Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: oblečenie do laponska v zime pre potivca

Příspěvekod dave1111 » ned lis 3, 2019 21:32

tsunami píše:Ahoj,
myslím že základ si člověk může načíst na netu, ale stejně se nevyhne osobnímu testování různých materiálů a kombinací. Osobně jsem si postupně začal míchat vrstvy z umělých vláken a merina.
Asi bych vybíral oblečení podle toho co vlastně budete dělat. "Turistika" je strašně široký pojem :-) Jak se budete pohybovat, jaké budete mít zázemí, s kým tam jedete, kde spíte? Podle toho bych volil oblečení.


no hej, ja práve zvažujem, že či tam vobec ísť s ohľadom na svoju neskúsenosť s takými podmienkami a z toho vyplývajúcu neschopnosť si vybrať oblečenie... Má to byť na snežniciach, cca 20 km denne, so sánkami, spanie pod strechou...
dave1111
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 3, 2019 19:23

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod booze » ned lis 3, 2019 21:52

Na pohyb potrebujes Moiru, ktera je pletena jako sitka. Je pomerne tkana na vysoko. Na to merino a na to tenky neprofuk (vetrovka, bojim se napsat softsHELLka, nebot pod tim ma kazdy zazity igelit). Hedvabne rukavice na ne izolovane rukavice. Buff satek nebo merino rukav. Lyzarske bryle.
Pokud zacne fucet, tak masku na ksicht a zeteplenou bundu.
Kalhoty necham na tobe.
Boty jsou otazka sama o sobe. Presel jsem na system wawrikove :prayer: Ti lahve a nahrivani/vysouseni bot.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » ned lis 3, 2019 22:23

@davee111: Myslim si, ze by bylo nejlepsi se dockat odpovedi od uzivatele sobb. Jen nevim, kde se ted toula a jestli ted chodi na forum, resp. kdy bude. Muzes zkusit napsat ji SZ. Asi ma ze vsech zdejsich lidi nejvetsi zkusenosti se Severem.
Nebo zkusit pohledat, co o tom napsala - tato tema se poruzne probiralo uz vicekrat, jen ne vzdy v tomto vlaknu (ale nevim uz ve kterem).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » ned lis 3, 2019 22:26

sobb se mi naposled ozvala z Rakouska pred par dny, uz jsou pomalu na ceste domu. Jestli si to teda nerozmysleli a neudelaji si zajizdku treba pres Recko :D Psat SZ ted nema cenu, ona se ozve, az bude doma. Najit si a procist starsi diskuse cenu ma.

BTW, ja si furt nejsem jisty, o cem je rec. Chtelo by to ocekavane teploty a vlhkost, ta tam nejspis bude velka, ale muzu se plest.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod dave1111 » pon lis 4, 2019 20:49

Ok, pohľadám jej príspevky aj wawrickov systém.

Pokiaľ ide o to o com je reč tak bohužiaľ tiež úplne neviem, keďže som takto na severe nikdy nebol, prečo aj zvažujem že sa na to pre tentokrát vykašlem. Teploty môžu byť okolo 0, taký priemer aj médiám je cca mínus 10 až mínus 17,môže byť do minus 30, ale to skôr v noci. No a vlhkosť...vraj nízka vďaka čomu je ten chlad lepší, ale keď sa dívam na históriu počasia na rôznych miestach v laponsku tak vidím humidity vždy pomerne vysokú, 80%, aj cez slnečné dni, tak neviem...
dave1111
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 3, 2019 19:23

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod sobb » pát lis 8, 2019 23:44

Pokusím se trochu poradit, ale hrozně moc věcí je v tomto individuálních.

Co se týče podmínek – v únoru může být na Severu docela zima (záleží kam jedete, Laponsko je veliké) – i okolo mínus čtyřiceti. Sice v noci, ale i přes den se teplota nemusí vyšplhat nad mínus třicet. Tohle jsme zažili i v březnu. Zároveň ale hrozí periody oteplení, kdy se teplota vyšplhá i nad nulu a bude sněhopršet či pršet. Hodně nepříjemné, zvlášť když vzápětí začne mrznout. Letos těchto oblev přišlo hned několik, počasí se bohužel dodrbává i na Severu. Tento rok jsme několikrát jeli v GTX bundě, jinak bychom byli durch od mokrého sněhu.

Co se týče vybavení – píšeš o spaní pod střechou. Pravděpodobně to budou vytápěné sruby, čímž se vše výrazně ulehčí, protože můžeš přes noc sušit. Tudíž bych se toho až tak nebála, stačí se pořádně vybavit.

Nezačnu oblečním, ale botama, ty jsou do velkých mrazů zásadní. Pořiď si dobré zateplené zimní boty. Výhodou je vyjímatelná vnitřní botička, snáze se suší. Stejně tak je výhodou aspoň částečná prodyšnost. Fini i další seveřani sice sami mnohdy chodí v gumákách s vnitřní botičkou, ale naše expediční zimní Hanwagy s neskrývanou závistí obdivovali.

S oblečením mohu jen popsat, co s úspěchem používáme my. Přičemž ani jeden z nás se za extrémně potícího se jedince nepovažuje. Ale vody i tak vyprodukujeme víc než dost. Ještě na okraj - píšeš o pohybu na sněžnicích jako o relativně nenáročné turistice. Může být a nemusí. Budeš-li se bořit v hlubočáku, za sebou táhnout naložený pulk a případně ještě k tomu stoupat do kopce, tak se nejspíš řádně zliješ.

Naše vrstvy do těch mínus čtyřiceti vypadají zhruba takto: tílko umělina, double face spodní prádlo – vespod umělina nahoře merino, PWS mikina, Polartec 200 fleece, zateplovací vesta umělina, a na to v případě úplného nepohybu ještě teplá péřovka. Panáček Michelin hadra :lol: Ale takto se dá za slušného počasí v pohodě vydržet i celý den skoro bez pohybu při teplotě pod mínus třicet.
Při aktivním pohybu se dá zůstat v jedné z mikin, případně doplnit větrovkou. Při velmi nízkých teplotách je důležité se co nejméně zpotit, proto je třeba vrstvy regulovat.

Rukavice tenká umělina, přes ně palčáky nebo teplé prsťáky, závisí na teplotě a činnosti. V případě potřeby péřové palčáky.

Teplé merinové podkolenky, osvědčily se nám Point6 Expedition Tech.

Na spodní části těla druhá část DF kompletku, na ně další, teplejší podvlíkačky a nahoru buď šusťáky anebo hrubé membránové kalhoty v případě naprosté sloty.
Na hlavu kukla, čepice, kapuce, dle potřeby. Do vánice lyžařské brýle.

Tyhle vrstvy se dají různě kombinovat. Že je mráz ještě nutně neznamená, že Ti při pohybu bude zima. Horší je vítr anebo vlhkost. Letos jsme měli výrazně tepleji než loňský rok (ani v noci nešly teploty pod mínus třicet), proto část oblečení zůstala nevyužita, třeba péřové rukavice jsme ani neoblíkli. Ale je dobrý to s sebou mít.

Kam vlastně jedete? Pokud je to některá z rovinatějších částí Laponska, tak bych místo sněžnic doporučovala raději přibalit lyže.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod booze » pát lis 15, 2019 21:07

Muzes rozvest tu umelou vestu prosim? Ja davam PWS, zeteplenou vestu a pak na to dalsi vrstu v pripade zimy.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod sobb » sob lis 16, 2019 0:19

Mám Pinguiní Glimmer Vest plněnou BHB Synthetic Down. Docela mě nadchla a stala se oblíbencem.
Laďa, jakožto teplokrevnější jedinec ale tuto vrstvu buď zcela vynechává anebo v ní používá mnohem tenčí běžkařskou Swix.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » sob lis 23, 2019 15:31

sobb píše:Tento rok jsme několikrát jeli v GTX bundě, jinak bychom byli durch od mokrého sněhu.

sobb píše:Na spodní části těla druhá část DF kompletku, na ně další, teplejší podvlíkačky a nahoru buď šusťáky anebo hrubé membránové kalhoty v případě naprosté sloty.

jojo, já používám v zimě vždy komplet membránu, i když se to tady některým nezdá, od té doby co je na trhu GTX Active, tak je to pro mě na zimu jasná volba

já na chození preferuji zásadně umělotinu, já mam na sobě na chození na těžko v zimě viz níže:

na těle:
0°C až -15°C, funkční prádlo CoolMax nebo TG 900, různě kombinuji scampolo, triko krátký rukáv, triko dlouhý rukáv, na to Tilak Femund (Polartec Power Stretch), na to membránovou bundu Tilak Attack (GTX Active)
-15°C až -30°C, funkční prádlo CoolMax nebo TG 900, různě kombinuji scampolo, triko krátký rukáv, triko dlouhý rukáv, na to Tilak Serak (Polartec Power Stretch), na to Tilak Femund (Polartec Power Stretch), na to membránovou bundu Tilak Attack (GTX Active)

na nohách:
0°C až -15°C, spodky CoolMax nebo TG 900, na to membránové kalhoty High Point Free Fall (BlocVent)
-15°C až -30°C, spodky Tilak Serak (Polartec Power Stretch), na to membránové kalhoty High Point Free Fall (BlocVent)
u membránových kalhot uvažuji po cca 8 letech o něčem lepším, nejradši bych koupil robustnější GTX Active, ale ty žádné nenacházím, druhá volba by byli High Point Protector

ponožky a boty:
0°C až -30°C, vnitřní ponožky PrimaLoft Lorpen T3 Heavy Trekker, venkovní ponožky vlněné Bridgedale WoolFusion Summit, boty La Sportiva Trango Ice Cube, chtělo by to boty s vyjímatelnou vnitřní botičkou, ale bohužel neexistují cca B/C boty plasťáky (hadráky bez kůže) s vyjímatelnou vnitřní botičkou

na ruce:
0°C až -5°C, rukavice Gore Road GTX
-5°C až -10°C, rukavice Mammut Expert Pro Glove
-10°C až -20°C, rukavice Direct Alpine Thermo Mitt
-20°C až -30°C, rukavice SirJoseph 8000 Down
rukavice beru dvoje z uvedených, případně je měním dle teplot

na hlavu:
0°C až -20°C, stačí kapuce co je na Tilak Femund (Polartec Power Stretch), nebo případně když víc foukne, tak kapuce co je na membránové bundě Tilak Attack (GTX Active)
-20°C až -30°C, nasazuji pod kapuci čepici (Polartec Power Stretch)

při delším zastavení oblékám péřovku:
0°C až -15°C, Sir Joseph Koteka II, má 150 g 800 ciun peří
-15°C až -30°C, Sir Joseph Koteka I, má 230 g 800 ciun peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » sob lis 23, 2019 16:37

fps píše:u membránových kalhot uvažuji po cca 8 letech o něčem lepším, nejradši bych koupil robustnější GTX Active, ale ty žádné nenacházím
Na trhu (i dostopne v obhcodech v CR) je hafo kalhot z GTX Active.
Pokud to ale myslis tak, ze se Ti vsechny zdaji malo robustni, tak mas pravdu. Nezapominej, ze primo z pozadavku Gore plyne, ze GTX Active veci musi mit svrchni material max. 30d! V nejakem vyprodeji mozna jeste narazis mna starsi kalhoty z doby, kdy jeste mohlo byt i 40d - ale soucasna verze GTX Active by mela byt prodysnejsi, navic s C-Knitem zevnitr, co jeste zvysuje odvod vlhkosti.
V pripade, ze jsem to dobre pochopil, mas u GTX jedinou volbu GTX Pro, v tomto pripade spise mene robustne (i tak budou robustnejsi nez nejrobustnejsi Active).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod booze » sob lis 23, 2019 20:50

fps píše:vnitřní ponožky PrimaLoft Lorpen T3 Heavy Trekker,

Jak rychle zesmradnou?
fps píše:bohužel neexistují cca B/C boty plasťáky (hadráky bez kůže) s vyjímatelnou vnitřní botičkou

Nedela neco nahodou Arcteryx? :-k
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » sob lis 23, 2019 21:18

Ano, Arcteryx Bora 2, ma dva druhy vnitrnych boticek - normalni GTX a zateplene GTX.
Pred cca hodinou a pul jsem videl v Rockpointu Garmont G-Radical. To by mohly byt presne boty podle gusta fps - plastaky, vyjimatelna boticka a odhaduji (ale pouze na zaklade "rucniho zkouseni"), rozhodne nejsou tvrdsi nez LS Cuby, ani Trango aji Ice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » sob lis 23, 2019 23:28

fps píše:vnitřní ponožky PrimaLoft Lorpen T3 Heavy Trekker

Ty co odkazujes nemaji Primaloft. Mam je, teda panske a svetle a Primaloft tam fakt neni, pouzivam je i v lete.

@booze: ty moje zasmradaji normalne jako libovolna jina umelina. Tj. po jednom dni to jeste jde, po druhem uz moc ne a po tretim padaji ptaci za letu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod booze » ned lis 24, 2019 3:51

Tak primaloftove ponozky me zaujaly, ale resim smrad. Ve vlnenych mi nohy nesmrdi, ale v umelych hrozne po dvou dnech.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » ned lis 24, 2019 8:27

Miku, ty Lorpeny jsou kombinace merina a Primaloft Yarn. To neni "klasicky" PL jako v bundach, ale spise neco jako prize z jejich vlaken. Nemusis to vubec "citit", hlavne v te kombinaci s merinem.
Mimochodem je (uz starsi) mam taky, pouzivam obcas jako svrchne ponozky a klidne takto vydrzi nekolik dnu bez prilis velkeho smradu. Ale ani BD Summit ani Smartwooly Heavy to v tomto smeru nejsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » ned lis 24, 2019 20:45

Vim, jak vypada Primaloft v ponozkach. Tyhle ale mam a ve slozeni neni. Ledaze by mely vic verzi, ale u tehle slozeni nevidim. Mam pocit, ze Lorpeny s Primaloftem se jmenovaly trochu jinak.

@booze: smrad je vlastnost ponozek z umeliny (a tvych prisernych nohou ;-)), s tim nic neudelas. Kdyz chces mensi smrad, potrebujes vlnu a nemusi ji byt 100 %.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » ned lis 24, 2019 21:06

mike píše:Tyhle ale mam a ve slozeni neni. Ledaze by mely vic verzi, ale u tehle slozeni nevidim.
Tak se nekoukej na slozeni u Hudy ale u vyrobce...
50% Primaloft® Eco Polyester Yarn, 25% Merino, 15% Nylon, 10% EA. Lycra®

Cimz se vubec nevylucuje, ze v minulosti tam PL Yarn nebyl...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » ned lis 24, 2019 21:23

Hmm, aha, dohledal jsem, ze mam tyhle: T3 All Season Trekker a u vyrobce jsem je uz nenasel. OK, beru zpet, zmatlo mne to jejich My vsichni jsme T3 :roll:

Tady je teda 25 % merina, to by boozemu nemusely tak smrdet nohy ;-)

Jinak docela vazne zvazuju jako vnitrni ponozky Darn Tough (odkazy v bezeckem vlakne). Jednak jsou fakt solidni a jednak mi prijde, ze smrdi ze vsech ponozek, co jsem dosud mel, nejmin. Vcetne BD Summitu a Trekkeru. Akorat... vyber u Petera je aktualne dost maly, vyprodano. Psal jsem mu a pry ma potize s distributorem, nemuze z nej dalsi dostat :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Pierre111 » pon lis 25, 2019 9:25

Jak psal APuka Arcteryx dělá zateplené měkčí boty. Bora 2 jsou opravdu dost měkké na normální chození, jak jsou teplé netuším. Acrux AR taky nejsou moc tvrdé, rozhodně měkčí než LaS G5 a LaS G2. K tomu jsou velmi teplé a opravdu vodotěsné. Já měl bohužel vadný kus, kde se začala odlepovat podrážka. Reklamace v pohodě uznána. Pak mě na nich ještě vadila pro moje použití nedostatečná odolnost špičky. Návlek taky není zrovna super odolný. Škoda, jinak to byly super boty. Jelikož žádné podobné nejsou, možná je koupím znovu.

Garmont G Radical GTX bohužel nejsou zateplené a ta vnitřní botička je spíš taková "botička". Nevím kdo tu blbost vymyslel, ale ta botička má ustřiženou špičku !!! Ze začátku se mi líbily, po prohlédnutí, ale následovalo zklamání.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » pon lis 25, 2019 11:58

Ja mel na nohou (jen na zkouseni) Bora Leather (prvni generaci, ktera mela jeste "prilepenou" nevyndavaci boticku). Ta mi prisla, ze by fps mohlo sedet, zdalo se mi, ze kotnik drzi dobre a podrazka tak mirne tvrdsi B-cko. Ale jak rikam - mel jsem to jen v obchode a asi 5 minut.
Ta ustrizena spicka u Garmontu je fakt sila, to jsem si vubec nevsiml (botu jsem mel jenom v rukou a vevnitr jsem jen zkousel, jestli je boticka vyndavaci, strcit dopredu me nenapadlo). Dalsi ukazka, jak zmrsit neco, co by mohlo byt super... :twisted: Ale oni urcite maji nejak super oduvodnene, proc... Hlavne, ze se odlisujeme od konkurence. ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » pát lis 29, 2019 19:19

booze píše:Jak rychle zesmradnou?
Nedela neco nahodou Arcteryx? :-k

- mně nohy skoro nesmrdí, PrimaLoft Lorpen T3 Heavy Trekker mi nezasmrádli ani po 6 dnech používání na těžko, já je používám jen když už je pod nulou, takže se nohy v minusových teplotách ani moc nepotí
- dle mně dělá Arc'teryx buďto Béčka Bora2, nebo Céčka Arc'teryx Acrux AR Mountaineering, žádné B/Céčka bohužel neděla
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » pát lis 29, 2019 19:33

apuka píše:Pred cca hodinou a pul jsem videl v Rockpointu Garmont G-Radical.

tak ty mají dle mně tři zásadní nedostatky:
- vyjímatelná vnitřní botička není přes prsty, což je ta nejdůležitější část na nohou která má byt zateplená
- nemají integrované návleky tak jako třeba La Sportiva Trango Ice Cube, úplně nesnáším nasazování návleků na boty když mám zmrzlé prsty, jak si člověk jednou zvykne na integrované návleky na botách, tak už nikdy více samostatné návleky na boty
- mají nesmyslné zavazování ale Salomon
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Standa63 » ned bře 22, 2020 8:53

Při tom nadměrném pocení, u té Moiry by mě zajímalo, co je lepší, zda TG 900 nebo Ultralight? Zda obě mají totožné vlastnosti?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.
Standa63
účastník
účastník
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon lis 26, 2012 0:11

Předchozí

Zpět na Oblečení