Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod soyer21 » ned lis 20, 2022 16:36

Zdravím,
pročetl jsem jsem toho opravdu dost, jak zde na forum, tak na různých diskuzí. Potřeboval bych pomoci při výběru oblečení. Jelikož, mé dosavadní oblečení nejspíš není natolik kvalitní, a je opotřebované, chtělo by to vyměnit. Oblečení bych potřeboval na turistiku (spíše pohodovější tempo, túra do 20 km) do Vysokých Tater, Alpy jak v létě (nečekaný déšt), tak i při podzimních/zimní túrě (kdy klesá teplota i dost pod bod nulu). Vysloveně nechodím na delší několikadenní pochody s težkým batohem, ale jen víkendové akce, ikdyž nevylučuji do budoucna trek/výstup s cestovkou někde v Nepálu nebo popřípadě Kilimanjaro, proto bych požadoval aby oblečení bylo spolehlivé i do takovéto výšky 5500 m a sneslo vydatný déšť a vítr.
Jsem člověk, který se spíše více potí, nebo za to může dosavadní špatné vrstvení oblečení
Zde uvádím, co bych chtěl pořídit do sychravého studeného počasí kolem 0 stupnů , ztoho co jsem prozatím načetl:

1. vrstva- buď merino nebo syntetický materiál, raději bych volil syntetiku, vzhledem dalšímu vrstvení
2. vrstva- volil bych mikinu s Polartec® Power Stretch®, a to Tilak Femund, popřípadě do vyloženě zimního počaší doplnil k Femundu další lehčí mikinou opět od Tilaku Serak, nebo pořídil bundu s Polartec® Alpha®. např. Tilak Verso nebo lehčí péřovku
3. vrstva- zde trochu tápu co pořídit, samozřejmostí je vyšší nepromokavost a prodyšnost, nechci utrácet 14 000 za Tilar Raptor, a myslím, že bych ho ani nevyužil, volil bych bundu do 7500 kč, z toho se nabízí Tilak Stinger Paclite, Direct Alpine Deamon (bude prodyšnost a nepromokavost stačit u těchto bund?)

Uvedu ještě jeden příklad podzimní studenější větrné počasí kolem 0-10 stupnů( ovšem teplejší než v předchozím příkladu)
1. vrstva- buď merino nebo syntetický materiál, raději bych volil syntetiku, vzhledem dalšímu vrstvení
2. vrstva- volil bych mikinu s Polartec® Power Stretch®, a to Tilak Femund,
3. vrstva- High Point Helium Pertex
myslím, že vzhledem k pohybu by to mohlo stačit

Uvažuji o koupi nového oblečení správně, nebo vrstvím oblečení špatně ? Jaký limit minimální či maximální prodyšnosti a neprokavost mi doporučítě.
Můžete mi poradit i jaké oblečení byste použili a jaké používáte vy a jak vrstvíte do určitého počasí a podmínek
Děkuji Vám za případné rady

Doplnění : Co říkáte na tuto bundu, do města bude stačit https://www.huskycz.cz/nanook-m-xxl-tm-modra, ptám se proč utrácet 8000 za bundu když tahle s podobnými vlastnostmi je za 3500,
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » ned lis 20, 2022 20:08

Co takhle - první vrstva kvalitní syntetický funkční triko, druhá vrstva zateplená bunda tobě vyhovující gramáže? Třeba ten Torrid, případně podobná s méně izolace, pokud to na tebe bude moc teplý. Dvouvrstvý systém má oproti "cibuli" výhody, je tu o tom psáno, i v nedávných příspěvcích.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » ned lis 20, 2022 20:16

soyer21 píše:proč utrácet 8000 za bundu když tahle s podobnými vlastnostmi je za 3500,

Protože ty vlastnosti jsou diametrálně odlišný ve funkčnosti. O kvalitě materiálu a zpracování ani nemluvě. Nevěříš? Kup a zkus :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 20:34

Asi tak. Navic Husky bych neveril a parametry uz vubec ne, viz treba tohle vlakno.

Za sebe: cely rok nosim jednu az dve vrstvy, tri jen naprosto vyjimecne jako reseni nejake krizove situace, ke ktere dojde jednou za X let. Prvni vrstva je dobre funkcni tricko ze syntetiky, jelikoz merino na potive aktivity nefunguje. Za mne nejlip funguje Polartec Power Dry, gramaz a kratky/dlouhy rukav volim podle teploty. Druha vrstva je bud vetrovka nebo zateplena bunda. Kdyz prsi, tak membranovka, ktera je jinak v batohu. Ta treti krizova vrstva je tenke merino triko s dlouhym, ktere jinak pouzivam na spani a na cestovani (vlak, letadlo...). Tot vse, zadne mikiny nepotrebuju.

Za chvili pujdu ven, dam si svych 8 az 10 km nalehko. Je tam -1, na zemi snih a celkem lezavo. Beru si tricko s kratkym a Torrid. Do kapsy PWS rukavice a Buff. Kdyby bylo pod -5, vezmu si tricko s dlouhym a pod -10 podobne s vetsi gramazi.

Tohle je jen strucne, diskusi na tohle tema uz tu bylo dost, zkus hledat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mitau » ned lis 20, 2022 20:57

Uvazujes ve sve podstate spravne, ale mozna zbytecne moc spolehas na mikiny - za me realne staci jedna tenci mikina (spis o tloustce Tilak Serak nez Tilak Femund), protoze na pohyb ti bude prakticky vzdycky krome zimy stacit tenci mikina a nejake neprofoukava vrstva (vetrovka nebo membranovka) a na zimu by byla vhodnejsi nejaka zateplena bunda. Za me:

1. vrstva - do hor nosim kratke i dlouhe triko, oboji syntetika (s kratkym porad nejsem spokojen, dlouhe je slusne Craft Active Extreme, ale cokoli dostatecne pruzneho a prilehaveho bude fungovat)
2. vrstva - bud Tilak Serak nebo nejaka mikina napr. Polartec Power Grid nebo neceho podobneho (treba Rab Nexus?), hmotnostne (a tim padem teplotne) bych miril na neco kolem 250-300g
3. vrstva - neco z GTX Active nebo bys mohl vyzkouset nove bundy od High Point (HP Active/Cliff). Ja treba doted na VT, Alpy (vcetne nekolika vicedennich akci po ctyrtisicovkach) i zimni Alpy pouzival OutdoorResearch Helium HD z tenkeho Pertex Shield a i kdyz obcas jsem si rikal, ze by byla na miste nejaka tezsi/technictejsi bunda, funkcne jsem si nemohl na nic ztezovat.
4. vrstva - v letnich Alpach pri prespavani venku jsem si oblibil mit lehkou perovku. Za ten komfort ta hmotnost stoji a tim, ze na zastavkach ji hodis na sebe, tak nemusis mit tak tlustou mikinu. (napr. Decathlon MT100 za 1500,- nebo v akci Montane Featherlite za cca. 3000,-)

Taky bych doporucil mit vetrovku (napr. ten HP Helium, ale staci i levnejsi). Casto na vyletech mam vetrovku jen prvni den cestou do kopce a pak nahore stejne casto funguju v nepromokave bunde, ale nemusi to byt pro kazdeho a zkusit si komfort vetrovky za to stoji + obcas je pocasi, ktere si o tu vetrovku proste vyslovene rika. Navic kombinace trika s dlouhym rukavem a vetrovky mi prijde na horach extremne univerzalni a jde v tom prezit leccos - letos za super pocasi jsem v tom byl prakticky celou dobu nekolik dni na ctyrtisicovkach ve Svycarsku.

Ad navrh na Husky bundu - to fakt nechces. Pokud chces setrit, tak si radeji porid nepormokavou bundu z Pertex Shieldu. Nebude to to nejlepsi na trhu, ale svuj ucel to splni a urcite to bude mnohem lepsi nez ta Husky. Napr.Rab Downpour je celkem budget bunda nebo napr. Montane Meteor v akci za cca. 2000,-.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 21:33

mitau píše:v letnich Alpach pri prespavani venku jsem si oblibil mit lehkou perovku. Za ten komfort ta hmotnost stoji

To rozhodne, pro mne to bylo pred lety nejzasadnejsi zlepseni vybavy a po prvnim pouziti jsem nechapal, jak jsem bez ni mohl driv zit :) Do vyssich hor bych ji bral jako nutnost. Posledne v Alpach jsem ale misto ni vzal Torrid, ktery neni o moc tezsi a nezabere o moc vic mista, a jako nahrada zafungoval. Duvod je ten, ze se v nem da v chladnejsim pocasi chodit tj. pouzit jako druha vrstva, coz v perovce (skoro) ne. Svou UL perovku mam rad, ale ted zkusim pouzivat Torrid, dokud se neukaze, ze ji v necem nenahradi.

mitau píše:Taky bych doporucil mit vetrovku (napr. ten HP Helium, ale staci i levnejsi).

Vetrovka musi byt co nejlepsi a HP Helium je dobra volba. Na tomhle se nevyplati setrit.

mitau píše:Navic kombinace trika s dlouhym rukavem a vetrovky mi prijde na horach extremne univerzalni a jde v tom prezit leccos - letos za super pocasi jsem v tom byl prakticky celou dobu nekolik dni na ctyrtisicovkach ve Svycarsku.

Presne tak, za mne je vetrovka zasadni kus vybavy a mnohem uzitecnejsi, nez membranovka, ktera je jen do deste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Vexo » ned lis 20, 2022 21:45

Nejvic se vyplati investovat do kvalitni svrchni vrstvy-bunda.
Zateplena synt. prodysna EE Torrid, membranovka HP Active, prodyšná větrovka, zbytek se doladi casem, mezitim si vystacis se zakladnim sportovnim trikem a termotrikem ala lidl. Na leto, kam to jde, destnik.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mike » ned lis 20, 2022 21:52

S kvalitni bundou souhlas a vyber je OK, ale tricka jsou taky dulezita. Kdyz mas jen dve vrstvy, tak je funkce te prvni zasadni. Jinak musis cibulovat, prevlekat se, proste opruz. Bohuzel aktualne nevim, ktere tricko bych koupil, nastesti jich mam dost. Naposled jsem koupil letos HP Code z Polartecu Delta. Na leto do horka je fajn, ale univerzalne nefunguje, chybi funkce vyrovnavani teploty (a tu trika z Lidlu taky nemaji).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned lis 20, 2022 21:55

Mám typ na levnou a přesto funkční membránovku. Už druhý rok tahám do lesa na procházky se psem
Zekona.

Paropropustnost: 48.000g/24h
Voděodolnost: 20.000mm

Za 2.500kč těžko seženete levnější membránovku. Výrobce asi Tilak, ten šije standardně pro AČR
i ASR.

Pokud někomu nevadí zelená barva (mě ne, když bunda stála třetinu normální ceny za membránovou bundu)
https://www.armypoint.cz/bunda-zekon/d-92670/

Při pohybu skvěle odvádí pot (Určitě mnohem lépe než ECWCS komplety 2. generace od Carinthia)
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Vexo » ned lis 20, 2022 22:08

Mike:jasne, dve trika nestoji moc a taky to zvedne komfort, rychlost schnuti a rozsah teplot, ale nelame se na tom chleba, bunda udela 80% a triko 20%, u vetrovky mozna 30%. Ty mammut sertig jsou stale ve vyrobe, power dry kratky i dlouhy.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mike » pon lis 21, 2022 1:30

Rekl bych, ze dobre triko udela klidne 50 %, mozna i vic. Jestli mas pocit, ze ne, tak to muze byt tim, ze jsi jeste dobre triko nemel ;-)

Mammut Sertig jsem videl a nenadchlo mne. Majitelku taky ne. Zkusim se kouknout jeste jednou, az bude prilezitost, ale neprislo mi spravne. Zlate stare Zajo za zlomek ceny. Cedulka PowerDry bohuzel neznamena, ze to bude ta fungujici varianta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » pon lis 21, 2022 6:57

mike píše:Rekl bych, ze dobre triko udela klidne 50 %, mozna i vic.

Souhlas. Celek je pouze tak dobrý, jak dobrý je jeho nejslabší článek
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod bonatius » pon lis 21, 2022 7:51

@EjdouuRotacak: kolko vazi bunda Zekon?
V tom odkaze som to nenasiel.
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod pavproch » pon lis 21, 2022 9:43

Zcela nedávno tu mike spal (a já s ním na 100% v tomhle souhlasím), že hardšel bunda se nosí JEN když padají (tekuté) trakaře, ne furt.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon lis 21, 2022 12:32

2 bonatius

bohužel nemám ruční zavazadlovou váhu :( pocitově jako standardní hardshell GTX bunda.
V tomhle bohužel nepomohu. Dal jsem to jako zajímavý tip na levnou (a mnou prověřenou)
bundu do lesa, vandr.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 21, 2022 17:32

Pro mě zajímavé vlákno.
Chápu to správně, že třeba i do zimy -10C nosíte jen triko a na tom teplou bundu?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 21, 2022 18:10

dromedaro
do -10 to tak mam ja, zimomriva zena:D chlapi tu bundu muzou mit i do -20...

nevim teda taky jak kterou bundu a EE pujdu vyzkouset az ted o vikendu, ale muzes mit ruzny gramaze izolace...

ted o dovoleny sem v 0 chodila v triku s dlouhym a ss tilak trango, takze do -10 musi byt napr. torridka podle me na pohyb uplne v pohode
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » pon lis 21, 2022 19:15

Dromedaro píše:Chápu to správně, že třeba i do zimy -10C nosíte jen triko a na tom teplou bundu?

Ano, tak to funguje nejlépe. Někomu do tý "zimy" stačí zateplení 67g/m, jinej potřebuje 120, já 200, nicméně princip nošení je stejný. Výhoda je, že se dělají různý gramáže zateplení a zejména v těch nižších je solidní výběr.

Btw, Yungay nošená sporadicky, praná cca 10x /správně praná/, už má slehlou izolaci, že na omak je hrubá a tenká maximálně 2mm bez stlačení :x Kdybych ju nekupoval extra výhodně za pár stokorun, ale za těch 5k co stojí, byl bych fest nasranej
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2022 2:16

Dromedaro píše:Chápu to správně, že třeba i do zimy -10C nosíte jen triko a na tom teplou bundu?

Ano. I do -20 C. Neni ovsem triko jako triko, pod nulou je to vzdy PowerDry s dlouhym, pri nizsich teplotach s vyssi gramazi materialu. Na izolaci bundy taky zalezi, jak na typu, tak na gramazi.

Etheric píše:Btw, Yungay nošená sporadicky, praná cca 10x /správně praná/, už má slehlou izolaci, že na omak je hrubá a tenká maximálně 2mm bez stlačení

Co to znamena sporadicky? Mne by vyslo 10 prani tak na 5 let noseni celou chladnou sezonu. 2 mm teda nema ani moje primaloftka po 15 letech docela zahulu a odhadem 30 pranich a to je novy Primaloft vyrazne tenci, nez Climashield stejne gramaze... Tj. co jsi s tim progrca delal?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 22, 2022 11:04

Aha, tak to je dobrý. Myslel jsem, že se to dělá vrstvením (cibule). Teda já to tak dělám, ale jak tu píše Etheric, tak nic moc. Tak to do budoucna půjdu taky touto cestou. To musí uspořit váhu a místo. Předpokládám, že používáte dobře zbalitelné a lehké.

Nevím, jak dlouhé treky (kolik dní) děláte v chladném počasí, ale jak je to to u těch bund s propocením, zápachem a schnutím? Když mám třeba mikiny nebo svetry, tak ty se rychle propotí a brzy zapáchají, že mám těchto vrstev víc na vyměnění. Nehledě na to, že třeba v chladném a velmi vlhkém podzimním počasí jsou navlhlé a hůře schnou. To máte na sobě celou dobu jen tu jednu bundu nebo máte i náhradní? S tričky to samé, ale u těch není problém mít náhradní na převlečení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 11:39

mike píše:Co to znamena sporadicky? Mne by vyslo 10 prani tak na 5 let noseni celou chladnou sezonu..

Tj. co jsi s tim progrca delal?

Jdeš ven, opečeš buřta, zasereš se, nasmrádneš, bundu vypereš. Jdeš na brigádu do prostředí, že tu bundu doma mít nechceš jak nasmrádla - špinavá není, ale smrdí, tak ju vypereš. V sadu při prořezávání stromů se zasereš taky,.... Na toto jsem ju kupoval. Rozhodně to všechno jsou méně náročný aktivity, než horolezení..
Btw, Tilak Svalbard, stejná izolace, nošená na turistiku a praná méně, je na tom co se týče kondice Climashieldu úplně stejně..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 11:50

@Dromedaro: vítej v roce 2022 :)

Nešetří to jen váhu a místo, hlavní bonus je, že je to víc komfortní.

To schnutí je jedna z nej výhod. Torrid na sobě usušim i já, SS bundu a většinu mikin však ani kdybych se snažil jak chcu..
I Mawe chválila rozdíl ve vlhku zateplená bunda vs cibule. V bundě teplo a uvnitř i sucho, ač byla zvenku mokrá. Cibule je v týhle situaci smrt, jsi mokrý, nevysušíš to. Jo, můžeš si vzít membránovku, zapaříš se a budeš na tom stejným.. Vrstvení je největší přežitek v outdooru. Na druhým místě jsou kožený pohory a na třetím bavlněná celta :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod apuka » úte lis 22, 2022 12:33

Etheric píše:Yungay nošená sporadicky, praná cca 10x /správně praná/, už má slehlou izolaci, že na omak je hrubá a tenká maximálně 2mm bez stlačení
Vidis, ja na te vyreklamovane jsem mel tako na pomerne velkych castech bundy i bez prani, po par pouzitich a i na vubec nenamahanych a nestlacenych mistech. Dokonce mne po vyprani (bylo to na reklamaci treba udelat) se loft mirne zlepsil.
Po reklamaci a vraceni penez mi bylo na dotaz DA receno, ze to byla vyrobni vada Climatexu. Podle toho, co pises, mi prijde, ze nejspise meli Apexu nejakou vetsi varku s "vyrobni vadou" a tou zasobovali CR.
Dromedaro píše:Tak to do budoucna půjdu taky touto cestou. To musí uspořit váhu a místo. Předpokládám, že používáte dobře zbalitelné a lehké.
Vyzkousej a zjisti si sam, jestli to Tobe vyhovuje. Protoze ne pro kazdeho je to dobre.

Taky jsem to zkusil, obcas stale pouzivam a jakz-takz funguje, ale mne osobne stale vice vyhovuje cibule, i kdyz svrchni vrstva ne zrovna membranovka.
Naposledy upravil apuka dne stř lis 23, 2022 9:11, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Etheric » úte lis 22, 2022 15:46

apuka píše:Po reklamaci a vraceni penez mi bylo na dotaz DA receno, ze to byla vyrobni vada Climatexu. Podle toho, co pises, mi prijde, ze nejspise meli Apexu nejakou vetsi varku s "vyrobni vadou" a tou zasobovali CR

Že na východ cpal Climashield shit x let? Tilak bunda je na tom stejně a to je starší o 2 roky, ale stejně nošená, dokonce méně namáhaná i méně praná.
Zase..... Climashield v Torridu je senzoricky diametrálně odlišný... Já mám z týhle izolace dost rozporuplný pocity..
Btw, DA prezentují Yungay jako odolnou bundu, která se podívala na nejvyšší vrcholy světa. No.... Moje použití bylo k bundě určitě šetrnější, než vysokohorský výstupy, ale přesto je izolace slehlá fatálně.... On ten Climashield je od výroby řídký struktury - tudíž je větší prostor pro slehnutí oproti materiálům, který jsou sice tenčí, ale hustší struktury /jednoduše nemají moc kam slehnout/.
Účtenku za Yungay těžko najdu, ale můžu zkusit napsat DA, jejich zákaznický servis funguje skvěle
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 22, 2022 19:23

Etheric
Vrstvení je největší přežitek v outdooru. Na druhým místě jsou kožený pohory a na třetím bavlněná celta

no vrstveni taky uplne prezitek neni, nemuzes vsechny hazet do jednoho pytle podle sebe, porad to dost lidem vyhovuje a zrovna treba zeny, narozdil od muzu casto zmrzlejsi, si treba v lete radsi nez zateplenou bundu vezmou vetrovku a tenkou mikinu a pak maji bud jedno, druhy nebo oboje a protoze asi nejdou nahaty, uz je to proste vrstveni... zatimco chlap si v tuto chvili vystaci napr. jen s vetrovkou...

teda ze je to k nicemu pro tebe proste neznamena, ze pro vsechny a je mnohem sikovnejsi dat na vyber s preferenci, at si dotycny vybere sam, nez z neceho delat dogma, protoze to pak paradoxne mnohem vic vede k odmitani.

kozeny pohorky mam rada stejne jako cibuli :D

bavlnena celta je jediny, co sem snad patri...

soyer21
i ja si myslim, ze do te druhe kategorie nad nulu mas zbytecne teplou mikinu...

ta husky bunda do mesta je blbost, to uz se skoro vyplati koupit neco v pracovnich potrebach za 800 a slouzit to bude asi podobne... mozna 1500 by jeste byla adekvatni cena, nebo nekde sehnat z vyprodeje, pokud se ti fakt libi, ale zbytecne budes utracet penize na necem, co tu cenu proste nema a je lepsi si koupit levnejsi bundu, ktera aspon nepredstira ze je neco vic, a zbyly penize nechat na vybavu ven
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod soyer21 » úte lis 22, 2022 20:28

Děkuji všem za odpovědi
Na začátek se chci ještě zeptat na tuto již odkazovanou bundu https://www.armypoint.cz/bunda-zekon/d-92670/ , něco málo jsem si o nanomembráně, kterou je bunda vybavena přečetl, ale nejspíš se neujala, protože se moc nepoužívá. Když pominu, že bunda ,,Zekon" (což je výrobní závod na Slovensku), není vzhledově atraktivní, a použil bych ji jen na práci okolo domu, či taktéž na procházky se psem je cena/výkon dobrá?

Co jsem pohledel k první vrstvě, tak se mi libí Craft Adv Warm Intensity popřípadě slabší Craft Active Extreme, jenže bych řekl, že bude podobný jako Craft Active Comfort, který mám a přijde mi jako jarní, do chladnější prostředí není vhodný aspoň pro mě.
Vyzkoušel bych i věci z merina Devold Expedition nebo raději slabší Devold Duo Active vše rolák verzi.
Pak je tady Tilak Serak Men, jen nevím jestli se úplně hodí jako první vrstva, četl jsem, že není úplně přiléhající a raději bych ho dle potřeby použil jako druhou vrstvu

Taktéž díky k vyjádření k Husky bundě
soyer21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 7, 2021 4:25

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 22, 2022 21:15

Etheric: Jo, to se mi na tom také líbí, takhle když to čtu, ta jednoduchost. Vyzkouším.

Minulý týden se mnou jela ve vagonu parta klasických vandráků ve věku cca 45-50let.
Jehličkové maskáče a kabáty, kanady, krosny, celty, dlouhé těžké kudly, plechové čutory, lahváče, kytara atd. Vzpomněl jsem si na tebe a tvůj názor na to. Zase na druhou stranu pro tenhle styl čundrování si nedovedu představit moderní oblečení a výbavu. Když si vzpomenu, jak jsme to praktikovali mi. Měli jsme stejné oblečení a výbavu jako tihle a bylo to ve stylu něco ujít a pak se utábořit u ohně, opékat buřty a pít škopky prokládané něčím tvrdším. Oblečení jsme měli samou propáleninu, umaštěné nebo roztržené a nebylo výjimkou, že jsme něco z výbavy v opilosti ztratili. Ale všechno bylo z army výprodeje a za pár korun, tak to nikomu nevadilo. S tím moderním oblečením a výbavou se takhle čundrovat nedá. UL nic nevydrží, je to drahé a člověk aby své chování přizpůsoboval výbavě. Jednou si teda kamoš s velkou slávou koupil nafukovací karimatku a hned na prvním čundru ji prorazil.

Já tomu rozumím, když i někdo v dnešní době žije tím klasickým trampským stylem. To je o něčem jiném, než trekování s UL. Má to svoji romantiku, styl a bez toho stejnokroje to nejde. Asi jako když si někdo v dnešní době koupí za velký prachy auto veterána, i když by za ty peníze mohl mít moderní auto.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4365
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mitau » úte lis 22, 2022 21:35

@soyer21:
1) Zekon - nikde to tu nikdy pred tim nezminil.Chapu - najde se jeden clovek, kteremu to stylem i funkcnosti sedi. Ja bych si takovou bundu nikdy nekoupil a uprimne bych ji nedoporucil ani tobe. Ostatne i podle porovnavani s Carinthia bundami je videt, ze EjdouuRotacak ma rad army obleceni. Kazde ma svoj e pouziti - na bezny zivot, na mesto a ani na turistiku nevim, proc bych mel brat army bundu. Za stejne penize ti lepe poslouzi mnohem lehci Pertex Shield - napr. Montane Meteor nebo Rab Downpour (oboji v akci zezahranici kolem 2k)

2) Spodni vrstvy Craft. Tu radu Craft Comfort beru jako takovou low end radu, ktera neni tolik funkcni. Craft Active Extreme je super na jaro/leto. Moc nezahreje, ale super odvadi pot. Za me idealni byla Craft Pro Zero, ale tu uz pred casem prestali vyrabet. Ze soucasne produkce nevim, co konkretniho ti doporucit jako teple zimni termopradlo. Devold Expedition jsem mel a nikdy me neoslovil - bud se mi vali doma nebo jsem ho uz prodal. Podle me moc tezke, min pruzne nez Craft a ani funkcne nebylo lepsi nez syntetika.Tilak Serak bych doporucil jako mikinu (kde pak za celkem rozumnou hmotnost nabidne spoustu tepla), osobne o nem neuvazuju jako o termotriku.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte lis 22, 2022 21:59

- sry za pokračující OT, admin nechť případně smaže

2 Dromedaro

já bych se tomu také nebránil. A některé produkty z Army shopu u mě mají i zelenou - jsou trvanlivé, dobře
vyrobené. Namátkou třeba armádní spacáky z Dobříše z tří, pěti-vrstvého Primaloftu. Výrobce tuším HUMI.
Škoda, že nešijou pro civilní sektor. Posléze jsem si koupil ještě letní a zimní od PRIMY a nepřijde mi, že by
v nich bylo nějak výrazně tepleji, než v těch armádních Primaloftech z Dobříše.

- měl jsem možnost si v rámci pracovní cesty projít armádní sklady v Brně a spacáky skladují ukázkově.
V temperovaných halách, volně ložené v regálech. Tak bych se nebál "zánovní úloženky". Bohužel ale kvůli
válce na Ukrajině nejsou a ještě dlouho nebudou. Armáda výrazně omezila nabídky nepotřebného movitého
majetku do soukromého sektoru :(

+ na zimní vandry nefunguje špatně Britskej Primaloft/softie převlek (pozor na čínské fejky) a ECWCS komplet
od Carinthie. Nesporná výhoda je výrazně nižší cena oproti komerčním produktům, tak k tomu člověk v lese
přistupuje podle toho. Můžeš bejt prostě víc prase :mrgreen:
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Rada při výběru kompletních vrstev oblečení

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2022 22:04

Technicka poznamka: muzes prosim nechat zalamovani radku na softwaru tj. nedelat tvrde konce radku uvnitr odstavcu? Pak to muze browser zalamovat sam podle sirky okna a je to podstatne citelnejsi. Navic si usetris praci. Proste pis v okne az do konce radku a Enter pouzivej jen na oddelovani odstavcu. Diky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Další

Zpět na Oblečení