Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod Stani » čtv zář 7, 2017 15:36

Chlapi, kedysi som priešiel do obchodu, poskúšal, kúpil a teším sa vetrovkám dodnes, všetko funguje. Ale ako vás čítam, ak budem potrebovať nové modely, mám teraz normálne strach niečo kupovať :) , tamto dýcha tak, tamto inak...

Ale fakt, človeku debata pomôže, dozvedel som sa tu kopu vecí, ale nakoniec sa tak nejak strácam.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 7, 2017 21:55

ret255 píše:Ja by som ešte doplnil nejaké hodnoty, ktoré som pred pár dňami vyzistil od montane, napísali mi, že Peaq Synthetic(to je tá vnútorná podšívka v množstve ich zateplených búnd a aj tej mojej prism má hodnotu približne 1CFM, a vraj rovnako je na tom aj pertex microlight, tiež okolo 1CFM.
...
a tam mi odpísali, že ten quantum air má 20CFM, keď som sa spýtal ako je to v porovnaní s microlight, tak ma odkázali na hodnotu okolo 1CFM, nechápem ako im mohla výjsť taká hodnota.

Nic jim nevyslo. Vsechny tyhle nesmysly opsali z propagacnich materialu Pertexu, kde skoro u vsech materialu psali, ze maji 1 ccm a u tech extra prodysnych (EQ) 6 ccm (ano, trochu jine jednotky). Mozna tam bylo psano vetsi nebo rovno, ale to je jedno, proste zadne rozumne cislo nikdy neuvadeli. Takze vyse uvedene mas uplne k nicemu.

ret255 píše: no a potom je tu niekto ako Richard Nisley, ktorý má svoj vlastný stroj na meranie paropriepustnosti(

To je ten, co jsem o nem psal vyse. Ma pristroj na mereni air permeability a jeho cislum bych veril. Bohuzel ale plati jen pro konkretni bundy a rok, ne pro materialy, ty muzou mit stejny nazev a hodne se lisit :x
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv zář 7, 2017 22:00

Stani píše:Chlapi, kedysi som priešiel do obchodu, poskúšal, kúpil a teším sa vetrovkám dodnes, všetko funguje. Ale ako vás čítam, ak budem potrebovať nové modely, mám teraz normálne strach niečo kupovať :)

To mas zcela opravneny strach ;-) Taky jsem kdysi koupil prvni vetrovku tak, ze jsem prisel do kramu a vzal jedinou, co tam meli. Vydrzela 17 let a kdyz jsem ted hledal novou, tak to nebylo zdaleka tak jednoduche. Koupil jsem postupne ctyri, prvni vratil (nesedela), druhou ztratil (stejne nefungovala), treti se hodi jen na neco, jelikoz je malo vetruodolna, ctvrta ma konecne material, ktery mi vyhovuje, ale zas u DA trochu zmrsili design. Idealni jsem nepotkal, kdyz je dobre navrzena a usita, tak je problem v materialu a naopak :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pát zář 8, 2017 12:20

Mike jako zrucny modelar by mohl sestrojit pristroj na mereni a zacit merit. Protoze pravdy se nikdy nedocteme me Patagonia Houdiny pisou nekde 3cfm jinde 5cfm
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mitau » pát zář 8, 2017 12:31

mike: To je ten problém s prvními kousky ve výbavě - člověk si zvykne na danou funkci a přizpůsobí tomu používání toho kousku oblečení. Pak potřebuje ideálně přesnou kopii. Taky jsou moje první běžecké boty a funkční trička ten etalon, ke kterému se snažím přiblížit :wink:
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát zář 8, 2017 15:51

Na tom neco je, ale u mne je spis problem v tom, ze si postupne vytvorim predstavu, jak by to melo idealne vypadat a pak se ji snazim koupit, coz se mi nevede. Prvni vetrovku bych znovu asi nechtel, nove jsou lepsi, ale bohuzel kazda jen v necem. Kdyby Rab sil z materialu, co pouziva DA, tak by nebylo co resit.

Spis jsem teda dosel k tomu, ze kdyz clovek potka neco, co mu opravdu vyhovuje, tak to chce nakoupit do zasoby. Protoze nic nevydrzi vecne a vyrobci maji bohuzel tendenci veci "vylepsovat" az k nepouzitelnosti. Kdyz je neco dokonale, tak se to da jen zhorsit... jenze kdo bude vyrabet porad to same?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » ned říj 1, 2017 17:37

tak jsem si poridil Rab Boreas Pull On. hned jsem “mikinu” vzal na testovani a musim rict, ze fakt moc dobry. rozhodne podle me vetrovku nenahradi. ten material proste profoukne. ne uplne, ale kdyz hodne fuci, citim chladno. na druhou stranu jsem byl schopen chodit cely den jen v merinu s kratkym a Boreasem v teplotach cca 7-15 stupnu. kdyz jsem zastavil, musel jsem navliknout zateplenou bundu. strihove mi sedne dokonale, limec je dostatecne vysoky a sedi kolem krku, kapuce funguje. vetrani na hrudniku je ucinne a do kapsy se mi vejde mobil.
nevim presne kam to zaradit...”wind shirt”. myslim, ze ho vyuziju vic nez vetrovku
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 2, 2017 0:53

Co jsi mel driv za vetrovku? Ono je to dost o zvyku, jestli jsi mel neco vyrazne vetruodolnejsiho, tak ti to ted muze prijit neprijemne, ale casem si zvyknes.

Zas ale kdyz muzes chodit v merino triku, tak se asi moc nepotis a vic vetruodolna a zaroven min prodysna vetrovka by mohla byt lepsi.

Co dychaci test? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 2, 2017 5:01

jak souvisi noseni merina s pocenim a nepocenim? znam dost lodi co se poti a merino ale maj radsi nez umelinu, protoze kdyz bavln qje traga a umelina ti je hnusna tak co zbyva?

nerikam ze slezacekm to ma stejne ale zarazila.me ta dedukce
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 2, 2017 5:53

Clovek, ktery se opravdu poti, merino propoti a ma na tele hnusny mokry hadr, ktery studi a dlouho schne. Proste na aktivity, kdy se na tricku objevuji mokre fleky, je merino akorat pro masochistu. Dokud neprekrocis jeho limit, je fajn, ale pak se to lame na opacnou stranu. Umelina je sice hnusna a smrdi, ale furt je lepsi, nez mokre merino. Reklama tvrdi, ze merino absorbuje az 30 % sve vahy vody. To je asi pravda a je to ten limit, jenze kdyz tricko vazi 100 g, 30 % neni nijak moc.

Rekl bych, ze potvrzujes mou domenku, ze si (skoro) kazdy mysli, ze se hodne poti, ale realne jsou v tom velke rozdily.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » pon říj 2, 2017 6:57

Dýchací test bylo to první co jsem dělal =D> přes Rab mohu dýchat jen s minimálním odporem. Doteď jsem vyzkoušel proti větru klasickou Humi Pertex, Cannondale větrovku, Noname Čínskou větrovku a Noname větrovku z bikeshopu. K tomu jsem ještě používal Salomon Ranger softshell a DA Dru. Můj pocitový žebříček je následující:
Rab Bereas
větrovka Noname z Číny (dýchat přes ní jde jen o trochu hůř než přes Rab)
větrovka Cannondale (dýchat přes ní jde jen o trochu hůř než přes Noname z Číny)
Salomon Ranger (pořád bych to asi udýchal)
DA Dru (pořád bych to asi udýchal)
větrovka Noname z bikeshopu (udusil bych se)

klasickou Pertexku už nějakou dobu nemám, ale myslím si, že byla někde na úrovni Cannondale nebo Dru.

Mě byste mohli brát jako modelového potivého jedince, fakt se zpotím úplně při všem, vždycky brutálně. Kdyby někoho napadlo co s tím, budu jen rád. Merino nosím kvůli tomu, že mi je příjemnější na tělo a dokud nepřekročím jeho limit, je pro mě fakt dobré. Tentokrát jsem jednoduše zapomněl, že jsem chtěl pro test vzít i umělotinu. Bohužel totiž ani nijaku kvalitní umělotinu nemám (nápad?). Doufám, že se mi podaří vychytat vrstvy pod Rab tak, abych měl hodně prodyšnou větrovku (běda, jak mi někdo poradí jak se nepotit a budu mít vrstvu k nišemu :finga: )

Ten trochu nepříjemný chladivý pocit jsem měl na předloktí, kde jsem neměl podvlékací triko, tudíž by asi stačilo mít triko s dlouhým (nechtěl jsem se na tu chvíli převlíkat).
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon říj 2, 2017 7:36

ja mam zkusenost, ze merino (a jakokoli jina prava ovci vlna) ani mokra nestudi, narozdil od bavlny, ale je fakt, ze asi zalezi na konkretnich podminkach...
:roll:
proc to tvrdim? ze zkusenosti - jelikoz jsem asi nejvic outdorovych aktivit absolvoval v dobe, kdy se tyhle veci neresily - meli jsme triko nebo flanelovou kosili, vlneny svetr a sustakovku - neresisl se zadny SS, HS, membrana a tak, bud to byla tenka sutakovka, ergo vetrovka, anebo to byla zateplena zimni bunda, nezridka z uplne stejneho materialu, jako ta vetrovka, jen podlozena vatelinem prichycenym k sustaku podsivkou - o vlastnostech takovych vyrobku se nebudu dal sirit, ale nic jineho nebylo... no, a z te doby si pamatuju, ze kdyz jsem se zapotil ve flanelce, vetsinou to odneslo zdravi a resilo se prolezenim dalsiho tydne v posteli s nejakym nachlazenim, paklize jsem se zapotil ve vlnenem svetru, predevsim v zime, nikdy mi zima nebyla a to i kdyz na povrchu svetru ta vlhkost zmrzla na krystalky....
takze asi takto, nedelal bach z toho vedu - tenka mokra merino vlna asi muze studit, hrubsi (svetr, mikina) ne, a pokud je v tom pripade soucasne silny vitr taky je treba si na to oblect nejakou vrstvu (vetrovku) a je hotovo :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 2, 2017 7:52

mike bezne hlavne v lete mam durch hlavne zada a rozhodne radsi hnusny mokry merino nez umelinu - na ruce dejmeztomu ale na trup to nedam...

quido - me mokra studi teda celkem dost ale vetsinou za chuze topim a to mi neva a za stoja prihodim vrstvu at neofouknu... nejhorsi je na ty propoxeny mokry studeny zada hodit propocebej mojrej batoh :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon říj 2, 2017 9:06

Mawenzi píše:mike bezne hlavne v lete mam durch hlavne zada a rozhodne radsi hnusny mokry merino nez umelinu - na ruce dejmeztomu ale na trup to nedam...


asi dnesni tenke meriino hadry takto funguji, pac jsou tenke, a taky si bude rozdil, zda je to ciste merino (napr. icebreaker) anebo smes (napr. devolt) - kazdopadne musim priznat fakt, ze jsem nikdy nesel v merino hadru bez dalsi vrstvy na tom - merino mam jen na chladne pocasi, v teplem mam radsi nejaou tu funkcni umelinu - ted mam dve letni veci s "blbeho" decathlonu a nemuzu si je vynachvalit - nez se staci propotit, tak uschnou, pocitove jako hedvabi ...
totok a totok, s dlouhým rukávem pak Quechua Oxylane equarea control soft (není už v nabídce)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon říj 2, 2017 9:16

@slezacekm:
tak s tim pocenim to mame asi podobne - ja to mam geneticky, pac moje mama ma to same a deda to mel taky tak... neverim, ze by proti tomu nekdo neco vymyslel... a o to hure, ze se potim, nejvice na hlave, na zatylku, na spancich a dokoce na oboci, a pak mi skapava pot do oci, coz je vubec nejhorsi

nicmene, k tem vetrovkam - ten Rab, kdyz je nejprodysnejsi, neni soucasne nejvice profounutelny, cili nejmen ochrani ve vetru? :roll:
dale, ta zkusenost s noname cinskou hadrou je zajimava - budu se nad tim muset zamylset a mozna usetrim :twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 2, 2017 9:40

quido pravda nosim hodne 150 cistou (ib) a smes ze zaja, prip 200 domaci vyroby. i kdyzna tom mam 150 -200g druhou vrstvu tak to klidne taky studi kdyz to je fakt hodne propoceny. coz nekdy kdyz je treba -15 mi trochu vadi mit zada durch a svlikat se do tilka :D ale ja mam zada durch prakticky vzdy a ve vsem takze... z kopce teda ne :D

aji tu rabku mam casto durch i s trikem na zadech, ale aspon nenam rukavy bechutny pricucly k telu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » pon říj 2, 2017 11:57

@Quido: já bych to ale snad geneticky neměl mít dané. Přišlo to asi s věkem nebo co. Ono mi to asi nijak nevadí, akorát má člověk pořád všechny věci durch.

ad Čínská větrovka...stála myslím něco kolem 600, mají divné střihy, ale funguje dost slušně. někdo psal, že nevydrží žádný déšť a že ji impregnutí. Mi naopak ta prodyšnost fakt vyhovuje. Znovu bych ji ale nekoupil, spíš bych hledal něco v té cenové relaci tady a testoval bych to dýchacím testem :-..

ad větruodolnost Rabu: ano zatím mi přijde nejvíc profoukavý zvenku. Můj parametr byl, že hledám něco, co bude aspoň trochu proti větru abych to mohl mít v létě v horách na sobě třeba celý den (pokud bude foukat). doteď jsem totiž nosil větrovky a potil se. Rab mám otestovaný fakt jen děsně krátce abych dělal závěry. Teď ho chci zkusit s dlouhým plastovým trikem.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » pon říj 2, 2017 12:52

Teraz riešim presne to isté, asi týždeň mám doma rab ventus jacket a po včerajšom behu pocity podobné, niektorí písali, že ju používajú aj na behanie v zime, no tak to neviem, každopádne som asi bol v nej včera zabehať, počasie bolo rozmanité, na slnku aj 20C a keď som prešiel do doliny, tak tam mohlo byť aj pod 10C, keď som bežal tak to bolo v pohode, no keď som na chvílku zastal, tak už som cítil trochu aj vietor a bolo mi chlandu na hrudi, no to bolo asi spôsobené, že som mal pod ňou len krátke tenké tričko z coolmaxu, no moc vetruodolná mi neprišla, poskúšam ju aj naďalej a uvidím, majú mi doraziť nejaké tričká s dlhým rukávom z power grid a power dry, tak potestujem. Prepotená bola v podpazuší a na chrbáte.

Ešte by ma zaujímala taká vec, riešim ešte niečo ako nezateplenú bundu/vetrovku do mesta jar/jeseň a pozeral som DA Tacul, myslíte, že by sa to na tieto účely hodilo, či skôr nie? Je to už moc tenké, alebo je to taký klasický ss, lebo mi to príde skôr také tenké ako tá rab ventus, tak aby som zasa nekupoval 2x to isté a zaujímala by ma aj tá vetruodolnosť, že čo od toho očakávať.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon říj 2, 2017 12:56

aha... já se potil už jako náctiletý hubeňour a když jsem teď přibral, je to o to horší...
:roll:
...popravdě, v létě, když fouká, tak jsem za to většinou rád - i na hřebenu, pokud je nad 15°C, a nejde o nějaký fičák, třeba od ledovce, tak větrovku neřeším, ta přijde na řadu až když už vítr výrazně snižuje pocitovou teplotu...

ret225:
Tacul mne osobne se jevi jako spise technicka bunda na lezeni a tak, spise odolna proti oderu atp. na mesto mi prijde neprakticka, ale to je vec nazoru, nicmene neni to vetrovka v tom pravem slova smyslu - je to ss a vetruodolna je dost....
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » pon říj 2, 2017 13:25

@quido, no uvažoval som max. nad tou čiernou variantou, no je pravda, že by v nej človek vyzeral trošku ako keby si odskočil z lezeckej steny.
Najideálnejšie by bolo niečo čo by relatívne dobre dýchalo, bolo to nezateplené a nemuselo by to mať kapucňu, táto tacul ju má, ale nevyzerá až tak zle(v čiernej).

Papovrch tu v inom vlákne tiež spomínal niečo podobné, no tá je s membránou a to by som sa asi uvaril. Doteraz som na tekéto prechodné obdobie používal taký fleesovú bundu od north face, ale tá už doslúžila. Nahradil som ju prism od montane, ale tá je zasa zateplená a nehodí sa na aktívnejší pohyb.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » pon říj 2, 2017 14:07

@ret255: možná koukni na Salomon Ranger, což je taky tenký SS bez membrány. Je jakž takž decentní oproti Taculu. Bohužel pro tebe ale má kapucu.

@Quido: mám s věkem lepší fyzičku a potím se víc. Rab Boreas mi zatím přijde jako "triko+mikino+větrovka" a vím, že kdybych ji měl dříve, jsem schopen v ní odchodit celý den (krom zastávek) v horách
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pon říj 2, 2017 14:39

ret225:
ja nevim - ja bych do mesta podobny typ bundy nenosil, to bych spise sel do takoveto - velmi prijemna pocitove a dost by mela vydrzet... uvazuji o ni, ale je to priorita na pozici 27 :wink:
ale jak jsem psal, je to vec nazoru
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Větrovky

Příspěvekod Lipon » pon říj 2, 2017 16:22

Tenký softshell bez membrány a bez kapucy je třeba Highpoint Embrace 2.0.

S tenším trikem s dlouhým pod tím je příjemně dokud se hýbeš a je přes 10°, při zastávce to chce něco nandat. - pod to třeba PWS, při delším stání / sezení klidně i primaloft vestu. Střih je takový těsnější.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 2, 2017 18:22

slezacekm píše:Dýchací test bylo to první co jsem dělal =D>

:smt023

slezacekm píše:přes Rab mohu dýchat jen s minimálním odporem. ...
Ten trochu nepříjemný chladivý pocit jsem měl na předloktí, kde jsem neměl podvlékací triko, tudíž by asi stačilo mít triko s dlouhým (nechtěl jsem se na tu chvíli převlíkat).

To vypada na hodne prodysny material s CFM nad 30, ale spis nad 50. Za to platis nizsi vetruodolnosti. Presne jak pises se mi chovala vetrovka z Pertexu EQ, nastesti jsem ji ztratil, takze jsem nemusel resit, co s ni ;-) Protoze kvuli tomuhle byla pro mne jako vetrovka nepouzitelna.

Triko s dlouhym urcite pomuze, ale v tom ti zas bude horko. Pro mne by to bylo tak pod 7 stupnu. Prijde mi lepsi nosit triko s kratkym a vetrovku, ktera je rozumne vetruodolna a jeste dostatecne prodysna. Neni lehke takovou najit.

slezacekm píše:Mě byste mohli brát jako modelového potivého jedince, fakt se zpotím úplně při všem, vždycky brutálně. Kdyby někoho napadlo co s tím, budu jen rád.

Zhubnout. Kdyz zhubnes tak na 50 % sve vahy, tak se bud prestanes potit nebo umres. Kazdopadne bude problem vyresen :twisted:

Otestoval jsem to na sobe. Potil jsem se vzdycky, i kdyz jsem mel 72 kilo, ale jak vaha s vekem pomalu pribyvala, tak poceni taky. Celkem jsem to nevnimal, jelikoz jsem pribiral asi tak kilo za rok. Dotahl jsem to az na 93 a zacaly se objevovat problemy, ktere jsem driv nemel. Odrena zada pod batohem, vyrazka na zadech pod batohem... pot v ocich, v extemnich pripadech mi z cela kapal rovnou na zem, jako bych byl pod sprchou. Od lonska jsem shodil 8 kilo. Potit jsem se samozrejme neprestal, ale zminene problemy zmizely a potim se znatelne min.

slezacekm píše:Bohužel totiž ani nijaku kvalitní umělotinu nemám (nápad?).

Polartec Power Dry. Nic lepsiho jsem nepotkal, bohuzel novejsi varianty jsou horsi, nez stare. Porad ale pouzitelne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 2, 2017 18:32

Ad merino: na to uz prece mame vlakno tady, neni treba starou diskusi opakovat.

Quido píše:paklize jsem se zapotil ve vlnenem svetru, predevsim v zime, nikdy mi zima nebyla a to i kdyz na povrchu svetru ta vlhkost zmrzla na krystalky....

Jiste, taky jsem mel takovy svetr. Na lyzovani a presne tak, byly na nem zmrzle krystalky. Jenze byl jako brneni a vazil snad kilo. No a o to jde, vlna absorbuje az 30 % sve vahy vody, aniz by byla znatelne mokra a 300 g je sakra rozdil proti 30 g u 100 g tricka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 2, 2017 18:33

mike - s tim zhbnutim ale neni to treba v nejake +/- vaze podobny a musis treba pribrat/zhubnout hodne? jakoze u tebe 20kg rozdil muze vymezit ten vetsi rozdil, ale ja teda ani s +6kg rozdil nevidim, takze bud bych mela zhubnout tech 30kg a umrit, nebo nejaky nuance dejmeztomu na "normalu" bmi moc nepoznas?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 2, 2017 18:41

Tezko rict... U mne to bylo tech z tech asi 72 v 18 za 30 let na 93. Zvysene poceni jsem zacal vic vnimat az s temi popsanymi problemy (asi tak pred 5 lety), odrena zada se proste prihlasi :) I tak jsem to pripisoval spis veku, nez vaze, ale jelikoz to po jejim snizeni zmizelo a vek se nesnizil, tak to asi byla spis vaha. Chci rict, ze kdyz jsem pribiral postupne po kile rocne, tak jsem nevnimal, ze bych se vic potil, proste jsem si na to zvykal. Zmenu vidim az po relativne rychlem snizeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 2, 2017 18:59

ja mam pocit uz od stredni, ze se porad potim jako prase a porad vsude mi je desny vedro :D ale diky merinu a dalsim vecem to lip snasim - takze v realu asi zlaty merino a SS rabka a nylonovy kalhoty nez sustakovka od vietnamcu na bavlnu vespod :D

pac i ta rabka kdyz su propocena tak rychle uschne a na telo se nelepi jak kus igelitu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon říj 2, 2017 19:07

Porad horko vypada spis na nejake splasene hormony, coz je u zenskych asi castejsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » pon říj 2, 2017 19:09

Byl jsem v sobotu v Rychlebkach, skoro cely den slunicko ale teplota okolo deseti. Coz je celkem ideal pac to dost omezi poceni :)
Na telo nenosim umelinu uz dlouho, vadi mi to na telo, na ruce tolik ne, vadi mi ze to rychle zasmardne a o rychlosti usychani jsem se nikdy zvlast nepresvedcil ve smyslu, ze mi to zas az takovy rozdil neprislo.
Merino snasim celkem dobre. Letos jsem sel ale i nekolik dni na tezko v bavlne v lete i 30°C+ tak enjak i ze zvedavosti po letech :) Zada a podpazi propocena stejne jako u merina, ale je fakt ze to merino schne rychleji, ale byl bych schopen vice ci mene fungovat i v bavlne :)
Samozrejme mokra zada v merinu, pokud ta voda ma sanci se ochladit treba po sundani batohu ci diky vetru, tak to samozrejme studi :) Tam rozdil s bavlnou samozrejme neni :)
Za sebe beru bavlnu za nejprijemnejsi material, doma, do prace nosim jen balvnu.

Kdyz se zacnu vic prehrivat, tak se zacnu potit hodne na hlave a na predlokti (coz v tricku s kratkym tak moc nevadi).
V tech Rychlebkach jsem mel triko s kratkym silkbody 150 a na to umelinu termotiko s dlouhym Zajo cca 200. S tim ze pres den ho odhodim az se otepli, ale na to doslo jen na chvilku ke konci dne abych lepe a rychleji oschnul :)
Po opusteni vlaku jeste na to prisla vetrovka pertex EQ pac bylo pod 10, nez jsem dosel kousek pod kopec a pak ji odlozil. A nasadil opet na hrebeni pac tam celkem foukalo, misty pres 7 m/s. Pak uz jsem ji nechal ac ne vzdy byla potreba, ale clovek nevedel, kde zas bude foukat.
Fungovalo to dobre, vetrovka, ac hodne prodysna samozrejme prida neco na vetruodolnosti tak izolaci, ale to ostatne uz to tricko s dlouhym. Takze to podle me dohromady funguje cca jako ten RAB boreo, s tim, ze kdyz neni treba vetrovku odhodim ale triko udrzi ruce v teple.
Nemam moc rad vetrovku an hole ruce, kor ty leskle pertexy, castecne mi i vadi ta plandavost, proste radsi triko s dlouhym i za cenu, ze kdyz zacne foukat hodne, musim nahodit vetrovku. Navic kdyz se zpotim pod trikem, vadi mi to mene nez pod samotnou vetrovkou na holou kuzi, prestoze EQ je dost prijemny material.
Obcas byl citit chlad i s vetrovkou na predlokti, ale je otazka, na kolik to ovlivni to, ze EQ je mene vetruodolny a nakolik to, ze je clovek na predlokti trochu zpoceny, a ten vitr mimojine zvysi rychlost ochlazovani a odparovani, takze tak jako tak ma clovek pocit chladu a je to dan za hodne prodysny material.
Coz je podle me problem individualniho hodnoceni vetruodolnost nejakeho materialu a proto nikoho nepresvedcuji, zda treba EQ je ci neni dostatecne vetrodolny, pro me pouziti ano, pro nekoho ne.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení