Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

Příspěvekod pickard » pát bře 3, 2017 12:47

Už od malička je mi dycky blbě z toho, když nějaký drahý kus výbavy rvu do kompresáku. Mám z toho vždycky dojem, že se to tím děsně ničí. Ten je umocněn ještě tím, že jsem velkej a kompresáky jsou často univerzální, takže rvu L bundu do M kompresáku.

Tak nějak jsem se to ještě naučil tolerovat u peří. Hrozně divný mi to ale připadá u goráčovek. Fakt mi nepřipadá, že by to byl materiál, kterej je určenej k tomu, aby ho člověk zmačkal a pod tlakem někam narval. Ostrý sklady pod tlakem té laminaci nemůžou dělat dobře.

Ale není to žádnej vědeckej závěr, jen takovej dojem. Takže:

1) Rvete membrány do kompresáků? Jakej z toho máte pocit? Ničí se to tím?
2) Jakej má obecně komprese vliv na živnostnost membrán, peří i syntetiky? Je to "docela jedno" a prostě to mačkáme a nebo, když to rozumně jde, máme to navolno?
3) Je horší skladování v kompresi nebo opakovaný komprese? (Například jsem týden na treku, bunda je v kompresáku v báglu a celej tejden ji nepotřebuju. Je lepší ji týden nechat být nebo ji vytahovat, protřepávat a balit znova?
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

Příspěvekod wawrik » pát bře 3, 2017 12:55

Membránové veci síce do kompresných obalov nedávam, ale zasa ich rolujem a natlačím ich do prázdnych miest v bágli, takže je to obdoba kompresie vo vaku.

Nič z toho, čo spomínaš, nepozorujem. Gate sú Paclite, majú asi 8-10 rokov, používané sú veľmi, veľmi málo, rádovo jednotky použití. Trojročnú activeshellovú bundu zasa používam často a pravidelne, vo vyšších častiach treku (1-2 týždne na každom) ju tlačím do báglu aj dva-trikrát denne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod pickard » pát bře 3, 2017 14:05

Tzn neřešit.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35


Příspěvekod Kjuba » pát bře 3, 2017 14:40

Tak mě si můžeš hodit do klobouku s nápisem neřešit :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

Příspěvekod Pr3d1t0r » pát bře 3, 2017 15:38

spíš zničíš bundu kalhoty při nošení než tím že je cpeš do batohu. Já jsem goretexku natrhnul při lezení , při pádu jsem trhnul primaloftku a při lyžování rozříznul kalhoty. Ty věci jsou od toho aby se používali a ne, aby jsi řešil jestli je při transportu náhodou neničíš.
Pr3d1t0r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pon kvě 11, 2009 17:09

Re: Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

Příspěvekod mike » pát bře 3, 2017 17:31

Komprese nici "nadychane" veci. Spacaky, zateplene bundy, samonafukovacky... Syntetickou izolaci asi nejvic, ta se zvali rychle, peri je na tom lip, ale dlouhodobe mu taky neprospiva. Membranovky ani dalsi veci neresim. Ale zas je ani moc nekomprimuju, nemam jak. Jen k posledni membranovce je takovy celkem maly strecovy pytlicek a v tom ji mam bezne narvanou nekolik mesicu. Nezda se, ze by ji to vadilo. Pry je ale lepsi veci neskladat a spis je tam nacpat, jinak hrozi, ze se prekladanim na jednom miste material casem zlomi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

Příspěvekod apuka » pát bře 3, 2017 22:07

Presne tak, (nejen) membranovkam nejvice vadi, kdyz je opakovane poskladas "podle zahybu" a tak ulozis, se zatezi nebo bez. Takze narvat nekde "bez ladu a skladu" je nici min.
Ty "loftove" materialy se nici, urcite syntetika vice nez peri, nektera syntetika vic, jina min. Rozhodne je ale lepsi pro ne opakovana komprese nez skladovani delsi dobu v kompresi. Hodne pomuze obcas vybrat z komprese a pretrast a nechat nabrat loft. Kdyz mas na to pul hodiny, tak alespon pul hodinu. Na tyden urcite vybrat. Nejlepsi je samozrejme protrepat a pote skladovat volne. Toto patri i pro peri.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Komprese různých materiálů - vadí? jak na to?

Příspěvekod booze » pon bře 6, 2017 11:49

Pokud kompresujes neco se zipem, tak zip rozepni. Hodne tim trpi a muze se ohnout.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56


Zpět na Oblečení