Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 13:23

@oodoow: Hele
1) Stanice na postovne na Snezce meri rychlost vetru ve vysce 11,45m nad zemi, coz ani neodpovida standardnim 10m a namerena rychlost tam muze byt docela odlisna od te na zemi. Hlavne v podobne terenni dispozici, jakou ma Snezka.

2) Ja jsem psal "ten vitr je ve vysokych horach uz nebezpecny, necekany naraz Te muze z hrebene i sfouknout a hlavne se primo proti nemu jde hodne obtizne", pricemz ja myslim pod vysokymi horami neco jineho a jiny teren nez Snezku :twisted:. Ver mi, ze nechces ani tech 20 m/s necekane schytit, kdyz jsi na nejakem hodne uzkem hrebinku nebo rimse. Kdyz to necekas, dokaze Te to vychylit i na par metru, kym se srovnas - na coz na uzkem miste/na rimse nemas misto.

Takze prosim, zustan pri tom, co jsem psal a ne u svych domyslenosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pát říj 6, 2023 13:36

Moje Patagonia Houdiny vetrovka stara asi 6+let se zacala rozpadat. Material je krehky a trha se.

Ma nekdo zkusenosti s novou Patagonia Houdiny?https://8a.cz/bunda-na-behani-patagonia-houdini-jacket-wavy-blue?gclid=CjwKCAjw4P6oBhBsEiwAKYVkq8kbd9RdTSl3cyzR-8UzQtPHWN41hOcacoT4_2sfk_Fk2QHny7BhExoCVeYQAvD_BwE
Naposledy upravil booze dne pát říj 6, 2023 13:51, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod kremrolismus » pát říj 6, 2023 13:43

mike píše:Jakoze uz verzi 1 mas? V tom pripade si ji kup a pak sem napis porovnani ;-) Moje bylo jen kratke osahani na prodejne, ze ktereho se zas tak moc nepozna, jak se material bude chovat pri noseni.


Jo, první verzi mám a jsem s ní taky spokojený. Používám jí i na běh, sem tam společně s běžeckým batohem z Dekáče. No a právě ten běžecký batoh způsobuje tření v oblasti podpaží a tu větrovku mi tam celkem odřel, řekl bych že i tepelně zdeformoval. Zjistil jsem to až celkem pozdě a náhodou. Každopádně na to jak to hnusně vypadá a kolik km jsem takhle naběhal mě ta odolnost materiálu velmi mile překvapila. Nošení větrovky např. pod batohem bude v porovnání s tímto fakt sranda. Tudle větrovku si chci už jen nechat na chození po horách a na běh si pořídím nový batoh a novou větrovku, rovnou bez kapuce.

Koupil bych si opět tu první verzi, bohužel v té barvě, kterou jsem si koupil (Khaki / Black) a která se mi líbí, se už neprodává. Ale OK, podle toho co píšeš to asi taková tragédie nebude. Asi ale vytáhnu paty a půjdu se na ní podívat raději osobně do obchodu, spíš než bych jí objednal přímo s doručením.

Ono co jsem zjistil, sehnat lehkou, zajímavou větrovku s PQA je celkem alchymie. Docela se mi vzhledová líbíla Mountain Hardwear Kor Preshell, ale to bych musel objednávat ze zahraničí bez možnosti vyzkoušet. Pak na běh vypadala slibně nová Salomon S-Lab Light Jacket, ale tam je potíž že stará verze, která se tu nejspíš stále prodává, nemá PQA a u nové verze s PQA si v recenzi stěžovali na horší prodyšnost, což mi u PQA přijde taky zvláštní.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2023 15:10

Jj, osahej si ji a uvidis sam. Bylo by fajn, kdybys ji koupil a po case napsal porovnani s puvodni verzi.

kremrolismus píše:nové verze s PQA si v recenzi stěžovali na horší prodyšnost, což mi u PQA přijde taky zvláštní.

Bohuzel to vypada, ze neni PQA jako PQA. Existuji verze, ktere jsou podstatne min prodysne, nez ta od HP. Pouziva je treba Rab na zateplenych Xenair bundach. Material vypada podobne, na dotyk taky, ale prodysnost je tak o rad nizsi. Takze bych zustal u osvedcenych HP vetrovek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49498
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2023 15:21

apuka píše:Nechces uz prestat si ukazovat svoje ego podobnymi nesmyslnymi vykriky?

Co to ma spolecneho s egem? Ja se ti jen smeju ;-)

apuka píše:NTB, kdybys tam mel nejenom ojedinele ale castejsi narazy 20 m/s, nejspise bys mel uplne jine starosti nez si vsimat, jestli bunda ten vitr zvladne nebo ne. Ten vitr je ve vysokych horach uz nebezpecny, necekany naraz Te muze z hrebene i sfouknout a hlavne se primo proti nemu jde hodne obtizne.

Jsi ve svem prehaneni ponekud nekonzistentni. Jednou tvrdis, ze 20 m/s je na horach bezny vitr a ze tam chodis v mnohem silnejsim a najednou tohle :D

Nicmeme, jestli jsem to z jinych postu spravne pochopil, byl jsi pres vikend taky v Alpach, vzdusnou carou asi tak 40 km od nas. Jelikoz z patka na sobotu prechazela fronta a mraky doslova letely po celem obzoru, musel byt vitr na hrebenech v vrcholech podobny. Jaka tedy byla rychlost podle tebe v sobotu? Snazil jsem se dohledat data z nejake meteostanice nahore, ale nepovedlo se mi to... to bych ocenil.

Docela foukalo jeste v nedeli, kdyz jsme schazeli z jednoho sedla obraceneho na SZ, tak se o ten vitr dalo oprit. A vetrovka to zvladala i na tricku s kratkym.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49498
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » ned říj 8, 2023 9:42

včera jsme si s kámošem jen tak pro radost za nějakých 6 hodin přeběhli celou Malou Fatru, ze Štefanové na Rozsutec, a z něj celou hřebenovku na Suchý a pak už dolů do Vrútek na vlak, na hřebenech byl místy takový vichr (bo změna počasí), že nás to házelo půl metru do boku, podle jednoho zdejšího to mohl být tajfun, teplota pod 5 stupnů, pocitová výrazně nižší, a normálně jsme to celé dali jen v kraťasech a tričku, já byl v teplotním komfortu, bo moje Gore triko mělo zepředu windstoper membránu a na rukách jsem měl navlékací rukávy a na hlavě kuklu, kámoš je eliťák, ten to celé dal v nějakém lehkém, jinak nic dalšího na sobě neměl, na kontrolní otázku, jestli mu není zima, jen nechápavě zakroutil hlavou :-).......kromě 3 tyčinek jsme měli v záloze lehké membránovky, chcát ale začalo až ve Vrútkách při přesunu z hospody na vlak, takže pohoda
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » ned říj 8, 2023 10:56

milarepa píše:na hřebenech byl místy takový vichr (bo změna počasí), že nás to házelo půl metru do boku, podle jednoho zdejšího to mohl být tajfun
Pokud o nejakem slove nevis, co znamena, tak to nepouzivej...

Te "jeden zdejsi" o rychlosti vetru slovo tajfun v zivote nepouzil, protoze vi, co to slovo znamena. Stejne tak o rychlosti vetru necuca udqje z prstu, jako Ty a jeden zdejsi nejmenovany moderator... :twisted:

Vcera v MF nebyla "zmena pocasi", ta tam prichazi dnes a. A na Snilovskem sedlu namerila meteostanice HZS vitr v narazech max.18 m/s, takze byste na hrebeni nemeli mit vice nez max. 25m/s, ale spise jen tesne nad 20.... Pokud jsi tajfunem myslel orkan, tak si muzes byt jisty, ze to by Vas pri behu nehazelo pul metru do boku ale byste prakticky stali (nebo spise lezeli), protoze se v tom neda behat, jen s opravdu velkymi obtizemi pomalu pohybovat. A pul metru do boku dokaze odhazovat i vitr mensi nez 20m/s, uz i cerstvy vichr, v behu i jeste pomalejsi mirny vichr.

Ale diky, zes jen potvrdil moje slova, ze uz kolem 20 m/s vitr muze byt na hrebenech hor nebezpecny :wink:.

Ted vazne - nechcete pouzivat na hodnoceni vetru srovnani s verohodnymi a overenymi udaji a ne vycucane z prstu? A svoje zazitky s - v horskych oblastech - pomerne bezne se vyskytujicim vetrem prestat popisovat jako extremni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod kremrolismus » ned říj 8, 2023 20:58

mike píše:Jj, osahej si ji a uvidis sam. Bylo by fajn, kdybys ji koupil a po case napsal porovnani s puvodni verzi.


Jasně, pokud jí koupím, určitě napíšu dojmy.

milarepa píše: já byl v teplotním komfortu, bo moje Gore triko mělo zepředu windstoper membránu a na rukách jsem měl navlékací rukávy a na hlavě kuklu


S windstopperem či membránou přímo na kůži mám problém, že při delších výbězích mi začínájí rozedírat bradavky. Už jsem takhle koupil dvě trika, který v podstatě teď jen visí ve skříni. Občas je v létě vytáhnu na plachetnici, kde jim dopřávám trochu užitečnosti, pokud zrovna fouká. U klasických prodyšných umělotin mě todle netrápí. Jinak pokud máš nějaký tip na osvědčenou dobrou větrovku na běhání, tak sem s ní :)
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » ned říj 8, 2023 23:21

apuka píše:Predminuly vikend jsem v Galante zasel do podnikove prodejny/skladu Zaja, ze se kouknu na jejich vetrovku Litio Jkt - ona by byla koupe vetrovky z PQA za 50 EUR skvela koupe (i s prihlednutim na pro mne ponekud zbytecne vetrani na zadech). Tak jsem si ji vzal do ruky - sakra ta latka nevypada stejne jako na tech ostatich bundach z PQA, co mame doma nebo co jsem mel kdy v rukou... Oblekl jsem si ji - no, do minutky jsem mel docela silny potivy pocit, ktery za tech cca 10 minut, co jsem ji mel neustoupil. To taky neodpovidalo jinym zkusenostem.
Na bunde nikde zadny znak, ze by to mel byt PQA - bezne je to napsane nekde na bunde a mezi papirovymi cedulemi je cedule i o PQA. Tady fakt nic, jsem si radeji zkontroloval nekolik bund, jestli nezapomeli. Mam dojem, ze toto je podminka pro pouziti PQA, ale jisty si nejsem.
Nejaka odpoved bola ci sa musi nemusi pisat ten pouzity PQA? Ja mam doma tu ich prvu verziu v ciernom a so stahovacou kapucou, rok dva tusim nist a potom prisli s tou verziou co ma na chrbte tie otvory na vetranie, tiez mi to rislo zvlastne. Ale ani na tej prvej verzii nemaju ziadny popis, tak teraz si ma trochu zneistil. Mne pride ten material ako ten co som mal kedysi tu rab alpha direct, priedisnost je na nej dobra.

Ja som v zajo predajniach vzdy trpel na pretopene priestory, takze ti mohlo byt teplo aj z toho, ze tam mali proste teplo, plus to si tam v nej naozaj pobehoval 10 minut :shock: To si si ju obliekol a pozeral si v nej ine veci? Ked si vychadzal, nezabudol si si ju dat dole? :D

Ja by som si ale od zaja teraz uz asi nic nekupil, ta firma je posledne roky, teda rok dva dost shady a ani nic nove nesiju, ako keby bola pred totalnym bankrotom, mark my words. Ked si sem tam pozriem ich fb, tak zacali komunikovat po anglicky a niekto tam ma u nich dost svojsky humor. Zrejme ani to skresanie kamennych predajni na tusim dve ich nevytrhlo z mizerie. Cakal som ze pridu s niecim novym, no oni tocia uz posledne tri roky to iste a teraz su uz mozno rok vo vypredaji, teda "vypredaji".
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » pon říj 9, 2023 7:25

kremrolismus píše:S windstopperem či membránou přímo na kůži mám problém, že při delších výbězích mi začínájí rozedírat bradavky. Už jsem takhle koupil dvě trika, který v podstatě teď jen visí ve skříni. Občas je v létě vytáhnu na plachetnici, kde jim dopřávám trochu užitečnosti, pokud zrovna fouká. U klasických prodyšných umělotin mě todle netrápí. Jinak pokud máš nějaký tip na osvědčenou dobrou větrovku na běhání, tak sem s ní :)


to jsi koupil nějaké podivné trika, membránu přímo na tělo bych fakt nechtěl, to moje triko od Gore je naprosto super, je z lehkého prodyšného materiálu, a ta membrána je až na něm, na ramenech a předním díle, funguje to skvěle, běžel jsem v něm i pár dlouhých závodů na horách, vytahuju ho do teplot pod 15 stupnů, a když si k němu vezmu do zálohy navlékací rukávy na ruce, tak mi to vykryje široké spektrum podmínek

https://www.gorewear.com/us/en-us/m-gore-windstopper-base-layer-shirt-100024

pak ještě mám od Gore tuhle super lehkou vestu proti větru, ta nemá snad ani 20 gramů......
https://www.gorewear.com/us/en-us/drive-vest-mens-100750
ta funguje jako skvělá záloha do chladnějšího počasí - když začne na hřebenech foukat, tak ji natáhnu přes základní vrstvu a jsem v teplotním komfortu


díky tomu větrovku na běh až tak moc nevyužívám, a pokud ji už vytáhnu, tak jsem spokojen s tou od High Pointu, co mám primárně na turistiku. Pokud bych si teď pořizoval běžeckou větrovku, tak bych šel asi do téhle bez kapuce od Hig Pointu
https://www.highpoint.cz/produkty/panske-obleceni-high-point/panske-bundy-vesty/bundy-proti-vetru/trail-pertex-jacket.html

a když teploty padají k 0 a je fakt hnusně, tak tohle řeší bunda Gore Infinium s Windstopperem, v téhle běhám od konce listopadu do konce zimy, za všech podmínek, stačí jen vybrat pod ní tu správnou základní vrstvu, a do - 10 je vše pořešeno, vydrží i dost deště a mokré bílé hovna........
https://www.gorewear.com/us/en-us/r7-partial-gore-tex-infinium-hooded-jacket-100459

no a pokud chceš nějaké doporučení, tak mám takový skrytý, ale už krásně vybroušený diamant z Polska - jejich firma Attiq, zaměřená primárně na běh, takový polský "High Point" :-), vzal jsem od nich na zkoušku pár kousků, a jsem nadšen - kvalitou materiálu, provedením, funkčností, až si budu občas doplňovat nebo obnovovat běžecký šatník, tak jsou pro mě, až na membrány, první volba

https://attiq.net/do-biegania/1331-2808-meska-kurtka-biegowa-ultralight-20-teal-blue-5901891986952.html
třeba tahle běžecká větrovka za pár zlotých by ti měla udělat dobrou službu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pon říj 9, 2023 9:08

oodoow píše:Možná o víkendu na Sněžku zavítám, tak vám pak sdělím realitu a rozsoudím vás. :)

Tak jsem byl na té Sněžce a fučelo tam sice fest, ale žádná Apukalypsa to nebyla, i když tam bylo podle měření víc než těch 20m/s. Maximální hodnota byla za ten den naměřena dokonce 71m/s.
Celý den jsem šel v tričku a šortkách, jen na Dom Śląski na kolečko na Sněžku a zpátky jsem si oblékl shakedry bundu a palčáky. Pak jsem je zas na stejném místě sundal.

Nahoře byla spousta lidí i s malými dětmi, které to v tom větru velmi bavilo. Pobíhaly po vrcholu Sněžky a nakláněly se do větru a zkoušely jestli je udrží.
Dolů jsem běžel po té cestě co se trochu točí kolem Sněžky dokola a na jednom místě byl fakt silný protivítr, sice jsem běžel z kopce, ale byl jsem skoro na místě. Když jsem chtěl dopředu musel, jsem se fakt odrazit.

Jinak to tam byla moc hezký, jen teda na některých místech až moc lidí. Okruh tady, dal docela zabrat. :t:t
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3117
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon říj 9, 2023 10:50

ret255 píše:Nejaka odpoved bola ci sa musi nemusi pisat ten pouzity PQA?
Zadna odpoved od Pertexu neprisla...

Ted jsem chtel napsat dotaz pres stranky Zaja u bundy - skoncil jsem na tom, ze at jsem klikal na Captchu, jak jsem chtel, tak mi nezaskrtl policko, ze jsem clovek... :twisted: V Edge jsem dokonce dokazal i kliknout na tlacitko Poslat dotaz, ktere se mi ve Firefoxu ani nezobrazilo, ale asi bez te Captchy to neprojde.
ret255 píše:Ja som v zajo predajniach vzdy trpel na pretopene priestory, takze ti mohlo byt teplo aj z toho, ze tam mali proste teplo, plus to si tam v nej naozaj pobehoval 10 minut :shock: To si si ju obliekol a pozeral si v nej ine veci? Ked si vychadzal, nezabudol si si ju dat dole?
Ja jsem tam byl na prelomu kvetna/cervna, bylo docela teplo venku, takze nemeli tam proc topit. Navic v Galante je to spise takova skladova prodejna, hned vedle hlavniho skladu. Zase tam ani moc lidi nechodi, prodavaci/-ky tam asi delaji i ve skladu.

A ano, oblekl jsem si to a schvalne jsem v tom chodil po prodejne a koukal na jine veci. Taky predtim jsem zkousel i jakousi jinou bundu, myslim, zateplenou s nejakou "jejich" membranou a v ni jsem se zdaleka tak rychle nezapotil. A ne - nezapomel jsem si to dat dole pred odchodem. Tak zpocenemu by se mi v tom blbe chodilo :-).

Ale jak to pises, je docela mozne, ze tu prvni verzi vyrabeli z PQA, ale na dalsi uz si sehnali levnejsi matros a popis prvni verze se jim osvedcil, tak to tam maji dodnes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon říj 9, 2023 16:20

mike píše: byl jsi pres vikend taky v Alpach, vzdusnou carou asi tak 40 km od nas. Jelikoz z patka na sobotu prechazela fronta a mraky doslova letely po celem obzoru, musel byt vitr na hrebenech v vrcholech podobny. Jaka tedy byla rychlost podle tebe v sobotu? Snazil jsem se dohledat data z nejake meteostanice nahore, ale nepovedlo se mi to... to bych ocenil.
Nevim, kde jste byli Vy.

My jsem bydleli v Hinterstoderu a chodili kolem. Popravde receno, ani v So ani v Ne jsme problem s vetrem nemeli. Vybirali jsme oblast, kam pujdeme podle predpovedi - a ty se pres vikend neskutecne lisily i pro "sousedne" kopce podobne vysky, jen pres udoli. Popravde receno, spise jsem vybirali podle ocekavaneho deste, ale v cele oblasti se nepredpokladal vetsi vitr. Teda krome jedne noci, asi z patku na sobotu. Rano uz nebylo prakticky nic.
Zrovna v sobotu jsme byli na Warschenecku, tam bych moc velky vitr nevital. Bohuzel, jak letaji mraky na hrebenech jsme nemeli sanci videt, protoze mraky byly kolem nas skoro cely den :twisted:. V nedeli na Kalblingu uz bylo pekne a taky tam nijak nefoukalo, spise obcasny prijemny vanek, rozhodne nevyzadoval vetrovku. V ten den bylo relativne videt i na Dachstein a "dolu" na HochalmSpitze a Ankogel. Jen byl docela opar po vlhkosti z predchoziho dne.

Tady bych Ti jenom rekl, ze pokud mraky letaji nad horama a hrebenama, tak to vubec nemusi znamenat, ze na hrebenech je velice silny vitr. Vetsinou je neskutecny rozdil mezi prizemnym vetrem (i na hrebeni) a napr. tim, co je o 150-200m vyse. Jak jsme leteli jednou malym letadelkem z Mosnova do Popravdu, leteli jsme asi 150-200m nad sedlem mezi Smrkem a Malym Smrkem v Beskydech. S nama to nad sedlem neskutecne hazelo, az pilot nahlasil letisti ve Frydlantu, at na to davaji bacha (oni delaji vyhlidkove lety Lysa, nekdy prave i Smrk az Radhost). No a jak na Smrku, tak i v sedle lidi meli skoro bezvetri, na stromech skoro zadny pohyb.
Proto jsem tady upozornil, ze kdyz nekde, napr. na Snezce se meri vitr ve vysce (zrovna tam 11,65m) nad zemi, tak na zemi muze byt vyrazne nizsi. Mereni na Lyse hore uvadim proto, ze tam je vrchol jen kousek pod urovni merice, cela stanice je nize vrcholu, navic vetsina vetru tam jde ze strani a to vsechno jde i pres vrchol.

Tady mas odkaz na 7-midenni grafy meteostanic, co ma ZAMG (rakouske "CHMU"). Bohuzel, moc jich na vrcholcich nemaji. Taky se z nich tezko (zdarma) tahaji starsi prehledy... Takto narychlo Ti vice stanic nedam, musel bych to dlouho dohledavat.
mike píše:Jsi ve svem prehaneni ponekud nekonzistentni. Jednou tvrdis, ze 20 m/s je na horach bezny vitr a ze tam chodis v mnohem silnejsim a najednou tohle
Nejsem nekonzistentni. Uz jsem v jinem prispevku uvedl, proc jsem napsal, co jsem napsal. No a je velky rozdil jit i ve vetsim vetru, ale na bezpecnejsim miste a hoc i v trochu mensim, ale tam, kde mas blizko k padu/propasti. Po uzkem hrebinku za vichrice fakt nezvyknu chodit.

Jo, jeste jeden rozdil mezi mnou a Tebou - ja chodim s hulkama, Ty bez nich. V silnem vetru je to velice, opravdu velice vyznamna pomucka, ktera vyrazne zvysuje bezpecnost (krome jistych pripadu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 9, 2023 17:14

apuka píše:Nevim, kde jste byli Vy.

Presli jsme Wolzer Tauern (slusna divocina) a zacatek Schladmingskych.

apuka píše:v cele oblasti se nepredpokladal vetsi vitr. Teda krome jedne noci, asi z patku na sobotu. Rano uz nebylo prakticky nic.

Nejvic foukalo v noci z patku na sobotu, to prechazela fronta. V sobotu jeste celkem dost a uklidnilo se to az v nedeli k veceru. Jinak uz bylo krasne, ale pri odplednim sestupu ze sedla v cca 2300 m na sever jsme se mohli o vitr opirat. V pondeli a utery bylo krasne a skoro nefoukalo.

apuka píše:Tady bych Ti jenom rekl, ze pokud mraky letaji nad horama a hrebenama, tak to vubec nemusi znamenat, ze na hrebenech je velice silny vitr.

Mraky byly tak nizko nad hrebeny, ze to znamenalo.

apuka píše:Tady mas odkaz na 7-midenni grafy meteostanic, co ma ZAMG (rakouske "CHMU"). Bohuzel, moc jich na vrcholcich nemaji. Taky se z nich tezko (zdarma) tahaji starsi prehledy...

Tohle by bylo dobre, ale data zacinaji az 3.10, ja bych potreboval aspon 30.9.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49498
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod kremrolismus » pon říj 9, 2023 17:45

milarepa píše:to jsi koupil nějaké podivné trika, membránu přímo na tělo bych fakt nechtěl, to moje triko od Gore je naprosto super, je z lehkého prodyšného materiálu, a ta membrána je až na něm, na ramenech a předním díle, funguje to skvěle, běžel jsem v něm i pár dlouhých závodů na horách, vytahuju ho do teplot pod 15 stupnů, a když si k němu vezmu do zálohy navlékací rukávy na ruce, tak mi to vykryje široké spektrum podmínek


Jsou to trika od Craftu, který jsem si kdysi koupil během své nakupovací euforie, když jsem byl s ostatními věcmi od nich celkem velmi spokojený. (prodyšná trika, čelenky, kukla, kraťasy, spoďáry, membránovka). Jedno je nějaký Hypervent Wind, to je teda extrémní aušus, druhé má jen označení Wind. Nějaká jejich membrána. Každopádně abych jen nehanil, například běžecké ponožky od nich jsou naprosto super, na běhání mám nejradši Craft a Saucony a na to jak jsou slabé a super prodyšné jsou fakt velmi odolné.

