Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon dub 18, 2022 18:17

Mawenzi píše:deku sem nechala tobe

Deka koncila pred Ustim a ja jsem jel az do Decina ;-) Azuro, nez se k veceru napul zatahlo uplne vsude.

Mawenzi píše:kamarad si zadal pondeli doma aby mohl koledovat, podezrivam ho, ze potreboval regenerovat a lezet doma

Kde je nejaky report? Pul roku to tady planujes a ted ani nevime, kolik jste toho usli a kde jste byli ;-) Nebo jsem neco prehlednul?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pon dub 18, 2022 18:32

ja ti to supnu do stredohori
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 21, 2022 17:45

narozeniny se blizi a tak sem dostala penize na neco totalne neuzitecnyho a tak mam rab alpha flash
nutne to potrebuju otestovat, protoze tilko z alphy dokonale odvadi vlhkost od tela:D

- nema bocni kapsy
- do naprsni kapsy se spis nevejde 5,2" mobil (vleze natesno ale nejak divne to tlaci do hrudniku jak je kapsa nacpana)
- pres boky to mam tesny, ne volny, jinak tak akorat prijemne volnejsi
- je to heboucky a mekoucky na dotek
- ma to dost dlouhy rukavy, sou dlouhy i me :D (donesu to nekde svadlene zda by tam zvladla udelat diry na palce)

- doufam, ze se mi podari ji o vikendu testnout, ale asi na to bude moc teplo.
- i kdybych ji mela mit do prace a do autobusu... na druhou stranu SS nosim bezne od zacatku dubna do konce rijna, takze to muze mit docela fajn vyuziti pod ss i na spani
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » sob zář 24, 2022 11:37

Mawenzi píše:nutne to potrebuju otestovat, protoze tilko z alphy dokonale odvadi vlhkost od tela:D
Vravis ze dobre? Po roku v prevadzke mozem konstatovat, ze ta alpha po tolkom noseni a prani trochu zlahla a uz tie chlpky nie su take nacechrane, takze mozno az tak super duper nefunguje ako na zaciatku, ale stale je lepsia ako bezne termo pradlo, kedze hreje, co ine navlhle termo nerobi.
Mam este jedno v zasobe, tak uvidim kedy otvorim aj to, no zacina mi stale viac vadit ake je to kratke, stale to musim stahovat aby som nemal hole krize.

Pozeram ze ta rab alpha flash je az 120, to uz je skor na zimne pouzitie, ako na jesen jar. Co som mal nieco podobne od rabu, len obalene do microlightu, tak to bolo na jesen podla mna az moc teple a to nie som nejaky chladomil.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » sob zář 24, 2022 18:18

alpha triko sem pres leto nepouzivala protoze mi neni prijemny jej nosit bez dalsi vrstvy.

na pohyb nevim, ale treba kdyz tahlo ve vlaku nebo kdyz prijdu z vyletu na ubytko a da se do me zimnice vecer (coz vetsinou venku vypnu az jak vlezu do spacaku, kde se pak nemuzu zahrat) tak behem par minut fakt citim ze mi je teplo az vedro, a pocit zimnice je za minutku pryc.

na pohyb se uvidi, ale nekdy je i na jare a na podizm kolem 5°C a pada to k 0 a to si myslim, ze by mohlo byt prijemny.

stejne chci i neco na doma/prace/cajovny a tak sem zabila dve muchy jednou ranou, na mikinu do prace je to drahota, na druhou stranu by to mohlo byt klidne prijemnej spaci vrsek do spacaku
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » sob zář 24, 2022 21:39

mne se na ni libi, ze uz jsem s ni kolikrat zmoknul ve vetrovce a vubec mi to nevadilo - i kdyz je na povrchu mokra, tak dokud se clovek hybe, tak porad hreje a na tele je sucho. jenom ty strecove panely schnou radove pomaleji a obzvlast na rukou je to pak znat. pokud ale ocekavam nejake delsi zastavky nebo propady teplot, radeji v zime sahnu po PL bunde.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » ned zář 25, 2022 9:09

Ta alpha nemusi vyhovovat kazdemu, ten kto sa rychlo rozhoruci a potom uz nehreje (pri obycajnom vychadzkovom tempe), tomu by som to cez zimu nedoprucal a ani ziadnu takuto polartec mikinu, jedine na beh, kedy je clovek stale zahriaty. Ta alpha 60 je dobra tak na taku klasicku jesen jar, pise sa ze do 0C, ale uz pri 5C mi to pod ss uz prestava fungovat, proste kazdy je iny. Ale keby som v tom behal, tak vtedy si viem predstavit, ze by to stacilo. 120 moze nahradit taku teplejsiu mikinu, pripadne pri behu aj zimnu budnu, pri zastaveni sa z toho vsak razom stane obycajna studena fliska.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pát zář 30, 2022 10:20

Každý jsme jiný, ale podle mě tohle docela dost odporuje hlavní idei PA a i většinovým zkušenostem, včetně mé. To že tě nesejme kosa když se zastavíš po intenzivním pohybu je jeden z ústředních motivů PA a součást požadavků které na Polartec měla US Army když to pro ně vyvíjeli... "rázem studená flíska" je fakt hodně ostrá kritika, přesně tomuto se Polartec snažil vyhnout a podle (nejen) mě se jim to podařilo :) Pokud je PA pod neprodyšným svrškem, no tak to pak samozřejmě, ale to není vina PA.

Za mě Alpha 120 je de fakto zimní bunda už i pro běžnou svižnější chůzi. Běh, kolo nebo intenzivní výstup do kopce s takovou gramáží (třeba pod Pertexem QA) tak v -10. 120 teda přímo nemám, odvozuju z 60ky.
Naposledy upravil mike dne úte říj 4, 2022 1:53, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 30, 2022 11:00

ten rab nebude pouzitelnej bez vetrovky, ALE pokud se potrebuju rychle zahrat mimo pohyb, funguje skvele. pri pohybu sem nemela zatim
moznost, protoze na to je hodne teplo. vidim to klidne jako vrstvu pod bundu na bivak, na spani...

jinak pres to projde i slabej vetrik
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2022 12:28

dkay píše:o že tě nesejme kosa když se zastavíš po intenzivním pohybu je jeden z ústředních motivů PA a součást požadavků které na Polartec měla US Army když to pro ně vyvíjeli
Ne tak docela. Tam nebyl pozadavek na dlouhe stani po intenzivnim pohybu. No a na kratke Ti to podrzi teplo. Ret255 psal o cloveku, ktery po zastaveni hned prestane hrat, to potom je neco jineho. Je to "jen" izolace, hooodne prodysna izolace (CFM ma kolem 250-260), tj. chvili dobre drzi teplo (uz dokonce jsi si precetl i vysvetleni, proc je ten pocit silnejsi nez u synt izolaci) - ale kvuli te prodysnosti se vzduch rychle vymeni, vcetne tepla.

Ten pozadavek US Army spise byl, aby po intenzivnim pohybu a zastaveni to dokazalo odvest vlhko, aby se nesrazilo a z toho vojaci nemli problem s chladem.

Taky je treba rict, ze pozadavky splnovala puvodni PA a ta se musela "zavrit" mezi dve vrstvy jineho (vetsinou ne silne profouknutelneho) materialu a v tomto sendvicu se to mohlo chovat jinak. PA Direct je trochu modifikovana a nemusi se nikde "zavirat", je proto vyrazne prodysnejsi i s jednou latkou z vnejsi strane, jeste vice samotna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pát zář 30, 2022 13:21

Tam nebyl pozadavek na dlouhe stani po intenzivnim pohybu.


To jsem ani netvrdil, ani Ret255. Alfa samozřejmě není typická zateplovačka, i když mě tak už posloužila, když jsem ji nasadil až nahoře nepotil do ní při výstupu. Já jsem mluvil o kratším zastavování.

apuka píše:Ret255 psal o cloveku, ktery po zastaveni hned prestane hrat, to potom je neco jineho. Je to "jen" izolace, hooodne prodysna izolace (CFM ma kolem 250-260), tj. chvili dobre drzi teplo (uz dokonce jsi si precetl i vysvetleni, proc je ten pocit silnejsi nez u synt izolaci) - ale kvuli te prodysnosti se vzduch rychle vymeni, vcetne tepla.

Ten pozadavek US Army spise byl, aby po intenzivnim pohybu a zastaveni to dokazalo odvest vlhko, aby se nesrazilo a z toho vojaci nemli problem s chladem.


Snažíš se rozpojit spojené nádoby. Alpha je o tom, že odvádí efektivně vlhko a tím pádem když dojde k zastavení, nemá tě co chladit, resp. chladí tě toho méně protože je tam menší akumulace a i ta nová vlhkost která vzniká rychleji odchází. Tzn. to co jsem napsal platí.

A co to vůbec je ten mýtický jednorožec co "rychle přestane hřát"? Jak to definuješ, po jak intenzivní aktivitě? Jako člověk který supí do kopce a po zastavení má okamžitě tepovku 50? S takovouhle vágní definicí bychom se tu v tom mohli patlat donekonečna... :) Třeba podle https://journals.physiology.org/doi/ful ... 00517.2016 ty rozdíly zas tak drastické nejsou.

Já bych se odvážil tvrdit, že pokud je někomu v Alphě po zastavení rychle zima, tak jí buď má málo nebo moc nebo je špatně navrstvený, ve smyslu vlastností ostatních materiálů/jejich množství. Že by to bylo proto, že má nějakou speciální fyziologii která je z principu s Alphou nekompatibilní, to možné je, ale krajně nepravděpodobné.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2022 14:38

Mam dojem, zes to spatne pochopil... Mozna mame jen rozdilne chapani, co je "kratke" zastaveni.
dkay píše:Alpha je o tom, že odvádí efektivně vlhko a tím pádem když dojde k zastavení, nemá tě co chladit, resp. chladí tě toho méně protože je tam menší akumulace a i ta nová vlhkost která vzniká rychleji odchází. Tzn. to co jsem napsal platí.
Ty ale tady pises o necem jinem, nez ja (resp. ja jsem toto spomenul ale psal jsem i o necem jinem). Tak to zopakuji:
"kvuli te prodysnosti se vzduch rychle vymeni, vcetne tepla" - tj. je naprosto jedno, kolik tam mas vlhkosti, kdyz se Ti vymeni vzduch mezi Tvojim telem a PA. Za chvili se vymeni teply vnitrni vzduch na studeni vnejsi a timpadem jedine, co Te zahreje budes Ty.
dkay píše:co to vůbec je ten mýtický jednorožec co "rychle přestane hřát"? Jak to definuješ, po jak intenzivní aktivitě? Jako člověk který supí do kopce a po zastavení má okamžitě tepovku 50?
Ach jo, zase hazeni nesmyslnych cisel. Neni to ani zadna nekompatibilita fyziologii dotycneho s PA.

Ja jsem ohledne PA na OF uz vicekrat psal, ze PA neni vhodna na zastavky (az na dost kratke) pro lidi, ktery potom jak se prestanou vice hybat, skoro okamzite prestanou generovat teplo. Toto nemusi mit zadnou souvislost s tepovkou, proste svaly se prestanou hybat a nekomu nic jineho teplo bez pohybu negeneruje. S vyjimkou toho, ze jeste kratkou dobu dochazi pripadne poceni kvuli ochlazeni - ale to zase neni tak intenzivni v PA, protoze se telo tak neprehriva, tudiz neni duvod se ochlazovat pocenim. (Poceni z jinych duvodu je veci jina a nepatri sem.).

Napriklad ja se zahrivam, kdyz slapu do kopce, stejne, nekdy i vice, kdyz slapu z kopce, zahrivam se, ale min, i kdyz slapu po rovine. Pricemz nechodim zadnou rychlou chuzi, nebeham, ale jdu tak, jak to mne vyhovuje, aby mi bylo "tak akurat". Ale i pri chuzi smerem nahoru, kdyz se zastavim, tak po par minutach moje telo uz nehreje, resp. hreje jen tak jako by normalne bylo v klidu - a to je na vrstvu PA, ktere mam na sobe pro pohyb malo a proto rychle ztracim pod PA svuj teplotni komfort.
Ale jsou tady lidi, kterych organizmus hreje uz jen pri pomysleni na to, ze se budou hybat, kdyz se zastavi, tak se poti (tj. hrejou) jeste dlouhy cas - pro ty bude v PA jeste dlouho prijemne, protoze dokazou generovat dostatek tepla.

Rekl bych presneji - PA (stejne jako chteji byt i jine "aktivni izolace") neni zateplovacka ale spise neco jako "udrzovacka".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 30, 2022 14:56

jeste je otazka zda se bavite o alphe v nejakym pertexu nebo te ciste mikine co mam ja, ktera je derava jako reseto a ve vetru v tom bude okamzite zima, jak kdyby clovek nemel nic. v bezvetri nebo s vetrovkou ale myslim, ze to proste zafunguje jako jakakoli jina mikina. ten vzduch prece ma u izolovat takze i kdyz nwgeneruju teplo porad izoluje alespon to co tam je
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2022 15:20

@Mawenzi: Ja jsem to spominal pri "odkazu" na US Army.

Ale v jedne veci nemas uplne pravdu:
Mawenzi píše:v bezvetri nebo s vetrovkou ale myslim, ze to proste zafunguje jako jakakoli jina mikina. ten vzduch prece ma u izolovat takze i kdyz nwgeneruju teplo porad izoluje alespon to co tam je
1) Z principu fyziky plyne, ze pri vyrazne rozdilne vnitnri a vnejsi teplote se vzduch bude vymenovat vzdy, i v bezvetri.
2) i kdyz je ta Alpha Direct v Pertexu, tak je mezi PA a Pertexem volna vrstva vzduchu - ano , pokud je zachycena (a to vetsinou je) zasitim, tak to castecne funguje jako izolant. Ale mezi vetrovkou a PA je vzduch vyrazne chladnejsi (ochlazuje jej vnejsi studeny) nez mezi PA a telem (ten zahriva telo) a bude se to snazit vyrovnat, ale pres ten Pertex se bude vzdy ochlazovat - tj. stale tam bude proudeni vzduchu. (Coz je mimochodem jeden z duvodu, proc PA v dostatecne prodysne vnejsi latce funguje pro vysoce aktivni pohyb dobre - vyrovnavaji se teploty prave tim proudenim vzduchu. Na druhe strane to vede pri vesim chladu ke srazeni vlhkosti odvedene zevnitr na vnejsi latce z vnitrni strany. Proto byva na PA bunde obcas ten Pertex uplne mokry, zato samotna PA a jeste vice pod ni je uplne sucho.)

Takze ano - izoluje, ale ne o moc vice nez bys mela na sobe pouze tu vetrovku. Jine flisky drzi ten vzduch pod sebou vyrazne lip. Bo nejsou takove reseto, jak jsi (pravdive) psala, ze PA je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » pát zář 30, 2022 15:41

loni v zime jsem sel na Lysou v PA120 a SS, nahore, ze si pod mikinu jeste hodim PA vestu (kterou mam fakt na telo), aby mi nebyla pri svacine zima. ](*,) jaka hovadina. Veskere teplo bylo ihned pryc a uz jsem se nezahral. Mel jsem to bud nahodit chvili pod vrcholem nebo radej vubec.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2022 15:55

Vsak ja ze zkusenosti z vyslapu na Lysou v PA120 opakuji furt, ze PA bunda nejlepe funguje, pokud se zatahne a nejblize se zip rozevre (i jen kousek) az pri ukonceni cele akce. Jakmile se jen trochu stahne, tak je v tech oblastech fakt veskere teplo pryc a navic - alespon u mne - se zacala srazet vlhkost na spodnim obleceni, ktere bylo vystavene chladu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 30, 2022 16:26

apuka
takze dyz bude foukat, bude ta mikina uplne k nicemu bez dalsi vrstvy i za pohybu a kdyz nebude foukat a clovek nebude generovat teplo, tak vlastne taky:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2022 16:37

Ach jo... Tyto dezinformace...

Zamysli se - PA ma CFM kolem 250-260, tj. je, jak pises - jako reseto. Takze ano - bez dalsi vrstvy to moc "hrat" ani izolovat nebude, protoze to ani na to neni urcene. Pri chuzi se pocita bud s dalsi vrstvou, ktera zabrani tomu profukovani a tim zmensi vymenu vzduchu a odvod tepla - a taky pomuze udrzet to vhodne telesne klima pod PA.

Kdyz se zastavis, venku bude fakt chladno i kdyz bezvetri, Ty nebudes hrat, tak taky ano - ta bunda Te nijak moc a dlouho nezahreje.

Zato napr do spacaku se to muze hodit skvele, protoze to odvedene teplo zustane ve spacaku, ale vypocene vlhko zase pujde pryc od Tebe. Taky - jak jsi popisovala - ve vlaku, kdyz na Tebe prijde zimnice, tak tam to muze zafungovat taky skvele.

Uvedom si, PA je na odvod vlhkosti od tela a zaroven taky odvod nadbytecneho tepla pri jeho generovani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 30, 2022 17:34

vsak ja si myslim, ze na to co sem si to poridila to bude fungovat skvele ale su zmatena z toho, ze kdyz ret255 pise, ze na delsi stani to neni dobry a ty mu to rozmlouvas a pak vlastne rikas, ze to nemuze fungovat bez pohybu a dalsi vrstvy, tak zase potrvzujes co pise ret255, tak se akorat dost ztracim kdyz si odporujes jen o par prispevku dal.

ja verim, ze budu spokojena ale stve me, ze se mi to asi nevejde pod tu EE toridku :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát zář 30, 2022 20:52

Mawenzi píše:kdyz ret255 pise, ze na delsi stani to neni dobry a ty mu to rozmlouvas
:shock: Kde jsem rozmlouval, co napsal ret255? Jsem odpovidal dkay, ten rozporoval, co napsal ret255 - ja jsem rozporoval dkay jeho rozpor ret255, tj. plati pravidlo negace negace, tj. potvrzoval jsem ret255 :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 8, 2022 18:45

tak sem vyzkousela konecne rab alpha flash a musim rict, ze je to fakt dobra mikina

- chodila sem.dnes ve vetrovce (tenka ss) na umelomerino smes tilko. dost fucelo, teplota kolem 7°C a vitr hodne ubiral. vcera sem chodila.
vetsinu dne v tilku, dneska to pres ten vitr neslo ani do kopce.

u lucni boudy fucelo desne, sedeli jsme s jidlem a pivem venku, bez pohybu mi navic na vlhky zpocemy zada byla zima (od rana sme sli v mlze/mraku, takze obleceni nacucalo jeste z okoli).

oblikla sem si pod ss bundu tu rabku a hned mi bylo prijemny teplo, tech 20 minut se tam sedet dalo.

na dalsi chuzi do vetrnych plani (upske raseliniste ) sem si rabku nechala. pod snezkou pak fucelo desne, i pri ceste nahoru, obcas sem se proti poryvu musela i trochu zaprit, s holema sem nesla, protoze ten vitr s nima trochu hazel, kdyz sem to zkusila u slezskeho domu.

uz tak v puulce stoupani od slezskeho domu po cervene sem citila, ze mi je vedro a rozepla uplne bundu i rabku a mela sem dojem mokrych zad z prehrivani, presto se to dalo vydrzet az nahoru bez pocitu studenych/mokrych zad. nahore stacilo trosku postavani a bylo mi prijemne, i pri ceste dolu na jelenku. jak sme zalezli mezi klec a pryc z vetru, uz to v ty rabce proste neslo. kdyz sem si ji pak oblikla na sezeni venku pred jelenkou, byla rabka uplne sucha. nedovedu si predstavit mit jinou mikinu, treba tu nexus bych se upekla a mela durch zada. jeste ta primaloftka/torridka by byla podle me na tohle mozna dobra na test.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » pon říj 10, 2022 8:30

Gpacks Explorer Alpha - mikina PA 125g bez svrchni vrstvy, ktera vypada, ze nema zadne strecove panely. Jenom ta kapuce vypada jak pro lamu.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon říj 10, 2022 18:51

Mawenzi píše:uz tak v puulce stoupani od slezskeho domu po cervene sem citila, ze mi je vedro a rozepla uplne bundu i rabku a mela sem dojem mokrych zad z prehrivani, presto se to dalo vydrzet az nahoru bez pocitu studenych/mokrych zad. nahore stacilo trosku postavani a bylo mi prijemne, i pri ceste dolu na jelenku. jak sme zalezli mezi klec a pryc z vetru, uz to v ty rabce proste neslo. kdyz sem si ji pak oblikla na sezeni venku pred jelenkou, byla rabka uplne sucha. nedovedu si predstavit mit jinou mikinu, treba tu nexus bych se upekla a mela durch zada. jeste ta primaloftka/torridka by byla podle me na tohle mozna dobra na test.
Alpha je dobra, ak sa nezabije nepriedusnou vrstvou a ak sa dobre odvetrava.

Mozno ta ista bunda ako tato flash bola ta ich rab alpha direct jacket a pri slabsej intenzite, zato pri stupani do kopca ten microlight nic neodvadzal a bol som v tom zapoteny az az, zato ked som v tom bezal bola bunda prijemne tepla a po dobehnuti skoro sucha a hriala fakt ze ako plnohodnotna zimna bunda. najviac sa mi na nej pacila ta kapuca, mozno to bolo aj tym, ze hlava mi hriala najvac a preto bola aj pod tym microlightom vzdy sucha a super drzala na hlave aj bez stahvania.

Tym ze ta flash nema na sebe ten microlight a pouzivas ju iba pod nejaku tensiu ss, tak s odvodom potu uz nie je taky problem, hoci tych 120 je asi dost, takto na jesen.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » pon říj 10, 2022 19:32

Nová kolekce Directu se Alphou hemží zleva zprava... https://www.directalpine.cz/nova-kolekce-w22

To triko jsem objednal chvíli poté co mi newsletter přistál v mailboxu :lol:
Čekám že to bude svatý grál baselayerů do skutečné zimy, jsem zvědav.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon říj 10, 2022 22:24

Tiež som na to pozeral co mi dnes cinknul newsletter, ja som ale najprv napisal dotaz na direct, ze co za alpha to je, tiez tie ramena bez alphy mozu celkom studit, ak sa to bude nosit iba pod ss, ale asi chceli nieco odolnejsie na ramena, mozno pod batoh.

Bude ma zaujimat report, nejake S uz niekto kupil, potom aku mas velkost, lebo toto by malo byt na telo a direct ma tu tabulku posunutu skor nadol, termo som od DA este nekupoval. A za dalsie, cenu by som odvijal podla gramaze, ak by to bola alpha iba v gramazi 60, tak dat za to stovku je uz trochu dost.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 11, 2022 4:56

ret255
su s tou mikinou spokojena,
mozna je trochu teplejsi, ale zas je v ni hned teplo kdyz se stoji/sedi. teploty kolem 4°C sou pro me uplne v pohode pri zatezi jen na tilko + tenkou ss (ekvivalent). misty sem si i SS musela sundat, jak sem myslela ze chcipnu vedrem, akorat po zastaveni byla mokra a nebylo tak prijemny ji oblikat.

u te alpha flash bundy bylo zajimavy, ze tam kde bych mela spravne jen v SS byt propocena a chtit SS sundat, to i s teplou vrstvou navic bylo fakt v pohode, jak perfektne odvadela od tela i pres pocitovej dojem "vareni se". a pri zastaveni hned sucho a dobre.

mela sem hodne obavy na takovej drahej kus vybavy, ale asi bude teoreticky zamenitelna s torridkou... uvidime.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » úte říj 11, 2022 5:42

Mawenzi píše:asi bude teoreticky zamenitelna s torridkou... uvidime.

Ta alpha, přes kterou s nadsázkou řečeno projde vítr o síle dechu člověka stojícího dva metry od tebe?
Obojí jsou kategoricky naprosto odlišný věci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 11, 2022 6:34

moje rab alpha flash + SS mozna bude mit stejny pouziti jako dlouhej rukav + torridka. uvidime.

ani jedno se neda nosit totiz zvlast (rab alpha flash bez vetrovky a torridka bez trika s dlouhym rukavem :D takze v tomhle ma oboji nevyhodu nejakou.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte říj 11, 2022 9:21

ret255 píše:tiez tie ramena bez alphy mozu celkom studit, ak sa to bude nosit iba pod ss, ale asi chceli nieco odolnejsie na ramena, mozno pod batoh.


Jo no, mě těch míst bez Alphy přišlo dost málo na to abych tomu dal šanci a na těch ramenech stejně bude batoh. Grafen i PE vlhkost vedou a vysychají slušně, mělo by to fungovat dobře.

Bude ma zaujimat report, nejake S uz niekto kupil, potom aku mas velkost, lebo toto by malo byt na telo a direct ma tu tabulku posunutu skor nadol, termo som od DA este nekupoval.


Já taky ne, ale jejich střihy mi sedí. Jsem Lkař spíše na dolní hranici, papírově mám u nich hruď i pas v Mku, ale protože vím že dělají střihy spíš atletické a tohe triko je ještě navíc designované na tělo, vzal jsem Lko. Bundu Jorasses mám od nich taky Lko a střih fenomenální, kalhoty dvoje taky Lko a opět padnou skvěle.

A za dalsie, cenu by som odvijal podla gramaze, ak by to bola alpha iba v gramazi 60, tak dat za to stovku je uz trochu dost.


Je to baselayer, takže je možné že to je jen 60ka a podle mě to stačí. A i tak, kdo ti takovou věc vyrobí v EU a prodá s tím servisem co DA za menší peníze? Předpokládám, že to budou schopni v případě potřeby opravovat stejně jako to dělají s kalhotama a bundama.

U těch šortek s Alphou, tam mě ta cena trochu opařila... byly by fantastické na kolo. Ale zas když člověk trochu pohledá alternativy, tak ta cena při započtení všech faktorů přecejen asi je realistická.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte říj 11, 2022 13:06

dkay píše:
ret255 píše:tiez tie ramena bez alphy mozu celkom studit
Jo no, mě těch míst bez Alphy přišlo dost málo na to abych tomu dal šanci a na těch ramenech stejně bude batoh. Grafen i PE vlhkost vedou a vysychají slušně, mělo by to fungovat dobře.
Ja teda nevim, podle mne jsou to dost velke oblasti a batoh - pokud si nevemes alespon velky 60l - Ti to nezakryje.
Nechci soudit podle sebe, protoze ja mam s tim (a zrovna v oblastech ramen a horni casti zad) docela extremni problem, ale si myslim, ze dlouhodobe pouzivani takto min teplych mist muze vest k prochladnuti danych casti tela...

Co ale vubec nechapu je, jak se stavi DA k te sve teorii fungovani tela a prizpusobeni se tomu v obleceni. To tricko Alpha ma misto PA min teple kusy nekde, aby se to tam neprehrivalo - a jejich "mikina" s PA a Technostretch Grid ma teplejsi PA na ramenou "aby se zachoval tepelni komfort", proste skoro v tech samych mistech, kde to tricko ma fungovat opacne. :(( :(( :((

Dalsi blbe veci u DA je fakt, ze nikde neuvadi, jakou verzi PA pouzivaji (60/90/120/... g/m2). Jeste zvlastnejsi je, ze normalne docela rychle komunikuji, ale na me dva dotazy ohledne gramaze PA pouzivane v jejich bunde Alpha ani jednou nezareagovali. Tak jsem zvedav, jestli ret255 odpovi.
Mawenzi píše:u te alpha flash bundy bylo zajimavy, ze tam kde bych mela spravne jen v SS byt propocena a chtit SS sundat, to i s teplou vrstvou navic bylo fakt v pohode, jak perfektne odvadela od tela i pres pocitovej dojem "vareni se". a pri zastaveni hned sucho a dobre.
Jo, tos popsala presne zpusob, jak Aplha funguje.
Jen si myslim, ze jej mas na podminky, cos mela na Snezku mozna az prilis teple - ale zato stale dobre pouzitelne. Nastesti mas tu SS dostatecne prodysnou (a prece neprofukovaou). s Microlightem a jeste prisitym k PA bys mela pod sustakem vlhko - ale pod Alphou stale sucho - a proto jeste vetsi pocit tepla.

SS a Flash nebude zamenitelne s Torridem - budou fungovat o dost jina. Vsak na to prijdes sama, kdy je co lepsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení