Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 24, 2021 11:06

jedna zvddavostni - alpha musi idealne "dobre sedet a kopirovat telo" nebo je fuk jestli je to nepadnpuci pytel?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » stř lis 24, 2021 13:02

Normalni "cista" P Alpha nemuze "dobre sedet a kopirovat telo", protoze je prakticky neelasticka. V podstate funguje jak jako prvni vrstva, tak i jako druha.

Se nekde podivej na jeji konstrukci - mas tam mrizkovanou strukturu s velkymi oky a na ty chlupy PESu "uzaviaji" a "oteviraji" pri pohybu, cimz se tam doslova v(y)hani vzduch. Samozrejme, kdyz stojis, tak se ty chlupy prakticky nehybou, takze se vevnitr udrzuje teply vzduch.

Ja mam Marmot Alpha a to je teda docela pytlovita bunda, zvnejska je to Pertex Microlight - jiste poznas, ze ten je taky neelasticky. A funguje mi dobre - az kym se nezacnu potit tak, ze to v danych podminkach nedokaze udychat ten Microlight, to potom zustane vlhko az mokro mezi Microlightem a Alphou. Vevnitr je ale stale dobre.

Edit: Pokud mas nekde moznost si alespon na nejakou chvilku od nekoho neco s Alphou zkusit, udelej to. Nejlepsi je osobni zkusenost - ne kazdemu to musi vyhovovat a veci z nej jsou pomerne drahe na "jen zkouseni".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 24, 2021 13:23

jde mi o to zda je padnouci strih a velikost vyhoda a umocnuje vlastnosti nebo je to fuk. ptam se ze zvedavosti. jak su zvykla brat ty pansky veci jak mi byvaj obri v ramneou a v pase a do rukavu bych taky dala dve ruce... nekdy

tzn ne fakt nic nekupuju ale zda v tomto pripade neni nutny se bat panskych cisel nebo to nema smysl ani shanet a zkouset a pujcovat ze zvedavosti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » stř lis 24, 2021 13:38

apuka píše: je prakticky neelasticka. V podstate funguje jak jako prvni vrstva, tak i jako druha.

Si moc dobře nedokážu představit, jak mi může fungovat první vrstva, která absolutně nekopíruje moje tělo a visí ma mně jak pytel..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » stř lis 24, 2021 14:10

apuka píše:funguje mi dobre - az kym se nezacnu potit tak, ze to v danych podminkach nedokaze udychat ten Microlight, to potom zustane vlhko az mokro mezi Microlightem a Alphou. Vevnitr je ale stale dobre.
Microlight je na alphu malo priedusny, nemembranovy stredne hruby az hruby ss je lepsi. Taka tenka mikina s alphou 60-90g a na to ss by bola idealna kombiancia na prechodne obdobie. Najlepsie mi to funguje v kombinacii ten alpha natelnik, na to tenke pwdry s dlhym rukavom a na to ss, citil som sa v tom pohodlne do tych 5C, zo zaciatku sa musim zahriat, potom pride stav, ze sa zahrejem, zacnem sa trochu potit, no neprejdem do takeho stavu prehriatia, ale takeho prijemnejsieho pocitu regulovanej teploty, potom v takej regulovanej teplote citim trochu vlhky chrbat, ale neda sa to porovnat s tym ak by som mal pod tou ss iba nejake synteticke tricko, to by hned chladilo a urcite by to nedrzalo taku relativne prijemnu teplotu, to vsak co spominam funguje v priade, ze sa rychlejsie hybem, ak by som viac postaval, tak by v tom bola tiez zima.

V tej rab alpha direct som mal tiez pocit ze ked som sa zohrial, tak to zacalo dobre regulovat teplotu, no tento pocit mi vydrzal asi tak 20-30 min a potom prevladol pocit kumulovania vlkosti, ten microlight neodvadzal dostatocne vlhkost von.

Strih pri tom PA moze hrat tiez rolu do istej miery, aby to malo priamy kontakt z pokozkou na co najvecsej ploche, zaroven vsak aby to nebolo uplne upnute, ten natelnik by som si vedel predstavit o 1-2cm volnejsi, hlavne v pase a potom mat na tom nieco co to udycha. Ak by to bolo trochu volnejsie a na to si dam ss, ktory mi to pritisne k telu, tak by som v tom az taky problem nevidel, ak by vsak aj ta ss bola volnejsia, tak by to uz asi bol problem.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » stř lis 24, 2021 14:32

Etheric píše:Si moc dobře nedokážu představit, jak mi může fungovat první vrstva, která absolutně nekopíruje moje tělo a visí ma mně jak pytel..
Obavam se, ze si to nedokazes predstavit jen proto, ze mas jiste predstavy, ze prvni vrstva MUSI fungovat tak, ze odvede veskerou vlhkost.

Toto ale neni pravda - ona musi na/nad pokozkou udrzovat stale primerene (hodnota je trochu individualni) vlhke mikroklima. A toto Ti Alpha udela, na to nepotrebujes mit uple na tele. Samozrejme, pkud budes mit pytel o dve cisla vetsi, to je o necem jinem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » čtv lis 25, 2021 8:53

apuka píše:prvni vrstva MUSI fungovat tak, ze odvede veskerou vlhkost.

A co jinýho, má ju snad zadržovat? Nepoužívám vrstvení, nosím 2, max 2,5 vrstvy, první vrstva pro mě není nic jinýho, než lehká, technická vrstva pro odvod vlhkosti.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » čtv lis 25, 2021 9:03

@Etheric, v te me vete je dulezite slovicko "veskerou". Tak to nesmi fungovat, protoze jakmile na kuzi nebudes mit svoji mikroklimu (ktera vubec neni 0% vlhkosti), tak to nuti kuzi se vice potit (pokud organizmus ma z ceho). Mezi prvni vrstvou a pokozkou by mela zustat tenka vrstva vzduchu, kde se ma sanci to mikroklima vytvorit.

Proto obcas pisu, ze ty prilis upnute prvni vrstvy totalne odvadejici vlhkost mohou paradoxne pusobit presne opacne - budes se furt potit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » čtv lis 25, 2021 9:12

apuka píše:Tak to nesmi fungovat

Tak to ani fungovat nemůže, neexistuje materiál, kterej odvede absolutně všechnu vlhkost.
Vyloženě upnutý věci ala Harapes nenosím. Prostě se v tom necítím dobře. Mám rád athletic fit, kterej počítá s tvarem těla obrácený trojúhelník, přičemž to krásně kopíruje tělo bez toho, aby ho škrtilo. Už jiný než athletic fit věci jako první vrstvu nenosim, takto mi to funguje dokonale, ne jako ty volnější hadry, který jsou dole stejně široký, jako přes hrudník. U bundy to ničemu nevadí, ale u první vrstvy s tím mám dost problém
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod joko » čtv lis 25, 2021 14:21

Zdravim, mate niekto doma spike od tilaku? Premyslam ,ze skusim PA nakolko ho vzchvaluju do nebies. Teda rozmyslam nejaky hybrid DA Alpha alebo Tilak Spike alebo varianta vetrovky + alpha flisku rab alpha flash + tilak aira.

Co si o tom myslite? vdaka.
joko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 25, 2021 13:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » pát lis 26, 2021 2:17

To chce zkusit, mam da alpha vestu, jako zalozni a na beh. flash na chozeni nad nulou se ss nebo vetrovkou. Rab je asi univerzalnejsi, das na ni nejakou fajnovou svrchni vrstvu, kterou vyuzijes i v teplejsim obdobi samostatne. Taky ale ma velice uzky strih i rukavy, pozor na to.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod qwertz123 » pát lis 26, 2021 22:51

Měli jste někdo možnost vyzkoušet bundu Total Alpha Jacket od Highpointu?
https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html

Jak si poradí ten merino úplet na bocích a vnitřní straně rukávů při sněžení?
Naposledy upravil qwertz123 dne stř pro 1, 2021 18:36, celkově upraveno 1
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » sob lis 27, 2021 21:33

Dnes jsem se vydal na Lysou otestovat Rho LT a Alpha Flash. Svrchní vrsta OR Ferrosi. Při stoupání od Šance po žluté do krpálu to teda byl v 0C těžký teplotní overkill. Alpha byla svrchu jak po ranní rose, ale nebylo nic znát. Nahoře jsem udělal zastávku na svaćinu, nahodil jsem ještě Alpha vestu pod SS, ale nic naplat, když se to nestihne předem vyhřát, tak v -5C nic moc. Měl jsem ji nahodit už pod vrcholem. Jinak ale v pohodě a trvalý pocit sucha, žádné chození na hraně tepelného komfortu. U auta bylo vše suchý, i strečové thermic panely, nemyslím si, že by ten výrobek nějak táhly dolů. Lidi dnes cestovali různě, od holého těla, přes trička, SS až po zimní bundy.
EDIT: Při dešti pod mokrou membránovkou ty strečové panely na rukávech opravdu neschnou, narozdíl od Alphy.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte lis 30, 2021 12:38

Vie niekto aky je rozdiel medzi polartec alpha a alpha direct? Ja v tom mam stale gulas, alebo vyrobcovia maju.

Na zaciatku bola ta latka zasita medzi sendvic, teda nebolo ani vidiet ako to vyzera, je to taka sietova na latka a ma to nejake chumaciky? Ci je to iba sietovane?

Dotazoval som sa v tom santini, e co to vlastne mam ci alpha alebo alpha direct a oni odpisali, ze je to alpha.

Povodne som si myslel, ze je to 90g, teraz ked som to viac pozeral, to vyzera skor na 60g a nakoniec sa z toho vyklula alpha bez direct, ale ako rozoznam, ze je to alpha direct 60g alebo alpha bez direct, je v tom vobec nejaky rozdiel?
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte lis 30, 2021 13:05

Normalni Alpha by se nemela davat bez podsivky. Alpha Direct je prave s upravou, ktera ji umoznuje pouzivat bez podsivky, primo. Nevim, nevidel jsem vedle sebe jedno i druhe, ale odhadoval bych, ze u Alpha "bezdirect" budou chlupy tak, ze by se mohly zachytavat o obleceni - u Directu jsou upravene, aby se toto nestalo.

Ale rikam, to jen odhaduji, jak to je ve skutecnosti netusim. Vyrobci to moc casto nerozlisuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Vexo » úte lis 30, 2021 22:16

Ano, Alpha Direct je verze, kde minimalne jedna strana chlupatiny je obnazena. Alpha podle me je nadrazeny pojem, do ktereho muzou spadat ruzne druhy, hlavni je, ze je pouzita Alpha. Vedle toho se nekde na forech psalo, ze Alpha Direct mensi nez cca 90 neni urcena na samostatne pouziti, tzn. aspon z jedne strany dalsi latka.
Alpha s podsivkou se jiz delala pred Direct, viz napr. OR Deviator, ale potom se uchylili ke svoji vlastni synteticke izolaci pro aktivni pohyb VerticalX, na jejich webu zduvodnuji proc synt. izolace musi vice dychat.
Aby to nebylo jednoduche, Alpha Direct 120 u Rab Alpha Flash ma gramaz 178g/m2, zatimco Macpac Nitro ma gramaz jen 90g/m2 a taky je to direct, bez dalsich vrstev.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » stř pro 1, 2021 10:46

Tak Alpha Direct ma taky vice gramazi. Na strankach Rabu to se 120 bude asi preklep, resp. nejspise Ctrl-C+Ctrl-V z popisu neceho jineho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Krysha » stř pro 1, 2021 11:02

A já loni koupil Rab Alpha Flash Lite, který má cca 80g/m2 (odhad podle vzhledu - parametry nikde nepsali, např tady spekuluji ze je to mozna 60g/m2)
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod joko » úte pro 14, 2021 8:49

Ahojte, este som sa nejak nerozhodol lebo na kazdej bunde mi cosi vadi, nasiel som celkom slusny kompromis pre mna ak ozeliem stahovanie v spodnom leme. Dynafit hybrid alpha direct 90 + nejaky softshell/grid fleece link len netusim ako je to strihane, mate doma niekto bundy od nich, ci sa to nebude vyhrnat ,ked zdvihnem ruky. Je mi jasne ,ze najlepsie vyskusat ale momentalne nemam kde. Dakujem.
joko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 25, 2021 13:56

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod aksam » stř úno 16, 2022 9:03

V Nalehko mají novinku bundu Alpha Aspiring...https://www.nalehko.com/produkt/panska- ... -aspiring/
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte úno 22, 2022 13:58

Tak sa mi podarilo objednat to alpha brnenie od senchi designs z Oregonu(v decembri som sa pokusal o objednanie, no do minuty mali vypredane), som zvedavi ake to bude velkostne, odporucena mi bola velkost XL, no podla tabuliek to bude dost siroke, takze je mozne ze to bude potrebne zuzit, este pockat mesiac kym to dorazi, a aby to teda dorazilo(poslane USPS). https://www.instagram.com/senchi.designs/
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ntz » úte úno 22, 2022 14:19

me teda pripada ze ty SS bundy vubec nechrani, naopak je to dost nevkusny a muze to i spoustu lidi co potkate (hlavne v rakousku/nemecku/italii) urazit a ty Landovo runy a tyhle ostatni ptakoviny proti zime (a kovidu) nefungujou taky ... tot muj nazor - pokud ma nekdo jine zkusenosti, nechci je nikomu brat
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » úte úno 22, 2022 14:32

Co na SS bundě může urazit? Leda by na ní bylo napsáno SS ve formě dvou blesků, jinak netuším..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod adal » úte úno 22, 2022 14:50

aksam píše:V Nalehko mají novinku bundu Alpha Aspiring...https://www.nalehko.com/produkt/panska- ... -aspiring/

Vypadá opravdu hnusně, jak igelitový pytel. Možná to funkční bude, ale to bych na sebe asi nevzal :lol:
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod sobb » úte úno 22, 2022 14:57

Etheric: řekla bych, že to ze strany ntz byl pokus o nepříliš vydařený vtip :) Ale možná se mýlím a ještě nám objasní hlubší smysl svého příspěvku :wink:

Mimochodem, jaká je ta Alpha pocitově na tělo? Dá se to přirovnat k některému z flísů?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ntz » úte úno 22, 2022 15:55

sobb píše:Etheric: řekla bych, že to ze strany ntz byl pokus o nepříliš vydařený vtip :) ...


"neprilis vydareny" ?? to me mrzi .. ja sam sebe docela pobavil :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » úte úno 22, 2022 16:03

sobb píše:jaká je ta Alpha pocitově na tělo? Dá se to přirovnat k některému z flísů
Pro mne osobne prijde jako nejprijemnejsi ze vsech flisu, co znam (Polatrec Classic, Thermal Pro, WindPro, Classic Micro, par od Pontetorta). Jen nezapomen, pokud bys mel ciste z nej bundu, tak je to "docela derave" :-), patri na to v zime nejaka neprofukavejsi vrstva.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Etheric » úte úno 22, 2022 16:26

ntz píše:.. ja sam sebe docela pobavil :D

Když jsem název tohoto vlákna viděl poprvé, hned se mi vybavil ten dlouhý kabát, který mám doma mezi ostatními věcmi z války. Pravá SS bunda, váží asi tunu a v zimě bych v tom zmrz, ale vypadá fakt hustě 8)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte úno 22, 2022 18:10

ntz píše:"neprilis vydareny" ?? to me mrzi .. ja sam sebe docela pobavil :D

Aspon nekoho :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » úte úno 22, 2022 22:12

apuka píše:Pro mne osobne prijde jako nejprijemnejsi ze vsech flisu
Mozem potvrdit, navyse ak sa skombinuje s dobrou vrchnou vrstvou, dobre priedusnym ss, ktory je zaroven aj co to vetruodolny, tak je to super kombinacia.
Mne to najlepsie fungovalo jaro/jesen, kedze mam termoregulaciu aku mam, tak v zime radsej tepla apex/primaloft bunda.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení