Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před UV

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před UV

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 18, 2017 11:57

Poradí někdo?

Po chemii nesmím moc na slunce, sháním proto pro teplé slunečné dny EXTRÉMNĚ tenkou, prodyšnou, lehkou SS s dlouhými rukávy jejímž jediným účelem bude chránit před sluncem/UV. Ideálně něco jako je látka s názvem "monofil" (jemné sítko). Životnost mě nezajímá ani moc cena ne......

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 18, 2017 12:15

Mammut Wall SO Hoody, ale je to pullover. Protože jsi to ale vysloveně neupřesnil... :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod Pierre111 » čtv kvě 18, 2017 12:31

BD Alpine start nebo něco jako Westcomb Crest.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2017 12:53

Neco od Rabu: Boreas (pulovr) nebo vetrovka Windveil. Nebo se koukni do vlakna o vetrovkach, tam najdes par - sice podle Tebe to neni softshell, ale tento ucel Ti to splni lip nez cokoliv jineho.
A pokud chces neco opravdu lehkeho, tenkeho, tak se koukni nekam do prodejny bezeckych veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod GreyMouse » čtv kvě 18, 2017 13:01

Musí to být bunda? Nějaká lehká košile s dlouhým rukávem by nevyhovovala? Třeba něco takovýho?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2017 13:47

Tak ta kosile neni spatna, ale neni ani nejak zvlast lehka, ani tenka, ani extra prodysna, podle mne na to, co chce PP moc vhodna neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 18, 2017 14:26

Outdoor research má celou kolekci proti slunci, všechno to asi bude UPF 50+. Osobně si ale myslím, že bych se v létě v kopci v každé bundě uvařil, takže bych šel do čepice, trika a rukávů a případně i rukavic, jestli je to až tak kritické.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 18, 2017 14:44

Kuju všem, před chvílí po cestě z práce (paříc se v tenké SS) mě ty cyklistické rukávky (+ bablněné tričko s kr. rukávem) napadly taky (na hlavu už mám šiltovku s plédem proti slunci).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod mitau » čtv kvě 18, 2017 15:13

Rukávy od OR vypadají fakt pěkně. Nevím, jak moc je ochrana před sluncem vážná - ta UV ochranná úprava může být oproti běžným cyklo návlekům celkem rozdíl. Tak jako obvykle tyhle úpravy moc nemusím (kdo by chtěl mít od kraťasů úplně bílá stehna na konci léta), tak v tvém případě to dává smysl.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod slash1111 » čtv kvě 18, 2017 16:28

@pp pozri si Salomon fast wing, je to bežecká bunda s upf 50.
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2017 20:40

@pp: me (ted uz davno) byvale chybel ruzne po tele pigment a na slunci ji naskakovaly puchyre behem ctvrt hodiny. Puvodne kvuli tomu nosila dlouhe rukavy i v lete, ale nakonec to na horach resila kosili s kratkym rukavem plus dobry opalovaci krem, ktery vydrzi cely den (Daylong) a stacilo to.

BTW, nebylo by to pro tebe lepsi reseni? Namazat se rano Daylongem 25 a zbytek dne nemusis nic resit. U nas by mel stacit uplne v pohode, staci mi v lete i na ledovcich ve 3500+. Vyhoda je jednak se vyzdrzi a jednak ze o nem vubec nevis. Neni mastny ani bily (verze 50+ ale uz jo) a v podstate na kuzi neni citit ani videt. Jen je potreba dodrzet navod tj. po namazani se 20 minut neumyvat ani moc nepotit (nez se navaze na kuzi).

Z vetrovek by mi na tohle prisla asi nejlepsi Westcomb Nomad, ta je ze stejneho materialu (Pertex EQ) jako Westcomb Crest, ale bez kapuce, kterou na tohle nepotrebujes. Material neni moc vetruodolny, ale skvele odvadi pot a je prijemny na telo. Mozna by byla jeste lepsi varianta nejaka ta kosile, protoze pod ni nemusis nic mit. Treba tahle OR vypada dobre a mela by byt presne na tve pouziti delana.

Ad Rab Windveil: mam pull-on verzi, ktera by na tohle byla IMO lepsi, ale i ta uz by asi byla v horku na uvareni. Pertex Microlight neni tak prodysny, jako EQ a v aktualnim horku bych se v nem varil. Da se tak do 20 stupnu na tenke tricko. Vcera jsem ji mel na sobe v noci a pri rychlejsim pohybu to bylo na horni hranici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod dudy » čtv kvě 18, 2017 21:01

PP
Si pořiď burku...
:twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod lojzmen » čtv kvě 18, 2017 21:23

dudy
v..e, nějaký cyp by ho praštil :-)

doporučuji Daylong 50+

Slováckou krojovou košili
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2017 21:36

@dudy: neni hezke smat se postizenym [-X :twisted:

@lojzmen: Daylong 50+ uz dela bily nanos na tele a rozdil proti 25 neni tak velky, aby to stalo za to, zvlast u nas. 50+ pouzivam jen na ledovcich na nos.

Ono to vypada, ze 50+ je dvakrat tolik, co 25, ale neni to tak. Nekde jsem cetl, ze realny rozdil jsou male jednotky procent UV. Kdyz tech 25 stacilo bez pigmentu ve vyskach do 3000 m (bez ledovcu), tak pp u nas bude taky. Nepsal, ze nesmi vubec na slunce, ale moc na slunce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod lojzmen » čtv kvě 18, 2017 21:48

Než jsem to napsal, vyzkoušel jsem to na ruce. Mám asi jiný Daylong 50+ (loni koupený, LOT R106), na dotyk mírně mastný pocit, žádná barva.

Ano, asi jsme četli totéž. Bylo tam, že nad 20 není běžně poznat rozdíl.
Rezidua po lécích/jedech jsou v těle dlouho rozpuštěny a záleží na pp, jak to na něj působí.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2017 21:56

Jsou dve verze, lotio a gel. Mam lotio, gel by mel byt v tomhle lepsi, ale nezkousel jsem. Moje uz ma nevim kolik let, mam velmi malou spotrebu (zato 25 slusnou). Kdyz nic, tak 50+ je vyrazne drazi, nez 25. 200 ml se obcas da sehnal levnejsi nez 50 ml 50+.

Jinak ani 50+ neni zadny extrem jako nektere jine kremy. Spis mne prekvapilo, ze 25 a 15 nejsou za chvili vubec poznat, zatimco 50+ jo. V podstate asi jako bezny 10 - 20 krem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod dudy » pát kvě 19, 2017 6:43

lojzmen píše:v..e, nějaký cyp by ho praštil :-)


Ale zas by moh šmírovat na dámskejch šatnách a tak...

:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod Pierre111 » pát kvě 19, 2017 8:00

Měl jsem ještě ten starý Daylong (měl dávkovač s pumpičkou) a ten byl super, přesně jak píše Mike vůbec jsem o něm nevěděl. Minulý rok jsem ale koupil nějaký jiný ( jakoby spíš krém než mléko) a ten byl podstatně horší, víc mastný, na obličeji se rozpouštěl v potu a pálil mě v očích.

Salomon fast wing bych teda na tohle fakt nedoporučil, vždyt je to polonepromokavé a málo prodyšné. To je dobrá záložní bunda proti lehkému dešti a větru na kolo a běh, extrémně lehká a málo odolná (snadno se trhá).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2017 8:23

Pro PP muze byt dulezite jeste vedet, jestli se ma chranit "jen" pred UV v slunecnim svetle nebo i pred jinymi ucinky Slunce.... Pokud je to UV, tak krem by to vyresil. Pokud nejenom, tak smula - nebo krem s ciste mineralnim filtrem, to by ale pp vypadal moc hezky.

Ad cena Daylongu: Ja jsem uz parkrat koupil v lekarne DL50 200ml za cenu znacne mensi nez stejne velky DL 25 a to i ten byl ve sleve.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod pavproch » pát kvě 19, 2017 9:14

Chlopi, dík, jedná se mi o ochranu před UV, teplo nevadí (teda mi vadí, ale není to v souvislosti s chemo)

Samozřejmě si piščisko mažu 30+, ale mám prostě ze slunka/UV strach, tak chcu zakrývat co zakrývat jde... neska otestuju tu kombinaci tričko kr. rukáv a rukávky... + samozřejmě SPF 30+...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod ratel » pát kvě 19, 2017 11:13

pavproch píše: tak chcu zakrývat co zakrývat jde...


niqab ? :-) ...až tě potkam za sobotniho usvitu na Devil's Mill, tak se polekam :mrgreen:
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod pavproch » pát kvě 19, 2017 17:41

Neska peklo slunko jak divé, taxem vyzkušal cestu do práce i z práce: bablněné triko kr rukáv + dl. kalhoty s rozepnutým větráním + rukávky + šiltovka s plédem + SPF30 a asi jako jo, mělo by to fungovat....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Extrémně lehká/tenká SS

Příspěvekod mike » pát kvě 19, 2017 19:46

pavproch píše:ale mám prostě ze slunka/UV strach

Je ten strach opravneny? Uplne zrusit UV taky neni dobre, nebudes mit vitamin D a prijdes o imunitu.

Jinak SPF 30 by u nas fakt melo stacit samo o sobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod pavproch » pát kvě 19, 2017 19:53

Sem myslel se vyskytovat na slunku (úplně) nechráněn déle než deset minut....

Podle dochtorů mi ta chemie úplně "sežrala" přirozenou obranu/ochranu organismu před UV, dočasně... halt letošní léto si musím dávat majzla, chránit se...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod ZbynekN » sob kvě 20, 2017 13:14

Sls3 nebo compressport delaji navleky na ruce, ktere maji UV ochranu a chladici efekt. Pouzivaji je i triatleti na Havaji, jsou tenke a kdyz je velke vedro a polijes je vodou, tak to trochu pomuze v chlazeni. Ja mam compressport uz par let, nejaky mirne chladicí efekt tam asi je. Jen tedy dost stahuji, coz muze někomu vadit.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod mitau » sob kvě 20, 2017 14:20

No ty SLS3 i Compressporty jsou primárně kvůli kompresi a to mi přijde na turistiku zbytečné. Nejsem lékař, ale možná naopak potenciálně spíš škodlivé (nebo minimálně míň příjemné). Mám návleky od Compressportu na lýtka a je to prostě jiný pocit být v nich a bez nich. Kvůli teplotě bych tedy doporučil buď o číslo větší než udává velikost u výrobce a nebo raději něco jiného. Podle zkušenosti s lýtkovými návleky by třeba návleky od Inov-8 nemusely být tak kompresní. Nebo ještě spíš zkrátka nějaké univerzální tenké cyklistické. Třeba http://eshop.atexsport.cz/sportovni-navleky-na-ruce-skyrunning.html, co si nechal udělat u Atexu Sam Straka pro Skyrunningovou repre. Mám pocit, že ty mi přišly celkem tenké. Nejlépe samozřejmě ty OR.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod pavproch » sob kvě 20, 2017 14:25

Rukávky momentálně mám "ustřižené" rukávy z vyřazeného "stretch" trika s dl. rukávem (materiál něco jako cyklotriko) a druhé od čankajška (tenké, docela kompresní). Ty ustřižené sou mi příjemnější.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod ZbynekN » sob kvě 20, 2017 14:35

Ty compressport maji mit i SPF 30, takze je tam i ta protislunici ochrana. A na fotkách z nejakeho triatlonu ve vedru jsem videl i nejaky "prehoz" kde byly rukávy vzadu spojené a kryli to i krk, vypadalo to lehce, ale co to bylo zač netusim.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 1:03

Rukavky nechapu. Neni jednodussi a prijemnejsi si vzit lehkou a vzdusnou kosili s dlouhym rukavem?

ZbynekN píše:Ty compressport maji mit i SPF 30,

Ono ma snad nejake obleceni min? Uvadet SPF u obleceni mi prijde jako cisty marketing, tam je prece samozrejme, ze chrani pred sluncem...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Extrémně lehká/tenká SS neb jak se chránit v létě před U

Příspěvekod pavproch » ned kvě 21, 2017 19:07

@rukávky - jsou IMHO lepší než cokoli s dl. rukavem, ze dvou důvodů:

a) indoor následně můžu běhat v kr. rukávu

b) tam, kde končí kr. rukáv a je pod ním navlečen rukávek to asitak 1000X líp luftuje než dl. rukáv
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Další

Zpět na Oblečení