Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny studí)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » čtv dub 2, 2015 20:31

taky jsem to marne hledal, ale pozor, i kdyz se to povede, bude udaj pro surovou vlnu urcite jiny, nez pro vlnenou prizi...
:mentor:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » čtv dub 2, 2015 20:38

Jj, ale co nadelam. Aspon priblizny by se hodil. Jde mi o pomer k merne tepelne kapacite vody. Jestli je to polovina, ctvrtina apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » čtv dub 2, 2015 20:43

nasel jsem ve stavebnich materialech konopi 1600 a mineralni vata 840 (J/kg.K), tak snad bude vlna nekde mezi... ale je to dost velky rozptyl
a smesky s umelinou asi budou tuto hodnotu snizovat, surova vlna bude asi vyssi
:((
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » čtv dub 2, 2015 20:47

Tohle jsem nasel taky, ale vlna muze byt uplne jinde... v tabulkach izolacnich materialu byla, ale zrovna tohle cislo chybelo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » čtv dub 2, 2015 20:54

tak to jsme skoro doma - nebude zase tak uplne jinde, vychzeje z hmotnosti a tepelne vidivosti si zcela odpovedne lajznu rict, ze vlna bude nahrubo v rozmezi 1000-1500,
zalezet bude vice na zpracovani prize a pripadne na tkani latky, takze pro tve potreby to bude asi 1/4 nebo mezi 1/4-1/3 teze veliciny u vody
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » čtv dub 2, 2015 21:00

Booze to mezitim nasel: http://www.engineeringtoolbox.com/speci ... d_154.html

Mas v podstate pravdu, 1260 pro volnou vlnu a 1380 pro plst, to mi bude stacit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod kralo » čtv dub 2, 2015 21:01

Rozmyslam stale nad tym zahrievanim merina.
Skusnost vela z nas co vyskusala prepotene merino v lete ma skusenost ze ochladzuje a ze v lete to padne vhod.
Sam seba sa pytam preco v zime mokre merino by malo zohrievat?

Stale si myslim ze zohrieva len suche, vlhnutim sa jeho schopnost hriat straca.
Ak je mokre tak rychlejsie odvadza teplo z povrchu tela. Telo musi na zahriatie vynakladat viac energie.
V pripade umeliny(tak to tu nazyvate) ma ten material odvazdat vlhkost na povrch i ked nejake vlhko zostava. Avsak telo svojou teplotou ma tendenciu ho vysusit, takze nepotrebune tolko energie ako v pripade vysusenia merina.

Merino/umelina dokaze hriat mokre len dovtedy kym telo dokaze odovzdavat dostatok tepla na ohriatie materialu(zohriat aspom na povrchovu teplotu pokozky)

Vcera som bol v syntetike a merine uplne prepoteny. Kym som makal, som sa potil ako i odovzdaval teplo von. Kym som sedel v aute moja teplota klesala a ochladzovanim vonkajsej teploty doslo k ochladzovaniu postupne z von dnu k pokozke. Keby zostanem pasivny von tak sa po hodke trasiem ako osika.
V syntetike sa budem triast ale nie tak dlho ako v merine.

Takze som stale v tom co napisal mike, ked sa potis synt pradlo, ked v pripade max. Aerobnej zataze nasiaknes potom do 30% hmotnosti trika svoju prvu vrstvu, ist do merina. Tych 30% telo este nejako vykompenzuje.
kralo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: sob srp 11, 2012 8:38
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod booze » čtv dub 2, 2015 21:05

@ mike ta brozurka je paradni, vysvetluje hodne o vlne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » čtv dub 2, 2015 21:16

Jj, prectu si to. Ted jdu ale delat veceri, shodou okolnosti kus ovce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » čtv dub 2, 2015 21:43

@kralo:
uz to tu bylo receno
- vlna (merino je jen specificka varianty avlny) je v prve rade jeden z nejlepsich prirodnich izolantu s relativne nizkou hmotnosti (staleti ji vlastne nic jineho plne nenahradilo)
- ze syntetikou a vhodnym zpracovanim muze fungovat i jako funkcni pradlo v dnesnim slova smyslu, cili nejen jako izolant
- samostatne merino ma pouze vlastnosti izolantu
- vlastnosti merina byla do jiste miry "zneuzita" pro marketing
- zadne merino ani jiny podobny material efektivne samo o sobe nehreje!

toto vyplyva ze zde uvedenych poznatku, cili je to material, ktery ma jiste vlastnosti za urcitiych podminek a je vhodne jej pouzivat k urcitym ucelum
je na nas, jak, kdy a proc jej pouzijeme ci nikoli
toto vse

se znalosti vyse recenho jsem si neporidil na telo smesku (Devolt) a z cisteho merina pouze ponozky (nedam na ne dopustit), obe pouzivam do chladneho prostredi ci mrazu, nyni priklad z mych vlastnich zkusenoti:
smeska Devolt se muze propotit a syntetika dokaze dopravit vlkost na povrch az se sama odpari dal tak rychle, ze se nestaci ochladit tak, aby mne odev chladil, cili stalo se mi nekolikrat, ze jsem Debolt propotil, ale nestalo se mi, ze by mne chladil... ponozky merino jsem mel i vice nez 24 hodin na nohou v botech a prstoze byly pochopitelne navlhle, porad po vyzuti na omak nepusobily jako mokre a soucasne boty byly jen mirna vlhke - s jinymi ponozkami napr. Moira jsem mel boty mnohem vlhci - nicmene nikdy mi v tech ponozkach nebyla zima, zde je treba jen rict, ze prave v zimnim obdobi je treba doprat noham boty, ktere dobre dychaji
muj zaver je, ze kdyz se tento material spravne pouzije pro ucel, ke ketremu je urcen, a za spravnych podminek v kombinaci s fungujicimi dalsimi castmi obleceni, pak je to bezvadny material v pomeru vykon/hmotnost/cena

:prayer:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » čtv dub 2, 2015 21:45

mike píše:Jj, prectu si to. Ted jdu ale delat veceri, shodou okolnosti kus ovce ;-)


dobrou chut (zavist - ovci ja rad) :wink:

ja du spat :smt006 :smt015
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » pát dub 3, 2015 0:41

Diky, povedla se :) Musi se vyuzit obdobi pred Velikonocema, kdy jsou i v beznem reznictvi a ceske.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 3, 2015 6:47

http://rungo.idnes.cz/test-funkcni-spod ... behani_ize
"Nejsilnější stránkou merina je vysoká výhřevnost a ve srovnání s konkurencí unikátní schopnost hřát i za mokra" 8)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » pát dub 3, 2015 9:16

tohle je věta velmi nepřesná a proto ve výsledku blbost
(výhřevnost má něco, co zapálíš a pak to hoří, čili hřeje) :rolleyes: :D

1/ žádné oblečení nehřeje (některé materiály "pouze" dobře izolují, jiné zase dokáží tělesné teplo do jisté míry nasorbovat a nějakou dobu držet - lapidárně řečeno - tím pak dodávají pocit, že hřejí, některé kombinace materiálů pak dokáží oboje - nicméně, když to není "na baterky", tak to nehřeje)...
2/ vlna dokáže za určitých okolností působit podobně jako neopren, ale jen do jisté míry a za určitých podmínek - někde jsem to tu rozváděl...
3/ reklama snese všechno (třeba i to, že voda z hor renegeruje)...

:wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod wawrik » pát dub 3, 2015 9:29

Quido píše:tohle je věta velmi nepřesná a proto ve výsledku blbost
(výhřevnost má něco, co zapálíš a pak to hoří, čili hřeje) :rolleyes: :D
No, vzaté od podlahy, hodnotenie prvej časti vety sa vzťahuje aj na tvoju zátvorku či argument č. 1 :D

Pretože a) výhrevnosť má aj radiátor a minimálne ten môj úplne dobre nehorí, b) celé vlákno ukazuje, že nejaké oblečenie predsalen hreje. Síce len za určitých okolností a len určitú dobu, ale hreje.

To ja len na margo toho šermovania so slovíčkami :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » pát dub 3, 2015 9:58

rozhodně nesouhlasím - radiátor nemá výhřevnost
:rolleyes:
viz definice výhřevnosti: Výhřevnost je energie získatelná spálením jednotkového množství paliva za vzniku spalin, obsahujících vodu ve formě páry. Udává se v jako poměr vydané energie na hmotnost paliva (J/g, nebo MJ/kg atp.)
Občas se plete se palným teplem.
:mentor:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod wawrik » pát dub 3, 2015 10:19

Quido píše:rozhodně nesouhlasím - radiátor nemá výhřevnost
S tým zasa nesúhlasím ja. Menovitá výhrevnosť radiátora je veličina, s ktorou sa bežne ráta pri návrhu budov. Sú na to tabuľky a skutočná výhrevnosť sa prepočítava pomocou tabuliek ku konkrétnemu telesu.

Ale to je jedno. To, čo som tým chcel povedať je to, že na človeka, čo žongluje so slovíčkami, si na ne dávaš dosť malý pozor :-D

Neber to v zlom, to bola len taká vsuvka :partyman:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » pát dub 3, 2015 12:00

to se můžeš stavět na hlavu - možná se jedná jen o slangový, případně zcela nesprávně použitý výraz - výhřevnost je jasně daný exaktní pojem a znamená to co jsem psal, podívej se do jakékoli encyklopedie nebo slovníku; radiátor může mít tak akorát výkon (přesněji tepelný výkon), a s trochou dobré vůle i účinnost, ale nikdy výhřevnost [-X
je to stejný nesmysl, jakože merino hřeje
:lol:
slova byla vytvořena, abychom se domluvili - pokud bude někdo tvrdit, že autobus je i tramvaj a že ryba leze a neplave a že je to jedno, pak se nikdy nedomluvíme ...
mám takovou zkušenost, že vždy, když mi někdo podobným způsobem argumentuje, že slovíčkaření je malichernost, se nakonec ukáže, že buď celou věc nepochopil, anebo že se mýlí
:wink:
každopádně merino nemá ani výhřevnost ani tepelný výkon :roll:
jasněže nejde o život
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod wawrik » pát dub 3, 2015 12:23

Zo školy som už nejakých pár (ehm, desiatok) rokov preč, takže príslušné skriptá nemám, ale hneď prvý odkaz z googlu ohľadom menovitej výhrevnosti radiátorov vedie sem.

A podľa tvojej rady som sa teda pozrel do slovníka, a je tam toto:
SLEX píše:výhrevný príd.
vydávajúci teplo, vyhrievajúci, hrejúci: výhrevné palivo; (málo) výhrevné kachle;
výhrevnosť -i ž. schopnosť vydávať teplo

O spaľovaní ani slovo. A z mojej strany stačilo, takáto debata už presahuje mieru podpichovačnej poznámky.

Edit: preklep aj s celou vetou.
Naposledy upravil wawrik dne pát dub 3, 2015 12:51, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod apuka » pát dub 3, 2015 12:41

Ja myslim, ze jste se dostali prave ne pole, kde se ve dvou oborech pouziva stejny pojem na dve ponekud odlisne veci (a navic "bezna rec" mozna pouziva jeste treti vyznam)....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod apuka » pát dub 3, 2015 12:43

Jinak, kdyby vlna hrala (jedno jestli sucha nebo mokra) nejenom chvilkove, asi by pulka sveta koupila domu par pytlu vlny misto krbu, kotle, radiatoru, ... :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » pát dub 3, 2015 13:17

@wawrik:
já definici výhřevnosti taky opsal ze slovníku... asi je tento pojem ve slovenštině jinak definován, než v češtině
:-k
o výhřevnosti v tvém pojetí opravdu slyším prvně... bez nadsázky
tepelný výkon znám ze školy i z praxe
(mně to nestačilo!)
:mrgreen:
ale dobře, dohodněme se, že tvůj radiátor má jistou "výhrevnosť", ale moje podlahovka nic takového nemá, má pouze tepelný výkon... a taky na tom, že vlna, ani merino, nemá žádnou výhřevnost
:smt082

@apuka:
tak nějak :supz:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod budo » úte kvě 12, 2015 7:04

Z praktického hlediska jsem mnohokrát použil kombinaci syntetických ponožek dospod a vlněných navrch. Naposledy o víkendu na delší trase. Mokro v botách. Hřálo to když jsem šel, hřálo to i když jsem seděl v hospodě. Takhle to je ok.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » úte kvě 12, 2015 13:53

pocit tepla ještě neznamena, ze te to hreje, ale znamena, ze te to nestudi :wink:
hreje pouze tve vlastní telo
Naposledy upravil Quido dne úte kvě 12, 2015 15:47, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Lipon » úte kvě 12, 2015 14:00

quido kolik vlaken este hodlas rozvrtat tim svym prekrucovanim slovicek? v pocasi to stacilo, kdyz si proctes tohle (mimochodem podobne "vyzivne" vlakno, tak toho o hrejivosti a izolaci bylo receno az dost)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » úte kvě 12, 2015 19:23

Njn, jenze tematem tohodle vlakna je prave to, jestli vlna hreje nebo ne ;-) Akorat nevim, co Quido resi, ze doopravdy hreje uz bylo prokazano nekolika nezavislymi pokusy. Jestli to ma nejaky prakticky vyznam je jina vec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod booze » úte kvě 12, 2015 20:40

budo píše: použil kombinaci syntetických ponožek dospod a vlněných navrch.

Jake jsi mel konkretne modely ponozek? diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » stř kvě 13, 2015 9:24

mike píše: Akorat nevim, co Quido resi, ze doopravdy hreje uz bylo prokazano nekolika nezavislymi pokusy. Jestli to ma nejaky prakticky vyznam je jina vec.


resim to, ze podle mne ten pocit tepla v botách nezpusobuje vyse obsahle popsany efekt, ze se merino po na moceni mirne zahreje, ale to, co jsem jiz zminoval drive - ze merino/vlnene ponozky dokazi pusobit jako neopren, i to ze nasata voda ve vlne ma daleko nizsi odpar (zvlaste v botech) a tim padem se nestaci ochlazovat natolik, aby clovek mel pocit chladu, prestoze tomu tak bezne v mokrych botach je... a je lhostejno, zda se jedna o vodu, ktera se do bot dostala vrchem, anebo o propocene boty...
:-k
...tuto zkusenost - pocitu tepla v merino ponozkach, i kdyz jsou mokre, mam taky - ale i tak si troufam tvrdit, ze to neni zpusobeno efektem zahrivani merina pri nasvani vody...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod scinkk » stř kvě 13, 2015 9:51

To bych videl stejne jako Quido, podle me je jedno jake ma clovek ponozky, clovek vzdy vi o tom prvnim namoceni, ale pak uz to vubec nevnima, i kdyz jsou boty/ponozky durch. Proste v tech botach asi neni problem udrzet teplotu, ktera noham nepusobi pocit chladu, mozna i proto, ze nohy jsou k chladu tolerantnejsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Quido » stř kvě 13, 2015 12:01

@scinkk:
hm, tak jsem to říct nechtěl a ne tak zcela bych s tebou souhlasil - předně si nemyslím, že je to jedno jaké ponožky, dle mého, to tenké a nevlněné ponožky nedokážou... je asi jedno jaké jsou značky, ale merino, nebo aspoň kvalitně zpracovaná vlna, případně směska s převažujícím podílem vlny by to být měla... :roll:

...a s tím závěrem už vůbec nesouhlasím, pokud jsem ho správně pochopil - naopak, nohy jsou na teplotu nejchoulostivější část těla, resp. zásadně ovlivňují celkový tepelný pocit - zahřáté nohy ovlivňují až 50% celkového pocitového tepelného stavu; a zase studené nohy negativně ovlivňují pocit tepla, i když jsi jinak dobře oblečen.

já vidím vtip v tom, že právě vlna dokáže udržet nohy v teple, i když je mokrá... a nemalý podíl na tom mají i kvalitní boty


:sorac: PS: ale to už jsem malinko OT - není tu někde vlákno "nohy v teple"? :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení