Péřová bunda na Mt. Kazbek

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod hanzourek » stř dub 28, 2021 18:46

ahoj sporťáci,

na přelomu června a července se s partou dobrodruhů chystáme na výstup na Mt. Kazbek. Aktuálně si ještě dokupuji nějaké vybavení a mám dilema ohledně toho, jak teplou péřovou bundu si v tomto ročním období na tento výstup pořídit. Vybírám mezi třemi adepty: tohle je ta nejméně teplá https://www.decathlon.cz/perova-bunda-a ... 75717.html, tahle je střední https://www.hanibal.cz/sir-joseph-ladak_z30559/#21470 a tato nejteplejší https://www.hanibal.cz/sir-joseph-terag-ii_z30569/.

Obecně se zimou nemívám problémy pod bundu si plánuji vzít svetr z merino vlny a fleecovou mikinu, na bundu si pak plánuji nasadit ještě tenčí membránovou bundu North face proti profouknutí.

Předem díky za vaše komentáře a podněty,
Hanzourek
hanzourek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř dub 28, 2021 8:56

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod fps » sob kvě 1, 2021 10:29

to přeci záleží na tom jaká bude teplota, a tu nikde nepíšeš, podle toho pak volíš co vše na sebe
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » sob kvě 1, 2021 18:20

Podle tohodle soudim, ze ceka tak -60 :twisted:
hanzourek píše:pod bundu si plánuji vzít svetr z merino vlny a fleecovou mikinu, na bundu si pak plánuji nasadit ještě tenčí membránovou bundu North face proti profouknutí.

A jen dodam, ze membranovka na perovku je nesmysl. Nefunguje, naopak, srazi se na ni zevnitr veskery pot. Perovky jsou obecne proti profouknuti odolne dost, protoze material, ktery nepropusti peri, je zaroven malo prodysny. Navic jedna z tech SJ uz membranu ma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod amundsen » sob kvě 1, 2021 21:03

mike píše:A jen dodam, ze membranovka na perovku je nesmysl.

Ja myslel, ze membrankovka se na perovku bezne nosi? Ne na pohyb, ale na nejaky postavani v zime a blbym pocasi. Na pohyb se zas bezne (v blbym pocasi) nosi membranovka na nejaky synteticky zateplovacky ne?
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » sob kvě 1, 2021 21:22

Perovku nebo syntetiku obvykle nosis, kdyz mrzne. A to nema membranovka smysl, protoze je proti vode. Tekute. Da se pouzit i proti silnemu vetru, ale ten minimalne perovky zvladaji slusne samy o sobe, jak jsem psal vys.

Cim vic izolace pod membranou, tim hur membrana funguje. Coz plyne jednak z principu funkce a jednak si to muzes lehko overit. Ja jsem to udelal uz davno, mel jsem tenkrat starou lyzarskou bundu s malou odolnosti proti vetru a byl jsem venku, kdyz silene foukalo. Takze jsem na ni nahodil membranovku, jak pises a byl tak cely den. Kdyz jsem ji ve vlaku sundal, byla membranovka zevnitr a lyzarska bunda zvenku uplne mokra. A taky jsem v tom byl neobvykle zapareny, ac ta membranovka jinak nebyla uplne spatna. Takze leda jako nouzovka, kdyz je druha moznost horsi. Jinak v zime nosim zasadne primaloftky jako druhou a vnejsi vrstvu a jsem v pohode, zadna membrana neni potreba.

No a ten princip funkce: membrana funguje na zaklade rozdilu parcialniho tlaku vodnich par. V praxi mas ve vlhkem pocasi relativni vlhkost venku ke 100 % a vevnitr pri pohybu taky tak. Rozdil je tedy dan pouze rozdilem teplot vevnitr a vne membrany. Kdyz mas pod membranou spoustu izolace, drzi tve teplo u tela pod membranou bude velice blizko vnejsi teplote. Tedy rozdil minimalni nebo zadny a funkce membrany tedy taky zadna a proto se na ni vsechno vysrazi zevnitr. Membrana funguje, kdyz ji poradne vytapis zevnitr. Blbe, ale aspon nejak, tady ne.

Membranovky jsou strasne precenovane. Ve skutecnosti je to kus vybavy s nejhorsim pomerem cena/vykon (a ze uz jsem jich mel...).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod Vexo » sob kvě 1, 2021 21:45

Hmm nejlepsi je si vzit co ma clovek odzkousene a co mu vyhovuje :) Nekde pisou ze teplotne to muze byt od +20 do -20. Kdyz nevis, tak bych radeji vzal neco lehciho a mel zalozni vrstvy.
Naposledy upravil Vexo dne ned kvě 2, 2021 0:21, celkově upraveno 1
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » sob kvě 1, 2021 23:43

amundsen píše:Ja myslel, ze membrankovka se na perovku bezne nosi? Ne na pohyb, ale na nejaky postavani v zime a blbym pocasi.
Taky si to nejen myslím, ale dokonce tak činím :D Pokud neprší a je jen kosa a vítr, tak to víceméně neřeším - když už na sobě mám mebránovku, tak hodím péřovku na ni, když je první péřovka, tak na ni ještě přijde membránovka. Je zbytečný ztrácet cenný teplo nějakým převlíkáním.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » ned kvě 2, 2021 0:00

mike píše:Membranovky jsou strasne precenovane.
Možná z pohledu někoho, kdo jezdí ven jen na krátkou dobu za hezkého počasí, a membránovku má jen jako zálohu a závaží. Pro jiné je to naopak velmi užitečná a používaná součást šatníku :wink:

Ale to se už tématu péřovky na Kazbek tak úplně netýká 8-[ :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 0:56

Rekl bych, ze tyden az dva budou spis standard, nez vyjimka ;-) Zato pul roku je pro vetsinu lidi sci-fi.

Na Kazbek membranovky ano, ale prave jako to zavazi do batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod dudy » ned kvě 2, 2021 6:40

Hlásím se mezi ty zpátečníky a nezkušené začátečníky, kteří nemají problém s tím, napařit si membránovku přes péřovku...
Jinak na Kavkaze jsem zažil v létě ve sněhové bouři která trvala dva dny -18°C a bylo to tak zlý, že i dva RUSOVÉ zmrzli. Já byl rád za zateplené kalhoty přes spodky a naducanou péřovku na flísce...
Ale taky +25°C.
Jsou to velehory a počasím mnohem, nevyzpytatelnější než Alpy, takže bych bundu rozhodně nepodceňoval.
Z postovaných bund bych volil SJ Ladak.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod hanzourek » ned kvě 2, 2021 11:31

Díky všem za cenné komenty. Bude to můj první výstup nad 4000 m. n. m., takže jsem rád za názory zkušenějších, které mi mohou pomoct ve výběru správné výbavy.

Teplota na Kazbeku by měla být na přelomu června/července okolo -5 až - 10 stupňů, pocitová pak mezi -10 až -20. Zatím se osobně podobně jako dudy přikláním ke zlaté střední variantě: https://www.hanibal.cz/sir-joseph-ladak_z30559/#21470.

Na Kavkaz se vracím podruhé a vím, že se s počasím to tam může být jako na houpačce. Jeden den je krásně a jste ve výšce okolo 3500 m.n.m. bez rukavic a v lehké softshellové bundičce. Na druhý den celou krajinu zahalí sníh a mlha a bez kvalitní, teplé výbavy klepete kosu a modlíte se, ať už jste z hor dole v údolí. :t:t
hanzourek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř dub 28, 2021 8:56

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod fps » ned kvě 2, 2021 13:18

na takovéto teploty na chození na těžko bych já to měl konkrétně takto:
funkční prádlo Canard CoolMax nebo Moira TG 900, různé kombinace scampolo, triko krátký rukáv, triko dlouhý rukáv, Tilka Serak (Polartec Power Stretch), Tilka Femund (Polartec Power Stretch), a na to membránovku Tilak GTX Active, k tomu ještě do batohu zálohu na delší zastavení nebo bivak UL péřovku Sir Joseph Koteka 240 g 800 cuin peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod amundsen » ned kvě 2, 2021 14:42

mike píše:Membranovky jsou strasne precenovane.

No to doslova :-) je to asi nejdrazsi kus obleceni. Ale podle tve logiky miku vlastne zadne ty arcteryx alpha za 700eur a podobne nemaji vubec smysl, aby existovaly...
To oblikani je ted nejaka strasna veda... kdyz jsem zacinal se skialpama, tak jsem nosil merino triko a na to membranovku. Pak jsem zjistil, ze je to hloupost a zacal jsem nosit merino triko a nejakou syntetickou zateplovacku, a to je lepsi. Ale kdyz hodne fouka, tak pres to stejne hodim membranovku, protoze ty zateplovacky velky vytr nezvladnou (hlavne kvuli tem bocnim strecovym panelum). Proto se ptam (a divim), proc by se nemela nosit membranovka na perovku? Jestli zas nedelam s tim oblikanim neco spatne...
(sorry ze tu takhle spamujem tema o Mt. Kazbek)
amundsen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: čtv úno 15, 2007 21:21

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod apuka » ned kvě 2, 2021 14:58

Membranovka mze snizit tepelnou izolaci perovky stlacenim peri, cim je vyssi cuin a vetsi podil prachoveho peri, tim vic. Ale pokud nemas uplou membranovku, neni to problem, rozhodne muze byt ztrata silnym vetrem vetsi.

Potom - a to jeto, co mike mysli nejvic - ze odvod potu bude fungovat hur, kdyz mas pod membranovkou zateplovaci vrstvu - cim "silnejsi", tim vic. Jenze toto je pro normalniho cloveka problem hlavne kdyz se hodne hybe a vyviji aktivitu, kde se poti. Kdyz ji pouzijes pri klidnych cinnostech, tak nic. Navic peri do sebe dokaze "nasat" dost vlhkosti bez vetsi ztraty izolacnich schopnosti. Problšm je, kdyz prekroci svoje hranice.

Dalsi veci, co je dobre vedet je, kdyz jsi uz zmokly a mas na sobe perovku (at uz si ji das suchou nebo je promocena), tak ta vlhkost pres perovku/zateplovaci vrstvu premembrany neodejde. Hlavne kdyz mas namocenou i tu perovku (jinak zase kdyz nasakne z mokreho obleceni vice vlhkosti, nez jsou jeji hranice).

Takze shrnuto - ve Tvem pripade neni zadny problem. Jen mike je (i) v teto oblasti hodne "konzervativni"...

Edit: vypadly dve slovicka, pomerne dulezite :-), tak jsem je do prvni vety doplnil modrou.
Naposledy upravil apuka dne ned kvě 2, 2021 15:52, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod Tomas » ned kvě 2, 2021 15:29

Já se jen tak jako laik zeptám k čemu je mi membránovka ve větru, sněhu a mrazu ? Dobrá péřovka tohle všechno řeší a tak jí za těchto podmínek nosím.

Když jsou teploty kolem nuly a hrozí kapalná voda, vezmu membránovku a pod to vrstvu. Dělám to blbě a jsem zpátečník? :lol:

EDIT:
Ve stavu kdy je kolem nuly nebo i níž si i tak stejně beru lehkou péřovku na večer do "kempu", kdy už se tělo nehýbe a není co vydýchávat.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 18:18

amundsen píše:Ale podle tve logiky miku vlastne zadne ty arcteryx alpha za 700eur a podobne nemaji vubec smysl, aby existovaly...

Tos vycetl z ceho? Smysl maji maji minimalne pro vyrobce, kdyz to lidi kupuji... Idealne do mesta ;-) Ja bych ji ovsem nechtel ani zadarmo, zbytecne tezka.

amundsen píše:Pak jsem zjistil, ze je to hloupost a zacal jsem nosit merino triko a nejakou syntetickou zateplovacku, a to je lepsi. Ale kdyz hodne fouka, tak pres to stejne hodim membranovku, protoze ty zateplovacky velky vytr nezvladnou (hlavne kvuli tem bocnim strecovym panelum). Proto se ptam (a divim), proc by se nemela nosit membranovka na perovku? Jestli zas nedelam s tim oblikanim neco spatne...

Delas, tohle. Kup si slusnou bundu bez podobnych nesmyslu a nebudes membranovku potrebovat. KISS, vsude stejny material a stejne izolace, rozumne prodysny a vetruodolny svrsek. To merino triko taky neni idealni, ale zalezi, jak moc se potis.

No a uz jsem psal, ze perovky se delaji z min prodysnych a tedy vic vetruodolnych materialu tj. membanovka kvuli vetru je zbytecna.

Tomas píše:Já se jen tak jako laik zeptám k čemu je mi membránovka ve větru, sněhu a mrazu ?

Jak se rika, na dve veci ;-)

Tomas píše:Když jsou teploty kolem nuly a hrozí kapalná voda, vezmu membránovku a pod to vrstvu. Dělám to blbě a jsem zpátečník?

Jo. Kdyby sis vzal primaloftku, bude to podstatne komfortnejsi. Viz vlakno o zateplenych bundach. Membranovka a vrstva pod ni hranici s masochismem. Obcas si to "uzivam" v lete v Alpach, protoze to se mi primaloftku tahat nechce. Stalo se treba tady (konec cervence) a vzpominam si, jak jsem tuhle kombinaci proklinal, protoze mi byla kosa a nakonec jsem byl stejne uplne durch. Presne takove podminky, okolo nuly a mokre snezeni. V primaloftce by mi bylo mnohem lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 18:29

apuka píše:Jen mike je (i) v teto oblasti hodne "konzervativni"...

Coze jsem? :lol: Pokousis se trollit nebo jsi zas jednou nepochopil vyznam slova? :twisted:

Zrovna v tomhle pripade jsem opak konzervativniho. Byl jsem jeden z prvnich, mozna i uplne prvni, kdo na OF prisel s primaloftkou. V dobe, kdy se lidi ptali, k cemu je to dobre. Konzervativni je klasicke vrstveni s HS jako svrchni vrstvou, to ti reknou v kazdem outdoorovem krame uz tak 30 let. Ja naopak tvrdim, ze je to blbost a ze cim min vrstev, tim lip. Jedna nebo dve, kdyz je kosa. Taky ti reknou, ze bez membranovky neprezijes ani vylet na Milesovku, zatimco ja ji pouzivam jen v nouzi nejvyssi. Konzervativni lidi oblekaji membranovku pres perovku, coz mi prijde jako blbost. Atd, atd.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 18:37

hanzourek píše:Teplota na Kazbeku by měla být na přelomu června/července okolo -5 až - 10 stupňů, pocitová pak mezi -10 až -20. Zatím se osobně podobně jako dudy přikláním ke zlaté střední variantě: https://www.hanibal.cz/sir-joseph-ladak_z30559/#21470.

No, proc ne, ale 200 g 650 cuin peri uz je na letni spacak a bunda ma tak polovicni delku... V -20 bych to videl na tricko s kratkym a na to tuhle bundu, ale zas budes mit jistotu, ze fakt nezmrznes :)

Dodam jednu IMO podstatnou vec:
dudy píše:Já byl rád za zateplené kalhoty přes spodky...

Tepelny komfort zalezi na celem tele. Kdyz budes mit perovku a na nohach trisezonni kalhoty, tak ti bude kosa. Idealni jsou dobre zateplene kalhoty, ale velmi blbe se shani (nemyslim SS).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » ned kvě 2, 2021 23:08

mike píše:Rekl bych, ze tyden az dva budou spis standard, nez vyjimka ;-)
To sice ano, ale málokdo čeká měsíce až roky na týden s dokonalou a jistou předpovědí, ale prostě sbalí membránový kompletek a jede na vejlet :wink:

mike píše:Tepelny komfort zalezi na celem tele. Kdyz budes mit perovku a na nohach trisezonni kalhoty, tak ti bude kosa.
Tohle je hodně individuální, spoustě lidí chlad na nohy nevadí pokud mají jádro v teple. Mám to taky tak. Poznávací znamení - kraťasy a teplá mikina :mrgreen:

hanzourek píše: Zatím se osobně podobně jako dudy přikláním ke zlaté střední variantě: https://www.hanibal.cz/sir-joseph-ladak_z30559/#21470.
V Tvém výběru bund od SJ je asi důležitý se rozhodnout, zda chceš bundu s membránou nebo bez ní. Oboje má své pro i proti. Nevím jaké máš požadavky na cenu/odolnost/váhu, ale zajímavá varianta také může být Koteka, jak už zmínil i fps.

Tomas píše:Já se jen tak jako laik zeptám k čemu je mi membránovka ve větru, sněhu a mrazu ?
EDIT:
Ve stavu kdy je kolem nuly nebo i níž si i tak stejně beru lehkou péřovku na večer do "kempu", kdy už se tělo nehýbe a není co vydýchávat.
Odpovědí je víc, pokud z oblohy padá něco mokrého, tak je použití membránovky přes péřovku jasné. Pro suché období jsi si za mě víceméně odpověděl v druhé větě. Lehká zateplovačka má často X komory, takže v hnusopočasí membránovka na ní přidá tepelný komfort. To samé by udělala třeba větrovka, ale ta je pro mě v mimozimním období zbytečná a nenosím ji.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » ned kvě 2, 2021 23:51

sobb píše:To sice ano, ale málokdo čeká měsíce až roky na týden s dokonalou a jistou předpovědí

Vsak ja taky ne ;-) Jak to nekdy dopada mas na fotkach v linku vyse ;-) Tos mi myslim tenkrat psala, at slezu z hor a jedu radej k mori. Dokonala predpoved na tyden byva leda na podzim a ani tak vzdycky nevyjde. Je mi lito, ja ty membranovky obcas pouzivam, protoze to jinak nejde, ale i tak je povazuju za nejmin uzitecnou soucast vybavy. V podstate je to neco jako pojistka, u ktere je clovek radeji, kdyz ji nemusi pouzit.

sobb píše:Tohle je hodně individuální, spoustě lidí chlad na nohy nevadí pokud mají jádro v teple. Mám to taky tak. Poznávací znamení - kraťasy a teplá mikina

Tohle je IMO zvyk resp. zlozvyk. Nevadi je jedna vec a (ne)funguje druha. Proste z tech noh ztracis spoustu tepla a musis to dohanet jinde. Pri rovnomernem zateplenim celeho tela potrebujes izolace min a budes ve vetsim komfortu. Mam to vyzkouseno, s trisezonnima kalhotama je mi tak od -5 v primaloftce chladno, zatimco se zateplenyma v pohode i -15 a da se do -20. Pricemz chladno i na horni cast tela. Fyziku proste neokecas ;-) Podobne dulezite jsou i rukavice a neco na hlavu.

sobb píše:pokud z oblohy padá něco mokrého, tak je použití membránovky přes péřovku jasné.

Pokud je to mokre snih, tak je zbytecna. Vodu u perovky nemam vyzkousenu, ale u primaloftky vicekrat a pokud to neni prutrz, tak v pohode. Pres svy se neco malo dovnitr dostane, ale jelikoz je teplo, nevadi to a jak prestane prset, tak to rychle uschne. Opet fyzika ;-) Snih samozrejme vubec neresim, neni duvod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod sobb » pon kvě 3, 2021 0:09

mike píše:Vsak ja taky ne ;-)
Právě že ano, a pak jezdíš na podzimní výlety v prosinci, nemáš na to vybavení a lítáš vrtulníkem. To už je lepší občas nosit tu membránovku :wink:

mike píše:ale i tak je povazuju za nejmin uzitecnou soucast vybavy.
No vidíš, a třeba já to mám naopak a považuju membránový kompletek za úžasnou věc, přestože má svoje nedostatky.

mike píše:Nevadi je jedna vec a (ne)funguje druha.
Nevadí, či vyhovuje :wink: Asi to nebudu zrovna v tomto vláknu rozvádět, ale zkus už někdy pochopit, že lidi nejsou všichni mike :wink:

mike píše:Pokud je to mokre snih, tak je zbytecna.
Mokrý sníh je sfiňa a nedělá dobře. Voda taky ne. Někdo vysuší, někdo ne, o tom se tu už diskutovalo vícekrát :wink: Rozhodně lepší nenechat v chladným počasí zateplovací vrstvy promoknout.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » pon kvě 3, 2021 0:19

sobb píše:Právě že ano, a pak jezdíš na podzimní výlety v prosinci, nemáš na to vybavení a lítáš vrtulníkem.

Vybaveni jsem mel, ale doma #-o Jinak to mohl byt skvely vylet. Snad si ho jeste nekdy zopakuju, tentokrat bez vrtulniku 8) Souvislost s membranama neni zadna. Ja si to pocasi snazim vybirat ne proto, abych nemusel nosit membrany, to je jen bonus navic, ale proto, ze se mi hory v dobrem pocasi vic libi.

sobb píše:ale zkus už někdy pochopit, že lidi nejsou všichni mike

To nastesti nejsou, ale fyzika je jen jedna. A to, ze krev se v odkrytych castech tela ochlazuje a tim pak ochlazuje i ty zakryte, plati obecne a pro vsechny. To snad neni tak tezke na predstavu, ne? ;-)

Rozdil mezi nama je, ze ja jsem si ty ruzne zpusoby vyzkousel a vybral nejlepsi, zatimco ty ne a a nevis, o co prichazis :twisted:

sobb píše:Rozhodně lepší nenechat v chladným počasí zateplovací vrstvy promoknout.

Promoknout ne, ale od snehu nepromoknou. Tohle mam vyzkouseno opravdu dukladne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod oodoow » pon kvě 3, 2021 8:03

mike píše:Tohle je IMO zvyk resp. zlozvyk. Nevadi je jedna vec a (ne)funguje druha. Proste z tech noh ztracis spoustu tepla a musis to dohanet jinde.

Nejvíc tepla se právěže ztrácí hlavou, kterou ty si moc nezakrýváš a pak ti je zima na nožičky a musíš to dohánět tam. :roll:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod apuka » pon kvě 3, 2021 8:31

@oodoow: :smt023 Tos presne (a skoro doslova) "uhodil hrebik na hlavicku" :lol:
mike píše:Promoknout ne, ale od snehu nepromoknou. Tohle mam vyzkouseno opravdu dukladne.
No nevim. Promoknou od snehu promoknou... Perovkou jen castecne, ale primaloftkou odzkouseno nekolikrat, dokonce i se zaterovou latkou...
Rec byla o tom, ze pad "neco mokreho", napriklad mokry snih.

Zkus si nekdy vzit svoji nejskvelejsi perovku s batohem a postav se nekam na hodinku-dve, kde pada opravdu tezky mokry snih (idealne jeste s vichrici) a sem-tam si batoh shod a zase nahod na zada To jen aby ses nemusel moc hybat a nerikal, ze ses zpotil zevnitr). Urcite budes stastny, jak dobre to Tva perovka zvlada a zustava (i s Tebou) sucha, snh z vnejsi latky sam opadava... Nebo zjistis, ze ji muzes vyhodit, ze jsi peri totalne promocil a znicil...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16596
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod Vexo » pon kvě 3, 2021 10:43

Nektere firmy napriklad resi problem s kondenzaci u GTX perovych bund tak, ze mezi peri a GTX vlozi jeste syntetiku:
Down composite construction

Jak to ma Sir Joseph nevim, nektere firmy take impregnuji peri, aby vlhkosti odolavali vic. Dela to treba Rab nebo tu taky kdosi doporucoval Montane Anti-Freeze, ktera je dostupna XL za slusnou cenu.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod hanzourek » pon kvě 3, 2021 11:14

sobb píše: V Tvém výběru bund od SJ je asi důležitý se rozhodnout, zda chceš bundu s membránou nebo bez ní. Oboje má své pro i proti. Nevím jaké máš požadavky na cenu/odolnost/váhu, ale zajímavá varianta také může být Koteka, jak už zmínil i fps.

ahoj, děkuji za reakci. Bundy od SJ byly jakýmsi nástřelem, co mému poměrně laickému oku přišlo zajímavé v poměru cena/výkon. Samozřejmě jsem otevřený a jakémukoli jinému návrhu péřové bundy jen bych se rád vešel do 6000 Kč. Co se týče váhy a odolnosti, tak bych chtěl bundu co nejlehčí a odolnost, co nejvyšší. U membrány jsem upřímně trochu zmatený, protože na tomto fóru čtu velké množství navzájem protichůdných názorů, jestli má / nemá smysl. Osobně mám ještě membránovou / nepromokavou bundu North Face, tuhle: https://www.hudy.cz/quest-jacket-men?va ... ClEALw_wcB.
Co bys/te mi doporučili? Koupit si membránovou péřovku a nebo si koupit nemembránovou péřovku a na ni navrstvit tuhle nepromokavou / membránovou bundu North Face.

Předem díky za Vaši oponenturu,
Hanzourek
hanzourek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř dub 28, 2021 8:56

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod milarepa » pon kvě 3, 2021 11:45

bych si pořídil péřovku s hydrofobně upraveným peřím

tohle je podle mně ideální poměr cena/výkon
https://www.nalehko.com/produkt/rab_electron_jacket/

pokud ti nebude velikost, tak bych šel do Rab Prosar
https://www.nalehko.com/produkt/panska-perovka-rab-prosar-jkt/

já se na Kavkaz též chystám, budou-li podmínky, tak solo koncem srpna a mám RAB Proton

případně se podívej na Cumulus/Criterion
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » pon kvě 3, 2021 14:32

oodoow píše:Nejvíc tepla se právěže ztrácí hlavou, kterou ty si moc nezakrýváš a pak ti je zima na nožičky a musíš to dohánět tam. :roll:

Letmy dotaz na Google a jako jeden z prvnich odkazu vypadne: 6 mýtů o lidském těle, kterým jste možná uvěřili i vy

Mýtus 6: Nejvíce tepla uniká skrz hlavu

Mýtus vznikl v 50. letech minulého století, kdy americká armáda provedla studii, aby určila, jak bude mít chladné počasí vliv na vojáky.

Oblékli dobrovolníky do arktických obleků a pozorovali, jak jejich těla reagují na minusové teploty. Armáda dospěla k závěru, že dobrovolníci ztratili většinu tepla skrz hlavu. Přitom ignorovali skutečnost, že hlava byla jedinou částí těla, která nebyla chráněna.

O dvě desetiletí později vydala americká armáda příručku pro přežití, kde zdůraznila důležitost pokrytí hlavy při vystavení se chladným podmínkám. Upozornila, že tím dochází ke ztrátě 40 až 45 % tělesného tepla. A mýtus byl na světě.

Pravdou však je, že žádná část těla nemá při udržení tepla větší důležitost než jiná.


Ono neni od veci tu hlavu obcas pouzit a kdyz neco vypada na prvni pohled jako nesmysl, tak to slepe neopakovat, ale zkusit si to overit :twisted: Tohle uz jsem udelal davno a mam vyzkouseno, ze kdyz mam rekneme pri -5 na sobe primaloftku a trisezonni kalhoty, tak je mi chladno a ani rukavice a Buff moc nepomuzou. Zato kdyz mam zateplene kalhoty, tak jsem v pohode i s holou hlavou.

Jsem ochoten verit tomu, ze se hlavou ztraci vic tepla na plochu, nez pres nohy, ale nohy maji o tolik vetsi plochu, ze to vyrazne prevazi. Takze opakuju, pro udrzeni tepla jsou dulezite i kalhoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod mike » pon kvě 3, 2021 14:57

Vexo píše:Nektere firmy napriklad resi problem s kondenzaci u GTX perovych bund tak, ze mezi peri a GTX vlozi jeste syntetiku:
Down composite construction

Fajn, aspon potvrdili, ze to problem je ;-) K tomuhle reseni jsem trochu skepticky, tipuju, ze ve vetsim mrazu bude vysledkem vrstvicka ledu na vnejsi strane syntetiky, tedy pod membranou. Tohle jsem ve vyjimecnych podminkach zazil i s primaloftkou, -15 a bezvetri. Mensi vetrik uz tomu zabranil, protoze primaloftkou projde a pary odvetra driv, nez staci namrznout. Cemuz ovsem membrana zabrani. Zas to pres ni ale nebude videt a co oci nevidi... Mozna to bude divne krupat :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Péřová bunda na Mt. Kazbek

Příspěvekod oodoow » pon kvě 3, 2021 15:21

@mike: Njn, na internetu najdeš všecko, co se ti hodí. Moje zkušenost je, že prostě hlavou přicházím o teplo mnohem rychleji.
A nejenom moje, třeba tady:
BBC píše:But before you throw your collection of woolly hats in the bin, there’s another finding to bear in mind: when the head is allowed to get cold and the body is effectively insulated, the body’s core temperature drops a lot more rapidly than most people would expect.

One reason seems to be that the scalp contains lots of blood vessels that sit particularly close to the surface of the skin – as evidenced by the copious bleeding that happens when you cut your head. If you are dressed in warm clothes without a hat on a freezing day, the environment cools the hot blood flowing from your warm body as it passes through the scalp. And this blood then travels back down to the warm body, cooling it as it goes. The second reason involves shivering. It is a curious physiological fact that people do not shiver when only their head is exposed to the elements. Because shivering slows your rate of cooling, not shivering makes you cool quicker than you otherwise would.


Takže prostě můj závěr je, fouká ti na hlavu a tak ti pak mrznou nožičky. :P

Kdybys měl pokrývku hlavy jako normální lidi, možná bys pak nemusel nosit zateplený gatě.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Oblečení