Péřová bunda na Mt. Kazbek

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » čtv kvě 6, 2021 21:19

Marketing. Nejak ty tezke kramy prodat museji ;-) Za mne ani zadarmo a myslim to vazne.

Njn, vsak nerikam, ze najit neco pouzitelneho je jednoduche. Proc myslis, ze nosim 12 let starou bundu, ktera ma izolaci slehlou mozna az na polovinu? Jinak myslim, ze Atom AR panely nema, ale chce to zkontrolovat, kazdy rok jsou nejake zmeny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » čtv kvě 6, 2021 21:46

@apuka: co na to rict... To je takova smes polopravd, dojmologie a vylozenych nesmyslu, ze se mi to nechce rozpletat.

apuka píše:Jenze prave kvuli nim mam jednu "vyhodu" (kterou bych klidne v pripade zajmu komukoliv prenechal i zdarma :wink:). Mohu se "otestovat" nekdy jako ten zimomrivy, nekdy jako cca normalni a nekdy jako potivy a abnormane vyhrivajici.

Ne, nemuzes. Jsi rozbity. Nefungujes normalne v zadnem rezimu.

apuka píše:Ale cloveka, ktery - jako vetsina - po zastaveni rychle prestane generovat teplo (jeho svaly uz nepracuji)

Nejaky zdroj? Tohle je dojmologie, ktera muze vzniknout u rozbiteho cloveka. U normalniho svalova prace zrychli metabolisus a tedy i generovani tepla. Pouziva se to pri hubnuti, kdy se pohybem nastartuje metabolismus a ten jeste hodiny pote jede na vyssi vykon a spaluje tuky :)

apuka píše:Jsem to mnohokrat psal, synteticke izolace pocitove nedrzi tak dlouho teplo jako "zivocisna" (peri nebo vlna). Nevim presne cim to je, ale nejspise v moznosti zadrzeni vody. V PL nezustane skoro zadna a nijak rychle se od tela bez pohybu nedostane, takze u tela zustane vlhci vzduch, zato peri nebo vlna ji do seba natahne a u tela zustane sucho.

Ano, synteticka izolace ma jiny prubeh krivky, plossi, proto je vhodnejsi pro pohyb. Neni az takovy rozdil v subjektivni hrejivosti pri male a velke intenzite pohybu. U peri je vyrazne strmejsi, takze se v tom clovek zacne rychle varit. S vodou mozna trochu souvisi ten prvni pocit, ale pri delsim pohybu je mezi telem a bundou 100 % vlhkost a pokud peri neco malo vstrebava, je za chvili nasycene. Proc je prubeh jiny nevim, mozna soucinitelem tepelneho odporu, ktery je u dobrych syntetik polovicni a u horsich (PA) i ctvrtinovy.

Aby to fugnovalo, musi byt clovek obleceny tak, aby byl v klidu s uplne zapnutou bundou ve spodni polovine tepelneho komfortu tj. musi byt stale v pohode. Pri pohybu se pak presune do horni poloviny a pripadne prehrati reguluje zipem. Obe vrstvy ale musi byt spravne, prvni odvadi pot od tela a druha dostatecne izoluje. Jestlli je nekomu pri zastavce zima, tak ma proste izolace malo. Nebo ma spatne kalhoty :twisted:

apuka píše:No a jak muzes mit "normalni termorgulaci", kdyz natolik ovlivnuje zatepleni na nohou (rekneme od zadku po kotnik) Tvuj komfort?

Hmm, takze na jednu stranu hodne topim a na druhou vydrzim min, nez "normalni" lidi? To nedava smysl. Je to uplne jinak. Telo funguje jako celek a kdyz je jedna cast nedostatecne izolovana, musi to dohanet druha a pak to stoji za houby a je vetsi rozdil mezi stavem v pohybu a pri zastavkach. Lepsi je vyhnout se extremum, zateplit primeren cele telo a pak mi neni chladno na nohy a tudiz ani pri zastavkach a navic nemam problem si pri pohybu bundu rozepnout.

apuka píše:Nemusis se ptat, pokud nerozeznas zateplene kalhoty, alespon ty silnejsi s flisem vevnitr, tak je asi problem is Tvym zrakem nebo vnimanim.

Nebo tim, ze nejsem uchyl a nezkoumam, co maji lidi pod kalhotama? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » čtv kvě 6, 2021 23:46

mike píše:
apuka píše:Ale cloveka, ktery - jako vetsina - po zastaveni rychle prestane generovat teplo (jeho svaly uz nepracuji)

Nejaky zdroj? Tohle je dojmologie, ktera muze vzniknout u rozbiteho cloveka. U normalniho svalova prace zrychli metabolisus a tedy i generovani tepla. Pouziva se to pri hubnuti, kdy se pohybem nastartuje metabolismus a ten jeste hodiny pote jede na vyssi vykon a spaluje tuky :)
Asi mě apuka zná :twisted: Přesně tak to přece u spousty lidí (či minimálně ženských) funguje :wink: Proč myslíš, že v chladu, je při delším zastavení první, po čem se sháním, péřovka? A proč zároveň potřebuju, aby byla prodyšná? Protože tělo se ještě "dopocuje", ale zároveň už rychle ztrácí teplo. Obzláště večer, kdy už nepokračuje další pohyb, při kterém se zahřeju, tak nezateplit trup (chlad na nohy mi tolik nevadí), mnohdy znamená problém se pak znovu zahřát.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » čtv kvě 6, 2021 23:56

Protoze jsi spatne oblecena :twisted: Takhle prave (ne)funguje klasicke vrstveni. Proc myslis, ze ho nepouzivam? Prave proto. Samozrejme, ze kdyz jsi oblecena na spodni hranici tepelneho komfortu a v pouzitelne teplote se udrzujes jen pohybem, tak pri zastavce potrebujes perovku. Nemas zadnou rezervu, a tak to musis nejak dohnat. To vsichni. Taky jsem takhle trpel a vecer pri taboreni mrznul. A samozrejme, ze kdyz se propadnes pod tu hranici, tak mas potom problem se zahrat. Vtip je v tom se pod ni nedostat. Ty si musis oblect perovku, mne staci zatahnout zip. Kdyz mam primaloftku, kdyz nemam, tak si taky vezmu perovku.

O tomhle ale rec nebyla. Apuka tvrdi, ze jeho "normalni" clovek vychladne i v primaloftce, kdyz se zastavi. To proste neni pravda, pokud ma dost izolace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » pát kvě 7, 2021 11:09

Všichni jsou blázni, jen ty jsi letadlo :wink:
Není to tak. Já a Laďa máme víceméně podobný styl oblíkání, ale rozdílné fungování organismu. Já při delším zastavení nebo při táboření hned sháním péřovku nebo něco jiného na zateplení, a můžu si klidně vzít i tu jeho, protože jemu "vyhřívání" funguje mnohem dýl.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod milarepa » pát kvě 7, 2021 11:27

třeba já mám svůj systém vrstvení též slušně vychytaný, ale nemám potřebu ho neustále druhým furt propagovat, asi mi chybí ty misionářské geny.....:-)

Každý chodíme jiným terénem, v jiném počasí a jinak fungujeme, takže si myslím, že neexistuje univerzální oblečení, to co dobře funguje na výletech v pěkném počasí v českém středohoří bych se bál použít třeba při zimním přechodu Malé Fatry, nebo na jesenické hřebenovce v -20 když se intenzita větru blíží orkánu, nebo výletu v Beskydech v celodenních mokrých bílých hovnech, které se na tebe sypou ze stromů....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod apuka » pát kvě 7, 2021 11:49

Miku, k tomu vsemu jen hodne kratce - bohuzel, mas o fungovani nekterych veci v lidskem organizmu dost zkreslene predstavy. Resp. usuzujes pouze podle sveho prikladu.

To same o fungovani izolace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » pát kvě 7, 2021 16:21

sobb píše:Všichni jsou blázni, jen ty jsi letadlo

Vsichni ne. Doba se meni a spousta lidi uz pochopila, ze jsou lepsi moznosti. Abys nakonec nezustala sama jako to letadlo ;-)

sobb píše:Není to tak. Já a Laďa máme víceméně podobný styl oblíkání, ale rozdílné fungování organismu. Já při delším zastavení nebo při táboření hned sháním péřovku nebo něco jiného na zateplení, a můžu si klidně vzít i tu jeho, protože jemu "vyhřívání" funguje mnohem dýl.

Jeden o voze... Samozrejme, ze lidi nejsou stejni. Chlapi maji vic svalu, ktere vic hreji, zensky zas tukove kryti. Toleranci vuci teplote ma taky kazdy jinak, Lada je proti normalu asi o dost odolnejsi. Psal jsem snad nekde, ze to tak neni?

Pisu o oblekani. Chyba zrejme je, ze se oblekate priblizne stejne. Protoze ty by ses potrebovala oblekat tepleji. Ale hlavne, a o tom pisu, by ses mela oblect tak, aby ti pri zastavce zima nebylo. Mirne chladno, ale ne zima. O tom to cele je a evidentne tak oblecena nejsi, jedes na spodni hranici tepelneho komfortu i pri pohybu. S klasickym vrstvenim v podstate musis, coz je ten zasadni problem a duvod, proc ho nepouzivam. Pricemz tobe by mozna pomohly i o neco teplejsi kalhoty. Je uplne jedno, ze jsi na zimu na nohach zvykla a nevnimas ji, jde o celkovy tepelny komfort, ktery se tim posune. No, ale to je stejne hrach na stenu... :D

@apuka: jj, to zni dobre od nekoho, kdo ma zkreslene predstavy uplne o vsem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » pát kvě 7, 2021 23:43

mike píše:Vsichni ne. Doba se meni a spousta lidi uz pochopila, ze jsou lepsi moznosti.
Jistěže jsou lepší možnosti. Ale pouze pro Ty, kterým takové vyhovují, respektive jsou pro ně lepší, než jiné způsoby :wink:

mike píše:Samozrejme, ze lidi nejsou stejni.
Hurá, první bod. Ještě pár pětiletek a možná se k něčemu i doberem :)

mike píše:Pisu o oblekani. Chyba zrejme je, ze se oblekate priblizne stejne.
Taky píšu o oblékání :wink: Chyba to není, máme podobný způsob oblékání, tak jak nám to oběma vyhovuje. Co má kdo v danou chvíli na sobě, samozřejmě závisí zcela na něm. Oba se oblíkáme tak, aby nám bylo přesně v tu chvíli akorát příjemně - což je ani vedro ani zima. Žádná spodní hranice, ani žádná vrchní :wink:
Teplejší kalhoty by mi pomohly k nekomfortu :wink: Nemám ráda teplo na nohy, sice se na nich příliš nepotím, ale vede to ke zbytečnému celkovému přehřívání a pocitu nepohodlí. Ostatně v mimozimním období mnohdy raděj obětuju váhu v batohu navíc, a místo kalhot se převlíkám do kraťasů.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » sob kvě 8, 2021 0:49

sobb píše:Jistěže jsou lepší možnosti. Ale pouze pro Ty, kterým takové vyhovují, respektive jsou pro ně lepší, než jiné způsoby

Jasne, ale abys to zjistila, tak to musis nejdriv vyzkouset :P

sobb píše:Teplejší kalhoty by mi pomohly k nekomfortu :wink: Nemám ráda teplo na nohy, sice se na nich příliš nepotím, ale vede to ke zbytečnému celkovému přehřívání a pocitu nepohodlí.

Ono je to samozrejme potreba dorovnat na druhem konci ;-) Tj. nebyt tak navlecena nahore. O to prave jde, aby byla izolace rovnomermeji rozlozena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » sob kvě 8, 2021 10:30

Zlomila se mi lopata a došel hrách :D

Jsme chudákovi hanzourkovi vlákno poněkud odvedli od původního dotazu, ale přesouvat to asi nebudu, ono se to tématu většinou trochu dotýká.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » sob kvě 8, 2021 18:32

To byla moje lopata a muj hrach! [-X :twisted:

Mne to cele prijde k tematu, aspon se muze zamyslet i nad kalhotama, rukavicema a cepici. Pokud teda nepujde na Kazbek v trenyrkach, aby to tady nemusel cist :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Oblečení