Kalhoty s membranou

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod deckardph » stř dub 3, 2013 21:31

Podle mojí zkušenosti jsou 3/4 zipy dobrý na turistiku, to že je člověk zašpiní podrážkou zase až tak nevadí a s trochou šikovnosti se to stane tak v 1 případu z 10, ale ve chvílykdy je třeba používat mačky jsou full zipy MNOHEM lepší volba, což ví každej kdo už zažil situace kdy nemůže stát na jedný noze nad propastí a snažit se opatrně procpat botu s mačkou tou malou dírou...
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod wawrik » čtv dub 4, 2013 8:10

No, keď ja sa do situácií, keď stojím na jednej nohe nad priepasťou a na druhú si obliekam nohavice, naozaj nejako nedostávam :-) Som turista chodec, nie lezec...

Inak, tie membránovky s trojštvrťovým zipsom si obliekam tak, že si nohavicu celú zhrniem, chytím do dlaní a zostane mi veľká a krátka diera, cez ktorú nohu s mačkou pohodlne pretiahnem behom polsekundy. Nestane sa mi, že by sa podrážka alebo mačka zachytila o látku, nohavica sa topánky dotkne až nad kotníkom. Aj v silnom vetre, lebo sa mi nikde nič neplandá, druhú (neoblečenú) nohavicu si buď prisadnem alebo zachytím nohou. Je pravda, že pri tom sedím, ale nájsť si miesto mi nikdy nerobilo problém, bágel to istí.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod karitapepe » čtv dub 4, 2013 8:30

první záložky jsem měl celorozepínací(moc jsem ty zipy moc neviužil) a teď mám paclite TNF pouze rozepínací po kolena. V zimě se mi ještě nestalo, že bych je musel nandávat přes softshelky a ani nikoho jsem neviděl, že by si oblíkal záložky přes mačky.
pro mě je více duležité třeba při čekání na štandu dát si vložky do rukavic, kuklu pod přilbu a něco si přioblíct(třeba peř. vestu atd).
Ale určitě pro někoho budou mít ty celorozepínací zipy význam(praktičtější), ale osobně mi není v létě zatěžko sundat si postupně boty a navlíct záložky na kraťasy(do 2 minut) :) , spíše kladu důraz na váhu(200g) a sbalitelnost(do kapsy) :wink:
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2013 18:03

wawrik píše:No, keď ja sa do situácií, keď stojím na jednej nohe nad priepasťou a na druhú si obliekam nohavice, naozaj nejako nedostávam :-) Som turista chodec, nie lezec...

To ja taky a kdyz pominu jistou nadsazku, tak jsem se do nich parkrat dostal ;-)

wawrik píše:Je pravda, že pri tom sedím, ale nájsť si miesto mi nikdy nerobilo problém, bágel to istí.

O to jde. Kdyz si muzes sednour, tak se to celkem da, ale nekdy je to fakt problem. Treba kdyz se nechce pokladat bagl do blata nebo hrozi nebezpeci, ze ujede po svahu...

Uvidis casem. Mozna jsi sikovnejsi a bude ti to dobre fungovat i dal. Mne to postupem doby zacalo stvat natolik, ze se pokusim o zmenu, stejne uz ty kalhoty maji dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod fps » pon dub 8, 2013 15:35

fps píše:uvažuji nad koupí membránových kalhot Tilak Stinger

tohle mi napsali z Tilaku na dostupnost velikosti XXL "Pro tyto kalhoty zatím není v nejbližší době naplánována výroba." tak tohle jsem nečekal, to je velké zklamání, nevíte jestli je někde nemají skladem ke koupi v karbon barvě?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod aksam » pon dub 8, 2013 16:51

fps...zkus podnikovou prodejnu tilaku v Ostravě, měli tam vzorkovou kolekci, kolega z práce je tam kupoval v lednu xl karbon, říkal, že měli i xxl
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Taurus » ned úno 2, 2020 20:03

Můj dotaz bude trochu širší, ale protože se bude ve výsledku týkat nepromokavých kalhot, tak jej dám sem.
Loňský podzim jsem trávil touláním po Šumavě asi sedm dní. Poslední čtyři dny pršelo, ve vzduchu byla velká vlhkost a byly mlhy. Po této zkušenosti chci zkusit něco jiného, než chodit v nepromokavých návlecích na nohy pod kolena a pláštěnce. Vzhledem k tomu, jak jsem se potil, byla pláštěnka zevnitř dost mokrá, takže mi byla celkem k ničemu a kdybych šel bez ní, snad bych byl i méně promočený od deště. Mezi návleky a pláštěnkou nějaký malý prostor byl, takže mi kalhoty stejně v části promokly. Chci si pořídit nějaké dobré nepromokavé kalhoty, které budu moci navléci na ty nepromokavé. Aby se v nich dalo chodit celý den v dešti nebo jen navléci při bouřce a až se přežene, tak je sundat aniž bych se musel vyzouvat. Dalším požadavkem je odolnost. Zkoušel jsem při pročítání klikat na odkazy ve zdejším foru, ale vzhledem k jejich stáří už odkazy byly neplatné. Pokud by to šlo, tak aby ty kalhoty nebyly nějak extrémně drahé, cca 5tisíc a více. Měly by to být kalhoty na jaro, léto, podzim, tedy nezateplené...
Ještě by mě zajímalo, pokud bude někdo ochoten se podělit o zkušenost, jak praktikuje dlouhodobější pobyt v přírodě ve vlhkém prostředí, kdy neustálé mrholí nebo prší, jsou mlhy a člověk nemá kde usušit oblečení, protože netráví noci někde na chatě nebo tak a oheň rozdělat nemůže (legálně), protože je v národním parku. Já sem s tím měl docela problém. Venku oblečení přes noc logicky neuschlo. I když člověk nepromokne, oblečení na něm je promočené od potu. Nenapadá mě nic jiného, než někde nelegálně rozdělat oheň a riskovat pokutu nebo mít na každý den jedno triko a více svetrů... Díky za případné tipy nebo odkaz na vlákno, kde se toto debatuje (nenašel jsem nebo blbě hledal) a tipy na kalhoty.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Taurus » ned úno 2, 2020 20:27

Zatím se mi zamlouvají celkem tyto od Pinguin: https://www.pinguin.cz/alpin-s_pants

Nepromokavé kalhoty, které nasazujete přes další kalhoty, kupujete o číslo větší?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » ned úno 2, 2020 23:24

Maji rozepinaci nohavice jen pod kolena, ty by se ti tezko oblekaly pres jine kalhoty a zvlast botach. Prevlecne kalhoty potrebuji IMO minimalne 3/4 zipy, full zip je lepsi. Sam mam 3/4 a obcas mam s oblekanim problem, zvlast v narocnejsim terenu s mackama na nohach. Nebo kdyz jsou boty obalene bahnem, to bez zapraseni zevnitr skoro nejde. Nezapomen, ze takove kalhoty obvykle oblekas, az kdyz zacne poradne prset a misto si nevybiras.

Jinak ne, nekupuju o cislo vetsi, ale chce to vyzkouset.

Taurus píše:Venku oblečení přes noc logicky neuschlo. I když člověk nepromokne, oblečení na něm je promočené od potu.

Zrovna pod dobryma nepromokavyma kalhotama uschnu i ja. Zdruraznuju dobryma, musi byt fakt prodysne, pak telesne teplo vysusi i mokre kalhoty pod nima. Vyzkouseno opakovane, jak pisu, oblekam si je az kdyz prsi dost a to uz jsou byvaji normalni mokre. Nebo kdyz prijde bourka s prutrzi, to je v horach nekdy prechod v radu sekund a pak jde nedriv bunda a kalhoty namoknou. Mam ME Firefox s GTX AS, ty mi prodysnosti staci, pod GTX Paclite jsem neuschnul. Pod tema Pinguinama predpokladam taky ne. Takze doporucuju maximalne prodysne a kaslat treba na odolnost, to je velmi precenovana vlasnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Pierre111 » pon úno 3, 2020 11:08

Přesně tak, tyhle nepřetáhneš přes nazuté boty a sundávat boty je opravdu opruz. Celorozepínací kalhoty jsou podle mě nejlepší. Nemám v takových kalhotách úplně přehled, ale dobrou volbou by pro tebe mohli být třeba tyto.

https://rab.equipment/eu/downpour-plus-pants-8912

Nicméně to chce kvalitní nepromokavou bundu, to je mnohem lepší investice než do kalhot. Tu ale předpokládám máš.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod pavproch » pon úno 3, 2020 11:30

Podle mých zkušeností není úplně "košer" navádět někoho aby si "usušil" mokré oblečení pod membránovým svrškem. Mně se to ještě nikdy nepovedlo - buď se hýbu proti kopci (ie. topím = potím), čili nesuším ale mokřím nebo se nehýbu a potom na sobě sušit = být okamžitě "prochladlý", protože pocitově zima (a to i při těplotách vysoko nad nulou!). Netvrdím ale, že mezi námi nejsou "tuleni", kteří jsou sušení vlastním těplem pod membránou schopni. Já nejsem (a myslím, že většina populace to má jako já).

EDIT: Existujou i GTX (aj. membránová) kaťata s 3/4 zipma zboku, které natáhneš přes obuté pohorky i když nejsou celorozpínací.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Taurus » pon úno 3, 2020 11:54

Díky moc za reakce. Večer jsem našel, že se to v jedné diskuzi řešilo, částečně rozepínací a plně rozepínací. Zkusil jsem vzít jedny volnější kalhoty a navléci je s těma mýma koženýma bagančatema jen přes kolena a máte pravdu, to bych ty boty těžko protahoval a když už, celý vnitřek kalhot bych si zaneřádil od bláta. Psal jsem ještě večer kvůli těm kalhotám přímo do Pinguinu. Nebylo mi totiž zcela jasné, jestli jsou do zimy nebo i na léto a jestli je to na natahování na jiné kalhoty vhodné - (fakt se v tom nevyznám). Psali mi, že jsou celoroční a že jim mám poslat telefonní číslo a že mi zavolají a problematiku převlečných kalhot vysvětlí. Oni mají, ještě verzi L, která má ty celorozepínací. Píší, že mají odolnost vůči tlaku, nepromokavost 20 000mm a prodyšnost 25 000mm. To mi přijde dost. S tou odolností to mám tak, že zase nechci šusťáky, který se hned roztrhnou, když se někde zachytnu. Už jsem nějaké nepromokavé dříve prohlížel v obchodě a některé mi přišly teda dost ultra náchylné na roztržení a nechci takhle drahé kalhoty po prvním vandru vyhodit. Ty kalhoty, které zmínil Mike, když jsem zadal do googlu, tak mi to vyhledávalo nějaké nesmysly mimo outdoor. Můžeš prosím napsat celý název? Bundu mám. Za tu značku mě asi tady moc nepochválíte :-) Kupoval jsem ji minulý rok za tři tisíce, kdy jsem začal kupovat outdoorové vybavení z outdoorových obchodů a ne z armyshopů, takže to bylo takové první nezkušené nakupování různých věcí. Nicméně jsem s ní zatím víceméně spokojený až na to, že mi třeba vadí, že si nelze vyhrnout rukávy k loktům. Ale taky jsem v ní nechodil třeba několik hodin ve velkém dešti, ale na té Šumavě jsem s ní problémy neměl. Ale taky jsem si pak zpětně říkal, že jsem si mohl připlatit a koupit spíš Direct Alpine. O té jsem ale v době výběru nevěděl.
https://www.huskycz.cz/panske-outdoorove-bundy-nakron-m-cerny-mentol-l#modal-leaving - koukám, že i tento rok ji uvádí jako zlevněnou na tři tisíce...

Mazec, tady na tom webu jsou takové vychytávky jako přehodnocení příspěvku? :-)

Edit: Nepoznám z těch obrázků na netu jestli jsou ty kalhoty zateplené, popisky většinou nezmiňují, jestli je to určené do sněhu nebo na celý rok.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Pierre111 » pon úno 3, 2020 13:01

Takže Husky sračička :) tak snad ještě chvíli poslouží. Ty Pinguin kalhoty nevím, já bych si je určitě nekoupil. Váží asi 650g, nějaká neznámá membrána 2L a nějaký nylon. Těžko říct. jak budou odolné. Navíc jsou o cca 1000kč dražší než Rab downpour plus. Tyhle kalhoty nemáš na sobě pořád, ale jen když prší, potom jsou v batohu, proto není dobré aby byly velké a těžké. Pokud používáš mačky, tak trhneš i odolnější kalhoty. Klasické zacházení a chůzi po pěšině to zvládne a když uděláš díru, tak jí zalepíš. To už bych si spíš 1000kč připlatil a koupit kalhoty z GTX než ty Pinguin.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Lipon » pon úno 3, 2020 13:45

staré Pinguiny L nebyly celorozepínací - nohavice se daly rozepnout až k pasu, ale v pase rozepínací nebyly - boty bylo nutno stejně provléknout, ale otvor na provlékání je o dost větší, než u rozepínání po kolena - EDITOVÁNO na starý model, co mám - současné už jsou podle obrázků celorozepínací
mám je už drahně let, ještě s Gelanots membránou a posloužily vždycky dobře
vydžely hodně, vč. hrubého otírání o šutry
nepoužíval jsem je ale jako převlečné, ale jako jediné, když bylo nevlídno
mám verzi L - když bylo teplejš, rpzepnul jsem postranní zip klidně až do půlky stehen, krycí léga se suchými zipy držela nohavice neplandající a přitom to dobře větralo
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod sobb » pon úno 3, 2020 13:52

Nejsou ty nové Alpin L už úplně celorozepínací? Popis u nich mají stejný jak u Stratosů, ty mám, a celé rozepnout jdou.

edit: koukám, že Lipon mezitím editoval, takže se asi shodnem :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod sobb » pon úno 3, 2020 14:20

Taurus píše:jak praktikuje dlouhodobější pobyt v přírodě ve vlhkém prostředí, kdy neustálé mrholí nebo prší, jsou mlhy a člověk nemá kde usušit oblečení
V takových podmínkách to musíš usušit na sobě, vlastním teplem. Používej větrací zipy. Když jsi zpocený a víš, že už budeš ten den pomalu hledat místo na bivak, pak je třeba zpomalit, tak, aby jsi se přestal potit a zároveň ještě organismus topil a oblečení na Tobě vyschlo.

Taurus píše: kalhoty, které zmínil Mike, když jsem zadal do googlu, tak mi to vyhledávalo nějaké nesmysly
měl na mysli Mountain Equipment (výrobce) Firefox Pants, je dost pravděpodobný, že tyto konkrétně se už nevyrábějí

Jinak je dobré si rozmyslet, co vlastně chceš - jestli lehké záložní nepromokavé převlečňáky, které budou trávit většinu času v batohu, anebo robustnější kalhoty, které budeš mít na sobě více času.
Co se týče odolnosti, samozřejmě záleží na tom, co s nimi budeš dělat, ale on ten "šusťák" vydrží překvapivě hodně :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod apuka » pon úno 3, 2020 15:58

Ja bych tady pridal jeden poznatek, sice se netyka primo ani jednech spomenutych kalhot, ale je to dost vseobecne, hlavne pro PU membrany (ale plati i pro GTX).

Nejvice bude kalhoty nicit dlouhodobe noseni stale stejne poskladane a jeste je zatezovat dalsimi vecma v batohu. Kde je ohnes o 180 stupnu, tam se membrana namaha stalym tahem a tam se casem zacne nejdrive drolit. Dalsi podobne misto byva (u kalhot) tesne pod vrskem, kde se stahuje gumou nebo paskem a vznikaji male ohyby.
Takze je lepsi je obcas pouzivat, aby se v tech ohebech latka trocha oddechla.

A jeste jedna vec, toto je dulezitejsi u PU membranach - zjisti, jak stare jsou prodavane kalhoty, tj. jak dlouho uz nekde staly. PU membrana se case zacne rozpadavat, nekomu pozdeji nekomu drive, zalezi to asi na mnoha okolnostech. Neni to otazka roku-dva od vyroby, ale za 6-7-... let to zacne. Nezavisi to na mire pouzivani (mozna casteji pouzivane se rozpadnou pozdeji nez dlouho skladovane) ale starnuti zacina ihned od vyroby. A zrovna Pinguin zvykne doprodavat starsi modely i nekolik let stare. To nemusi byt nejlepsi cesta k usporam. (NTB, nedavno jsem narazil nekde na doprodej mj. "novych" bund Pinguin Parker z roku 2008, mam ji, byla to skvela bunda, poslouzila, vydrzela toho spoustu ale pulka membrany je uz vydrolena a obavam se, ze po nakupu teto "nove" by se to same stalo tak do pul roku.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Taurus » pon úno 3, 2020 16:59

Všem děkuji za tipy.
Jinak ano, ta váha mě na těch pinguinech odrazuje, protože mám v plánu je nosit jen v nepříznivém počasí, takže většinou budou asi v batohu. Což tedy asi mluví pro ty šusťáky. Díval jsem se ještě na tyto, ale vadí mi tam absence těch poutek na opasek. https://www.hanibal.cz/tilak-ultralight-2015-id17689#/1-velikost-m/8-barva-cerna
Pokud nemáte možnost si to vyzkoušet, objednáváte si tyto kalhoty ve své standardní velikosti nebo o velikost větší, vzhledem k tomu, že budou navlečeny ještě na dalších kalhotách?

Edit: Také u toho Tilaku recenzenti zmiňují špatný nepohodlný střih. Do těch pěti tisíc mě ještě zaujaly tyto, ale už jsou taky váhově výš, ale ne jak ten Pinguin.
https://www.hanibal.cz/direct-alpine-kalhoty-midi-3-0-id20387#/17-barva-black/7-velikost-xl
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 18:41

pavproch píše:Podle mých zkušeností není úplně "košer" navádět někoho aby si "usušil" mokré oblečení pod membránovým svrškem. Mně se to ještě nikdy nepovedlo

Mozna jsi nemel dost dobrou membranu. Mne se to s GTX Paclite nepovedlo nikdy, naopak, od kolen dolu byvaly zevnitr mokre, jak tam kondenzovala a stekala voda. S GTX AS se mi to zatim povedlo vzdycky. Jak v horach pri vetsi zatezi, tak pri normalni turistice u nas. Par hodin to trva, nemeril jsem, jen jsem je proste natahnul na mokre kalhoty, dosel turu takhle a kdyz jsem je na konci sundaval, byly ty pod nima suche.

pavproch píše:Já nejsem (a myslím, že většina populace to má jako já).

Nechapu proc si to myslis. Naopak bych rekl, ze jsi nekde na okraji Gaussovy krivky a vetsina populace ma vyssi BMI a tedy i vyhrevnost (o zdravi ani nemluve).

pavproch píše:EDIT: Existujou i GTX (aj. membránová) kaťata s 3/4 zipma zboku, které natáhneš přes obuté pohorky i když nejsou celorozpínací.

Jasne, moje jdou taky. Ale blbe, zvlast kdyz si k tomu nemuzes sednout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 18:55

sobb píše:měl na mysli Mountain Equipment (výrobce) Firefox Pants, je dost pravděpodobný, že tyto konkrétně se už nevyrábějí

Jj a bohuzel to vypada, ze se uz opravdu nevyrabeji. Coz mi prijde skoda, nemam jim co vytknout, svuj ucel splnuji dokonale a navic maji dobry strih, sedi a nesjizdeji.

edit: teda, zapomnel jsem, vytykam jim ty 3/4 zipy, full by byly lepsi, ale to je jedine minus.

sobb píše:Co se týče odolnosti, samozřejmě záleží na tom, co s nimi budeš dělat, ale on ten "šusťák" vydrží překvapivě hodně :wink:

Asi tak a navic to, o cem je rec, zadny sustak neni. GTX AS je trivrstvy laminat, sice tenky, ale pevny. Ani ten Pertex Shield neni sustak. Mj. i proto pisu, ze pozadavky na odolnost byvaji velmi prehnane. Uplne zbytecne, jediny opravdovy problem jsou macky, od tech jsem mel ve starych Paclite kalhotach hezkych par der. Vyreseno na miste lepici paskou nebo naplasti, zadny problem.

Taurus píše:Také u toho Tilaku recenzenti zmiňují špatný nepohodlný střih

To je bohuzel pravda, strihy Tilaku se deli na nic moc, spatne a priserne, ale meni se to a chce to vyskouset aktualni model.

Taurus píše:Do těch pěti tisíc mě ještě zaujaly tyto

prodyšnost 8 000 g/m2/24h: pod tim nejen, ze neuschnes, ale navlhnes od potu i kdyz se nebudes hybat. Igelit nebrat.

Taurus píše:prodyšnost 25 000mm. To mi přijde dost.

Neni to dost. Je to tak spodni hranice pouzitelnosti, kdyz chces, abys pod nima uschnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod Taurus » pon úno 3, 2020 20:11

To je bohuzel pravda, strihy Tilaku se deli na nic moc, spatne a priserne, ale meni se to a chce to vyskouset aktualni model.

Četl jsem u nějakého nového modelu, že tam výrobce uvádí vylepšení střihu. Platí to i pro ty jejich bundy? Nepohodlný střih.
pod tim nejen, ze neuschnes, ale navlhnes od potu i kdyz se nebudes hybat. Igelit nebrat.

Aha, to jsem nějak přehlédl nebo jsem tomu při tom počtu prohlížených modelů omylem přiřadil vyšší propustnost...
Neni to dost. Je to tak spodni hranice pouzitelnosti, kdyz chces, abys pod nima uschnul

Aha... no, tak co jsem se díval, tak větší jsem neviděl. Někde neuvádí číselnou hodnotu ale hodnotu RET. Co jsem vygooglil, tak pod 6 to má mít paropropustnost nad 20 000mm, takže brát s RET tak 3 a méně?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 20:22

Taurus píše:Četl jsem u nějakého nového modelu, že tam výrobce uvádí vylepšení střihu. Platí to i pro ty jejich bundy? Nepohodlný střih.

Jo. Ale jak jsem psal, meni to, takze je treba zkusit aktualni model. Pricemz to, co oni povazujou za vylepseni, muze byt pro tebe klidne naopak. Sam jsem mel stare Paclite kalhoty od Tilaku, ktere mely celkem pouzitelny strih (ale ME Firefox jsou uplne jinde) a kdyz jsem pozdeji zkousel novejsi "vylepsenou" verzi, tak to bylo uplne nepouzitelne. Holt jedine vyzkouset, coz plati u vseho, ale u Tilaku snad nejvic.

Taurus píše:Aha... no, tak co jsem se díval, tak větší jsem neviděl. Někde neuvádí číselnou hodnotu ale hodnotu RET. Co jsem vygooglil, tak pod 6 to má mít paropropustnost nad 20 000mm, takže brát s RET tak 3 a méně?

Ret je divna hodnota a neda se na MVTR (mm) primo prevadet. Ret pod 3 by ale mel byt OK a mam pocit, ze u Pertex Shield se uvadi MVTR 35000, ale mozna zalezi na verzi resp. konkretnim laminatu. Pocitej s tim, ze cim nizsi Ret, tim tenci bude latka, zatimco u MVTR to nutne neplati.

Technicka: ocenuju snahu o editaci citaci, ale tady to moc nedopadlo. Obvykle je zbytecne citovat vic, nez jednu uroven, takze jsem to zeditoval. Kdyz uz to nutne je, tak ma byt videt, kdo co psal, coz tady nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod sobb » pon úno 3, 2020 20:22

mike píše:edit: teda, zapomnel jsem, vytykam jim ty 3/4 zipy, full by byly lepsi, ale to je jedine minus.
Full zip už tu byl zmiňován vícekráte, je pěkné, jak se na tom všichni krásně shodujete :D Přidám tedy i svůj názor - mi to až tolik jednoznačné nepřijde, ono sundat boty, nebo si hrát se zipama ... někdy je rychlejší shodit ty boty. V blbém terénu nebo při nemožnosti si sednout je zas výhodnější rozepnout nohavice. Osobně jsem se full zipu dlouho vyhýbala kvůli váze i případné zranitelnosti. Na lehkých záložních bych jej proto ani nechtěla. Ale do zimy a chladných dešťových krajů jsem pořídila ty výše zmiňované Pinguin Stratos, které full zip mají. Tam se váha zipu už ztratí :D

mike píše:Asi tak a navic to, o cem je rec, zadny sustak neni.
Šusťák jsem dala do uvozovek, jelikož Taurus tento materiál takto pojal :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 20:26

sobb píše:V blbém terénu nebo při nemožnosti si sednout je zas výhodnější rozepnout nohavice.

Nevim jak tobe, ale mne to oblekani obvykle vychazi do blbeho terenu a v desti si vetsinou nechci sedat vubec nikde ;-) Zas je pravda, ze jsem nikdy nezkousel full zip a je mozne, ze sestavit to bude (zvlast ve vetru) takovy problem, ze bych za sve 3/4 byl jeste rad :-k

sobb píše:Šusťák jsem dala do uvozovek, jelikož Taurus tento materiál takto pojal :wink:

Vsak to taky bylo na nej a ne na tebe ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod sobb » pon úno 3, 2020 21:03

mike píše:Nevim jak tobe, ale mne to oblekani obvykle vychazi do blbeho terenu a v desti si vetsinou nechci sedat vubec nikde ;-)
Špatná koordinace postupu s počasím :wink: Ono v hodně blbém terénu nebo blbých podmínkách stejně mnohdy nezbyde nic jiného, než dojít někam, kde se oblíct dá. Anebo se na takové místo vrátit.
V dešti je to se sundáváním bot kvůli oblíkání nerozepínacích kalhot docela jednoduché, chce to jen trochu cviku, instruktážní video Ti sem dávat nebudu :twisted:

mike píše:Vsak to taky bylo na nej a ne na tebe ;-)
Citoval jsi mě, proto reaguji :wink: Ale ono je to jedno - kolem a dokola to takovej jakejsi šusťák vlastně je :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 22:29

sobb píše:V dešti je to se sundáváním bot kvůli oblíkání nerozepínacích kalhot docela jednoduché, chce to jen trochu cviku, instruktážní video Ti sem dávat nebudu :twisted:

Radej mi to predvedes osobne? :twisted: Popravde, ja si behem tury boty nesundavam a nechci sundavat ani za sucha ;-)

sobb píše:... kolem a dokola to takovej jakejsi šusťák vlastně je :mrgreen:

Jj, my jsme vsichni sustak ;-) To uz muzes rikat sustak treba pytlovine.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod sobb » pon úno 3, 2020 22:34

mike píše:Radej mi to predvedes osobne? :twisted: Popravde, ja si behem tury boty nesundavam a nechci sundavat ani za sucha ;-)
Nechám to na Tvé invenci :wink: Bojíš se, že vychcípe okolní fauna a flóra? :twisted:

mike píše:Jj, my jsme vsichni sustak ;-)
jestli šustíš, tak seš šusťák :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2020 22:37

sobb píše:Bojíš se, že vychcípe okolní fauna a flóra?

Jsem liny, ale tohle je taky dobry duvod :twisted:

sobb píše:jestli šustíš, tak seš šusťák

Susteni neni to spravne slovo, ale spravne slovo mne ted nenapada :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod apuka » pon úno 3, 2020 22:43

Taurus píše:Co jsem vygooglil, tak pod 6 to má mít paropropustnost nad 20 000mm, takže brát s RET tak 3 a méně?
Hele, ret a MVTR se neda presne prevadet, bo obe hodnoty meri neco jineho. Navic MVTR neni nijak exaktne normovane, existuje nekolik ruznych norem mereni se stejnym vyslednim oznacenim. Samozrejme vyrobce uvadi to, co vychazi nejlepe pro nej. Takze nakonec muze byt 8000 u jednoho vyrobku ve skutecnosti prodysnejsi nez 25000 u jineho (tyto hodnoty jsem psal jako priklad, neni to na Tebou uvedene materialy).

A co je nejdulezitejsi a mel bys s tim pocitat je, ze kazda membrana bude nejlip fungovat pri velkem rozdilu vnitrni a vnejsi teploty, tj. v zime. Kdyz Te nekde pri +30-ti chytne lijak s teplym destem, tak zadne velke dychani neocekavej ani od membran s nejvyssim MVTR nebo nejnizsim ret. Proste v tom pripade je odvod vlhkosti minimalni, pokud vubec nejaky bude.
Z toho Ti taky plyne, ze jako prevlecne na teple letni bourky Ti klidne postaci i nejobycejnejsi nepromok kalhoty z Decathlonu. V zime je to neco jineho. Na druhe strane, ve velke zime (rekneme pod -5 - -10) asi neocekavas lijaky a timpadem nepotrebujes az takovou vodeodolnost, mozna Ti na snih plne staci obycejne kalhoty s dobrou DWR. Teda pokud se nebudes cele vozit na zasnezenych lanovkach a cele dny se valet ve snehu nebo spise potoku.
Taky by ses mel poradne zamyslet nad tim, na co chces pouzit ty kalhoty. Odolnejsi budou sice robustne, ale vetsinou hur prodysne, mnohem mene skladne a hlavne tezsi, klidne i nasobne. Ty nejprodysnejsi zase budou sice krasne skladne, lehke a prodysne, ale mnohem mene odolne. Univerzalni idealni na vsechno neexistuji. A je na Tobe, jake vlastnosti budes preferovat. Taky muzes dojit k tomu, ze bude lepsi a rozumnejsi mit lehke prevlecne a k tomu teplejsi zimni se slusnou DWR.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kalhoty s membranou

Příspěvekod mitau » pon úno 3, 2020 23:27

Prodysnost - sam jsem prekvapen, ze u kalhot nemam tak velky problem s prodysnosti jako u bundy. Celkem v pohode pouzivam Berghaus Deluge, ktere nemaji nijak moc dobrou membranu. Zase ale maji 3/4 zip prekryty legou, takze jde povetsinou mit rozepnute nohavice na stehnech po kolena. Dnes bych si koupil lepsi, ale nepromokave kalhoty pouzivam tak malo, ze mi to za to nestoji

Odolnost - pri rozumnem zachazeni vydrzi i lehke materialy. Jen si to musis i sam uvedomit a zbytecne se o ne nebat. Uvidis, ze to prezijou.

Nejlepsi pomer cena/vykon asi budou ty Rab Downpour. Pokud by sis chtel priplatit, tak neco z GTX Active (pripadne Pertex Shield 3L) jak doporucuje mike.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení