Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod davvee » stř led 13, 2016 18:27

Má tady někdo zkušenosti s impregnaci Fibertec Green ? V prodejně Tilak mi tuto impregnaci doporučili na softshelovou bundu z Gelanots Xp.

Díky za info
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Zdéňa » sob led 16, 2016 19:45

Není to úplně na membrány, ale nechci zakládat nové vlákno. Jak prát a sušit primaloftovou bundu? Mám si na něco dát pozor nebo prát klasicky jako třeba větrovky?
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Příspěvekod brhel » sob led 16, 2016 20:28

Prát naruby, zapnutou, na 30 a nějaký tekutý prací prostředek (používám něco na sport z německého Lidlu). Ale stačí obyčejný tekutý prostředek, třeba Dreft. Bez aviváže. A pak nechat dobře vyschnout. Jestli sušičku jo nebo ne bude na cedule u bundy.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:18

Peru obe uplne normalne na 40 a zapinam jen kapsy. Tekuty Persil, co mam na normalni prani, jestli se bojis o DWR, tak nejake tekute mydlo (treba Atsko SportWash). Pak je normalne hodim na susak, schne to rychle. Tj. opravdu uplne stejne, jako vetrovky.

Akorat na tu avivaz si dej pozor, nektere tekute prostredky ji maji primichanou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Zdéňa » ned led 17, 2016 8:34

Děkuju, persil používám taky.
A jak často ji perete? Po každé náročnější túře nebo méně často? Jde mi o to, zda je v pohodě, když ji budu prát třeba jednou za 14 dní :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Prenos » úte srp 23, 2016 7:06

Zdravím, vyprali jsme membranove kalhoty TNF klasicky v pračce s pracím prostředkem. Bylo to jen asi na 40C. Je to nějaký velký problém ? Nebo stačí provés opět "správnou údržbu".
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod fps » úte srp 23, 2016 14:27

jestli nebyla v pracím prášku aviváž, tak to problém nebude
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod apuka » úte srp 23, 2016 15:21

Nech to projit dvakrat-trikrat machacim programem, to TI vypere drtivou vetsinu zbytku prasku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod vonkreuz » pát lis 11, 2016 13:04

Na základě jakéhosi filmu s diCapriem prý Granger´s končí s prodejem posledního účinného impregnačního prostředku na oblečecení - Extreme Repel s pumpičkou. Duvodem stažení je, že obsahuje fluorcarbon. :twisted: Takže až se prodají poslední zásoby, tak už nebude.

Je lepší bundu/kalhoty pořádně naimpregnovat 1x za rok nebo 3x za rok s blue design prostředkem? :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pát lis 11, 2016 18:53

Jakeho filmu? :shock:

Kdyby 3x... a stejne to nefunguje. Zacinam byt na bluesign a fluorocarbon free produkty alergicky. Tohle je fakt ekoterorismus, vyrabet neco, co je uplne k nicemu. Vzdyt na tom neni ekologickeho vubec nic, ale bojim se, lidi postizeni humanitarnim vzdelanim to nepochopi.

BTW, neni to blue design, ale bluesign.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení??

Příspěvekod Rychtar84 » pon lis 21, 2016 17:24

brhel píše:Prát naruby, zapnutou, na 30 a nějaký tekutý prací prostředek (používám něco na sport z německého Lidlu). Ale stačí obyčejný tekutý prostředek, třeba Dreft. Bez aviváže. A pak nechat dobře vyschnout. Jestli sušičku jo nebo ne bude na cedule u bundy.

A i když cedulka říká "sušička ne", na jaký program to tam šupnete? Nebo fénujete?
Uživatelský avatar
Rychtar84
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob bře 19, 2016 7:07

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod booze » pon lis 21, 2016 20:08

Susicka ma program outdoor.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod oak » pon říj 30, 2017 16:25

Prosím o názor, prípadne skúsenosti. Je možné oprať bundu s membránou v domácom geli na pranie na 40°? Domáci gel = neparfémované mydlo + sóda na pranie + voda. Sportwash som vyskúšal na manželkinej bunde, nanešťastie po opraní vonia, na čo som alergický a vyhádžem sa z toho.
oak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon říj 30, 2017 15:26

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pon říj 30, 2017 16:33

Samozrejme, proc ne, ale SportWash je prece taky jen tekute mydlo a neni nijak parfemovany...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod oak » pon říj 30, 2017 16:47

Vďaka, podám report ako to dopadlo.

Edit: Dopadlo to výborne, domáci gel, 40° jemná syntetika, 500 otáčok, prané lícom von, bunda čistá. Zišli aj drobné škvrny od asfaltu, čo som ani nečakal.

Edit II: Odporúčate oživiť DWR v sušičke (bez novej pridanej impregnácie) po každom praní?
oak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon říj 30, 2017 15:26

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod fps » čtv zář 20, 2018 14:04

Jak správně pečovat o funkční oblečení, aby neztratilo své specifické vlastnosti?, na článku není nic zajímavého, ale v diskuzi mně dost zaujalo "Bohužial mi tu chýba jedna základná informácia. Pranie odevov z membránou by sa malo robiť iba vo veľmi mäkkej vode, najlepšie v dažďovke. Pranie v klasickej vodovodovej vode zanáša prieduchy v tkanine a zmenšuje svojimi usadeninami póry, ktorými uniká para von . Ak už takúto možnosť nemáte, tak aspoň po vypraní poriadne opláchnite opraný odev v dážďovej vode. Pozor - zmekčovače vody nefgungujú." ???
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Rychtar84 » čtv zář 20, 2018 14:30

to je už trošku hardcore ne ? :)
tvl - to se vrátíme 100let zpátky s valchama na dvůr :D :D :D
Uživatelský avatar
Rychtar84
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob bře 19, 2016 7:07

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod fps » čtv zář 20, 2018 14:47

mě se moc nezdá to co píše ten v té diskuzi, já jsem vypral mnohokrát různé membrány ve vodě co je normálně ve vodním řadu, i třeba cca 8x GTX Active, a prodyšnost je stále stejná
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod apuka » čtv zář 20, 2018 14:48

No jo, nejlepe na prani membranovky nakoupit barel destilaku.... :D
@fps: co myslis, kdyz pory (porezni - neporezni PU membrana se tise smeje :-)) membrany, napr. GTX nepropusti molekuly vody, jen vodni paru, myslis, ze propusti tvrdou vodu v pracce aby se usadily vapenite usazeniny primo v porech, resp. "zaniesli prieduchy v tkanine" :(( ?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » pát zář 21, 2018 17:03

apuka píše:membrany, napr. GTX nepropusti molekuly vody, jen vodni paru, myslis, ze propusti tvrdou vodu v pracce aby se usadily vapenite usazeniny primo v porech, resp. "zaniesli prieduchy v tkanine" :(( ?

:roll: uz zas. Chces rict, ze molekula vody je neco jineho, nez molekula vodni pary nebo ze snad ma jinou velikost? Ze to pisou nekteri pritroubli prodejci (uz) neresim, ale tady by to byt nemuselo. Ve skutecnosti jde o rozdil mezi molekulou vody a vodni kapkou (ktera je z mnoha molekul). Vodni kapky se delaji na nesmacivem povrchu, coz je treba teflon/GTX membrana. Diky povrchovemu napeti. No a do pracky davas praci prostredek, jehoz funkce je mj. povrchove napeti snizit az vyrusit. Takze se voda muze klidne dostat skrz membranu, to je presne duvod, proc membrany musi byt chranene proti telesnym stavam, jinak by po case prestaly fungovat (coz se realne stavalo s prvni variantou GTX).

Ne ze bych si myslel, ze tvrda voda bude nejak vadit a zvlast to s destovou vodou je celkem zabavne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod apuka » sob zář 22, 2018 16:54

mike píše:Chces rict, ze molekula vody je neco jineho, nez molekula vodni pary
No jo, upsal jsem se, misto kapky jsem napsal molekula :toimonster: Myslim si vsak, ze je z kontextu jasne, na co jsem myslel...
mike píše:No a do pracky davas praci prostredek, jehoz funkce je mj. povrchove napeti snizit az vyrusit.
Pokud na prani membranovych veci pouzivas takove prostredky, tak si membranu znicis i bez vapniku z tvrde vody :evil: . Ty specialni typu Sport Wash toto nedelaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » ned zář 23, 2018 0:27

apuka píše: Myslim si vsak, ze je z kontextu jasne, na co jsem myslel...

Praveze nebylo a neni doted.

apuka píše:Pokud na prani membranovych veci pouzivas takove prostredky, tak si membranu znicis i bez vapniku z tvrde vody

:D snizeni povrchoveho napeti je zakladni funkce vsech pracich prostredku. Viz treba tady. To tvoje neustale straseni znicenim membrany je fakt smesne. Kdyz pominu obleceni s kevlarem, tak teflon, ze ktereho je membrana, je nejodolnejsi material obleceni. V tomhle pripade se samozrejme praci prostredek musi vymachat, zadny tam nezustane a membrane se nic nestane. Jediny problem by mohla byt avivaz, ktera naopak v latce zustava a v membrane by mohla taky.

apuka píše:Ty specialni typu Sport Wash toto nedelaji.

Jiste budes mit pro takove silne tvrzeni nejaky podklad :twisted: SportWash je v podstate koncentrovane mydlo a mydlo je tenzid, viz vyse. Taky si to muzes snadno vyzkouset, staci si SportWashem umyt ruce. Odmastuje, ze? Jak to asi dela?

SportWash se pouziva proto, ze neni tak agresivni, jako bezne praci prostredky (takze hur pere) a nezustavaji po nem rezidua (tj. snadno se vymacha). Kdyz staci, tak fajn, kdyz nestaci, tak klidne bezny praci gel. Protoze ta agresivita nevadi membrane (teflon snese fakt hodne), ale muze vadit latkam, ktere jsou nalaminovane na ni. Muze treba castecne vybelit barvy, proto jsou lepsi gely na barevne pradlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod malejjarda » úte lis 6, 2018 8:33

Poraďte.
Potřebuji vyprat bundu s Gore membránou (Tilak Storm) a mám na ní několik skvrn od šmíru.
Občas ji vozím na kole, a zkrátka se nějak podařilo. :-(
Normálně na tohle používám Jar, před praním nakapaným na skvrny, ale u membrány tohle asi nebide nejlepší řešení. Poradíte někdo něco lepšího?
Díky.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » úte lis 6, 2018 17:48

Umyval jsi nekdy teflonovou panev Jarem? A ublizilo ji to? ;-) Membrane to nic neudela, ale jestli se bojis, tak vem SportWash a pouzij ho na ta mista koncentrovany stejnym zpusobem. Tohle je normalne doporucene pouziti. Nebo normalni gel na prani, je to jedno. Se o ty membrany strasne bojite, problem muze byt jen avivaz a klasicky prasek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod apuka » úte lis 6, 2018 22:39

mike píše:Se o ty membrany strasne bojite, problem muze byt jen avivaz a klasicky prasek.
Ach jo, stale stejne dokola....

Hele, nikdo nepsal, ze neco primo poskodi membranu. Ale zbytkove usazene chemikalie (i z tvrde ciste vody) mohou branit poradne funkci membrany. No a problemem je, ze bezne praci prostredky (i gely, i mnoho "tenzidu", i nektera mydla) zanechaji na pradlu i po mnohem machani sve zbytky, ktere se usazuji mezi vlakny, v pripade membrany taky mezi vlakny alespon na povrchu membrany. Cimz, samozrejme, snizuji schopnost "dychani". A zbytky tenzidu moho zpusobit i "prusaky" bezneho mokra. O tom jsem ja parkrat psal, o zadnem poniceni membrany.
Jedine, co mohou agresivni cistici prostredky rychle(ji) zlikvidovat/znicit je DWR uprava svrchni latky.
TechWash nebo SportWash a pod, se lisi od beznych pracich prostredku/gelu hlavne tim, ze obsahuji latky, ktere maji se daji machanim (skoro) beze zbytku vyplavit a jejich zbytkove stavy na vyprane latce jsou zanedbatelne oproti tem beznym pracovnim prostredkum. A take ty co nejsetrnejsi k materialum, tj. malo agresivni. (Druha strana teto mince je ale snizena schopnost odstraneni spiny.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » úte lis 6, 2018 22:43

Kdysi jsem cetl rozhovor s majitelem Tilaku (snad si to nepletu), ktereho se ptali prave na prani membranoveho obleceni. Odpoved byla v podstate "nesr*t se s tim", prat casto a klidne v beznem pracim gelu. Jak je to tekuty prostredek, tak OK, ten se vymacha. Zkusil jsem to pred casem dohledat, ale bohuzel se nepovedlo, treba si vzpomene i nekdo jiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod aksam » stř lis 7, 2018 7:24

malejjarda....v klidu bych jar použil, sám jsem ho na svůj Storm použil ze stejného důvodu jako Ty. Za 8 let jsem ho pral hodněkrát ve sportwashi nebo perwollu sport a pořád funguje.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 7:33

mike píše:Jak je to tekuty prostredek, tak OK, ten se vymacha.
Myslis? Asi mas zkusenosti s rucnim pranim s pouzitim bezneho gelu (Ariel, Persil, ...). Tak si muzes vsimnout, ze i kdyz trikrat vymachas pradlo v ciste vode, i ve ctvrte (pate, ...) budes mit mensi mnozstvi bubllinek, jen kazdou lazni mensi a mensi - takze tam zbytky prostredku stale jsou. Chemicke rozbory by ukazaly jeste presneji. A uplne stejne bys tam nasel i zbytky te "vyprane" spiny a (mozna castecne rozpustene nebo vazane) mastnoty - a nebude to homeopaticke mnozstvi :wink:.

Jasne, ze Ty si to vubec nevsimnes po patem, sestem vyprani, asi ani po dvacatem. Nejdrive je to jen velice mirne zanaseni, jak postupne dalsimi pranimi se zvysuje, bude membrana stale mene a mene funkcni - ale ruku na srdce, myslis si, ze bys ztratu nejakych (rekneme, presne procento netusim) 2-3% funkcnosti po vyprani vsiml? A kdyz se to bude postupne zhorsovat a (rekneme) po 20-tem prani (kolikrat do roka se bude prat?) bude funkcnost (rekneme) na nejakych 40-50% puvodniych hodnot a Ty mozna zacnes mit pochybnosti o funkcnosti, tak to budes po tech letech pripisovat prani nebo odchazeni membrany? Kdyz uz odhlednu od toho, ze postupnym snizovanim si postupne privykas k te stale zmensujici se funkcnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod mike » stř lis 7, 2018 18:06

Nemyslim ja, ale majitel Tilaku a ten by mel vedet, o cem mluvi. Bohuzel ale jen lovim z pameti, takze presnou citaci neposlouzim.

Jinak ty tvoje vyvody... sorry, ale to je fakt absurdni. Vyjdes z nejakych nepodlozenych predpokladu, extrapolujes je extremnim zpusobem aniz bys vzal v uvahu jine faktory a pak z toho udelas zaver :roll: Na to nema smysl reagovat.

Peru veci bud ve SportWashi nebo v Persilu na barevne pradlo. V pracce na 40 a stejny program. Jediny viditelny rozdil je, ze SportWash pere hur. Kdyz v tom pak zmoknu, tak se zvlast na kalhotech delaji pri chuzi bublinky, takova jemna pena. Malo, ale jasne. Z obojiho stejne. Membranove kalhoty peru obvykle ve SportWashi, normalni v Persilu. Bublinky delaji v desti oboje. Tj. neco malo tam opravdu zustava, ale i ze SportWashe a nevsiml jsem si, ze by to melo vliv na funkci. A taky se to nemeni v case, i po letech to bublinkuje porad stejne. Opakovane machani nepomuze, zkousel jsem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pon pro 23, 2019 9:59

Potřeboval bych radu. Nikde jsem tady nenašel, takže pokud se řešilo někde jinde, prosím o nasměřování. Dá se nějak odstranit smůla z membránové bundy? Někde jsem se (rab downpour) otřel o větev v blbém místě a "neštěstí" je na světě. Vizuálně mě to ani tak moc nepálí, protože to mám bundu čistě na outdoorové aktivity, ale štve mě jak to lepí. U normálního oblečení není problém odstranit smůlu žehličkou, ale tady bych si dovolil požádat o radu, protože bundu mám teprve dva měsíce tak ji nechci nešetrným odstraňováním odepsat...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron