Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod vonkreuz » úte zář 23, 2014 21:59

Mám SirJoseph Terong, který byl teď nahrazen novým modelem Mera a veliká spokojenost jak se střihem, tak odolností i prodyšností. A samozřejmě zabalitelnost.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Větrovky

Příspěvekod dudy » úte zář 23, 2014 23:48

Tak konečně výrobci pochopili, že kebule je chladič jako ovado a začali dělat větrovky s řádnou kapucí (pár let zpátky byl takovejhle střih supernovinka jménem nindžakapuce) a né s tou nouzovou nenastavitelnou přiblblostí v límci (navíc je to lehčí).
Jediný co bych přivítal, je šňůrka, nebo sucháč, kerym by to šlo fixovat ve větru, aby to neplápolalo (ta kapuca). Takovej ten šyštém, co měly (a dodnes maj) špičkový nepropro bundy a fakt funguje, sucháč vod poutka na záda.
Ale znas pamětníci pamatujou starou větrovku co jí šilo VHV a Snaha Jaroměř, nebo co si šili podle Pavlíčka z padákoviny. To bylo nemlich to samý se všema výhodama, ale před třiceti lety.
Halt voni ti naši fotři (a dědové) nebyli ouplně blbí.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř zář 24, 2014 2:08

bushcraftshop.cz píše:Bunda je velmi dobře větruodolná a částečně voděodolná, díky prodyšnosti 20l / m2s.

:smt119 co to je za blabol? Vodeodolna diky prodysnosti? Navic je ta hodnota prodysnosti hodne mizerna, dneska uz jsou na tom i membranovky lip a vetrovka ma byt podstatne prodysnejsi. Na fotkach to vypada jako igelit a podle cisel se to tak nejpsis i chova.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » stř zář 24, 2014 7:55

Tak ten text je třeba ignorovat, voděodolnost naj natuty založenou na tom, že to něčím stříknou a to je nanic. Prodyšnosti bych se nebál, jestlis někdy skákal s padákem nebo viděl prostě jinde ten materiál naživo, budeš vědět. Jako levná žáložka na kolo nebo na jednodenní turistický výšlapy po ČR je to prima varianta.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod fps » stř zář 24, 2014 15:56

budo píše:Pěkná větrovka za skvělou cenu

http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftsh ... -Bushcraft

dle mě bude prodyšnost nic moc, protože padákovinu neprofoukneš tak jako dostatečně prodyšnou větrovku, a taky nemá DWR, takže odolnost třeba proti mrholení bude asi nic moc, nejlepší by bylo kdyby ji někdo ozkoušel v reálu, a pak sem o ní něco napsal, ale podle popisu se mi moc dobře nejeví

dudy píše:Tak konečně výrobci pochopili, že kebule je chladič jako ovado a začali dělat větrovky s řádnou kapucí

+1
dudy píše:Jediný co bych přivítal, je šňůrka, nebo sucháč, kerym by to šlo fixovat ve větru, aby to neplápolalo (ta kapuca).

já když kapuci nepoužívám, tak ji stočím dovnitř, a udělám si z kapuce silnější límec
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Větrovky

Příspěvekod dudy » stř zář 24, 2014 17:40

fps píše:.....dle mě bude prodyšnost nic moc, protože padákovinu neprofoukneš tak jako dostatečně prodyšnou větrovku,......

No tak větrovka kterou profoukneš hubou, takže jí profoukne i vítr, bude jako větrovka asi dost na prd, ne?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Větrovky

Příspěvekod grco » stř zář 24, 2014 17:47

Však neoshell profouknes a drží proti vetru dobre
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Větrovky

Příspěvekod pavproch » stř zář 24, 2014 17:54

apuka píše: A jo - nechodim v prirode jak PP, takze membranovka, pokud ji pouziju, je (realtivne) cista :wink: .


tak nevím, esli sa mám uraziť anebo naopak nosiť nos nahoru.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Větrovky

Příspěvekod pavproch » stř zář 24, 2014 17:56

btw, v zimě chodím do práce v membránové SS taky.... :mrgreen:

(přes pole, lesem, sněhem, blátem, bovdelem... :twisted: )
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Větrovky

Příspěvekod dudy » stř zář 24, 2014 18:11

@ grco
Sem to šel zkusit a asi sem chabrus na plíce, ale já NeoShell neprofouknu.
Já teda neprofouknu ani pertexku.
Možná obé trochu líp než igelit, ale dechově vodkázanej bych na to bejt nechtěl.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř zář 24, 2014 18:45

To jsou ti kuraci :twisted: Taky jsem to zkusil a pres Pertex (Classic) se da normalne volne dychat. Pres eVENT (DryQ Elite) taky, ale tezko, to uz bych se pri namaze dusil. Pres GTX Air Permeable (stary zdarak) se dycha podstatne lip a pres dvouvrstvy GTX (novy zdarak) neco mezi.

Asi takhle: Pertex > GTX Air Permeable > bavlneny kapesnik > 2 layer GTX > eVENT.

U eVENTU je to nejspis dano laminatem, mel by byt stejne prodysny jako GTX Air Permeable, ale neni. Delsi dobu bych mohl dychat pres prvni dva a to i pri namaze. Posledni dva uz nerad i v klidu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod grco » stř zář 24, 2014 22:19

@dudy: samozrejme mat to na hube 10 minut, tak sa clovek udusi, ale moju neoshellku ide citelne profouknout, ze citis, ze cez to ide nejaky vzduch, gore pro shell je uplne jak igelit, neprejde cez to nic...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Příspěvekod scinkk » stř zář 24, 2014 22:28

Tedy můj neoshell zas tak dobře profouknout nejde, nejdřív jsem myslel, že celkem jo, ale test před zrcadlem ukázal že se do toho musím naplno opřít abych vykouzlil malé kolečko. Pertex Quantum v pohodě bez velkého úsilí pořádně kolo na zrcadle. škoda že jsem to nezkusil když jsem měl současně i Pertex clasic jestli je v tom rozdíl.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř zář 24, 2014 23:26

Skoda, porovnani by mne zajimalo. Muzes si ten Pertex Quantum dat natesno pres oblicej (usta a nos) a zkusit pres nej chvili dychat? Pro porovnani muzes pouzit treba tenky kapesnik nebo Buff satek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Krysha » čtv zář 25, 2014 7:33

kdo si nevšiml, tak jeden "dýchací" porovnávací test větrovek jsem tu dával nedávno - Coffee filter breathability test on several wind shirt fabrics
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Příspěvekod scinkk » čtv zář 25, 2014 16:05

Mike: zrovna teď mi docvaklo, že mám doma ještě kalhoty od Humi, které by měly být z klasiky takže to ještě zkusím porovnat. Porovnání s buff šátkem můžu taky zkusit.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 25, 2014 16:07

@scinkk: fajn, jsem zvedav :)

@Krysha: nevsiml, diky. Hmm, z toho vychazi Pertex Quantum docela mizerne... Zato Equilibrium dobre. Nebo jsem neco nepochopil?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » čtv zář 25, 2014 19:14

ok tak musim potvrdit to ceho jsem se obaval uz pozorovanim v terenu - Quantum je o dost hur prodysny nez Classic. Aspon tedy testem se pres latku nadychnout (coz jsme zjistil ze je o dost jendnodussi nez se ji snazit prodychnout :) - jako ze je to spolehlivejsi).
Pres Quantum se taky bez problemu nadychnu ale proste pres classic to jde o dost snaze, clovek citi jak ten vzduch proudi ve vetsim mnozstvi. Ono je to i celkem znat na strukture latky, kdyz se clovek podiva prosti svetlu. Mit quantum kolem ksichtu tak uz bych se bal uduseni.
Jinak ten classic mi prisel asi taky stejny jako 16 vrstev buff satku :)
Jeste muzu zkusit porovnani s temi filtry na kafe, ale ty mam v praci, tak az po vikendu :)
Asi zacnu hledat novou vetrovku :evil:
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 25, 2014 19:38

Diky. Hmm, to je docela neprijemne prekvapeni... a odpovida tomu testu vyse. Jsem rad, ze jsem si rozmyslel UL montbell vetrovku, ktera je na tom jeste hur. Nic horsiho nez klasicky Pertex, nechci.

Docela by mne zajimalo, jak delaji ten test s filtry, prijde mi, ze to nejak meri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » čtv zář 25, 2014 19:49

Ja to forum neprocital nijak peclive ale jestli jsem to pochopil tak nejaky typek zmeril prodysnost tech filtru (i kdyz vlastne nevim uplne proc) a ten druhy to vzal jako priblizne srovnani na porovnani prodychnuti latky a daneho poctu filtru, aby to mohl lepe kvantifikovat nez jen rict, ze je to hure a lepe prodychnutelny material.
Jen me prekvapuje ten obrovsky rozdil quantum 16 filtru a equilibrium jeden. Ja bych to u toho quantum a classic videl odhadem tak na polovinu.
Naposledy upravil scinkk dne čtv zář 25, 2014 20:04, celkově upraveno 3
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 25, 2014 20:00

Jo, ale prislo mi, ze to s tema filtrama neporovnaval dychanim, ale merenim. Uplne jasne mi to ale neni.

Balil jsem zrovna perovku od montbell, a tak jsem zkusil dychat pres sacek, je ze stejneho materialu jako ta 50 gramova vetrovka. Uplny igelit to neni, ale udusil bych se behem chvile, maji pravdu v tom testu. U perovky na bivak to nevadi, ale vetrovka teda nic moc. Vypada to, ze cim tenci a vic UL material, tim je hur prodysny... a u vetrovky neni UL vsechno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Zdéňa » čtv zář 25, 2014 20:04

Taky jsem to chtěl zrovna napsat, čím tenčí a lehčí materiál, tím méně prodyšný. Za takovouhle cenu mi to nestojí a od větrovky očekávám především tu prodyšnost a 100 gramů navrh mě nezabije.

Nabízí se tedy otázka.. co tedy koupit? Z pertexu classic se už skoro nic nevyrábí....
Možná ty alternativy z jiných materiálů (Sir Joseph, DA, High Point -> viz výše)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Větrovky

Příspěvekod grco » čtv zář 25, 2014 20:05

Quantum ani Classic nemam, takze mozem porovnat len Equilibrium a NeoShell.

Jak tu ktosi pisal, prefuknut von je o dost tazsie ako nadychnut sa cez tu latku. NeoShell prefuknut nejde skoro vobec, ale nadychnut sa cez to da, ale len v tom zmysle, ze cez to trochu vzduchu prejde, mat to na hlave, tak sa clovek hned udusi :)

Pertex Equilibrium ide uplne v pohode, je to jak mat na ustach hrubsi sal...

Inak na tom backpackinglight jeden typek pise:

The (Rab) Alpine Jacket is the best wind jacket I have ever seen. The fabric is amazingly breathable but also doesn't hold any moisture, or hardly. I never really notice it. Apart from that the design of the jacket is great with good coverage and the typical superb Rab hood, vent mesh in pockets etc.

I would not want a lighter item for trading in these features. This is a garment that I typically do not take off, unlike my other lighter wind shirts (mainly Montbell Tachyon). So for wearing it the whole day I don't mind the weight. I wouldn't mind a pull-on non full zip version and smaller zips, and I wonder how it would be if it would have a full side pit-zip like the Arcteryx Alpha SL Pull-on - but as it is it's by far my favourite clothing item.


Uplne s nim suhlasim :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » čtv zář 25, 2014 20:07

ten Richard Nisley umi tu prodysnost nejak merit a testoval to u ruznych verzi bundy Houdini a jako pomucku pro ostatni navrhl test pomoci filtru - s tim ze podle nej by vetrovka mela byt prodysna minimalne jako dvojity filtr coz dle jeho mereni odovida nejakym 35 CFM
Dle testu toho druheho tedy quantum neni na vetrovku dost prodysny.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod grco » čtv zář 25, 2014 20:10

Ma spirometer, zmeral tu bundu a zmeral filtre, aby si to ludia, ktory doma spirometer nemaju, mohli porovnat.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » čtv zář 25, 2014 20:13

Hadam tedy ze mezi equilibrium a classic nebude co se prodysnosti moc velky rozdil, tedy dobra prodysnost. Jen ta hmotnost bund uz se mi tolik nelibi :) Musim ale rict, ze u me ta alpine jacket nyni dost zacala zajimat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 25, 2014 20:20

Zdéňa píše:Za takovouhle cenu mi to nestojí a od větrovky očekávám především tu prodyšnost a 100 gramů navrh mě nezabije.

Asi tak. Prodysnost je u vetrovky zakladni vlastnost.

scinkk píše:Hadam tedy ze mezi equilibrium a classic nebude co se prodysnosti moc velky rozdil, tedy dobra prodysnost.

Mozna je Equilibrium lepsi, aspon z tech testu vypada jako nejlepsi, ale klasicky Pertex tam neni.

scinkk píše:Jen ta hmotnost bund uz se mi tolik nelibi :) Musim ale rict, ze u me ta alpine jacket nyni dost zacala zajimat :)

Prave. Mne ten Alpine Jacket prijde lehce preplacany tj. vic bunda, nez vetrovka. Treba ty kapsy bych si odpustil a hned by to bylo lehci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod grco » čtv zář 25, 2014 20:25

Tak oni to tam aj pisu, ze to nie je uplne len "vetrovka" :)

Some may say the Rab® Alpine Jacket is a 'heavy' wind-shirt, but they'd be missing the point. We say it's more of a technical windproof shell.


Ked sa na to divam, tak mi to pripada, ze je to vlastne ten VR Alpine Lite co mam, akurat bez tej fleece podsivky. Tiez ma to celkom zaujalo, ta seda so zelenymi zipmi je paradna ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 25, 2014 20:33

Ja vim, nic proti, ale ja chci cistou vetrovku. Jedine vylepseni proti stavajicimu anoraku by byl full zip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49373
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Zdéňa » čtv zář 25, 2014 20:55

Furt je o dost lehčí než moje pertexka od Humi :D
V Lku má 320 gramů. Taky má 6 kapes :oops:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron