Oblečení do veder

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Oblečení do veder

Příspěvekod lidoser » pát čer 10, 2016 9:44

Nenašel jsem vhodné téma ani vyhledávačem ani procházením této sekce, tak jsem se rozhodl, že toto téma založím.
Většinou se řeší spíše oblečení do chladu a zimy. Já bych chtěl vyřešit opačný problém. V létě pojedeme do Egypta a budeme cestovat také po poušti.

Nepřijde mi dobrý nápad vžít si žabky a krátké kratásky, protože mě to před sluníčkem moc neochrání což je pro mě problém jelikož se často spálím. Abája co nosí místní se mi nelíbí a tak hledám nějakou alternativu, která by šla nosit případně i v evropě když nastanou pařáky. Většinou se všude doporučují světlé balněné kalhoty a světlá bavlněná košile s dlouhým rukávem a pokrývka hlavy. Máte někdo zkušenosti s nějakou jinou alternativou? Fungovalo by například funkční bíle oblečení na tělo taková ta takzvaná první vrstvá, která by měla bát jakoby "druhá kůže". Je mi jasné, že na slunku se to zničí. Ale bude v tom funkčním oblečení pocitově větší vedro a na chcípnutí než v balvně? Díky za každou zkušenost s oblečením do veder. Třeba se bude hodit i někomu jinému a třeba bude využitelné i v ČR když zase budou pařáky jako minulý rok.
lidoser
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: čtv úno 18, 2016 11:39

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod remy77 » pát čer 10, 2016 10:05

Oproti strihovo volnym veciam to nebude tak "podfukovat". Ale inak si myslim, ze aj toto moze byt varianta. Pouzival som to par dni na Korzike, ked som mal toho slnka vyse hlavy,
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Příspěvekod Kjuba » pát čer 10, 2016 10:25

Doporučuji jednoznačně dlouhý rukáv, dlouhé kalhoty, pevné boty a pokrývku hlavy s takovým tím hadrem přes zátylek. Myslím, že se tomu říká legionářská čepice nebo klobouk.

Bavlna je naprd jednoznačně doporučuji len.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Příspěvekod Kjuba » pát čer 10, 2016 10:35

Len z toho důvodu, že je méně ohebný a hrubší než bavlna a nebo syntetika. A taky málo saje pot. Tím, že se nenasákne se Ti lepřilepí na tělo. A to je dobře. Mokrá bavlna se Ti nalepí na tělo, zničí vzduchovou mezeru mezi tělem a oblečením a tím zabrání odpařování potu přímo z pokožky. A ty se uvaříš.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod apuka » pát čer 10, 2016 11:02

Nejlepsi je tam fakt to "mistni obleceni", ten habit, pokud budes mit moznost, tak alespon si pujc na sve obleceni zvrchu takove "poncho", bez rukavu. To je vlastne mistni funkcni obleceni a funguje to perfektne. Ale v Evrope po navratu bych v tom moc nechodil, obzvlaste v Cechach :-).

Jinak taky doporucuji rozhodne se co nejvice zakryt, tj. dlouhe rukavy, kalhoty, uzavrene boty a obleceni jedine volne, kde bude dostatek vzduchu mezi kuzi a latkou. A nezdrahej se pouzit misto cepice klidne jejich satek na hlavu, vcetne zakryti obliceje. Sandale pouze v pripade, ze uz budes mit celou nohu tmavou jako mistni v jiznim Sudanu, jinak ji budes mit za chvili opecenou. A s velice dobre izolujicim spodkem - rezehraty pisek/kamen na pousti klidne muze mit tech 60 i vice stupnu.
Funkcni obleceni - obzvlaste z umeliny a jeste tesne - bych nechal doma. Uvedom si ze v te pousti s velkou pravdepodobnosti budes mit tak 40-45 stupnu ve stinu - ale stin nikde :wink:. Bude do 10-15% vlhkost vzduchu, tj. pocitove to horko tak citit nebudes jako u nas 35. Ani se potit az tak moc nebudes. No a na slunci (co bude vlastne furt) bude neco kolem 60-70, leda ze by trocha zafoukalo, ale i to bude vetsinou vitr s jeste teplejsim vzduchem zevnitr Sahary. A prehrata (nejenom) umelina tesne prilehavajici na kuzi v tomto pripade bude fungovat jako perfektni ohrivac az spalovac kuze.
A jeste jedna vec - co nejtmavejsi slunecni bryle, dobre zakryvajici prostor kolem oci a pod ocima. Nejlepsi "ledovcove" - to neni zadny vtip, ta poust bude na slunce fungovat velice podobne jako ledovec, bude se Ti i zespod odrazet UV zareni a horko a se spatnyma brylama a nezakrytou pokozkou muzes rychle dopadnout velice nevalne.
My jsme jednou vyzkousely v Tunisku v Douz na celodennim vylete do pouste ten habit i pkryvku hlavy. Bylo ve meste mezi palmama cca 50 stupnu ve stinu, kdyz jsme prychazeli, takze min. tolik pres obed v pousti. A to obloceni zapusobilo fakt jako klimatizace. Kdyz si clovek na chvili odekryl napr. ruku, za par vterin citil, ze se doslova prazi, pod habitem bylo pocitove prijemne chladno. Ani na hlavu v satku nebylo citit to silne slunce, ne jako u more pri o 10 stupnu nizsich teplotach v cepici.
O opalovacim kremu Ti predpokladam, ze nemusim rikat - jen ze se maz radeji nekolikrat casteji, jak jsi zvykly nekde u more. Zase plati, ze je to jak na ledovci, prazi a spaluje to ze vsech stran, i ze spodu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16578
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod Lipon » pát čer 10, 2016 12:45

jj, jak pise apuka, dlouhe rukavy, dlouhe kalhoty, z tenkeho materialu, jak naopak tu bavlnu doporucim
zvlast, kdyz se chystate na poust v Egypte, tam se ti nestane, ze by se ti ta bavlna tak nacucala, ze se prilepi na telo, diky zminene nizke vzdusne vlhkkosti a horkemu vetru, pot se odparuje velice dobre
boty plne s dobrou podrazkou, horky pisek ti nebude palit prsty a neprismahnes si narty
a bacha na usi - spousta lidi na ne zapomina a nema cepici pres usi (klobouk je fajn) ani si je nenamaze kremem a spalene usi sou pekelne - nevyspis se
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod lidoser » pát čer 10, 2016 16:16

To pončo co máš na mysli se je právě Abája mám pocit. Tomu bych se chtěl vyvarovat a vzít to jako poslední možnost. Na internetu na to bylo video na jakém principu funguje a proč musí být černé. Ono to funguje něco jako komín a ze spodu jim to nasává studený vzduch a nahoře vychází horký. Pocitově je tam pak lépe. S bílým to prý funguje podstatně hůře i přesto že v tom černém se prý naměřilo o 6°C více. Pokud nebude zbytí vyzkouší i Abáju, ale nechce se mi ji moc kupovat. Spíše že by šla půjčit.

Ty brýle jsou dobrý nápad tak jako zbytek rad. Určitě jsem je nebral jako vtip a nějaké co popisuješ si pořídím, jelikož mám samozřejmně ty klasické co mi moc nepomůžou. Daleko větší vtip pro mě bylo, když jsem se zeptal na nějakém fóru kam chodí hlavně ženské, co si mám vzít za oblečení do pouště a tam mi právě poradili zmíněné žabky a kraťasy, že tam bude vedro ](*,) Hrozně se divili, že hledám právě spíš dlouhý rukáv a kalhoty abych se nespálil.

Ten len co tu padl mě vůbec nenapadl, jeho porovnání s bavlnou má hlavu a patu a rozhodně tedy bude lepší varianta než bavlna.

Jak s tím fuknčním oblečením, třeba v mírnějších evropskách vedrech do 30ti stupňů? Ono by mělo okamžitě tahat pot z těla a ten by se měl rovnou odpařovat. Toho využívám přes zimu. Absolutně nemohu v zimě nosit nic bavlněného, jinak si okamžitě propotím oblečení, začne mi být v těch mokrých hadrech zima a chytnu nemoc. Všechno bavlněné oblečení jsem proto spálil a nadělal z něj práchno. Nosím od té doby hlavně fuknční oblečení různé kvality. Na bezné nošení mi stačí funkční trička z decathlonu za 70 korun. Pot to odsává a je to hned suché. Nemám to ale vyzkoušené přes léto, jelikož u nás jsem se vždy svlékl. Je žádoucí ve vedru, aby těsné funkční oblečení dostávalo pot z těla? Ten pot by měl pomáhat tělu se ochladit, takže si říkám, že když ho něco rychleji dostává pryč z těla, tak to teoreticky urychlí moje přehřátí a dehydrataci. Je to tak nebo není? Má s tím někdo zkušenost, nebo rozumí tomu?
lidoser
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: čtv úno 18, 2016 11:39

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod apuka » sob čer 11, 2016 12:27

lidoser píše:Je žádoucí ve vedru, aby těsné funkční oblečení dostávalo pot z těla? Ten pot by měl pomáhat tělu se ochladit, takže si říkám, že když ho něco rychleji dostává pryč z těla, tak to teoreticky urychlí moje přehřátí a dehydrataci.
Spravne polozena otazka :-). Kdyz neustale "odsavas" pot a udrzujes pokozku suchou, tak ji nutis vytvaret vice a vice potu aby se ochladila. Navic pokozka nesmi byt sucha, musi mit vzdy nejake mikroklima kolem sebe a to vcetne dane vlhkosti, klidne to muze byt i 50-60%, je to individualni. Jinak se taky telo nuti do vytvareni vice potu, aby se ta mikroklima vytvorila. Nadbytecna vlhkost z potu se odpari, ale nedostatecna se musi doplnit.¨Pro tu pokozku je absolutne nejhorsi tesne prilehave funkcni obleceni, "druha kuze", ktere okamzite veskery pot odvadi pryc od pokozky. Paradoxne nejvice se to snzi yuzivat vice se potici lide, kteri se ale kvuli tomu poti jeste mnohem vice - jen to primo neciti, bo se to odpari. Jenze - jak pises - hrozi potom dehydratace a prehrati, navic je mnohem vetsi spotreba vody. A v neposledni rade pokozka hrozne trpi a hrozi ruzne kozne defekty.
I to je duvod, proc v nejteplejsich oblastech se nosi dlouhe a volne! obleceni, klidne i hrube vlnene svetry. Aby se co nejvice udrzela stala mikroklima.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16578
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod lidoser » pon čer 13, 2016 11:51

Jo jo "druhá kůže" je to, co jsem měl na mysli celou dobu, jen jsem si nemohl vzpomenout. Původní plán byl vzít si tam tu "druhou kůži" v bílé barvě a nic na to, protože to příjemně profukuje a zároveň v tom není zima. Nějak podvědomně jsem ale cítil, že to bude asi blbost kvůli již zmíněnému a teď jsem si to i ověřil. No nakoupit lněné oblečení za rozumný peníz v krátkém se mi podařilo tak na půl. V HMku mají na stránkách více lněných oblečení, ale v krámu, kde jsem byl, měli jen kalhoty tuším za 600-700, ale neměli tam vršek. Lněnou košili jsem musel koupit v Mark & Spencer za 900 (teď tam mají slevy na všechno lněné oblečení asi 20%) Takže pořídil jsem, ale slovo "levné" jsem si představoval trochu jinak :mrgreen:
Před cestou do Egypta jedeme chytnout bronz ještě do Chorvatska už za pár dnů, takže to vyzkouším tam, na teploty kolem 32 stupňů a pak kdyžtak se podívám po nečem dalším. Do egypta jedeme až v létě, takže bude více času na pořizování oblečení. Jinak materiál celkem příjemný. Divím se, že to většina lidí nechce, jak mi bylo řečeno prodavačkou (Prý tak jeden člověk z dvaceti) a tak to moc v nabídce nemají.

Na internetu jsem našel také oblečení, které bylo z materiálu viskóza. Mělo by jít o vlákna celulozy. A pak ještě jeden název materiálu a tam by mělo jít vlákna vyrobená ze dřeva (dost možná je to jen jiný název pro to samé). To by mohlo být také dobré do nepříjemných veder na ochranu před sluncem ne? Neměl jsem ten material v ruce, ale působilo to na mě tak, že to také nebude sát moc tu vlkost a také nebude tak pružný jako bavlna (nemělo by se stát, že by se to pocením nasáklo vodou, nalepilo na tělo a nepropouštělo vánek. Má někdo zkušenosti s Viskózou, nebo něčím podobným? Jak je na tom hedvábí s vlastnotmi? Nikdy jsem ho neměl, nemám s ním žádnou zkušenost.
lidoser
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: čtv úno 18, 2016 11:39

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2016 13:13

Pri 32 stupnich to bude fungovat jinak nez pri 37+, mysleno ve stinu. Ten druhy pripad je dulezity proto, ze je venku tepleji nez teplota lidskeho tela. Jinak si fakt muzes vzit i bavlnu, moc nebude kde nabirat vlhkost... Potit se vetsinou budes pouze v klimatizovane mistnosti, venku moc ne, myslim, ze v celem Egyptu je bezvetri docela vzacne a hlavne kratkodobe.

Viskoza je sice material vyrabeny z prirodnich materialu, ale ponekud "umelou" formou. Vyzkouseno jej v horku nemam. Zato hedvabi by byt mohlo (ale levne to urcite nebude :-)), zavisi ale i na konkretni latce, na sile nite, na tkani, atd. Muze byt hodne huste tkana z (na hedvabi) hodne hrube nite a potom to nebude extra prodysne. Jinak receno, je velky rozdil mezi hedvabni latkou 12g/m2 a 120g/m2...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16578
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 13, 2016 16:14

poznamka,proc lidi nechcou len. vypada jak krave z pr**** coz dost lidem vadi, v dnesni dobe nemackavejch a nezehlivejch matrosu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9393
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod Johnnyo » úte říj 11, 2016 8:51

Ahojte,

nechcem zbytocne zakladat novu temu, preto sa radsej opytam Tu. Viete mi niekto poradit/odporucit nejaku nepremokavu bundu do teplejsieho pocasia? Brazdil som forum 3 dni, precital mnozstvo prispevkov a stale si neviem vybrat. To teplejsie pocasie znamena vnutrozemie thajska, vietnamu, sri lanky a kambodze. Uz ma nebavi nosit na turistiku do lesov rozne ponca, prsiplaste, preto hladam nejaku lahku, nepremokavu bundu, ktora ma v prvom rade sluzit ako ochrana pred dazdom. Zahrievat velmi nemusi, kedze sa pohybujem v teplotach 15+. Ak je takato tema a prehliadol som ju, hodte mi tu prosim Vas link a ja si danu problematiku nastudujem.
Dakujem
Johnnyo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte říj 11, 2016 8:28

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod oodoow » úte říj 11, 2016 9:06

Žádná taková bunda není, ale vtip je v tom, že když je teplo, tak nepotřebuješ nepromokavou bundu, naopak je dobrý, když tě déšť ochladí.
Na tohle počasí je lepší sice promokavé oblečení, které ale bude trochu hřát i mokré a nejlépe upnuté na tělo, aby tě to někde nedřelo při pohybu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod Johnnyo » úte říj 11, 2016 9:38

Jasnacka, viem co si mi tym chcel napisat. Lenze, niekedy sa vyskytnu situacie, pri ktorych nechces zmoknut ako mys. Najma pri teplotach pod 20stupnov. Naozaj nic take tenke, lahke a nepremokave nie je? . Pytam sa druhykrat, lebo nechce sa mi verit :D .
Naposledy upravil mike dne úte říj 11, 2016 18:18, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Johnnyo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte říj 11, 2016 8:28

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod oodoow » úte říj 11, 2016 9:45

Nejblíž je tomu asi Arc'teryx Norvan SL Hoody. Podle té recenze by mohla splňovat, co chceš, ale myslím, že dlouho nevydrží a nějak už podezřele nejde skoro nikde koupit, takže to asi mělo nějaký háček. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod Pierre111 » úte říj 11, 2016 10:19

Na oficiálních stránkách už není k mání a jelikož to byla novinka je možné, že se něco nepovedlo. Můžeš zkusit od Arcteryx Norvan Jacket, případně mě napadá třeba Tilak Vega, dál bych se podíval na značku Montane, nebo třeba Rab Flashpoint.
Naposledy upravil mike dne úte říj 11, 2016 18:18, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod Johnnyo » úte říj 11, 2016 12:52

Super, dakujem. Idem mrknut na to :)
Johnnyo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte říj 11, 2016 8:28

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod apuka » úte říj 11, 2016 13:30

Jen Te musim upozornit, ze at si sezenes jakoukoliv bundu, pri 95-100%-ni vlhkosti, co v Tebou popisovanych oblastech obvykle pri desti byva budes stejne mokry. Jednak od vlastniho potu, jednak ze se Ti vzdusni vlhkost muze "pretahnout" pres membranu, hlavne kdyby bylo dost teplo - mozna pri 15-25-ti stupnich jeste ne, tam je dost velky rozdil mezi teplotama.

A ano, toto neni vlastnost pouze PU membran, delaji to (z principu musi) vsechny, jak porezni, tak neporezni, vcetne vsech GTX membran, dokonce i kdyz budou bez vrchni vrstvy, "obracene naruby"... - a pro mika: nemam to z vlastni hlavy, i kdyz me to logicky taky napadlo...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16578
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení do veder

Příspěvekod mike » úte říj 11, 2016 18:25

No tak je snad jasne, ze kdyz bude venku teplo a 100% vlhkost, tak bude i pod bundou :twisted: Proto mi trochu unika, proc do takovych podminek doporucujete membranovky, kdyz se budou chovat stejne jako plastenka... Chapu, ze bunda je pohodlnejsi, nez ponco, ale na tohle muze byt i ta nejlevnejsi zaterovka z Lidlu.

BTW, co v takovych podminkach nosi mistni?

Jinak panove, budte tak hodni a nedelejte zbytecne citace ](*,) Default je tlacitko odpovedet a ne citace, zvlast kdyz odpovidate na predchozi prispevek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Oblečení