Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 10:46

Ahoj,
jestli tu nekdo zkuseny ma stejny problem a prisel na nejlepsi kombinaci vybaveni/obleceni do vysokych hor v zime pro narocny vystup pro extremne poticiho se cloveka, byl bych rad, kdyby mi tu doporucil, co vse v jakych vrstvach si poridit.

Fyzicky na tom nejsem spatne, takze nemam problem vyslapnout narocne treky i v dobrem tempu, ale jsem omezen tim, ze se extremne potim. Proto s sebou musim nosit na popruhu batohu rucnik, kterym se prubezne otiram, jinak bych to proste nedal. V lete, na podzim, se to da zvladnout, ale co v mraze, silnem vetru? Propoceny rucnik mi zmrznul na kamen, spodni vrstvy jsou mokre a clovek se pak nemuze zastavit, aby nebyla zima. Predpokladam, ze dnes ve svete plnem modernich uzasnych materialu existuje reseni. Nebo se vsichni ti profici v Himalajich nepoti?

Na porizovaci cene mi az tak nesejde, spis na ucinnosti a komfortu (pripadne variabilite vrstev pro ruzne podminky), abych si zimni vystupy konecne i uzil. Mate nekdo reseni? (treba i na konkretni produkty, materialy - s odkazy)

Diky za radu.
Jindra
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod wawrik » pon pro 11, 2017 10:51

jinkolar píše:Nebo se vsichni ti profici v Himalajich nepoti?
Poradiť ti neviem, ale Himaláje nie sú dobré porovnanie. Po prvé je tam väčšinou dosť sucho, takže sa cez vhodne priedušné vrstvy pot veľmi dobre odparuje, ale hlavne - čím si vyššie, tým ideš kvôli menšiemu množstvu kyslíku pomalšie, takže sa aj menej potíš.

To len na osvetlenie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 10:57

Tohle ja samozrejme chapu, byla to nadsazka. Pro opravdove znalce zrejme zcestna. :)
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Kiszoun » pon pro 11, 2017 11:02

Zdarec,
Chtělo by to info, v čem chodíš teď, abychom se měli od čeho odpíchnout :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 11:09

Kiszoun píše:Zdarec,
Chtělo by to info, v čem chodíš teď, abychom se měli od čeho odpíchnout :D

No, klasicky obycejny veci, termopradlo, funcni tricko, fleece, softshell, nebo primo zimni bunda. Vetsina veci nakoupena treba deset let zpet, ale nebyly to ty nejlevnejsi kousky. Spis se odpichnete od informace, ze se opravdu hodne potim, vice, nez ostatni, ktery se stejnou vybavou jsou uplne v pohode, zatimco ja menim za turu 3 tricka. Proste v navrhu vhodne vybavy vychazejte z faktu, ze to je pro extremne poticiho se cloveka na narocne ture do hor v mraze a silnem vetru, aby tam byl schopen fungovat. Vybava, jakou mam ted, je irelevantni. Chci vse nove. Diky za zajem.
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mitau » pon pro 11, 2017 11:29

Chapu tvuj pohled na vec, ale kazdy jsme jiny a kazdemu vyhovuje neco jin nepotim, tak nedokazu tak moc poradit, ale minimalne na podzim bych rekl, ze v samotnem tricku by ses nespotil, takze je to spis o vychytani vrstev a oblekani se na dolni hranici teplotniho komfortu. Kazdy potrebuje trochu jinak velke mnozstvi zatepleni, proto nikdo nedokaze dat konkretni radu, co presne vyzkouset. Napr. pred deseti lety se softshelly (a to i ty kvalitni) delaly hlavne tlustsi a hure prodysne. Stejne tak zimni bunda muze predstavovat cokoli.
Na podzim by ti podle me nejlepe vyhovovalo funkcni triko a dobra vetrovka - na to zkus pohledat prispevky od uzivatele "mike", kde srovnava Pertex Microlight, Direct Alpine Tornado a Pertex Equilibrium. Pro tebe by neco jako Pertex Equilibrium nemusela byt spatna volba. Z fleecu mohu za sebe doporucit silnejsi vetsi z materialu Polartec Power Grid. Kombinace triko, mikina, vetrovka podle me staci na aktivni slapani do kopce i v zime. Na druhou stranu jini nedaji dopustit na kombinaci trika a zateplene bundy a to jim pry vyhovuje na velke rozpeti zimnich teplot. Ze zimnich zateplenych bund zkus hledat neco o Polartec Alpha, coz ja material, ktery by mel byt prodysnejsi nez beznejsi Primaloft. Na druhou stranu tolik nehreje (v pomeru k vaze izolace) a prodysnost se da snadno pokazit tim, ze to vyrobce zabali do hure prodysneho materialu nez je izolace. Nejaka povedena bunda z Prialoftu Alpha se tu myslim mocnediskutovala, ale treba nekdo poradi.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 11:48

mitau píše:...minimalne na podzim bych rekl, ze v samotnem tricku by ses nespotil.

To je prave to, ze spotil, jakmile jdu do narocnejsi fyzicke aktivity, tak se potim i kdyz jsem v chladu. A i kdyz me ta cinnost neunavi a jsem schopen takhle makat hodiny, tak se potim. Proto bych si spis predstavoval nejaky idealni vrstveni, aby prvni vrstva dokonale pot odvadela, druha to nasala, nebo odvedla dal nevim ... a cele to bylo odolne proti vetru a pripadne zime.

Ale urcite diky moc za tipy, podivam se na ne a prostuduju si to, jestli by mi to nemohlo vyhovovat.

A to, ze vam po cele, tvari, nose steka pot, to taky neni prijemne, a proto s sebou taham ten rucnik. Nebo mozna mit vice cepic a celenek a propocenou vzdy vymenit za suchou, nebo na to je taky nejaky figl? Mit na nose treba bryle, tak jsem bezradnej.
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Kiszoun » pon pro 11, 2017 12:01

Zkusil bychna zimu něco takového https://www.hudy.cz/bundy_panske/direct ... e-red.html a pod to něco z PowerGrid nebo PowerDry s dlouhým rukávem, protože ta Alpha nemá zateplení na předloktích a bocích. Mělo by to fajně luftovat a neměla by ti být k tomu zima...
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mitau » pon pro 11, 2017 12:02

Takze se zpotis i ve funkcnim triku na podzim? To pak je tezke. Me na zimu dobre funguje kombinace Craft Pro Zero (sedi mi prilehave na telo) a vetrovky, kde je mokra vetrovka, i kdyz se uvnitr necitim nijak moc zpocene, takze odvod potu celkem funguje. Craft by byl na tebe ale asi moc teply. Mike tu chvalil tenka tricka z Polartecu PowerDry, ale uz dlouho nemuze sehnat dostatecne tenka. Pokud nemas vetrovku, je to urcite vec, kterou bys mohl vyzkouset.

Ja kvuli potu v lete obcas behal v lehoucke ksiltovce, ktera ma na okraji savy material, aby mi pot nekapal na bryle. Uplne nejobycenejsi tenka sava celenka je hodne levne a jednoduche reseni, ktere stoji za experiment. Treba Inov-8 vsude rozdava takove tenke celenky. Nevim, jestli jdou nekde za par korun koupit, kdyztak ti ji muzu zadarmo poslat (mam uz asi tri z ruznych zavodu a nepouzivam je, akorat se domu dostanu az na Vanoce). Inov-8 celenka

Jinak ze zateplenych bund vypada zajimave treba Rab Alpha Direct, ale to by podle tveho predchoziho prispevku bylo na tebe asi moc teple a nepouzitelne. Snad jen na zastavky, kdy na sebe chces neco hodit, ale telo se porad jeste trochu poti.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod aksam » pon pro 11, 2017 12:07

jinkolar.... začal bych spodní vrstvou, potím se taky hodně, nejlepší na odvod potu od těla je pro mně řada super thermo od brynje. Trika z polartec power dry fungují také, ale tohle ještě lépe.

https://www.norskysvetr.cz/cs/brynje-super-thermo-86


Obávám se jen, že zaručený recept nedostaneš, budeš muset zkoušet a experimentovat a přijít si na to sám, co vyhovuje.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 12:15

O PowerDry jsem uz cetl a rikal jsem si, ze bych to jako spodni vrstvu mohl zkusit, rozhodne diky vsem i za ostatni tipy. Vim, ze to musim vyzkouset, ale nechci sahnout uplne mimo pri nakupu a pak to treba jen vymenou ruznych vrstev, ktery mi nebudou vyhovovat doladit.
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » pon pro 11, 2017 12:28

když zkusíš osvědčené umělotiny, tak vedle nesáhneš, ale jestli se potíš opravdu hodně, tak zázraky nečekej, já jako první nebo druhou vrstvu nosím celoročně CoolMax nebo TG 900, ale já se potím normálně, jako další vrstvu Polartec Power Stretch, a pak větrovku nebo nemembránový softshell
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod lukasj » pon pro 11, 2017 12:38

Trochu mimo, ale pri tvojom probléme by nebolo možno vhodné zamerať sa aj na to, prečo sa tak potíš a pokúsiť sa to zmenšovať? Tiež som mával taký problém, ale momentálne je to výrazne lepšie. A to tým, že som sa zameral na budovanie kondície a vytrvalosti na nízkych tepoch, kde potom telo nedostáva tak zabrať a nevznikajú všetky tieto "vedľajšie" účinky, ako nadmerné potenie, "vycukrovanie" a pod. Pekne je to opísané tu: http://roberthusanik.blogspot.sk/2014/0 ... malte.html

Ak je to mimo tvojho záujmu, ber to ako bezpredmetné.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 12:45

lukasj píše:zamerať sa aj na to, prečo sa tak potíš a pokúsiť sa to zmenšovať?


Urcite si ten odkaz prectu. Nicmene ve svych 37 letech tak nejak vim. Kondici jsem mel v prubehu zivota i spatnou i vybornou, poceni bylo plus minus stejne. Mame to v rodine. Nekdo rika, ze super, latkova vymena. Me to prijde na obtiz, ale i B7 se s rucnikem dala pohodlne zdolat. Jen bych rad chodil do hor i minusovych teplotach, do vetsich vysek, do snehu do vetru a tam uz to chce byt lepe pripraven.
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod lukasj » pon pro 11, 2017 12:54

Ja som sa na taký tréning zameral v zhruba 35 rokoch. To sa dá kedykoľvek.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod pavproch » pon pro 11, 2017 13:43

Já se taky potím jako kráva - onehdá dyž sem přišel ze skialpa, taxem (odhadem v ruce) vyhodnotil že hromada oblečení, co smem ze sebe vysvlekl měla asi tak o 2-3 kila víc než ta samá hromada dyž sem si ji ráno na sebe navlíkal.

Skialpo v beskydech čili malá nadm. výška a poměrně vlhko, sněžilo.

Já to vrstvím na potivoé aktivity v mrazu takle:

1. vrstva: 100% wool merino cca 200-250 grms
2. vrstva: merino s vyskokým podílem uměliny
3. vrstva tenký softšel bez memrány
4. vrstva: GTX softšel

2. až 4. vrstva podle potřeby, většinou jen na pohyb směrem dolů

I tak ale je to po výkonu všechno durch mokré, bivakovat bych ftym něchtěl....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 13:54

pavproch píše:hromada oblečení, co smem ze sebe vysvlekl měla asi tak o 2-3 kila víc než ta samá hromada dyž sem si ji ráno na sebe navlíkal

A i kdyz to bylo durch plne vody, tak to bylo pohodlne a bylo v tom teplo? Na jednodenni tury bych to vyzkouset klidne mohl, ale rikal jsem si, jestli jako nejnizsi vrstvu nedat spis neco, co ten pot odsaje pryc (treba ten PoweDry nebo jak pise aksam, super thermo od brynje) a ne nasaje, jako merino. Merino jsem myslel az treba jako druhou vrstvu?
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod pavproch » pon pro 11, 2017 14:09

mokrá vlna relativně hřeje i když je mokrá, ale nesmíš se zastavit a vychladnout, resp. nesmí tě profouknout, pak je to fpytli
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod lukasj » pon pro 11, 2017 14:09

lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 14:16

taky se hodne potim, jaro-leto-podzim bez utiraciho satku nedam zadny trip...
...uz jsem to tu nekde psal, tak zopakuji - moje slupky dle situace:

A/ ocekavane teploty +5 a z - 5 °C
1. coolmax s kr. rukavem
2. nemembranova ss = lehce zateplena mikina s dl. rukavem (aktualne HP Elektron / Tecnostretch)
3. vesta Craft Warm
4. podle povetrnostni situace - pouze vitr: vetrovka (aktualne Salomon Start; horsi pocasi s destem: HS (aktualne HP Star BlockVent 3); kdyz je hodne pohybu, tak 3. vrstva jde do batohu...

B/ ocekavane teploty jsou vice pod 0 (tj -5 a mene a ocekava se i pod -10) °C
1. Merino od Devoldu
2. a 3. zustava jako v pripade A/ , do batohu pribyva izolacni vrstva v podobe perovky ci syntetiky (aktualne a nove perovka Simond)
4. podle povetrnostni situace - pouze vitr: vetrovka# (aktualne Salomon Start; horsi pocasi s destem: HS (aktualne HP Star BlockVent 3); kdyz je hodne pohybu, tak 3. vrstva jde do batohu...
# zaznel tu nedavno napad, dat vetrovku vetsi velikosti na perovku, coz se mi jevi jako zajimave a ucelne reseni - zatim vsak shanim vetsi cislo levnejsi vetrovky pro tento ucel (favoritem je celkem vychytana tato vec)

Boty, pokud neplanuji sneznice, nebo dlouhodoby pobyt, tak nemenim, menim jen tloustku ponozek, v kazdem pripade na zimu pouzivam jen merino...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2017 14:26

@jinkolar: Taky bych radil, ze se v prvni rade zkus zamerit na zjisteni, proc se tak potis - musi to mit nejakou pricinu, docela dobre mozne, ze primo banalni. A ne poslouchat blbosti, ze dobre traveni a pod...

Jinak ale - a s tim se mnou spousta lidi tady souhlasit nebude - si myslim, ze neni uplne spravne premysleni "prvni vrstva dokonale pot odvadela". Odbornik na to nejsem, ale telo se poti kvuli tomu, ze se chce odparovanim vody ochlazovat - cim vice je mu horko, tim vice se poti aby se tim vice ochladilo. Jenze kdyz Ti okamzite odvedes tu paru pryc, tak se nestihne "odparit" a telo ochladit a dusledkem je jeste vetsi poceni, jenze stale se pot odvadi, stale se tvori - a je to zacarovany kruh. Mnohem idealnejsi je, kdyz se mezi kuzi a prvni vrstvou dokaze udrzet konstantni vlhkost, pro kazdeho je optimalni jina koncentrace. Jenze toto dosahnout je nesmirne narocne, az nemozne, takze to neni reseni :-).
Ale taky nepises, do jake zimy potrebujes problem resit. Pri -10-ti muzes pouzivat bezne pouzivane metody, co se TI navrhuji. Pro polarni vypravy (a i horolezci v Himalajich to pouzivaji) se vubec nepouziva co nejprodysnejsi obleceni na odvod potu, protoze by ten stejne nekde jeste v obleceni zamrzl a zabranil odparovani (coz se Ti stane za dobrych okolnosti i pri -10) a kvuli navlhani dramaticky muze snizit izolacni schopnosti. Tam se pod prvni vrstvu obleka naprosto neprodysny "oblecek", ktery zadrzi veskerou vlhkost generovanou samotnym telem a nic z toho nepusti do dalsich vrstev. Tim je zabezpecene, ze sice budes mit vlhko u kuze, ale kazda vrstva zustane v mrazu sucha a bude fungovat oprimalne, co se tyce izolace. Navic se telo pri dosazeni nejake hranice vlhkosti pod obleckem prakticky prestane potit! A dusledkem je i to, ze Ty necitis studene ale teple vlhko, takze necitis zimu.

Pro Tebe tak, jak si predstavujes, je asi nejlepsi druha vrstva opravdu neco z Polartec Alpha, napr. ta linkovana RAB bunda - ja si nemyslim, ze Ti bude tepla, samotna Aplha Te urcite udycha a bude udrzovat teplo (za pohybu) na konstatni urovni a Pertex Microlight by mohl byt dostatecne prodysny. Kdyby ne, tak musis sehnat bundu z Alphy Direct, ktera nepotrebuje svrchni material a radeji na to vetrovku nebo prodysnou softshellku nebo ve vetsi zime jeste Primaloftku (z Primaloft Active?) s Microlightem. To uz zavisi na tom, kolik tepla si dokazes vygenerovat - bacha, neni to to same jako poceni.
Prvni vrstvu si ale musis najit sam, uz psali, ze kazdemu idealne funguje neco jineho. Navic jejim vyberem muzes hodne ovlivnit celkovou izolacnu schopnost se stejnou bundou, takze idealne bys mel mit nekolik tricek - s kratkym rukavem, s dlouhym, ruzne teple.

Jeste davej pozor na jednu vec - vseobecne, ale hlavne u Polartecu plati, ze dve stejne pojmenovane latky se stejnou gramazi (napr. PowerDry 120b/m2) ani v nejmensim neznamena, ze se jedna o dve latky se stejnymi vlastnostmi! Nekdy se lisi dramaticky. A plati to i pro merino.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 14:28

Quido píše:bez utiraciho satku nedam zadny trip...

To zni, jako ze jsi moje potiva skupina. Ten utiraci satek, to je neco special? Ja pouzivam normalni mensi rucnik, ktery si dam na popruh batohu, ale v minusu mi zmrznul. Utiraci satek je neco, by bylo takhle lepsi?

Ty vrstvy prostuduju, budu si to muset vsechno napsat i od ostatnich a zajit do nejakeho obchodu, kde toho maji nejvic a zkouset, asi taky zalezi na strihu, aby mi to sedelo dobre na tele.

A co trenky? nesnasim, kdyz mam od potu vlhko mezi pulkama a lepivo v trislech, ale ty hodne upnute trenky proste mezi pulky nejdou, aby to odsaly i tam. Nejkomfortnejsi pro me je, kdyz si latku z trenek zarazim mezi pulky a jdu ... ja vim, takovej uz mirne nechutnej dotaz, ale podle me dost praktickej, je to taky jedna z veci, co dokaze zkazit turu, takovej vlk :D
Naposledy upravil jinkolar dne pon pro 11, 2017 14:56, celkově upraveno 1
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 14:32

apuka píše:Pro polarni vypravy (a i horolezci v Himalajich to pouzivaji) se vubec nepouziva co nejprodysnejsi obleceni na odvod potu, protoze by ten stejne nekde jeste v obleceni zamrzl a zabranil odparovani (coz se Ti stane za dobrych okolnosti i pri -10) a kvuli navlhani dramaticky muze snizit izolacni schopnosti. Tam se pod prvni vrstvu obleka naprosto neprodysny "oblecek", ktery zadrzi veskerou vlhkost generovanou samotnym telem a nic z toho nepusti do dalsich vrstev. Tim je zabezpecene, ze sice budes mit vlhko u kuze, ale kazda vrstva zustane v mrazu sucha a bude fungovat oprimalne, co se tyce izolace. Navic se telo pri dosazeni nejake hranice vlhkosti pod obleckem prakticky prestane potit! A dusledkem je i to, ze Ty necitis studene ale teple vlhko, takze necitis zimu.


Tohle je zajimava informace, diky :)
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod aksam » pon pro 11, 2017 14:55

na tu neprodyšnou vrstvu si do googlu hoď vapor barrier layer a můžeš si počíst...
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod wawrik » pon pro 11, 2017 15:05

apuka píše:Jenze kdyz Ti okamzite odvedes tu paru pryc, tak se nestihne "odparit"
Ééééé... A kde sa teda tá para vzala, keď sa ešte nestihla odpariť?

jinkolar píše:
apuka píše:Pro polarni vypravy (a i horolezci v Himalajich to pouzivaji) se vubec nepouziva co nejprodysnejsi obleceni na odvod potu,
Tohle je zajimava informace, diky :)
A naprosto chybná. VBL používa pár vytrvalostných športovcov v hlbokých mrazoch, ktorí potenie regulujú pridávaním a odoberaním vrstiev, prípadne zmenou výkonu. Oboje je pre teba nepoužiteľné. Aj tým športovcom trvá hóóódne dlho, kým si ten systém prispôsobia pre svoje potreby. Ak niekde nechceš zamrznúť, vôbec na to nemysli.

Samozrejme, že drvivá väčšina horolezcov sa snaží nebyť mokrá a pot dostať preč.

Edit: upísanie.
Naposledy upravil wawrik dne pon pro 11, 2017 15:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 15:11

Ja myslel jako zajimava informace, ze jsem se neco noveho dozvedel, ne, ze bych to chtel pouzivat. Protoze ja pisu od zacatku, ze v tom mrazu a vetru se chci velmi intenzivne hybat a tohle je pro nekoho, kdo jde na pohodu.
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 15:50

Fajn je to Merino - i když ho propotis tak hřeje a nesmrdí takže se v tom člověk cítí hezky. Potom si vrstvy dle potřeby.
Pokud i to je na tebe moc mohu doporučit tohle:
http://www.assos-shop.cz/ls-skinfoil-summer-evo7

Ale je to extrém a nedovedu si představit co bys musel dělat abys to propotil - turistika není extrém na výkony - v létě v 30°C sem v tom dával 200km švih průměrem 30km/h a triko bylo suché - přes to samo ještě dres.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 16:04

Merino pro extrémně se potícího jedince?
To je pěkná blbost.
Merino vůbec na sport je pěkná kravina, ani nemusíš bejt extrémně potivej. To je tak na sezení na posedu.
Dobu vlněnou mám za sebou a rád sem se vrátil k umělotině.
Nic horšího, než navlhlý merino, nejni a nespasí to ani vychytávky typu aquaduct.
Mě osobně se osvědčil powerstretch na holý tělo, popř. nějaký kombo kde základ je nějaká vysoce vodovodivá pletenina, plus syntetická izolace...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » pon pro 11, 2017 16:13

jojo, taky dle mě vlnu na pohyb nebrat, chce to umělotinu, a to se moc nepotím, si nedokáži představit se topit celí den v potu jako pavproch, dle mě k tomu není důvod
Naposledy upravil fps dne pon pro 11, 2017 16:17, celkově upraveno 3
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 16:16

Jde o to na co to chceš - zda par hodin na sobě nebo par dni - par hodin se v umelotine dá potom to páchne tak ze musíš kolem ostatních chodit po větru a když to propotis tak to studi.
A druhá věc je ze turistika ve smyslu - vyslapnout kopec - není aktivní sport - fyzická zátěž vypadá jinak.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Další

Zpět na Oblečení