Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř říj 18, 2023 8:51

mike píše:Tolik k diskusi vyse
Houbelec, v te diskuzi vyse pises veci, ktere jsou - mirne receno - diskutabilni a nemas je vubec nicim podlozene, opiras se jen o sve domenky.
Navic, ja zvyknu psat o opravdu silnem vetru a Ty?
mike píše:docela slusne foukalo (podle meteostanice na Milesovce 10 - 15 m/s)
To je sice podle stupnice "silny vitr", ale neni to nic zvlastniho. V tom by nemel byt zadny problem jit ani v tenke softshelce, rekl bych, ze se da i v PWS mikine. Navic to je na horach, kam chodim (mimo les na hrebenech, otevrenych prostranstvych, na teplotnich rozhranich - napr. jizni svah/severni dolina - ve vyssich polohach prakticky vsude mimo zavetri) v narazech hodne casty vitr. 15 m/s zacina byt neprijemny, kdyz je prumerny vitr, v narazech obcas 15 m/s neni treba resit. Pro mne silny vitr, ktery zacina byt neprijemnejsi je tak od 20 m/s a "opravdu silny" jeste o par m/s vyse.
Ale to je mozne i kvuli tomu, kam chodime. Mimo Alpy Ty okoli Prahy, ja zase vetsinou Fatry nebo Tatry, pripadne pokud Beskydy, tak Lysa hora a Smrk - na nich je velky vitr prakticky jen na vrcholu, teda na Lyse v pripade stezek, kterymi tam chodim a ktere jsou v zavetri a lese.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » stř říj 18, 2023 9:47

Vexo píše:Jeste jsem uvazoval o Patagucci Houdini Air, ale vsude je vyprodana, krom jednoho cz e-shopu, kde si ji stale drzi za puvodni nehoraznou cenu.

Zkousel si ji? Jaky je to material? Odkaz na ten eshop prosim. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř říj 18, 2023 15:44

apuka píše:To je sice podle stupnice "silny vitr", ale neni to nic zvlastniho.

:D mozna v apukavesmiru, mezi normalnima lidma je to silny a neprijemny vitr. Na mapach Aladina je oznaceny cervene a v nedeli byl. Navic je fantasticke, jak prehanis na obe strany podle toho, co se ti zrovna hodi. Kdyz jsem nedavno psal, ze jsme meli v Alpach mozna 20 m/s, tak pry by se v tom nedalo chodit a tady neni 15 m/s potreba resit. Jinak v tech Alpach byl vitr podstatne silnejsi, nez ted, takze spis 25, nez 20.

Mne slo ale o to prime porovnani dobre vetrovky s aktualne nejlepsima prodysnyma membranama. A jak jsem psal, rozdil ve vetruodolnosti je zasadni. Tj. pro normalniho cloveka, ktery je zvykly na dobre vetrovky, bude takova membranovka temer uplne vetruodolna v libovolnem vetru, ve kterem se jeste da outdoorovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř říj 18, 2023 16:46

booze píše:Zkousel si ji? Jaky je to material? Odkaz na ten eshop prosim. Diky

Nezkousel, ale mam nejlehci z jejich spektra vetrovek Airshed Pro pullover a material i strih je super, ale nosim ji nad 10C. Material je Pertex Equilibrium s vnitrim zebrovanim. Ma to byt na puli cesty mezi houdini a airshedem. houdini nedycha vubec a airshed prilis. pro nekoho i EQ byl prodysny taky moc, ale zajimalo by me to v realu. Navic latky i stejneho nazvu se porad meni.
namcheshop.cz - osobne s timto obchodem nemam zkusenosti, psal jsem jim maila, jestli neslevi, ale neobtezovali se ani odpovedet. nemaji velikost m.
Naposledy upravil mike dne stř říj 18, 2023 16:49, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna vnorena citace
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř říj 18, 2023 16:54

mike píše:V nedeli jsme meli pekne srovnani vetrovek z PQA a membranovek z PSA a NeoShellu. (...) Rozdil ve vnimani vetru na hole kuzi rukou byl naprosto zasadni. Ve vetrovkach byl citit, v membranovkach skoro vubec. I ty nejsilnejsi narazy na mokre kuzi jen jako mirne pohlazeni vankem.