Jinak díky za tipy :D Ta polská značka vypadá zajímavě.

Co se větrovky týče - Tu od HP už mám, chci ještě jednu mít pouze na běh, tamtu nechám na turistiku. No a právě tu, co jsi poslal jsem měl vyhlídlou, ale četl jsem tu na ní zde trochu kritiky, tak jsem sondoval. V týdnu se na ní ale zajdu podívat, tak jí možná vezmu.

Jinak já toho zpravidla s sebou na okružní běhy moc netahám, v čem vyběhnu, v tom se vrátím. Spíš to řeším, když běžím někam dál a pak se vracím vlakem. To chci mít v batohu suché věci na převlečení, v zimě péřovku atd. Doteď jsem to řešil 5l batohem z decathlonu, ale ten mi zrovna rozedírá mou větrovku. Tak koukám po náhradě. Mám v merku Salomon Adv Skin 5l a nebo Salomon Sense Pro 5l. Nějak zatím nevím, jeden je údajně víc prodyšný, druhý má zas prý lépe řešené kapsy a je odolnější. Jestli je znáš a máš srovnání, tak klidně napiš.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » úte říj 10, 2023 8:02

s tím Craftem to byl dobrý úlet...., aspoň máš zkušenost, co nefunguje :-), slušně to jejich vývojáři posrali, bo ta membrána musí být na triku na funkční látce, jinak to je celé k ničemu....mám zkušenost, že tenhle typ věci umí nejlépe Gore, všechno, co má nějakou membránu, tak jedině přímo od nich....

trefit dobré běžecké ponožky též není úplně snadné, pokud jsi spokojený s tím, co máš, tak super. Co mám zatím odzkoušeno, tak nejlepší byly od Compressportu, tam bylo všechno dobře, včetně trvanlivosti, teď si chci objednat pár párů trailových z toho polského Attiq, vypadají slušně, skoro jako Compressport, a jsou za polovinu :-)

ta větrovka od HP bude v pohodě, bych se toho nebál

vesty od Salomonu jsou obecně hodně populární, ale já tu značku fakt nemám rád, co mám zkušenost, tak všechno od nich se rychle opotřebuje a rozpadne, tak v tomhle ti neporadím, mám vestu od Montane a jsem s ní spokojený, skvěle navržená, praktická, fakt nad tím přemýšleli, možná by mohla být trochu lehčí, ale zase perfektně sedí, hodně se do ní vejde a je totálně odolná

https://montane.com/products/montane-gecko-vp-5

beru si ji jen na celodenní běhy, kdy potřebuješ mít u sebe nějaký servis, na okružní běhy nebo pár hodinové bohatě stačí běžecký kompresní opasek od Compressportu
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod Etheric » úte říj 10, 2023 9:40

milarepa píše:mám vestu od Montane a jsem s ní spokojený, skvěle navržená, praktická, fakt nad tím přemýšleli, možná by mohla být trochu lehčí, ale zase perfektně sedí, hodně se do ní vejde a je totálně odolná

https://montane.com/products/montane-gecko-vp-5

Díky za inspiraci :) Tahle vesta vybočuje mezi ostatními a je naděje, že by mi mohla sedět a fungovat. Běhat sice už nemůžu tak jako dřív a nejspíš už nikdy nebudu moct, ale Fast & light turistiku dělat můžu a tento sport mi byl doporučenej. Měl jsem doma na zkoušku salám vestu, nevyhovuje celkově. Inovejt zas měla v zádech dva kusy pěnový výztuže a ty se prohýbaly samostatně každá jinak, nesedělo to vůbec, batoh skákal na zádech jako koza a aby tomu tak nebylo, musel jsem to až bolestivě utáhnout.
Nosím na takový akce batoh Montura 25l, drží perfektně, výdrž stejná jako ta moje. Důvod? Vyzkoušel jsem toooolik batohů od 5 do 20 litrů, abych zjistil, že nejlépe se mi nese ten 25l... Zkus dát do 10l batohu litr vody, filtr, rezervní hřejivou vrstvu, membránovku a jídlo na celodenní výlet, čelovku, lékárnu a tyhle věci.. Dáš to tam na pohled luxusně, ale až to hodíš na záda, zjistíš, že ten obsah se ti nese stokrát hůř než to stejný v tom batohu 25l s plnohodnotnými zády. Rozdíl ve váze mezi batohy o 0,5kg a těmi o půl těžšími je, že se ti až na nějakou výjimku nese líp ten těžší s perfektně propracovanými zády. Rozdíl váhy mezi těmito batohy bývá i třeba poloviční, nebo třetinový, ale kvůli jejich konstrukci se s tim zmíněným nákladem nemůžou komfortem ani přiblížit k tomu 25l batohu 990g....

Ale ta vesta, co zmiňoval @milarepa, mě zaujala. Není to obrovský, sedí to na správných místech a místo v ní mi stačí na celej jednodenní Fast & light výlet :) Možná ju vyzkouším. Přinejhorším (počasí) vyzkouším jen doma, mít to na hrbu 4 hodiny a dělat s tím domácí práce. Pak si budu jistej v otázce sedí = nesedí. Prostě hledám lehčí zavazadlo, ale nesmí být samozřejmě méně pohodlné, než to současné (při stejné zátěži). Pokud batoh nesedí pohodlně jak bych očekával, nekoupil bych ho, kdyby to byl superhyper nejlepší a nejlehčí batoh světa...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte říj 10, 2023 9:56

mike píše:Nejvic foukalo v noci z patku na sobotu, to prechazela fronta. V sobotu jeste celkem dost a uklidnilo se to az v nedeli k veceru. Jinak uz bylo krasne, ale pri odplednim sestupu ze sedla v cca 2300 m na sever jsme se mohli o vitr opirat.
Hm, to je fakt pekny rozdil. Presne, jak to Meteoblue ukazovalo s rozdilnym pocasim na kopcich par km od sebe.

Manzelka taky vcera rikala, ze hodne fucelo v noci z patku na sobotu, ze to vi, protoze v noci nejakou dobu nemohla spat. My jsme si asi nemohli vybrat lepsi misto na turu v sobotu, jako Warscheneck. Vypadalo to, jako bychom byli v nejakem vetrnem stinu, i kdyz je to nejvyssi kopec pomerne daleko. Navic jsme asi sli na zavetrne strane, jen kousek kolem vrcholu misty trochu vice foukalo, ale taky zadna divocina, jen byla neprijemna pocitova teplota, kdyz i ta skutecna byla jen tesne nad nulou a jeste v mlze/mraku, tj. vlhku. Ani vyhled zadny, tak jsem se tam dlouho nezdrzeli. Dal uz to bylo v pohode. Cely den jsem na sobe mel jen Rab Vapor Rise bundu ze stareho P EQ, ktera v silnejsim vetru moc nazadrzuje.

No a v nedeli jsem byl k Vam jeste blize na Kalblingu a Sparafeldu. Jsem se koukal na monumentalny Grosser Buchstein (sice to je opacnym smerem od Vas) a taky na Vasi stranu. Ten den jsem si vetru nijak nevsiml, ze by nekde nejak vadilo, bylo hezky. To jsem cely den byl jen v tricku s dlouhym Mammut Aenergy, ktere vetru odolne neni ani nahodou.

Vy jste to s vetrem asi vyzrali i za nas :wink:.
mike píše:Mraky byly tak nizko nad hrebeny, ze to znamenalo.
Ani par desitek metru to neznamena, jak jsem psal nekde vyse, i meteostanice merici 10m nad zemi muze mit vyrazne vyssi vitr nez o tech 10 m niz pri zemi. A nejakych 100-150 m nad - viz moje poznamka o Smrkovem sedle taky vyse.
mike píše:Tohle by bylo dobre, ale data zacinaji az 3.10, ja bych potreboval aspon 30.9.
Muzes jim zkusit napsat, jestli by Ti neposlali ty data.
Bezne tyto historicke udaje poskytuji komercne, za penize, ale kdyz jsem se jich ptal ve sporu s vudcem Korizkem, jestli nemaji ulozene stare predpovedi, co se dava na Alpenverein pro jistou oblast, tak mi to po case poslali sesbirane PDF-ka s predpovedmi za dve obdobi - zdarma. Takze mozna bys uspel.

Bohuzel ZAMG nema podobny koncept, jako CHMU, ze vsechna historicka data vsech mericich stanic jsou stahnutelne online zdarma, i kdyz je to vzdy jen jako min, max, pripadne prumer danych merenych velicin za konkretni den. Muzes ale zkusit je kontaktovat, tady mas (anglicky) prehled jejich mericich stanic i kontakt na experty.

Edit: Zkousel jsem to i na Waybackmachine, bohuzel za posledni tyden to moc nejde ale hlavne ten web je takovy, ze i kdyz se nakonec dostanes na danou stranku z daneho dne, ten graf se automaticky asi generuje "online" z databaze na aktualnich sedm dnu nazad. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte říj 10, 2023 10:25

Abych nepsal jen OT.

V sobotu, co psal milarepa, jak je to hazelo na hrebeni MF a ja na to, ze to ani nahodou nebyl zadny orkan, tak na celem Slovensku ten den namerili tesne orkan pouze na Chopku a i to jen jedno jedine mereni, jinak byl vitr dost pod tou hranici. Ani na Lomnicaku se moc pres 20-25 km/h nedostal.

Ale manzelka byla na Krivani, az odpoledne, rikala, ze tam fucalo dost. Nejvice v sedle mezi Krivanem a malym Krivanem, odtud, jak slapala nahoru po hrebeni (opravdu primo tam, ne po znacce kousek mimo), tak se nekdy pri nekterych narazech musela zastavit a oprit o hulky aby ji to nesfouklo a mohla jit dal, proti tomu se slo hodne tezko, pokud vubec. Ale stale se to neblizilo orkanu.
Navic, co bylo nejvice zvlastni, vitr se neskutecne tocil, foukal stridave ze vsech stran, takze se nedalo pocitat s tim, ze fouka zleva, tak pujdu radeji metr vlevo a pod. Jak jsem potom koukal nejake merici stanice HZS blizko Krivane, tam maji graf, cas je vodorovna osa a smer vetru je od 0 do 360 vertikalni - ten graf byl pekne rovnomerne rozlozeny v cele plose.

Ale to ne-OT: Manzelce vetrovka nestacila, malo zadrzovala vitr, pricemz jeji Ortovox Windbreaker rozhodne zadrzuje vice ne HQA, tak nakonec skoro celou cestu slapala v Tilaku Raptor a bylo ji v tom dobre. Jenze problem nastal, az sesla dolu - v aute se prevlekla, bylo tam vyrazne tepleji ani nefoukalo, ale najednou se ji totalne ztratilo teplo z tela. Rikala, ze uplne citila, ze to bylo nasledkem toho velkeho vetru. Nepomohl cas z termosky, zatopeni na max, az dosla domu, musela spat z horkym termoforem v posteli.

Neni zdaleka jedina, kdo mi podobne veci pri podobnych podminkach popisoval. Neni to to same, co i mike pise, ze jeji terminatorka rychle vychladne - to by uz pri ceste dolu i prestavkach mela problem. Laicky receno je to spise problem, ze telo proti tomu vetru doslova bojuje aby neunasel teplo, ale kdyz uz zjisti, ze nemusi dal bojovat, tak se jakoby obrana tepla zhrouti. Prave kvuli tomuto v opravdu velkem vetru neni vhodne mit prilis "prodysnou" (tj. profoukavou) vetrovku ani membranovku, protoze to situaci dost zhorsi.
A pro mika - neni to otazka termoregulace. Ta se nejakymi zpusoby projevuje a tady se zadny z techto projevu nestal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Etheric » úte říj 10, 2023 11:12

apuka píše:v opravdu velkem vetru neni vhodne mit prilis "prodysnou" (tj. profoukavou) vetrovku ani membranovku, protoze to situaci dost zhorsi.

Tak co je tedy vhodné podle tebe mít?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte říj 10, 2023 11:26

Neprofoukavou membranovku. Ale dost to zalezi na konkretnim cloveku - takovy mike resi vyhradne to, aby se mu co nejvice ochlazovalo telo pri jeho velice nadprumernem generovani. Takovi lide maji uplne jine potreby nez druhy extrem, co jsem napr. ja, ze jsem na nekterych mistech hodne citlivy na chlad, reps. ochlazovani oproti jinym castem tela a to ani zvysenou aktivitou nedokazu zmenit. Takze pro mne casto ani ta membranovka nemusi byt dostatecna a musim se pod ni zateplit vice nez by to podle teploty potrebovalo.
To jsou dva extremni poly, mezi tim je spousta dalsich stupnu. Proste to si musi kazdy najit sam - a to jeste pro konkretni situaci.

Vem, ze manzelka v tom vetru - s ruznou silou, ale i ta mensi v narazech odpovidala vichru, v tech vetsich uz i silne vichrici - slapala minimalne 4-5 hodin bez moznosti se nekam uchylit do bezvetri (vitr se tocil). Ona rozhodne neni typ, ktery ma problem s chladem, spise je nekdy ledovy medved. Kdyby slo jen o hodinu a pul ze sedla nahoru a potom dolu, tak je to pro ni uplne v pohode.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Etheric » úte říj 10, 2023 13:04

Já teda taky netopim, ale v igelitu se zapařím i ve zmíněných podmínkách a pak vše bude ještě horší, než s v rámci možností prodyšnou membránou..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte říj 10, 2023 14:11

No, nevim... Tys predtim mnohokrat psal, ze nijak zvlast se nepotis, takze pokud bys mel neporezni membranu se slusnym odvodem vodnich par,t ak by ses potit nemel. Stejne, ta poreznost vyrazne nezvysi mnozstvi odvedene pary, ale ten chladnejsi vzduch zvenci, ktery se tam dostane ochlazuje pocitove telo. To je cele tajemstvi :wink:.
(Az se mike anebo nekteri dalsi zacnou ozyvat, ze to tak neni, tak nejdrive at si najdou u membranovkach, postoval jsem tam minimalne dvakrat, mozna i casteji link na testy na BPL, kde to dotycny otestoval a vyslo mu to takto. A ten efekt ochalzeni je primo uvedeny v komentarich. Je to docela logicke - difuze v PU vypada, ze probiha vyrazne rychleji nez pres to male mnozstvi plynu.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Etheric » úte říj 10, 2023 15:41

No nijak na pocení netrpím, ale zmiňovanou trasu bych fakt v igelitu nedal, fuj... Tohle je zrovna situace, která nemá ideální řešení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » úte říj 10, 2023 18:08

Však člověk se potí, když je mu teplo, ne? Takže pokud je ti v membráně zima, tak se logicky moc potit nebudeš.

apuka píše:problem nastal, az sesla dolu - v aute se prevlekla, bylo tam vyrazne tepleji ani nefoukalo, ale najednou se ji totalne ztratilo teplo z tela.

Tohle je typickej případ toho, když se někdo totálně vyčerpá nějakou aktivitou a pak s ní přestane. Tělo prostě přestane topit a do člověka se dává zimnice, nic zvláštního.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3117
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte říj 10, 2023 19:47

@oodoow: Praveze ona se vubec "nevycerpala totalne". Vzdyt by v pohode jeste vysla i na Rysy, kdyby nefoukalo a nebyla uz tma. Jo, ona docela spatne zvlada nektere druhy pocasi, jako prilisne horko a taky neprijemny vitr.

Jeste mne napadava, ze zrovna v jejim pripade k tomu ten vitr mohl prispet trochu i "psychicky" - popisovala, ze tam na hrebeni a obcas i nize foukal tak silne a tak blbym smerem, ze ji normalne skoro sfoukaval bryle z nosa. Jedine, ze mela kapuci membranovky na hlave, tam se vzdy zachytily, ze je dokazala dat zpet. Ty ztratit, tak je docela nahrana - bez nich vidi blbe do dalky i blizka, rozhodne by nedokazala bezpecne rozeznavat stupy, kam bezpecne dat nohy. Coz je pri sestupu z Krivane hodne neprijemne a nebezpecne i bez vetru. Takove zalezitosti, stejne jako ze ji obcas vitr skoro znemoznoval se i poradne oprit o hulky, protoze je taky odfukoval a na zem je tedy dostala uplne jinde nez chtela.

To, co popisujes, obcas predvede moje telo, i kdyz jeste neni zdaleka uplne vycerpane - ale jsem prekrocil nejake hranice, ktere organizmus silne dal vedet, ze prekracovat nemam. Napriklad jsem sel rychleji nez on chtel nebo "jen" jsem si nedal slunecne bryle, kdyz to on pozadoval, atd. To je ale moje prokleti, ze musim poslouchat sve telo, jinak me vytresta. Ne hned, ale az jsem v bezpeci a v klidu, zato klidne na nekolik dnu.
Etheric píše:nijak na pocení netrpím, ale zmiňovanou trasu bych fakt v igelitu nedal, fuj
Tys uz uplne zblbnuti mikovymi recmi... Vsak jsem psal, ze mas mit dobre prodysnou (dobre odvadejici vlhkost) membranovku. Takova nemusi nutne byt porezni. Neporezni vzduch vubez nepropousti - ale mimo nevhodnych podminek (kdy ale nefunguje ani zadna porezni) Ti pot odvede dobre. Takovych par je. Tomu tezko muzes rikat "igelit". (Stejne tak existuji i porezni membrany, ktere teda nemaji zadnou vysokou prodysnost ajsou rozhodne vetsi igelit nez ty vysokoprodysne neporezni.)
oodoow píše:Však člověk se potí, když je mu teplo, ne?
Ne nutne.. Muzes se dokonce potit i kdyz je Ti zima. Neni to v outdooru bezne, ale stat se TI to muze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16656
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte říj 10, 2023 20:28

apuka píše:Muzes jim zkusit napsat, jestli by Ti neposlali ty data.

To mi nestoji za to. V podstate jde jen o zajimavost.

K vetru. Jen obecne, na tu hromadu nesmyslu se snad ani neda reagovat. Silny vitr je samozrejme neprijemny a ubira sil i kdyz se cloveku na kuzi vubec nedostane. Nejde jen o teplo, ale celkovy pocit, osobne mi silny vitr vadi asi ze vseho nejvic. Co se obleceni tyce, dobra vetrovka staci na vetsinu vetru, v silnejsim je samozrejme chladneji, ale pak obvykle staci, kdyz si clovek vezme jako prvni vrstvu triko s dlouhym, takze se vitr nedostane na kuzi. Presne tak jsem to udelal zminenou sobotu odpoledne, kdyz jsme sestupovali ze sedla na sever proti silnemu vetru. Pak jsme si jeste nalehko vybehli 400 hm na vrchol a ac jsme to dali za 44 minut (proti 90 na smerovce), tak jsem to triko mel na sobe a neprehral se. Dole o 900 m niz bylo 13 stupnu, takze tam neco pod 10.

Kvuli vetru jsem se musel do membranovky prevlect jednou v zivote, v sedle pod Venedigerem (~3400 m), kde foukalo tak, ze jsem to mel problem ustat a vetrovka delala randal jak startujici vrtulnik. Vitr, ve kterem se da na horach prezit, zvladne uplne kazda membranovka. Pres ty porezni a opravdu prodysne je i velmi silny vitr jen lehce citit na hole kuzi a pokud to nekomu vadi, tak staci holou kuzi pod ni nemit a pak neni citit vubec nic.

oodoow píše:Tohle je typickej případ toho, když se někdo totálně vyčerpá nějakou aktivitou a pak s ní přestane. Tělo prostě přestane topit a do člověka se dává zimnice, nic zvláštního.

Asi tak. Pohyb silnem vetru ubira docela dost sil navic, ac si to clovek nemusi uvedomit. Jak fyzickych, tak psychickych a presne takovy vysledek bych cekal. Zazil jsem to taky.

apuka píše:Je to docela logicke - difuze v PU vypada, ze probiha vyrazne rychleji nez pres to male mnozstvi plynu.

:roll: pri pohybu a zvlast v silnem vetru u poreznich membran neodchazi vlhkost prevazne difuzi, ale normalne proudenim. Radove lip, nez difuzi v pevnych latkach, proto jsou tyhle membrany pocitove o tolik lepsi.

Samozrejme, ze s vlhkosti odejde i horky vzduch od tela. Coz je jedna z velkych vyhod, clovek se neprehreje a nezapari.

apuka píše:Tys uz uplne zblbnuti mikovymi recmi... Vsak jsem psal, ze mas mit dobre prodysnou (dobre odvadejici vlhkost) membranovku. Takova nemusi nutne byt porezni. Neporezni vzduch vubez nepropousti - ale mimo nevhodnych podminek (kdy ale nefunguje ani zadna porezni) Ti pot odvede dobre.

Neni to pravda. Mel jsem bundu z GTX Active, tedy nejlepsi z neporeznich membran, a jak NeoShell, tak PSA jsou uplne jiny level. V GTX jsem se zaparil, v tech poreznich ne.

@Etheric: neres to. Mas aktualne jednu z nejlepsich membranovek a vsechny podminky, na ktere narazis, v pohode ustoji. Apuka si muze vymyslet co chce, praxe je uplne jinde, jak poznas sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49498
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 11, 2023 4:53

ja mam casyo zimnici o vecer po prichodu z prace/mesta domu a nemusim byt ani v silnym vetru nebo po dlouhym vylete:D

ty lidsky tela jsou zvlastni, pritom s kilama navic by telo melo mit dost zasobniho tuku na energii kdyz by ji chtelo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » úte říj 17, 2023 23:14

Tak jsem jeste sehnal prvni HP Helium Pertex v XL (vinove cervenou). Potvrdim co tu bylo psano drive, material vyborny, ale kapuce nic moc. Vadi na bryle, sice je bunda dostatecne dlouha a da se trochu povytahnout, tim padem vyleze nahoru a tolik to nevadi. Bud meli upravit strih a nebo do ni zabudovat nejakou lehkou vyztuhu. S delkou rukavu i bundy samotne jsem spokojeny, to je srovnatelne s Active 2.0. Helium je akorat vic na telo. Hlavni zip prijemne prekvapil, cekal jsem, ze bude stejne maly jako na kapse.
Jeste jsem uvazoval o Patagucci Houdini Air, ale vsude je vyprodana, krom jednoho cz e-shopu, kde si ji stale drzi za puvodni nehoraznou cenu.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř říj 18, 2023 4:03

Myslim, ze s ni budes spokojen. Ja v ni ted chodim denne.

V nedeli jsme meli pekne srovnani vetrovek z PQA a membranovek z PSA a NeoShellu. Prechazela fronta a docela slusne foukalo (podle meteostanice na Milesovce 10 - 15 m/s). Sli jsme v tricku s kratkym a vetrovkach, oba HP Helium 1.0. Pak zacalo prset, a tak jsme se shodili vetrovky a navlekli membranovky. Terminatorka HP Active z PSA a ja NeoShell.

Rozdil ve vnimani vetru na hole kuzi rukou byl naprosto zasadni. Ve vetrovkach byl citit, v membranovkach skoro vubec. I ty nejsilnejsi narazy na mokre kuzi jen jako mirne pohlazeni vankem. Ochrana naprosto dostatecna, samozrejme i proti desti. Tolik k diskusi vyse :)

Kdyz prset prestalo, tak jsme sli jeste kus v membranovkach, protoze nebylo jasne, jestli jeste nezacne. Celkem nam to nevadilo, obe membrany jsou opravdu prodysne, ale kdyz jsme je nakonec sundali a oblekli opet vetrovky, tak to byla docela zmena k lepsimu. I ta nejlepsi membrana je furt jen membrana a vetrovky jsou vyrazne prijemnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49498
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení