Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod ouky » úte zář 6, 2011 2:15

Zdravím,

potřeboval bych poradit, v čem vyprat funkční trička (moira, merino, klimatex) ?
Dosud je peru v těch speciálních pracích prášcích, ale štve mě jednak cena a jednak to, že po vyprání nezmizí ani špína ani zápach, což je však onen důvod, proč to peru :-) .

1. Aviváž - ano vím, že nesmím, ale jak kruciš poznat, který prášek ji neobsahuje!?!
Všude píší "prát v běžném pracím prášku (nejlépe tekutém, kvůli rozpustnosti v nízkých teplotách) a bez AVIVÁŽE". Co to ale sakryš ta aviváž je...??? Jak ji mám poznat... ?
Ano vím, že jsou samostatné aviváže, co se dávkují do pračky samostatně, ty jsou v poho, ty tam nedám, ale všude kolem slyším, že dneska jsou změkčovadla, zhebčovadla, provoňovadla a aviváže integrovány už téměř v každém prášku rovnou ... Když ale vezmu do ruky krabice s práškama a koukam na jejich složení, tak tam čtu samé tenzidy, peptidy a jiný tidy, kidy atd, ale slovo aviváž či změkčovadlo nikde. Jaký slovo ve složení prážku teda naznačuje "nebezpečí obsahu aviváže"? Nebo aspoň dejte tip na prášek, o kterém víte, že lze bezpečně používat...
Nejsem žádná pradlena, takže se omlouvám, jestli je můj dotaz mimoňskej, ale já prostě nevim, v čem to vyprat a nezničit.

2. Jaké máte zkušennosti s práškama co se týče srážení se... přijde mi, že některá trička dvakrát vyperu a hned jsou o jednu velikost kratší ... (teploty dodržuju)

Děkuji za konkrétní rady
ouky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob led 10, 2009 12:59

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Indy » úte zář 6, 2011 6:06

funkcni trika z polypropylenu nebo polyesteru se nesrazi spatnym praskem, ale spatnou teplotou. a je to konecna, nic se neda delat.

tomhle funkcnimu pradlu jakoze avivaz z prasku nevadi.

u merina nevim, nemam ho.

normalne se srazi bavlna, pokud je ale nespravna teplota tak se srazi skoro vsechno.

zmekcovadlo bude ale nejspis iontomenic ktery je v prasku aby resil prilis tvrdou vodu.

klasicka avivaz se pridava do extra suplicku v pracce nebo do posledniho machani do bubnu, je kapalna a priklad je Azurit.

tenzidy a peptidy, povrchove aktivni latky jsou to co pere.

pokud nemas prasek na vyvarovani tak na 30-40C dnes funguje dobre skoro kazdy.

pokud chces jistotu, pouzivej praci prasky pro kojenecke pradlo. jsou tam prisnejsi predpisy a mimo jine avivaz tam neni.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod multimotyl » úte zář 6, 2011 7:11

syntetická hypermegavlákna z budoucnosti: Persil na 40°C bez aviváže.
vlna: perwol na vlnu bez ždímání na 30°C. Bacha, na wlnu je jen ten růžovoučkej.
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Robur » úte zář 6, 2011 8:06

multimotyl píše:vlna: perwol na vlnu bez ždímání na 30°C. Bacha, na wlnu je jen ten růžovoučkej.

já jsem dal všechna svá merina - dva ledolamy a jedna quechua - na 40°C a 1000 otáček v nějakém "běžném prášku" a na funkci to nemělo vliv :((
ouky píše:... přijde mi, že některá trička dvakrát vyperu a hned jsou o jednu velikost kratší ... (teploty dodržuju)

řešení: kupuj trika o číslo větší :wink:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod rezna » úte zář 6, 2011 8:10

merino peru v perwolu, umeliny peru ve sport-washi - oboje mezi 30-40 vic nikdy - nemam problem
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Miras » úte zář 6, 2011 8:56

@ouky: Pokud není rovnou na etiketě prášku psaný, že obsahuje aviváž, neřeš to a per v tom, co ti přijde pod ruku.
Aviváž se nemá přidávat z tohohle důvodu:
nepoužívejte aviváž, mění povrchové napětí vláken (polyester, polypropylen apod.) a obaluje je, tím omezuje jejich schopnost transportovat vlhkost. U merino vlny uzavře póry a tím omezí prostupnost vlhkosti materiálem. Platí to především pro měkčící úpravy (např. Silan atd.)

Zdroj

Jinak řečeno - aviváž omezuje ty schopnosti vlákna, který dělají funkční prádlo funkčním.

Nicméně:
- zaprvý to stejně nejspíš ani nepoznáš
- zadruhý to vlákno to nijak fyzicky nepoškodí, takže i kdyby si měl pocit, že nefunguje jako dřív, stačí vyprat v jiným prášku (opravdu bez aviváže) a původní vlastnosti vlákna se obnoví
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod jedik » úte zář 6, 2011 9:11

Merino i umělinu peru jenom v ruce v umyvadle a pak za okno. Nesmrdí, nevonní, fungujou. Dlouhodobě ověřeno.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod conny » úte zář 6, 2011 9:34

bacha na vec, oni matlaci vyrobci zacali davat avivaz i do normalnych praskov, kde pred tym nebola (ako pise Indy, davala sa zvlast). ale dnes je situacia taka, ze je pomaly problem kupit prasok alebo gel BEZ avivaze. zvacsa je to na obale nijak moc znacene, trebars je tam len obrazok a nazov vone.

takze cuchat k tomu a pozorne sledovat obal.

vcelku ma to s.r. pretoze mi vacsina avivazi smrdi (okrem vyslovne detskych zalezitosti). ked som bola tehotna, tam mi z toho bolo vyslovne :vom:
mozno by stalo za to vyskusat dreft, ten detsky je celkom fajn
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod karitapepe » úte zář 6, 2011 9:58

jedik píše:Merino i umělinu peru jenom v ruce v umyvadle a pak za okno. Nesmrdí, nevonní, fungujou. Dlouhodobě ověřeno.

Tak,tak,taky,tak a obyčejné mýdlo,vlažná voda.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod jonza » úte zář 6, 2011 10:58

vsechno nase obleceni preme v beznem gelu, ktery je doma (kupujeme zasadne v akcich, kdyz dochazi ten stary, znacku neresime). Vzdy na 30st. Casto pouzivame i superkratky rezim (nase pracka to umi).
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » úte zář 6, 2011 12:12

taky sem fšecky outdoor hadry prával ve sportwaši, ale.... už neperu, normálně v arielu nebo co je doma, na 40 až 60 podle toho, jaxa trefim.... :mrgreen: na rostlinářskou velikost či funkci to vliv nemá, dokonce ani u woolu

vyjímku tvoří membránový (GTX) SS - ten poctivě ve sportwaši

HSGTX pro jistotu neperu vůbec, občas ho enem vyprchuju studenou a to musí stačit
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod terkad » úte zář 6, 2011 12:42

jonza píše:vsechno nase obleceni preme v beznem gelu, ktery je doma (kupujeme zasadne v akcich, kdyz dochazi ten stary, znacku neresime). Vzdy na 30st. Casto pouzivame i superkratky rezim (nase pracka to umi).

Přesně tak. Persil, Ariel, Perwol, co mi příjde pod ruku a je v akci. Jak merino, tak uměliny od moiry přes různé coolmaxy apod. Když se toho sejde víc, popřípadě softshell, tak dávám Sportwash. Teplota vždy 30°C, 1000 otáček ždímání, někdy krátký program, jindy (když je to hodně špinavé), pak naopak extra dlouhý.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Dena » úte zář 6, 2011 13:13

1. Funkční prádlo- pleteniny (Merino i syntetiku) v (sypkém) prášku pokud možno doma nepereme. Tak nějak si myslíme, že v pletenině ty sajrajty stejně nějaké zůstanou a mácháním se nevyplaví (ani když vodu navíc k máchání nastavíme) nežli po vyprání v tekutém pracím prostředku či gelu.
Používáme Perwoll, Woolite, Norit, tekuté prací ořechy (sypké s plátěném pytlíku). Ecover je, myslím, také dobrý. Jistě je jich více, ale nám vyhovují tyto.
2. Ohledně srážlivosti Merino vlny (vlastně obecně vlny) je velmi důležité, že voda k máchání nesmí způsobit vláknu teplotní šok. To pak vlákno vlivem svého složení neudrží napjatý stav a zkrabatí se. Kdysi na střední jsme mechanismus srážlivosti probírali, proto mi to utkvělo. Takže máchat ve vlažné vodě (ne v uplně studené ledové z vodovodu, pokud vám tak teče). Zdrcnutí neboli sražení vláken způsobuje vždycky ten teplotní šok, ne horká voda samotná (nebo studená) i třeba při praní v pračce, protože tam se voda na vyprání ohřívá postupně, akorát při máchání po odtečení teplé vody nateče ta studená a je vymalováno ..
Pokud tedy není nastaven speciální program na vlnu, který na toto pamatuje.
Pokud vím, tak se vlněné prádlo nemá ani násilně ždímat kroucením, jen vytlačit vodu a následně sušit pokud možno ve vodorovné poloze (na ručníku ideál).
Ještě jsem někde vyčmuchala, že zatuchnutí prádla v pračce způsobují právě prací gely, jejichž zbytky se tam usazují. Mohlo by pomoci projet prací cyklus na 90 bez prádla s litrem octa, pračka se tím vyčistí od zásaditých usazenin.
Tak pak aby si jeden vybral co je lepší.
Sice se to funkčního prádla tolik netýká, ale fleece by se údajně neměl prát v mýdlových prostředcích, jelikož mýdlo je založené na tuku a ucpává pleteninu, vznikají plošky, které nepropustí vodu. Pletenina je pak i méně prodyšná.
Což může být někdy žádoucí.
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod zbuddy » úte zář 6, 2011 13:36

Doplnil bych předřečnici, že např. Devold má úpravu tuším "woolwash", nechce se mi hledat, která umožňuje veselé praní a hlavně sušení v sušičce. Někteří výrobci vůbec nedoporučuji ždímat, jen vymačkat (máme např. takové vlňáčky na malého), jiní ždímání a navíc sušení povolují. Když si nejsem jistej, tak neždímám vůbec a věším mokré ( i když Dena říká, že se učili, že se tím prádlo vytahuje). Já naopak říkám, že se aspoň nesráží. Nanejvýš ždímám na 400 nebo Devold tuším dokonce na 800. Na 1000 ot. bych vlnu neždímal, funkční prádlo (ne SS, HS) ale klidně na 1400, pokud se nemačká nebo mi zmačkání nevadí.
Sušení ve stínu, samozřejmě.

P.S: Praní znečištěné vlny - někdy ty speciální programy nevyperou, lepší je namočit a vyprat ručně a dát do pračky jen k máchání a lehkému vyždímání. Překvapivě se nám díky namočení tuším v Perwollu podařilo téměř vyprat šedý krém na ekzém z overálku našeho mladého. Částečně se to vyčistilo v čistírně, toto namočení mne překvapilo...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » úte zář 6, 2011 13:48

zbuddy píše:Doplnil bych předřečnici, že ...


ty woe, to zas bude na kladně tichá domácnost.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod jiri69 » úte zář 6, 2011 13:56

X let používáme merino, jak Devold, tak Smartwool (ale snad i výrobky jiných firem), používáme běžné prací prostředky (i když tedy gely), zcela v pohodě. Já bych to až tak neřešil.
Moiru jsme přestali používat. Zápory nechci psát, prostě merino je merino... Nesmrdí, dobře se nosí, vydrží.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Robur » úte zář 6, 2011 14:20

zbuddy píše:..úpravu tuším "woolwash", která umožňuje veselé praní ...

přesněji "washwool", používají militantní feministky, znamená to: dejte to chlapovi a ten váš vůl to vypere :finga:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte zář 6, 2011 16:40

jiri69 píše:X let používáme merino, jak Devold, tak Smartwool (ale snad i výrobky jiných firem), používáme běžné prací prostředky (i když tedy gely), zcela v pohodě. Já bych to až tak neřešil.

Asi tak. Nosim IB tricka cely rok a peru po dvou dnech noseni. Bud SportWash nebo nejaky gel, co mam zrovna doma (Persil, Ariel). Program na vlnu nebo nejaky delsi, kdyz jsou vic spinave. Stovky prani a v pohode. Prat v ruce by mne ani nenapadlo a nevidim k tomu duvod, pokud se v tom tedy clovek nevyziva.

Musim ale rict, ze ty gely perou znatelne lip, nez SportWash a to i na stejny program. Ten vetsi spinu nebo fleky od jidla nezvladne. Taky hodne zalezi na pracce.

jiri69 píše:Moiru jsme přestali používat. Zápory nechci psát, prostě merino je merino... Nesmrdí, dobře se nosí, vydrží.

Merino je skvele, ale nehodi se na vsechno. Zvlaste ne na hodne potive aktivity. Nedavna zkusenost ze Sardinie. Vysli jsme si od more na kopecky, asi 500 m vysoko. Bylo horko, ale ne vetsi, nez treba ted v nedeli. Mel jsem na sobe IB 150 triko (svetle) a bylo uplne promocene. Nahore se zvedl vitr a lehce se zatahlo. Mit na sobe studeny mokry hadr nebylo nic prijemneho. Pritelkyne mela Moiru a byla na tom podstatne lip, chvili po zastaveni byla sucha, zatimco mne to triko neuschlo vubec. A to Moira fakt neni nic moc, jsou podstatne lepsi a dost jsem si nadaval, ze jsem si je s sebou nevzal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod RUMcajs » úte zář 6, 2011 17:58

Tak me napadlo ze at pouzije clovek jakykoli praci prasek, tak staci zvolit probram ktery pouziva avivaz.
Nechat vsak zasobnik volny.

Zbytky prasku se vyplachnou.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod terkad » úte zář 6, 2011 18:13

mike píše:Merino je skvele, ale nehodi se na vsechno. Zvlaste ne na hodne potive aktivity.

Souhlas, ale zase ten smrad, co dokáže umělina vyprodukovat během chvíle občas stojí za to.
Toto jsme letošní sezónu fasovali a do parných dní s možností denně doma přemáchnout je to fajn. Ale delší čas v kuse to nejde. Občas mám pocit, že smrdí už když ho tahám ze skříně :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod pavproch » úte zář 6, 2011 18:19

@mike ref nevhodnost merrina pro potivé aktivity: velmi nesouhlasím! potím sa jak kráva, provozuju potivé aktivity )obzvláště na lyžích) a nedám na merino dopustit.... pravda, krapet dýl schne, zato ale nestudí ani mokré...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte zář 6, 2011 18:41

Ono je rozdil, kdyz na nem neco mas nebo ne. Kdyz ne a fouka, tak promocene merino studi dost neprijemne, viz vyse. Je to lepsi nez bavlna, ale ne o moc. Na bezne noseni, na cestovani a jako druha vrstva je skvele. BTW, to "krapet dyl" muze byt klidne nekolikanasobek.

@terka: vec zvyku i kdyz chapu, ze pro zensky je to horsi ;-) Mne to zacina vadit az treti den, ale je pravda, ze se to lisi podle materialu. Nejhorsi bylo cosi z polypropylenu, to smrdelo skoro hned, pak Moira a po ni Coolmax. PowerDry co pouzivam je na tom asi nejlip, i kdyz taky zrovna nevoni.

BTW, kdyz jsem pred par lety bral 14 dni antibiotika na boreliozu a hned pote jel do hor, tak trika temer nesmrdela ani po 10 dnech (mel jsem dve). Coz ovsem byla jedina vyhoda teto kury, jinak vrele nedoporucuju ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod jedik » úte zář 6, 2011 19:08

pavproch píše:pravda, krapet dýl schne, zato ale nestudí ani mokré...

No definoval bych to spíše jako, že studí o dost méně než umělina. Ale že by vyloženě nestudilo, to jakože ne.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » úte zář 6, 2011 19:12

Neni umelina jako umelina. To jako kdybys porovnaval veci z umelych a prirodnich materialu, takze merino by bylo v jednom supliku s bavlnou.

Co jsem zkousel, tak treba Coolmax studi vic, coz je ostatne jeho funkce. Ale v Power Dry muzu mit na sobe mokre plochy a vubec o nich nevim. Coz se o merinu neda rict ani nahodou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod jiri69 » stř zář 7, 2011 8:34

Dovolím si nesouhlasit, moje zkušenosti jsou poněkud odlišné. První triko z materiálu Power Dry jsem si koupil někdy před 15 lety (Alpinus), v dalších letech jsem kupoval funkční trika od různých výrobců - Moira, Klimatex a další. A zkušenost - "zatrhávaly" se nitky, po několika hodinách nošení již "bylo cítit". Netvrdím, že to mělo špatný dopad na funkci. Ale asi tři roky mám vlněná trika (Smartwool, Devold a jedno noname), skvěle se nosí a i vlhká hřejí. A hlavně drží, jedno triko tahám na víkendy tři roky a je stále super. Což se o trikách "z uměliny" říci nedá. Takže nikomu neberu jeho přesvědčení, ale já mám v tomto již jasno.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod karitapepe » stř zář 7, 2011 9:09

když se někdo hodně potí(můj případ) je nejlepší triko(první vrstva) z polypropylenu.Merino trika mám ,jak verzi light a hard,jsou skvělá,ale na odvod potu a pocitu sucha je nejlepší polypropylen.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod grco » stř zář 7, 2011 9:32

Ja radsej budem mat pocit vlhka v merine, ako sa nemoct nadychnut preto, lebo to umele triko uz po par hodinach smrdi :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod Skimpy » stř zář 7, 2011 10:06

Já osobně teda když už jsem nucen něco prát, tak v ruce pod tekoucí teplou vodou a mýdlem. Nikdy nic nesmrdělo (ponožky, trenky, trička). Někde doporučovali jádrové mýdlo - lidově mýdlo s jelenem. :-)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2011 19:50

jiri69 píše:První triko z materiálu Power Dry jsem si koupil někdy před 15 lety (Alpinus), v dalších letech jsem kupoval funkční trika od různých výrobců - Moira, Klimatex a další.

Vidis, ja mam Power Dry trika prave od Alpinusu, 11 nebo 12 let. Dve, pouzivane 50 - 60 dni v roce na celodenni tury. Uz je to na nich bohuzel videt. V mistech, kde je odira batoh, jsou obcas vydrene az na spodni vrstvu, ale jinak se nastesti nijak nerozpadaji. Doufam, ze jeste par let vydrzi, protoze nahradu nemam. Proti tem ostatnim jmenovanym jsou o tridu (Klimatex) az dve (Moira) vys a i kdyz se Power Dry da koupit, tak bohuzel ne tenhle. Vsichni ted pouzivaji vyssi gramaz a je v tom moc horko. Na zimu fajn (mam triko s dlouhym od Haglofs), ale na leto to moc nejde.

Alpinus taky pouzival vic gramazi, tyhle jsou svetle sede a tusim 104 g/m^2. Lituju, ze jsem jich tenkrat nekoupil zasobu, kdo mohl tusit, ze zkrachujou...

jiri69 píše:A zkušenost - "zatrhávaly" se nitky, po několika hodinách nošení již "bylo cítit". Netvrdím, že to mělo špatný dopad na funkci.

Mne po tech letech obcas taky nekde vyleza nitka, ale nicemu to nevadi. Se smradem jsem se smiril, v podstate jedine minus.

jiri69 píše:Ale asi tři roky mám vlněná trika (Smartwool, Devold a jedno noname), skvěle se nosí a i vlhká hřejí. A hlavně drží, jedno triko tahám na víkendy tři roky a je stále super. Což se o trikách "z uměliny" říci nedá. Takže nikomu neberu jeho přesvědčení, ale já mám v tomto již jasno.

Merino (IB) pouzivam asi 5 let a uz jsem odepsal tri trika a jedno to ma nahnute. Nejdriv se prodre limecek, pak se zacnou ruzne delat male dirky, ktere se postupne zvetsuji a pak se to nekde uplne roztrhne a konecna. Coz mi nevadi, tady se da nahrada sehnat bez problemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Praní funkčních triček - jak poznat prášek bez aviváže

Příspěvekod mike » stř zář 7, 2011 19:57

karitapepe píše:když se někdo hodně potí(můj případ) je nejlepší triko(první vrstva) z polypropylenu.Merino trika mám ,jak verzi light a hard,jsou skvělá,ale na odvod potu a pocitu sucha je nejlepší polypropylen.

Nemyslim, ze je to zrovna materialem, spis tvarem vlaken a zpusobem tkani. Umeliny nesaji nebo jen minimalne, takze se pot musi dostat od tela jinak. Power Dry, ktery tady vychvaluju (je z polyesteru) to resi dvemi ruznymi povrchy. Zevnitr hladky a zvenku hrubsi s velkym povrchem, takze vlhkost se muze snadno vyparovat.

Jinak z hlediska odvodu potu se mi nejlip osvedcila umelina jako prvni vrstva a merino jako druha. Samozrejme jen kdyz je na to dostatecne zima. Pochopili i nekteri vyrobci, kteri delaji trika s umelinou zevnitr a merinem zvejsku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Oblečení