
Já jsem myslel při praní v ruce :oops: Něco tak vysoce sofistikovaného, s takovou nezměrnou osobní hodnotou bych pračce nesvěřil :D
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř bře 26, 2008 11:12

vidíš, a já někde četla že v pračce je to lepší, líp se rozvrství impregnace, a když dáš šetrný program, tak je to i šetrnější k bundě než praní v ruce
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod svacko » stř bře 26, 2008 12:58

ja tiez celkom verim tym setrnym,nizkootackovym programom pracky,a pride mi to setrnejsie,ako handrkovanie v rukach ;)
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Příspěvekod Doktor_z_hor » stř bře 26, 2008 16:37

šíp píše:vidíš, a já někde četla že v pračce je to lepší, líp se rozvrství impregnace, a když dáš šetrný program, tak je to i šetrnější k bundě než praní v ruce
Já myslel že teď se bavíme o praní :(( A pokud jde o praní, tak mě nejde o šetrnost, ale o to, aby to bylo vypráno co nejlépe = v ruce si můžu klidně namočit celý kus oděvu, šetrně vymačkat přebytečnou vodu a na nejvíce zašpiněná místa nanést kartáčkem zředěný S-Wash, poté to vyperu kompletně - ruka a kartáč - pokud má zabroušené konce, je velmi šetrný. Impregnaci i Gore doporučuje ve spreji, kvůli zónovému nanášení a v pračce přeci budu mít naipregnovaný i vnitřek, ne? Zatím se mi to tak nelíbí, že jsem nad tím ani nepřemýšlel :-k ....Každopádně - pračka udělá obojí plošně a oděv přeci není zašpiněný všude stejně, ani nepotřebuje všude stejný nános impregnace. Takže pokud se jedná o ruční práci, tak tady je z hlediska efektivity technologie stále 1ka. *
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř bře 26, 2008 20:06

Doktor_z_hor píše:
šíp píše:vidíš, a já někde četla že v pračce je to lepší, líp se rozvrství impregnace, a když dáš šetrný program, tak je to i šetrnější k bundě než praní v ruce
Já myslel že teď se bavíme o praní :((


jasně že se furt bavíme o praní :((
neříkej mi že ručně mín ždímáš bundu než když vypneš máchání na pračce a dáš šetrný program 30st, nízké otáčky - - -
jinak bunda sice není špinavá všude stejně, ale o to nejde, většinou kdy ji peru tak kvůli tomu aby se z membrány vydoloval pot a jiný sajrajt
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Doktor_z_hor » stř bře 26, 2008 21:11

šíp píše:jasně že se furt bavíme o praní :((
neříkej mi že ručně mín ždímáš bundu než když vypneš máchání na pračce a dáš šetrný program 30st, nízké otáčky - - -
jinak bunda sice není špinavá všude stejně, ale o to nejde, většinou kdy ji peru tak kvůli tomu aby se z membrány vydoloval pot a jiný sajrajt
Bavili jsme se o praní a najednou jsme se začali bavit o (lepším) rozvrstvení impregnace, které by tedy nemělo být všude stejné :) . Ani nevypnu máchání, ani nedám šetrný program, protože nemám automatickou pračku, ale plně manuální ovládání, takže si vše sám určuji a nemusím jako vzorná manželka sledovat nové typy a jejich Áčkovou spotřebu vody a el.energie....Ale k tématu = už je tu zase ta šetrnost :) . Nešetrným mácháním myslí (podle mě tedy) stav, kdy se mikroporézní membrána poškozuje tlakem vodního sloupce jehož výška je větší než předpokládaná při výrobě = hodíš to do pračky a odstřeďování udělá své. Pokud se budeme bavit o hydrofilní membráně, kterou máš Ty, tak tato membrána je vůči takovému jednání velmi odolná - prostě jí nevyždímeš, při vyndání Ti z oděvu poteče voda, která se na druhou stranu nedostala - ať už líce na rub(vodní sloupec) nebo to nestihla obráceně. Předpokládám že tohle vše víš, takže pokud se jedná o nešetrnost rukou, tak při složení bundy a jejím rolování není v mých silách vytvořit větší sloupec než při tlaku těžkého batohu, tudíž předpokládaném. A pokud jde o ten pot a jiný sajrajt, tak ten je v oděvu také nerovnoměrně rozložen, vlastně u hydrofilní membrány na jejím povrchu.
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení