Vybavení do Nepálu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Leitor » pon zář 30, 2019 7:38

Zdravím, na začátku dubna se chystám na cca tři týdny do Nepálu. V plánu je cca týdenní trek, spaní po teahousech, max výška 5000 nm. Aktuálně řeším oblečení, doteď mi na treky převážně v Tatrách a jinde kolem 2000nm stačilo spodní funkční triko od sensoru, max do chladnějšího počasí jako první vrstva tílko z merina, na to termo, případně rovnou fleecová mikina a decathlonová nepromokavá bunda (zátěr 10000mm), trošku zklamaly kalhoty od Northfinderu, kterým praskají švy, ty asi taky bude potřeba nahradit. Dokoupit chci určitě jako druhou vrstvu polartec, trekový leginy a kraťasy nebo odepínací do tepla, jedny kalhoty do zimy. Trochu váhám, jak se zbytkem. Nebude to žádnej olympijskej výkon, ale nechci to podcenit, ani utratit zbytečně majlant. Ocením tipy a zkušenosti, do téhle oblasti bych jela poprvé, moje záda posílají drobné poděkování předem.
Leitor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 21, 2018 7:18

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Quido » pon zář 30, 2019 8:06

Oblečení není až tak problém - velký rozdíl v oblečení, kromě teplot a větru v 5000 proti 2000 m n.m. zase takový není, na co bych dal opravdu důraz jsou boty, ty vůbec nezmiňuješ... a doporučil bych nějakou GTX bundu, nebo ekvivalent, druhou vrstvu máš vyřešenou, lepší kalhoty, aspoň dvoje, a nějaký merino spodní vrstvu, ale to asi máš, já bych třeba bral i záložním péřovku, na chvíle, když nebudu podávat výkon...

Nechci být za mentora, nicméně, pominu-li oblečení, vydat se poprvé, bez valných zkušeností do Nepálu, a ještě v dubnu - no nevím nevím! Další věc, co se mi zdá "kách", je ten "jenom" týden - to je tak akorát na aklimatizaci, tak bacha, ať někdo nezkolabuje (to vůbec není o fyzičce, je to hodně individuální)
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Leitor » pon zář 30, 2019 8:28

Péřovku zvažuju, váhám jestli kupovat tady nebo přímo v Káthmandů. Počítám s pohorkama, doteď jsem byla spokojená s Merrellama, teď asi sáhnu po nečem obdobném, přes kotník, ale ideálně trošku měkčí a možná i lehčí, ty chci řešit úplně zvlášť.
Nejedu sama, budu mít s sebou lidi co tam nejsou poprvé, tak počítám s tím, že vědí co dělají :) Stoupání pozvolné, nebudu spát nikde nad 4000, s nějakou fyzickou přípravou taky počítám :)
Leitor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 21, 2018 7:18

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 30, 2019 9:23

No dle toho co píšeš, se zdá, že moc zkušeností nemáš. Merrelly asi kus od kusu, ale žádná hitparáda to teda není. Já bych si je třeba na takovou akci nekoupil. Nepál je široký pojem, je dobré si zjistit, jaké tam v tu dobu bývá počasí, hlavně tedy teplota. Například v Namche je v dubnu průměrná teplota 5-8°C a to je 3433mnm. Do takových podmínek bych si vzal boty se zateplením. Přibalil bych i péřovku. Ber to tak, že tyhle věci ti zůstanou a pokud jezdíš do hor/přírody budeš pro ně mít využití. Lepší je mít vybavení na horší podmínky, které nenastanou, než se dostat do problémů.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod apuka » pon zář 30, 2019 9:44

Ja takymoc neporadim (nikdy jsem tam nebyl, tak nechci delat machra) ale podle toho, cos psala mam dva dotazy/pripominky:
1)
Leitor píše:V plánu je cca týdenní trek, spaní po teahousech, max výška 5000 nm
Leitor píše:Stoupání pozvolné, nebudu spát nikde nad 4000, s nějakou fyzickou přípravou taky počítám
To jako ze chces v prubehu toho tydne udelat vylet z mista spani do 4000m "pozvolnym stoupanim" do (max.) 5000, tj. cca 1000 vyskovych metru v tech vyskach po max 3-4 dnech "aklimatizace"??? :shock:
To si teda bez zkusenosti troufas a to hodne... Jak uz Quido poznamenal, aklimatizace neni o fyzicce ani o "fyzicke priprave", to nacvicit nenacvicis. I ti nejvetsi machri z posiloven lehce bez aklimatizace odpadnou (teda casto ti "jen" z posiloven nejdrive :-)). Leda bys kratce predtim mela delsi "vylet" v Alpach s pobytem (spanim!) ve vyskach nad 3000 - ale v breznu/dubnu to asi moc realni neni. Jinak muzes s velkou pravdepodobnosti pocitat se scenarem, ze po priletu Ti bude mozna 2-3 dny spatne uz v Kathmandu. Pokud hned pojedete vys navzdor problemum, tak to muze byt opravdu na zkolabovani. A bacha na to, v tech vyskach nad 4000 to uz muze byt o zdravi, i do max. 5000 v pripade zanedbani muze jit doslova o zivot.
Na zaver jedna dobre minena rada:
Leitor píše:budu mít s sebou lidi co tam nejsou poprvé, tak počítám s tím, že vědí co dělají
Na toto doplatilo uz docela dost lidi. DObre si prover, jestli opravdu "vedi co delaji" a jsou si vedomi moznych potizi a hlavne toho, jak je resit. Ze v Nepalu nekdy uz nekdo byl a zvladl to, neznamena, ze kazdy jiny to zvladne bez problemu stejne a uz vubec ne, ze bude vedet, co delat, kdyz problem nastane.

2) (Trochu OT): Co jsou "trekový leginy"? :(( :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod apuka » pon zář 30, 2019 9:50

Jo, jeste jedno doporuceni - zkus si tady na OF pohledat zkusenosti uzivatele "wawrick" (uz sem nechodi). Ten do tech oblasti chodil casto a ma velke zkusenosti. Pokud si dobre spominam, psal nekdy o tom, jak v Himalajach na treku chodil v kvetnu na nekterych mistech po pas i vic ve snehu...
To jen, abys nebyla prekvapena, co Te tam muze v dubnu cekat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 30, 2019 10:38

Já jsem si všimnul, že Leitor píše tří týdenní trek v Nepálu, tedy cca 21 dní. Třeba má na myslim jeden trek v kuse o délce jeden týden, pak třeba nějaká přestávka někde. Nicméně za týden se dá vystoupat do cca 5tis a sestoupit aniž by ti bylo nějak extra špatně. Tři dny je klasická doba pro výstup na Mont Blanc i s aklimatizací. Pokud to ale nesedne, tak jsi v pr...Pokud nemám zkušenosti a nevím jak se moje tělo ve výškách obvykle chová je to risk. V Kathmandu ti po příletu bude špatně jedině pokud sníš něco špatnýho v letadle nebo se bojíš létat. Káthmándú je totiž přibližně ve 1400mnm, to by ti mohlo být blbě třeba už v hospodě na Růžovohorkách pod Sněžkou :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Leitor » pon zář 30, 2019 11:06

Popravdě, nakolik to jistě bylo myšleno dobře, úplně jsem se neptala na hodnocení (které by předpokládám mělo být případně v úplně jiném vláknu), jestli to je nebo není blbý nápad a stejně tak zhodnocení toho, s kým kam pojedu, je zcela moje vlastní zodpovědnost. A dokonce tam ani nehodlám vyrážet s tím, že netuším kam jedu, jak tam může být a co se může přihodit.
Upřímně jsem doufala v praktické rady ohledně vybavení, za ty děkuju a uvítám další, rady typu "nebyl jsem tam, ale..." mi skutečně příliš nepomůžou.
Leitor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 21, 2018 7:18

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Quido » pon zář 30, 2019 11:26

Necerti se, lidi tady, pokud maji radit a dobre poradit, radi i v tomto - kdyz se ptas na vybaveni a zminujes co mas, tak je zrejme, ze zkusenosti nemas, kdyz nevis co vzit, a ze hodlas dost hazardovat - ano, je to tvoje vec, ale i s takovymi radami od lidi, kteri vedi moc dobre, co se podobnym elevum muze stat, musis pocitat...
:mentor:
Popravde, jsem trochu zmaten, abych mohl smysluplne akonkretne poradit - nejprve pises "Zdravím, na začátku dubna se chystám na cca tři týdny do Nepálu. V plánu je cca týdenní trek, spaní po teahousech, max výška 5000 nm", a pak "Stoupání pozvolné, nebudu spát nikde nad 4000, s nějakou fyzickou přípravou taky počítám"... Nad 3k uz opravdu muze byt problem s aklimatizaci, s dychanim...
Nechci te odrazovat, ale budto nevis vubec, do ceho jdes, anebo nemas zcela predstavu, jake to tam bude...
A opravdu nikdo z nas z toho nemuze vedet, kudy a jak jdete... co presne znamena tydeni trek ze tri tydnu pobytu atp.
:roll:
Ze jdes s nekolika dalsima lidma, povazuji v teto lokalite za samozrejmost, ale jde o to, zda vedi, co delaji, a zda by ti v pripade "prusvihu" dokazali pomoci - ja treba bych te podle tvych zkusenosti a dotazu s sebou nevzal, protoze jsi potenciialni problem - to nemyslim vubec ve zlem.... Nepal navic nema stejne zazemi pro turisty, jako je treba v Tatrach nebo Alpach, je tam vsechno strasne daleko, pocasi vrtkave a spise neutesene, ne vzdy muze byt pomoc v cas na miste. atd. atd...neuskodilo by predtim nasbirat par zkusenosti treba z Alp (např. Mt. Blanc), nebo z Kavkazu... :wink:

Dneska si hodne lidi mysli, ze nakoupi veci v Huadci, ci RP a muzou na osmitisicovku - ano, je takova doba, nicmene si uz leta rakouska, slovenska i francouzska horska sluzba stezuje na ceske a polske turisty, ze chodi bez vybavy zkusenosti a respektu, a pak je musi stahovat dolu :-k
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 30, 2019 12:24

Hmmm kde začít ? Ber to tak, že lidi co ti tu radí ti radí zadarmo a můžou si psát co chtějí. Proto často přihodí i svůj názor na věci, na které jsi se neptala, když to uznají za vhodné. Tak to tu prostě chodí.

Pokud víš kam přesně jedeš a jak tam bude tak i víš jak se obléknout ne ? :) Případně nám to tu napiš, at ti můžeme poradit. Týdenní trek v Nepálu je široký pojem.

Rady si myslím dostala. Zaměřit se hlavně na kvalitní boty, kde si vzít měkké a lehké boty do takových podmínek není úplně dobrý nápad. Tam se myslím pořádné pohorky a nejlépe trochu zateplené neztratí. Počítáte s používáním třeba maček nebo sněžnic ?

Za další bych určitě zvážil tu péřovku ta se opravdu neztratí ani tady v ČR, je to mnohem lěpší investice než třeba nepromokavá bunda, aspoň teda podle mě.

Klasickou fleece bundu bych nahradil nějakou primaloft mikinou, Polartec Alpaha nebo hybridní bundou. Mají podle mě širší využití.

Nepromokavou bundu, nemusí být nutně GTX. Nepromokavé kalhoty bych nepořižoval.

Nějakou dobrou spodní vrstvu, triko s dlouhým, triko s krátkým rukávem, nakombinoval bych něco z uměliny + nějaké merino.

Kalhoty co neprofouknou, tedy nějaké softshell.

Dvoje rukavice a dvě sady ponožek ( pokud jsi zvyklá nosit dva páry najednou do pohorek), šátek na krk.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod gerlach » pon zář 30, 2019 12:40

Ahoj Leitor, chystám se v březnu rovněž do Nepálu a plánuji taky nějaký "výlet" (asi tedy 14denní). Praktické zkušenosti rovněž maximálně z (letních) Tater a vybavení tak budu muset dost řešit - zvažuji ale spíše jeho půjčení přímo v Kathmandu (část Thamal), minimálně tedy péřovku a spacák. Ceny od 1$/den (často lidi zmiňují obchod Shona´s), měli by ti v (dobře hodnocené!) prodejně/půjčovně být schopni i poradit s výběrem na základě tvých potřeb/treku. Zkus zvážit tuto alternativu,googlit zkušenosti s půjčovnami...zvláště pokud, neplánuješ v nejbližší budoucnosti podobné vysokohorské treky. . .
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Quido » pon zář 30, 2019 12:51

Ty boty jsou IMHO zásadní... :t:t

Pierre111 píše:... bych určitě zvážil tu péřovku ta se opravdu neztratí ani tady v ČR, je to mnohem lěpší investice než třeba nepromokavá bunda, aspoň teda podle mě..

V mnohém se shodneme, ale v tomto bodě sy myslím, že to jsou dvě naprosto oddělené kapitoly - nikdy bych si nedovolil postavit téma jako péřovka vs. nepromok :((
No ale hádat se tu nechci :wink:

Pierre111 píše:. Nepromokavé kalhoty bych nepořizoval.

Proč ne...? :roll:

A jako minimum v přípravě začátečníků doporučuji přečíst aspoň tohle https://nepal.estranky.cz/clanky/potreb ... ceni_.html
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Pierre111 » pon zář 30, 2019 13:00

Co mám nepromokavé kalhoty, tak jsem je použil jen párkrát. Vlastním je tak 5 let a než jsem je stačil opoužívat, tak se zdá, že začali propouštět. Proto mi to přijde na začátek jako zbytečná investice.

Tak péřovku nebo primaloft mikinu mám na sobě mnohem víc času než nepromokavou bundu, tak je to myšlené. ;) Takže raději bych investoval do kvalitní péřovky a spíš trochu ušetřil na nepromokavé bundě.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Quido » pon zář 30, 2019 13:11

gerlach píše:.... zvažuji ale spíše jeho půjčení přímo v Kathmandu (část Thamal), minimálně tedy péřovku a spacák. ...v prodejně/půjčovně být schopni i poradit s výběrem na základě tvých potřeb/treku.

jen tak mimochodem:
a) spacák je zrovna jedna z věcí ( krom batohu, bot a bundy), které bych si nepůjčoval - důvodů je několik a asi je netřeba zmiňovat
b) rady v půjčovnách a obchodech obecně a plošně v Asii bych, po svých zkušenostech, bral z velkou rezervou
c) a zrovna obchody a půjčovny pro turisty v Nepálu jsou plné značkových fejků
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Semo » pon zář 30, 2019 13:23

Perove veci by som kupoval az v Kathmandu, v turistickej stvrti Thamel. Kvalitne veci vyjdu na 1/3 toho, co tu. Perove vybavenie su uz dost drahe polozky a vyplati sa to. Topanky by som si radsej kupil uz v Europe, tie musia sediet presne..

V oktobri 2015 sme sli okolo Dhaulagiri a skoro vsetky spacaky a polovicku bund/vest (podla chuti kazdeho sudruha) sme nakupili v "Shona's" v Thameli. Recenzie na webe nie su nic extra, ale su to hlavne ludia, ktori nevedeli, co chceli a stazuju sa, ze im predavaci/majitelia nic neporadili. S tym sa da celkom asi suhlasit, ale ked vies, ze chces perak na 180cm, o vahe 1.4kg, tak ho dostanes do ruky a mozno si aj vyberies, ci tmavo zeleny alebo tmavo modry.

Spacak na 195cm, 1.4kg, slusny povrchovy sustak (ziadna specialna vodeodolnost), dobre usite, cuin podla omaku tak 650-700 vysiel na 10800 rupii. 180cm na 10000 (co je podla dnesneho prepoctu cca 2000Kc, vtedy to bolo cca 2500Kc, v CZ kupis nieco take za 7000-8000Kc). Siju aj lahsie aj tazsie. Okrem toho siju aj perove vesty a bundy.

Pri odchode z Nepalu som este kupil jeden pre partnerku, takze som si z tade doniesol 2 paradne peraky. "Shona's" su schopni aj usit na mieru (alebo aspon trocha postelovat rozmery - chcel by som sirsi), ale treba im zavolat aspon mesiac dopredu a potom si to vyzdvihnut. Hotove veci neposielaju.

Takze ak vies, tak vies. A ak nevies, tak si nechaj uz v CZ poradit a napis si parametre na papier. Vid "Doubova ruzova tabulka" ako naveky platne doporucenie https://www.hedvabnastezka.cz/doubova-ruzova-tabulka/

Za 12 dni sme zazili poriadny lejak iba raz a trvalo asi 1h, nez sme dosli do dediny, kde sme chceli spat. Mal som komplet nepremok na seba a plastenku na batoh, a batoh ciastocne pretiekol. Ponco by bolo asi lepsou volbou. Niektori dalsi v grupe dopadli aj horsie. Ale vyschli sme a sli dalej.
Naposledy upravil Semo dne pon zář 30, 2019 14:54, celkově upraveno 3
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod gerlach » pon zář 30, 2019 13:41

jen tak mimochodem:
a) spacák je zrovna jedna z věcí ( krom batohu, bot a bundy), které bych si nepůjčoval - důvodů je několik a asi je netřeba zmiňovat
b) rady v půjčovnách a obchodech obecně a plošně v Asii bych, po svých zkušenostech, bral z velkou rezervou
c) a zrovna obchody a půjčovny pro turisty v Nepálu jsou plné značkových fejků


Díky za rady Quido. Do spacáku by si koupil alespoň hygienickou vložku, to je nezbytné minimum a budu se snažit pečlivě vybírat v (na nepálské poměry) kvalitní prodejně/pujčovně. Ohledně kvality půjčoven: máš určitě pravdu, musím mít samozřejmě alespoň základní představu o tom co chci a budu (dle konkretní lokality, treku a počasí na něm) potřebovat. Věřím, že to je vždy o konkrétní prodejně (proto jsem psal dobře hodnocené, viz. snad ten Shona´s alespoň, kde mají dokonce netradičně pevně stanovené ceny) a taky tak trochu doufám, že když bych tam zašel s místním člověkem, že mě vyloženě neoj..... (:D). Značkové fejky ... - to je problém, proto jsem ustoupil od původně plánovaného nákupu vybavení na místě. Ve výsledku, když člověk vychytá dobré výprodeje, tak i u nás či blízkém zahraničí může nakoupit za slušný peníze s (téměř) jistotou originálu :).

Ideál by bylo mít samozřejmě vše svoje, vyzkoušené atd. Já tam ale musiím (jedu tam na svatbu), na tak drahé vybaveni jakým je kvalitní spacák a péřovka bych už asi nenašetřil a zůstat jen ve městě by byla strašná škoda. Třeba se budu mýlit a přijedu z Nepálu s nějakými malými zvířecími kamarády :) :). To si ale myslím, že mohu chytit i v jakémkoliv teahouse, je to o kvalitním výběru . . .
gerlach
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát úno 1, 2019 11:15

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod apuka » pon zář 30, 2019 13:56

Pierre111 píše:V Kathmandu ti po příletu bude špatně jedině pokud sníš něco špatnýho v letadle nebo se bojíš létat. Káthmándú je totiž přibližně ve 1400mnm, to by ti mohlo být blbě třeba už v hospodě na Růžovohorkách pod Sněžkou :D.
Jsem blb, samozrejme, jsem mel na mysli Namche, cos spominal... :toimonster:

Jinak vice-mene souhlas s Tebou i s Quidem. Ohledne nepromok. veci - kdyby clovek vedel, jak bude, je volba lehka..
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Quido » pon zář 30, 2019 14:03

apuka píše:Jinak vice-mene souhlas s Tebou i s Quidem. Ohledne nepromok. veci - kdyby clovek vedel, jak bude, je volba lehka..



tak to právě v horách, jakými jsou Himaláje, nikdy nevíš :rolleyes:
:slota:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod oodoow » pon zář 30, 2019 14:35

@Leitor: Ahoj, já byl v Nepálu v horách asi 25 dnů, startoval jsem od 20. dubna.

Určitě bych si koupil péřovku, to je podle mě základ a bez ní by to bylo mnohem těžší a méně komfortní. Kvůli postupnému nabírání výšky nelze jít celý den, takže je tam hodně času na posedávání a zevlení a na to je péřovka ideální. Stejně tak se hodí spacák s komfortem kolem nuly, protože tam nikde na pokojích netopí. Topí se jenom pár hodin večer ve velké místnosti, kde se jí, a pak se každý odebere spát do svého pokoje, kde žádný topení není a je tam dost kosa.

Jinak chodil jsem většinou v delších lehkých kalhotech a větrovce, případně v šortkách a v tričku s krátkým, když slunce opravdu pařilo, potil jsem se někde do kopce a nefoukalo. Ženy by tam ale z nějakých těch jejich kulturních důvodů v šortkách chodit neměly, prý to tam není zvykem, odhalovat nohy. :)
Naštěstí je tam většinou dost chladno na to, aby to šlo zvládnout i v lehkých kalhotech s dlouhými nohavicemi.

Počasí tam v tomhle období bývá hodně stabilní, takže kdyby náhodou už zapršelo, tak by ti nepromokavá bunda z dekáče měla úplně stačit. Já měl jenom takovou tu minipláštěnku a stejně jsem ji nepoužil. Pršelo za ten skoro měsíc snad dvakrát a sněžilo jednou. Dopoledne bylo vždy azuro, takže když se vyrazí kolem šesté, tak máš do oběda hotovo, odpoledne přícházejí často mraky, takže už nejsou moc výhledy, ale déšť opravdu ojediněle.

Na nohou jsem měl lehké trailové tenisky a úplně to stačilo, přítelkyně měla dokonce baferooty Vivobarefoot primus nebo něco takového a taky to dala celkem v klidu.

Nevím jaký trek plánujete, my šli trek přes tři sedla. Každopádně podle té výšky tam ještě může a asi i bude místy sníh, takže by se ti možná hodily nesmeky, dají se případně koupit nějaký levný fejky v Kathmandu.

V Kth se vlastně dá nakoupit nebo půjčit všechna výbava, drtivá většina jsou napodobeniny známých značek, které nějak fungují a tyhle turistické akce v pohodě zvládnou. Je tam i pár opravdu značkových obchodů, kde mají opravdu originály, ale tam pak jsou ceny stejné jako všude jinde, takže nějaký výhodný nákup se tam moc realizovat nedá. :)

Jinak tyhle poučovací monology od quida a apuky, kteří tam nebyli, s klidem ignoruj. Je to už takový kolorit outdoorfora, že se tu někdo na něco zeptá a oni místo toho aby odpověděli na otázku, tak začnou poučovat o tom, na co se dotyčný vůbec neptal. :wink:

Kdyby byly nějaké dotazy, tak klidně napiš do soukromé zprávy. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Quido » pon zář 30, 2019 16:15

@oodoow:
obecně, co píšeš, sedí...

...co se týká obutí, ty rozhodně nejsi "etalon", takže pro nezkušené bych tvé postřehy bral taky s rezervou

počasí: je tak, pro duben a listopad se dá celkem mluvit o stabilním počasí, ALE já tam byl celkem 3x, a jen jednou fakt bylo pěkně a pršelo minimálně, v dalších dvou případech byl každý týden úplně jiný, se střídáním deště a sněhu... je to sice drahně let, ale snad tuto věc globální oteplování tolik nezměnilo - IMHO spoléhat na to, že bude opravdu krásně se vysloveně nedá
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod apuka » pon zář 30, 2019 18:20

oodoow píše:já byl v Nepálu v horách asi 25 dnů ... Počasí tam v tomhle období bývá hodně stabilní .. Pršelo za ten skoro měsíc snad dvakrát a sněžilo jednou. Dopoledne bylo vždy azuro, takže když se vyrazí kolem šesté, tak máš do oběda hotovo, odpoledne přícházejí často mraky, takže už nejsou moc výhledy, ale déšť opravdu ojediněle.
Pri veskere ucte k tobe, rekni mi, jakou ma relevanci to, zes tam byl jednou a tehdy bylo hezky? S timto pristupem bych nevedel, jestli napr. o Otztalu na prelomu cervence a srpna bych mel nekomu radit, ze je tam v udolich pres den ve stinu 30-35 stupnu, ve 2750 m k veceru 27 stupnu, ze cely den je azuro a zmoknout nemas sanci (nas prvni pobyt) nebo radeji ze tam dva tydny v kuse prsi, snezi a jsi rad za kazdou kratkou chvilku, kdy nemoknes (jiny pobyt)? Nebo radeji psat, ze je tam stridave, ze dopredu se to neda urcit a neda se ani verit mistni predpovedi z predchoziho dne (vetsina ostatnich pobytu)?
Mas pravdu, na nekterych mistech v Nepalu bude velika pravdepodobnost slunecneho a sucheho pocasi. Ale v nekterych jinych oblastech jsou nejvetsi pravdepodobnosti bourky uz kousek po poledni Bohuzel, tazatelka nenapsala nic, do jake casti Nepalu se chysta a jaky trek mini absolvovat, takze konkretne se neda "s vysokou pravdepodobnosti" rici prakticky nic. Jo, a vysoka pravdepodobnost neznamena, ze zrovna ona tam nezazije presne opacne pocasi nez Ty - viz Quido.
No a co se tyce Tvych zkusenosti a pripadnych rad pro vybaveni nezapomen na to - neber to spatne -, ze by Tve zkusenosti byly 1:1 prenositelne na bezneho turistu. Ty jsi ultrabezec, pro nas nedosazitelny Superman, Tvoje potreby a schopnosti jsou na mile daleko od toho, co potrebujeme my, bezni smrtelnici - ne to jeste nejaka osoba bez vetsich zkusenosti. Mas zkusenosti nejenom z Nepalu ale i jinde z vyssich poloh - ty tazatelka nema; umis resit potize - ty tazatelka pravdepodobne neumi, Ty v pripade problemu probehnes za jeden den skoro cely tydenni trek nebo se vratis na zacatek - to tazatelka pravdepodobne taky neumi. Ty behas a "chodis" na horach vetsinou v bezeckych nebo jinych lehkych a mekkych botach, jsi na ne nesmirne zvykly, Tvoje svaly a nohy a cele telo taky - predpokladam, ze tazatelka tyhle velke zkusenosti taky nema.
Takze Tvoje rady jsou s velkou pravdepodobnosti pro tazatelku dokonce mozna i nebezpecne.
oodoow píše:tyhle poučovací monology od quida a apuky, kteří tam nebyli, s klidem ignoruj. Je to už takový kolorit outdoorfora, že se tu někdo na něco zeptá a oni místo toho aby odpověděli na otázku, tak začnou poučovat o tom, na co se dotyčný vůbec neptal.
A vis o tom, ze obcas je nekdo za podobne nevyzadane rady a upozorneni nejvdecnejsi nebo alespon dodatecne uzna, ze toto mel poslechnout? Ani Quido, ani ja (a ani Pierre111) jsme nevedli "poucovaci monology" bez zkusenosti. Tu nejde konkretne o Nepal, o cem jsme meli pochyby je dane pohybem nad 4000+ a moznymi problemy s aklimatizaci. Ze Tys monza s tim nikdy nemel problem, neznamena, ze kazdy na tom bude stejne - a vsichni moc dobre vime, ze bezny cesky clovicek znaly ceske a slovenske hory netusi lauter nic o vyskove nemoci, o uplne jinem pohybu ve vyskach a nepripousti si, ze by neco takoveho mohl potkat jeho.
Napriklad: jeden den, rekneme 12 km usek nad 4000m. U nas to bezny turista ujde za 3-4 hod. Ve vysokych horach v suti se bezny clovek pri bezproblemovehm prubehu mozna pujde 5-6 hodin. Jenze kdyz ho zacne trapit vyskova nemoc (a ta klidne prijde velice rychle pri prekroceni nejake vlastni vyskove hranice), tak se zacne tahat, kdyz bude dal tlacit do pokracovani do vysky, tak se muze skoro zastavovat a bude mu hur a hur. A mozna v sest vecer bude mit za sebou 6 kilaku, do dalsiho ubytovani dalsich 6km. No a potom i z toho pekneho pocasi rano a v poledne uz muze byt par hodin deste, ktery jej bude dal vycerpavat.
Myslis, ze je to ojedinely extremni a malo pravdepodobny scenar? Tak si trochu precti zkusenosti nepripravenych borcu, kteri podobne dopadli. Asi se budes divit, ze jich vubec nebyva malo....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod apuka » pon zář 30, 2019 18:23

Jinak ohledne pravdepodobnosti pocasi docela doporucuji tyto stranky. Da se tam vybrat misto/oblast v Nepalu a ukazuje pravdepodobnost vyskytu pocasi rano, na obed a vecer na zaklade dat z predchozich let.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Leitor » pon zář 30, 2019 19:08

@Apuka: soudit, co kdo umí a neumí, zažil a nezažil, zvládne a nezvládne umíš skutečně obdivuhodně. Jistě, můžu ti dodat plnohodnotný seznam co a za jakých podmínek mám kde nachozeno, ale koho to zajímá, když se ptám na něco úplně jiného v jiném vláknu. Škoda, že se tu nedá normálně zeptat, aniž by nestrhnul celý tenhle mansplaining :-k

@oodoow: díky, ozvu se do zpráv :) s tímhle jsem v podstatě počítala, spacák bude jasný, jen ty tenisky ve svém případě nahradím lehčíma pohorkama.

@semo: o Shona vím, mám je vyhlednuté, kdybych nakonec chtěla péřovku kupovat až na místě.
Leitor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv čer 21, 2018 7:18

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod mike » pon zář 30, 2019 19:25

Leitor píše:@oodoow: díky, ozvu se do zpráv :)

Muzu vas dva jako moderator pozadat, abyste s tim zustali na verejnosti? Od toho forum je, SZ jsou fakt jen na soukrome veci. Tohle bude urcite zajimat vic lidi, minimalne jeden uz se ve vlakne objevil. Diky.

(jestli te apuka moc stve, tak si ho pridej do nepratel, zni to sice blbe, ale ve skutecnosti je to normalni ignore list)

Leitor píše:jen ty tenisky ve svém případě nahradím lehčíma pohorkama.

Rozumne :) oodoow chodi v teniskach i tam, kde si jini berou Cckove pohorky, v tomhle neni radno brat si z nej priklad ;-)

Jinak se pridam k doporuceni perovky. Dokud to clovek nevyzkousi, tak nema tuseni, jak moc umi perovka na treku vylepsit komfort.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybavení do Nepálu

Příspěvekod Hafi » pon zář 30, 2019 19:35

k věci - byl jsem v Nepálu jednou, v březnu, pohybovali jsme se cca od 1500 do 5000, s tím že jsme párkrát kolem těch 5k i spali, vesměs neúmyslně. Co se týče vybavení jsme především podcenili teploty v oblastech tak do 3000 m, kde to přes den bylo nutně na kraťasy, v dlouhých softshellkách bylo k nepřežití. Bohužel s tím jsme nepočítali a ani jeden jsme je neměli.
Péřovka - na večery a případně brzká rána považuji za naprostou nutnost, nepředpokládám, že by tam o měsíc později bylo výrazně tepleji.
Ostatní již bylo víceméně řečeno, jen pokud zvolíte nějaký údolní trek (z toho, co jsme šli, zcela jistě Langtang, nejspíš i Gosainkunda, tak to fakt může být +- na tenisky, max mírně zvýšené boty (pokud nějak extra netrpíš na kotníky), stezky jsou tam relativně kvalitné, chozené. Ale v takovém případě to nebude do 5k (i když nevím, je pravda, že Laurebina La je asi 4,7 a to si zrovna v teniskách dokážu představit - my tam měli asi 2 relativně krátká sněhová pole). Ale většinou 5000 znamená vcelku jistě síh, možná led, dost pravděpodobně suť a to už je na pořádné pohory.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Zpět na Oblečení