To bych cekal, je to hlavne jedina membranovka, kterou jsem ochotny nosit i v teplem obdobi.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř říj 18, 2023 17:07

Samozrejme, byla to v zasade reakce na nesmysly o nedostatecne vetruodolnosti, co psal apuka vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » stř říj 18, 2023 19:22

Tip na větrovku, co má kapsy na zip na bocích? S kapucí i bez kapuce, to je mi celkem jedno.
Chci to na běh, takže nějaké vysoké CFM aspoň tak 35?.
Montbell U.L. Stretch Wind Parka jsem dal přítelkyni, takže sháním něco jiného. Bylo to prodyšné tak na hraně použitelnosti a kapuce se nedala pořádně utáhnout. Mělo to ale plus, že jsem tu kapuci nepoužíval a tím pádem si teď můžu rozšířit výběr nové větrovky i o větrovky bez kapuce. :)

Btw. mám i tu 40g vážící Montbell Ex Light Wind Jacket, ale to je úplný igelit, co se běhu týká. Na turistiku a jako záložní na kolo je ale vyhovující.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř říj 18, 2023 20:19

oodoow píše:Tip na větrovku, co má kapsy na zip na bocích?

Incendo od Arcteryxu
https://www.regear.arcteryx.com/p/arcteryx-incendo-airshell-hoody-mens-mens/X000006529?color=Black&aqi=27660e9c62538d8c65b14b3bffd92b2f
...ja mam predchudce te bundy, ma 2 cfm, latka neprofoukne, ale namisto toho ma perforovana oblasti, kde se clovek poti a kde nejsou citit narazy vetru. Ty zase dychaji velice dobre. Zkusenosti s touto novou latkou nemam, ale nekde pisou ze by mohla mit 30-50cfm.
Naposledy upravil Vexo dne stř říj 18, 2023 23:18, celkově upraveno 1
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » stř říj 18, 2023 21:15

@Vexo: Tu bych mohl zkusit. Dá se tu někde sehnat i v jiné než té křiklavé zelené?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř říj 18, 2023 23:17

asi ne, uz se nevyrabi. nekde pisou ze ma udajne 30-50cfm.
patagonia houdini air ma 17-20cfm a airshed pro 120cfm.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv říj 19, 2023 14:57

mike píše:mezi normalnima lidma je to silny a neprijemny vitr. Na mapach Aladina je oznaceny cervene a v nedeli byl. Navic je fantasticke, jak prehanis na obe strany podle toho, co se ti zrovna hodi. Kdyz jsem nedavno psal, ze jsme meli v Alpach mozna 20 m/s, tak pry by se v tom nedalo chodit a tady neni 15 m/s potreba resit. Jinak v tech Alpach byl vitr podstatne silnejsi, nez ted, takze spis 25, nez 20.
Je neskutecne, jak Ty zvyknes lidi peskovat za male argumentacni fauly, pritom Ty - a to nejenom vuci mne - se dopoustis opakovane velice silnych faulu sam....
Stejne tak jen potvrzujes, ze Ti je blizke prevraceni napsaneho (nebo ze bys "jen" nechapal vyznam jasne napsanych textu :-k)...

Ja jsem psal uplne jine veci, nez tady pises, navic jsem presne specifikoval v jakych podminkach a kde a proc neco je/muze byt problem. Tys to pekne zgeneralizoval, cimz jsi velice silne zmenil vyznam.

Navic tak jak bylo v tech Alpach? Byla tam silnejsi vitr nez cos psal, ze v Praze v lese byl takovy, jaky jsi snad jeste v zivote nezazil - a potom jsi se odvolaval, ze by to melo byt kolem 72 km/h, protoze to namerili v Ruzyni, ktere maji "cca stejne podminky"? Takze v tech Alpach to byl nejsilnejsi vitr, co jsi v zivote zazil? Nebo jen sam prehanis, jak se Ti hodi.

Rozdil i mezi 15 m/s a 20 m/s je docela velky, v zavislosti na podminkach a terenu. Navic ja 15 m/s neresim, protoze s takovym vetrem pocitam, ze v mistech kam zvyknu chodit muze kdykoliv v narazech nastat a jeste nedela vyraznejsi problemy. 20 m/s uz problemy delat na jistych mistech muze - hlavne ve vyssich horach mimo zavetri a les. Tak jsem to psal i predtim a tak jsem to myslel i na Vas. 25 m/s na hrebenech uz je opravdu neprijemnych, ale stale se v tom da bezne pohybovat, jen si clovek musi dat opravdu velky pozor. Ve vyssich polohach toto taky neni zadna velka zvlastnost.

Ta poznamka o cervenem znaceni v Aladinu me docela pobavila :lol:. Vis o tom, ze tam ty barvy jsou prvotne pro rozliseni? Kdyz se kouknu na animaci Aladina na Narazy vetru v 10 m, tak jsou barvy od bile pres ruzovou a ruzne odstiny cervene az cervenosive az cerne. Ale 15-20 m/s je jen druhy nejnizsi interval - no a Vitr v 10 m je neco jineho, to znamena prumerna rychlost vetru - a tam taky 15-20 m/s je jen prechod od oranzove k cervene (ktera se pri vyssich rychlostech meni az do svetle fialove).
Jen pro informaci, CHMU vydalo ZLUTE (tj. nejnizsi stupen) vystrahy pro narazy kolem 20 m/s. Na Slovensku SHMU vydalo vystrahy postupne stejneho ZLUTEHO stupne nejdrive pro prumernou rychlost 20-24 m/s, v narazoch 30-37 m/s, pozdeji ORANZOVEHO stupne pro vitr prumerne rychlosti 25-29 m/s a v narazech 38-44 m/s a nakonec ZLUTEHO stupne pro vitr v prumeru 12 m/s a v narazech 18-23 m/s.
Vsechny tyto vystrahy jsou vydavane na nejvyssi ocekavane narazy - tj. zluty 18-37 m/s, oranzova 38- (minimalne) 44 m/s. Mam dojem, ze cervena vystraha je az nad 50 m/s.
2023-10-19 15_45_41-Clipboard.jpg
2023-10-19 15_45_41-Clipboard.jpg (42.63 KiB) Zobrazeno 2638 krát

Jo, jeste v te prvni zlute vystraze (30-37 m/s v narazech pro polohy od cca 2000m) je poznamka
Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a pod.).
Pri te druhe zlute vystraze (18-23 m/s bez udania vysky)
Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

To jen, abys ziskal predstavu, ze nemluvim do vetru, kdyz pisu, ze nejaka rychlost vetru je na tech horach, kam chodim celkem bezna...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv říj 19, 2023 17:42

:roll: OMG... po precteni tveho prispevku jsem vymyslel nove slovo: hadavec. Nechces si zmenit nick? :twisted:

Diskutovat nema smysl, to by bylo nekonecne a k nicemu by to nevedlo. Normalni clovek chce k necemu dospet, hadavec se chce akorat hadat. Takze jen citace, kterou si ostatni muzou srovnat s tim nekonzistentnim blabolem vyse. Pokud to nekoho zajima, o cemz pochybuju:
apuka píše:NTB, kdybys tam mel nejenom ojedinele ale castejsi narazy 20 m/s, nejspise bys mel uplne jine starosti nez si vsimat, jestli bunda ten vitr zvladne nebo ne. Ten vitr je ve vysokych horach uz nebezpecny, necekany naraz Te muze z hrebene i sfouknout a hlavne se primo proti nemu jde hodne obtizne.

A dodam, ze pointou meho prispevku bylo, ze prodysne membranovky z PSA a NeoShellu jsou vyrazne vetruodolnejsi, nez pouzitelne vetrovky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv říj 19, 2023 19:20

Neplevelte tu vlákno nesmysly, já sháním větrovku. :twisted:

Ví někdo kolik cfm má tohle?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pát říj 20, 2023 7:17

Tactel cotton 10CFM. Nevim jaky Tactel maji na vetrovce.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát říj 20, 2023 9:31

Tak, Tactelu je docela dost ruznych. Navic to neni latka, ale vlakno, takze CFM bude zaviset od konkretniho matrose.

Ale pokud Ti jde od odvod vlhkosti, tak to u Tactelu nebude zaviset od CFM, protoze to vlakno bylo vymyslene (teda alespon Tactel Aquator) na docela extremni odvod vlhkosti kapilarni cestou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod DrZkaza » pát říj 20, 2023 14:15

Víte někdo, jaké CFM má větrovka Highpoint Helium? Hodně tady na foru CFM řešíte a chtěl bych mít nějakou praktickou představu u věci, kterou nosím, abych se mohl v diskuzích orientovat u jiných věcí. Díky.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát říj 20, 2023 20:55

Cislo nemam a otazka je, jestli to vubec nekdo nekdy meril. Muzes si domluvit mereni na univerzite v Liberci, tam maji pristroj ;-)

Muj odhad v porovnani s jinymi materialy, kde jsem ovsem taky nemel presna cisla, je 10 - 30 CFM. Kdybych mel tipnout jedno cislo, tak reknu 15.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod DrZkaza » sob říj 21, 2023 8:11

Díky, nepotřebuji to mít vědecky. Chtěl jsem mít jen orientační představu u věci, co vlastním. Občas do diskuze házíte čísla CFM a já si to neuměl převést do reality.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » úte říj 24, 2023 23:34

Cim vic CFM, tim hur se to empiricky posuzuje. Dnes jsem mel moznost porovnat Houdini Air (Pertex EQ), Helium Pertex (PQA) a DA Alpha Vest (PQA+stretch panels). Jestli si to dobre pamatuju, tak u DA uvadeli 6 CFM u PQA a 20 CFM u stretch panelu. Houdini Air se blizi tem stretch panelum, zatimco PQA mi prijdou docela obdobne. Pak mam nemembranovy ss, u ktereho vyrobce udava 9CFM a ten mi prijde prodysnejsi nez zkouseny typ PQA. Je to hodne o individualnich preferencich.

Houdini Air: stahovaci snurka v pase je plus oproti Helium, neni citit. Bunda je trochu kratsi a sirsi. Rukavy zakoncene castecnou pruzenkou. Kapuce je dimenzovana zrejme na helmu nebo fakt velkou merunu, coz nechapu u tohoto typu bundy. Da se sice stahnout, ale nefunguje to moc komfortne, nerovnomerne se krabati, aby nefoukalo na krk, tak to chce fakt hodne pritahnout a i bez bryly to nebylo uplne ono. Ksilt funguje v zavislosti na snurce diskutabilne. Na druhou stranu u Helium je to uz uplna katastrofa, kapuce tahne a leze do oci a nic s tim nejde delat (sundat). Material je velice prijemny, nejvic mi pripomina BD Alpine Start jacket, s tim ze tento je vnitrne zebrovany. Rukavy jsou trochu kratsi, z casti zakoncene elastickou pruzenkou. Kapsicka je o neco mensi. Hlavni zip je mensi.

Cena 3.7K vs 2.4K mluvi jasne ve prospech druhe zminene. S vetsi slevou a jinou dostupnou barvou by uz to tak jednoznacne nebylo.
EDIT: Zaver: Nechal jsem si Helium, pouzivat ji budu spis na turistiku. Kapuce pri behu susti.
Naposledy upravil Vexo dne úte říj 31, 2023 22:29, celkově upraveno 1
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte říj 31, 2023 11:09

V nedeli bylo docela zajimave zjistit, jaky rozdil ve vnimani "proudeni vzduchu pres vetrovku" dela teplota vetru.

Normalne chodivam na podzim, v Alpach i v lete casto ve svem starem Rab Vapor Rise - je to (jeste stare) P Equilibrum venvitr k tomu prisita hodne tenky flisovy matros. Nosim pod tim vzdy tricko s dlouhym rukavem. Chodim tak uz roky. Vzdy mi to zvyklo v pohode stacit i na velky vitr, i kolem 60-70 km/h, kdyz bylo tak kolem +10 stupnu a vitr byl "stejne teply". Bez vetra to kombo nosim i v zime v teplotach pod nulou, kdyz moc nefouka a neflakam se.

Ted v Rohacich jsem mel naprosto stejne kombo, jako nosim uz 8+ let. No a na hrebenech mi zacalo byt neprijemne chladno, profukovalo to prilis citelne. Jo, bylo chladneji, max. 5 stupnu (v nizsich polohach), klesalo to k nule az mirne pod nulou na severni strane. Ale problem byl hlavne, ze vitr casto foukal od zasnezenych, zamrzlych a celkove vyrazne chladnejsich dolin i kdyz my jsme slapali na slunci a pomernem "teplu".
Proste jsem na to jeste musel oblect vetrovky (ze stareho Pertexu bez oznaceni).

Problem nebyl s tim, ze bych na kuzi nebo nekde jinde citil proudeni studeneho vetru ale v tom, ze doslova, jak tomu rikam "kradlo" teplo. I kdyz jsem mel na sobe tricko s dlouhym (a nejspise stejne by to bylo i kdybych tam mel flisku) a mezi nim a vetrem dalsi dve vrstvy materialu.

Manzelka zpocatku slapala ve flisce, jak to zvykne delat bezne. Nemela sebou vetrovku - ale nahore nakonec byla hodne rada, ze si mohla oblect membranovku (T Raptor, GTX Pro). Taky rikala neco ve smyslu, ze konecne ji teplo zustalo pod bundou... Jeste mala poznamka pro membranove odpurce - myslim si, ze namaha, kterou vyvinula byla docela velka, do kopce to taky slo pekne (18+km, 1650m prevyseni), zadny jednoduchy teren, ale zadne poceni se u ni nekonalo. Tj. membranovka to udychala dobre. To ja v tom kombu i s vetrovkou jsem se obcas docela dobre zapotil, i kdyz by to melo byt podle parametru naopak, jeji fliska je urcite teplejsi nez moje Rab VR+triko s dlouhym.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 16:58

Hmm, nejak mi unika, co z toho ma plynout. Krome beznych zkusenosti, ze od ledovcu, snehovych poli a ze severnich svahu fouka studeny vitr a ze vetrovky maji sve meze pouziti a kdyz je clovek prekroci, tak to holt musi vydrzet nebo si na sebe vzit neco jineho. Osobne bych si v takovych podminkach na sebe asi vzal Torrid a kdybych ho s sebou nemel, tak mozna i tu membranovku. Coz se mi stalo jen parkrat v zivote.

Zrovna Pertex EQ na Rab VR je prodysny az moc. Mel jsem z nej vetrovku (tu samou od Rabu, jen bez vsite pytloviny) a nebyla pro mne pouzitelna ani ve slabsim vetru, na hole ruce jsem mel pocit, ze na sobe nic nemam. Takze se nedivim, v tomhle by asi byla kosa i mne, ale rozumna vetrovka by to zvladla lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pon led 22, 2024 11:39

oodoow píše:Tip na větrovku, co má kapsy na zip na bocích? S kapucí i bez kapuce, to je mi celkem jedno.
Chci to na běh, takže nějaké vysoké CFM aspoň tak 35?.

To vypadá, že nalehko vyplnilo díru na trhu. Jejich nová Neprofuk bunda má podle nich CFM 40. Taky má i ty kapsy na zip.
Půjdu ji vyzkoušet a jestli nemá nějakou nedržící kapuci nebo hodně úzké rukávy, tak koupím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon led 22, 2024 12:19

Hmmm, dobře tvarovaná kapuce s kšiltem a regulací, dobrý střih i kolem komínu/krku, rukávy s obyčejnou gumičkou bez nesmyslných ok na palce, pod 100g... docela pecka. Ať žije konkureční boj!
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon led 22, 2024 13:07

40 CFM a Neprofuk mi prijde jako protimluv. Na behani by to ale mohlo byt dobre. Jsem zvedav, jak se osvedci v praxi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pon led 22, 2024 13:35

Jo na běh to snad bude ideál. Na turistiku taky, protože když začne foukat moc, tak obléknu Shakedry. Stejně ho s sebou na vážnější akce musím tahat, tak se aspoň využije.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon led 22, 2024 13:53

Mam doma jeste nekde vetrovku od Rabu, co by mela mit asi 30 CFM. Uz davno ji nepouzivam, nefungovalo to. Prodysna je sice skvele, ale citil jsem i mirny vitr. Mel jsem ji v Alpach a za podminek, kdy jsem jindy v pohode, mi v ni bylo chladno. Krasne a mirny vitr, membranovku bych na sebe rozhodne nebral.

Je to samozrejme individualni, ale od jiste prodysnosti se velmi zuzuje oblast pouzitelnosti mezi bezvetrim a nejakou silou vetru. Membranovku jsem si na sebe kvuli vetru vzal jednou v zivote, cestou na Venediger, kde foukalo tak, ze jsem to mel problem vubec ustat a moje stara vetrovka delala randal jako vrtulnik.

Urcite ji ale vyzkousej. Klidne se muze ukazat, ze problem je v cislech, protoze vyrobci prodysnost moc neuvadeji a sehnat nejaka, ktera se daji porovnavat, je tezke. Takze mych nefunkcnich 30 CFM by mohlo byt vic, nez 40 tady...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » úte led 23, 2024 16:58

Tak prodysny PQA jeste nikde neinzerovali, ze? oproti HP ma kapsy a nastavitelnou kapuci, takze urcite fajn prirustek. Jaky ma nalehko strih?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » úte led 23, 2024 17:13

Napsali mi, že je tam stejný PQA jako mají na Aspiring bundě. Tím pádem, že to mají vyzkoušené, že to je dost prodyšné.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » úte led 23, 2024 19:08

Tak jsem tu Nalehko neprofuk vyzkousel. XL ma nepatrne kratsi rukavy nez HP helium pertex a celkove je vyrazne kratsi PQA je prodysna hodne. Kapuce vypada k svetu, i to nastaveni na suchy zip. XXL budou jeste pridelavat (mesic). Hl. Zip mensi nez na HP, na kapsach jeste mensi. Krytka u krku nic moc-mala a zipu prekazi,podobne jak u HP active. Celkove ale povedeny kousek.
Naposledy upravil Vexo dne čtv led 25, 2024 21:31, celkově upraveno 1
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » úte led 23, 2024 19:21

Jake mas prosim te TTD? vyska sirka vaha. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení