Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod Krysha » úte led 19, 2021 18:14

V neděli bylo celkem mrazivo (když jsem vyrážel, tak -8°C a při návratu -13 °C), tak jsem zkusil vzít Rab Alpha Direct (pod ní Sensor double face s dlouhým rukávem) - dokud jsem šel s přítelkyní, tedy v klidném tempu, tak bylo příjemně, ale jakmile se odpojila a já začal stoupat a po chvíli musel nasadit sněžnice, tak jsem se při stoupání (cca 200 výškových metrů na 1,3km) docela zahřál a cítil vlhko, ale pořád v pohodě. Pak byl prošláplý úsek po rovince, takže sněžnice šly dolů a nasadil jsem je až po vystoupání a sestoupání dalších cca 200 výškových metrů opět jen na cca 1,5km tentokrát víceméně po rovince, poté pár km bez sněžnic prošlápnutým chodníčkem domů. Celkem 12,5km za 3:20 (2:47 pohybu) tedy 4,5km/h průměrná rychlost v pohybu, nastoupáno cca 575m. Doma triko suché, bunda zevnitř taky lehce vlhká, ale z venku totálně mokrá... Zima mi vůbec nebyla ani při návratu, kdy to bylo téměř jen z kopce.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte led 19, 2021 18:34

Krysha píše:Doma triko suché, bunda zevnitř taky lehce vlhká, ale z venku totálně mokrá...

To je naprosto normalni stav. Stejne se mi chova primaloftka na sneznicich, ale pri delsim sestupu uschne i zvenku. Kdyz neni extra vlhko. Podstatne ale je, ze vevnitr je sucho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » sob dub 10, 2021 11:39

mitau píše:PS: Existuje neco jako Marmot Alpha 60 s lepsim strihem? Mozna Patagonia Nano-air Hoody, ale to je cenove preci jen moc (bez slev povazuju Polartec Alpha za celkem drahou srandu i bez prirazky Patagucci). Vim, ze je to jina izolace, ale Alphy v nizke gramazi moc neni.


Sorry že probouzím tak staré vlákno, jenom jsem chtěl jako majitel obou variant Marmot Alpha 60 ve stejné velikosti (bunda i vesta) zmínit, že mě překvapilo o kolik volnější ta bunda je. Vesta sedí o dost lépe, není to takový pytel a není to jen tím že nemá rukávy - krk i boky jsou víc slim fit.

Takže pokud to je to co někomu vadí na té bundě a jinak mu MA60 vyhovuje a přežil by ty rukávy bez izolace (stejně nejsou tou Alphou pokryté celé), tak důrazně doporučuju některý z posledních kusů té vesty odchytit...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte kvě 4, 2021 19:12

Podělím se o zkušenosti s bundou Dynafit Elevation. https://www.rockpoint.cz/bunda-dynafit- ... lpha-m-jkt
Pokud byste ji hledali novou, už jich moc není (možná vůbec), já si sehnal totálně po haluzi na eBayi použitou prakticky bez známek opotřebení... #GearFreak \:D/

Když budete hledat současnou generaci, tak pozor, v Dynafitu se někdo zamyslel a přišel s geniálním nápadem tu bundu přejmenovat a původní název použít pro jinou. Aktuálně je to tedy Mezzalama https://www.dynafit.com/mezzalama-polar ... 0000071064 a Elevation je nějaká GTXka :roll: =D> Mimochodem, Mezzalama je skoro o 100g těžší! :((

K věci:

  • Svrchní materiál se jmenuje DYNAWINDBREAKER SUPER LIGHT 55 a přijde mi to jako na půl cesty od šusťáku k Pertexům. Šustí to méně než běžná šustka, má to matný finiš a je to příjemnější na omak. Prodyšnost nedosahuje úrovně Pertexu Quantum, který se s PA často kombinuje, ale za odměnu je ochrana proti větru opravdu důkladná. Nějaká vlhkost se mi zevnitř akumulovala, ale nebylo to kritické. Důležité je, že to nesaje a co neprodýchne ven, extrémně rychle schne pokud bundu sundáte.
  • Polartec Alpha je hodně inteligentně rozmístěn. Někdy jsou jím bundy pokryté (skoro) celé, což je podle mě velká chyba. V Dynafitu to zvládli, trochu víc si s tím pohráli v oblasti ramen a šíje a výsledek je trefa do černého. Zvlášť ten nápad na zádech tu linii izolace dát zhruba tam kde začíná batoh chválím. U Mezzalamy to zase pokonili a poryli izolací zbytečně velký kus zad a rukou, což asi také přispělo k vyšší váze.
  • PA je krytý podšívkou, což není úplně standard, ale mě to vyhovuje. Jednak ten hlavní materiál je tak lehký, že si tu podšívku mohli dovolit aniž by deklasovali UL zařazení tohohle kusu (260g na hybridní zateplovačku je solidní výkon) a druhak z mojí zkušenosti PA "pelichá", pokud je použitá nad vrstou oblečení, která ji "cuchá" a nemusí to ani být struhadlo na sýr.

Testováno dnes při ranním rychlosestupu z Lysé, windchill v 7:00 -9C (0C a 60 km/h nárazy). Pod ní jsem měl levný ale dobře funkční lehký syntetický rolák od Regatty a tílko z Moiry, směrem dolů jsem pak už postupně rozepínal, hřeje dost (ale nemusela celá dolů, protože na zádech je to jen větrovka). Ještě ji chci testnout při výstupu, ale to půjde téměř jistě až příští studenou sezónu.

Dynafit ani nikdo jiný mě za tuhle recenzi neplatil a žádné zvířátko nebylo zraněno během jejího psaní :D
Naposledy upravil dkay dne stř lis 23, 2022 11:58, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » úte kvě 4, 2021 19:22

:smt023 podstatne lepsi, nez ta "recenze" vetrovky, co jsi linkoval vcera ;-) Akorat jsem se kouknul na ten odkaz a zas necemu nerozumim:

The lightweight Elevation Polartec® Alpha® Jacket offers insulation for maximum achievements up to 2,000 meters.

Co se stane, kdyz v tom prekrocis 2000 m? :-k :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » úte kvě 4, 2021 20:37

mike píše:
Co se stane, kdyz v tom prekrocis 2000 m? :-k :twisted:


To tam určitě mají kvůli americkému trhu, aby se vyhli soudním přím s lidma co ve 2001 m.n.m. dostali rýmu :D
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » stř kvě 5, 2021 12:52

Spise je Dynafit hlavne lyzarska firma a ma svoje produktove linie, resp jejich pouziti usporadane mozna i podle nadmorske vysky. Neco jako nizina/pahorkatina/nizsi horske oblasti/vysoke horske oblasti... Nebo jinak receno taky lehky/mirny/stredni/tezky sport, nebo taky nejteplejsi/prumerne teple/chladnejsi/extremne chladne podminky. Nebo jako kategorie pohorek A - D.
Nerikam, ze je to smysluplne, ale nehledal bych v tom nic jineho.

dkay píše:Polartec Alpha je hodně inteligentně rozmístěn. Někdy jsou jím bundy pokryté (skoro) celé, což je podle mě velká chyba.
Vidis, podle mne je obrovska chyba prave to "inteligentni rozmistneni". Bo je to cele o absolutnim nepochopeni fungovani Alphy a tudiz zabitim jeji plne funkcnosti. Stejne tak, jako jeji "obalovani" do dvou vrstev Quantumu, jak se to delavalo na zacatku s ne-Direct verzemi.
Takto fakt debradujes Alphu a nebude fungovat moc dobre (s porovnani s tim, jak by mohla).
dkay píše:směrem dolů jsem pak už postupně rozepínal, hřeje dost (ale nemusela celá dolů, protože na zádech je to jen větrovka)
Prave to rozepinani je vec, ktera se s bundami z Alphy delat nema - samozrejme ale s "celoAlpha" bundama a ne s Quantumem. Jinak se zase jen degraduje.

Bohuzel, to je stejne jako se zateplenyma bundama, daji do toho 130g PL, tj. materialu je tam tak do -15 - a k tomu peofukujici bocni fleecove panely, ktere omezi pouziti bundy max do 0 stupnu, niz uz se klepe kosou. Argument, ze se takto lip odvetrava je uplne scestny. Kdyby to chteli pro bezce, tak tam daji prodysnejsi svrchni matros a 60 nebo 40g PL bez bocnych panelu. Bude to vazit ani ne pulku a pri behu bude stejne teple. Takto se bezec na hrudi a zadech prehriva, na bocich mu je zima a jeste taha zbytecnou vahu. A na obycejne chozeni je to na houby.

BTW, jsem uz vicekrat pouzival svoji Marmot Alpha (120g) pri vystupu/sestupu na Lysou, zkusenosti a podminky najdes nekde vys v tomto vlakne a musim rict, ze fungovala na jednicku - kdyz jsem ji nerozepnul. Pri rozepnuti se mi na mistech na trupu, kam se dostal studeny vzduch zacala na spodnim tricku srazet voda a ono z toho navlhlo. Pro zapnutem se to krasne dostalo ven a vevnitr bylo naprosto sucho a akurat teplo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » čtv kvě 6, 2021 9:30

apuka píše:Bohuzel, to je stejne jako se zateplenyma bundama, daji do toho 130g PL, tj. materialu je tam tak do -15 - a k tomu peofukujici bocni fleecove panely, ktere omezi pouziti bundy max do 0 stupnu, niz uz se klepe kosou. Argument, ze se takto lip odvetrava je uplne scestny. Kdyby to chteli pro bezce, tak tam daji prodysnejsi svrchni matros a 60 nebo 40g PL bez bocnych panelu.


Prodyšnější svrchní matroš a méně PL to nevytrhne, někomu prostě vyhovuje, když je ten rozdíl v zateplení určitých částí těla větší, s tím nehneš a ani Alpha není stříbrná kulka. Já mám v tomto dobrou zkušenost s High Point Flow 2.0. To bys ten argument mohl dotáhnout do logického důsledku a tvrdit, že vesty jsou zbytečný kus oblečení...

Pri rozepnuti se mi na mistech na trupu, kam se dostal studeny vzduch zacala na spodnim tricku srazet voda a ono z toho navlhlo.


Tohle ale není argument proti hybridním bundám, protože rozepnout bundu a spolehnout se jen na odpařování není to samé jako mít jiný materiál, který odvádí vlhkost. Zadruhé, při kritizování rozepínání musíš brát v úvahu kontext - je začátek května, když sestupuješ v 7 - 8 ráno z Lysé a už je slunce slušně venku, tak ty rozdíly v teplotách už jsou fakt velké -- v mém konkrétním případě dole cca +10C a menší vítr než nahoře.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » čtv kvě 6, 2021 12:57

@dkay, asi jsi to s rozepinanim uplne nepochopil. Jsem to podrobneji psal davneji. Kdyz tu bundu Alpha + Microlight jsem rozepnul (spise ze zvyku "preventivne", mel jsem tu bundu i PA prvnikrat na sobe), tak mi studeny vzduch (logicky) ochladil spodni tricko a na nem se zvenku srazila voda z odpareneho potu a byla mi tam potom zima a pod bundou na tech mistech nejakou dobu vlhko. Kdyz jsem bundu nerozepnul, tak se nikde nic pod bundou nesrazelo, spodni veci i PA byly uplne suche a ani jsem se nijak neprehrival - PA to doazala naprosto perfektne odvest.
O tyden pozdeji stejne obleceny, skoro na chlup stejne podminky na stejne ceste (na Lyse je meteostanice, dole teplomer v buse), ve stejny cas a za stejnou dobu, uz jsem se nerozepinal a byl jsem celou dobu v pohode.
dkay píše:o bys ten argument mohl dotáhnout do logického důsledku a tvrdit, že vesty jsou zbytečný kus oblečení
To se uz zase prekrucuje, co jsem psal. Ja jsem psal o bocnych panelech a hodne zatepleni vsude jinde, co je od vest na mile daleko. Neco jako DA Block, podobnych je spousta, Block tam ma alespon trochu teplejsi fleece. Zrovna ta ma 133g PL Silver, coz je opravdu na bundu do velke zimy. Ale ty bocny panely uz pri nule a hodne mirnem vetru nuti cloveka si pod ni neco oblect, pokud nedela vetsi aktivitu.
Pres ty bocny panely dokaze tahnout i na citlivejsi mista a prave proto jsem psal, ze je to nesmyslne reseni.
Zrovna u Blocku jeste je nesmyslne moc presiti, cimz DA radi tu bundu spise k designovym modnim vecem - jenze kazdym svem se snizuje tepelny komfort a na te bunde toho je tolik, ze uz jen to presiti degraduje tech 133 g PL Silveru tak na (mozna max) 100g. Tema bocnyma panelama to zase degradujes na neco jako "prumerny tepelny konfort" kolem 50 g te izolace.

Aby to nebylo jen o tom Blocku, manzelka ma podobnou bundu od Scotta, tam je 80g PL Silveru. Bunda mekkoucka, fajnoucka, dobre se nosi, ale - ty bocni podpazni panely (nejlepe videt na oranzove, ty modre casti mimo ramen) jsou udelane z hodne tenkeho flisu, profukaveho jako resetu a sahaji od prsou az za lopatky. V konecnem dusledku je bunda pouzitelna na bezne noseni tak to +10, v bezvetri mozna kratkodobe i +5. Ve vetru idealne +15-20 podle sily vetru. Jeji predchudce mel 40g PL Gold vsude, jen P Microlight a ne Airtastic, hralo to citelne vice - a vazilo asi 220 g (tato vazi asi 310-320g). Byla pouzitelne prakticky ve stejnych teplotach jako DA block.

To ochlazovani je prijemne, kdyz napr, behas, skialpujes, ..., ale zase to obrovske zatepleni je potom naprosto zbytecne, ten rozdil v komfortu na trupu a na bocich je hrozne markantni, a jak jsem psal, jakmile prestanes byt tak aktivni, tak je ten pocitovy rozdil jeste vetsi. Proste to nefunguje tak, ze prebytecne teplo se odvede na boky a naopak.A to jeste nepisu o tom, kdyz fuci.
Kdyby udelali bundu bez zbytecneho presivani s 60 g PL Silver, a jo, pokud chteji tak uzky elasticky flisovy pas na bocich, ale prekryty neprofukavou elastickou latkou, tak by ve vysledku mela bunda hodne podobne vlastnosti. Jen by vazila mozna pulku nebo 60%.

Ten HP je neco uplne jineho, to neni zateplena hybridni bunda, ale fliska se zateplenym predkem, kde to je vyslovene kvuli vetsi ochrane pred chladem zpusobenym vyssi rychlosti proudeni vzduchu pri behu, skialpech nebo na kole. Tam ta izolace a neprofuk jen kompenzuje ztraty tepla profouknutim vepredu. To je na dane ucely plne v poradku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » čtv kvě 6, 2021 14:41

apuka píše:To se uz zase prekrucuje, co jsem psal. Ja jsem psal o bocnych panelech a hodne zatepleni vsude jinde, co je od vest na mile daleko.


Nic nepřekrucuju, nic podobného jsi nenapsal. Psal jsi: "Kdyby to chteli pro bezce, tak tam daji prodysnejsi svrchni matros a 60 nebo 40g PL bez bocnych panelu. Bude to vazit ani ne pulku a pri behu bude stejne teple."

Z toho nijak nevyplývá, že jsi mluvil o ruzných gramážích izolace na různých místech. Obvinění z překrucování není trivka, prosím brzdi s tím.

Jinak jak už jsem tu psal, Marmot Alpha mám jako vestu (úžasný kus oblečení) a měl jsem ji i jako bundu a vím, že mi stejná intenzita izolace na celém těle (ta Alpha končí tuším až kousek od zápěstí) nevyhovovala.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » čtv kvě 6, 2021 16:05

dkay píše:Z toho nijak nevyplývá, že jsi mluvil o ruzných gramážích izolace na různých místech.
Ja TI nevim, bud jsem uplne idiot nebo nekdo neco spatne interpretuje. Kde jsem mel neco rict, z ceho by vyplynulo cokoliv o ruznych gramazich? Teda kdyz pises, ze z toho "nevyplyva, ze jsem mluvil o ruznych gramazich"... :((

Ja furt pisu o stejnomerne zateplenych bundach, jen s bocnymi flisovymi panely (to neni jina gramaz, to je uplne jiny material).

Ja bych byl docela rad, kdyby se reagovalo na to, co se napise a ne na neco jineho - to, promin, neni jen problem ted a Tvuj o mem prispevku, ale vseobecny, tykajici se reakce hodne lidi na prispevky kohokoliv
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod dkay » čtv kvě 6, 2021 20:04

apuka píše:Ja TI nevim, bud jsem uplne idiot nebo nekdo neco spatne interpretuje.


B je správně. Pojďme dát reset a vrátit se do bodu 0 (a nezapomenout že je to jako vždyz velké části o osobních nepřenositelných preferencích).

Ty tvrdíš že PA musí být všude aby to dobře fungovalo (PA hřál a odváděl pot k prodyšné vnější tkanině, tak jak to dobře umí). Já tvrdím, že není nic špatně na tom, když na méně kritických částech torza (nebo těch zahřívaných jinak) je něco co hřeje méně a zároveň to dobře dýchá, protože PA považuju za dost intenzivní izolaci a celo-PA mi nevyhovuje při výrazně aerobních aktivitách. Obzvlášť blbé je krytí PA na zádech, protože když PA připlácneš batohem, sebereš mu loft - tu hlavní fyzikální vlastnost, která ho dělá tak dobrým a je z něj jen zbytečný chuchvalec polyesteru.

Tvou větu "Proste to nefunguje tak, ze prebytecne teplo se odvede na boky a naopak." považuju za nepřípustnou banalizaci, protože byť se tam neděje žádné magické transportování tepla (a vlastně ani tím bych si nebyl tak jistý), tak - z mojí osobní zkušenosti - méně hřející krytí na méně kritických částech torza pomáhá držet subjektivní dojem zahřívání na uzdě.

Že to vadí ve větru... mno, tak to prostě je. Nemůžeš mít všechno. Buď jde vítr ze strany že je to jedno a nebo přes to hodíš další vrstvu, byť to je u bundy z PA hodně krají řešení. Nebo když víš že fučí, tak zvolíš komplet jiný setup. Nebo - když odhlédneme od PA a budem se bavit o hybridkách obecně - i ta méně izolující část může být větruvzdorná, viz. ta stará bunda od Northfejsu, co jsem linkoval v jiném vlákně.

Narážka na vesty uznávám, že nebyla správná. Vesta kryje torzo celé a nechává ruce, to je na jinou diskusi. Sorry.

Myslím, že jádro neshody tady asi je v tom, že ty tvrdíš že v obecné rovině vykrytí celé bundy izolací nižší gramáže je lepší než gramáž potenciálně vyšší v kombinaci s jinými materiály. Já si to nemyslím, resp. mi to osobně nevyhovuje, zvláště pokud se bavíme o tom že supím na vrchol. Na zateplení při stání na místě je pochopitelně chytření s hybridníma bundama zbytečné.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát kvě 7, 2021 15:11

Diky, takto to vypada mnohem lip :wink:.

Takze zase aby nedoslo k nedorozumeni. Ono je to cele, resp. v celku trochu slozitejsi, ale zkusim TI napsat svuj pohled (taky vetsina z toho uz tady napsane bylo). Hodne zjednoduseni, ale tak aby se princip dal pochopit.

Ano, PA podle mne by melo byt vsude - pokud je "uzavrena" ve vnejsi tkanine, tj. verze PA Direct, co muze byt vevnitr "navolno". Duvodu je nekolik, hned je uvedu. K pochopeni jeste poznamka - PA neni primarne urcena jako ciste izolacni vrstva na co nejlepsi zachyceni teploty, ale na udrzovani komfortni teploty pod ni v co nejmene menicim se stavu.

1) PA neni staticka izolace, ale "dynamicka" (nebo "aktivni") - a ve strukture mrizku s velkymi oky a delsi vlakna ("chlupy") fleecu ji neprekryvaji stale stejne- Kdyz se stoji, zustavaji na miste a "drzi" vzduchove bubliny, cimz vyrazne snizuji proudeni a difuzi (ta je sice pro odvod par, jenze plati jednoznacna formulka - cim vice odvedes vodni pary, tim vice odvedes vnitrni teplo). Kdyz se ale hybes, tak se vlakna hybou. cimz stridave zvetsuji a zmensuji "diry" pro ty bubliny, navic svojim pohybem je rozpohybuji, cimz vznikne vetsi proudeni a vetsi difuze. Cim rychleji se hybes, tim je tam ten pohyb a odvod tepla a vlhkosti vetsi.
PA neni strecova, proto obleceni z PA byva min "na telo" a zustava pod nim nejaka vrstva vzduchu mezi nim a telem/spodni vrstvou. Ten pohyb vlaken a cleho obleceni se projevi i v pohybu vzduchu uvnitr obleceni, pod bundou a proto se pri pohybu rozlozi (resp. spise rozvede proudenim) po cele te vrstve vzduchu. Tj. pokud se budes zhariva a potit napr. na hrudi a nebudes na brise, tak se ve vnitrku teplota a vlhkost srovnaji michanim vzduchu.

2) Mezi svrchnim materialem a PA zustane rel. vyrazna vrstva vzduchu. Samzrejme, tady je chladnejsi nez vevnitr, bo se ochlazuje zvnejska. Vyse popisovane proudeni pri pohybu, samozrejme, krome odvodu vzduchu zvnitrka musi fungovat i opacne, tj. chladnejsi vzduch se dostane dovnitr, do te vnitrni vrstvy vzduchu mezi PA a telem. Tim se ta vymena tepla a vlhkosti jeste zvyrazni.

Tyto dve veci odlisuji PA od flisky a i od beznych syntetickych izolaci - v tech nedochazi skoro k zadnemu proudeni pohybem, leda tak kdyz zafouka vitr. Odvod vlhkosti (a soucasne i tepla) se deje hlavne podel vlaken (coz samozrejme funguje i v PA) a vyrazne mene difuzi. Proto bezna synt. izolace zadrzi teplo vevnitr celkove lepe - ale bude jej drzet stale stejne, i odvod vlhkosti zustane cca stejny, max. se zvysi, kdyz bude vyssi vlhkost venvitr, ale toto zvyseni ma sve hranice. (Popravde receno, je tam jeste jeden aspekt, ale to momentalne neni tak dulezity.)
Bohuzel, casto se zda, ze sami vyrobci si nejsou vzdy vedomi, ze PA neni stejny typ izolace jako napr. Primaloft a svoje obleceni prezentuji stejne jako beznou zateplenou bundu. Netvrdim, ze k tomu neprispiva i marketingova masaz Polartecu :evil:.

Ale ted co se asi stane, kdyz zrusis ucelenou plochu PA materialu? Nekde ji das a nekde ne, kam nedas, nahradis ji elastickym materialem, aby bunda byla co nejvice k telu, bo bezne se pouziva "slim fit" aby se co nejlepe odvedla vlhkost.
No, podle mne se v prvni rade totalne prevrati cela soustava fungovani PA... Vlastne ji na danych mistech pouzijes jen jako trochu prodysnejsi beznou izolaci a napasuji to na pro ne bezne zname zpusoby pouziti a kombinaci. Timpadem ona ale nemuze, resp. muze jen v drasticky omezenem rozsahu fungovat tak, jak by mela. A Ty budes mit obleceni, ktere bude nekde fungovat nejak ale jinde uplne jinak a dokopy kdovi jak. Nevim o vyrobci takovych hybrydnich obleceni, ktery by se hloubeji venoval simulaci celkoveho fungovani.

Samozrejme, muze nekomu takove reseni vyhovovat. Ja jen rikam, ze je to degradace daneho (ne uplne levneho) materialu a pri trose "nestesti" se muze na nektere pouziti ta PA dokonce znehodnotit puvodni koncept, proste fungovat uplne jinak, jak se mysli. A, zase samozrejme, tady sehrava roli, ze se vyrobci snazi toto obleceni prezentovat pro co nejsirsi vrstvy - a ono to funguje trochu jinak, kdyz v tom nekdo napr. beha intenzivne nebo jen klidne prochazi se svou civavou po vecerech kolem baraku.

Co se tyce zad - nevim, mam batoh s kontaktnimi zadami a nikdy v PA bunde jsem nemel problem, ze bych se tam potil, resp. ze bych se potil vice nez v min zateplene bunde. Ale ani se mi nezdalo, ze by to tam bylo nejak moc utlaceno - ona ta mrizkova struktura PA taky neco dela... No a ted jsou v mode batohy se sitovanymi, resp, zakulacenymi vetranymi zadami, tak tam uz vubec nedochazi k utlaceni.

Ta banalizace transportovani tepla - to neni muj vymysl, to nekteri vyrobci a prodejci se takto vyjadruji a balamuti neznale kupce. Cimz se zase dostavame k vyrobcum a prodejcum jako vyse.

A taky ano, tvrdim, ze to, na co se ted vyuzivaji ty hybridy, kde mas nekde "zadnou" a hodne profukujici izolaci a jinde nesmyslne silnou izolaci, je taky blbe delane. A ze by stejneho nebo alespon hodne podobneho ucelu by mohli dosahnout pouzitim cele bundy izolaci nizsi gramazi, idealne nejakou izolaci, co se snazi byt "aktivni" (napodobovat PA v tom, ze vice propousti tepla a vlhkosti pri silne pohybu a min pri stati) v kombinaci s vhodnou svrchni vrstvou. A potom na nektere veci s takovymi hybridy, jako je Tebou spominany HP (nebo napr, Marmot Variant, co ma manzelka). Ale u vsech s presnejsim udanim, na jake cinnosti se to hodi a neprodavat je tak, ze je to idealni na vsechny pohybove aktivity. Ono je totiz hodne velky rozdil v potrebach tela, kdyz delas celodenni vylet a delas aktivitu "ode dveri ke dverim", tj. napr. vybehnes z domu/auta, ubehnes svoji trasu prakticky bez zastaveni a zastavis se az doma/u auta.
Potom to dopadne jako nekteri mi kolegove, kteri byli nejdrive nadseni, co za skvelou bundu koupili na behani - a za par dnu nadavali, ze je ta bunda k nicemu, bo v ni sli na celodenni vylet z malym deckem a totalne prochladli... Bo jim nikdo nerekl, ze v tech dvou cinnostech je sakramentsky rozdil na potrebne obleceni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod jendakrupka » pát říj 29, 2021 20:59

Ahoj, měl bych otázku na místní znalce. Polartec Alpha už nefrčí? Nebo jaký je důvod omezeného výběru na trhu? Kromě Dynafitu a Northfinderu už nemůžu nic moc najít :(

Víte někdo o zajímavé bundě s Alphou pro použití na zimní speed hiking? Potřeboval bych něco hřejivého a prodyšného pro rychlejší pohyb. Výše zmíněné mi nesedí, vyzkoušeno :(
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » pát říj 29, 2021 21:02

Jeste stale najdes na trhu docela dost ruznych bund s Alphou. Napr. Direct Aline jich ma dokonce ne jenom jednu.

Ale, bohuzel, narazis na ruzna "vylepseni" ve forme flisovych nebo jinych bocnych i jinych panelu a casti, cimz Alpha odsunou na uplne jine vyuziti, reps. nuti pracovat uplne jinak, nez by fungovat mela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pát říj 29, 2021 21:30

@jendakrupka: koukni na Rab Xenair: https://rab.equipment/eu/xenair-jacket, pripadne light verzi, ale ta bohuzel nema izolaci v podpazi #-o Prodysne by to melo byt dost, ale je to nove, zkusenost nikdo mit nebude. Muzes byt pokusny kralik :twisted:

jendakrupka píše: Polartec Alpha už nefrčí? Nebo jaký je důvod omezeného výběru na trhu?

Od zacatku to byl podradny material a jestli zmizi z trhu, tak jedine dobre :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod jendakrupka » pát říj 29, 2021 21:50

Proč podřadný? Jsou snad na tohle použití lepší alternativy?

Zkoušel jsem nedávno nějakou Terrex bundu s Primaloft Gold a pekelně to hřálo už při procházcce kolem domu. Neznám přesně parametry, ale podobnou bundu bych asi na výšlap ve svém tempu používat nemohl...

edit: Tohle ale bude asi úplně jiný Gold. A 250g ve verzi Light, to vypadá dobře. Jen je otázkou prodyšnost.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pát říj 29, 2021 22:13

Jo, jednu jsem ti dal vyse ;-) Prodysnost by mela byt velmi dobra, ja se spis bojim, ze bude az moc. Ta light verze by ti mela fungovat, jestli ti nevadi chybejici izolace v podpazi.

Jinak vzdycky zalezi na mnozstvi izolace, to je zasadni. PA je mizerny v tom, ze ma polovicni izolacni schopnost proti normalnim syntetikam, takze ho potrebujes dvojnasobek. Navic je tuhy a neprijemny. Proste varianta fleece a fleece je odpad ;-) A taky strasne zalezi na prodysnosti obaloveho materialu, vetsina primaloftek je nepouzitelnych, protoze je malo prodysny. Pertex Quantum Air by ale mel byt prodysny dost.

Jestli mas nekde blizko Nalehko, tak si ji tam muzes zajit osahat (Praha, Brno, Liberec, dostupnost maji na eshopu).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » sob říj 30, 2021 0:24

Polartec alpha je podla mna nepochopeny material, sam o sebe je to spica material, no niekto si zmyslel, ze z toho bude robit bundy, pritom ten material by vobec nemal byt pouzivany ako nahrada nejakej zateplovacej izolacie, mal by sa pouzivat skor ako prva termo teplo regulujuca vrstva na odvod vlhkosti, preco z toho nesiju termo je mi zahadou, pritom je to naj material na termoregulaciu a odvod potu. Skusam teraz druhym tyznom jeden alpha natelnik, moze to mat medzi 60-90g alphy a som milo prekvapeny, pouzivam to v kombinacii s dobre priedusnou bundou, pripadne ss.

Klucove je mat to na telo, aby to nebolo volne a hybat sa v tom, potom to funguje.
S alphou som mal aj zle skusenosti, ked som mal rab alpa direct, mala 125g alphy a myslel som si, ze bude fungovat na vsetko, ale jednak mala vrchny material z microlightu, ktory nie az tak dychal a za druhe bola mi volna(to ale bola moja chyba neodhadnutia velkosti) a tak vobec neplnila svoju funkciu na odvod potu, a za tretie 125g alphy je moc na jesen a jar, ok je to na zimu pod -5c.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » sob říj 30, 2021 0:29

Ten nekdo byl Polartec ;-) Chteli mit vlastni material jako konkurenci syntetickym izolacim a udelali okolo toho sileny marketingovy hype, ktery se na nekterych nenavratne podepsal :twisted:

To, co pises, zni zajimave, ale Polartec ma na tohle jine materialy, ktere funguji. PowerDry, PowerGrid, Delta... Jak je ten natelnik asi silny? Co mechanicka odolnost? Neumim si to moc predstavit. Dej odkaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod jendakrupka » sob říj 30, 2021 7:30

mike píše:Jo, jednu jsem ti dal vyse ;-) Prodysnost by mela byt velmi dobra, ja se spis bojim, ze bude az moc. Ta light verze by ti mela fungovat, jestli ti nevadi chybejici izolace v podpazi.


Ta Light verze vypadá právě parametrově a popisem hodně zajímavě. Jenže ty barvy jsou :vom:
Ale asi to zkusím objednat, protože jinak nic moc zajímavého nevidím.
Moc se v těch zimních vychytávkách nevyznám a měl jsem za to, že Alpha je top.
Teď chodím v klasické powerstretch mikině, přes kterou pořád sundávám a nasazuju bundu. Je to DuPont Sorona, ale přijde mi to stejné jako třeba Primaloft Black. Je to fajn, slušně prodyšné, ale stejně se v tom v kombinaci s PWS zapotím, je to moc teplé.
Takže jsem měl představu nějaké Alpha bundy s termotrikem, přes kterou bych nahoře na kopci přehodil péřovou bundu (nebo možná jen vestu).
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » sob říj 30, 2021 9:24

mike píše:To, co pises, zni zajimave, ale Polartec ma na tohle jine materialy, ktere funguji. PowerDry, PowerGrid, Delta... Jak je ten natelnik asi silny? Co mechanicka odolnost? Neumim si to moc predstavit. Dej odkaz.
Ja som potreboval termopradlo co by dobre odvazdalo pot, kedze mam vsak mozno blbu termoregulaciu, tak ten pot neodvadzalo dobre nic, lebo... to termo nehrialo, power dry nehreje, detto grid, delta netusim, a preto ak som nemal na sebe dostatok izolacie, tak to zostavalo stale na tele a stale boo citit neprijemne chladenie, pri alphe to je s pociatku tiez no po case sa to zrovna a zacne to hriat a odvazda to pot do dalsich vrstiev, plus ndokaze sa to nacucat vlhkostou takze stale je tam max taky vlhky pocit, ale nie mokry a studeny.
Obaval som sa ze to bude to iste ako pri tej rab, pripade tom sietovanom thermo brynje, no nastastie toto funguje.

Mechanicka odolnost? Nevies si to predstavit? Silne je to ako ked zoberies z nejakej bundy, ktora ma vnutri pocesany ten alpha direct uplet o hrubke asi 60-90g a urobis z toho natelnik. Pisu, ze je to alpha, neviem aky rozdiel je medzi alphou a alpha direct no ma to tiez tie chlpky ako mala rab alpha direct, akurat su mensie a nie je to take huste, plus su z oboch stran, vyzera to ako klasicky komunisticky bavlneny natelnik bez rukavou, akurat toto je z alphy a teda to vyzera ako chlpaty natelnik. Smolu maju vsak vsetci co maju hrudnik vecsi ako 105cm, a ani dlzkovo to nie je hitparada, je to robene idelane na ludi okolo 175cm, takze dlhsim to moze byt kratise, ako aj mne. Kedze je to alpha, tak to nie je elasticke, neda sa to natahovat, ale pevnostou by som povedal, ze je to pevne, pokial sa to teda pri vyzlekani neroztrhne, kedze je to trochu pasantnejsie. Pouzivam to priamo na telo a na to si obleciem tenke power dry od nortfinder a na to ss alebo tu adisu. V zime uvidim ci to bude fungovat aj pod tou yungay alebo to uz bude moc teple, ale asi skor ta druha moznost bude spravna.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » sob říj 30, 2021 18:17

A ten link? ;-) Jinak diky za popis, prijde mi to desive. Pripomnelo mi to telocvik na ZDS, cervene trenky a bily natelnik. Ty jsem vylozene nesnasel a prestal je nosit hned jak jsem trochu vyrostl. Pricemz ty bavlnene byly aspon trochu elasticke, neelasticky si ani nedovedu predstavit, to musi byt jak sveraci kazajka. Ale kdyz ti to vyhovuje.. ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » sob říj 30, 2021 18:25

jendakrupka píše:Jenže ty barvy jsou :vom:

:roll: jsi snad zenska? Minimalne cerna je v pohode.

jendakrupka píše:Teď chodím v klasické powerstretch mikině, přes kterou pořád sundávám a nasazuju bundu. Je to DuPont Sorona, ale přijde mi to stejné jako třeba Primaloft Black. Je to fajn, slušně prodyšné, ale stejně se v tom v kombinaci s PWS zapotím, je to moc teplé.

A co bys cekal? To je kombinace tak do -20. Navic kombinujes dve nekompatibilni technologie. PWS je na klasicke vrstveni, drzi teplo u tela a pot odvadi primo do dalsi vrstvy. Synteticka izolace naopak drzi teplo od tela dal a pot odvadi ve forme pary. Takze pod ni patri akorat fukcni triko, ktere odvede pot od tela a odparuje ho z povrchu.

Kdyz chces PWS, tak na to akorat tenkou vetrovku. Osobne pro PWS nemam vyuziti krome rukavic a ponozek na spani. Protoze drzi teplo u tela, takze ma docela maly rozsah komfortu, clovek se bud prehriva nebo mu je zima. Navic pot neodvadi nijak dobre.

jendakrupka píše:Takže jsem měl představu nějaké Alpha bundy s termotrikem, přes kterou bych nahoře na kopci přehodil péřovou bundu (nebo možná jen vestu).

Takhle by to melo fungovat se syntetickou izolaci, s PA uz hur. Zas je ale dobre necekat zazraky, zateplene bundy se reguluji zipem, pri spravne teplote staci par cm u krku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod jendakrupka » sob říj 30, 2021 22:37

mike píše:A co bys cekal? To je kombinace tak do -20. Navic kombinujes dve nekompatibilni technologie. PWS je na klasicke vrstveni, drzi teplo u tela a pot odvadi primo do dalsi vrstvy. Synteticka izolace naopak drzi teplo od tela dal a pot odvadi ve forme pary. Takze pod ni patri akorat fukcni triko, ktere odvede pot od tela a odparuje ho z povrchu.


Tak já tu powerstretchku nechci, ale nenašel jsem nic lepšího. Na léto jsem zkusil aspoň dvacet kousků, ale žádný z těch kosmických materiálu mě neuchvátil.

A jo, černá je v pohodě. Jenže já nerad chodím celý v černé. Mám černé kalhoty, boty, dokonce i většinu čepic... Možná to řeší jen ženské, to fakt nevím. Já bych bral spíš tu modrou, ale v Light ji nemají. Ale jak píšu, stejně to asi budu muset zkusit.
jendakrupka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon čer 8, 2020 18:08

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » sob říj 30, 2021 22:47

Jo, modra z nich vypada nejlip. Zkus a dej vedet, jak to dopadlo, jsem docela zvedavy. Nebyt chybejici izolace v podpazi, tak to taky udelam. Akorat mozna budes muset trochu zaexperimentovat s prvni vrstvou, synteticka izolace se chova trochu jinak, nez jsi asi zvykly. Lip, ale da se to zabit prave nevhodnym oblekanim pod ni. Pro zacatek to chce jedno funkcni triko, co dobre odvadi pot. Nic vic, zadne dalsi vrstvy. Kdyby ti byla zima, tak o neco silnejsi triko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » ned říj 31, 2021 10:35

Neviem aku mas velkost, no v anglickom ultralight obchode maju aj modru, aj zelenu, akurat velkost tusim max L. Ak nerad nakupujes v zahrtanici, tak je to zbytocna fobia.
https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk ... rab-xenair
Na ten ich air by som bol tiez zvedavy, lebo kolko vyrobcov tolko roznych parametrov toho pertexu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod apuka » ned říj 31, 2021 15:02

mike píše:Od zacatku to byl podradny material a jestli zmizi z trhu, tak jedine dobre
Slyseli jste neomylne slovo bozi. Amen
mike píše:koukni na Rab Xenair.../blabla o synt izolaci a prodysnosti vnejsiho materialu/
@jendakrupka: Ber reci mike o P Alpha (PA) jako uplne nerevlevantni. On ten material soudi podle 3-minutoveho (no dobre, mozna to bylo 5 minut, nevim) zkouseni jedne bundy v teple obchodu. Jinak nikdy nic z Alphy na sobe nemel.
Napodobne nema zadne zkusenosti s Primaloft Gold Active, takze bacha na ten Rab Xenair - tam je o dost jinak fungujici izolace nez klasicky PL Gold! Mike si furt mysli, ze to je cca to same, ale to opravdu neni pravda a jeho ocekavani mohou vyustit (hlavne u jinych lidi) ve velkem zklamani, bo tak kombinace PL Gold Active+P Quantum Air funguje podobne jako veci z PA, az na to, ze prilisna profouknutelnost P Quantum Air zvyraznuje slabiny teto formy izolace.

Vsechny mikove hodnoceni izolacnich jsou postavene jenom na jeho zkusenostech se svymi dvema (opravdu hoodne let starych) bund z (tehdejsi verze) Primaloftu Goldu, ani z toho materialu zadne jine bundy nemel a silnemu odporu vuce vsem flisovym a jinym izolacnym materialum Polartecu. Vice-mene se jeho postoj da shrnout tak, ze PL Gold je superspicka na vse a vsechno "hrejive" od Polartecu je nejvetsi smejd k vyhozeni.

Taky si vsimej, ze jeho hodnoceni i PL Gold bund a systemu tricko+izolacni bunda je zalozena na tom, co jemu vyhovuje a co proto musi kazdemu byt nejlepsi mozne. Vcetne toho, ze "regulace" tepla je u nej stazenim zipu, klidne i hodne. Navic pro nej je v poradku, ze se do kopce spotis a budes mit trochu mokro, bo cestou dolu se vsechno vysusi. Toto vsak zdaleka ne kazdem u vyhovuje.

O tom, jak PA funguje, jsi si mohl precist zkusenosti v tomto vlakne - jak ode mne, tak i jinych. Stejne tak i o nevyhodach, minimalne ja jsem nekolikrat psal, na co je PA chodna a na co ne. Proste na vsechno bez omezeni fungujici zimni obleceni do velkeho teplotniho rozsahu, jak na hodne aktivni vykon tak i na postavani nebo uplne klidnou chuzi jednoduse neexistuje - ani PA sama o sebe ani Primaloft to neni, at Ti rika, kdo chce co chce. Jen plati, ze PA dokaze udrzet nejaky tepelno-(ne)potivy standard v prubeho jednoho vyletu bez nutnosti prevlekani ve vetsim teplotnim rozsahu nez napr. i PL Gold Active, abych o standardnim PL Gold ani nemluvil. Jen se jednak musis hybat, bo jinak Ti z PA bunde teplo rychle vyprcha (neni vhodna pro postavani) a jednak hodne zavisi, jestli vnejsi material dokaze odvest veskerou vlhkost, ktera se pres PA dostane. Zase na druhe strane, kdyz das az moc predysny vnejsi material, tak Ti nebude drzet teplo skoro vubec, coz plati i o PL Gold Active. Coz je vetsinou problem te kombinace PL Gold Active+P Quantum Air. Jak si muzes jinde cist zkusenosti me zeny, tak i kdyz mas 133g izolace, ne to jeste 80/60.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod ret255 » ned říj 31, 2021 18:43

mike píše:A ten link? ;-)
Nech sa paci santini alpha baselayer
Maju dve varianty bielu a ciernu, zobral som obe aby sa to dalo striedat a na spanielskom trekkinn maju tu alphu vo vypredaji, tak ak chce niekto vyskusat ako funguje alpha a nechce kupovat celu bundu za 100-200€, tak toto je podla mna dobry kup, plus mozu to pouzivat v kombinacii inych vrstiev, ktore su lkepsie priedusne ako napr. pertex, akurat pozor na velkosti, xl/xxl je take slabe L.
Pouzivat alphu cisto iba ako izolaciu pri jej slabych tepelnych vlastnostiach pri statickom pouzivani je podla mna nezmysel, takto si ju mozem dat pod co chcem a nie som nicim obmedzovany.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Polartec Alpha a SS bundy pro klasicke vrstveni na zimu

Příspěvekod mike » pon lis 1, 2021 1:49

Diky. Vypada to hrozne, jako brneni. Podle tveho popisu asi nejen vypada ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení