Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrstvy)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod slezacekm » úte lis 8, 2016 12:25

už se o tom psalo někde jinde, ale já za sebe můžu říct, že membránové kalhoty bych do chladna fakt nechtěl, pokud bych tedy neřešil nějaké šudlování na místě, klečení a sezení ve sněhu. Pro takové použití mají někteří výrobci klidně i chrániče na kolena.
Na nohy zimu snesu, proto bych klidně zvolil nějaké univerzálnější kalhoty (osvědčená klasika: DirectAlpine Mountaineer, Patrol, Cruise). Tyto kalhoty vydrží sněžení a krátký déšť. V případě, že musím jít v trvalém dešti, koupil bych si převlekové kalhoty např. v Decathlonu za 200 Kč. Nepromoknou, potit se v nich budu jen o maličko víc než v membránových a ušetřím řekněme 4000 Kč.
To, že jsi ztracený, není nic překvapivého...proč myslíš, že zde na fóru má téma o výběru nepromokavé bundy asi 700 stran? :supz:
Rozhodně zvaž membránovou bundu, podle mě když zvolíš cokoli z Gore Active, neudáš chybu. Pokud do toho nechceš investovat, kup si v army shopu pončo, které sice dýchat nebude, ale zase bude nepromokavé a přes batoh taky půjde, tudíž ušetříš za pláštěnku na batoh. V kombinaci s návleky to taky půjde. Nepočítej ale, že to bude na nějaké trochu lezení pohoda.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod apuka » úte lis 8, 2016 12:47

@feci: hlavne pocitej s tim, ze Ti kazdy oradi neco, co se (mozna) osvedcilo JEMU. Ale to neznamena, ze se to osvedci TOBE!!!

One se to stejne hrozne tezko radi, kdyz ani netusis kam pujdete, my nevime, kolik pocitas, ze nachodis a v jakem terenu (viz predchozi "bod"), nevime jake bude pocasi (resp. ve vetsi casti Norska vime - urcite bude prset :-)).
Prave i v zavislosti na tom, kam se chystate, jestli pujdete jenom po skalnatych oblastech nebo obcas i v nejakem zarostlejsim terenu, jestli pouze na dobre vychozenych cestickach nebo obcas i po mene uzivanych stezkach se da mirne upravit satnik. Ale ja bych nepromokave kalhoty urcite bral, budes za ne rad, at uz budes pouzivat plastenku nebo membranovou (nebo jinou prevlecnou nepromokavou) bundu. Kalhoty mohou byt klidne ty Pinguiny nebo jine, prevlecne a k tomu nejake normalni. "Nejake" Goretexove moc prodysnejsi nebudou, max kdyz si koupis z GTX Active. Ale stejne nejvic reseni prodysnosti zalezi na Tve konstituci, ze jak jsi potivy - a zase i na tom, kde a kolik budes chodit. Kdybys vzal prevlecne, tak rozhodne bych nedoporucoval nejake z Decathlonu a pod, ale radeji uz s nejakym lepsim zaterem, napr. Marmot PreCip a pod. Totiz je rozdil mezi hodinovym destem u nas a chozenim tri dny v kuse v desti v Norsku - to ty "decathlonovske" asi nevydrzi.

A na udrzeni suchosti svych veci v ruksaku si dej fakt bacha - pri trose "stesti" se dostanes do situace, ze budes mokry od hlavy az po patu vsude, i kdyz budes mit to nejsuperodolnejsinepromokave obleceni. Celodenni destik s mrholenim a spravnym vetrem, nasobene vodny sprskou z neustalych vodopadu a valicich se potoku udela svoje a voda si cesticku najde. Potom vecer budes nesmirne rad, kdyz ve stanu nebo chate budes moci alespon na noc vytahnout neco sucheho. A hlavne ve stanu nepocitej s moznosti velkeho suseni, v hornatych oblastech budes mit mozna furt skoro 100% vlhkost.
(Ale taky mozna budes mit stesti a vystihnes nejake dva tydny, kdy nespadne ani kvapka - pravdepodobnost toho je vsak v mnoha oblastech miziva.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 8, 2016 13:15

Když je zima a fouká vítr tak já klidně membránové převleky používám a je to v pohodě. Možná kdyby jsi používal jiné než igeliťáky z Decathlonu byl by jsi s jejich funkcí víc spokojený ;). Já tam samozřejmě píšu, že je nutnost mít klasické kalhoty bez membrány a ty používat většinu času, pokud to počasí dovolí. Takže bych začal pořízením klasických kalhot, dobré mikiny (případně zateplovací bundy) a šusťákovky. Já například používám tyto věci.
http://blackdiamondequipment.com/en_CZ/ ... 4_cfg.html
https://www.monturashop.cz/montura-free-k-light-pants/
http://www.arcteryx.com/product.aspx?co ... trez-Hoody
Ostatní ti jistě doporučí další věci co používají, vybrat si ale budeš muset sám.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod booze » úte lis 8, 2016 13:44

@Piere111 k tomu kombu jeste PWS rukavice :supz:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod apuka » úte lis 8, 2016 13:58

Pierre, mas nejake divne "cteni"... psal jsem ja, ze jsem kdy pouzil igelitak z Decathlonu? Jen jsem prave doporucoval, ze bych misto nich bral neco jineho jako prevlecne.

No, mas i trochu divne "psani"...
Pierre111 píše:jsou to membránové kalhoty. Při pohybu se v nich budeš pravděpodobně potit. Lepší by byl nějaký gore-tex nebo jiná prodyšná membrána.

Goretex a "jina prodysna membrana" neni membrana? Mimochodem, v tech Alpinech se vic epotit nez v GTX (krome GTX Activu) ani nebudes. Navic, nic netusime, jak je dotycny potivy - nekterym lidem takove kalhoty jako hlavny vubec vadit nemusi, nebudou se v nem potit.
Jo, mokry pod nim muze byt, ale -jak jsem psal - to za vhodneho pocasi bude tak ci tak. Muzes mit sebelepsi membranu nebo igelit nebo nic - budes mokry bud od padajici vody nebo od srazene vlhkosti zevnitr, ta se nema jak odparit. Kdyz jsem ja byl v Norsku (ale to bylo davno a netusil jsem jeste, co je membrana), nakonec jsem byl nejsussi, kdyz jsem slapal polonahy, bo jsem alespon mel se do ceho oblect ve stanu :-). Ale uz jsem psal davneji a jinde, ze jsem mel hezkou moznost si vsimat, ze je za "spravneho pocasi" naprosto jedno, do ceho se obleces, mokry bude cely. Nezavisle na membrane/nemembrane/igelitu/vyrobci.

Jinak za v Norsku bezneho destiveho (a na horach taky vetrneho) a pocasi je pouziti dlouhe plastenky a navleku na normalnich gatich dost povazlive - ja jsem mel vzdy totalne promocene kolena a kousek nad nimi, at jsem delal, co jsem delal. Navic pokud pujde i nekam, kde bude muset prolezat/slezat vetsi kusy kamenu a skal, tak to v plastenke bude mirne receno nebezpecne (vim o cem mluvim, dlouhe roky jsem to tak vsude delal ](*,) ).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 8, 2016 14:06

Za prvé jsem nereagoval na tebe ;), ale o jeden příspěvek výš. Za druhé to co cituješ smysl dává, jelikož on poslal membránové kalhoty, tak ho upozorňuju na to, že je to membrána a že lepší membrána než ten 2L "igelit" bude Gtx. O tom zda to tak ve skutečnosti bude se nechci hádat jelikož mi to přijde zbytečný, takových příspěvků je tu hromada. Stejně tak jako se nechci bavit o rozdílech a slovíčkaření pocení x kondenzace vlhkosti, která pochází z pocení a podobně. Myslim, že si rozumíme :). Jinak nic ve zlém samozřejmě, jen vysvětluju :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod feci » úte lis 8, 2016 14:06

Ja viem že som dodal málo informácii, ale za rady som fakt vďačný.
Z toho čo som tu vyčítal mám nejakú predstavu, tak skúsim niečo popozerať a uvidím.
Rozhodne budem po sviatkoch múdrejší. Už budem mať akú takú predstavu o trase a miestach, ktoré sa pokúsime navštíviť.
feci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 8, 2016 6:29

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 8, 2016 14:09

A pláštěnku nikomnu nedoporučuji, jen píšu, že je to také možnost. Sám jí mám ale vůbec nepoužívám :D, ale mám dost kamarádů, co tak chodí. Holt nelezou.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 8, 2016 14:12

Radím ti pokud na to vybavení nespěcháš, počkej si na slevy po svátcích. Nevím kde to budeš kupovat, ale v u nás lze takto ušetřit 50%. Holt jsme národ slev a co není ve slevě to nekupujem. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod feci » úte lis 8, 2016 14:16

Ako vravím.
Chystáme sa až v červenci, takže zatiaľ študujem čo a jak.
Taktiež si nemôžem dovoliť naraz utratiť veľa peňazí, tak to chcem nakupovať postupne.
feci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 8, 2016 6:29

Re: Oblečenie do Nórska

Příspěvekod fps » úte lis 8, 2016 16:21

feci píše:Potreboval by som radu čo za oblečenie si vziať na týždenný trip po nórsku.

tak tohle by si měl mít už ozkoušeno v reálu u nás, a to před tím než tam pojedeš, a ne se tady ptát na takové základní věci
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod feci » úte lis 8, 2016 19:09

To je asi pravda.
Ale keďže stým nemám veľa skúsenosti, tak by som nerád kúpoval niečo čo bude v reále nanič.
Momentálne som pracovne dosť vyťažený, takže oskúšať by som to mohol akurát cez sviatky.
feci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 8, 2016 6:29

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod mike » úte lis 8, 2016 19:30

Hele, takhle to nejde... Nikdo ti neporadi, co je dobre prave pro tebe, protoze pro kazdeho je dobre neco jineho. Zkusenosti se proste obejit nedaji, vyzkouset to musis sam a ze koupis neco spatne se proste stane. Stalo se nejspis kazdemu z nas.

No a jak pise fps, veci je potreba vyzkouset predem, nez pojedes na narocnejsi vylet. Protoze kdyz zjistis, ze ti neco nefunguje az tam, tak jsi v prusvihu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod feci » úte lis 8, 2016 19:45

Stým súhlasim.
Ztoho čo som tu čítal už mám nejakú predstavu, takže cez sviatky to otestujem na horách a snáď sa trafím do niečoho čo mi bude vyhovovať.
Ako sa vraví, najlepšie sa učí na vlastných chybách. :)
feci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 8, 2016 6:29

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod fps » stř lis 9, 2016 13:18

mně trvalo roky zkoušení než jsem přišel na to co mi přesně sedí a co ne, ale stále dál hledám vylepšení vybavení, ono to nikdy nekončí, někdo kdo to moc neřeší, tak tomu asi stačí si to tady přečíst, a má vystaráno, ale čím víc je vybavení vychytaný, tím větší má člověk komfort, a tohle se nejvíc projeví po delším pobytu v přírodě na těžko, a taky přitom když je dlouhodobě hodně špatné počasí, jen pro inspiraci tady je moje vybavení
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod TimTaylor » stř lis 9, 2016 13:29

základem jsou podle mě kvalitní boty, taky je to pěkně drahé, za kvalitní boty dáš klidně 5-6000Kč. Doporučuji trekové boty vyšší (kotníkové) značky např. Hanwag, Meindl, Lowa nebo Asolo, tím neuděláš chybu. Pak bych si být tebou koupil kvalitní nepromokavou (goretex, blockvent atd.) bundu, kdy za ní dáš opět klidně 6000-8000Kč, ale to je prostě základ. Pak bych řešil batoh, čelovku, polártekovou mikinu/rolák, k tomu nějaké kvalitní kalhoty (asi bych zkusil Direct Alpine Mountainer třeba, nebo něco od Fjallraven). Co věc to pálka, ale prostě boty + kvalitní ponožky do nich, nepromok. bunda a pohodlné kvalitní kalhoty jsou základ. K tomu pak čepici, rukavice, termoprádlo, batoh, čelovku, nůž, vařič, mapy:-)....
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod sobb » stř lis 9, 2016 13:39

do Norska hlavně lehký skladný deštník :wink:

Bych to obecně zas tak nedramatizovala, týdenní tůra v Norsku, navíc s podporou auta, nevyžaduje zas příliš extra hi-tech vybavení. Ne, že by se nehodilo, samozřejmě zvýší pohodlí, ale není až tak nezbytné.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod fps » stř lis 9, 2016 14:21

pokut to bude jeho jediný výlet v životě, tak mu stačí hypermárketová kvalita, ale jestli bude jezdit často, a celí život, tak se za kvalitu vyplatí připlatit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod sobb » stř lis 9, 2016 14:28

s tím samozřejmě souhlasím a zároveň chápu, že se každý snaží poradit co nejlepšího zná, jen mi přijde zbytečné feciho zas nějak moc strašit :) Osobně bych si na jeho místě nejspíš vzala to co mám, dokoupila co usoudím, že nezbytně potřebuju a pak třeba postupně doplňovala a vyměňovala.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod apuka » stř lis 9, 2016 15:02

Pred cca 23-ti lety byla nejdulezitejsi soucasti me vybavy na desetidennim prechodu v Norskych horach (asi Jotunheimen) muj nejteplejsi zimni vlneny svetr. Ocenil jsem jej hlavne na Fannarakenu, kde fucelo o dusi, snezil zmrzly snih, bylo kousek pod nulou, pricemz par set metru nize bylo hezke pocasi, tak o min. 15-20 stupnu tepleji a jen mirny vanek. Moje dalsi vybaveni byly rifle, flanelka, bavlnena tricka, sustakovka s tenounkou podsivkou (co potom napodobavali ve velkem Vietnamci, ja jsem mel nejaky francouzsky origos). Bavlnene obycejne ponozky, par vlnenych bilych ponozek ve kterych se za socaku cvicilo na hodinach TV a jedny vlnene stare podkolenky. Boty jsem mel nejake, ani netusim jako, co jsem koupil v prvni sportovni prodejne (samozrejme bez membrany, neosetrene). K tomu nepromokavou tenkou pruhlednou igelitovou plastenku (co se prodavalo za par kacek). Jedine batoh jsem si koupil novy 75+10l ( ](*,) ) asi Tatrasport, byl plny konzerv a polevek v sacku...
Prselo nam teda vice nez dost a prece jsem to prezil, mam odtud hezke spominky a zadny problem nebyl. Takze sobb ma naprostou pravdu, ze se v pohode da prezit (ja bych rekl, i uzit) v jakekoliv vybave. S podporou auta jeste lepe. Je len lepsi pocitat s destem.
A zatim Te nikdo neupozornil, ze na tech horach musis pocitat, ze muze byt i v cervenci teplota mezi -5 az +25, obcas i +30 stupnu, nekdy bezvetri a hezky slunecno s dobre palicim sluncem, nekdy zatazeno, voda z kazde strany a v kazdem skupenstvi, pred kterou Te nic plne neuchrani. Takze si dobre naplanuj, kam vsude chcete jit, jak dlouho budete mimo civilazace (tj. skoro na tezko), nastuduj si tamejsi podminky a podle toho vybirej. No a doma si taky muzes zkusit udelat par vyletu pri podobnych podminkach - alespon vyzkousis nejenom vybaveni, ktere mas, ale i Tvoji odolnost a zpusob, jak budes reagovat. Nejlepe toto zkousej i s tema, co s nim apujdes, abys i je odzkousel, jak budou reagovat - toto je taky dulezita vec.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod mike » stř lis 9, 2016 22:09

sobb píše:Bych to obecně zas tak nedramatizovala, týdenní tůra v Norsku, navíc s podporou auta, nevyžaduje zas příliš extra hi-tech vybavení. Ne, že by se nehodilo, samozřejmě zvýší pohodlí, ale není až tak nezbytné.

Kdyz mas stesti nebo aspon kdyz nemas smulu. Mozna by si tady vsichni meli uvedomit, ze sem piseme, protoze jsme prezili a protoze nas nase zazitky z doby bez zkusenosti neodradily. Ti ostatni tu nejsou ;-)

Stesti zacatecniku bych nepodcenoval, kdyz si vzpomenu, s jakym vybavenim jsem zpocatku jezdil a co jsem provadel a jak to mohlo dopadnout, kdybych nemel stesti, ale smulu na pocasi a podminky... Prvni dovolena v Alpach v botaskach, dzinach a bavlnenem tricku, ted uz bych tak nesel ani na Milesovku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Oblečení na Island, do Norska (spodní i nepromokavé vrst

Příspěvekod sobb » čtv lis 10, 2016 21:31

Zase je potřeba si uvědomit, jak zněl původní dotaz a kam se feci chystá :)
Pokud je to pohodová letní turistika, tak mi přijde ten seznam, co psal feci hned na začátku, až na absenci něčeho nepromokavého na vršek, což už psali i ostatní, celkem ok.Takže o přežití v normálních letních podmínkách bych se zas tolik nebála, ty nejnáročnější výšlapy si asi nevyberou.
Prostě boty za 5-6 tisíc a bunda za ještě více mi přijde pro tuto chvíli poněkud přemrštěná, stejnětak varování, že pokud se něco neosvědčí, tak je to průšvih. Toť vše :wink:
Souhlasím, že varovat je dobrý, ale strašení mi přijde zbytečné.

Jo, taky jsem vejletovala v Norku víc jak měsíc v šustce a s pončem (a nezbytným deštníkem :lol: ), protože jsem si po oddělání staré membránovky prostě nebyla víc jak rok schopná vybrat něco stopro vyhovujícího :) Se divím, že jsme si před odjezdem vůbec stihli koupit stan jako náhradu za starý už poněkud jetý :P (by nás komáři a muchny sežraly)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Oblečení