Oblečení s UV filtrem - ochrana proti sluníčku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Oblečení s UV filtrem - ochrana proti sluníčku

Příspěvekod nimha » úte dub 16, 2024 14:17

Ahoj,

otec (79) prodělává už nějaký čas rakovinu kůže na hlavě (lebce), takže mj. nemá chodit na sluníčko. Nosí ven trvale klobouk a teď už nějak ani nechce vycházet ven dříve jak po 17h, což mi je líto. Napadlo mě pořídit mu nějakou čepici / klobouk s UV ochranou, případně i nějakou takovou košili / triko s dlouhým rukávem.

Je nějaký rozdíl v kvalitě téhle ochrany? Koukám, že Decathlon má takových čepic a klobouků vícero za pár korun; uvádí že „látka pohlcuje až 97 % UV paprsků díky faktoru UPF50+“. Co jsem díval, tak některé jiné výrobky s UV ochranou tohle číslo mají vyšší (80) i nižší (30). Nicméně sortiment se točí hlavně kolem plavek a oblečení pro děti.

Další věc je, jak to dlouho vydrží. Není to něco, co se časem třeba opere atd.?

O jak moc víc se v tom díky té UV ochraně člověk potí?

Předem děkuji za Vaše rady.
nimha
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte lis 28, 2006 9:19
Bydliště: Praha

Re: Oblečení s UV filtrem - ochrana proti sluníčku

Příspěvekod apuka » úte dub 16, 2024 14:29

Vetsinou to poceni nebude kvuli UV ochrane. Ta bude spise dana vlaknem, ze ktereho se obleceni dela, ne nejakou pridanou "chemii".

Popravde receno bych rekl, ze pokud by Tvuj otec byl holohlavy nebo s velice kratkymi vlasy, tak mu lip poslouzi dobry a co nejtrvanlivejsi krem na opalovani, mozna v tomto pripade nejlepe s mineralnim filtrem (ten funguje, kym jej "neseskrabes", napr. kloboukem. Napr. byvaly Daylong (bohuzel se uz nevyrabi, je ale nejaka nahrada) vydrzel cely den, odolaval slunci dobre i na ledovcich vysoko v horach (tj. jeho ochrana opravdu fungovala), vydrzel i mechanicke namahani (jen se musel nanest cca 20 min. pred vylezenim na slunce, resp. tim mechanickym namahanim, aby se vsakl do kuze) a byl odolny vuci poceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Oblečení s UV filtrem - ochrana proti sluníčku

Příspěvekod mike » úte dub 16, 2024 14:45

Podle mne v obleceni zadny UV filtr neni a udavane UPF udaje jsou cisty marketing. Latka chrani proti UV proste tim, ze pres ni slunecni paprsky neprojdou nebo naprosto minimalne.

Jedna ma byvala pritelkyne ma na casti tela poruchu pigmentace, takze se na slunci spalila skoro okamzite. Resila to bud Daylongem 50 nebo lehkyma vzdusnyma halenkama a kosilema a fungovalo to naprosto spolehlive. I v lete na horach nad 3000 m, kde je UV zareni fakt hodne. Jeste v dobe, nez marketoidy napadlo udavat u obleceni UV faktor :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Oblečení