Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 18, 2024 9:34

dkay
ty rukavy jsou asi fakt jediny minus, ze se hrnou, ale parkrat si je bundou vytahnu k loktu a naucim se to chytat :D

prijde mi,ze to presne ma vsechny vyhody alphy a zaroven to v nejakym mirnejsim vetru nebo i bezvetri pujde nosit bez bundy + sem si to hodne oblibila i do do spacaku, takze mam hrozny roupy si objednat jeste jednu :D

nastesti mi ta chlupatina nevadi.

akorat to vazi 115g a nejsu si jista, jestli mi spatne nevazi vaha :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » ned úno 18, 2024 11:34

Zkoušeli jste někdo alphu jako první a jedinou vrstvu pod bundu? Já furt nevím jestli to zkusit, za pohybu to bude pravděpodobně zbytečně hicovat a při zastavení to bude jako bych na sobě nic neměl.. Nebo ne? Pokud by to bylo za rozumnej peníz, klidně to vyzkouším. Důležitý je, aby to nebylo pytlovitýho střihu a byla to čistá alpha všude, bez různejch panelů z jinejch materiálů atp..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 18, 2024 11:49

me teda hodne vyhovuje jako jedina vrstva pod bundu, ale je tezky trefit pocasi, pri kterym to jde :D takze u me to malokdy jde tak, abych mela jen alphu a bundu, ale kdyz nahodou jo, tak su s tim spokojena stejne, jako kdyz jich mam vic.

Blby ale je, ze to bez bundy vubec nikde mit nejde kvuli tem diram, to i v bezvetri projde studenej vzduch na kuzi a prijemny to neni, je "hned" zima.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » ned úno 18, 2024 22:18

Mawenzi píše:ty rukavy jsou asi fakt jediny minus, ze se hrnou, ale parkrat si je bundou vytahnu k loktu a naucim se to chytat :D


Zkusil jsem to dneska na kole naruby jak to zmiňoval apuka. Jel jsem trasu s výškovým profilem "střecha", takže na tom jsem měl jen dlouhý dres od Moiry a větrovku v bederní kapse. Co vnímám jednoznačně jako problém při opravdu vysoké intenzitě a pocení je že ta strana co je oficiálně myšlená jako vrchní je o dost více savá a tím pádem víc studí. Když jsem dojel domů, tak ta chlupatina byla suchá a ta horní vrstva mokrá, jenže sem ji měl na kůži... naštěstí ten kus oblečení jako celek pořád díky své kontrukci hřeje pěkně, takže se to dalo, ale je vidět že to tak prostě není zamýšleno. Při nižší intenzitě pohybu to asi vadí méně nebo vůbec, to zatím nevím. Vyhrnování rukávů to částečně řešilo.

Etheric píše:Zkoušeli jste někdo alphu jako první a jedinou vrstvu pod bundu? Já furt nevím jestli to zkusit,


DA PA triko nosím pouze takto, jinak ho nepoužívám. Jednou jsem ho zkusil jako midlayer ale za moc to nestálo.

Etheric píše:za pohybu to bude pravděpodobně zbytečně hicovat a při zastavení to bude jako bych na sobě nic neměl..


Právě že ne, Alpha byla doslova a do písmene vymyšlená kvůli tomu aby přesně tenhle problém řešila (pro US Army). Díky tomu jak je prodyšná a relativně dost dobře schopná vést pot, tak nehicuje, při zastavení nejsi ty ani ta vrstva promočená a zůstává pouze (skoro) sucho a ten izolující vzduchový polštář, který ta načechraná chlupatina Alphy dělá, tě hřeje. Vlhkost je ve vyšších vrstvách a postupně si nachází svou cestu ven do atmosféry...

Ten problém co popisuješ může nastat jedině když si Alphu vezmeš pod mizerně prodyšnou bundu.

Etheric píše:Důležitý je, aby to nebylo pytlovitýho střihu a byla to čistá alpha všude, bez různejch panelů z jinejch materiálů atp..


Psal jsem do Nalehko, jestli tu jejich mikinu budou dělat bez té "lajfstajlové" kapuce, ať už se stojáčkem nebo bez. Bude to určitěl lepší kus než DA PA, ale s tou kapucou mi to přijde méně univerzální. Jestli ti nevadí, zkus, jestli jo, napiš jim. Čím víc lidí tím větší pravděpodobnost že to udělají.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 19, 2024 6:55

jj, pri pohybu to prave nehicujr ale je porad prijemny ankdyz se nahodou clovrk fakt masakralne zpoti a je alpha mokra, tak nestudi a staci chvilicka a hned to schne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » pon úno 19, 2024 7:27

OK. Vyzkouším s různými kombinacemi a pak budu soudit. Rád zkouším nový věci, tohle ještě neznám. Přinejhorším prodám...

Chcu zkusit nějakou Alphu jako baselayer. Pod bundu i pod tu větruodolnou SS bez membrány, schválně, jak se to jako celek bude chovat, to mě zajímá. Jen ne věci od Nalehko. Maj hrozný střihy. Obrovský. A dámský jsou zas dámských tvarů, takový tělo nemám. Tady mám smůlu. Navíc už je mi ten obchod nesympatickej, takovej bushcraftshop pro ultrahikery.... Už nejsou co bývali, smrdí z toho komerce, póza a několik dalších nehezkých vlastností. Už tam nenakupuju.

Tady, akorát ta kapuca mně na baselayeru překáží. Kapucu mám a používám tu na druhý vrstvě.. Ikdyž tady zas není tak objemná, nemusela by vadit. Chce to zkusit..
https://www.outdoorline.sk/sk/oblecenie ... ba-saffron

Nebo jestli někdo doporučíte jiný triko / mikinu z čistý Alphy, ničeho než Alphy a k tomu dopomáhej Bůh, budu rád :)
Může být se zipem i bez, ale nesmí to být červený, fialový a růžový :D Jinak snesu cokoliv, i tu svítivou žlutou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » pon úno 19, 2024 8:21

Nosim Alphu na telo asi 4 roky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » pon úno 19, 2024 8:26

A máš tip na nějaký čistý věci z toho, nebo máš s různými panely atp?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » pon úno 19, 2024 8:37

Marmot alpha. Mikynu Sencha se to tusim jmenuje. Panely nebo naplety u Alph jsou vyborna do pulky predlokti.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Johny198 » pon úno 19, 2024 10:27

Má zkušenost s ACEPAC Alpha

Bunda je za mě velmi dobře zpracovaná. Bude úplně super třeba jako jediná vrstva na turistiku. Na nějakou intenzivní aktivitu za mě vhodná není právě kvůli té horní látce, která opravdu není moc prodyšná. Kdybych neměl srovnání s tím, jak funguje samotná mikina z Polartec Alpha, tak na to koukám asi trochu jinak. Takto za mě kvalitní bunda, kterou zabil použitý vrchní materiál. Je možné, že to bude více prodyšné, až zmizí ta DWR úprava.
Johny198
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 17, 2016 19:24
Bydliště: Humpolec

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pon úno 19, 2024 10:44

Johny198 píše:Bude úplně super třeba jako jediná vrstva na turistiku. Na nějakou intenzivní aktivitu za mě vhodná není právě kvůli té horní látce, která opravdu není moc prodyšná


Uměl bys to srovnat s nějakým Pertexem Quantum Air nebo softshellem bez membrány, o kolik je ta prodyšnost horší? Ta bunda totiž jinak vypadá dost dobře střihem a některými detaily, třeba i taková blbost jako že vzadu ta alpha nejde až úplně dolů k lemu ale je tam pár cm bez -- je vidět že nad tím přemýšlel někdo kdo opravdu jezdí na kole a zdaleka ne jen po silnici. I kapuce vypadá dobře.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Johny198 » pon úno 19, 2024 11:01

Mam treba Rab Borealis, což je dost prodyšný softshell a ta Acepac je za me horší. Nepotím se v ní tolik, jako Booze, který o bunde psal pár stran zpátky, ale na intenzivní sport to neni. Zpracování je ale uplne parádní, to ano. Na kole uz najedu jenom par tisíc km za rok, ale porad mam celkem postavu cyklisty :D Na těle mi bunda sedi dobre, přes břicho je volna, ale rukávy jsou tak akorát. Na kolo pro me urcite kratke. Velikost M. Mam 190cm a necelých 80 kg.
Naposledy upravil mike dne pon úno 19, 2024 14:23, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
Johny198
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 17, 2016 19:24
Bydliště: Humpolec

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pon úno 19, 2024 12:24

Johny198 píše:Mam treba Rab Borealis, což je dost prodyšný softshell a ta Acepac je za me horší.
Pokud mas "novy" Borealis z casu poslednich par let, tak to moc prodysne neni a na PA pri jen trochu vetsim pohybu je to zoufale malo. Ta stara verze borealisu je lepsi - ale moje Marmot Aplha ma Pertex Microlight a stale to ne vzdy zvlada. Pricemz ja nejsem zadny terminator a vubec nejedu na vykony.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pon úno 19, 2024 12:29

Etheric píše:Nebo jestli někdo doporučíte jiný triko / mikinu z čistý Alphy, ničeho než Alphy
Vzdyt na tom outdoorline primo mas od Sencjhi Design i veci bez kapuce - se zipem i bez zipu. Za mne tak dlouhy zip, co maji tam je zbytecny. Popravde receno v jen trochu vetsim chladu mam zkusenost, ze PA nejlepe funguje, kdyz se muze sama starat o praci s vlhkosti. Tj. nijak bundu nerozepinat - sice se pekne muze v miste rozepnuti telo ochlazovat, ale prave ze se najednou zmeni tepelne pomery, pri rozepnuti se na triku zacne vlhkost srazet zvenci a chladi jeste vice. Proste to rozepnuti v konecnem dusledku zpusobi vetsi "problemy" nez nechat to nerozepnute.
Samotna PA odvede vlhkost i teplo dostatecne na to, aby nebylo treba resit rozepinani. Samozrejme, pokud nekdo (s normalni praci s teplotou) si vezme triko z PA 120 pri +30 stupnich a zacne v tom funet do kopce, asi to uplne neudycha. Ale to je spatne zvolene obleceni, ne chyba Alphy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » pon úno 19, 2024 14:08

apuka píše:Vzdyt na tom outdoorline primo mas od Sencjhi Design i veci bez kapuce - se zipem i bez zipu.

V mojí velikosti ne a nelze objednat. Nemusíš polemizovat nad zipem u baselayeru, kterej zůstane zaplej od oblečení do svlečení..

@booze: Marmot Alpha mi bude na nic, já to chcu jako baselayer. Prostě čistý triko z Alphy, bez dalších materiálů.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod aksam » pon úno 19, 2024 14:50

Mně PA jako zakladní vrstva moc nenadchla, zkoušel jsem triko s PA od Directalpine, ale superthermu od Brynje nebo thermo trikům od Gore se to nevyrovná.
Bundu od Sugoi jsem otestoval na běžkách i kole a se základní vrstvou Brynje nebo Gore je v pohodě a funguje, nenosím pod to už nic jiného. Zvládnou se v tom i kratší zastávky, ale na delší kochačky už to chce mít v báglu vrstvu navíc.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » pon úno 19, 2024 17:38

Zrovna to od DA je Alpha jen zčásti..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pon úno 19, 2024 22:03

aksam píše:Mně PA jako zakladní vrstva moc nenadchla, zkoušel jsem triko s PA od Directalpine, ale superthermu od Brynje nebo thermo trikům od Gore se to nevyrovná.


Mám pár kusů od Aclimy které jsou koncepčně hodně podobné Super Thermu od Brynje a i když jsou to super baselayery, tak podle mě se to s Alphou nedá srovnat protože je to prostě jiná kategorie hřejivosti. Podle mě ti to DA PA triko nevyhovovalo kvůli těm grafenovým panelům, co umí docela slušně postudit.

Ale nic proti síťce z čistého PP. Je to starý a ověřený model, na kterém se už moc vylepšit nedá - jde ale o to že neudělá takový vzduchový polštář jako Alpha a taky Alpha je aktivní izolace v tom smyslu že ty chloupky mají pomáhat vést pot pryč.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » úte úno 20, 2024 4:22

Máme tu dvojí význam či chápání termínu "aktivní izolace". Třeba Primaloft Gold Active je aktivní izolace, což spočívá v tom, že většinu tepla pouští pryč (za pohybu tak nebude bunda "zbytečně teplá"), jenže to samý dělá i když zastavíš..

Jinak mám chuť zkusit tu Senchi mikinu z outdoorline.sk, je to čistá Alpha a vzhledem k tloušťce materiálu a objemu kapuce by nemusela překážet, když ju nebudu mít nasazenou jako kapucu. Případně pokud jinak bude ta mikina sedět ale kapuce vadit, tenhle kousíček nahoře se bude dát přešít. Jelikož vůbec neznám střihy těch značek, budu objednávat jen z ČR / SR, kde se to dá bez problému vrátit. Bohužel, tady není nějak na výběr z oblečení z čistý Alphy. Za velkou louží je toho v nabídce mnohem víc
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte úno 20, 2024 4:35

Aktivni izolace je marketingovy zvast, ktery bych vubec nepouzival.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod booze » úte úno 20, 2024 8:50

Etheric píše:@booze: Marmot Alpha mi bude na nic, já to chcu jako baselayer. Prostě čistý triko z Alphy, bez dalších materiálů.

Ano nosim Mamot na telo. Nic pod ni nemam. Vyhoda je svrchni latka. Ze podrzi vitr.

Na Senchu se strasne chyta bordel je to spis hogo fogo nesmysl jen cista Alpha.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte úno 20, 2024 9:56

mike píše:Aktivni izolace je marketingovy zvast, ktery bych vubec nepouzival.


Nutno ovšem říci že tak jak to popsal Etheric je ten termín ještě o řád větší žvást než u Alphy.

Primaloft Gold Active je aktivní izolace, což spočívá v tom, že většinu tepla pouští pryč (za pohybu tak nebude bunda "zbytečně teplá"), jenže to samý dělá i když zastavíš


...je echt marketingový blábol. Jednak teda je to perpetum mobile level BS - odpařování vlhkosti tělo ochlazuje, na to neexistuje žádná magická formulka. Neexistuje nic jako bunda která po zastavení hřeje pořád stejně zatímco člověk vysychá a chladne, ani Alpha toto neumí i když je v tom řádově lepší než jakákoliv PL bunda, protože v první řadě většina té vlhkosti šla do háje už behem toho pohybu.

Dále žádná primaloftová bunda - z principu toho jak se primaloft implementuje (dvě vrstvy látky a izolace mezi nima) - rozhodně nepatří do kategorie bund u kterých by nebylo riziko "zbytečné teplosti" při intenzivním pohybu, pokud to není bunda hybridní. Ale to se opakuju že? :finga:

Ale zpět k tématu - PL Whatever ® © ™ není nijak aktivní v tom smyslu že by přispívala mechanicky k transportu potu pryč. Alpha je, protože je designovaná na to aby byla nošená přímo na tělo a aktivně přispívá k sběru potu a jeho transportu pryč když se hýbeš. To samozřejmě do jisté míry dělá i blbý fleece, ale u Alphy je ta efektivita větší. Proto pokud si nějaký materiál zaslouží aby mu tenhle marketing byl trochu tolerován, tak je to Alpha.

Primaloft samozřejmě do téhle kategorie vůbec nepatří. Dokonce kdybych měl najít něco čemu bych chtěl říkat pasivní izolace, Primaloft nebo Apex a podobné zní jako dobré příklady \:D/

Už se nemůžu dočkat až Etheric PA zkusí a podělí se o zkušenosti ;) :D
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod aksam » úte úno 20, 2024 10:06

dkay... Aclimu s vlněnou síťovinou mám taky, když je přední díl z vlny a záda síť tak je to na procházku a kochání, kompletní síť z vlny je lepší, ale na polypropylen to nemá.
Grafenové panely u DA neřeším, citlivý na to nejsem...až v nalehko udělají alphu bez kapuce asi bych ji zkusil, ale za tím na zimní kopce, běžky a pásy vede polypropylen.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » úte úno 20, 2024 11:18

booze píše:Ano nosim Mamot na telo. Nic pod ni nemam. Vyhoda je svrchni latka. Ze podrzi vitr.

Pro mě nesmysl. Ty bys chtěl baselayer překrytej větrovkou, kterou neleze sundat? Na nošení takto jako ty Alphu vážně nehledám.

dkay píše:Nutno ovšem říci že tak jak to popsal Etheric je ten termín ještě o řád větší žvást než u Alphy.
Pripmaloft Gold Active je aktivní izolace, což spočívá v tom, že většinu tepla pouští pryč (za pohybu tak nebude bunda "zbytečně teplá"), jenže to samý dělá i když zastavíš

To není z mojí hlavy. Tohle mi napsal výrobce, že aktivní izolace funguje tak, že pouští ven případné přebytečné teplo... Bullshit první třídy, já vím. Úplně to zabije koncept zateplený bundy a jejího použití. Tohle fakt nefunguje.

dkay píše:Neexistuje nic jako bunda která po zastavení hřeje pořád stejně zatímco člověk vysychá a chladne

Existuje. Taková, která po zastavení sice nehřeje jako když valíš do kopce, ale zato tě udržuje v komfortním teple (v komfortním teple!) zatímco vysycháš /pokud ses náhodou do kopce spotil, páč jako superhero ten kopec musíš vydupat na plnej plyn, on tě nesmí porazit! :finga: /
... No a při tom vysychání nechladneš, teda ne tak, že bys začal klepat kosu. Je vidět, že o tomto stylu oblékání víš toliko, co koza o petrželi. Tohle to jedině potvrzuje, když zmiňuješ "primaloft", kterých je snad tolik, co v dnešní době pohlaví :twisted:
dkay píše:Dokonce kdybych měl najít něco čemu bych chtěl říkat pasivní izolace, Primaloft nebo Apex a podobné zní jako dobré příklady
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 20, 2024 11:32

me alpha vyhovuje jak na vylety, tak do spacaku, uz bych skoro nic jinyho nechtela.

a mam roupy si tu octu koupit jeste jednu:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte úno 20, 2024 12:11

Etheric píše:Je vidět, že o tomto stylu oblékání víš toliko, co koza o petrželi.

Jasně, já na rozdíl od tebe mám zkušenost s Alphou, PL i Climashieldem ve velké škále intenzit, ale to ti evidentně nebrání v tom se tu prsit jako největší expert :twisted:

Prosímtě už si tu Alphu konečně kup, vystydne mi popcorn...

Etheric píše:Tohle to jedině potvrzuje, když zmiňuješ "primaloft", kterých je snad tolik, co v dnešní době pohlaví :twisted:

Že je PL typů hromada vím moc dobře, pointa je že to je pro tuhle diskusi irelevantní, protože se liší jen v nějakém určitém rozmezí a ani jeden z nich nekonkuruje PA, je to prostě neco jiného, s jiným usecasem. Takže si užívej ten pocit že jsi chodící encyklopedie Primaloftu, ale tady ti to k ničemu moc není.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte úno 20, 2024 13:46

Etheric píše:To není z mojí hlavy. Tohle mi napsal výrobce, že aktivní izolace funguje tak, že pouští ven případné přebytečné teplo... Bullshit první třídy, já vím. Úplně to zabije koncept zateplený bundy a jejího použití. Tohle fakt nefunguje.
U Polartec Alpha to funguje tak, ze se to da popsat slovami "pousti ven teplo podle vyse/sily aktivity" - proste cim vice se hybes, tim vice tepla propousti. Zalozene je to na myslence, ze cim vice se hybes, tim vice generujes teplo a tim min jej potrebujes zadrzet a naopak.

Tam je to dano konstrukci toho materialu. Zakladem je pevna umelohmotna sitova struktura s velkymi oky, na tom/z toho jsou delsi hodne tenke chlupy na obe strany. Kdyz si to obleces a stojis, ty chlupy se na strane k telu (i pres vnitrni lehkou latku v pripade ne-Direct verze) poohybaji a prikryvaji tu strukturu - cimz vytvareji vzduchove "bubliny", ktere delaji tu izolaci a nepousti ani vzduch pod nimi ven. (Pokud je PA zvenci ve vnejsim materialy, tak i ten material "slozi" vnejsi chlupy na strukturu; kdyz neni vnejsi matros, tak chlupy "stoji", ale i tak jsou propletene a maji sve "bubliny" vzduchu. Tyto vzduchove bubliny jsou vlastni izolace - to je naprosto stejne jako i Primaloftu (vsech verzi) ale i peri.
Kdyz se ale s oblecenou PA zacnes hybat, tak jak se cely material na tele hybe, ty chlupy se hybou taky a kazdym krokem se "preusporadaji" ty bubliny - stare se rusi, vytvareji se nove. Pricemz ten pohyb chlupu mimo jine taky je smerem k te strukture a tim vytlaci teply vnejsi vzduch ven pres strukturu, vnejsi strana zase tlaci tento vzduch dal ven. Samozrejme, to same se deje i v opacnem smeru, tj. chladnejsi vzduch se tlaci smerem dovnitr.

Dokopy to dava vetsi odvod tepla. Logicky plati, ze cim vice se hybes (mas vetsi aktivitu), tim rychlejsi je tento pohyb. Proto je to "aktivni izolace" - tento pojem se prakticky zavedl prave v souvislosti s PA.

Primaloft ve svych izolacich pouzivajicich tenke kratke "vlasy" se dlouho snazil vymyslet neco, co toto dokaze napodobovat. Protoze se kratka vlakna sice pohybuji, ale kdys ze poradne propletou, drzi se pokope a moc se pohybem nemeni zachycene "bubliny". Stejne to funguje u peri.
Pokud si nekdo spomene, davneji jsem na OF daval animaci, jak funguje izolace v bunde NTF Ventrix - to je PL, ale laserem je narezany, jsou tam pomerne velke rezy. Kdyz stojis, okraje rezu jsou u sebe, tj. mas "neporusenou" izolaci. Kdyz se zacnes hybat, rezy se rozeviraji a nastava (docela velky) pohyb vzduchu (tj. i tepla) pres ne. Potom se vymyslely jine reseni, napr. udelat (samozrejme vyrazne mensi) diry pres izolaci, kde by ten vzduch mohl vice proudit. Nic z toho se moc neuchytilo, ale asi prispelo ke vzniku PL Active. Bohuzel, nenasel jsem nikde ani technicky popis ani dokumentaci, jakym zpusobem PL udelal vevnitr ten Active. Kazdopadne je pri stejne vaze na m2 vyrazne tenci i nez PL Gold.
Mimochodem, Climashiel Apex je delany z "nekonecneho" vlakna, ktere z konstrukce (jak se propletaji ty "nekonecna" vlakna) do jiste miry funguje podobne jako PA - jak se hybe, propletani vlaken se moc nemeni, ale stlacenim/uvolnovanim se "bubliny" mezi vlakny meni hodne.

Takze u PA to neni uplne bullsheet. Jo, i ta Octa funguje castecne podobne jako PA, taky ma relativne podobnou strukturu/konstrukci.
Etheric píše:
dkay píše:Neexistuje nic jako bunda která po zastavení hřeje pořád stejně zatímco člověk vysychá a chladne

Existuje. Taková, která po zastavení sice nehřeje jako když valíš do kopce, ale zato tě udržuje v komfortním teple (v komfortním teple!) zatímco vysycháš /pokud ses náhodou do kopce spotil, páč jako superhero ten kopec musíš vydupat na plnej plyn, on tě nesmí porazit! :finga: /
... No a při tom vysychání nechladneš, teda ne tak, že bys začal klepat kosu. Je vidět, že o tomto stylu oblékání víš toliko, co koza o petrželi.
Pletes dokopy ruzne veci...
dKay (asi) mluvi o tom, ze kdyz prestanes hrat, tak i v "konstantne" izolujici bunde musi nutne ubyvat toho tepla, ktere se tam drzi. Nebo jinymi slovy - kdyz vice hrejes, mas tam stale vice tepla, ktere se tam drz, stale pridavas dalsii; kdyz prestanes hrat, zustava tam jenom zbytkove teplo, ktereho postupne ubyva. Jasne, ze budes vysychat - ale toho tepla bude stale min. I pro super PL Gold toto plati. U aktivni izolace bude bunda izolovat vice, kdyz se zastavis - tj. odvod tepla bude mensi nez pri pohybu, jenze ani za pohyba se tam tolik tepla neudrzelo, tudiz tam zacne ubyvat teplo z mensiho mnozstvi pod bundou. No ale aktivni izolace je opravdu vymyslena hlavne na pohyb s vetsim generovanim tepla a pouze pro kratsi prestavky bez pohybu (generovani tepla).
Kdyz ale dokaze "Tvoje" bunda zabranit nachlazeni pri vysychani, tak bude pri aktivite generovat prilis velke teplo, tudiz se budes vice a vice potit... Samozrejme, beru do uvahy jenom uzavretou bundu, nejake rozepinani vsech moznych zipu, vyhrnovani rukavu a pod. ne, to by bylo o necem uplne jinem, o cem se tady nemluvilo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » úte úno 20, 2024 15:24

dkay píše:Jasně, já na rozdíl od tebe mám zkušenost s Alphou, PL i Climashieldem ve velké škále intenzit.

Narozdíl od tebe s tím mám víc zkušeností /vyjma Alphy, tu neznám vůbec/. Píšeš tu o různým oblečení a izolacích dost nekonzistentní věci atd, je vidět, že u některých typů oblečení vůbec nevíš, jak se to používá...ty encyklopedie layeringu ala "drsoň v lese" :finga:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte úno 20, 2024 17:06

dkay píše:Nutno ovšem říci že tak jak to popsal Etheric je ten termín ještě o řád větší žvást než u Alphy.

Nemam problem s tim, ze je to bullshit vsechno ;-) Vsak se podivej, co to udelalo s apukou :twisted:

Odvod potu od tela zvladaji ruzne materialy, typicky vyuzivaji kapilarni efekt. Dlouho predtim, nez marketoidi prisli s timhle nesmyslnym pojmem.

apuka píše:Mimochodem, Climashiel Apex je delany z "nekonecneho" vlakna, ktere z konstrukce (jak se propletaji ty "nekonecna" vlakna) do jiste miry funguje podobne jako PA - jak se hybe, propletani vlaken se moc nemeni, ale stlacenim/uvolnovanim se "bubliny" mezi vlakny meni hodne.

Z me zkusenosti funguje Climashield (Apex) hur, nez Primaloft (One/Gold bez privlastku) prave v tomhle ohledu. Pri pohybu se v nem prehrivam rychleji tj. drzi vic tepla. Cele to tvoje "vysvetleni" je prastene, pri pohybu uvolnuji vic tepla jak synteticke izolace, tak peri. Proste jenom tim pohybem a proudenim vzduchu, ktery tak vznika. Pod bundou je vzduchova vrstva, jejiz sila se pri pohybu meni, a tak se vzduch stridave nasava a vyfukuje primo pres bundu. Nasava se studeny zvenku a vyfukuje ohraty od tela. Mj. i proto povazuju za dulezite, aby bunda nebyla moc na telo. A obalove latky samozrejme musi byt dost prodysne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » čtv úno 22, 2024 14:32

Miku, tak jak pises se zpod bundy vytlaci a pod bundu nasava vzduch pres vsechny neucpane diry - kolem krku, rukavu a spodku. Ale ne pres samotnou bundu a izolaci. Tudyma tan maly tlak vytvoreny pri chuzi vzduch neprotlaci. Zkus si nekdy poradne zatahnout perovku vsude, nijak ji nerozepinat a potom napis, ze se tam vzduch vymenoval pres latku a peri. Vzdyt vetsina perovek ma Quantum nebo podobny huste tkany matros, ktery sam rikas, ze neprofouknes - tak jak by se to mohlo "protlacit" radove mensim tlakem generovanym pri chuzi?

Ze to u Apecu tak ucinkuje jak pises nijak neni v rozporu s tim, co pisu. Proto jsem psal, ze "z konstrukce do jiste miry funguje podobne", netvrdil jsem, ze funkcnosti je to srovnatelne.
Minimalne musis vzit v uvahu i to, ze Apex je vyrazne tlustsi nez PL Gold (abych nepsal o PL GOld Active, ktery je jeste vyrazne tenci nez Gold bez privlastku), takze taky se ten vzduch musi dostat ven delsi drahou. Ale jde o to, ze se ty delsi "chlupy" v Apexu hybou pri chuzi podobne jako u PA a podobne uvolnuji vzduchove bubliny a vytvareji nove (coz ale jeste neznamena, ze se skoro vsechen vzduch v izolaci zase v te izolaci nezachyti, ven se muze dostat jen malo). Jenze u PA to pujde ven/dovnitr mnohem jednoduseji.
V PL Gold ty kratke chloupky/vlakna maji velkou tendenci se srocovat a setrvavat v tech shlucich, vcetne zachyceneho vzduchu.

Kdyby ses mel moznost se podivat nekdy pod mikroskopem, jak to vypada vevnitr Apexu a PL Gold (na PA nepotrebujes mikroskop), tak by Ti to mohlo byt jasnejsi.

Edit: jen oprava preklepu.
Naposledy upravil apuka dne pon úno 26, 2024 19:37, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení