Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny studí)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Kiszoun » sob čer 9, 2018 14:39

To akrylové mám s dl. rukávem, ale ta látka je furt stejná. A furt stejně na hovno :D

To druhé je novinka a už tam DC použil něco podobného jako Corespun od Icebreakeru, že na nylonové jádro se namotá vlna aby se to tak rychle neprodřelo... To jsem na sobě ještě neměl, mám to klasické 100% merino v gramáži 195 g^m2
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod booze » sob čer 9, 2018 17:29

To druhe mam a je boozi. Je paradne dlouhe a da se prirovnat k IB
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod booze » sob čer 9, 2018 22:15

mike píše:Dej. Jestli je ale spravne gramaz 175 g/m^2, co tam pisou, tak to mi prijde tak na zimu :-k Mel jsem PowerDry s gramazi 150 a neslo to, ted mam asi 125 a furt by to chtelo min. Ty me puvodni maji myslim 104 a to je ideal.

Zajdi se podivat do Patagonia na toto http://www.patagonia.com/product/mens-s ... nning-mens mam dve a jak nejsem zastancem umeliny, tak funguji presne jak popisujes. Jen na ten smrad si nikdy nezvyknu. =;
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » sob čer 9, 2018 22:36

Zajdu, ale spis jsem myslel na tohle, je tenci: http://www.patagonia.com/product/mens-c ... rt=1&sz=24

Jaky smrad? Vzdyt je tam Polygiene® permanent odor control. Chces snad rict, ze lzou a nefunguje to? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod booze » ned čer 10, 2018 6:28

Polygiene rozlozi 100% pivni pot
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod Miuan » čtv čer 14, 2018 11:00

Mel jsem z Decat to triko s dlouhym rukavem (co na nej nadava Kiszoun), smes merino akryl, vystrih do V, cerna barva, a skrabalo jako prase, nepomohlo ani klasicke prvni vyprani, nic, tak skoncilo v kosi. Ted mam ale to s kratkym rukavem, taky smes, myslim letosni novinka, a to uz je ok.
Ciste merino mam od nich taky, a tam zadny potize se skrabanim nemam.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » čtv kvě 28, 2020 19:34

Dneska takovy nechteny test. Chytla mne na vychazce prehanka, asi 10 minut stredniho deste. DWR na vetrovce se ani nechytlo, na kalhotach uz davno neni. Takze jsem byl v podstate durch od hlavy az k pate. Pokracoval jsem rychlou chuzi jeste dalsich asi 3/4 hodiny. Vysledek doma:
- trekove kalhoty (PAD): suche
- vetrovka (PAD): rukavy na tele suche, pres tricko mirne vlhka
- merino triko (IB 150): silne navlhle az mokre, studi
- trenyrky (PAD + bavlna, asi 70:30): suche (ale ty moc nenamokly)
- boty: mokre (behaci se sitovinou)
- ponozky (70 % merino): mokre, cvachtaji a smrdi jako mokra ovce

Jinymi slovy, umelina v pohode, merino nahouby. Tricko bylo docela neprijemne a to celkem topim, zvlast pri rychle chuzi. To, ze merino hreje i mokre, je marketingovy blabol z tech, za ktere by se melo strilet :smt071
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod pavproch » pát kvě 29, 2020 7:01

Už seš dost (hodně) starej nato, abys věděl, že jak začne chcát, tak šup do nepropo. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » pát kvě 29, 2020 17:06

Si jako myslis, ze si na vychazky do dvou hodin beru batoh? Neberu si vubec nic, jen to, co mam na sobe. Hodinu vydrzim i uplne mokry, ale o tom muj post nebyl. Byl o merinu a lzivem marketingu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod pavproch » pát kvě 29, 2020 17:44

Já na kratší vycházky za humna taky nebru batoh s nepropo, ale (často zbytečně) oblíkám nepropo už doma i dyž ešče nechčije (ale radar ukazuje, že brzo bude)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » pát kvě 29, 2020 17:51

Igelit oblikam doma jen kdyz uz leje a nehodla nekolik dalsich hodin prestat. Na radar pred odchodem sice koukam, ale je dost nespolehlivy. Vcera mel bohuzel pravdu, flek blizici se od severu jsem videl, ale takovych uz ten den par preslo a nic. Tenhle byl holt jiny, ale i kdybych to vedel, tak igelity neberu, jen si vezmu membranove ponozky a misto merino tricka umelinu.

Nejsem z cukru a nejaka prehanka mne nerozhodi, jen s tim mokrym merinem je pak problem, umelina za chvili uschne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod pavproch » pát kvě 29, 2020 17:56

Hýbeš se asi málo ingtenzivně, já v zimě na skialpo použivám merino první vrstvu (Ajsbrejkr) na těle (triko dl. rukávec) i nohách (dl. podvlíkačky) a i dyž je úplně durch propocené, tak při ingtenzivním pohybu hřeje - ale moc příjemné to není, to je fuckt. Dyž opravdu fučí, tak echt nepříjemné.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » pát kvě 29, 2020 18:10

Tak si v nem na chvili vlez pod sprchu a pak si to povime ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod mike » úte srp 18, 2020 19:17

Ha, koukam, ze na svuj posledni prispevek muzu zareagovat sam :D Dneska jsem si totiz tu sprchu v merino triku dal. Zdrzeli mne schuzovaci maniaci, predpovedni hodnota meteoradaru se opet ukazala nizka, a tak mne venku chytla bourka. Slusna sprcha, uplne durch od hlavy az k pate a merino se zmenilo v brneni. Tuhe, tezke, ale aspon trochu chranilo pred temi proudy vody. Kdyz prset prestalo, tak jsem ho sundal, vyzdimal, ale stejne to nepomohlo. Nez bych si ten mokry hnus obleknul, tak jsem radej vzbuzoval verejne pohorseni a dosel az domu nahore bez :twisted: Nastesti bylo i po bource teplo, ale asi bych to udelal i v kose. To se fakt oblect nedalo. Doma jsem triko zvazil a melo skoro presne dvojnasobek suche vahy. Vyzdimane. Cimz dochazim k zaveru, ze merino dokaze nasat 100 % sve vahy vody a neda se ji rozumne zbavit.

Podotykam, ze kalhoty z umeliny byly taky durch, ale ty byly celkem v pohode. Zdaleka tolik vody nenasakly a zdaleka tak nestudily. Naopak, nez jsem dosel domu, tak uz byly napul suche.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino - mokrá vlna nehřeje (hřeje 8min a pak hodiny stu

Příspěvekod dkay » čtv dub 8, 2021 16:06

Těžko popsat jak jsem rád že jsem tohle vlákno našel :) Po pár zkušenostech s merinem jsem se zmítal mezi nasraností na bulšitózní marketing a pocitem jestli nejsem nějaký vadný že mi promočené merino nehřeje :) Abych jen neplkal, tak zkusím přihodit pár zkušeností.

Patřím mezi ty potivější a první setkání s merinem bylo toto triko od Crawleru https://www.crawler-shop.cz/merino-tric ... nt=3790618
Je tenké, takže jak už tu bylo popsáno, nasycení potem se dostavilo rychle a pak i překvapení z toho jak pěkně "hřeje". Koupil jsem ho loni na podzim, takže zatím zkušenost jen ze studených měsíců, jsem zvědav jak se bude chovat v horku - možná že to bude jeho doména.

Mimochodem, na Crawler jakožto firmu nemůžu říct křivého slovíčka. Perfektní vstřícnost k zákazníkovi (vracel jsem mikinu dlouho po 14 dnech a vrátili plnou cenu) a pěkné produkty, manželka i v jejich merino věcech libuje bo má prostě jinou fyziologii. A to že to všechno šijou v CZ je samozřejmě super.

Dále mám pak mid/base later od Ortovoxu - neznámo jak starý, ze současné nabídky usuzuju že jde o jednoduššího předchůdce https://www.ortovox.com/cz-en/shop/men/ ... zip-neck-m
Ortovox se mi vždycky designově líbil, ale musím říct že jsem rád že jsem to koupil použité z eBaye bo to jejich materiálové složení vůbec neopodstatňuje ty ceny co chtějí za nové kusy. 27% merina a polyester za 4 litry je chucpe. Showoff značka prostě.
Mno, každopádně ten pulovr funguje relativně dobře pokud není jako baselayer ale je pod ním Moira nebo toto triko od Ginyhttps://www.gina.cz/Panske-pradlo/Funkcni-pradlo/Tricka/tricko-s-kratkym-rukavem-panske-(1).aspx a vydrží hřát déle než čistě syntetický rolák. Otázka ale ja zda to není taky relativně vyšší gramáží, spíš než tou třetinou merina. Transportuje ale docela dobře vlhkost nahoru na tu synth vrstvu.

Jinak od Ortovoxu mám ještě https://www.ortovox.com/us-en/shop/men/ ... ht-glove-m a ty fungují přesně jak je tam napsáno pro "long ascents and demanding ski tours", ALE! velmi rychle ztráci izolační vlastnosti s klesající fyzickou aktivitou a teplotou hlouběji pod 0. Když jsem si je vzal kolem 0 na běžnou procházku, byl jsem velmi nemile překvapen. Rychlovýstup na Lysou v mrazu cca do -5 naprostá pecka.

Tím se dostávám ke kusu, díky kterému jsem merino nezatratil úplně a našel si pro něj specifický use case a to je vesta Hudson od Smartwoolu https://www.smartwool.com/shop/mens-hud ... tionId=410 - relativně tlustá, ale vzdušná a lehounká a funguje jako fantastická zateplovací vrstva nad syntetikou na intenzivní výstupy v mrazech jdoucích směrem k -10, kdy je třeba udržet torzo v teple (nepatřim mezi borce co jim stačí tenký pulovr a hardshellka, třeba se tam vypracuju) ale dostat taky kýble potu ven. Přijde mi že když v ní vylezu na Lysou, tak nahoře po sundání váží skoro stejně, ale je mi v ní teplo.

Jinak se teda ale přidávám do Církve Odmítačů Merino Baselayeru ;)
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Předchozí

Zpět na Oblečení