Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » čtv bře 23, 2023 16:03

Má někdo zkušenost s touto verzí Rab Windveil...? https://nalehko.com/product/panska-bund ... il-pullon/
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 14, 2023 0:34


Vetrovku jsem si vyzkousel a nevzal. Sice mi sedela a cernou bych asi skousnul, ale bohuzel se zmenil material a prave kvuli nemu jsem ji chtel. Jmenuje se stejne (Pertex Quantum Air), ale je tuzsi, sustivejsi a na omak min prijemny. Podle dychaciho testu i min prodysny, ale rozdil nebyl tak velky, abych si byl jisty. Srovnaval jsem v krame s lonskou verzi Helium, takze obe nove veci nikdy neprane (prani v tomhle pripade material postupne trochu zmekci).

A tak jsem teda vzal lonskou verzi Helia, dokud jeste je. Uz prisla, sice ma kapuci, ktera mi nespis bude k nicemu, maximalne bude prekazet, ale jinak vypada dobre, dokonce i barva je lepsi, nez na fotkach. Vazi 130 g v XL, coz je super, moje DA Tornada maji 160. Zasadni plus je normalni zip, ty dvojcestne na Tornadech mi stale pijou krev, nezvykl jsem si ani po letech. Jinak je mam rad, ale za tohle bych designerovi pral 10 let v ocistci stravenych zapinanim a rozepinanim tech blbych zipu :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 21:08

Vzal jsem vcera High Point Helium (prvni verzi) na celodenni turu, 37 km a 1500 m prevyseni. Celkovy dojem dobry, funguje, jak od vetrovky cekam. Material je dostatecne vetruodolny a vypada i prodysne, neprodarilo se mi ji propotit ani kdyz jsem slapal do kopce temer na maximum a nahore funel jak lokomotiva. Je prijemny i na holou kuzi a nesusti. Jeste se uvidi, az bude tepleji, ale rekl bych, ze to bude plnohodnotna vetrovka i na hory.

Dneska jsme si dali 11 km ve zprvu drobnem, pozdeji mirnem desti, coz neni pocasi na vetrovku, ale pri odchodu z domu to na membany nevypadalo. Aspon jsem ji otestoval a narazil na drobne minusy, ktere ale pro vetrovky nejsou podstatne:

- DWR temer nefunguje, ac je uplne nova. Do modre latky se kapky vsakovaly od zacatku, cerna se zprvu snazila kulickovat, ale brzy to vzdala. To jsou holt ty ekologicke verze bez PCF: Materiál má povrchovou vodoodpudivou úpravu, která je ekologická a zdravotně nezávadná bez přítomnosti fluorocarbonu - PFC free. Zajimave ale je, ze na membranovych bundach a kalhotach funguje DWR slusne.

- kapuce je k nicemu. Moc mala, leze mi do oci a po chvili jsem ji radej sundal a si nechal prset na hlavu, tak mi byla neprijemna. Myslim, ze bych ji pouzil jen v nejakem extremnim vetru jako ochranu, takovy jsem zazil jen parkrat v zivote. Radej bych verzi bez ni, jenze ta ma novejsi a na prvni pohmat horsi verzi materialu, takze radej preziju to kapuci.

Poznamka k modre barve: v realu vypada (podstatne) lip nez na fotce. Chova se zvlastne za sera, pusobi svetleji, skoro zari a chyta odstin lehce do zelena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 21:45

Jeste si neodpustim poznamku k "recenzi" na SO, ktera je odkazovana ze stranky vyse. Necetl jsem ji celou, na to nemam zaludek, jen jsem se kouknul na cast tykajici se DWR. SO opet nezklamal :vom:

Co se týče povrchové úpravy ECO DWR, je to nová generace voděodolných úprav, které nejsou na bázi perflouranů (PFC) a nejsou zdraví nijak škodlivé. Zároveň ale fungují bezvadně a nezaskočí je žádná letní přeháňka. Pokud Tě na skialpech zastihne chumelenice, proletíš na kole kaluží, odpoledne Ti v parku lehce sprchne nebo poběžíš večer podél řeky hustou mlhou, můžeš se na bundu spolehnout.

A celkove hodnoceni: odolnost proti vodě 60 %

Realne je odolnost proti vode blizka nule a DWR nezvladne ani lehke mrholeni, jako bylo dneska.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Lipon » pon dub 17, 2023 22:23

shodou okolností jsem dneska musel taky vyzkoušet voděodolnost resp. vodoodpudivost, té mé větrovky od Tilaku, z Quantum Air
nic jiného jsem na kolo na cestu domů neměl, 3/4 hodiny v podvečerním lehkém dešti
mikina pod ní byla jen lehce navlhlá, což ale přičítám zčásti cestě, 3 nebo 4 km stoupání

kuličkovalo to parádně, vsakovalo to jen ke konci rukávů, DWR zatím původní, ještě jsem nemusel obnovovat, pral jsem párkrát jen konec na zadku, kde byla zabahněná z kola
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 17, 2023 22:29

Zvlastni, pritom material je podle nazvu stejny. Asi jina DWR, min ekologicka, ale funkcni.

Podotykam, ze to u vetrovky nepovazuju za problem, vetrovka neni do deste a po par vypranich i dobra DWR odejde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » úte dub 18, 2023 7:15

mám ten samý model, co mike, jen asi o 3 roky dříve koupený, a co si pamatuju, tak zpočátku "kuličkovala" parádně..........občas v ní i běhám, v drobném dešti nebo mrholení vždycky dost vydržela......dávám ji extrémně zabrat, nešetřím ji, před týdnem jsem v ní též na chvíli v mrholení vyběhl, a furt to nějak ještě fungovalo........
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 15:05

Pritelkyne ma tu samou, kupovanou vloni na podzim, a taky nekulickuje. Vcera byla mokra uplne stejne jako ja. Taky ma Epic ze stejneho materialu, myslim o rok starsi, ten v desti neprotece, ale latka se chova stejne, je na povrchu mokra.

Je mozne, ze se lisi jednotlive sarze materialu. Lonska a letosni urcite, to jsem psal vys, kvuli zmene jsem nekoupil Trail Jacket, o ktery jsem stal, protoze material je na omak min prijemny a vic sustivy.

Na druhou stranu od nich mam nove Cliff kalhoty a tam naopak funguje DWR skvele. 11 km chuze v desti v podstate odkulickovala, tam snad nebyly zadne mokre fleky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » úte dub 18, 2023 20:24

nevím, já tu větrovku tehdy kupoval jako žhavou novinku, líbil se mi ten materiál i koncept té bundy, je to skvělý minimalistický funkční kousek........kámoš si v té době zase pořídil Airu od Tilaku, z toho samého materiálu, a je z ní též podobně nadšený - ta má trochu jiný koncept a jiný střih, včetně stahování kolem pasu a jinak řešených kapes, ale též se mi líbí
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 20:50

Vsak jo, jako vetrovka dobra, funkcne se zda byt ekvivalentni mym starym DA Tornado, ktere jsou nejlepsi, co jsem kdy potkal (verze 2.0). Akorat ta DWR se chova jako na nich po 7 letech casteho pouzivani tj. jako kdyby tam ani nebyla :) No a pak ta kapuce, ale tu stejne nepouzivam. Ani na Tornadech, na 1.0 je nahouby presne opacnym zpusobem, moc velka, na 2.0 uz se da, ale myslim, ze jsem ji ani tak nikdy nepouzil. Proto mne docela mrzi ten HP Trail bez kapuce, ale material je podstatnejsi, nez zbytecna kapuce navic.

Casem je vezmu na turu obe a porovnam prodysnost a vetruodolnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř dub 19, 2023 8:01

mike píše:Zvlastni, pritom material je podle nazvu stejny. Asi jina DWR, min ekologicka, ale funkcni.... po par vypranich i dobra DWR odejde.
Dnes rano mi pristal v schrance mail od Mammutu na bundu z noveho GTX (o tom napisu do prislusneho vlakna), jak jsem se na to zbezne dival, zaujal me odkaz na novy "PFC-free DWR" a jeho dulezitost, tak jsem na to kliknul a ejhle, co tam pisou v poslednim odstavci:
A PFC-free DWR is an effective and more responsible water repellent, so you can feel good about choosing gear with this label. Precisely because it is intended to break down over time, however, it is not as resistant to wash and wear (e.g., exposure to sunscreen, oil, and detergent), so the right care is important to maintain performance levels. Keep your PFC-free gear in action for many years to come with a regular wash and DWR refresh, using an eco-friendly impregnation spray found at your local retailer. A few simple steps well worth taking.
Protoze se vyrobci ted predhaneji, kdo vic a rychleji prejde na ten PFC-free DWR, tak bych se ani v nejmensim nedivil, kdyby u materialu od Pertexu mohl byt docela velky, skoro az dramaticky rozdil ve funkcnosti a hlavne trvanlivosti. Klidne mohl mit milarepa (ale i mike na svych kalhotech) bundu z dodavky od Pertexu jeste se starym DWR a mike uz z nove dodavky s novym DWR, Stejne tak by rozdilne "kulickovani" u ruznych barev materialu mohlo zpusobit to same - mensi vyrobci si kupuji vetsi zasobu matrosu (taky je do toho obcas vyrobci materialu nuti minimalnim mnozstvim, do extremu to hnal Polartec), takze se lehce setka matros s novym a starym DWR.

Ale je to jen teoreticka uvaha k zamysleni, kdyby nekdo chtel zjistit, jestli je to opravdu ten duvod, musi se zeptat vyrobce - a mozna ani odtud se moc toho nedozvi. Na visackach predpokladam, ze bude spomenuty jen jeden Pertex, asi pri vyrobe nebude nikdo koukat, jestli ruzne barvy stejneho matrose na bunde nemaji ruzne DWR...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ntz » pon dub 24, 2023 8:31

a jak je teda hodne odolna proti vetru a prodysna softshellka ? treba takovej borealis ? tusim, ze asi bude lepe dejchat nez klasicka vetrovka, ale ze nebude 100% neprofoukavej ..

neumim to posoudit, pripada mi ale, ze ve velkem vetru trosku profoukne ..

Presunuto z vlakna o nepromokavych bundach. mike
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon dub 24, 2023 11:24

@ntz:
Předně, proč tento dotaz vznášíš ve vláknu o nepromokavých bundách..?

Co je to velký vítr, co je to trošku a co je to klasická větrovka...?

Rozlišení pojmů větrovka / ss se postupem času poněkud stírají.
Oděv, který má zabránit vlivu proti nepříznivému, zejména větrnému počasí (nikoli dešti) za jinak nezměněných teplotních podmínek - jde o to, že vliv větru na tělo má pocitově ochlazující účinek a tento kus oděvu má takovému účinku zabránit, či ho eliminovat na co nejnižší míru, ale nemá mít izolační vlastnosti ve smyslu udržení tepla u těla - toto je v mém pojetí větrovka.
Pakliže je přidána mírná zateplovací / termoizolační funkce, je to SS.
(Borealis je u mne větrovka, a např. Mammut Madris Llight ML hooded je už SS), ale někdo to může mít jinak...
...a pochopitelně je současně i požadavek, na co nejnižší hmotnost takového oděvu, aby při jinak přívětivém počasí příliš netížil v batohu;
Vždycky větrovka nějak profoukne, ale zabrání síle a rychlosti větru působit přímo na tělo, resp. 1.vrstvu... prodyšné by to mělo být zase proto, aby nebylo zbytečně bráněno odparu potu od zahřátého těla...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon dub 24, 2023 15:07

ntz píše:treba takovej borealis ? tusim, ze asi bude lepe dejchat nez klasicka vetrovka, ale ze nebude 100% neprofoukavej ..

Tusis spatne. Borealis je z hlediska prodysnosti o neco horsi, nez vetrovky, ktere nosim, a o neco min vetruodolny. Kdysi jsem tu napsal minirecenzi a srovnani.

ntz píše:neumim to posoudit, pripada mi ale, ze ve velkem vetru trosku profoukne ..

Kazda prodysna bunda ve vetru trochu profoukne. Vcetne dobrych membranovek s porezni membranou. Nepofouknou jen neporezni PU membrany a v tech se zas pri behu uvaris.

Quido píše:Předně, proč tento dotaz vznášíš ve vláknu o nepromokavých bundách..?

Spravne. Presunu to do vlakna o vetrovkach, pokracujte prosim tam. Edit: presunuto.

Quido píše:Rozlišení pojmů větrovka / ss se postupem času poněkud stírají.

Za mne nebylo nikdy, vetrovka je proste UL SS. Ale o tom uz jsme se tu bavili pred lety.

Quido píše:Borealis je u mne větrovka

U mne ani nahodou, je uz moc tlusta, takze pro ni nemam moc pouziti. Protoze nema proti vetrovkam temer zadne plusy, ale par minusu. Pokud je to vetrovka, tak UH (Ultra Heavy) ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » pon dub 24, 2023 16:12

@mike - ja ten borealis u sebe povazuju jako vyznamnej upgrade sveho satniku ... mam nekolik ruznejch vetrovek a vzdy mi bylo neprijemne nosit je na hole telo coz neni s borealisem problem a je to vlastne takova lehka bundicka, ktera kombinuje trika s dlouhym rukavem a jak ty rikas takovou tu klasickou UL vetrovku ..

mozna ten muj borealis je trosku jinej nez tvuj starsi .. ja mam (?asi) posledni verzi kupovanou ve 2021 ..

prave ten borealis mi umoznil uplne prekopat moje vrstveni a myslim,ze ho mam tedka vyladene do dokonalosti .. membranovku tedka beru pres borealis (a pod tim dle zimy bud triko s kratkym rukavem v lete a nebo teplejsi spodni pradlo s merino trikem v zime)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod Etheric » pon dub 24, 2023 16:24

ntz píše:membranovku tedka beru pres borealis (a pod tim dle zimy bud triko s kratkym rukavem v lete a nebo teplejsi spodni pradlo s merino trikem v zime)

Jak říkám, že já se nepotim, tak v tomhle bych byl teda zpocenej jako to prase... V chladnějších teplotách taky, přičemž by mi teplo nebylo, ale potil bych se..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » pon dub 24, 2023 16:32

@Etheric ... mozna mluvime o dvou ruznejch bundach .... ten 2021 Borealis je slaboucka softshellka ... nerekl bych, ze to je ultra-heavy, jak mise @mike vyse .. mozna ten muj borealis je trosku jinej nez ty vase starsi ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2018
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod Etheric » pon dub 24, 2023 16:42

Ten co jsem měl půjčenej byla spíš "ss bunda" než větrovka. Každopádně prodyšnost nic moc a potil jsem se, aniž by mi bylo teplo, což je to nejhorší, co se může stát. Neklamná známka toho, že mi daná věc absolutně nefunguje. Ale nevím, jestli to byla novější nebo starší verze
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon dub 24, 2023 17:29

at si kdo chce rika, v devadesatkach a zacatkem noveho tisicileti se jasne rozlisovaly vetrovky a SS, vsichni tomu rozumeli... pro mne zase Breailis neni zadna SS, ale je to jedno, at si kazdy vyzkousi, co mu sedi a rika si tomu jak chce...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » pon dub 24, 2023 17:42

bych jako vodítko použil gramáž těch bund, do 150 g je to větrovka, nad 250 g softshell, a to co je mezitím je nějaký nepovedený pokus o něco....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 24, 2023 19:22

ntz píše:ja ten borealis u sebe povazuju jako vyznamnej upgrade sveho satniku ... mam nekolik ruznejch vetrovek a vzdy mi bylo neprijemne nosit je na hole telo coz neni s borealisem problem

To se prece vubec nevylucuje. Holt jsi mel nic moc vetrovky, ja pisu o tech lepsich, co jsou na telo prijemne. Treba HP Helium je mi na telo prijemnejsi, nez Borealis, a funguje lip.

ntz píše:mozna ten muj borealis je trosku jinej nez tvuj starsi .. ja mam (?asi) posledni verzi kupovanou ve 2021 ..

Neni, proste mas jina meritka.

Quido píše:v devadesatkach a zacatkem noveho tisicileti se jasne rozlisovaly vetrovky a SS, vsichni tomu rozumeli

Jiste, ale ted jsme o 20+ let dal. Tenkrat byly vetrovky z nejakeho sustaku, v nejlepsim pripade z klasickeho Pertexu, dneska jsou ty dobre z prijemnych nesustivych tkanin.

Quido píše:pro mne zase Breailis neni zadna SS

Tak to vysvetli tem, co to jako SS prodavaji ;-)

milarepa píše:do 150 g je to větrovka, nad 250 g softshell, a to co je mezitím je nějaký nepovedený pokus o něco

V jake velikosti? V M mozna, v XL se vetrovka pres 150 g dostat muze. Moje DA Tornado 2.0 ma presne 150 g, ale 1.0 160, protoze ma nejake snurky navic. Jinak jsou velmi podobne a ze stejneho materialu, obe nejlepsi vetrovky, co jsem mel. S tim, ze HP Helium se jim mozna vyrovna. Pricemz je v DA myslim prodavali jako SS :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon dub 24, 2023 19:26

Jak jsem si ted koupil (soucasny) Borealis Tour a vcera jsem v nem byl venku prvnikrat, vsiml jsem si zajimavou vec. Uz doma v byte, kdyz jsem si bundu oblekl jsem mel pocit, ze silne ochlazuje. Venku to same - ne ze by v nem byla zima nebo profoukalo, "jen" ten material na mne ucinkoval hodne "chladive". Dnes jsem ji odkladal z vesaku a kdyz jsem si ji vzal do rukou, mel jsem stejny pocit.
Ventus ("stary" Borealis) zadne podobne pocity nevyvolaval.

Ze by ten rozdil ve slozeni - PES (stara bunda) vs. PAD/nylon (nova)?

Bohuzel, dnes mi je hodne blbe, neco na mne vlezlo, mam horecku a vsechno boli, tak jsem nemohl udelat rozumne srovnani jedno vedle druheho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon dub 24, 2023 19:34

Ses nemocnej a chces neco hodnotit? To uz jsi byl nejspis i vcera.

O zmene slozeni Borealis uz tu rec byla a neni to tak davno, vetsina z nas ma PAD verzi. A ne, mne tedy nechladi, naopak :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon dub 24, 2023 20:59

@mike

ale jo - sak i ty pojmy maji nejaky vyvoj... uz predtim jsem prece psal, ze "Rozlišení pojmů větrovka / ss se postupem času poněkud stírají."
Jsou i skupiny lidi (uzivatelu, ale i prodejcu), kteri tvrdi, ze zadny softshell neni... :wink:
ale jak jsem uz uvedel, je to nakonec jedno - muze se jednat o skupinu "bund", ktera neni nepromokava (neni HS)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon dub 24, 2023 21:06

@mike: jednak jsem vcera nemocny jeste nebyl, zacalo se to projevovat az pozdeji rano se zhorsenim pres den a jednak podobny pocit jsem mel, uz kdyz jsem bundu doma na chvili zkousel, kdyz prisla - a to bylo predminuly tyden.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Lipon » pon dub 24, 2023 21:43

pro mě je SS silnější matroš než větrovka, vydrží trochu víc deště, beru jí při větším chladu, je těžší a objemnější
větrovka je lehoučká, tenoučká, třeba v zimě větrovku nepoužívám, je moc tenká a je mi v ní zima, SS je fajn
mám SS od Mammuta, bez membrány, Aenergy Pro SO
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » úte dub 25, 2023 9:40

OK, takže např. Houdini je jasná větrovka - v mé velikosti 139g;
Borealis tedy považujme za SS (píšou to i prodejci) - v mé velkosti má 340 g;
a co je tedy tenká bundička od Klimatexu (používám na kolo) - v mé velikosti 244 g...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte dub 25, 2023 10:02

Ja se na to divam ponekud jinak - SS, i ten slaby v drtive vetsine pouziva silnejsi zakladni vlakno v materiali, minimalne 50 ale spise alespon 70d. Timpadem ma material trochu vyssi gramaz. Napr. Borealis ma 90d x 90d a neni tam tak velka sila utazeni vlaken. "Vetrovkoviny" typu Pertex maji slabsi vlakna, tak do 30d, ale klidne i 7d a silne utazeni vlaken pri tkani. Timpadem je vyrazne vice vlaken na plosni jednotku nez u SS, coz taky vede k vetsi vetruodolnosti. Napr. P Quantum Air ma ruzne gramaze, takovy Rab Windweil pouziva 20d.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte dub 25, 2023 10:10

Ted jsem byl u vesaku, tak jsem si zase jednou overil, ze ten Borealis ma latku, ktera na omak (staci kdyz si ji vezmu mezi prsty) pusobi dojmem o nekolik stupnu o nekolik stupnu chladnejsim nez vsechny ostatne bundy kolem. Zkousel jsem stejne srovnat s P Quantumem na Rab Xenonu, Pertex Equilibrum na starem Rab Vapor Rise i na nejakem GTX Infiniu na bunde od Arcteryxu a vsechno ostatni jsem citil +- stejne.
Je to neco jako rozdil ve vnimani teploty povrchu kdyz chytnes drevo a kov stejne teploty, jen ten rozdil je mensi.

Je ale docela dobre mozne, ze hned po prvnim vyprani tento pocit zmizne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » úte dub 25, 2023 12:42

heh - nebudu prece zkoumat tloustku vlakna, velikost uzliku, ci utazeni vlaken, abych si rekl, zda je to vetrovka nebo SS... ](*,)

to je o tepelne vodivosti... material, jehoz povrch dobre vede teplo pusobi jako studeny, neb ti rychle odebira teplo z tela a rozvadi (sklo, dlaztba, kovy - princip chladic) , materialy ktere vedou teplo hure se zdaji byt pocitove teplejsi ... podobne jako srovnani voda / vzduch... ve vzduch o teplote 22 °C ti bude fajn, ale zkus vlezt do vody o stejne teplote :wink:
Naposledy upravil Quido dne úte dub 25, 2023 12:48, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení