sportovní oblečení a sušička prádla

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 22, 2014 6:07

Zdravím,
prošla sem střípky co sem našla se sušičkou prádla, omlouvám se teda za celé téma ale třeba nebude užitečný jen pro mě.

Zvažuju koupi sušičky a teď - lze v tom bezpečně sušit merino/softshell/funkční prádlo a další takový materiály? pokud ano, nesráží se, neztrácí životnost? A jaký program je nejvhodnější (některé sušičky mají např. program vlna, jiné ne, nebo některé mají nastavitelnou teplotu, jiné ne - takže který program hledat/jakou teplotu by to mělo umět?)

Díky za rady a postřehy. Zvažuju koupi ale když už investovat, tak inteligentně:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod budo » stř říj 22, 2014 7:32

Zivotnost zkracuje kazde prani i suseni, protoze jde o celkem intenzivni mechanicky proces. Filtr na vystupu pracky (takovej ten spunt u cerpadla, co se ma jednou za cas vyndat a vycistit) i na vystupu susicky (kazda to ma asi trochu jinak, nase ve dvirkach), jasne indikuje, ze mechanicke opotrebeni je pri prani a suseni vsudypritomne. Nicmene ....

Je na zvazeni uzivatele, jestli mu stoji minimalizovat opotrebeni trika LS z merina za tu cenu, ze misto hodiny v susicce to susi 24h nekde volne vykapavajici. Takze je to o kompromisu a konkretni situaci. V lete a kdyz na to nespecham, povesim napr. merinovy rolak ven na susak. V lete tam uschne. V zimě aspon vykape to nejhorsi a pak dosusim doma.

Kdyz na to specham (typicky zjistim, ze za pul dne nekam jedu, ale moje funkcni veci manzelka v kosi s pradlem preskakuje a vzdycky pere pliny, detske veci a tak ... a moje funkcni obleceni neni vyprany) nebo kdyz se mi to nechce resit (spise v zime - nesnasim suseni veci na topeni a domacim volne stojicim susaku a co mame susicku, temer to nedelam), hodim to do susky. Delam to tak nekolik let a zatim mi to ohleceni do vecnych lovist neodeslo. Samozrejme - stejne jako u pracky, tak i u susicky premyslim, co s cim tam davam. Takze susim-li funkcni trika (jemny material, napr. coolmax) a merino, tak s tim do susicky rozhodne nedavam veci se suchym zipem - to by bylo dost drsny.

Po kazdem susicim cyklu je na filtru (husta sitka po cele vnitrni strane dvirek) souvisla vrstva takovych jako sprasnych kousku tkaniny .... coz jsou ubytky tkaniny zpusobene mechanickym namahanim. Ale na druhou stranu se ti snizi prasnost v byte, protoze vsechno toho, co z obleceni jinak lita (jen pri beznem noseni mene, nez pri suseni), ti odchyti susicka.

Obecne jsou dva zakladni typy susicek. Kondenzacni a odvetravaci.

Nam na opravy bile techniky jezdi vysokoskolsky profesor za sociku perzekuovany koumousema, ktery se tenkrat rozhodl, ze na ne sere a preorientoval se na opravare pracek :-..

Jakykoli vyber a nakup s nim vzdy konzultuju. Takze jednak diky nemu kupuju opravitelne vyrobky (napr. pracka s vymenitelnym loziskem (40Kč) versus pracka, kterou bud vyhodis nebo musis menit cely buben, protoze to je zataveny plastovy celek). U susicky mi radil, at se vyprdnu na vsechny ty funkce jako sesty smysl a podobne, ze stejne nakonec budu susit na dva programy a zbytek jsou jen marketingove vyfikundace zvysujici cenu. To se taky skutecne stalo. Takze jsme vybrali susicku co nejlevnejsi (rozumej s malo programy). Protoze jsme v baraku, vybrali jsme susicku odvetravaci. Prosekal jsem do zdi prostup ven a vyvod susicky (horky vlhky vzduch) jde ven z baraku.

Kdo je v panelaku a nemuze sekat diru do zdi nebo ma susicku v bytovem jadru daleko od obvodove zdi, poridi susicku kondenzacni. Ta ma vyssi spotrebu energie (diky procesu kondenzace) a je to slozitejsi pristroj, kde hrozi porucha ve vetsi mire na vice komponentech. Taky v mistnosti, kde stoji, bude malicko vyssi vlhkost oproti odvetravaci, ze ktere proste odejde vsechno mimo dum.

Rozhodne se toho neboj. A hlavne brzo zjistis, ze susicka je zarizeni, ktere sice zvysi spotrebu energie (platby), ale to rozhodne stoji za to, protoze ti usetri ohromne mnozstvi blbe prace a casu. V nasem pripade taky zmizela kondenzacni vlhkost (s naslednou tvorbou plisne a nutnym osetrovanim savem a pod.) ve dvou studenych rozich domu a zlepsila se kvalita vzduchu doma. Ono to suseni pradla doma (v zime) neni nic, co by mi chybelo. Jo, a hlavne nekupovat pristroje, ktere se tvari jako pracka i susicka v jednom. To principielne nefunguje jak by melo, protoze to obsahuje kompromis pracky a kompromis susicky. Vzal jsem to obsirne, ale poradne.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 22, 2014 8:04

díky. Doma teď bojujem zda samostanou (musela by se dát místo skříňky v koupelně a skříňka tudíž někam do věčnejch lovišť:D) nebo 2v1 což chce muž, páč by sme neřešili místo. Já bojuju teda za samostatnou a až by odešla pračka, koupila by se 60tka pračka (ať se dá dát sušička na druhý patro), teď mám 40cm pračku a to bych se asi bála to stavět na sebe, vzhledem k tomu že u 54cm je minimální výběr a většinou sou to 60tky...

Předpokládám, že naopak se to nedává, sušička asi nemá takový otáčky takže zřejmě líp drží na pračce, než naopak... (to ještě googlim, no uvidíme)

u nás jedině kondenzační.

Takže z hlediska teploty nemusím řešit, na jakou nejmenší teplotu to suší? máme doma vlhko, všecko mi schne 14 dní, to je pak radost prát něco, když muž čeká měsíc na montérky do práce, pak já nemám ponožky, no prostě klasika, hlavně v zimě, už loni sem nadávala jak špaček a přes léto na to zas zapoměla a teď v baráku 17 stupnu a proste zas nic neschne a začíná mě to opětovně štvát. A samo s merino hadrama to mám tak, že dycky je něco víc potřeba (hadry do práce, ručníky) a pak když to potřebuju, je to mokrý, v horším případě furt v prádle.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod budo » stř říj 22, 2014 10:11

2v1 fakt ne. Jestli chces, poslu ti cislo na pana Purmu. To je ten opravar. Ten vam to vysvětlí, proc ne. Pracka jen dole. Teplotu na nasi nevidim jako cislo, ale bud susim na bavlnu, nebo na syntetiku. Merino susim na syntetiku. Radeji 2 cykl, pokud je treba. Podle toho, co tam s tim je.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 22, 2014 11:14

ja to prave taky nechci 2v1 ale kdyztak proberu s muzem a kdyby mel zajem, o cislo si reknu, diky :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod mike » stř říj 22, 2014 15:32

Sveho casu jsem se o susicku zajimal a uplne vsichni se shodli na tom, ze 2v1 rozhodne ne. Pak jsem to odlozil na pozdeji (muj oblibeny sport ;-)) a posleze zjistil, ze ji vlastne nepotrebuju. Pradlo susim na susakach v ne moc pouzivanem pokoji, kde rozhodne neni pretopeno (20 - 22 stupnu) a vsechno schne rychle. Merino trika a funkcni obleceni behem par (doslova) hodin, bezna bavlna vcetne dzin pres noc. Jestli mas v baraku takovou zimu a vlhko, ze ti veci neschnou, tak bych primarne resil tohle, jelikoz takove prostredi je nezdrave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod apuka » stř říj 22, 2014 15:46

Asi by se tam mnohem vice hodi odvlhcovac... Ten hodne pomuze i pri suseni pradla, i pri vysuseni vzduchu v byte/baraku. (Taky dopufam, ze Jezisek si na to ve spojeni se mnou spomene :-)). Ale jeste lepsi, resp. vedle toho nutne je se pidit po pricinach te vlhkkosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 22, 2014 16:47

mam 2+1 asi 60m2 a pradlo susim v nepouzivanym pokoji. na vlhkost mam odvlhcovac ale na 2 susaky pradla uz to neni. nemam rada hic a v zime topim na 18 a v noci at to nepada pod 16. jestli budu doplacet plyn a topit na 22, koupim vykonnejsi odvlhcovac a budu doplacet energii nebo koupim susicku a sussky mi prestanou blokovat celej pokoj, rozhodne mi za to ta investice stoji. navic kvuli psum peru treba lozni praflo po 14ti dnech. jinak ze by nam plesnively zdi, to fakt ne. proste jen zfa jdou sportovni veci v poho susit, jestli ne, nemam problem tech par kousku susit bokem
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod mike » stř říj 22, 2014 17:02

Na 18 bych v zime musel vetrat, ne topit ;-) Kdyz nam vloni odeslo cerpadlo a pul baraku tyden netopilo, tak teplota nesla pod 19.

Sportovni veci susit jdou a u nekterych se to dokonce i doporucuje. Treba kdyz potrebujes obnovit DWR, tak lepsi zpusob neni. Vyzkouseno, v porovnani se zehlickou je vysledek lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 22, 2014 17:07

tak stoletej nexaizolovanej barak bez topicich sousedu :D

o ty obnove dwr v susce sem cetla nekde tak supr, ze potvrzujes :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod mike » stř říj 22, 2014 17:28

Vsak rikam, ze nedrave prostredi ;-)

Nekde jsme tu na tema DWR a sucicka myslim meli i diskusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod budo » stř říj 22, 2014 17:51

kdyz jsem obnovoval dwr, pouzil jsem zehlicku a pak pro jistotu i susicku :)
jako pasivni doplnek se mi ve studenem rohu spajzu osvedcil Ceresit. Co nejvyse do rohu jsem klepnul hrebicek a na provazek to tam povesil. Vicemene mi staci jedna tableta na zimu.

Pokud mawe mas sousedy, co spolehaj na to, ze za ne zatopis ty nebo tam je prazdna partaj, barak je starej, studenej a vlhkej, susicka je v tuto chvili reseni. Ovsem docasny reseni a skutecny reseni je stehovani, pripadne vyjednavani o stavebnim zasahu na zakladech domu. Jasne, ze se tohle necte zvesela, ale dlouhodobe zit nekde, kde je v zime vlhko a chlad, to je naprd a o zdravi. Jasne, ze se mi to takhle pres klavesnici keca, zvlast, kdyz se mne to netyka, ale to by skoro stalo za zvazeni, jestli naopak neni lepsi holt topit na teploty kolem 22°C a u toho neustale vetrat. No ... i kdyz vetrani v Praze taky nemusi byt v nekterych lokalitach mozne ...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 23, 2014 5:34

ja hlavne zadny sousedy nemam :D to vlhko neni nejak hrozny, mam nejakej odvlhcovaci pytlik asi na 4mesice, to je celkem v poho, ale proste odmitam doma topit tak, at furt vetram a je mi tam furt vedro, on jeden z kroku bude zatepleni ale asi se vsichni shodnem na tom, ze susicka se da koupit vyrazne snaz nez nasetrit na zatepleni. coz v okamziku kdy zacnu davat dvojnasobny zalohy na plyn taky asi pude hur.

za tech 5let proste nemam nakej problem krome toho, ze kdyz je venku 30 tak mam doma 30 a kdyz je venku 5 tak mam doma 15 a pak mi pomalu schne pradlo... proste stoletej barak na vesnici.

1. drw de dobre obnovit (jojo, nekde to tu je v jinym tematu)
2. mmerino radsi susit zvlast, ale da se I v susicce
3. softshel/event/gorac ?
4. umelotiny?
5. nekde sem narazila na to ze lidi vysousi kozeny boty (nebo boty obecne dokonce perou) - s tim ma nekdo zkusenosti ? (ono treba na impregnaci na bazi vosku se doporucuje zahrat boty v troube, kterou nemam, mohla by to byt alternativa? pomineme li hygienicke hledisko
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod budo » čtv říj 23, 2014 6:28

membranovy obleceni bych zbytecne do susicky nedaval, notabene to se stejne pere malokdy
SS bez membrany na synteikckou teplotu je v pohode
SS s membranou je stejne casto (ne vzdy) sragora, u ktery neni co zkazit, tak taky susim

boty ne, zbytecne je tim budes nicit. navis kuze ma vysychat pomalu, vetranim, nikoli salavym teplem, aby nevysychala jeji prirozena mira vlkhosti a nepraskala. To, ze je 3x za rok das na 40°C napatlany zahrat do trouby, aby se to vcuclo, rozhodne nenecha na botach takovou miru ootrebeni, jako kdyz je jednou nechas hodinu motat v susicce. A i k ty troube ti alibisticky kazdej vyrobce i prodejce rekne, ze to nemas delat, jinak hrozi poskozeni lepeni/nastriku podesve nebo neco podobnyho. Do pracky/susky je mi lito i dat hodne stary a hodne ochozeny adidasky a delam to az v nouzi nejvyssi.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 23, 2014 7:08

prave, bundy a tak se perou malokdy, to je mi celkem sumafuk, kdyz se to tam davat nebude
ad boty - no me by to uplne nenapadlo to tam davat, ale sem si rikala, zda s tim nekdo nema zkusenosti.

tak diky za postrehy. merino od smartwoolu se mi jedno uz srazilo pranim (jen zkratilo, na sirku bohuzel nee:D tak to bude dobrej testovaci kus aspon.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod budo » čtv říj 23, 2014 8:40

Srazilo ho praní v příliš vysoké teplotě nebo sušení? Ať vím, na co si dát bacha.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod apuka » čtv říj 23, 2014 8:52

mawenzi, mela by ses podivat ne tak na teplotu, jako spise na vzdusni vlhkost. Pokud mas v zime 65-70 a vice %, tak je to vyslovene nezdrave na dlouhodobe bydleni, i kdyz jeste nejsou znamky plisni. A to asi tak nejak bude, protoze pod 60% Ti bude schnout pradlo (nejenom sportovni) docela obstojne. My mame taky vlhky byt (panelak), vevnitr prave tech 60-65% standardne, pravda o neco tepleji, tam kde spime (a susi se pradlo) 20-21 stupnu, vetrat se da minimalne (Ostrava, vedle krizovatky a jeste k tomu 0. patro :twisted:), ale nekolik naplni pracky se dokaze za 24 hod vysusit, vcetne hrubsich bavlnenych mikyn i napr. nejhrubsich vlnenych ponozek. A to je susis dobre precpany, takze se moc vzduch nehybe.
"Odvlhcovaci pytlik na 4 mesice" moc vlhkosti nepobere. Kdybys koupila obycejny bytovy odvlhcovac za nejakych 4-5000 (levnejsi nez susicka), tak bys pravdepodobne zjistil, ze pri suseni bys za par hodin ze vzduchu odvedl par litru vody... Praveze kdyz potrebujes pouze urychlit suseni je odvlhcovac polozeny k susici v samostatnem pokoji asi nejlepsi reseni - a jako vedlejsi efekt budes mit o neco sussi vzduch v celem baraku (o nejaky maly stupinek se Ti asi zvedne i teplota, ale to zase usetris na topeni). Je jasne, ze obnovu DWR Ti to nevyresi, zato vsak pomuze i s tim, co do susicky nedas, napr. vysuseni bot.
Skus si toto reseni taky zvazit... Mnoho nestoji, zapnute to stale byt nemusi nebo muze pri mensim prikonu.
Jo, a zatepleni je sice fajn vec, ale pokud se to udela polystyrenem a plastovyma oknama ve vlhkem byte, tak si bud jista, ze za par (?) let si doma s plisni potykas... A steny prestanou dychat, v zime bude tepleji a v lete jeste teplejii :-), i kdyz TI budou tvrdit stavari neco jineho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod apuka » čtv říj 23, 2014 8:56

budo, susenim se to nesrazi, zato vlna se pri prani bude srazet prakticky vzdy, i kdyz budes prat ve studene vode. Jen v te to bude trochu min, zato dele. TO je vlastnost vlny, to neni chyba vyrobce nebo prani. Dokonce na srazenlivost myslim je i nejaka norma - matne si vzpominam, ze jsem zaslechl nebo cetl (ale neber to jako fakt), ze je to cca 4-6% i u bavlny, vetsi je uz na reklamaci. A u vlny to bude jeste vice, ted jsem nekde nasel info, ze 5-10%.
Jasne, muze se zpracovat uz predprana vlna, ale to zase uz "nebude ono", zakaznik v obchode pociti rozdil mezi nepranou a pranou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod budo » čtv říj 23, 2014 9:09

mam rolak od Devoldu a je fakt, že když ho po pár dnech (hodně :mrgreen: ) dávám do prádla, tak je vždy už takovej vytahanej a zas když ho vypranej oblíknu, sedí parádně ... asi dobře vychytaný poměr vlny a příměsi.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 23, 2014 9:24

budo zkratilo se mi jediny triko zatim, co mam nejdyl - 3 roky a prvni rok sem nemela jiny a tahala sem porad tohle, tudiz ho i hodne prala (peru na 30), susim prehozeny na susaku a peru v perwolu. mam jeste druhy triko uplne stejny a na nem neni jedinej naznak zkraceni. tak fakt nevim, v cem byl problem, obecne bych se toho asi fakt nebala (co mam smartwool, icebreaker a devold, celkem asi 9ks tak tenhle jedinej je proste kratsi :D

apuka: mam v planu koupit nejaky merak na tu vlhkost. Nicmene - ted mame skrine, letiste a pocitacove pracoviste v mistnosti 12m2 (coz si asi kazdej predstavi, ze toto mit jako zazemi pro dva dospely lidi nic moc) a rada bych udelala jako loznici ten pokoj, co ma 16m2, aby zvukarska aparatura nemusela bydlet v kuchyni (nemam kuchyn, varim na dvouplotynce a nadobi umyvam v umyvadle v koupelne) pac aparatura nekde musi bydlet, zrejme tedy pujde do 12m2 pokoje. ty susaky bydli v samostatnem pokoji zatim proste proto, ze v nem nebydlime my. Susicka by mi obecne dost vyresila problem, kam narvu ty susaky, protoze ted je to vpodstate tak, ze protoze mam susaky, nemam kuchynskou linku :D (v ramci mista, nemuzu mit vsecho) - jo, asi me mel nekdo pred koupi varovat, ze existujou chlapi, kteri na svoje hracky potrebujou celou mistnost navic :D

nicmene s tim bydlenim tu mame hacek - hypo jeste na 13let, koupeno v dobe, kdy nemovitosti staly vyrazne vic, nez ted, tzn to nikdy neprodam ani za puvodni cenu, mnohem spis proste neco udelam s tou vlhkosti (trebajak rikas ten vysousec) nez kolecko prodat pod puvodni cenou a brat si novou hypo na dalsich 20 let. Ono samo to proste po jedny navsteve nepoznas, ze tam je vlhko, kdyz zdi a vsechno vypadaj v poho a odhadce problem s vlhkosti nezminoval. Po tech vysousecich se podivam.

Kdyz si vezmu znamou, ktere plesnivi cely zdi vedle oken a bojujou s tim kazdej rok, pokud je muj jedinej problem ze mi pomalu schne pradlo, tak mi to moc neva.

ps: rikas teda, ze zateplit nee? ja to teda jeste moc neresila, pac prachy na to samo nejsou.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod budo » čtv říj 23, 2014 10:12

Zateplenim to jeste vice uzavres a bude to horsi.
Vlhko jde od zakladu a od podlah. Odizolovat zaklady by mohlo pomoct. Dobrý je si vzít na to odborníka. Pokud bys v budoucnu chtěla, doporučím super parťáka UK zedníků. Je poctivej a rozumí své práci. Znám ho snad 15 let. Spolužák s ním staví celej barák za 5M. Mně dělal chodník a právě svedení spádové vody jdoucí pod povrchem zkopce proti domu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod apuka » čtv říj 23, 2014 12:30

Mawenzi, upozornuji Te, ze neco jineho je vysousec baraku a domaci odvlhcovac!!! To druhe je na mensi prostor a na vysuseni VZDUCHU, ne sten. Problem vlhkych zdi neresi, jenom pomuze aby z nich nebyl TAK vlhky vzduch. Pokud se vlhko tvori i bez suseni pradla, tak je fakt treba zjisiti, kde je problem a resit pricinu. Na zakladni mereni vlhkosti Ti staci koupit obycejnou meteostanici s vlhkomerem za stovku, dve. Je jedno, jestli Ti ukaze presnou hodnotu 65% nebo +-5%.
Ja jsem nerikal, ze zatepleni je spatne, ale ze a) neni dobre zateplit VLHKY barak, protoze se vlhkost bude drzet jeste vic vevnitr b) neni moc dobre zateplit polystyrenem, radeji mineralnou vatou, at zdi mohou dychat (ale je to drazsi).

A na urychleni suseni skus okno v te mistnosti velice jemne pootevrit, (zase v ramci moznosti, aby dovnitr nenatekla voda z deste a nevlezla nechtena havet, napr. ruzne lapky :-), staci i pul metru tesneni tam nemit), aby se alespon trochu mohl vymenovat vzduch. Idealni by bylo to same udelat jeste v jedne mistnosti, aby byl (alespon velice jemny) pruvan. To snizi vnitrni vlhkost a zvysi rychlost suseni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 23, 2014 13:01

mrknu na to, diky.

jinak k tomu zatepleni (pac o tom nevim zhola nic) sem cetla neco o tom, ze se zafukuje neco na pudu, ale ono finance nejsou, tak to moc neresim zatim, neco si nastuduju a uvidim, v nejblizsi desetiletce by to bylo fajn.

ps: susicky taky prej vypoustej teplej vlhkej vzduch pri suseni do te mistnosti, kde jsou - jak to s tim je? asi bych nerada mela v koupelne saunu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod apuka » čtv říj 23, 2014 13:24

Teda nevim, ale co ja ti navrhuji zkusit jsou bytove susicky ktere jsou dvou druhu, ale oba druhy vysrazeji vodu do nadobky - bylo by to uplne proti jejich smyslu aby sami zvlhcovaly vzduch. Jeden druh je opak kompresorovy chladnicky - na ochlazenem "vyparniku" se srazi z ohrateho vzduchu voda a odtece do nadobky, tam se trochu zahriva vzduch, ale odchazi zbaveny vetsiny vlhkosti (zrovna toto se casto vyuziva pri suseni, ze se nasmeruje ten vyfukovany vysuseny vzduch na pradlo aby nabral co nejvice vlhkosti). To ohrati se rika tak max 1-1,5 stupne i pri dlouhodobejsi cinnosti. Druhy druh edvlhcovani dela ponekud jinak, tam se vzduch neohriva, tam by nemelo dojit k ohrivani.
Tady mas priklad, je to asi ten nejmensi rozumny, co se da sehnat, mozna by do male mistnosti plne stacil. Najdes takove i v Baumaxu, Electroworldu, Datartu, atd. i jinych prodejnach elektrospotrebicu.

Jo a bacha na to, ze nektere druhy nesmi zamrznout, k cemu muze dojit pri nizkych teplotach (pod 5-7 stupnu)! Pri 14-16 st. to ale nehrozi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 23, 2014 13:55

apuka jojo to sem uz koukala na netu na to, myslela sem susicku pradla - pac porad mi to neresi problem,ze nemam misto na ty susaky, ktery mi dost blokujou misto, ktery bych celkem potrebovala
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod budo » čtv říj 23, 2014 14:12

Kondenzacni sušička prádla v místnosti kde je pry trochu vlhkost zvysi. Jak jsem uz psal. Je to tim, ze z kondenzační nádoby se taky trošku odpaří a vypouštěný vzduch asi taky může být vlhčí, než původní... to ti jiste vyrobci kondenzačních sušiček primárně na seb nevyzvoní, mám ro od toho opraváře. Logiku v tom celkem spatřuji. Kdo ji má doma a vzpomene si na stav místnosti předtím, asi taky neco sdeli. U odvětrávací, co máme my, je při provozu v místnosti tepleji. Nikoli vlhčeji.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 24, 2014 15:04

problem susicka pradla docasne vyresen odlozenim. po povrchnim nakouknuti v obchode sem po dotazech prodavace zjistila, ze by byl dobrej napad napred zkusit odstredovat na 1200 ot (maximum moji pracky) a tech 600 si nechat jen na jrmny pradlo :D teda asi hlavne merino a tech. hadry
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod budo » pát říj 24, 2014 15:12

Prekvapive. Na min nez maximum odstredujeme maloco a malokdy.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod mike » pát říj 24, 2014 15:29

Taky tak, ale jestli se bojite, ze susicka pradlu ublizi, tak tohle mu ublizuje vic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: sportovní oblečení a sušička prádla

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 24, 2014 15:56

jako odstredovani, ze ublizuje vic?

hlavne ja chtela susicku proto, ze mi schne dlouho pradlo a nestiham prat. merino a tak bych si stejne treba susila bokem. ale monterkam a rucnikum asi tech 1200 uz tak neublizi... a pokyd pak bude sussi po vyndani z pracky a byde schnout kratsi dobu, muzu zjistit ze susicku netreba a pak asi nebude pro vydrznost pradla horsi tocky na 1200 nez na 600 a pak do susicky - a hlavne prodavac rikal ze do susky musi aspon na tech 1000 ot, jinskto bude susit mnohem dyl, takze s zivotnosti si spis pomuzu, kdyz to budu jen odstredovat a ne I susit a treba se ukaze, ze bude pradlo suchy mnogem driv I na snure
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Další

Zpět na Oblečení