Arcteryx - krajina pôvodu?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod monaro » úte úno 21, 2017 15:10

Zdar autdóristi, tentokrát brandisti obzvlášť :)
Rád by som sa spýtal majiteľov odevov "prémiovej" značky Arcteryx, kde boli vyrobené kúsky, ktoré vlastnia?

Zároveň chcem ozrejmiť: nemám nič proti prenosu výroby do rozvojových krajín, no zaznamenal som nejaké rozdiely u iných značiek, napríklad aj pri jednom výrobcovi a jednom modeli pri rôznom ročníku a krajine pôvodu (prípadne v priebehu diskusie to rozviniem, ak bude vhod).

Písal som si včera a dnes s Hudy Sportom, pomerať nemali problém, no krajinu pôvodu som sa pri dvoch vetrovkách nedozvedel, možno len opomenuli pripísať, možno nie... :mrgreen:
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod vonkreuz » úte úno 21, 2017 15:20

monaro píše:Zároveň chcem ozrejmiť: nemám nič proti prenosu výroby do rozvojových krajín, ...
Ani mně nevadí, že boty Lowa jsou vyráběné na Slovensku. :finga: :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod skleník » úte úno 21, 2017 16:33

Alpha SV Jacket - Made in Canada
Gamma SL Hybrid Hoody Jacket - Made in China
trika, trenky, čepice - Made in China
batohy - Made in China
ledvinka Maka - Made in Phillipines
Alpha FL Jacket - Made in China
skleník
účastník
účastník
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv zář 11, 2008 6:16
Bydliště: kousek od Plzně


Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod yradak » úte úno 21, 2017 17:52

Squamish Hoody 2015 - Banglades
yradak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob led 17, 2015 23:02

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod fps » úte úno 21, 2017 19:50

Embroidered Bird Cap - Made in Bangladesh
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod Hafi » úte úno 21, 2017 20:02

Dvě košile z Číny, jedna z Bangla
Jedno triko Čína, dvě trika už opraný, že to není čitelný, ale jsem o jednom z nich přesvědčen, že bylo Kanada
Jedny městský kalhoty Thajsko, druhý Bangla
Batoh Silo 30 Filipíny
GTX bunda Sidewinder Čína
GTX lacláče nevím jméno Kanada
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod slezacekm » úte úno 21, 2017 21:07

mikina Cina
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod paldo » stř úno 22, 2017 7:09

Atom AR: Bangladesh
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Příspěvekod pickard » stř úno 22, 2017 8:19

3 kosile thajsko, 1 bango, gamma mx cina, procline comp cina, alpha fl cina, gamma fl hybrid cina, procline hybrid cina, beta ar cina, squamish bango, gamma rock cina, procline kalhoty indonesie... a zbytek se mi nechce vytahovat
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 8:49

Kua aky ma toto vlakno zmysel?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod booze » stř úno 22, 2017 9:14

aby ses mohl blysknout :mrgreen: taky to nechapu
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod monaro » stř úno 22, 2017 9:15

Čo tam vlákno, ale aký zmysel má tento život a vôbec existencia ľudstva? :mrgreen:
Keď sa na svete vyskytneš, asi sa priprav na to, že sa budeš stretávať s vecami a činnosťami, ktoré pre teba osobne zmysel mať nebudú, hoci pre iných ho mať môžu.
A toto vlákno okrem iného pre mňa má aj druhotný význam: niekedy treba ľuďom len poskytnúť priestor, aby sa prejavili, a oni, keď tak učinia, poskytnú o sebe istú výpoveď. Napríklad hneď prvý odpovedajúci.

Ešte teda doplním, ak moja téma niektorých zúčastnených nejako popudzuje: pri Millete som zistil celkom významné rozdiely medzi produkciou z rôznych častí Ázie a z Afriky v zmysle veľkostí, materiálu a spracovania. Pre mňa ako osobu čo to väčšinou nakupuje cez net by to boli pomerne podstatné informácie ak by som ich mal vopred. Ďalej som predpokladal, že "prémiovosť" resp. príplatok za značku možno spočíva v tom že všetko robia niekde v západnom svete, čo sa nepotvrdilo. Možno príde reč na to, prečo niektorí túto značku uprednostňujete resp ako vidíte pomer cena-"výkon" a pod.
Sám mám nejaké gate od nich a hlavný dôvod je že boli v predĺženom veľkostnom čísle, čo nie je štandard.
Ináč mám niečo od Warmpeace ušité v Maďarsku napríklad, nie zrovna alpinistická ani textilácka veľmoc a mám z toho prvotriedny dojem, ani nejak extra drahé to nebolo.
A druhý prípad: ten istý model Millet ušitý vo Vietname a v Číne a rozdiel triedy v materiály aj v spracovaní. Bol to rozdielny ročník, no s malým odstupom - neviem či presunuli výrobu alebo čo.

Takže k takýmto súvislostiam som v podstate dúfal, že sa potenciálne môžem dopracovať.
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod booze » stř úno 22, 2017 9:27

Tak to v zadani nemas rok vyroby, coz by melo byt podstatne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod monaro » stř úno 22, 2017 9:49

V podstate ma zaujíma to, čo je teraz možné dostať v obchodoch. Yradak dopísal aj z akého roku odev má - ja by som to pri väčšine vlastného vybavenia vedel len odhadnúť.

Arcteryx zrejme mal najprv výrobu len doma a teraz na webe píšu, že šijú (lepia a zvárajú :)) v 22 krajinách. Asi logický krok, keď sa predaj rozbehne.

To hlavné som zabudol čo som chcel napísať :) : nie som zrovna nadšený vládou ktorú aktuálne máme, ale (asi) ministerka hospodárstva nechala urobiť test s nákupom identických potravín u nás a tuším v Rakúsku a pri asi polovici položiek boli výsledky evidentne v neprospech našich zdrojov. T.j. obchodné reťazce v potravinách zrejme uplatňujú nejakú stratégiu že sa do ex ost bloku šikuje druhá trieda resp. trocha oklamané hlavné zložky a pod. Ľudia bez ohľadu na politické vierovyznanie o tom medzi sebou hovorili už dlho, asi to bude pravda. Žiaľ. Tak ma zaujíma, či sa niečo obdobné nepraktizuje aj v autdóre. Na tomto svete je možné už šecko :wink:
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 9:58

@monaro: nepopudzuje, tak som to nemyslel, ale nechapem, co ti povie to, ze niekto ma nejaku bundu vyrobenu v bangladesi, aj tak nevies, kde bude vyrobena ta tvoja (vysokopravdepodobne nie v kanade), takze si ju proste budes musiet tak ci tak kupit a uvidis, ked ti pride, a ak bude nanic, tak ju vratis, ak nie, tak ju nevratis, a nic na tom nezmeni to, ci ma tuna niekto ciapku z vietnamu, batoh z ciny a nohavice z bangladesa... :)

to ze arcteryx nedela uz skoro nic v kanade je verejne zname, na to nepotrebujeme tuna zoznam veci od kazdeho :)

takze neber to zle, len fakt nechapem, ci ti tieto informacie v niecom prakticky pomozu, ale ak jo, tak fajn, len som sa spytal...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod monaro » stř úno 22, 2017 10:07

No vidíš, a to si práve mimo. Keď budem mať dve rovnocenné alternatívy tak možno sa nakoniec rozhodnem práve podľa toho čo kde bolo vyrobené. Keď to budem vedieť vopred, tak ušetrím minimálne na poštovnom za vracanie zásielky. A v Kanade majú vo výrobe asi 250 ľudí tuším, čiastočne je aj známe čo tam robia.

Takže si dovolím ti navrhnúť, aby si sa s tým pokiaľ možno vysporiadal, že záležitosti pre teba nepochopiteľné nejaký zmysel, význam a príčinu mať môžu. A ak by aj nie, myslím, že tu nie si od toho aby si organizoval akú otázku mám položiť alebo tému založiť. Vďaka za porozumenie.
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod grco » stř úno 22, 2017 10:14

Aha dobre, takze si sa z tohto vlakna dozvedel, ze jeden clovek tu ma Alpha SV vyrobenu v Kanade. Inak je vsetko v Cine a spol.

Takze tych alternativ pre teba moc nevidim, takze uz mas asi vybrate...

V poslednej dobe tu chodia sami divny ludia, asi mladsia generacia, ktoru nechapem :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod booze » stř úno 22, 2017 11:35

grco píše:V poslednej dobe tu chodia sami divny ludia, asi mladsia generacia, ktoru nechapem :D

:smt082
ses uz stary :lol:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod Stani » stř úno 22, 2017 12:50

Ešte tak potom vypátrať, ktorý obchod bude mať žiadaný produkt vyrobený v žiadanej krajine.

Mňa rozdielnosť výroby neudivuje. Videl som napríklad nylon ripstop v rozdielnej kvalite, od jedného subdodávateľa bol nylon taký pevnejší, od druhého, ktorý bol bližšie k výrobnej fabrike, šmejďák. Rovnaká farba, vraj aj gramáž, na prvý pohľad to sa nedalo rozoznať. Len ten druhý to robil zo slabších nití a už mohol hodiť nižšiu cenu, lebo staval aj na tom, že nemusíš navážať látky z druhého konca sveta (trochu preháňam, ale len pre ilustráciu). Pri veľkosériovej výrobe sa to už aj prejaví.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod apuka » stř úno 22, 2017 14:14

Stani, promin, ale neni nylon ripstop jako nylon ripstop. Samotny nylon neni jedna latka, ale cela skupina, kde vlastnosti jednotlivych konkretnich nylonu (u vsech te nejvyssi kvality) se mohou docela hodne lisit - kazda ma nejake vlastnosti. Takze to, ze jedna latka nebyla tak pevna jako druha, jeste neznamena, ze nemohla byt jeste na vyssi kvalitativni urovni jako jina, pevnejsi - jen byla optimalizovana na jine vlastnosti.
Samozrejme, neznam ty dve konkretni latky, co popisuju je jen teorie, ale podepsana nekolika kusy meho obleceni, ktere jsou vyrobene vsechny z nylonu, ale vlastnosti jednotlivych latek jsou docela rozdilne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod booze » stř úno 22, 2017 15:10

TADY se muzes podivat na video a na rozdily, ktere mysli stani.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod Stani » stř úno 22, 2017 18:03

Apuka, samozrejme, že ide o nylon na rovnaké použitie, vlastnosťami aj gramážou, denierom, taffetou, záterom a neviem čo ešte. Má to byť to isté, ale nie je. Presne ako v boozeho odkaze.

Napríklad u nylonu pre ultralight stany 20D s double ripstop štruktúrou = mriežku vytvárajú dve vlákna, použijú len jedno hrubšie, ale z lacných nití. Pri štruktúre 2.5x2.5mm si toho si ani poriadne nevšimneš. Výborne, lacnejšia cena rolky. Dopad na kvalitu je ale znateľný, čo však zistíš až neskôr. Alebo sa použije iné vlákno, ktoré spĺňa kvalitu, len na omak je to už trochu iná látka (väčšinou je tvrdšia). Predpokladám, že ten prvý prípad si Arcteryx vie odkontrolovať.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Arcteryx - krajina pôvodu?

Příspěvekod apuka » stř úno 22, 2017 18:34

Ano, ale snad neni clovek, ktery si mysli, ze nejaky kvalitni znackovy original a noname cinsky fake se bude delat ze stejneho materialu se stejnou kvalitou i uzitnou hodnotou. Protoze to linkovane video je o tom. V tomto vlakne se ale probira +- rozdil v kvalite vyrobku stejne znacky jen vyrobenych v ruznych castech sveta, coz je teda docela znacny rozdil. V tomto pripade se da ocekavat, ze ve vsech oblastech se to bude vyrabet ze stejne, resp. kvalitativne a parametricky cca identickeho materialu a ne z nejake nahrazky.
Ja jsem svuj prispevek psal prave kvuli tomu, ze se dva nylony pouzivaji na stejne pouziti, jsou stejne "gramážou, denierom, taffetou, záterom a neviem cim este", este neznamena, ze jsou opravdu ze stejneho materialu. Jeste jednou zopakuji, ze nylon neni jeden material, ale skupina materialu a jednotlive druhy mohou mit docela odlisny vychozi material. Nektere vlastnosti jsou hodne podobne, ale nektere mohou byt odlisne. I kdyz maji stejne parametry vyse.
Proste to byla technicka poznamka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Oblečení