Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » pát čer 30, 2017 17:19

amigo píše:prostě se mi jen vícedenní túry mnohem víc osvědčila větrovka v kombinaci s trikem, flískou a samozřejmě nepro bundou v batohu...


mám to stejně
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 6, 2017 18:50

tak ta rabka damska je i dobre neprofukava na moje ucely tzn. zadny vysoky hory a extremni podminky. minimalne stejne neprofukava jako omm sonick, kterej me.prijde ok (ale nekomu pertex quantum ok neprijde).

ale konecne chapu proc rikate ze je vetrovka nejuniverzalnesi kus, s rabkou to fakt plati u me.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv črc 6, 2017 22:02

Mawenzi píše:ale konecne chapu proc rikate ze je vetrovka nejuniverzalnesi kus

Lepsi pozde, nez nikdy ;-)

Mate nekdo prime srovnani toho jejich Matrix SWS materialu s Pertex Microlightem? Je tezsi a asi bude silnejsi, ale co pocit na tele, prodysnost, vetruodolnost atd. Ze je lepsi nez Quantum je jasne, to musi byt na telo hnus, ale Microlight je celkem prijemny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Krysha » pon črc 10, 2017 7:04

Mám Rab Ventus (pánská verze Lunaru), ale zatím jsem ho moc nepoužíval, tak jen orientačně:
pocit na těle parádní, i jako první vrstva - řek bych ještě lepší, než Pertex EQ
prodyšnost/větruodolnost asi něco jako EQ, dýchací test můžu zkusit večer doma...
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon črc 10, 2017 9:17

Taky jenom z kratkeho zkouseni: tu Rabku muzes pouzivat jako/misto tricko(-a) a nepotrebujes brat navic vetrovku. Samozrejme, asi nebude stejne tepla jako silnejsi merino, ale pravdepodobne Te udycha minimalne stejne.
Jedina skoda, ze jej nedelaji s kratkym rukavem, pouze s dlouhym nebo vestu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 10, 2017 10:04

ja bych koupila dlouhej (cena od vyrobce by stejne byla stejna) a ufikla si to doma...

sem ted presla na.model.furt prevlikat tilko za kratkej rukav si nechat usit merino bolerko a nemusim se furt prevlikat. sice cenove to je skoro jak cely tricko ale ten komfort se mi zvedl dost timto resenim...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon črc 10, 2017 17:36

Krysha píše:řek bych ještě lepší, než Pertex EQ prodyšnost/větruodolnost asi něco jako EQ

To by bylo spatne. EQ jsem vyradil proto, ze ma minimalni vetruodolnost. Prodysnost sice skvela a na telo prijemny, ale jako vetrovka to proste nefungovalo. Dokonce i Rab z nej prestal vetrovky vyrabet, uz jen Vapour Rise s pytlovinou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Krysha » pon črc 10, 2017 18:01

Tak prodyšnost se zdá trochu horší, než EQ a větruodolnost bude tedy asi trochu lepší - EQ má mít 10 CFM, Matrix SWS 8-10 CFM

*edit: ale asi záleží, kde se dívám... tady jsou úplně jiné hodnoty...
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon črc 10, 2017 18:06

Jo, 10 CFM je v pohode, EQ by mel mit 50 CFM a vic. Hranice je pry okolo 35 CFM, vic uz nezvysuje pocit prodysnosti, ale zato clovek citi vitr. Microlight ma mit okolo 30 CFM a ten uz je u mne na hrane resp. kousek za ni. EQ byl vyrazne za ni, coz byla fakt skoda, jinak mi velmi vyhovoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Yopo » stř srp 9, 2017 6:58

V nasledujucej sezone pride rebranding materialov a technologii PERTEX. Bezny uzivatel, ktory nema skusenost s Pertexom uz nerozozna sucasny Classic, Quantum a Mircrolight, pretoze vsetky budu oznacovane ako Quantum. Sucasny Endurance bude po novom Quantum PRO a pribudla novinka Quantum AIR (to budu vsetky materialy s CFM>2). Kompletna tabulka novych nazvov je nizsie.

Old Sub-brand New Sub-brand Notes

PERTEX CLASSIC PERTEX QUANTUM
PERTEX MICROLIGHT PERTEX QUANTUM
PERTEX QUANTUM PERTEX QUANTUM
PERTEX QUANTUM GL PERTEX QUANTUM
PERTEX ENDURANCE PERTEX QUANTUM PRO
PERTEX QUANTUM AIR New sub-brand containing all fabrics with higher air permeability (>2CFM)
PERTEX SHIELD PERTEX SHIELD
PERTEX SHIELD+ PERTEX SHIELD
PERTEX SHIELD AP PERTEX SHIELD PRO
PERTEX SHIELD NP PERTEX SHIELD PRO
PERTEX EQUILIBRIUM PERTEX EQUILIBRIUM

Old Technology New Technology

CS10 DIAMOND FUSE
Y SERIES Y FUSE
ECO ECO
SUPER 100 DWR SUPER DWR
PFC FREE DWR New technology refering to all fabrics using non-flourine DWR finish
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » stř srp 9, 2017 8:27

ntvl - Az to uvidi (nejen) mike tak ho klepne :)

Takze i kdyz pred tim se daly nejspis pozorovat jiste rozdily mezi pertex quantum na ruznem obleceni, tak ted uz vyslovene clovek nebude vedet co kupuje. Snad krom EQ
Smutne

co me dale zarazi je, ze v >2CFM je pertex shield :shock: a naopak tam neni classic a microlight, nevim presne jaka byla metodika mereni CFM co se objevila BPL ale vubec to tomu neodpovida a vlastne to neodpovida ani tem nasim laickym testum
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod Yopo » stř srp 9, 2017 9:27

Shield nepatri pod Quantum Air - v tom pisanom zozname to zanika.
Quantum Air suvisi iba z prvou skupinov od materialu Classic po Endurance, vid original tabulka.
Shield a Equilibrium je samostatna kategoria.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » stř srp 9, 2017 9:58

Jo jasny, blbe jsem to pochopil
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2017 19:23

:shock: ](*,)

Ted uz by mohl vtip s trestem smrti za marketing pochopit i grco ;-)

Pripomina mi to Mountain Hardwear. Tam si taky nejaky kokot rekl, ze bude dobry napad, kdyz se vsechno bude jmenovat DryQ. A driv skvela znacka sla do prdele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát srp 11, 2017 16:47

scinkk píše:Takze i kdyz pred tim se daly nejspis pozorovat jiste rozdily mezi pertex quantum na ruznem obleceni, tak ted uz vyslovene clovek nebude vedet co kupuje. Snad krom EQ
No, nekde jsem tu psal, ze uz ted neni EQ jako EQ, mam z EQ bundu od Rabu (a stejny material je na par jinych, co jsem videl) a jednu mamutackou se stejnou visackou jsem jednoduse nepoznal - latka byla uplne jina nez moje EQ.

Qunatum byly dodnes oficialne dva druhy, neoficialne jak pises - byly "jiste rozdily". Ted budou "znatelne" rozdily ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2017 11:33

mike píše:Mate nekdo prime srovnani toho jejich Matrix SWS materialu s Pertex Microlightem? Je tezsi a asi bude silnejsi, ale co pocit na tele, prodysnost, vetruodolnost atd.
Po vyzkouseni v Otztalu mohu rict, ze na tele uplne perfektni, zadny Pertex se s tim srovnavat nemuze. Prodysnost pro mne byla OK, i do kopce. Rekl bych, ze trochu lepsi nez Pertex Classic (Microlight nemam). Vetruodolnost jsem "zkusil" pri vetru cca. 60-70km/h v cca 3000+ metrech u ledovcu, takze uplne horko tam nebylo a bylo v nem docela prijemne, kdyz jsem si ji rozepnul, byla mi na miste rozepnuti zima. P Classic je mozna trochu vice vetruodolny, ale se pod nim clovek vice zahreje (pozor, ne spoti!, jen udrzuje teplotu vys).
Ta Rabka je zvlastni kousek, Dam si ji na sebe rano, v bezvetri, 15-20 stupnu a je mi mirne chladneji (ne zima), proste to samo nezahreje zpusobem jako tricko. Jakmile ale zacnu chodit (i po rovine), dostanu se na "provozni" teplotu a ta se uz udrzuje dobre. Pozdeji dokonce i pri stani drzi teplotu - ale jak jsem psal, mirne nizsi nez P Classic).
Za mne je to fakt skvely kousek. Rano na zacatku sice je chvilku chladneji, ale pote uz si jej mhu na sebe nechat i na slunci a v teple, stejne tak staci i v primerenem chladu.
Na druhe strane - Rab Vapour Rise s EQ a tou "pytlovinou" mi ted docela stacil (alespon na tech 10 min, co jsem tam byl) i na sedle z lanovky, 3250m, vitr v narazech kolem 90-100km/h, teplota par stupnu nad nulou. Tehdy jsem tu tenkou Rablu sebou nemel, coz jsem trochu litoval, vyzkousel bych ji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky - minirecenze

Příspěvekod lojzmen » pon zář 4, 2017 20:02

Minirecenze - UL opalovací krém z Decathlonu faktor 50

O fous jemnější materiál, než klasický Pertex.
Nemá stahování na zápěstí, ale to u opalovacího krému nevadí. Má-li chránit před větrem - vadí.
Vysoký límec pod bradou - OK, ale nejde kolem krku regulovat.
Kapuce má po části obvodu měkkou pruženku bez regulace stažení a náznak asi 5mm štítku.
Kapsy jsou dobré a zipy fungují.
Mírně volný střih, i mé břicho to pojmulo.
DWR úprava (či jak se to píše) asi nic.
Součástí balení je pytlíček ze stejného materiálu stahovaný gumou a tlačkou.

Jako UL nouzová bunda je dobrá, ale .....
Podívejte se na obrázky. Ty skupiny děr v podpaží jsou dopravdy díry.
Kokoti!
Naposledy upravil lojzmen dne pon zář 4, 2017 20:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2017 20:04

:lol: cekal bych, ze zhodnotis prodysnost pri realnem pouziti ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod lojzmen » pon zář 4, 2017 20:47

kua! zima jak v tanku přes ty ďůry !!§

Dýchací test: trochu lepší prodyšnost, než přes skoro nepoužitý Pertex.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon zář 4, 2017 22:10

lojzmen píše:Minirecenze - UL opalovací krém z Decathlonu faktor 50
mike píše:cekal bych, ze zhodnotis prodysnost pri realnem pouziti
Ty vole, mike chce asi delat dychaci test uz i pro opalovaci krem :lol: :mrgreen:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » stř zář 6, 2017 17:55

Jen bych si dovolil poznamenat, že jeden nejmenovaný designér outdoor oblečení, který má vystudovanou Technickou univerzitu (přímo textilní fa), s pobavením poznamenal, že ten váš místní dýchací test je úplná blbost a co se prodyšnosti tkanin týká, nemá žádnou vypovídací hodnotu ;-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » stř zář 6, 2017 18:07

To poznamenat mohl, ale mně to celkem funguje ve smyslu: Když to neprofouknu, tak se v tom stoprocentně uvařím a když jo, tak je šance, že se to bude dát nosit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř zář 6, 2017 18:19

Tak nejak plus to takhle ani nenapsal :) Navic je jedna vec teorie a druha praxe.

BTW, proc asi maji v Liberci docela drahy pristroj, ktery meri prave tohle? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř zář 6, 2017 21:16

budo píše:...jeden nejmenovaný designér outdoor oblečení...s pobavením poznamenal, že ten váš místní dýchací test je úplná blbost a co se prodyšnosti tkanin týká, nemá žádnou vypovídací hodnotu ;-)
Vsak to rika vice lidi, dokonce i neodborniku, ale stejne se bude dal vehementne obhajovat mistnima "odbornikama" :wink: A vsichni skutecni odbornici z oboru se na tom mohou jenom chechtat...
No jo, brambory se taky daji vazit metrem, vsak ten kus dreva se muze taky nazvat metrak, kdyz ma presne jeden metr.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř zář 6, 2017 21:44

:roll: mozna byste nemeli mluvit za jine lidi a vkladat jim do ust, co nerekli.

BTW, dychacim testem se jinde zabyvaji skoro "vedecky", viz scinkkovy starsi linky, kde si borec dokonce poridil pristroj na mereni air permeability a zverejnuje vysledky. Jak jsem psal, v Liberci maji podobny (lepsi), dokonce jsem uvazoval o tom tam zajet a neco promerit, ale asi by to bylo dost drahe. Dychaci test je nahrada resp. hruby odhad tohoto mereni.

Cely problem je v tom, ze si vyrobci membran vymysleli pojem "breathability" a predhaneji se s jeho merenim pomoci ruznych samanskych a vzajemne nekompatibilnich postupu. Takze ho protlacili do povedomi verejnosti a skutecna prodysnost (air permeability) se dostala do pozadi. Nekteri uz to ale uvadet zacali a IMO toho bude pribyvat a az se podari vyrobit neco opravdu prodysneho a vodeodolneho, tak bude vsechno jinak :)

A ano, tenhle parametr ma sva omezeni, ale kdyz se bavime o vetrovkach, tak je pomerne zasadni. Jak pochopil skoro kazdy, kdo par vetrovek vyzkousel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř zář 6, 2017 22:33

Uz jsi zase trochu mimo...

Nejsem dobry anglictinar, ale permeability znamena propustnost, resp. prostupnost, a air permeability znamena prostupnost vzduchu. Testy na air permeability meri Airflow, proud vzduchu - bez ohledu, kolik vlhkosti ten proud vzduch odvede.
A Breathability znamena prodysnost, resp. schopnost odvadet generovanou vzdusni vhlkost (neboli cca paropropustnost) - bez ohledu na to, kolik vzduchu se vymeni. Uz z toho vidis, ze jsou to naprosto jine veliciny. (Mimochodem, velicina breathability existovala davno pred objevenim prvni membrany...) Jedine, co obe maji spolecne, ze existuji ruzne (na tu samou velicinu) vzajemne nekompatibilni merici metody.

Je to sice dost marketoidni, ale prece napr. tady najdes trochu popsany rozdil. Urcite ale jsi dost sikovny na to, abys nasel tisic jinych, min marketoidnich pojednani o odlisnosti.

Mas ale pravdu, ze kdyz mas "vysokou hodnotu" dychaciho testu, znamena to (vetsinou) i dobrou prodysnost materialu. Bohuzel naopak to ale vubec nemusi platit - zase: difuze... (neboj, nebudu to zase rozvijet).

U vetrovek je problem, ze potrebujes nizkou hodnotu air permeability, zato vysokou breathability - toz tak jak to chces "vedecky" dat dokopy (merit) jednym testem??? Jinymi slovy, jak je to v tom linkovanem clanku: vice bublinek v oblibenych testech neznamena ani tak vysokou breathability, jako vysokou hodnotu air permeability, jinak receno spatnou vetruodolnost.
mike píše:dychacim testem se jinde zabyvaji skoro "vedecky"
No jo, Ivan Conkin se taky zabyval hovnem skoro "vedecky", ale vysledky byly stejne (doslova) na hovno... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 7, 2017 1:37

OMG ](*,) Porad dokola. Jednou to uzavreme a on zacne zas od zacatku. Nemas nahodou poruchy pameti? Mimo tech ostatnich teda :twisted:

Dobre vim, co je to air permeability (dale prodysnost) a breathability (dale dychavicnost, at to prelozime presne ;-)) a jaky je mezi nima rozdil. Nepotrebuju k tomu cist marketingove sracky, ktere vylozene lzou. Prodysnost je fyzikalni velicina, dobre definovana a da se snadno merit. Proto mame dychaci test, pomoci ktereho se da rozumne odhadnout. Naproti tomu dychavicnost je vymysleny (v originale: made up) pojem, ktery zavedli vyrobci membran, aby v zakaznicich vzbudili dojem, ze ty jejich neprodysne igelity nejak zazracne dychaji. Neni rozumne definovana a neda se merit, existuje nekolik pofidernich metod, z nichz lezou naprosto odlisna cisla. V domacich podminkach ji ani neodhadnes.

Marketing. V te odkazovene sracce typicky Gore. Neumeli vyrobit prodysnou membranu, a tak marketing postavili na tom, ze 100 % vetruodolnost je zakladni vec, bez ktere se neda prezit. Pak prisel Polartec s Neoshellem, ktery pro zmenu postavil marketing na tom, ze ma meritelnou prodysnost a tudiz je mnohem lepsi. Sice jen 0.5 CFM, ale i to je proti 0 CFM pokrok. V Gore porad mleli ty sve sracky, ale mezitim uz vyvijeli opravdu porezni membranu, ktera ma taky nenulovou prodysnost a najednou je vsechno jinak. Nechapu, ze jim to nekdo zere, ale u tebe je to obvykle.

apuka píše:U vetrovek je problem, ze potrebujes nizkou hodnotu air permeability, zato vysokou breathability - toz tak jak to chces "vedecky" dat dokopy (merit) jednym testem???

Bullshit. Nepotrebuju nizkou prodysnost, potrebuju optimalni prodysnost. Kompromis mezi prodysnosti a vetruodolnosti. V tom vyse zminovanem webu dosli k tomu, ze optimalni cislo je 35 CFM. Nad nim uz se pocit prodysnosti moc nezlepsuje, zato zacina byt citit vitr. Myslim, ze je to individualni a bude zalezet i na aktivite a intenzite pohybu. Odhaduju, ze vetsina lidi bude mit optimum mezi 10 a 50 CFM.

Coz je porad hodnota radove vetsi, nez maji ty nejlepsi mikroporezni membrany. Nepotrebuju tedy merit dychavicnost, protoze je proti prodysnosti v podstate zanedbatelna. Staci mi zmerit prodysnost. Proto dychaci test. Funguje na materialy, ktere maji prodysnost radove vetsi, nez membrany a sama o sobe staci k tomu, aby clovek mohl porovnat vetrovkove materialy a odhadnout, jak se v nich asi bude citit. Nefunguje to u materialu, kde ma dychavicnost podstatny podil. Tedy tam, kde je prodysnost v nizsich jednotkach CFM nebo nize.

apuka píše:No jo, Ivan Conkin se taky zabyval hovnem skoro "vedecky", ale vysledky byly stejne (doslova) na hovno...

Na jednu stranu pises nekonkretni zvasty typu Vsak to rika vice lidi, dokonce i neodborniku a kdyz ti dam konkretni priklad lidi, kteri se tim ridi, tak napises tohle. Opravdu argumentace na urovni.

Dychaci test pouzivaji proto, ze jim funguje a my taky. Samozrejme musis rozumet tomu, jak to asi funguje a proc a jake ma limity. Kdyz to zredukujes az na dren, tak plati to, co napsal oodoow: Když to neprofouknu, tak se v tom stoprocentně uvařím a když jo, tak je šance, že se to bude dát nosit. Chces snad takovou zkusenost poprit?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » čtv zář 7, 2017 14:28

lojzmen píše:kua! zima jak v tanku přes ty ďůry !!

Taky napad delat do vetrovky diru zrovna v mistech kde vedou tepny a ochlazovani neni moc zadouci.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » čtv zář 7, 2017 14:31

Ja by som ešte doplnil nejaké hodnoty, ktoré som pred pár dňami vyzistil od montane, napísali mi, že Peaq Synthetic(to je tá vnútorná podšívka v množstve ich zateplených búnd a aj tej mojej prism má hodnotu približne 1CFM, a vraj rovnako je na tom aj pertex microlight, tiež okolo 1CFM.

Citujem:
"As mentioned below both Peaq Synthetic and Pertex Microlight have a CFM of approximately 1cfm.
This means 1 cubic foot of air (wind) can pass through the fabric in a minute and the higher the number the more air can pass through the fabric in this time scale (so the less wind resistant but more breathable the fabric is).
A windproof fabric will generally have a CFM of approximately 1 – 3, and wind resistant fabric a CFM of 5 – 20 and a regular fleece a CFM of around 40 – 60."


Takže oni si stoja za svojimi meraniami, no a potom je tu niekto ako Richard Nisley, ktorý má svoj vlastný stroj na meranie paropriepustnosti(alebo čo to má) a jemu u pertex quantum windstoperke https://www.montane.co.uk/mens-c1/cloth ... acket-p102 (ťažko povedať či tá istá bunda v predaji má tie vlastnosti čo on nameral niekedy v r. 2014)
vychádza 15 CFM a pri pertexte microlight 7 CFM. Ďalej som sa ich pýtal na rodziel medzi pertexom microlight a tým pertexom quantum air a tam mi odpísali, že ten quantum air má 20CFM, keď som sa spýtal ako je to v porovnaní s microlight, tak ma odkázali na hodnotu okolo 1CFM, nechápem ako im mohla výjsť taká hodnota.

Inač pertex quantum má koľko 0.5CFM?

No a na otázku, že ako je na tom tá izolácia alpha direct oproti primaloftu mi odpovedali, že porovnať sa to celkom nedá, ale tá hrejivosť by mohla byť asi tak polovičná.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv zář 7, 2017 15:15

Bohuzel, Pertex uz presel na nove stranky, kde hezky zatajil CFM jednotlivych latek - pedtim se to tam najit dalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení