Životnost oblečení

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Kiszoun » čtv kvě 24, 2018 9:20

Zrovna Monetka byla asi nejhorší GTX bunda co jsem měl n sobě (samozřejmě jen v krámě), strašně těžká, hrubý a docela nepoddajný svrchní matroš a ke všemu GTX Performance... No nekup to za 7k :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Životnost oblečení

Příspěvekod Michal82 » čtv kvě 24, 2018 10:58

Dobře chlapi - není to nejlepší GTX proto jsem chvilku po koupi vzal ty KÁČKA s bundou a to byl 3L.

Ovšem neřeším ani tak že protekla....

Řeším spis ten zip - jak sem psal v sedě v autobuse a uvnitř sáček oříšků - 100g takže malej - a pár liber - nevím asi 3 libry a pár pencí

Takže nic já nevím těžkého, ostrého, nebo velkého.

Proste tohle mě zklamalo - do města ta bunda byla ještě ok.

——

2kg bavlny.... kdo to dělá....? To by mohlo být pěkný.

Anorak 8 má jen 1,2kg a Gaiter Trousers 1 jen 1,1kg - něco odolnějšího ve výhledu do budoucna by mě zajímalo ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » ned čer 23, 2019 6:28

Mám High Point Protector 3.0, koupeno 2016, a docela mě překvapilo, že loni během dvouhodinového deště protekla. To jsem ale dejme tomu akceptoval, pršelo fakt hodně. Včera ale během půl hodiny silného ale ne extrémního deště taky skrz. U bundy za skoro 10k jsem to nečekal. Beru ji na akce párkrát do roka, nemyslím že bych ji využíval extrémně, není odrbaná ani nijak poškozená. Peru málo ale peru :). Tak nevím, dá se s tím něco dělat nebo je bunda na odpis? Žena má High Point Explosion, taky si stěžuje že jí protekly rukávy. Chápu že to není pláštěnka, ale dá se nějak říct co by bunda měla v praxi vydržet? Sloupce jsou pěkné, ale jak to pak odpovídá skutečné výdrži v dešti? Je možné, že ten materál, prostě po dvou letech odejde?
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » ned čer 23, 2019 9:33

membrána nemá moc dlouhou životnost, i když dva roky je málo, tak mi taky po dvou letech odešel BlocVent, po pěti letech Gore-Tex Pro Shell
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » ned čer 23, 2019 12:16

Teda jestli má BlocVent fakt životnost 2 roky, tak je docela smutný. To mě dost zklamalo, High Point teda příště nebrat. Blbý je že tohle se člověk fakt nedočte. Všude jen sloupce a prodyšnost, ale že membrána vydrží 2 sezóny už se nikde neřeší. Jaká membrána teda vydrží, klasicky Goretex? Není pak třeba ekonomičtější vzít levnější model za půlku a radši si za dva roky koupit novou?
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » ned čer 23, 2019 16:22

@Sipal001: Zase bych vubec nedelal tak unahlene zavery o konkretnich membranach z jedne nebo dvou zkusenosti. Ta vydrz je zavisla od hodne veci - zatez (tezky batoh na ramenou noseny dva tydny kazdy den a bedrech to znici znacne rychleji nez lehounky ruksacik na puldenni prochazce 14x za rok
- zpusob skladovani, pekne poskladane (a jeste zatizene) se to v ohebech rozpadne mnohem drive nez skladovane jen na sirokem vesaku, asi ma vliv i prostredi
- cetnost a zpusob prani, caste prani, bezne praci prostredky (co zanechavaji sve zbytky), nedejboze obsahujici jeste i avivaz (ta tu membranu doslova zabije), teplota prani a hlavne odstredovani - nemelo by se to idealni vubec odstredovat, ale kdyz se na to pusti nejakych 1200ot, tak se neda divit.
- zpusob noseni, pokud to nosis na sobe stale, asi vydrzi vice nez pomackane a pripadne jeste zatizene v batohu (problem s oheby, co jsem uz psal), pokud se to odklada mokre/vlhke (a zapomene se to tak), tak zase to rychle degraduje. Ale ani nechat to hodiny na prazicim slunci tomu nedela dobre.
atd., atd.
A to je jeste vsechno nezavisle na typu membrany.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » ned čer 23, 2019 16:28

Sipal001@
- to si musíš rozhodnout sám, zda je pro tebe vhodná bunda za 10 000 kč jen na pár let
- určitě Vám odešla 3 vrstvá membrána po 2 letech? nebyla to vysrážená vlhkost? bych zkusil test pod sprchou, mě odešla po dvou letech 2,5 vrstvá membrána, 3 vrstvá by měla mít delší životnost, bych to u ní vyděl na cca 5 let
P.S.
a nebo neměli tu membránovky někde několik let ve skladu? i ve skladu membrána degraduje
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » ned čer 23, 2019 17:21

Pokud mohu soudit, tak k bundě jsem se choval slušně, je jasný že membrána je citlivá a když to jde, tak ji netrápím. Když jsem to kupoval tak to snad byl nový model, tím skladem to asi nebude. S tím batohem - dá se to nějak kvantifikovat? Když to vezmu že byla třeba na 10 týdenních akcích v horách, buď v batohu nebo na sobě s třeba 10kg batohem...to je hodně nebo málo? Zkusím tu sprchu, třeba jsem paranoidní.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » ned čer 23, 2019 17:34

Vaha batohu se blbe kvantifikuje - zavisi to nejenom od samotne vahy ale i od konstrukce batohu, materialu i sirku popruhu, jejich polstrvani, siti, atd. Stejne tak i u bederniho pasu. A taky trochu od toho, jak mas Ty zrovna nastaveny batoh, jak jej nosis.

Problemem muze byt (netvrdim, ze v tomto pripade to tak bylo), ze i kdyz je to novy model, samotny membranovy material, ze ktereho se delal mohl lezet klidne roky na skladech - pokud vyrobce stejny pouziva uz leta.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » ned čer 23, 2019 21:19

@Sipal001: zkus sprchu a jestli potece, tak napis HighPointu. Zaruku uz sice nemas, ale proste se zeptat, co oni na to. Ze membrana odejde takhle rychle normalni neni. Zivotnost by mela byt aspon 6 let, podobne, jako podrazky u bot. Pri viseni ve skrini nebo obcasnem pouzivani, pri castem zatezovem muze byt i min.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » úte čer 25, 2019 12:55

Teda nevím jaká je metodika sprchového testu, ale když mám sprchu v ruce a stříkám na rukáv, tak během minuty jsou uvnitř mokré skvrny. Podle mě je membrána KO. Do HP jsem napsal, uvidíme jestli na to něco řeknou.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 25, 2019 14:10

Já bych asi zkusil dát dovnitř nějaký toaletní papír a pak sprchovat tak aby nenatekla voda dovnitř tak 5 minut. Pokud bude po pěti minutách papír byť trochu mokrý, tak je to jasné. Pět minut pod sprchou je velmi nenáročný test.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » úte čer 25, 2019 15:22

Ja bych se jeste snazil trochu "utesnit" rukav na obou stranach, at se tam nemuze vzduch moc vymenovat. Vlhkost ze soucasneho tepleho vzduchu se pri osprchovani studenou vodou rychle vysrazi. Nebo zkusit sprchovat radeji vodou teploty cca lidskeho tela, aby na ruku to nebylo ani horke ani chladne - tak se vysrazeni da zabranit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » úte čer 25, 2019 16:44

Snad pozna, jestli to tece, ne? Toaletak je fajn na male prosaky, jelikoz je na nem videt i minimum vody, ale tady to vypada celkem zbytecne.

@Sipal001: jestli odpovi, tak to sem prosim dej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » úte čer 25, 2019 21:38

Nevim jak ma teplo a vlhko doma Sipal001 a jak studena voda mu ze sprchy tece. Ja kdyz si ted vyberu napriklad flasku Kofoly z lednice (je tam u nej nejakych 7-8 st.) a necham jej pet minut na vzduchu v jidelne, tak se mi na nem srazi normalni velke kapky vody tak, ze kdyz jej chytnu do ruky, mam mokrou (ne vlhkou) ruku a kape mi z ni voda na podlahu. A to u mne je ta vlhkost cca 58-60 %(v kuchyni, kde jsem varil a ktera je vedle jidelny), takze zadna velka. Pokud pri sprchovani se podobne srazi vzdusna vlhkost, tak tam "mokre skvrny" budou urcite...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » úte čer 25, 2019 21:53

Studena voda ze sprchy miva 15 - 20 stupnu. Ted v lete. Protekajici membranu proste poznas, vyzkouseno. Navic si jen potvrzoval to, ze mu protekla v desti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » stř črc 10, 2019 12:05

Tak po nějakých prodlevách způsobených agresivním spam filtrem jsme se dostali k závěru kauzy protékající bundy.

Cituji: "bohužel to vypadá, že ke snížení nepromokavosti došlo vlivem nesprávné údržby. Membránové materiály nelze totiž udržovat stejným způsobem, jako běžné oblečení a je nutné používat pouze speciální přípravky k tomuto určené. Běžné prací prostředky mohou funkčnost bohužel předčasně snížit či zcela zničit. Rovněž je důležité bundu pravidelně prát, aby se po použití, kdy se v bundě zapotíte vyplavily včas soli obsažené v potu, které membrána absorbuje. Takže určitě je lepší prát častěji v menším množství přípravku, než bundu vyprat jednou do roka. Pozor také na ždímání, bundu neždímejte! "

Vysvětlení na mě to působí jako univerzální odpálkování, ale nebudu se dohadovat jak moc je prosolená a jak moc/jestli byla ždímaná. Nabízí slevu na nový kus 30%, což je předpokládám plusmínus velkoobchodní cena. Jako gesto dobré vůle bych od nich teda čekal spíš nabídku za náklady, nějak nemám zájem jít do dalšího experimetu a ještě je nechat vydělat. Nic jsem nečekal a taky jsem teda nic nedostal, ale další věci od High Pointu fakt brát nebudu.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Životnost oblečení

Příspěvekod Michal82 » stř črc 10, 2019 12:39

Sem to nečetl cele predtim, ale jestli je v zaruce tak bych jim napsal ze údržbu jsi dělal dle doporučení výrobce a pokud mysli ze ne ať to dokážou expertyzou a ze trvas na reklamaci.

A jestli je stará tak hold už nebrat.

Mě se ty hadriky vždy jen potrhali ze by se rozpadl materiál k tomu nebyl čas :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » stř črc 10, 2019 12:59

Je to po záruce, a upřímně, nemám zapotřebí si vymýšlet ohledně údržby. Spíš mě zajímalo jak je to možný, že takhle drahá bunda proteče, a co třeba dělat příště líp. Můj osobní, možná naprosto chybný, názor je, že BlocVent prostě nevydrží dlouho funkční. Nový má třeba super parametry, ale brzo se rozpadne. Co jsem v poslední době zachytil tady na fóru, nejsem sám co mu po dvou letech blocvent teče. Každopádně jsem si pořídil Milet s GoreTexem a spoustu chemie na praní a údržbu, uvidím jestli to zafunguje nebo jestli sem zase za dva roky napíšu :)
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Životnost oblečení

Příspěvekod Michal82 » stř črc 10, 2019 13:09

Hm..... moje hadry od Millet vzali pomalu za své :D

Takže asi nic moc pozitivního ti neřeknu. Mikiny sebrané, kalhoty prošoupane a roztrhane, urvany rukáv, zničeny zip a gtx mi taky protejka - přesněji provlhne.

Je to všechno spotrebka.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod sobb » stř črc 10, 2019 14:31

Sipal001 píše:Vysvětlení na mě to působí jako univerzální odpálkování, ale nebudu se dohadovat jak moc je prosolená a jak moc/jestli byla ždímaná.
Aneb: "Pereš málo? Špatně! Pereš hodně?? Ještě hůř!"
Ale pokud to není tajné - jak a v jakém prostředku jsi ji teda pral?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod mike » čtv črc 11, 2019 0:21

Jj, nadhera. Pro mne to znamena membranovky od High Point nebrat. Bud je Blocvent opravdu tak haklivy a pak to nema smysl nebo jsou to alibisti a budou delat problemy s reklamacema. Pak ale nebrat ani nic jineho.

@Sipal001: pro zajimavost. Byl k te bunde nejaky navod, jak a v cem se ma prat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod zdenki » čtv črc 11, 2019 6:46

Sipal001 píše:Každopádně jsem si pořídil Milet s GoreTexem a spoustu chemie na praní a údržbu, uvidím jestli to zafunguje nebo jestli sem zase za dva roky napíšu :)

Toho praní se vůbec neboj. Gore věci (Pro Shell, Active, Pro..) peru už přes deset let v Atsko Sport Wash, normálně v pračce (program na jemné prádlo, 30° a aby tam bylo i víc vody než třeba když se pere bavlna). Bez ždímání a máchání jedno navíc. Trošku opruz to pak dostat mokré z pračky na sušák.. :D . Nikdy žádný problém s poškozením membrány.
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » čtv črc 11, 2019 13:47

Sipal001 píše:Můj osobní, možná naprosto chybný, názor je, že BlocVent prostě nevydrží dlouho funkční.

mě BlocVent na UL bundě a kalhotách po dvou letech odešel, ale na robustní bundě a kalhotách BlocVent drží i po cca 8 letech
Naposledy upravil fps dne čtv črc 11, 2019 13:53, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod fps » čtv črc 11, 2019 13:52

zdenki píše:Toho praní se vůbec neboj. Gore věci (Pro Shell, Active, Pro..) peru už přes deset let v Atsko Sport Wash. Nikdy žádný problém s poškozením membrány.

dle mě je Gore-Tex Active na trhu cca 5 let, a Gore-Tex Pro cca 3 roky, takže tyto membrány nemůžeš prát přes 10 let
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » čtv črc 11, 2019 16:29

Sipal001 píše:Můj osobní, možná naprosto chybný, názor je, že BlocVent prostě nevydrží dlouho funkční.
No jedna chyba, a to decela zasadni v te uvaze je: Tech membran je vice typu - 2L, 3L a jeste ruzne modifikace, vyvoj v case; presne to neznam ale Ty je vsechny hazes do jednoho pytle.
Je to stejne jako bys rekl, ze GTX (bez upresneni) nic nevydrzi. Napr. na stare verze Paclitu 2L to mohla byt docela dobre pravda, ale napč. na Pro to tak uplne neplati. A mezi nimi je nekolik jinych membran a jeste vcase se menicich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod Sipal001 » čtv črc 11, 2019 17:28

Vezmu odpovědi hromadně, snad si je rozeberete :)

Praní má u nás na starosti manželka a je možný, že praná nebyla nakonec vůbec. Bunda nesmrdí, nevypadá nijak zle, takže je možný že aby se membrána zbytečně nenamáhala tak to pračku ani nevidělo. Ale nevíme, perem u nás furt a prostě to nesledujem. Jestli to bylo praný, tak v něčem jako Ariel nebo Persil, předpokládám že program byl nastavený podle štítku.

Návod na praní je na stránkách HP, ale je pravda že jsme v podstatě netušiči a až doteď jsme nevěděli že se to praní tak hrotí. Prodavač pokud vím nic konkrétně nezdůrazňoval, žili jsme v dojmu že čím míň praní, tím míň namáhaný je materiál.

Poslední, mám 3L blockvent, tuším druhý nejvyší model bundy. To jsem bral jako že by mělo něco vydržet. Konkrétní označení membrány fakt nevím, ale určitě se dá dohledat. Klidně moji úvahu můžeme zúžit na 3L BlockVent prodaný v HP bundě v roce 2016.
Sipal001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř bře 9, 2016 12:07

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod zdenki » čtv črc 11, 2019 17:57

fps píše:dle mě je Gore-Tex Active na trhu cca 5 let, a Gore-Tex Pro cca 3 roky, takže tyto membrány nemůžeš prát přes 10 let

Gore Pro Shell bunda se pere (já a po mě kámoš) už přes deset let v Atsko Sport Wash, Active bundu já asi 5let a Pro bundu já asi 3 roky... :)
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod sobb » čtv črc 11, 2019 22:26

Sipal001: dík za odpověď.
Mi z toho vychází podobné ponaučení jako mikovi - membránovky od High Point nebrat. Ne až tak zcela kvůli BlocVent, ale rozhodně kvůli přístupu výrobce.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Životnost oblečení

Příspěvekod apuka » pon črc 15, 2019 11:03

@Sipal001: Pokud dobre vim (mohu se vsak mylit), tak vsechny druhy BlockVentu jsou neporezni PU membrany. Tj. v jejich pripade by uz vubec nemelo dojit k poskozovani membrany ani pranim (zaneseni poru) moc ani nepranim (uspineni - navic ve Tvem pripade je to 3L, tj. je tam ochranna vrstva), protoze ten proces prenosu vlhkosti je jiny nez u poreznych membran.
Takze podle mne je tady opravdu problem s trvanlivosti te membrany samotne.

Jinak, samozrejme, z vyjadreni vyrobce mi taky vychazi, ze je nejlepsi se na jejich veci vykaslat. Ze jsem napsal, ze neni vhodne hazet vsechny BlocVenty do jednoho pytle na zaklade zkusenosti s jednou konkretni bundou je spise pricipialni pripominka, samotne BV membrany osobne vubec neznam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení