Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 17, 2018 23:37

mike píše:@FrantaKrajta: jo, ale ciste kvuli vetru jsem HS pouzil jen jednou v zivote. Na ledovci ve 3500, kde foukalo tak, ze jsem mel problem stat na nohou. To uz klasicky Pertex nestihal a vetrovka vydavala zvuky jako startujici vrtulnik :)

Startujici vrtulnik, tak to nejak podobne :) nebylo to na ledu ale ficelo pekne...

mike píše:Jestli jsi mel vetrovku z Pertexu Classic, tak ti Microlight prijde prodysnejsi a mozna malo vetruodolny, jako mne. Zkusil jsem 3 vetrovky, nez jsem nasel spravny kompromis tj. DA Tornado. Ty jsem si radej koupil dve ;-)


jj, Classic, cca 10-15 let stara, vsak jsem rikal :) Dik, na Tornado mrknu, jestli to ctu spravne, je to takove neco mezi SS a vetrovkou (spis k vetrovce ale pruznejsi)? Na leto neni zas moc tepla? A projistotu je v DA nemaj, asi jsi vykoupil posledni zasoby :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » čtv led 18, 2018 1:28

FrantaKrajta píše:na moje pouziti bych preferoval spis jen prodysnou vetrovku

Zase budeš musieť urobiť viac kompromisov. Ty ju chceš používať od jara k jeseni, alebo aj v zime? Chodil si vo vetrovke s classic 10-15 rokov, to už vtedy to tak členili, ja že sa to vtedy všetko volalo pertex a až neskôr to začali členiť. Taktiež je otázne či tá tvoja vetrovka čo je ako tvrdíš z pertex classic má tie isté vlastnosti ako terajší classic.

Potil si sa pod ňou? keď si ju mal toľko rokov.
Logicky by sa dalo povedať, čím teplejšie, tým menej musí byť vetrovka vetruodolná, počas jari a leta, skorej jesene by ti stačila aj taká ventus od rabu/SS cfm vraj 50, tú mám typujem že bude super v lete na bike, prípadne na beh od konca apríla až do začiatku októbra.
Microlight na čistokrvnej vetrovke nemám, ale mám tú rab alpha direct čo si dotazoval v inom vlákne a tá má na sebe microlight a na pohyb ako vetrovka postačuje, no zapotíš sa pod ňou, rab udáva cfm 6(samozrejme každý je iný a inak sa potí, takže možno bude microlight dobrý, pri silnejšom vetre je čosi cítiť, ale nie moc. No a potom je tu ešte tá tornádo, mal som ju len na skúšku, bola mi trochu krátka a úzka v L-ku, tak som ju vrátil, takže som nemal možnosť vyskúšať ako je vetruodolná, a ako sa pod tým zapotím, materiál sa mi nezdal nejak strečový, trochu možno bol, ale moc nie, hlavne mi prišiel oproti pertexu krehkejší. Na tvojom mieste by som sa rozhodoval medzi microlightom a tým čo má tornádo, nad equilibriom by som ani neuvažoval, lebo to už moc vetrovka nie je, podobne ako tá ventus.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2018 5:13

FrantaKrajta píše:Dik, na Tornado mrknu, jestli to ctu spravne, je to takove neco mezi SS a vetrovkou (spis k vetrovce ale pruznejsi)? Na leto neni zas moc tepla? A projistotu je v DA nemaj, asi jsi vykoupil posledni zasoby :D

Tornado je cista vetrovka. Softshell pouze v tom smyslu, ze vetrovka je v podstate mezni varianta softshellu podle puvodni definice softshellu, nez se ji chopili marketoidi :) Material strecovy je, ale velmi mirne. Neco uz jsem tu o ni napsal, zkus si to najit. Material je tenci, nez byval Pertex Classic a tedy i min teply, pokud se o necem takovem da mluvit.

Jo, kupoval jsem druhou ted na podzim prave proto, ze uz skoro nebyly. Porad ale v Hudy jeste neco malo maji: https://www.hudy.cz/bundy_panske/direct ... range.html

ret255 píše:No a potom je tu ešte tá tornádo, mal som ju len na skúšku, bola mi trochu krátka a úzka v L-ku

Vubec nechapu, proc pri sve vysce zkousis Lko :) Rozhodoval bych se mezi XL a XXL. Sam mam jasne XL a mam 180 cm.

ret255 píše:tá má na sebe microlight a na pohyb ako vetrovka postačuje, no zapotíš sa pod ňou, rab udáva cfm 6

Tohle je blbost resp. dezinterpretace. Pertex (vyrobce) nepsal u materialu pouzitelne hodnoty prodysnosti. U min prodysnych psal vetsi nez 1 ccm (to neni CFM!) a u vic prodysnych vetsi nez 6 ccm. Tj. ne presnou hodnotu, ale vetsi nez neco a v podstate tak delil prodysnost na dve kategorie. V realu ma Pertex Classic zmerenych asi 10 CFM a Microlight 15 - 30 CFM (EQ pres 50). Material u Tornada odhaduju porovnanim na tech 15.

Ted uz pro jistotu nepisou nic, jen Higher air permeability a Increased breathability :vom:

Kolik ma tvuj Microlight netusim, ale jelikoz to mas zkombinovane s Polartec Alpha, tak bych z toho nevyvozoval zadne zavery o prodysnosti vetrovky z nej :) Az te ta bundu bude stvat tak, ze ji budes chtit vyhodit, tak zkus odparat PA a treba ti pak zbude slusna vetrovka ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » čtv led 18, 2018 13:08

No ja som skúšal čo bolo k dostaniu na slovensku v tom čase, keď som ju skúšal, vtedy mali v adamsporte len max L-ko, tak som ju chcel vyskúšať a mali ju tam v najlepšej cene, v čechách ju mali v hudy skoro za plnú cenu a plus doprava na sk ďalších 200Kč, teraz som našiel ešte jeden obchod kde ju na sk majú aj v xl, no už mám nejaké tie vetrovky doma, takže ju asi skipnem a typujem, že zase v da urobia novú verziu, keďže táto už nie je skoro nikde k dostaniu.

Pri tej alpa direct mi u microlight bolo povedané, že to bolo 6cfm, nie ccm, hodnoty ccm pre microlight mi napísali v montane a tam písali, že pre microlight/classic/quantum je to všetko u nich do 1ccm. Ešte som pre istotu teraz napísal do rabu a ak mi odpíšu, tak možno budem múdrejší, treba krížovo preverovať.

K tomu vykuchaniu... no comment.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2018 19:31

ret255 píše:Pri tej alpa direct mi u microlight bolo povedané, že to bolo 6cfm, nie ccm, hodnoty ccm pre microlight mi napísali v montane a tam písali, že pre microlight/classic/quantum je to všetko u nich do 1ccm.

Ano, protoze to byly oficialni udaje od vyrobce latky. Info od Rabu podle mne pochazi taky z nich, jen se spletli a napsali cfm misto ccm. Protoze ta cisla byla dve, 1 a 6.

ret255 píše:Ešte som pre istotu teraz napísal do rabu a ak mi odpíšu, tak možno budem múdrejší, treba krížovo preverovať.

Muzes overovat treba 50x, ale kdyz maji vsichni data z jednoho zdroje, tak je to k nicemu. Oficialni cisla byla jen ta od Pertexu a jejich vypovidaci hodnota je stejna, jako ta aktualni. Tj. dve kategorie prodysnosti.

Spravne cislo se da zjistit jen merenim a to by si musel vyrobce nekde zaplatit. Zmerena byla ta cisla, co jsem psal vys, ale bohuzel nejsou vsechny Pertexy s jednim nazvem stejne :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » čtv led 18, 2018 21:47

@mike a máš niekde ten článok, kde píšu 1 a 6?

Môžem tu zase doplniť nejaké hodnoty CFM pre equilibrium by som povedal, že tie hodnoty majú nejak podložené, niekde som v ich videu aj zachytil, že to práve rab začal vyvíjať euilibrium v spolupráci s pertexom, takže tam by som sa tých hodnôt nebál, netýka sa to celkom vetroviek, ale už sa mi to nechce dávať inde, dotazoval som sa aj na tú windveil a quantum air, tak uvidím či niečo napíšu.

Tu je ich odpoveď, pýtal som sa tam na tú rab alpha direct a equilibrium...
Harry Chaplin píše:
Due to the different ways in which Pertex materials can be heated bonded they have different CFM ratings in different garment styles. The Alpha Direct uses Pertex Microlight which is now known as Pertex Quantum & in this instance it has a CFM rating of 6. Pertex Quantum is now the umbrella name for the fabrics containing down from the lightest 7 denier Zero G jacket through to the heaviest 70 denier Asylum jacket.

Pertex Equilibrium is used on jackets like the Vapour-Rise range for breathability, durability & weather protection. Again CFM ratings for this material change across the range due to different deniers of fabric. For example the Vapour-Rise Guide jakcet has a CFM of 36 whereas the Vapour-Rise Alpine has a CFM of 26.


mike píše:Zmerena byla ta cisla, co jsem psal vys, ale bohuzel nejsou vsechny Pertexy s jednim nazvem stejne

a preto sa clovek dotazuje, napr. tie hodnoty eqilibria by som sa inač nedozvedel

mike píše:V realu ma Pertex Classic zmerenych asi 10 CFM a Microlight 15 - 30 CFM (EQ pres 50)

hoď odkaz ak to niekde píšu, ja som si tie nieslyho príspevky čítal, len nie som si istý či tam písal o microlighte, a ak áno tak to mohlo byť spred 10 rokov.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2018 22:22

Nemam, to psali na stare verzi webu, co uz neexistuje. Muzes zkusit nejaky archiv.

Podle te citace ale vedi, co pisou, a tak by tech 6 CFM opravdu byt mohlo. Pak by ale roztyl pro ruzne verze Microlightu byl fakt velky. Hodnoty pro EQ by sedet mohly, jestli to spravne chapu, tak jde o CFM pro celou bundu i s pytlovinou.

ret255 píše:hoď odkaz ak to niekde píšu, ja som si tie nieslyho príspevky čítal, len nie som si istý či tam písal o microlighte, a ak áno tak to mohlo byť spred 10 rokov.

Sorry, nechce se mi to hledat, nekde tu je odkaz, tusim od scinkka. Na tu Nisleyho tabulku. 10 let to urcite nebude, to Microlight jeste asi neexistoval. Ale ono je to jedno, jestli z Pertexu padaji materialy s takovym rozptylem, tak je holt nutne kazdy merit zvlast :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát led 19, 2018 10:09

mike píše: jestli z Pertexu padaji materialy s takovym rozptylem, tak je holt nutne kazdy merit zvlast :?
JJ, a kdyz si prectes tento post (vlastne i neco ze zbylych) a zjistis, ze Montane do nejake bundy pridal k malo prodysnemu Microlightu bocni panely z Quantumu, ktery byl s cca 6,5-krat vyssim CFM, tj. nesrovnatelne prodysnejsi, tak nutne dojdes k tomu samemu zjisteni (stejne jako R.N.). I kdyz je ten prispevek z roku 2011.
](*,) ](*,) ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát led 19, 2018 19:38

Jj, cetl jsem to uz driv. Ma tam i nekolik dalsich z pozdejsi doby, kdy narazil na nejakou "porovitou" verzi Quantumu, ktera mela vysoke CFM (mozna myslel zrovna tohle). Na marketingove nazvy se holt neda spolehnout, vzdycky jde o konkretni material.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát bře 23, 2018 13:43

FrantaKrajta píše:Nejspis nazral cas na vymenu patnact let stare vetrovky, jaka je zkusenost s Tilak Aira (Pertex Microlight)? Nebo neco podobneho? Krome Booze ktery mel tu Airu s puvodni latkou a (asi dodneska?) Tilak nemoze? Dycha ok? Microlight davaji i na ty PA od DA, ale na moje pouziti bych preferoval spis jen prodysnou vetrovku. Dik.

Už jsi něco koupil? Taky mi dosloužila mnoho let stará větrovka z pertexu od HUMI tak sháním náhradu. Chci nejlíp to samé, takže prodyšnost, kapuci a asi i dvě kapsy na zip na bocích.
Vzhledem k tomu, že ty ultralehké nemají kapsy a ještě jsou z nějakých materiálů, které prý tolik nedýchají, tak bych to viděl tak do 200g váhy. Zatím je favorit RAB Vital Windshell Hoody, nikde ale není žádná recenze, takže jestli někdo něco ví, ať to sdělí. :)
Rab ale málokdy udělá nějaké nesmyslné oblečení, takže to možná risknu i tak a snad nedopadnu jako Booze s tou jeho Tilak Airou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pát bře 23, 2018 16:59

Nez jsem vybrel Patagonia Houdiny, tak jsem pokukoval po Montbellu. Mam Houdiny bez kapuce a pres hlavu. Nejdriv jsem nadaval a ted mi chybi jen ta kapuce.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát bře 23, 2018 17:15

@oodoow: pred nekolika lety jsem na tom byl stejne a po nekolika pokusech jsem skoncil u DA Tornado 2.0 a rekl bych, ze jsem na tom lip, nez puvodne. Vetrovka je lehci, prodysnejsi a prijemnejsi, nez puvodni. Mozna je trochu min tepla, jelikoz je material tenci (40 g/m^2 proti puvodnim 60). Muzu doporucit, ale pozor, pouze verzi 2.0. 1.0 mam taky, material stejny, ale u 2.0 napravili nektere designove nedostatky. Jestli se ti teda podari jeste sehnat tvou velikost, v Hudy maji posledni kusy.

Koukam, ze uz je verze 3.0, ale bohuzel zmenili material na Pertex Quantum a zahodili prave to, cim byla tahle vetrovka jedinecna. Skoda. Zaroven Pertex prejmenoval materialy, takze neni jasne, co je to doopravdy za material. Z informaci, co jsem mel driv, by to mel byt puvodni Pertex Microlight a podle fotky to taky tak vypada, ale rozhodne bych se ujistil (dychacim testem ;-)). Kazdopadne hrozna skoda, z unikatni vetrovky udelat tuctovou a zrusit hlavni duvod, proc ji kupovat i pres nektere zbyvajici designove nedostatky :?

Jinak samozrejme bude fajn, kdyz zkusit tu Rabku, aspon budeme mit o zkusenost a mozna slepou cesticku vic ;-) Ja jsem v tve situaci postupne koupil 4 vetrovky, nez jsem nasel tu pravou. Tri z nich ale pouzivam, jednu jsem ztratil, ale ta stejne pouzitelna moc nebyla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát bře 23, 2018 17:17

@booze: proc jsi nadaval? Nic si z toho nedelej, ja mam zas u Tornada kapuci navic :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » sob bře 24, 2018 0:03

@booze: Jo, bez kapuce bych nechtěl, Houdini nemá kapsy, ale jinak bude asi dobrá, aspoň jsou na ni nějaké recenze. U Montbellu bych si asi vybral, mají kapsy a dokonce i stahovací kapuci, což nemá ani Tornado ani ta moje vyhlídnutá RABka, jenže to tu není nikde k sehnání a asi ani v UK. Taky není nikde popsán pořádně ten materiál z čeho to mají, při malé váze hrozí, že to nebude moc prodyšné, ale to už by se z nějakých recenzí asi dalo zjistit. Jenže, když to nejde nějak sehnat v EU, tak to ani zjišťovat nebudu, protože opruz s proclením prožívat nehodlám.

@mike: Jo, na to Tornado jsem se díval, jenže taky nemá kapsy a já ty kapsy asi fakt chci, kam si dám při výběhu rukavice a kapesníčky, že jo.
Taky jsem viděl, že tam prodávaj pořád všechny tři verze a taky myslím, že verze 3 s tím Quantum by byl risk, i když u nás se to dá v pohodě vrátit. Krom toho je taky o litr dražší a ještě jsi někde psal, že se ti to nějak ošoupalo o batoh. Naopak míň teplá tenčí verze by mi asi vyhovovala. Čtyři větrovky fakt kupovat nehodlám, chci koupit jednu a mít zas tak na deset let pokoj. :)
Ještě je možnost Warmpeace Speed Jacket, ale váha už je trochu přes čáru a hlavně mě děsí, že tam mají uvedené hodnoty paropropustnosti a to RET jako kdyby to mělo nějakou membránu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » sob bře 24, 2018 0:40

O ktere vetrovce od Montbellu je rec? Jestli o te super lehke, tak ta byvala ze stejneho materialu, jako je moje perovka od nich (7D ballistic nylon). Na perovku je skvely a na telo velmi prijemny, ale prodysnost minimalni, vetrovku bych z nej nechtel. Nejspis je min prodysny, nez puvodni Pertex Quantum (pri dychacim testu na uduseni).

oodoow píše:ještě jsi někde psal, že se ti to nějak ošoupalo o batoh

Jo, trochu, nepovazuju to za problem. Dela to ten puvodni material z verzi 1.0 a 2.0. Kdyby mi to prislo jako neco podstatneho, tak jsem si 2.0 nekoupil (mel jsem 1.0 dva roky). Koupil jsem ji prave proto, ze jsem vedel, ze se 3.0 chystaji takhle zmrsit.

oodoow píše:Čtyři větrovky fakt kupovat nehodlám, chci koupit jednu a mít zas tak na deset let pokoj

To byl i muj puvodni plan a jak to dopadlo :twisted: Nakonec byla vylozene spatne jen ta prvni. Druha z Pertexu Microlight se sice nehodi na hory, ale na jarni a letni vecery u nas je skvela, treti byla spravne a ctvrtou (tu 2.0) jsem koupil jednak do zasoby a jednak proto, ze ma proti 1.0 vylepseny design a rozdil k lepsimu je to nakonec vetsi, nez jsem cekal. Takze je to nyni ma oblibena vetrovka na hory a ostatni mam pro mene vazne prilezitosti :)

oodoow píše:Ještě je možnost Warmpeace Speed Jacket, ale váha už je trochu přes čáru a hlavně mě děsí, že tam mají uvedené hodnoty paropropustnosti a to RET jako kdyby to mělo nějakou membránu.

Parapropustnost: 64,5% netusim, co znamena a RET je tady uplne mimo a vyjadruje v podstate tepelny odpor.

oodoow píše:jenže taky nemá kapsy a já ty kapsy asi fakt chci, kam si dám při výběhu rukavice a kapesníčky, že jo.

:roll: jak zenska. Nemas kapsy u kalhot? ;-) Ma dobre udelanou napoleonskou kapsu, povedenejsi, nez mam u Rabu. Kapesnicky by se ti tam v pohode vesly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pon bře 26, 2018 19:56

Ok, tak RAB asi vyřazuju, našel jsem nějakej koment, že to moc nedýchá, stejně tak ten warmpeace.
Nakonec se dá Montbell sehnat v Evropě, takže to je taky možnost.
mike píše:O ktere vetrovce od Montbellu je rec? Jestli o te super lehke, tak ta byvala ze stejneho materialu, jako je moje perovka od nich (7D ballistic nylon). Na perovku je skvely a na telo velmi prijemny, ale prodysnost minimalni, vetrovku bych z nej nechtel. Nejspis je min prodysny, nez puvodni Pertex Quantum (pri dychacim testu na uduseni).

Řeč je o U.L. Stretch Wind Parka, je z 12-denier Ballistic Airlight rip-stop nylon, to bude to samé, že? I když má to být strečové, tak to třeba bude dýchat víc. Kdyby to byl dobrý materiál, tak to koupím, protože má všechno, co chci.

Žádnou jinou variantu s kapsami jsem nenašel, očividně je to bráno jako přebytek, budu se s tím muset asi nějak vyrovnat.
Takže už mám variantu bez kapes anebo i bez kapuce.

mike píše:Nemas kapsy u kalhot?

Na běh nosím spíš elasťáky, kalhoty se moc šoupou a mít ještě něco v kapsách, byl by to ještě horší.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon bře 26, 2018 20:24

oodoow píše:Nakonec se dá Montbell sehnat v Evropě, takže to je taky možnost.

Nejak rozumne nebo jen v tom svycarskem kramu?

oodoow píše:Řeč je o U.L. Stretch Wind Parka, je z 12-denier Ballistic Airlight rip-stop nylon, to bude to samé, že? I když má to být strečové, tak to třeba bude dýchat víc. Kdyby to byl dobrý materiál, tak to koupím, protože má všechno, co chci.

OK, to je jina, nez jsem myslel. Jen nejak zjistit, jak je prodysna.

oodoow píše:Žádnou jinou variantu s kapsami jsem nenašel, očividně je to bráno jako přebytek, budu se s tím muset asi nějak vyrovnat.

Zkus psychologa ;-) Taky mi prijdou kapsy na vetrovce prebytecne, obesel bych se i bez te napoleonky na Tornadu.

Ty OR vetrovky nevypadaji spatne, otazka je, jak jsou na tom s prodysnosti. Tohle asi jedine vyzkouset.

Ted jsem si vsiml, ze Rab Windveil ma kapsy, co chces. Mam jeji pull-on variantu, ta je nema. Prodysna je dost, mohla by stacit i na behani. Navic je ta plna varianta uzsi, coz by ti mohlo vyhovovat (mne byla uzka). Tady maji tu, co mam, za dobrou cenu, jen nevim, co znamena collect-only (kouknou se do nejblizsiho kontejneru? :-k)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mitau » pon bře 26, 2018 21:02

Kdyz jsem si cetl tu recenzi na OR boost, tak to vypada az prilis dobre, aby to byla pravda. Outdoorgearlab ma obcas pravdu a obcas se seredne sekne - treba tady netusim, proc tu bundu nezaradili do tabulky vsech testovanych bund (a u nejdrazsi vetrovky P. Houdini dali jako plus nizkou cenu :lol: ). Zajimala by me odolnost tech sedych panelu (cela zada) proti vetru. Bezne to muze fungovat slusne, ale kdyz pak na cloveka na horach foukne ze zadu, muze to byt citit. Na svoji vetrovce mam prodysnejsi panely jen na boku a bez nich by to bylo na beh o dost horsi, ale kdyz byl pak vetsi vitr pri turistice, tak jsem na to nadaval a malem bral membranovku. Treba to ale budou mit vyvazene dobre.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pon bře 26, 2018 21:11

mike píše:@booze: proc jsi nadaval?

Protoze je pres hlavu.
oodoow píše:Řeč je o U.L. Stretch Wind Parka, je z 12-denier Ballistic Airlight rip-stop nylon, to bude to samé, že?

tady je nejake domaci mereni CFM https://hikelighter.com/2015/02/18/wind ... ind-shell/
oodoow píše:akže už mám variantu bez kapes anebo i bez kapuce.

ten material je sustak? Mam dojem ze je to tenky softshell.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon bře 26, 2018 21:18

To je ale mereni Montbell Tachyon. Ta je z 7D ballistic nylonu, oodoow tam ma 12D. Jiny material.

BTW, Tachyon by mel byt z toho sameho, co je ma perovka, ale ta nema 9.72 CFM ani nahodou. Odhaduju ji o rad min. Ma uz ale nejake roky a ty same materialy mivaji v ruznych letech ruzne vlastnosti :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pon bře 26, 2018 21:49

@mike: Ve Švýcarském krámu, ono to vlastně stejně bude zase s celním řízením, že? Jsem tak nějak automaticky předpokládal, že když už si udělali krám v Evropě, tak to budou mít někde v bezcelním území. :roll:
Ty OR větrovky mají podle recenzí prodyšnost dobrou, aspoň tedy podle toho OutdoorGearLab, sice tam maj recenzi jenom na Tantrum a ne na Tantrum II, ale snad by to mohlo být ze stejného materiálu.
Windveil vypadá hodně dobře, sice kapsy trochu vysoko, asi kvůli bederáku, ale to bych možná přežil. Jenže hlavní problém je, že je asi už discontinued a nedá se nikde sehnat.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon bře 26, 2018 23:57

Svycarsko ma s EU nejake nadstandardni obchodni dohody, ale jak je to s DPH nevim. Montbell ale pise:
All international orders exclude Sales Tax, VAT, Import Duty, and any other applicable fees upon import.
Recipient of the order is responsible for all Sales Tax, VAT, Import Duty, and any other applicable fees.

Z cehoz asi plyne, ze DPH bys platil u nas tj. standardni proces pres celniky. Dneska uz je to ale celkem rychle, zvlast kdyz si zaregistrujes elektronicke dorucovani. A stoji to dve stovky navic. Za to, ze te stat obere o penize, to se fakt vyplati :evil:

Zas je fajn, ze dorucuji i do CR a ze jsme uz v druhe zone ;-) Taky by sis do te prodejny mohl zabehnout, tobe by to nemelo trvat moc dlouho ;-)

Jsem si nevsiml, ze Rab Windveil je discontinued... myslel jsem, ze prestali delat jen pull-on :(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte bře 27, 2018 7:45

JO, s dorucenim z CH bude opruz a celni rizeni s postou... :twisted: Kdyz jsem objednaval knizku z nemeckeho antikvariatniho eshopu (a zaplatil jsem to kartou primo na jejich nemeckych strankach), resil jsem to asi tri tydny a k zaplacenym 50 CHF jsem doplacel jeste skoro 500 Kc :twisted: . (A to, ze to poslou fyzicky ze svycarskeho kramu jsem se dozvedel az v okamihu, kdy mi prislo z toho kramu potvrzeni, ze obdrzeli objednavku a platbu ](*,))
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » úte bře 27, 2018 21:15

No, s tím Švýcarskem je to na pytel, zvlášť když jsem zjistil, že ta Montbellka asi bude prodyšná dost.
Ptal jsem se někoho, kdo ji má už nejmíň rok a odpověděl mi:
"It’s very breathable for me! The hand pockets and full zipper set it apart from others I was looking at.
Great jacket. Can’t recommend enough, though it’s not cheap."
V létě budu mít cestu na závod někam do Lugana, ale k těm jejich obchodům pořád daleko. Mají je pod Eigerem a pod Matterhornem. Kdyby tam měl někdo cestu a chtěl mi tam koupit bundu, tak se ozvěte. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte bře 27, 2018 21:23

Za ty dve stovky navic ti nestoji? DPH bys v EU platil tak jako tak, akorat uz u odesilatele.

Nebo si to nech poslat na Lugana, kdyz tam budes. Na hotel, nekam na postu, do neceho, jako je u nas Zasilkovna apod... kdyz uz jsi liny si zabehnout pod Matterhorn ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » úte bře 27, 2018 21:43

No, teď stojí 83€. Myslíš že osobně v tom obchodu bude stát 83€ + dph?
Celkově počítám 83€ bunda + 20€ poštovné + 21€ dph (asi se počítá z ceny výrobku + poštovného?) + 8€ celní řízení. Takže to je víc než 50% ceny bundy navíc.
Nechat si ji poslat někam na zásilkovnu nebo hotel je dobrý nápad. Doufám, že do té doby naskladní velikost M v modré barvě.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte bře 27, 2018 23:29

Jelikoz tam pisou Price: €83.00 excl. VAT, tak asi jo. Tohle je americky zvyk psat ceny bez DPH, maji to tak i v kamennych obchodech a pri placeni se divis. Akorat ze oni DPH maji jen v par statech a jeste malou. Koukam, ze ve Svycarsku maji VAT 7.7 %, to jeste jde.

Postovne se zahrne do DPH jen kdyz pouzijes nejakou zasilkovou sluzbu. U normalni posty ne. 20 Euro za postovne je dost, to odpovida tak DHL nebo UPS. A k tomu koukam, ze by to nebylo 20, ale 30 Euro #-o Jsme v druhe zone. Vem si k tomu jeste UL perovku a budes mit postovne zdarma ;-)

Zkus to s tim hotelem. Po Svycarsku bys mel postovne zdarma, rozumne DPH a zadne vypalne pro zlodeje na celnici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř bře 28, 2018 11:01

mike píše:Postovne se zahrne do DPH jen kdyz pouzijes nejakou zasilkovou sluzbu. U normalni posty ne.
S tim bych si tak jisty nebyl. Myslim, ze pocitaji z fakturovane ceny, stejne jako v pripade cla (kdyby ubjednal tu perovku k tomu), nezajima je, co je cena postovniho a co zbozi.
Na druhe strane by se svycarske DPH pri vyvozu/poslani do ciziny nemuselo platit, takze jen ceske DPH.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Větrovky

Příspěvekod Kjuba » stř bře 28, 2018 14:26

Mělo by být tak, že švýcarská strana odešle zboží BEZ VATu, čeští celníci vezmou jako základ pro výpočet DPH celkovou cenu (zboží + doprava). Pro výpočet eventuálního cla se pak použije pouze cena zboží bez DPH. K tomu připočti ještě cenu za zprostředkování služby celní deklarace.

Celkem tedy zaplatíš cenu zboží bez DPH, poštovné, celníky vyměřené DPH, eventuálně clo a poplatek za proclení.

Jen podotýkám, že dle nových předpisů, pokud prodávající nabízí dopravu zdarma, tak čeští celníci ji NEAKCEPTUJÍ a natvrdo Ti dle tabulek České Pošty vyměří cenu za dopravu (jako by jsi posílal balík s ČP od nás k nim). To jen tak pro zasmání, jak moc jim leží v žaludku do čínské dotované poštovné. Dle mě je to sice dle legislativy v pořádku, ale kdyby se do toho někdo pustil a bránil se soudně, tak to dle mě musí vyhrát.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2018 14:51

:shock: to jako fakt? Prijde mi ale, ze si ve sve posledni vete odporujes. Jestli je to dle legislativy v poradku, proc by mel vyhrat soud?

Jinak asi mate pravdu, ze DPH se pocita i z postovneho. Nejspis jsem si to spletl s limitem 22 Euro, do ktereho se normalni posta nepocita, ale zasilkove sluzby jo.

Jeste jedna vec mne napada: nevim jak ted, ale driv to fungovalo tak, ze kdyz clovek koupil v zahranici s DPH, tak si ho mohl nechat vratit. Svycarska by se to tykat mohlo, ale zas kdo by se s tim kvuli par Euro otravoval...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení