Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » stř srp 31, 2016 11:48

apuka: jo, visačku jsem viděl.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 31, 2016 12:03

co ten matros micron 66 co je u humi chinok bundy? o nem sem tu nic moc nenasla, ale akcni cena je docela zajimava. jinak uplne nic nekupuju, spis na narozky/vanoce si na neco necham pridat, pertexka me stve, ze vzala roha
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » stř srp 31, 2016 12:18

"....Testoval jsem červenou větrovku velikosti XXL v podmínkách podzimu i zimy. Materiál Micron 66 lze podle mých zkušeností považovat za rovnocennou náhradu za Pertex DWR, i když například samostatné parametry prodyšnosti se mi nepodařilo zjistit."

EDIT jsem dělal asi až po Mawe poznámce níže: Nečetl jsem to pořádně, spíš jsem to prolítl. Ale asi tam není napsané, při jaké aktivitě testoval. Působí to na mne podle fotek dojmem "test na procházce na chalupě před obědem".
Naposledy upravil budo dne stř srp 31, 2016 14:55, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 31, 2016 12:20

to sem cetla ten clanek. myslela sem zkusenosti mistnich, aksam tu nekde ale psal, ze prodysnost equlibrium je mnohem lepsi nez micron 66, a zas kdyby byla ne uplne prodysna tak je mi k prdu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř srp 31, 2016 13:54

Jo, pise se, ze EQ je prodysna hodne - ale i to, ze neprofukava je taky hodne, ale malo. To druhe potvrzuji, i kdyz ja s bundou s podsivkou (RAB Vapour Rise). Oproti Pertex Classic vetrovce je vetru(ne)odolnost nebe a dudy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » stř srp 31, 2016 15:31

mawenzi.... chinook bych nebral, prodyšnost je u něj tragická, zvlášť pokud se víc potíš. Od humi bych bral novou větrovku storm z klasického pertexu nebo napiš ježíškovi o dámskou airu z microlightu, kolega bral teď tornado přímo z DA mají na něj slevu, vypadá dobře, kdybych neměl EQ šel bych do ní.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » stř srp 31, 2016 15:41

Mnooo, Mawe ...... to už by ses nad tou Stormkou měla zamyslet .... hahaha
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 31, 2016 16:13

damska aira???? hmmm o ni nevim :D jojo, mrknu na to do jezucha/ narozek casu dost
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 1, 2016 6:33

a nemate nekdo srovnani velikostne na tu humi bundu? nemam ji moc s cim vyzkouset, jestli treba panska velikost co mate doma odpovida v pohode jine panske velikosti? jako uni bunda spis odpovida panskymu cislovani nebo je posunuta? podle tabulky zvazuju Mko ale nechci dopadnout jak s pinguinem, kde ot vypadalo, ze do Mka se nevejdu a zvazovala sem Lko a kdyz to Mko prislo, tak bych se do nej vesla i o hlavu vetsi a 20kg tezsi...

damskou airu sem nenasla, to ma byt novinka letos a jeste to neni?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv zář 1, 2016 9:26

Mám nějakou starou humi pertex větrovku ve velikost M a sedí mi stejně jako ostatní oblečení v M, takže tam nějaký velký úlet ve velikosti není nebo aspoň dříve nebyl.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » čtv zář 1, 2016 11:16

Chtěl jsem Ti Mawe nabídnout, že Ti změřím tu manželčinu. Ale ona má L-ko.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 1, 2016 11:29

budo mam pocit, ze tvoje zena je ale stihla? ale zmerit ji asi muzes, bych si podle ni udelala obrazek o velikosti aspon tak v porovnani s tabulkama... dekuju :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » čtv zář 1, 2016 12:45

Nojo, ale ty seš proti ní drobnej prcek :D Ona má 172 cm. Pak to teda přeměřim: LINK HÝR
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv zář 1, 2016 13:02

Budo, Tys to asi nepochopil... Mawe psala:
Mawenzi píše:tvoje zena je ale stihla? ale zmerit ji asi muzes, bych si podle ni udelala obrazek o velikosti
Takze asi chtela zmerit Tvoji manzelku :wink: Jen netusim, k cemu ji (Mawe) bude obrazek jeji (Tve manzelky) velikosti :(( :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 1, 2016 13:05

tak porovnavat 168 X 172 s tim, ze ja su proti ni drobnej prcek, tak si nejsu jista :D :D diky moc, ta oranzova dokonce vypada vcelku pekne :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » čtv zář 1, 2016 14:45

No mate jinou konstituci postavy. Vono se tohle blbě píše na internet. Prostě si stoupni před zrcadlo, pak si řekni "jina konstituce postavy" a prostě budeědět, jak to myslím :D v
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 1, 2016 16:18

budo jojo, chapu, no, jen mi to prislo srandovni. Jinak diky, zvazila sem, ze Mko by melo byt v pohode dostatecne OK s pripadnou rezervou :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9388
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » čtv zář 1, 2016 19:08

Rádo se stalo :-)

Jinak k ty moji modry vetrovce - na kolo pro pozdneletni vecery se ukazala jako prima volba. Ted jsem se vratim z cca 30km projizdky okruhem podel Sazavy - samej kopec, samej sjezd a vetrovka je prima. Vezu ji v zadni kapse pod sedlem, pred sjezdem do udoli reky jsem ji vzal na sebe a musim rict, ze ten pokles teploty byl znacnej, takze se prima hodila.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Ramiczech » pát zář 2, 2016 10:06

budo píše:Rádo se stalo :-)

Jinak k ty moji modry vetrovce - na kolo pro pozdneletni vecery se ukazala jako prima volba. Ted jsem se vratim z cca 30km projizdky okruhem podel Sazavy - samej kopec, samej sjezd a vetrovka je prima. Vezu ji v zadni kapse pod sedlem, pred sjezdem do udoli reky jsem ji vzal na sebe a musim rict, ze ten pokles teploty byl znacnej, takze se prima hodila.


Myslíš tu z decathlonu?
A na normální nošení?
Ramiczech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2011 17:42

Re: Větrovky

Příspěvekod Prenos » pát zář 2, 2016 13:39

mike, fps:
tak jsem ted koukal na stranky Directalpine a u "nasi" bundy Tornado je napsana inovace pro novy rok. Prepracovali "akorat" kapuci, je to ted takova ta jednoducha s gumickou bez stahovani, jako ma Tilak Aira. Tak je to asi individualni, ale pro me by to asi bylo lepsi. Jak jsem psal, ta soucasna kapuce je velka aby sla asi i s helmou, a prijde mi to zbytecne, ikdyz zase si ji pekne stahnu. Takze otazka jestli je to zlepseni. Jinak to vypada stejne. Coz je dobre.
P.S: musim rict ze ta vetruodolnost se mi ted zda nejak lepsi, nez jsem psal nedavno :)
Prenos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 102
Registrován: úte úno 1, 2011 8:47

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát zář 2, 2016 15:11

Je tam nekde i popis zmen nebo jen ten obrazek? Za mne dobry, ale napul cesty. Kapuce byla na vetrovku zbytecne predimenzovana, ale jeste zbyva dvojity zip a zakonceni rukavu. Asi jim napisu :) Na druhou stranu, tohle je zas druhy extrem, aspon jednoduche stahovani se obcas hodi, za silneho vetru. Ja teda kapuci skoro nepouzivam, takze z techto dvou variant mi nova prijde lepsi.

S vetruodolnosti je to zvyk. Na kole to urcite pocitis vic, na to zrovna urcena neni. Pri chozeni funguje dobre, ale jak jsem ji ted konecne pouzival na horach, tak je to i pro mne trochu na hrane. Byl jsem zvykly na klasicky Pertex, ktery mi fungoval o neco lip, kdyz jsem si vetrovku natahnul pri zastavce. Kdyz si chci nekde v sedle nebo na vrcholu sednout a ono tam fouka. Taky to ale mohlo byt vetsi gramazi materialu, 40 versus 60 g/m^2 je rozdil 50% a to neni malo. Pri chuzi mi ale lip funguje Tornado, je prodysnejsi a chuzi se vic zahreju. Mel jsem ji ted na sobe pres 8 hodin v kuse, na vrcholu a pri dlouhem sestupu do udoli (dorazil jsem pred pulnoci...) a bylo to fajn, skoro jsem o ni nevedel, jel jsem obcas automaticky posunul zip podle teploty. Proti membranovce par dni predtim rozdil komfortu nekolik radu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » pon zář 5, 2016 20:01

Ramiczech: myslim tuhle viewtopic.php?p=460704#p460704

Tady ji máš ze soboty v akci. Normálně to nedělám, ale došlo i na selfíčka :D

Musím říct, že když nefouká studenej vítr, tak je dobrá, protože jak je z PES, tak rychle schne.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Hodně volná nepromokavá bunda a pertexka, vadí to něčemu ?

Příspěvekod ZdendaZB » ned říj 2, 2016 23:39

Tento problém jsem nikde nenašel, tak bych se zeptal. Možná to pojímám moc vědecky, ale člověk se někdy diví jak se praxe liší od reality. Snad nebude vadit, že se to týká kola a chození bez baťohu. A jestli se to někde řešilo tak mi dejte prosím odkaz. Díky.

V zimě, na kole anebo i pěšky, bez baťohu, používám následující kombinaci oblečení, podle zátěže, zimy a větru. Jen když se zastavím, anebo je velký mráz a vařím tak beru klidně i všechno. Moira ultralight - duo - trio (vše polypropylen) - polartec 200 a na to buď nepromokavou bundu o2 rainwear nebo promokavý pertex od alpine. Když je hodně zima, třeba se zastavím, nebo se moc nehýbu, tak pod horní bundu pertex dávám navíc ještě primaloftovou bundu, která není větruodolná. Když nefouká, tak používám jen primaloft a konec. Když nemám pod pertexkou primaloft, ani polypropylen trio tak je mi bunda hodně volná. Stahuji ji dole šňůrkou. Když zafouká tak se bunda trochu vlní a je takový pytlovitá. Primaloft nikdy nedávám bez spodních vrstev, takže je tak akorát.

Může mít tahle konstalace vliv na funkčnost, nebo na nějaký konfort užívání, či na něco ještě dalšího ? Neřeším módní tvar uživatele, pouze čistou funkčnost.

(softshell, ani windstopper ani goretex nepoužívám, protože se v tom hrozně potím a špatně se to reguluje, zatím mi pertex jako větrobariéra vyhovoval i ve vánicích a vichrech)
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Hodně volná nepromokavá bunda a pertexka, vadí to něčemu

Příspěvekod mike » pon říj 3, 2016 0:06

Hmm, tohle asi sloucim do vlakna o vetrovkach...

Kdyz to takhle pouzivas, tak by sis mel umet odpovedet sam, ne? ;-) Pozoroval jsi snad nejaky vliv na funkcnost? Podle mne bude minimalni a kdyz tak pozitivni. Minimalni proto, ze Pertex ma jen maly tepelny odpor. Pozitivni proto, ze vrstva vzduchu mezi bundou a telem vyrovnava tepelne rozdily, napsal bych, ze funguje jako "buffer", protoze mne nenapada vhodny cesky ekvivalent... Tohle se ale projevuje spis u zateplenych vrstev jako je primaloftka, u vetrovky asi bude efekt maly a navic snizeny tim, ze poryvy vetru naakumulovany teplejsi vzduch protlaci skrz latku. Sam jsem dlouho nosil pertexovou vetrovku, ktera mi byla celkem volna a nikdy mi to nevadilo. Ted mam dve, jedna je celkem na telo, druha volnejsi a z tohodle hlediska nepozoruju rozdil. Ten dela latka, na prilehave je vic prodysna, takze mi v ni je vic zima, ale zato jsem v ni min mokry pri aerobnich aktivitach.

Upozornuju, ze to vyse je muj nazor, se kterym nekteri nesouhlasi. Mame tu kliku prilehavcu, kteri si kupuji obleceni o jedno nebo dve cisla mensi a mysli si, ze je to spravne. Pak dalsi, kteri neveri na primaloftky, ale tobe asi vyhody nemusim vysvetlovat ;-) Jen bych ti doporucil koupit si nejakou, ktera bude vic vetruodolna a pak ti bude stacit sama o sobe. Jen bacha, abys to neprehnal, u zateplene bundy je prodysnost zaklad, zvlast jestli se vic potis. Mame tu na tohle tema dlouhe vlakno.

Sam mam primaloftku, ktera casem ztratila vetsinu vetruodolnosti (sakra, musim uz koupit novou....) a kdyz hodne foukalo, tak jsem pres ni parkrat pertexovou vetrovku oblekl. Pomohlo to vyrazne, ale taky jsem hned zaznamenal mensi prodysnost. Jeste to slo, ale vlhko uz bylo na horni hranici komfortu. Rozhodne byla lepsi samotna primaloftka, dokud byla nova a vetruodolna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Hodně volná nepromokavá bunda a pertexka, vadí to něčemu

Příspěvekod apuka » pon říj 3, 2016 8:00

Jo, jsou dve zakladni "teorie", kazda ma svoji pravdu...
1) kdyz mas vsechny funkcni vrstvy hodne prilehave, neni mezi nimi "zbytecny" vzduch, tak se vlhkost od kuze odvadi az na povrch vnejsi vrstvy "skoro okamzite", tj. na kuzi nemas nic vlhkeho a timpadem Te nic nestudi, tepelni komfort je lepsi.
2) kdyz nemas vsechny vrstvy prilehave, tak je mezi nimi vzdy vrstva vzduchu, ktera funguje i jako izolacni vrstva. Mezi kuzi a najspodnejsi vrstvou se taky vytvori specificke, stale mikroklima, zbytecna vlhkost se odvadi dal.
Podle mne v prvnim pripade mas sice vetsi sucho, to vsak nuti kuzi se vice potit, protoze kuze potrebuje svoji mikroklimu a potem se ji snazi vytvorit - jenze ten pot se okamzite odvadi pryc. Navic bych rekl, ze dlouhodobe pouzivani tohoto principu zadelava na kozni problemy...
Ja spise pouzivam ten druhy zpusob a je mi tak dobre.

V praxi ale malokdy dosahnes vyhradne prvni nebo druhy zpusob, taky pouzite vrstvy nejsou vzdy nejvhodnejsi kombinace, takze jsi nekde mezi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hodně volná nepromokavá bunda a pertexka, vadí to něčemu

Příspěvekod ZdendaZB » pon říj 3, 2016 11:15

Primaloft je od direct alpina a je tam napsáno mountain top serie z roku 2013. Nemá krycí légu na zip. Byla v dobré slevě a jako doplněk se hodí, protože mi při vaření bývala zima a nyní už není.
Koupím si vždycky danou vrstvu tak, aby byla akorát a ona se za chvíli vytahá a je volnější. Mnohem příjemnější na nošení.
Takže když dám na primaloft windstopper tak to je horší, než kdybych si vzal windstoprovou softshellku ? V praxi se spotím i pod pertexkou, když se zzačnu trochu víc hýbat, takže nějaké porovnávání a pokusování jsem vzdal.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Hodně volná nepromokavá bunda a pertexka, vadí to něčemu

Příspěvekod mike » pon říj 3, 2016 18:42

@apuka: na prvni pripad neverim zas ja ;-) Tohle by snad fungovalo, jen kdybys na sobe mel vsechno upnute, coz se da snest u jedne vrstvy, ale ne u nekolika. Navic by podle mne spatne fungovala termoregulace. Hnus, jen si to predstavim.

@ZdendaZB: kdyz si das na primaloftku tu samou softshellku tak ano, bude to horsi. Za mne cim min vrstev, tim lip, v zime nosim prevazne silnejsi funkcni triko a na to primaloftku a nic vic.

Slucuju do vlakna o vetrovkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod budo » stř říj 5, 2016 15:38

@mike: ono se to snášet dá a nepříjemný to není. Jen člověk nesmí mít pandero, páč si pak připadá jak páprda.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř říj 5, 2016 19:47

Asi jak pro koho. Pandero neresim, ale vadi mi, kdyz mne neco tahne pres hrudnik a ramena. Driv jsem vecer na podzim pouzival dve silnejsi trika (PowerDry + IB260) a na to bundu a vadilo mi to i kdyz jsem se moc nehybal. Nebylo mi to male, akorat na telo (oboji XL), proste neprijemny pocit. Ted ve stejne situaci pouzivam tenke triko (asi jako IB150) a lehkou perovku a komfort je uplne jinde. Nemluve o tom, ze je to dohromady lehci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod budo » stř říj 5, 2016 20:34

Já jsem si na to zase dost zvykl. Nevadí mi to. Nosím LS triko PES a na to mikinu Progres Torrez II. Je slaboučká a lehká, ale na tělo. Takže hmotnost a skladnost jsou super, ale přitom hřeje víc, než když jsem m měl Polartec 200 mikču a byla volná, plandavá.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení