Životnost oblečení

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Životnost oblečení

Příspěvekod fps » čtv říj 12, 2017 18:34

bohužel musím založit v krátké době další nepříliš příjemné téma, a to "Životnost oblečení", na mé cca 6 let staré membránové bundě Tilak Storm viz. příloha, mi odešlo přilepení zipů v pod paží, objevilo se jen menši odlepení zipů, ale když jsem zabral za oba zipy v podpaží, tak jsem oba zipy normálně odlepil, jako normální lepící pasku, bohužel se jen potvrdila moje nedůvěra k přilepování zipů místo toho aby se přišívali, a když tak koukám na všemožné membránové bundy a membránové kalhoty, tak snad na všech takovýchto oblečeních je aspoň jeden zip přilepen, místo toho aby byli všechny přišíty
Přílohy
TS.jpg
TS.jpg (15.78 KiB) Zobrazeno 11753 krát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod aksam » čtv říj 12, 2017 18:43

Stormku mám stejně starou, zipy zatím drží. Poslal bych ji do Tilaku na opravu, myslím, že znovu nalaminovat by neměl být problém.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » čtv říj 12, 2017 19:31

jsem ji už vyhodil, a jelikož mám i Tilak Attack, takže ani nebyl důvod investovat do méně prodyšné membránovky peníze, to si raději koupím Sir Joseph Trisul
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod pavproch » čtv říj 12, 2017 19:36

Ty woe, že ňa to nenapadlo, dyž se mi UŽ po 12-ti letech používání rozpad zips YKK na chlupatým slonovi multiplicity, jim to poslat do švajcu na opravu.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » pát říj 13, 2017 15:31

aksam píše:Stormku mám stejně starou, zipy zatím drží.

jak moc si jí používal, a jak často si jí pral? já tu svoji používal cca čtyři roky celkem intenzivněn, a pral jsem ji cca čtyřikrát za rok, je rozdíl když něco používáš párkrát za rok, a nebo to používáš intenzivně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod aksam » pát říj 13, 2017 16:53

Používám ji hlavně jako zálohu v batohu, takže určitě méně než ty, peru ji jednou, dvakrát ročně. Poslední 2 roky ji nosím jen v zimě. Od jara do podzimu mám lehčí bundu. Až zipy upadnou a jinak bude bunda ok, pošlu ji na opravu, u nich jde o stokorunové záležitosti. V zimě jsem jim poslal na opravu 6 let staré windstopperové cruxy, oprava ok, není poznat, kde byla skoba, ale u nich jde hlavně o to, že jsou dlouhé, u nových, co jsem zkoušel jsou zkrácené nohavice minimálně o 5 cm.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Happy » pát říj 13, 2017 17:48

Te pošlou doprdele. Zničil ji tvůj pot. A malá frekvence prani.......
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » pát říj 13, 2017 19:36

Teda a proc by ho meli nekam posilat? Prece sami pisou jako jednu ze svych velkych vyhod, ze delaji i pozarucni opravy - a nikdo ani nenaznacil, ze by se melo jednat o "zaruku" nebo bezplatnou opravu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » sob říj 14, 2017 14:48

Happy si to asi špatně přečetl

aksam píše:Až zipy upadnou a jinak bude bunda ok, pošlu ji na opravu, u nich jde o stokorunové záležitosti.

ale záleží hlavně na tom jak je membrána sterá, i nepoužívaná nevydrží déle než deset let, i když asi jsem v tomto odhadu hodně velký optimista, já ale raději nebudu riskovat to že mi odejde membrána když někde budu na víc dní

aksam píše:cruxy, oprava ok, není poznat, kde byla skoba, ale u nich jde hlavně o to, že jsou dlouhé, u nových, co jsem zkoušel jsou zkrácené nohavice minimálně o 5 cm.

oni dělají i prodloužené cruxy, nedávno jsem to s nimi řešil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Bunda po 15ti letech

Příspěvekod Eva30 » ned led 28, 2018 17:01

Dobrý den,
mám doma goretexovou bundu Tilak Raptor, která byla pořízena před cca 15ti lety. Pohledově je naprosto bez vad, dostala jsem ji před pěti lety od kamarádky pujcenou a nějak mi už zůstala. Ona ji měla asi někdy na horách, pak si porizovala novou, když jela do Asie na nějaký trek. Myslím, že bundu ani neprala, já také ne. Teď k věci, zajímalo by mě, jestli se s funkčností bundy mohlo něco stát "zubem času", moc se v těch materiálech neorientuji. Ráda bych si ji vzala na běžky a doufám, že bych v ní přežila sněžení a zároveň bych nedojela úplně zpocená :-) Je mi líto pořizovat si nějakou marketovou bundu za litr, když mám ve skříni tuhle, ale nevím, zda se na ni mohu po těch letech spolehnout.
Eva30
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 28, 2018 16:51

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 17:28

Je celkem pravdepodobne, ze membrana uz v poradku nebude. Muze se delaminovat, muze se odlepit podlepeni svu, muze se uplne rozpadnout. Nic z toho ale na bezky nevadi. Membrana je ciste proti desti a v desti snad bezkovat nebudes :) Tj. nejhorsi, co se muze stat je, ze bunda v desti protece.

Eva30 píše: Myslím, že bundu ani neprala, já také ne.

To je naprosto spatne. Bunde dela nejhur stary pot a spina (o nechutnosti ani nemluve ;-)). Na druhou stranu, poskozeni membrany se ted projevi prave po prani.

Eva30 píše:Ráda bych si ji vzala na běžky a doufám, že bych v ní přežila sněžení a zároveň bych nedojela úplně zpocená

Snezeni prezije i bunda bez membrany, ale v bunde s membranou se nejspis zpotis. Na bezky se nehodi (ani nova), leda by ses potila hodne malo. Zkusit to ale muzes, urcite to nebude tak spatne, abys neprezila ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Eva30 » ned led 28, 2018 18:03

Takze vsechno špatně:-D
Ok, zaridim se podle toho. Jednu bundu na běžky, přímo k tomu určenou, mám také rozjednanou, jen jsem si rikala kdyby prave bylo nějaké mrholení nebo mírně sněžilo.
Eva30
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 28, 2018 16:51

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 18:08

Vypral bych ji (setrne), prohledl, jestli se nekde neco nerozpada a pak ji vyzkousel venku. Zalezi, jak bezkujes, treba bude stacit. Na mirne snezeni nebo mrholeni membrana ale fakt potreba neni :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Eva30 » ned led 28, 2018 19:32

Zkusim to udelat presne tak :-)

No velke bezkovani to nebude.

Jeste jsem si vzpomnela ze pred dvema roky jsem.ji mela.na sobe v desti a v pohode.

Jinak ji nosim.velmi malo (proto jsem.ji neprala).
Eva30
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 28, 2018 16:51

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 19:47

Program na jemne pradlo, 30 - 40 stupnu, setrny praci gel nebo tekute mydlo. Zadnou avivaz.

Opravdu spis hrozi, ze se v ni uvaris zevnitr, nez ze promoknes zvenku :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 20:37

pokud není zapocená nebo špinavá, tak je praní celkem zbytečné

ale ideální bunda na běžky to tedy opravdu asi není :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 20:43

Zijes ve starem paradigmatu :twisted: Ted se naopak doporucuje prat casto.

Tady bych prani videl jako test, jak je na tom membrana. Moje bunda se rozlaminovala prave po prani, do te doby "jen" protekala v desti a nebyl jsem si jisty, jestli je po ni nebo ne. Po vyprani to bylo jasne 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 20:47

Proč? Jen když je to špinavé nebo upocené, jinak není nejmenší důvod :wink:

Zbytečným praním se tak akorát rozlepujou podlepené švy, případně rozdrbává PU vrstva.
Membránu je IMHO nejlepší otestovat v dešti, ale proti gustu ... :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 20:50

Jasne, ze to nebudes prat uplne ciste, ale kdyz v tom chodis, tak to upocene je i kdyz to mozna nevnimas ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 20:51

apukovatíš :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 20:56

:shock: ze by to bylo nakazlive? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Eva30 » ned led 28, 2018 23:43

To je vidět, že se v materiálech vůbec nevyznám a přiznávám se k tomu :-) Myslela jsem, že goretex znamená, že je to i pěkně prodyšné. Tak koukám, jak se pletu. Pořídím si bundu k tomu opravdu určenou, sice z druhé ruky, ale účel snad splní. Už ji mám objednanou a snad budu spokojená :-)
Eva30
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned led 28, 2018 16:51

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod pavproch » pon led 29, 2018 8:21

sobb píše: Jen když je to špinavé nebo upocené


a i tak s Mirou, bo jinak sa ti už po 12-ti letech používání rozpadne zips jak ně na mammutce Multiplicity :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » pon led 29, 2018 11:27

Obavam se, ze se Ti ten zip to rozpadlo spise to spinou a upocenim nez samotnym pranim...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Životnost oblečení

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 23, 2018 7:32

Hlásím další zničenou GTX bundu - tentokrat podlehla ta co sem nosil jen do města.
Membrana má dost a u ramen to začlo včera protejkat a před půl hodinou mi samovolně prasknul zip na zapnuté kapse.
Nojo co čekat od čínského YKK :(

Tak tímto mám kapitolu GTX už definitivně uzavřenou - shit co nic nevydrží - jak membrána tak provedení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » stř kvě 23, 2018 16:58

Tomu rikam informace. Nevime, co to bylo za bundu, z jakeho GTX, jak byla stara, jak pouzivana, jak prana, ale za to vime, ze GTX je shit :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Životnost oblečení

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 23, 2018 17:19

mike ok

Millet Montet 2L
Stáří 2,5 roku.
Nošená vesněs jen do města
Praná 3-4 krát dle návodu na 40°C

Rozhodně neprošla mím zátěžovým testem opravdu jen to město a nějaký jednodenní výlet kde byla třeba v batohu kdyby pršelo - po tom co padly ty Káčka.

Včera protekla pod batohem když jsem chodil po městě.

Co mě ovšem nakrklo je ten zip - byl normálně zapnutý, v kapse byl sáček 100g oříšků a pár liber - nic co by nějak vyvýjelo nátlak na zip. Dřepnu do busu a zobnu pár oříšků a ok kapsa drží. A potom koukám po chvilce jezdec zipu v háji a kapsa otevřená - v podstatě v sedě jen sem měl zapnutý pás - tak jestli bezpečnostní pás vyvíjí takový tlak na bundu že jí zničí zip opravdu nevím. :(

Stačí takto?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Kiszoun » stř kvě 23, 2018 21:06

Tady už to spíš fakt vypadá na vinu někde v obsahu té bundy, protože snad ani Radek Jaroš nezničí tolik bund co ty Michale... U tebe asi fakt pak platí jen 2 kila bavlny a šňůry ve švech co dostaneš u Fjalravenu :D

Že ty máš věšák na bundy někde v garáži, kde ti netěsní piksla s toluenem nebo něco takového :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » stř kvě 23, 2018 22:36

@Michal82: ne uplne, odkaz na konkretni bundu by byl lepsi. Ale i tak vsude vidim GTX 2L :shock: Nechapu, ze to dneska jeste nekdo koupi, GTX zasadne 3L. Prave kvuli tomu, ze 2L se casem zamasti a zacne propoustet vodu. Pral jsi malo, 2L chce casteji a mozna by se to jeste dalo rozumnym pranim zachranit. Plus Breathability Ret < 9 M²Pa/W je taky hodne spatne.

Jinymi slovy, koupil sis tu nejhorsi verzi GTX, co existuje a stezujes si, ze GTX je shit :roll:

@Kiszoun: vzhledem k tomu, co psal o merinu, tak predpokladam, ze se chova jako prase i k bunde a pak se neni co divit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod booze » čtv kvě 24, 2018 8:18

Taky se priklanim k tomu, ze byla malo prana.
Jinak me pobavil popis k bunde: Nezničitelný průvodce pro všechna roční období. Efektivní ochrana do hor a nejen tam. Příslovečnou třešničkou na dortu je vodě a větruodolnost díky materiálu GORE-TEX®.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Další

Zpět na Oblečení