Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 2:07

apuka píše:On ten material soudi podle 3-minutoveho (no dobre, mozna to bylo 5 minut, nevim) zkouseni jedne bundy v teple obchodu. Jinak nikdy nic z Alphy na sobe nemel.

Ano, porovnaval jsem svou primaloftku s PA a vysledek byl jednoznacny, ve vsech smerech horsi. Prece si nebudu kupovat neco, co je mi neprijemne uz v obchode. Dalsi vec jsou parametry, PA ma proti syntetickym izolacim polovicni izolacni schopnost. Pak technologie, varianta fleece, jelikoz Polartec jine izolace neumi. Proste chteli mit neco, cim by mohli konkurovat syntetickym izolacim a udelali kolem toho strasny humbuk, jak je jejich spatnym zvykem. Nekteri lidi se na to chytli.

Na druhou stranu, PA muze byt takovy mezistupen pro lidi, co jsou zvykli na klasicke vrstveni a syntetice neveri a neumi ji pouzivat. PA bude lepsi, nez klasicke vrstveni a kdyz si na to zvyknou, muzou prejit na plnohodnotnou izolaci.

apuka píše:Mike si furt mysli, ze to je cca to same

Ne, myslim si, ze to zmrsili, jen nevim, jak moc. Podle tebe se ridit nemuzu, protoze se ti neda verit, strasne prehanis. Jsem ochoten to vyzkouset, abych mel prime porovnani.

jendakrupka ovsem chtel neco, v cem mu nebude horko, co bude dobre prodysne a v cem bude moct behat. Myslim, ze na toho by se ten Xenair Ligth hodit mohl. Mozna nebude dost teply, holt to chce bud vyzkouset v obchode nebo si to objednat a doma pak zvazit, jestli si to nechat.

apuka píše:Vsechny mikove hodnoceni izolacnich jsou postavene jenom na jeho zkusenostech se svymi dvema (opravdu hoodne let starych) bund z (tehdejsi verze) Primaloftu Goldu, ani z toho materialu zadne jine bundy nemel

Aha, takze dalsi level. Ted uz normalne sproste lzes. Ty dve primaloftky mam ted, predtim jsem mel nekolik jinych (a psal jsem to). K tomu nekolik kalhot na stejnem principu. Vlastne tyhle veci pouzivam uz mozna 50 let :) Dal zkusenosti mych znamych a lidi tady, kterym to taky funguje. Vlastne mam pocit, ze kdokoliv to tady vyzkousel, tak zjistil, ze je to fajn.

@jendakrupka: v podobnem duchu, ignoruj, co pise apuka. Vymysli si, silene prehani a na zaklade jednoho slova dokaze stvorit silenou teorii na nekolik stranek a do krve se hadat, ze je spravne. A pak se stane, ze v praxi zjisti pravy opak a pak to otoci do opacneho extremu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon lis 1, 2021 8:55

mike píše:Diky. Vypada to hrozne, jako brneni. Podle tveho popisu asi nejen vypada ;-)
Nastastie sa v tom volne nespacirujem :), tak mi to vzhladovo neprekaza, hlavne ze to plni funkciu odvodu potu, co mi u toho tenkeho pwdry nefunguje, teraz sa uz mozem zbavit vsetkych zbytocnych power gridov a inych gridov, v com som sa iba cely zapotil. Na tele tie chlpky necitit, takze to je tiez plus, to brynje bolo v tomto ohlade ovela horsie, kedze to bolo v kuse studene ako psi cumak, s tymto sa to ani neda porovnat.

Za mna teda polartec alpha ako termo spodne pradlo na odvod potu palec hore.
A k tym alpha bundam, preco by to vyrobcovia predavali zvlast, zvlast vetrovku a zvlast termo pradlo, ked to mozu skombinovat, zarizovat viac love, ze? Kedze teplo to po zastaveni ani v najmensom neudrziava.

Konecne to aspon niekto pochopil a nerobi z toho bundy ale spodne pradlo.
Naposledy upravil ret255 dne pon lis 1, 2021 9:05, celkově upraveno 1
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod milarepa » pon lis 1, 2021 9:03

to vrstvení zase taková "hrůza" není...

teď jsem šel sólo přechod Nízkých Tater - z Vernáru do Donoval, dal jsem to celé za 3 dny, až na poslední malý kousek, to abych nemusel spát v tom šileném disneylandu Donovaly, takže jsem zabivakoval v Hiadelském sedle, a 4. den po ránu došel na pohodu rovnou na bus do Ruzomberoku

počasí se dost měnilo, první dva dny jsem vždy ztuhlý po ránu vyšel ve funkčním triku a softshellu a chvilku ještě ve flísce na rychlé zahřátí, bo byla 0, když se udělalo tepleji, tak jsem šel jen ve větrovce, která silný vítr odrazila a ostré tempo udýchala, když se začalo navečer ochlazovat, tak jsem zase nahodil softshell, 3. den, když jsem vyšel ze Stefánikovy chaty, byla zima a šílený vichr, tak jsem dal pod softshell lehkou flísku a na nohy membránové kalhoty proti vichřici, PWS čepici a rukavice, buff přes nos a valil přes štíty a bylo mi naprosto parádně...........

jako rozumím tomu, že by mi hybridní bunda pokryla nějaké podmínky, ale určitě ne všechny.....kombinace funkční triko, lehká flíska, kvalitní větrovka a softshellka mi vykryje všechny podmínky od 0 do 20 stupnů, a jako záloha je membránovka v batohu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pon lis 1, 2021 13:33

ret255 píše:Za mna teda polartec alpha ako termo spodne pradlo na odvod potu palec hore
Vidis, mne zase Alpha primo na kuzi nijak prijemna neni, hlavne kdyz zacinam mit nabeh na poceni.
V sobotu jsem vyrazel z busu, mel jsem tricko s dlouhym a SS, zkratkou to bylo pekne do kopecka, az jsem se zapotil, ale potom uz na normalni znacce ten vykon nebyl takovy ale zase zacal foukat silny vitr. Tak jsem si vyhrnul rukavy na tricku, aby se kuze ochladila a vymenil SS za P Alpha. Teda kuze uz nebyla nijak zpocena, ale jeste byla vlhka.
Pocit z te Alphy opravdu nebyl prijemny, dokonce bych rekl, ze za tech asi 5-10 minut, kym jsem se rozhodl, ze radeji stahnu tukavy se kuze nijak vice neususila.

Takze toto - zase jako skoro vse - je hodne individualni.

Ale jinak chapu, ze Ty a mike mate taky ruzne pozadavky na ten odvod potu - mike chce jen odvest pot a teplo nechava na bundu, Ty zase chces neco, co odvede teplo a jeste Te i zahreje, resp. udrzi v primerenem teple.
ret255 píše:A k tym alpha bundam, preco by to vyrobcovia predavali zvlast, zvlast vetrovku a zvlast termo pradlo, ked to mozu skombinovat, zarizovat viac love, ze? Kedze teplo to po zastaveni ani v najmensom neudrziava.
To je ale uplne v poradku, protoze Alpha opravdu neni urcena na nejspodnejsi vrstvu a bez ochrany proti vetru by to bylo pouzitelne pouze jako druha vrstva - takto je to univerzalnejsi.
Jasne, neudrzi sama o sebe teplo pri zastaveni - ale jako bunda s vnejsim matrosom uz na nejakou kratkou dobu ano. Ale zase "udrzuje klima" (to neni nutne zahrivani, ale fakt stale klima) pri jakemkoliv pohybu, samozrejme jen do urovne, kym to zvladne vnejsi matros.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon lis 1, 2021 15:17

apuka píše:Vidis, mne zase Alpha primo na kuzi nijak prijemna neni, hlavne kdyz zacinam mit nabeh na poceni.
A prave tu niekde je pes zakopany, podobny pocit ako popisujes ty, ked citis ako ti tie studensie konceky tych chlpkov pobehuju po spotenom chrbte :twisted: som mal aj ja, ale teraz ked je ten matros tesnejsie na tele, tento pocit skoro nemam(kedze nema ani ako vzniknut), citim nabeh na potenie, potim sa, mam vlhky chrbat s takym jemnym chladenim, no tam to konci, uz to neprejde do takeho pocitu obliateho chrbta a na tom studene chlpocky, uz iba take mierne chladenie pod tym z potu a postupne ked sa clovek viac zahreje to zaxne hriat, reguluje to teplotu, teda sa v tom neprehrievam a ten neprijemny pocit sa straca a ked sa vraciam naspet, tak som skoro uplne suchy a prijemne to pod tym hreje, urcite lepsie ako by som to mal napr pod tym pwdry, kde by bol iba studeny pot, ktory by pod tym v kuse chladil, az by ma z toho boleli lopatky.

Nieco do cienia s tym maj aj to, ze este na tom natelniku je to triko s power dry, lebo ak by som mal na om natelniku iba bundu, tak by to chladenie bolo urcite vyraznejsie. A ano najdolezitejsie je tu pre mna aby to co odvadza pot aj hrialo, lebo inac mi pri takychto slabsie izolovanych budnach ako stredny ss a pripadne ta adisa je pod tym zima, toto aj hreje, takze to je zaklad pre ten odvod potu, kedze ja by som pod tym nehrial. Mikovi staci pri takychto teplotach iba powerdry s dlahym rukavom a na tom vetrovka, ja by som umrznul, akonahle je pod 10C.
Generoval by som iba pot a ten by zostaval na studenom chrbte.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pon lis 1, 2021 15:36

Muj neprijemny pocit neni takovy, ajk to popisujes u sebe - mne jednoduse nedela dobre tam umelina (vcetne tech chlupu ale to je nejmene) na kuzi. Ale ja stejne nemusim ani iny Polartec nebo jinou umelinu, bo po delsim (celodennim) nosenim mi to drazdi pokozku. To je ale vyslovene muj problem, jsem tim jen chtel naznacit, ze co jednomu je skvele, druhemu muze byt klidne az utrpenim.
ret255 píše:najdolezitejsie je tu pre mna aby to co odvadza pot aj hrialo, lebo inac mi pri takychto slabsie izolovanych budnach ako stredny ss a pripadne ta adisa je pod tym zima
Mne ani neni dulezite, aby nektera vrstva primo hrala - ale kdyz se az prilis odvadi pot, tak ja silne citim, co pisu casto - odvodem vlhka se odvede i telesne teplo a mne zacina byt neprijemne chladno na trojuhelniku ramena - stred patere. Je jedno jestli je -10 nebo +20. Proto si nemohu oblekat tricko prilis odvadejici vlhko a na to prodysny SS nebo i vetrovku.
Ale toto zase jen muj zdravotni problem, vetsina lidi si takovy odvod tepla ani nevsimne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 15:54

ret255 píše:Mikovi staci pri takychto teplotach iba powerdry s dlahym rukavom a na tom vetrovka, ja by som umrznul, akonahle je pod 10C.

Ja teda okolo 10 stupnu premyslim, jestli zustat u PowerDry s kratkym nebo se prevlect do silnejsiho s dlouhym... Vcera jsem se prevlekal nekdy po 18 na kopci, protoze dost foukalo. Nez jsem tam vylezl, tak bych se asi uvaril. Jaka byla teplota nevim, ale pod 10 C urcite. V pohode jsem tak dosel az do cile pred 22 a zima mi nebylo ani trochu, spis na konci v udoli trochu vic teplo. O dalsi vrstve jsem uvazoval minuly vikend, ale to bylo okolo nuly, mozna i pod.

Nejsi nahodou pribuzny s Ethericem? ;-)

K tomu PA natelniku bych mel intimni otazku. Nemas z nej odrene bradavky? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 17:49

milarepa píše:jako rozumím tomu, že by mi hybridní bunda pokryla nějaké podmínky, ale určitě ne všechny.....kombinace funkční triko, lehká flíska, kvalitní větrovka a softshellka mi vykryje všechny podmínky od 0 do 20 stupnů, a jako záloha je membránovka v batohu

My se tu ale nebavime o 0 - 20 stupnu, spis -20 az 0 ;-) Ja si teda v tehle dobe (pulka zari az pulka listopadu) beru do Alp tenke triko s kratkym, silnejsi s dlouhym, tenke merino s dlouhym na spani, ktere muzu v nouzi (mrzne) pouzit jako druhou vrtsvu. Membranovka je v batohu jako zaloha a na rana a vecery mam UL perovku. Flisku ani nemam, pro mne nepouzitelna, a SS je zbytecne tezky a neni lepsi, nez vetrovka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon lis 1, 2021 17:58

mike píše:Nejsi nahodou pribuzny s Ethericem? ;-)

K tomu PA natelniku bych mel intimni otazku. Nemas z nej odrene bradavky? :twisted:
mozno max teplotne, ale on pisal tusim, ze sa nepoti, tak neviem...

Ten problem s bradavkami som este nemal, nikdy :) No mozno mike s tym ma vecsie skusenosti, ked chodi okolo nuly iba v triku a vetrovke, tie musia stat docela v pozore :D
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 18:06

Mozna jsi jeho horsi pribuzny. Otec zimomrivy, matka potiva. Nebo naopak :twisted:

Problem s tim maji hlavne bezci, co jsem slysel. Mne se to nedeje, PowerDry je zevnitr hladky, ale tohle prave vypada jak dratenka nebo smirgl ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » pon lis 1, 2021 18:37

Moze je vselico, ak by som zil na islande, tak by to bolo viac nez pravdepodobne.
jj, tiez som cital, ze vraj bezcom sa tru, ale tym sa trie este vselico ine, nie len bradavky.

No ubezpecujem ta, ze to nie je ziadna dratenka ani s papier, to iba tebe sa to s niecim asociuje. Tu by som to ale stopol, lebo mam tusenie, ze diskusia na tuto temu bude pokracovat :twisted:
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod milarepa » pon lis 1, 2021 19:24

mike píše:My se tu ale nebavime o 0 - 20 stupnu, spis -20 az 0 ;-) Ja si teda v tehle dobe (pulka zari az pulka listopadu) beru do Alp tenke triko s kratkym, silnejsi s dlouhym, tenke merino s dlouhym na spani, ktere muzu v nouzi (mrzne) pouzit jako druhou vrtsvu. Membranovka je v batohu jako zaloha a na rana a vecery mam UL perovku. Flisku ani nemam, pro mne nepouzitelna, a SS je zbytecne tezky a neni lepsi, nez vetrovka.


též nejsem velkým příznivec flísek, ale tuhle od rabu jsem si oblíbil
https://www.nalehko.com/produkt/panska-mikina-rab-filament-pull-on/

je skvěle použitelná jako druhá zateplovací vrstva i jako samostatná základní vrstva přímo na tělo, výborně odvádí pot a hřeje, od půlky dubna do půlky října mi do 2 000 m stačí jen větrovka a tahle flíska na úplně všechno, plus triko power delta, které tě drží v suchu, případně nějaký coolmax fresh od sensoru když je jen na triko....
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/prvni-vrstva/funkcni-pradlo/code2-0lsman.html
a membránovka, případně merino spací komplet na spaní jako záloha v batohu

nemembránový softshell oproti větrovce skvěle vykryje silnější vítr v teplotách pod 12, kdy v ní už začíná být někdy kosa, ale to ti vykryje třeba i ta tvoje prmaloftka, která je podobně objemná :-) a dá se v něm dobře fungovat ve vysokých horách

na teploty 0 - 25 mám svůj vyzkoušený systém, který mi vyhovuje, jako alternativu uvažuju o těch nových zateplovačkách od RABu, které vypadají hodně dobře, nebo ethericově Torridu Apex od Enlightened Equipment, který mi přijde naprosto super. Naštěstí nemusím tlačit na pilu, spíše jen, že nevím co s penězi, a chci si vyzkoušet něco nového...:-)

P.S rozedřené bradavky jsou noční můra každého běžce, před každým delším závodem si proto mažu prsa, třísla a další místa, kde dochází ke tření těla s materiálem mastným krémem, protože u maratonu máš spousty jiných problémů, a tohle fakt nechceš ještě navíc řešit....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 19:35

To nevypada jako klasicka fliska, spis jako funkcni triko z trochu jineho materialu. Jestli to tak i funguje, proc ne.

Code od HP mam, nic moc, hodi se akorat na leto, to ho pouzivam dost, ale jak je chladneji, tak je klasicky PowerDry o hodne lepsi. Mam teda prvni verzi, ale na druhou jsem koukal a material je dost podobny. Neumi to, kvuli cemu pouzivam PowerDry, tedy vyrovnavani teploty ve velkem rozsahu. Dobre odvadi pot, to jo, ale chybi opacny konec. Celkove jsem byl spis zklaman. Porovnaval jsem to primo, kdyz mi zacala byt v Code neprijemne zima, prevlekl jsem jsem do PowerDry od Zaja, ktere je priblizne stejne silne a tezke a byl jsem uplne v pohode.

Membranovy SS? :shock: Mel jsem, nikdy vic.

Koukam, ze je tady samy zimomrivec, ve 12 C bych o primaloftce vubec neuvazoval, nosim ji tak od 5 C niz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod milarepa » pon lis 1, 2021 19:54

já mám tu druhou verzi, a jsem s ní dost spokojen, v létě, jak píšeš, je naprosto super, v triku s krátkým běhám v hicech a je to fajn, a jako základní vrstvu s dlouhým ho používám tak do půlky listopadu, nepřijde mi, že by v něm byla zima, možná je klasický power dry lepší, jsem první vrstvy dlouho moc neřešil, vždy jsem něco měl, co nějak fungovalo :-)

psal jsem o nemebránovém softshellu :-)
mám konkrétně tenhle
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni/bundy-panske/softshellove-bundy/atom-hoody-jacket.html

zimomřivý určitě nejsem, jen jsem nikdy na sobě v terénu neměl primaloftku, tak jen hodně matně tuším, kdy ji používat..:-), v naprosté pohodě se večer před spaním, kdy je těsně nad nulou vykoupu v horském potoku :-)


a kdybych měl mít na hory jen jednu bundu, tak jednoznačně volím tuhle, skvělý univerzál, už jsem o ní tady několikrát psal
https://www.nalehko.com/produkt/panska-bunda-rab-kinetic-2-0/
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 20:08

Druhou verzi jsem si zkousel v HP kramu a pocitove mi prisla skoro stejna, jako puvodni. Na behani v hicech urcite jo. Na prvni vrstve hodne zalezi, zvlast kdyz nosis jen dve ;-) Zas je to ale o porovnani, kdyz si zvyknes na lepsi, horsi uz nechces. Ono to funguje, jen ne tak dobre v celem rozsahu. V horku lip, v zime hur.

Sorry, asi dneska blbe vidim :) Ti nevim, ale tahat pulkilovy SS, kdyz to same zvladne 150 g vetrovka? Jestli si vzpominam, tak ty mas Pertex Quantum Air, ten uz muze byt na vetrovku prodysny moc a na vitr nestaci. Moje v pohode staci a v porovnani s dvakrat tezsim SS (Rab Borealis) chrani proti vetru stejne nebo o neco lip. Vcera obcas foukalo hodne a byl jsem v ni v pohode.

Jo tak. Ono dost zalezi na mnozstvi izolace a vetruodolnosti. Obecne kdyz uz ti nestaci dve bezne vrstvy :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod milarepa » pon lis 1, 2021 20:34

jo, základní vrstvy jsou dobrá alchymie, jsem rád, že to mám konečně nějak celkově slušně pořešené :-)

jo, větrovku mám pertex quantum air, je skvělá, do svého limitu, kdy v ní začíná být zima, pak pod ní dám tu lehkou funkční flísku, velká přednost té větrovky je super prodyšnost, udýchá hodně ostré tempo, což velmi oceňuju.....a větruodolnost též není nejhorší.....jak jsem psal, od půlky dubna do půlky října do 2 000 m v ní funguju v naprostém komfortu. Jak to má tvá větrovka s prodyšností? V té své v pohodně i běhám.
Naposledy upravil milarepa dne úte lis 2, 2021 7:38, celkově upraveno 1
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 21:17

Pro mne ma optimalni pomer prodysnosti a vetruodolnosti. Na behani asi neni (nebeham), ale na rychlou chuzi do kopce v pohode. Mam jeste jednu o kus prodysnejsi a ted jsem si uvedomil, ze uz jsem ji nemel na sobe aspon rok. Protoze profoukava, zkousel jsem ji v Alpach a uz to nebylo ono, v lete mi obcas nestacila i kdyz bylo relativne teplo. Driv jsem to mel zas naopak, proti vetru chranila slusne, ale vetsi poceni neudychala. Kazdy to ale muze mit jinak, proste to chce hledat a najit si to nejlepsi.

Taky jsem mel jednu superprodysnou, Pertex EQ. Skvela, dokud nefoukalo, pak pro zmenu nepouzitelna. Citil jsem i slaby vitr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod milarepa » úte lis 2, 2021 7:53

tak je hlavně fajn, že v rámci možností máme přesně to, co potřebujeme pro své aktivity :-)

má stará větrovka slušně zadržela vítr, ale prodyšná byla podstatně méně, takže jsem se v ní při ostrém tempu v teplejším počasí rychle vařil

ten pertex quantum air od High Pointu mě ještě navíc mile překvapuje svou výdrží, je to má nejpoužívanější bunda, nešetřím ji, neustálá zátěž pod batohem, časté prodírání křovím mimo značky atd. a není to na ní vůbec znát, přitom to je takové "nic", velmi jemný materiál, celá váží 120 g, mám ji teď 2 sezónu a řekl bych, že takových minimálně 5 dalších v plné zátěži vydrží, spíše více :-), ta starší má sice asi 10 let, je furt v pohodě, ale používaná byla díky parametrům tak z 30% oproti té nové.
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte lis 2, 2021 11:07

mike píše:Ja teda okolo 10 stupnu premyslim, jestli zustat u PowerDry s kratkym nebo se prevlect do silnejsiho s dlouhym...
mike píše:Ja si teda v tehle dobe (pulka zari az pulka listopadu) beru do Alp tenke triko s kratkym, silnejsi s dlouhym, tenke merino s dlouhym na spani, ktere muzu v nouzi (mrzne) pouzit jako druhou vrtsvu. Membranovka je v batohu jako zaloha a na rana a vecery mam UL perovku.
mike píše:Koukam, ze je tady samy zimomrivec
Vidis miku, tady je ten Tvuj hlavny problem.
Ty jsi hodne hrejivy i potivy, nevadi Ti, kdyz Ti tahne chladny vzduch na krk a hrud, na hlave nesneses nic, max, pri velke zime a vetru Buff, ale zato musis mit v teple nohy (a prominutim) od zadku po kotnik. Chodis pomerne rychle, v zime, pokud mozno na sneznice, na kterych se vyradis a pouzivas to jako trenink na leto.
Jenze toto neni charakteristika bezneho cloveka v "normalnim pasmu" Gaussovho rozdeleni populace. A prave proto Tve protlacovani Tobe vyhovujiciho zpusobu obleceni jako to nejlepsi na svete pro vsechny lidi a snaha o zesmesneni nebo utlaceni jineho nazoru na to muze byt pro mnoho lidi az zdravi nebezpecna. Coz se Ti uz nekolikrat psalo, ale Ty to nechces vzit na vedomi.

Proto by mozna bylo fajn, kdyby ses prestal navazet do lidi, kterim vyhovuje nejaky jiny zpusob obleceni a drzel se tohoto:
milarepa píše:tak je hlavně fajn, že v rámci možností máme přesně to, co potřebujeme pro své aktivity :-)


BTW,
mike píše:To nevypada jako klasicka fliska, spis jako funkcni triko z trochu jineho materialu.
timto jsi jen zase ukazal, ze jsi ohledne nekterych materialu zamrzl hodne let nazad, bo toto JE normalni fliska :wink:

Stejne tak je zajimave, ze tak vychvalujes svuj "stary" Power Dry, ze nejenom odvadi vlhkost ale i udrzujet mikroklimu v pomerne velkem rozsahu teplot (ty to pises jinymi slovy ale toto je, o cem pises) spoluse silnym zatracovanim flisek. Nejak zapominas pritom, ze tato vlastnost vychazi prave ze zkusenosti Polartecu s flisovymi materialy a ze i konstrukce Power Dry z nich hodne tezi.

VVe skutecnosti nektere druhy Power Dry primo i obsahuji "mikrochomace" flisu (volnym okem to nevidis) a prave kvuli tomu skvele odvadi vlhkost a taky drzi lip teplo nez jenom nejjednodussi pletena verze Power Dry - a kupodivu tato verze s flisem je i tenci, lehci a vhodnejsi pro vysoce potive aktivity. Vubec bych se nedivil, kdyby Tvoje Zajo tricko bylo z tohoto materialu.
No a potom jsou tady verze, ktere jsou opravdu "flisem", jsou tlustejsi a teplejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte lis 2, 2021 13:10

jendakrupka píše:Moc se v těch zimních vychytávkách nevyznám a měl jsem za to, že Alpha je top.

Takže jsem měl představu nějaké Alpha bundy s termotrikem, přes kterou bych nahoře na kopci přehodil péřovou bundu (nebo možná jen vestu).


Je top, v závislosti na svrchním materiálu a u mě funguje přesně tak jak píšeš - akorát nedávám nahoře přes tu alphu nic, ale vyměním jí za zateplovačku (značku a materiál nebudu říkat, Mike je už tak slušně vytriggerovaný :D ).

Když je Alpha kombinovaná s blbě prodyšným materiálem je to na nasrání, proto se tak často kombinuje s PQA, který je sice proti větru hodně kompromisní, ale spolu s alphou tvoří tu nejlepší cestu pro vlhkost ven (při zachování tepelného komfortu), jakou znám. Důležité je, že toto platí i při stop and go trafficu. Podobný efekt u mě mají i silnější roláky kombinující syntetiku a merino (užité bez jakékoliv svrchní vrstvy navíc), i když tam je ta odolnost proti větru ještě o stupínek nižší - záleží samozřejmě na počasí.

mike píše:Code od HP mam, nic moc, hodi se akorat na leto, to ho pouzivam dost, ale jak je chladneji, tak je klasicky PowerDry o hodne lepsi.


Nejsou to náhodou zcela neporovnatelné materiály? Nebo je víc typů PD a něco mi uchází? CODE je zcela primitivní lehké syntetické triko na odvod potu, nic víc nic míň (manželka ho má, fajn, ale cena naprosto nesmyslná), Power Dry je velmi teplý a dobře dýchající materiál do o mnoho nižších teplot. Mám z PD triko od Mammuta, s celkem těsným gumovým lemem dole, na rukávech i na stojáčku. To má za následek to, že se to prostředí u těla "zamkne" a PD si s pomocí toho jemného gridu tam tu atmošku menedžuje po svém, a nutno říci dobře.
Naposledy upravil dkay dne úte lis 2, 2021 13:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte lis 2, 2021 13:18

mike píše:
Membranovy SS? :shock: Mel jsem, nikdy vic.


Bez pit zipů souhlas, s pit zipy dobrá a užitečná věc, co pokryje slušný rozsah venkovních podmínek bez velkých kompromisů v pohodlí. Pak je tu ještě segment vest, kde taky samozřejmě membránový SS dává smysl, protože není nebezpečí že skončíš ve skafandru.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte lis 2, 2021 14:51

dkay píše:Je top, v závislosti na svrchním materiálu a u mě funguje přesně tak jak píšeš.
...
Když je Alpha kombinovaná s blbě prodyšným materiálem je to na nasrání, proto se tak často kombinuje s PQA, který je sice proti větru hodně kompromisní, ale spolu s alphou tvoří tu nejlepší cestu pro vlhkost ven (při zachování tepelného komfortu), jakou znám.
Presne tak - jen bych k tomu dodal, ze kdo nezkusil, ten nevi a ani neuveri :wink:.

S tim PQA asi to tak bude, ja mam s P Microlightem, vetsinou je to skvele, ale obcas Microlight jednoduse uz nezvlada odvadet vlhkost, pricemz Alpha uplne v pohode. To potom konci tak, ze se vlhkost srazi na vnitrni strane Microlightu.
dkay píše:Nejsou to náhodou zcela neporovnatelné materiály? Nebo je víc typů PD a něco mi uchází?
Mike ma prvni verzi a ta je z Power Dry. Ale jo, Power Dry ma vice verzi, minimalne ctyri (tolik internich kodu jsem nasel na nejake nemecke strance) a kazda verze funguje trochu jinak, dokonce ma i jinou stavbu. Proste klasicky Polartec pod stejnym nazvem mas hodne odlisne materialy, vcetne funkcne ruzne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte lis 2, 2021 16:43

Ved to, pwdry ma vela verzii a kazdy material ma ine vlastnosti, ja mam pwdry od zaja ale tenke, mam z toho aj boxerky, tie funguju super, to tenke triko s kratkym rukavom vsak je asi prilis tenke, takze ze by nejak hrailo, to nemozem povedat, detto aj tie tenke od northfinder, pot odvadzaju, ale zeby hriali, alebo sa vytvarala nejaka mikroklima, to nie.

Alpha ako tu bolo spominane vyssie funguje najlepsie s niecim co dobre dycha, akonahle to uz nestaci odvadzat pot, ci microlight, alebo nieco menej pridusne, tak to straca svoju funkciu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte lis 2, 2021 16:56

dkay píše:Mám z PD triko od Mammuta, s celkem těsným gumovým lemem dole, na rukávech i na stojáčku. To má za následek to, že se to prostředí u těla "zamkne" a PD si s pomocí toho jemného gridu tam tu atmošku menedžuje po svém, a nutno říci dobře.
Ma to nejaky nazov, ze by som to niekde pozrel, je to hrubsie pwdry?
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte lis 2, 2021 17:52

ret255 píše:Ma to nejaky nazov, ze by som to niekde pozrel, je to hrubsie pwdry?


Název netuším, je to dost starý model, nevím ani jestli Mammut teď něco takového dělá. Tady je pár fotek ekvivalentního modelu tomu co máme s manželkou, máme jen jiné barvy: https://imgur.com/a/WDDqWfF

Je tam vidět že je to varianta Power Dry která de fakto tvoří dojem skoro "fleece", proto jsem se divil tomu srovnání s CODE od HP, bo manželka má tu současnou verzi z Delty a to je fakt diametrálně odlišný materiál

apuka píše:ja mam s P Microlightem, vetsinou je to skvele, ale obcas Microlight jednoduse uz nezvlada odvadet vlhkost, pricemz Alpha uplne v pohode. To potom konci tak, ze se vlhkost srazi na vnitrni strane Microlightu.
.

Tuhle zkušenost mám s tou Dynafitkou co jsem tu na jaře zmiňoval, nicméně nezatracuji ji kvůli tomu, protože třeba na kole v chladných měsících oceňuju vysokou gramáž Alphy na hrudi a důkladnou neprofouknutelnost víc než absolutní sucho a nějaký ten kondenzát přežiju... Když chci fakt luxusní odvod potu, beru Marmot s PQA.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte lis 2, 2021 18:10

dkay píše:Název netuším, je to dost starý model, nevím ani jestli Mammut teď něco takového dělá. Tady je pár fotek ekvivalentního modelu tomu co máme s manželkou, máme jen jiné barvy: https://imgur.com/a/WDDqWfF
Uplne presne identicky material mam doma od zaja, zateplovacie spodky a vzdy si hovorim keby som mal z tohto matrosa funkcie triko tak by to bolo super, su vazne teple, takze sa daju nosit iba do vecsich mrazov, ale paradne hreju a odvadzaju pot.
Ta hrejivost sa vsak vobec neda porovnat s tymi tenkymi pwdry trickami, tie vobec nehreju, ten matros sa uz asi urcite nevyraba, co je skoda.

Tu Marmot s PQA si myslel tu taku siroku bundu s volnym strihom co sa tu davnejsie preberala a ma ju tusim aj apuka a dalsi, co ma asi 60g tej alphy?
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte lis 2, 2021 21:06

ret255 píše:Uplne presne identicky material mam doma od zaja, zateplovacie spodky a vzdy si hovorim keby som mal z tohto matrosa funkcie triko tak by to bolo super, su vazne teple, takze sa daju nosit iba do vecsich mrazov, ale paradne hreju a odvadzaju pot.


Jo, je to vážně dost dobře funkční materiál.

ret255 píše:Ta hrejivost sa vsak vobec neda porovnat s tymi tenkymi pwdry trickami, tie vobec nehreju, ten matros sa uz asi urcite nevyraba, co je skoda.


Jestli z toho ještě teď někdo šije nevím, ale čas od času se pěkný kousek objeví na eBayi, chce to mít nastaveného vyhledávacího agenta a čekat na kus co za to stojí.

ret255 píše:Tu Marmot s PQA si myslel tu taku siroku bundu s volnym strihom co sa tu davnejsie preberala a ma ju tusim aj apuka a dalsi, co ma asi 60g tej alphy?


Ano, přesně. Já ji prodal kvůli tomu volnějšímu střihu a nechal si jen tu vestu, která je anatomičtější. Absence izolace na pažích mi moc nevadí. Jinak tahle kombinace materiálů se dá najít i jinde, jen v různých gramážích. Kamarád má Alpha Direct & PQA bundu od Rabu, ale ta má 125ku Alphu a to je podle mě moc - je to pak už jen zimní bunda, na podzim a na jaře pro intenzivnější pohyb nepoužitelné. A myslím že už ji Rab nedělá. Pěkně vypadají kousky od Norrony https://www.norrona.com/en-GB/products/ ... Text=alpha
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte lis 2, 2021 23:56

@jendakrupka: vyzkousel jsem si Xenair Light a dal jsem to do spravneho vlakna. Bunda je fajn, ale nevim, jestli pro tebe. Ma presne opacny problem, nez jsem cekal, je malo prodysna. Nedokazu posoudit, jak moc se potis nebo ne, zvazit to budes muset sam, ale ten muj puvodni predpoklad, na zaklade ktereho jsem ti ji doporucoval vyzkouset, neplati.

Jinak cerna vypada fakt dobre, ja cernou moc nemusim, ale tady bych ji bral.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » stř lis 3, 2021 0:05

milarepa píše:ten pertex quantum air od High Pointu mě ještě navíc mile překvapuje svou výdrží

Tohle je ciste o pocitu, se ti zda, ze to nemuze nic vydrzet a potrebujes neco silejsiho. Realne i velmi tenke materialy vydrzi hodne. V podstate to vubec neni potreba resit. Dokud je to PAD, PES se prosoupe. Klidne ti to vydrzi 10 a vice let casteho pouzivani. Vaha batohu taky nehraje roli, jak se nekteri boji.

Myslim bundy, kalhoty jsou neco jineho a hlavne macky potrhaji snad vsechno. Plus ostre sutry, kdyz si na ne nekde sednes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » stř lis 3, 2021 0:14

apuka píše:Vidis miku, tady je ten Tvuj hlavny problem.

Problem? Ze se dokazu oblekat tak, ze funguju ve velkem rozsahu teplot je problem? To je spis vyhoda, ne? Problem mas ty. S hlavou.

apuka píše:Ty jsi hodne hrejivy i potivy, nevadi Ti, kdyz Ti tahne chladny vzduch na krk a hrud...

S chapanim. Tohle je prave vysledek toho, jak se oblekam. Kdyz se klasicky navrstvim, tak je mi zima, jak ostatnim. To co pises, nedava smysl. Na jednu stranu jsem pry hodne hrejivy a na druhou lidi pisou, ze v mem obleceni by se uvarili. Chapu, ze si to clovek, co jen vrstvi, nedovede prestavit, ale prave proto to pisu.

apuka píše:Coz se Ti uz nekolikrat psalo, ale Ty to nechces vzit na vedomi.

Ono se psalo? Pises to ty, nestyd se. A ani kdyz to budes psat furt dokola, tak se to pravdou nestane.

apuka píše:Stejne tak je zajimave, ze tak vychvalujes svuj "stary" Power Dry, ze nejenom odvadi vlhkost ale i udrzujet mikroklimu v pomerne velkem rozsahu teplot (ty to pises jinymi slovy ale toto je, o cem pises) spoluse silnym zatracovanim flisek. Nejak zapominas pritom, ze tato vlastnost vychazi prave ze zkusenosti Polartecu s flisovymi materialy a ze i konstrukce Power Dry z nich hodne tezi.

OMG, to sis prave vycucal z prstu, jak je tvym otresnym zvykem. PowerDry, aspon ten puvodni, ma unikatni dvouvrstvou konstrukci a je s nama pres 20 let (prvni triko z nej jsem mel v roce 1998). V te dobe byly jen klasicke flisky, se kteryma nema spolecneho vubec nic.

apuka píše:VVe skutecnosti nektere druhy Power Dry primo i obsahuji "mikrochomace" flisu (volnym okem to nevidis)...

To sis nejspis taky vymyslel, ale to je fuk, nejlip funguje ten uplne puvodni PowerDry a nektere dalsi varianty s nim maji spolecny jen nazev.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení