Odvětrání hybridního oblečení na skialp

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod capo » ned úno 27, 2022 21:12

Vybírám kalhoty a bundu na skialp. Už jsem pochopil že se dnes spíše nosí nějaký softshell, a hardshell tvoří pouze zálohu pro případ deště nebo jiného extrému počasí, vyndavá se tedy výjimečně. Já mám zkušenosti pouze s levnjšími kousky softshellu a proto jsem vždycky dbal na pořádné odvětrání - u bundy v podpaždí a u kalhot po stranách nohavic. Např. tyhle z Decathlonu https://www.decathlon.cz/p/panske-turisticke-vodoodpudive-strecove-kalhoty-s-navleky-sh520-x-warm/_/R-p-304993?currentPage=1&filter=all&mc=8526025&c=%C5%A0ED%C3%81&orderId=cz49703439 mají odvětrání řešené velmi dobře a mám je na chození rád. Ale na skialp nemají dostatečně široké nohavice ani odolný materiál kvůli lyžákům.
Takže koukám třeba na set od Northfinder - bundu Solisko a kalhoty Rysy. https://www.svetoutdooru.cz/vybaveni/northfinder-solisko-lehka-skialpinisticka-bunda-polartec-alpha-direct/ Vše hybridní. Ale ouha, ani jedno nemá rozepínání kvůli odvětrání. Proto se ptám zkušenějších - pokročila doba a materiály všetně jejich kombinování natolik, že to kalhoty udýchají a absence odvětrání mi nebude vadit? Mám skoro 90kg, a při stoupání do kopce se zahřívám dost....
capo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 7, 2012 14:20

Re: odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 28, 2022 17:59

tak vypada docela dobre, tim ze nema membranu tak by mela byt schopna to udychat a pouzitelne odvadet pot...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9392
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod pavproch » pon úno 28, 2022 18:22

Já sem kdysik (omylem = nevšiml jsem si v popisu toho slova "hybrid") pořídil (na vycházky) hybridní SS Aenergy od Mammuta a velice rychle sem zistil, že je to pro mě (potím se dost) naprosto "no go". Takže za mně od všeho, co jenom trochu smrdí slovem hybrid pracky pryč.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod apuka » pon úno 28, 2022 18:54

Ja teda fakt nevim... Ta bunda s P Alpha...
Exponovaná místa – tedy ramena a horní část paží jsou kryté dvouvrstvou membránou (dle výrobce s vodním sloupcem 10 000 mm).
Kdo takovou hovadinu vymyslel??? Jo, jsou to jenom ramena a pulka rukavu, ale i tak je to naprosty omyl. Bude se tam clovek potit, a to pri urovni odvadeni vlhkosti pres Alphu dost. Ty ostatne materialy mi prijdou vhodne opravdu jen pro nekoho, kdo zrovna tak potrebuje, jak tam je.
Hlavne se nesmi verit vsemu, co se v "recenzi" (no, klasicky Svet Outdooru) pise:
I když jsem se během výstupu zpotil a na hřebeni nebo vrcholu začalo foukat, bunda perfektně držela tepelný komfort.... Co se týče tepelného komfortu, ten je v podstatě perfektní, pokud se člověk aktivně pohybuje. Tzn. že bunda není určena pro „dlouhé postávání před chatou“
Vsak v tech dvou castech napsal "recenzent" presne opacne tvrzeni. Pro P Alphu plati ve skutecnosti ta druha cast, ta prvni mozna tak 2-3 minutky...

Jinak u bundy s P Alphou by vetraci zipy byly s opacnym ucinkem - kdybys je otevrel, tam by na chladnem vzduchu kondenzovala vlhkost na spodnim tricku. Bez nich vlhkost z tricka Alpha odvede uplne v pohode ven - pod svrchni vrstvu, ktera vsak musi byt hodne prodysna. Bezny Pertex Quantum na to nestaci, i P Microlight je nekdy malo. Jinak ten material je na skialpy asi to nejlepsi (teda mozna po nekterych vecech od Ortovoxu :wink:, ale ty jsou v ponekud jine cenove hladine).
Kalhoty z linku, co pouzivas bych rekl, ze jsou na skialpy prilis zateplene a malo prodysne. Myslim, ze tam by se slusnymi SS kalhotami nemel byt problem i bez zipu.

Vim, ze co ted napisu asi neni to, co bys chtel cist, ale pokud budes chtit na obleceni usetrit, tak musis mit fakt stesti, abys dal dokopy neco, co bude levne a fungovat skvele i pro potiveho cloveka. Alespon, co se tyce nakupu u nas a "beznych cen", ve slevach muzes usetrit hodne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod capo » pon úno 28, 2022 19:25

Chápu, taky netuším k čemu je tam membrána, když je ještě navíc takhle "tragická". Bez ní by to bylo mnohem lepší.

Doufal jsem že existuje nějaký set kalhot a bundy, který je hezký barevně, zároveň funkční a nestojí dvacku. Trochu se začínám bát, že neexistuje vůbec :(.

Já jsem celkově překvapen, měl jsem některé věci za dogma. Větrání. Sněhové límce na botách. A spousta kalhot top značek, ceny i hodnocení nemá ani jedno....

Ale ta hlavní otázka asi měla znít - existuje nějaký hybridní komplet, který udýchá rozumnou turisticky sportovní úroveň bez přídavného větrání? Pokud ano, z jakých je nebo by měl být materiálů?
capo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 7, 2012 14:20

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod mike » pon úno 28, 2022 20:50

Co si predstavujes pod slovem hybridni? Tady to nejspis znamena prave tu nesmyslne pouzitou membranu a zadna membrana te pri intenzivnejsim pohybu neudycha. Hledej veci bez membrany, tam se dostatecne prodysne najit daji (ale neni to samozrejme).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod capo » pon úno 28, 2022 22:06

Hybridní pro mě znamená vícero vhodně nakombinovaných materiálů na jednom kuse oblečení. Díky čemuž je to vhpdně prodyšné, zateplené či odolné kde je potřeba...

Trochu jsem doufal v nějaké konkrétní tipy a doporučení :)
capo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 7, 2012 14:20

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod mike » pon úno 28, 2022 22:29

To je takova hezka predstava zalozena na marketingu vyrobcu a prodejcu ;-) Tady se spis doctes zkusenosti s tim, jak to v realu nefunguje. Za mne je to nesmysl a ze zkusenosti funguji nejlip veci, ktere maji material vsude stejny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod apuka » pon úno 28, 2022 23:16

Jo, jak pisu - takovy "hybrid" funguje skvele. Ale jen za predpokladu, ze se Tvoje telo chova presne podle predstav vyrobce presne na predpokladanych mistech a jeste za predpokladaneho zpusobu a intenzity pouzivani/aktivity. Coz je mala pravdepodobnost, ze tak bude. Jinak budes v prvni moment nadseny (vzhledem k Tve soucasne sestave), ale po kratkem case budes sbirat zkusenosti, za jakych okolnosti kde vsude jak poruzne Te to - v lepsim pripade - stve nebo - v tom horsim - Ti je to hodne neprijemne.
Cim vice "hybrid" (mysleno cim vice ruznych materialu a cim na vice mistech zkombinovane), tim vic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod aksam » úte bře 1, 2022 11:10

Capo...nepropadal bych skepsi, že nic není a neexistuje, když máš zkušenosti s Decathlonem tak bych se na eshopu nebo v obchodě zaměřil na jejich značku Simond, mají tam jak kalhoty tak bundy určené přímo na skialp. Softshell v různé gramáži bez membrány!!! a dvacku za to rozhodně nedáš.
Taky zaleží, co chceš podnikat jestli chodit u nás nebo někam výše na Slovensko, do Alp atd.
I membránový komplet za dvacku, když budeš sjíždět v metru prašanu má svůj význam.
Váhově jsme na tom +- stejně a potím se hodně a ještě jsem nenašel nic, co bych nedokázal propotit durch i Polartec Alpha se propotí bez problémů jediný rozdíl je, že dokáže rychle uschnout, ale stejně musíš mít něco v batohu sebou navíc, když bude třeba.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod apuka » stř bře 2, 2022 11:52

capo píše:Větrání. Sněhové límce na botách. A spousta kalhot top značek, ceny i hodnocení nemá ani jedno
Jeste se vratim k tomu zvyraznenemu.

Na skialpy budes potrebovat kalhoty, ktere se daji dole rozepinat, abys je natahl na lyzaky. Potom zatahnes zip - a kalhoty tam o prezky, atd. drzi pomerne silne a zabrani, aby se snih dostal pod ne az nekam nad lyzaky. Proto nepotrebujes ty snehove limce. Navic si uvedom dalsi dve veci:
1) Limce vetsinou zacinaji vetsinou nekde tesne kolem, casto az pod horni hranou lyzaku. Tj. chrani jenom pred vnikanim snehu, cemuz - viz vyse - zabrani i samotne kalhoty.
2) Limce jsou skoro vyhradne jen nejaky "sustak" s neprodysnym zaterem, tj. hodne neprodysne. Pokud nahodou sahaji az nad lyzaky, bude se Ti tam srazet vlhkost na neprodysnem materialu z kominoveho efektu ponozek a lyzaku.

Takze nezoufej z neexistence - je to spise k dobru :wink:. Kdybys nakonec zjistil, ze prece jen potrebujes zabranit promokani kalhot nad lyzakama (nejspise hodne mokry snih), tak je stejne lepsi mit normalni navleky - ale do takove situace se casto asi nedostanes, vetsina sofstshellovych kalhot odolava vlhkosti ze snehu vice nez dobre.

K Decathlonackemu obleceni znacky Simond bych jen napsal, ze oboje kalhot Alpinism (Light) budou na skialp vhodne. Sam mam Alpinism, pouzivam jej jako zimni kalhoty na turistiku (tj. ne skialp!) a vetraji docela dobre, samozrejme je to pevny matros (taky vydrzi skoro vsechno), takze se muzes zapotit. A maji jak odvetravani na stehnach tak i snehove limce (nastesti na zip a daji se rychle odstranit). Ty Light by mohly byt jeste lepsi, ale asi bude zaviset na teplote. Kazdopadne cenove je to dobry kup.
Z bund taky hledej "alpinisticke" a bez membrany, samozrejme taky ne perove.

Jen to asi nejsou tak "hezky barevne" :-).

Ale konci pomalu vyprodeje, mas moznost ted sehnat opravdu dobre i znackovejsi veci za slusne ceny, dvacitku za kombo urcite dat nemusis. Hodne lidi chvali na skialp uzne kalhoty i bundy od Direct Alpinu, ty jsou casto hodne barevne :-), ale i od jinych ne-ceskych znacek, jako Mammut, Millet, La Sportiva, ...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod jendakrupka » pát bře 4, 2022 9:25

Solisko je skvělá bunda, používám ji na tedy jen na turistiku, ne na skialpy. Potím se hodně a bunda to zvládá velmi dobře. Nosím pod ní jen lehké funkční triko s dlouhým rukávem. Membrána, která je navíc jen na některých místech, vůbec nevadí, bunda jako celek je prodyšná. Na příští týden chystá Northfinder výprodej...
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Odvětrání hybridního oblečení na skialp

Příspěvekod capo » pát bře 4, 2022 12:41

Díky všem. Ten výprodej eviduji, počkám a uvidíme.
capo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 7, 2012 14:20


Zpět na Oblečení