ako prat merino?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Petras » čtv lis 15, 2007 20:54

Jnak většinou NIKWAX
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod chonga » čtv lis 15, 2007 21:00

...se snad pudu podívat v jakej chemii pereme :mrgreen:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Petras » čtv lis 15, 2007 21:10

chonga píše:...se snad pudu podívat v jakej chemii pereme :mrgreen:

...čím ne v čem... :twisted:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod chonga » čtv lis 15, 2007 21:25

:fuj: zeptám se manželky, čím pere :smt025
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod jedik » pát lis 16, 2007 10:13

Ja svuj IB peru ve Woolitu nebo v ruce, kdyz to jeste prisli nesmrdi. A nekolikerem veseni se asi tak o 5% roztahl.

Jinak jsem mimodek narazil na rekord v neprani IB: 196 dni *
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod conny » pát lis 16, 2007 11:43

Blaf píše:Petras: ty peres i termo v Arielu??? a jeste ho muzes oznacit jako FUNKCNI :mrgreen: ??? mas syntetiku nebo merino? :roll: i kdyz ono to je mozna jedno ze.... :((


ja periem termotricka a flisky normalne v Persile geli - pretoze ich periem normalne so svojim ostatnym pradlom (bez avivaze) - specialny prostriedok pouzivam, ked mam toho plnu pracku a vzdy na membrany.

funkcne merino nemam, ale mam jedno civilne tricko a dake vlnene veci - tie periem v prostriedku na pranie vlny - ide o to, aby tam bol lanolin a vlna sa prilis neodmastovala.

ci sa nieco vytaha alebo nie, nezavisi (podla mojich skusenosti) az tak od materialu ale od sposobu tkania. svetre sa vytahaju viac (lebo maju vacsie ocka a tie sa vedia vytahat), trickam je to skoro jedno. takze napr. sveter by som nikdy nesusila vyveseny, tricku je to jedno.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod zbuddy » pát lis 16, 2007 11:51

@ conny: přesná odpověď, zvláště co se týká svetrů s oky
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod dvora » pát lis 16, 2007 11:51

tuso píše:Já /teda Sylva, já ne :) /, peru v tomhle


Dá se to "tohle" sehnat v Brně? Dávat stovku za poštovný se mi nechce.
Uživatelský avatar
dvora
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: stř črc 18, 2007 8:30
Bydliště: Brno

Příspěvekod brhel » pon lis 19, 2007 11:26

Lze pod merino triko použít deodorant / antiperspirant / vonavku ...

Do školy jít bez odsmraďovače nejde a ono je venku docela zima, takže je ideální mít na sobě merino a pak obyč triko a další vrstvy...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod tuso » pon lis 19, 2007 11:28

dvora píše:
tuso píše:Já /teda Sylva, já ne :) /, peru v tomhle


Dá se to "tohle" sehnat v Brně? Dávat stovku za poštovný se mi nechce.


To bohužel nevím. Já jsem si to objednal v rámci jiného nákupu, takže jsem neplatil poštovné vůbec.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zbuddy » pon lis 19, 2007 11:57

brhel píše:Lze pod merino triko použít deodorant / antiperspirant / vonavku ...

Do školy jít bez odsmraďovače nejde a ono je venku docela zima, takže je ideální mít na sobě merino a pak obyč triko a další vrstvy...


Raději spíš tekuté než "stick" a balzámy, abys to nezapatlal. A jen ty, co deklarují, že nešpiní prádlo. :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod brhel » pon lis 19, 2007 12:12

zbuddy píše:Raději spíš tekuté než "stick" a balzámy, abys to nezapatlal. A jen ty, co deklarují, že nešpiní prádlo. :twisted:

jj, to předpokládám... ale i tak, aby to to nějak nerozežralo...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod pavproch » pon lis 19, 2007 12:15

Tady píšou (skoro) neprat!

outdoorinfo.cz píše:Rekord v nepraní Icebreakera je 196 dní, to bude asi pro většinu silná káva...


PS: esli to tu už bylo, tak sorry, nečet sem celý vlákno, páč merino nenosim, preferuju smradlavý uměliny... :ú
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod tuso » pon lis 19, 2007 12:24

pavproch píše:Tady píšou (skoro) neprat!

outdoorinfo.cz píše:Rekord v nepraní Icebreakera je 196 dní, to bude asi pro většinu silná káva...


PS: esli to tu už bylo, tak sorry, nečet sem celý vlákno, páč merino nenosim, preferuju smradlavý uměliny... :ú


Já bych to nepral, ale Sylva si občas to svoje pere a to už potom přihodí i to moje.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod brhel » pon lis 19, 2007 13:24

se to prát musí, když je člověk rozmazlený a nosí to v zimě i do školy....
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod zbuddy » pon lis 19, 2007 13:36

brhel píše:se to prát musí, když je člověk rozmazlený a nosí to v zimě i do školy....

Nemusí, stačí se koupat a nezašpinit triko :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod djx1 » pon lis 19, 2007 13:46

Neprat!!!:-)
Ja ho nosil imrvere (kazdy den) sest tydnu na treku a nepral jsem ho. Bylo sice nejake tezsi, ale porad se to dalo. A pak jsem v nem letel domu letadlem a nikdo se za mnou neotacel, jako ze bych smrdel. Zato doma jsem ho machal asi 10x:-)))
Jinak peru normalne s ostatnima hadrama v pracce. A pouzivam nejakej jemnejsi prasek bez kralika. Dokonce jsem nekde cetl, ze je dobre to prat s ostatnima vecma. Pry to ma dobry vliv.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod zbuddy » pon lis 19, 2007 13:50

djx1 píše:Neprat!!!:-) Dokonce jsem nekde cetl, ze je dobre to prat s ostatnima vecma. Pry to ma dobry vliv.

Doporučují to prát např. s jeansy, protože se tak očistí od plstnatění. Ale když to budeš dělat mnohokrát, tak ho možná budeš mít za chvíli průhledné :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod kvik » pon lis 19, 2007 13:58

djx1 píše:Neprat!!!:-)
Ja ho nosil imrvere (kazdy den) sest tydnu na treku a nepral jsem ho. Bylo sice nejake tezsi, ale porad se to dalo.

:vom: :vom: :vom:
co som tehotna, hodila som iba jedinu tycku - ked som po 3 dnoch onuchala novucicke merino, ci uz smrdi :evil: no co ti budem hovorit, smrdelo... :evil: z toho nejako citit tu vlnu, a ked je to ciste tak to az tak nevadi, ale ked je to mokre, tak ta vlna ma taky zvlastny nie velmi prijemny pach, hlavne ak je to mokre od potu :vom: ked uschne tak pohoda, ale ako si v tom tak dlho vydrzal, to vazne nepochopim :roll:
kvik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř zář 12, 2007 9:33

Příspěvekod zbuddy » pon lis 19, 2007 14:04

kvik píše:
djx1 píše:Neprat!!!:-)
Ja ho nosil imrvere (kazdy den) sest tydnu na treku a nepral jsem ho. Bylo sice nejake tezsi, ale porad se to dalo.

:vom: :vom: :vom:
co som tehotna, hodila som iba jedinu tycku - ked som po 3 dnoch onuchala novucicke merino, ci uz smrdi :evil: no co ti budem hovorit, smrdelo... :evil: z toho nejako citit tu vlnu, a ked je to ciste tak to az tak nevadi, ale ked je to mokre, tak ta vlna ma taky zvlastny nie velmi prijemny pach, hlavne ak je to mokre od potu :vom: ked uschne tak pohoda, ale ako si v tom tak dlho vydrzal, to vazne nepochopim :roll:


Chvilku to smrdí potem, pak to ta vlna nějak sama zlikviduje, je dobré podpořit asanaci pověšením v čerstvém vzduchu a speciální rada pro těchotné a lidi se slabším žaludkem, neňucht k mokrému a čerstvě zpocenému.

@kvik: kdybys čuchla k jeté Moiře nebo polyesteru/PAD, tak hodíš několik kos (a ne do žita) :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: ako prat merino?

Příspěvekod jurko.sc » pon kvě 28, 2012 15:24

ahojte

mam zopar triciek merino, civilnych aj sportovych, zatial mam rekord len cca 2 tyzdne. je fakt, ze ked sa to spoti, tak je to smrdiet ako spotena ovca, ale stale je to podla mna lepsie, ako original spotena bavlna. ten "zapach" je skratka spolocensky prijatelnejsi :)

moja otazka smeruje na skvrny: periem to vzdy s ostatnym oblecenim, na 30 stupnov, skratka rychlovka do 30 minut. z jedneho tricka mi nechcu zliezt skvrny. neviem uz ani od coho su, no bojim sa to vyprat na vyssej teplote alebo agresivnejsom prasku. takze co s tym..? poradte.

dik
jurko.sc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát lis 11, 2011 13:37

Re: ako prat merino?

Příspěvekod zbuddy » pon kvě 28, 2012 15:30

Nevím, zda je skvrna biologická nebo jaká. Zkus žlučové mýdlo tekuté nebo i kostku. To mi pomohlo vyřešit dost skvrn i na merinu. Nebo zkus čistírnu, sice na revers, ale vyčistí Ti to. Pak by to možná chtělo oživit v lanolinové lázni. My jsme takhle nechali čistit světlé merino od šedého krému na našeho malého, zaprané tmavé fleky se téměř vyčistily. V žádném případě nezkoušej vyšší teplotu (nad 40 st. C - viz cedulka údržby daného výrobku). Nejde tak ani o vyšší teplotu, ale o tepelný šok při máchání ve studené vodě - pak se vlna sráží.

P.S. více špinavé merino peru raději v delším programu (záleží na konkrétní pračce a jejích programech), pro programy "NEvlna" dávám raději bez ohřevu vody (viz tepelný šok výše).
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: ako prat merino?

Příspěvekod jurko.sc » pon kvě 28, 2012 16:10

skvrna je s najvacsou pravdepodobnostou biologicka, od nejakeho jedla alebo tak. tipujem stava z tuniakovej konzervy.

to mydlo zozeniem kde prosim ta? lanolinovu lazen a revers pocujem prvy raz, ale zagooglim a snad zistim, co to je :)

dik za odpoved.
jurko.sc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát lis 11, 2011 13:37

Re: ako prat merino?

Příspěvekod jurko.sc » úte čer 12, 2012 8:39

ad moj problem s mastnou skvrnou - skusali ste na to niekto dat Jar? alebo dokonca sodu bikarbonu a pokvapkat octom. su to take recepty starej matere, ale furt sa nejak zdraham tej cistiarne..
jurko.sc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát lis 11, 2011 13:37

ako prat merino?

Příspěvekod mvaldo » úte čer 12, 2012 10:00

packy píše:No, ja mel u Devolda napsany, ze mam prat bud v Senza Klubicku, nebo si koupit nejake orechy na prani ... http://www.orechy-na-prani.cz/ nebo tak nejak to bylo :)
Taky se chystam na opirku, ale pujdu do toho klubicka, protoze s orechama se da prat jen v pracce ...

tiez pouzivam mydlove orechy ;)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: ako prat merino?

Příspěvekod bobalov » čtv říj 4, 2012 19:59

Zkusil jsem tyhle oříšky na praní, nejdříve se musejí namáčet dlouho v teple vodě před používaním, aby měly nějaký efekt, přesto se špina pořádně neodstraní a na fleky od oleje nebo pudru a rtěnky nepůsobí a k tomu vůbec nevoní, naopak trosku zápachu ješte bylo cítit.. [-X
bobalov
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv říj 4, 2012 16:14

Re: ako prat merino?

Příspěvekod johny82 » čtv říj 4, 2012 22:10

Ja som napr. pred pár mesiacmi kúpil merino tričko Icebreaker, na ktorom sa výslovne písalo, že ho mám/môžem prať v práčke a tak po prvýkrát som ho vypral ručne, po druhýkrát už v práčke (samozrejme bez aviváže) ale s gélovým arielom či persilom alebo čo to bolo (pri prvom aj druhom praní) a mám pocit akoby po tom druhom praní o čosi stratil schopnosť eliminovať pachy. Keď ho nosím tak ako keby napáchlo, no keď ho zase beriem za pár dní tak tam tie pachy už nie sú. Tak teraz neviem či som niečo spravil zle... Na druhej strane, toto je moje prvé funkčné tričko, hneď pri prvom som sa trochu udrel po peňaženke, ale výsledok ma ohromil. :)
johny82
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř čer 13, 2012 10:16

Re: ako prat merino?

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2012 22:23

1. neni to funkcni tricko, ale merino
2. neres to a pokracuj v normalnim prani
3. ze merino vubec nesmrdi je propaganda, smrdi zvlast kdyz je navlhle od potu, ale mnohem min, nez umelina a min nez bavlna
4. ze za par dni trochu vycichne je normalni
5. jen prase merino nepere, protoze mu nesmrdi, spinave je stejne, jako jine obleceni podobne nosene
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: ako prat merino?

Příspěvekod Dr4k3 » pát říj 5, 2012 0:13

imho co si pamatuju z různých doporučení a z vlastní zkušenosti:

- používat pračku
- není nutné používat speciální programy na vlnu (sportovní oblečení je výrazně odolnější než ty fórové úplety vlněných svetrů; normální programy bývají účinnější, což se u propoceného obleční někdy hodí)
- teplotu omezit na 30°C
- pokud škrábe, dá se použít prací prostředek určený na vlnu. Ale s rizikem, že to může jemná vlákna merina poškodit.
- nepoužívat aviváž


IB píše: Can Wool Detergent be used on Icebreaker garments?
The structure of Merino is actually quite different than regular wool. Our fabric is designed to be washed on a regular cycle with regular detergent. Interestingly, detergents that are designed especially for woolens are suitable for use on coarser wool but often contain softeners that can actually damage the finer Merino fibers, potentially causing holes or general fabric deterioration.
Naposledy upravil Dr4k3 dne pát lis 9, 2012 19:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: ako prat merino?

Příspěvekod Focker » pát říj 5, 2012 7:34

Přispěju do debaty o nepraní merina - na jaře a na podzim (nebo v chladnějších letních dnech) běhám v triku od Smartwoolu, pak v něm taky chodím na badminton. Běhání tak 2-3x (maximálně výjimečně 4x) týdně, badminton většinou jednou. Asi nemusím říkat, že se u obojího potím jako prase, ale merino klidně 2-3 týdny při tomhle používání neperu a pořád celkem v klidu... :-) Jo, jde poznat, že není čerstvě vyprané, ale rozhodně nesmrdí... A pokud zrovna nesleduju, v čem se to doma bude prát, tak nemám šanci poznat, jestli to bylo v Arielu nebo v tom prostředku z Hanibalu.
Dobrá nálada nevyřeší všechny Vaše potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.
Focker
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř lis 1, 2006 12:16
Bydliště: Opava

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení