Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon dub 16, 2018 13:21

scinkk píše:Igelit aplikovaný na textil je membrána?
Hele, jaky myslis, ze je rozdil mezi PU membranou a PU zaterem? Myslis, ze to bude neigelit vs. igelit :twisted: ](*,) ? Je to prakticky to same, jen (vetsinou) je zater v tlustejsi vrstve a neni laminovany na latku ale "natreny". Funkcionalita (mysleno tym princip odvadeni vlhkosti) je naprosto stejny.

Mimochodem, uz byla tady rec (dokonce odkaz na to daval sam mike!), ze pri praktickych testech PU zater na Marmot PreCip byl jen a velice malo mene prodysny nez GTX Active a dokonce je na tom lepe nez nektere jine Gore membrany. Na druhe strane je pravda, ze to NanoPro je porezni PU zater, ne obycejny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » stř dub 18, 2018 10:05

No tak aspon ted diky tobe vim, ze jsem si v decathlonu za 200 koupil membranovku aniz bych o tom vedel, to ze je to ve skutecnosti, teoreticky i prakticky to same jako takova ta jendorazova igelitova plastenka, jen se to lepe a prijemneji nosi a proto jsem ji koupil, nechme stranou. To ze to bude za tuto cenu cca stejne bunda jako ta "vetrovka" od HP beru jako bonus. A ne, nemyslim si ze technologie PU zateru a laminace PU membrany je to same.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř dub 18, 2018 14:16

Scinkku, ja jsem psal o "funkcionalite (mysleno tim princip odvadeni vlhkosti)" ne o technologii PU zateru a PU laminace ](*,) :twisted:.

A ano odvadeni vzdusne vhkosti se deje naprosto stejne, je jedno jestli PU vrstvu nanasis zaterem (nebo spise vetsinou strikanim) tekuteho PU nebo z ni nejdrive udelas membranu a az tu nanasis laminovanim na nosnou latku. Je to proto, ze vlhkost odvadi difuzi samotne molekuly PU, ne technologie nanaseni. Rozdil je dany prvotne tlustkou vrstvy PU - a v drtive vetsine se da udelat tenci vrstva membrany nez toho "natreneho" nebo nastrikaneho PU, ale pravidlem to zdaleka neni, viz napr. mnozstvi sofshellek s PU membranou s prodysnosti 2-3000g/m2/24 hod vs. (v extreme) prave ten PreCip s perforovanym PU zaterem s prodysnosti 17500+g/m2/24hod. Ono to, holt, neco stoji a potrebuje nejake kvalitne vybaveni udelat jak tenkou a funkcni membranu (vcetne laminace) tak i co nejtenci zater

Jinak si myslim, ze vis velice dobre, ze to, cos napsal v mem prispevku vubec neni ani zadnym zpusobem se to z toho neda odvodit, jedine totalnym prekroucenim vseho napsaneho. Tak laskave prestan toto delat. A pokud Ti dela problemy pochopit jednoduse napsany text, tak se, prosim, nauc alespon zaklady logiky a odvozovani predtim, nez na nekoho svedes svoje nesmyslne vyvody.

A co jsem tady psal, se uz davno na OF nekolikrat rozebiralo u membran a obleceni. A taky si myslim, ze Ti i mike klidne potvrdi, ze je to jak jsem psal (a se urcite neopomene zeptat, jestli uz dnes rekl, ze PU je zlo :-)-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 18, 2018 15:08

Co zas ja? #-o Schvalne se tehle diskusi vyhybam (protoze jste ji zvladli skvele sami ;-))

Membrana nebo zater, vzdyt je to jedno. Jsme ve vlakne o vetrovkach a tam nestaci ani jedno, protoze potrebujeme prodysnost radove vetsi, nez ma i nejlepsi membrana.

Co se dychaciho testu tyce, lidi se deli na dva typy. Jedni vedi, ze dychaci test je k nicemu a ti druzi to nevedi a uspesne ho pouzivaji. Na tema uzitecnosti dychaciho testu mame separatni vlakno a myslim, ze vetsina argumentu obou skupin tam padla a kazdy si muze udelat vlastni usudek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv dub 19, 2018 9:07

mike píše:Jsme ve vlakne o vetrovkach a tam nestaci ani jedno, protoze potrebujeme prodysnost radove vetsi, nez ma i nejlepsi membrana.
Jo, to je snad kazdemu jasne, ze ani membrana ani zater na vetrovku, kde se ocekava i prodysnost pri zatezi opravdu nehodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Kkkd » stř kvě 9, 2018 20:41

Zdravím,
máte někdo zkušenosti s větrovkama od Klimatexu? Konkrétně mi jde na o tento model:
https://www.klimatex.eu/cz/muzi/bundy/p ... unda-ravid
Používal bych tu bundu hlavně na kolo, běh a do hor na turistiku, prodyšnost je pro mě důležitá.
Předem díky.
Kkkd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob zář 9, 2017 14:17

Re: Větrovky

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » pát kvě 11, 2018 20:41

Ma tady nekdo vetrovku od Warmpeace? Zajimaly by me zkusenosti. Potrebuji ted nejakou poridit a tato se mi v obchode jevila dobre
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Větrovky

Příspěvekod zonn » sob kvě 12, 2018 7:57

Mam Escape, co by te zajimalo?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Větrovky

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » sob kvě 12, 2018 8:55

Ja uvazuji o speed. Jak je na tom ten jejich nylon s vetruodolnosti a prodysnosti? Mas moznost srovnani s nejakou jinou vetrovkou?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Větrovky

Příspěvekod zonn » sob kvě 12, 2018 13:26

Vetruodolnost v pohode, prodysnost s jinymi vetrovkami neporovnam, mam jen jednu. Prodychnout jde lip, nez synova bezecka vetrovka z Decathlonu. Material je prijemny i na hole ruce a moc nesusti. Pro mne jsou fajn otvory na palce na rukavech.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Větrovky

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » ned kvě 13, 2018 15:55

Takze jsi s ni spokojen?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: úte úno 22, 2011 19:35

Větrovky

Příspěvekod zonn » ned kvě 13, 2018 17:44

Jo, jsem, klidne bych ji koupil znovu.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Větrovky

Příspěvekod phoeniks » úte kvě 22, 2018 12:29

oodoow píše:No, teď stojí 83€. Myslíš že osobně v tom obchodu bude stát 83€ + dph?
Celkově počítám 83€ bunda + 20€ poštovné + 21€ dph (asi se počítá z ceny výrobku + poštovného?) + 8€ celní řízení. Takže to je víc než 50% ceny bundy navíc.
Nechat si ji poslat někam na zásilkovnu nebo hotel je dobrý nápad. Doufám, že do té doby naskladní velikost M v modré barvě.


Hladal som nejake info o Svajciarsku a nahodou som narazil na toto vlakno. Cca za mesiac pojdem z Zurichu do Prahy, keby si to chcel doviest, tak daj vediet :) Cena na montbell.ch je 99 CHF aj s dorucenim zda sa. Ale modre M asi nemaju momentalne.
Ak idem s krizkom po funuse, tak kludne zmazte :)
phoeniks
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 22, 2018 12:02

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » čtv kvě 24, 2018 10:19

@Kkkd: osobně bych do větrovky z nylonu asi nešel. Možná mi to někdo vyvrátí, ale kdykoliv jsem měl na sobě cokoliv s vyšším obsahem nylonu, tak to po propocení/zmoknutí strašně pomalu schlo a hrozně studilo.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 14:53

To ti klidne vyvratim. Nylon je puvodni obchodni nazev pro polyamid, tedy PAD a z PAD je vetsina outdooroveho obleceni. Protoze ma dobre vlastnosti a je odolny, na rozdil od PES (polyester). Takze v podstate vsechny vetrovky jsou PAD/nylon, akorat najdes PAD jen na cedulce vevnitr, zatimco vyrobce se chlubi znackovou latkou, treba Pertex. Nylon pisou jen ti, co zadnou znacku nemaji.

To co pises je dano spis tkanim konkretni latky, mne naopak veci z PAD schnou velmi rychle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » čtv kvě 24, 2018 15:25

Že nylon a PAD jedno jest vím a výše uvedenou zkušenost s ním mám například u triček, která jsou prima na krátkodobé výkonové nošení, ale je to s nimi tak, jak jsem napsal výše.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 15:33

U tricek? Na ty se pouziva spis PES, treba Coolmax nebo PowerDry, ktere schnou rychle, jsou PES. PAD se pouziva spis na tenke hladke latky jako jsou prave u vetrovek. Nebo u kalhot. Zrovna tech mam z PAD hromadu a na rychlost schnuti si nemuzu stezovat.

No, jelikoz jsi psal s vyšším obsahem nylonu, tak by to mohlo byt jinyma slozkama. PAD sam o sobe totiz temer vodu nesaje. Ale treba takova kombinace PAD a bavlny (videl jsem), saje skvele, schne velmi dlouho a celou dobu studi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Větrovky

Příspěvekod budo » čtv kvě 24, 2018 21:05

Zitra na to mrknu
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 21:11

Fajn, ale v podstate mi slo o to, ze vetrovku z neceho jineho, nez PAD, tezko sezenes. Podobne, jako membranovku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Kiszoun » čtv kvě 24, 2018 21:28

Sehnat se dá například toto https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... acket.html ... Ale jak už psal Mike, PES je mnohem méně odolný než PAD a to nemám ani přehnané mínění o ripstop PADu od HP, který mi na zateplené bundě od HP docela žmolkovaní v průramcích od pouhého pádlování rukama při chůzi (ale je tam velice neinteligentně umístěn šev) :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 21:36

Aha, vidis. Tak tu bych nekoupil :) Pote, co jsem prodrel telo batohu z podstatne silnejsiho PES (nova verze bude z PAD) a pote, co jsem si precetl zkusenosti s prvni Rab NeoShell bundou, ktera byla prave z PES, coz se ukazalo jeji achillovou patou. Odchazela po roce az dvou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Větrovky

Příspěvekod budo » čtv kvě 24, 2018 22:32

Perfektně stahuje, v létě mokrý nevadí. Ale jak provlhne v chladném počasí, je to děs!Obrázek
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát kvě 25, 2018 0:38

Tohle je dane spis tkanim, nez materialem. Ani PES, ani PAD samy skoro nic nenasaknou a voda se drzi mezi vlakny. Takze to chce tkaninu, ktera pouziva knotovy efekt, aby odvedla vodu od tela. Neco takoveho bych od Hannah fakt necekal ;-) Priklad je Polartec Power Dry. To je PES a ma dve vrstvy. Vnitrni je hladka a vnejsi clenita. Vnitrni ma odvest vodu od tela a vnejsi ji zas co nejlip odparit. Funguje to, pouzivam uspesne snad uz 20 let.

Priklad neceho podobneho ciste z PAD je Pertex Equilibrium. Mel jsem z nej vetrovku, proti vetru sice moc nefungovala, ale vodu od tela odvadela skvele. Je to dane prave tkanim, v tomhle clanku je obrazek, kde je to trochu videt. Dva druhy vlaken a prostorova struktura. Kdyby byla vic vetruodolna, tak je to asi nejlepsi vetrovka na svete :) Prave proto, ze velmi rychle schne a nelepi se na telo ani kdyz dres jak kun a podobne se potis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Větrovky

Příspěvekod budo » pát kvě 25, 2018 8:13

Tohle má taky jinou strukturu uvnitř a jinou vně. Ale je to holt spíš stahovací triko na kratší rychlý výkon nebo teplé počasí. Zase je fakt, že na vodu je v létě vyloženě dobrý.

Beru zpět své výhrady k polyamidu. Bude to fakt tou strukturou úpletu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Přeháňceodolná větrovka

Příspěvekod Kakara32 » pát čer 29, 2018 9:12

Ahoj,
tak jsem hodně hledal, hodně četl a leccos se dozvěděl, ale něco potřebuju ujasnit, protože těch materiálů a jejich použití je najednou nějak moc...
Potřebuju větrovku, která bude 1. odolná větru, 2. nějak prodyšná, aby se v ní dalo jít do kopce, 3. aby vydržela lehčí přeháňku, drobný deštík.
Chodím vícedenní výlety po ČR a zahraničních horách květen–září do 3000 mnm (Balkán, Rumunsko), dosud ve složení funkční tričko, fleece mikina, obyčejná jednovrstvá šusťákovka, která neprofoukne, ale nedýchá a hned se namočí (tu chci nahradit) a pláštěnka (proti opravdovému dešti).
Bunda by měla být lehká a na zdejší poměry asi spíš levnější, ale levnou blbost kupovat taky nechci, i proto se ptám...

Koukám, že většina z vás pláštěnku nemá a nosí spíš nepromokavé (membránové?) bundy; kdybych na takovou našetřil, stačila by mi jako jediná i místo větrovky? Vy totiž míváte oboje, tak v čem je pak ten rozdíl? Hlavní otázka teda asi je, jestli mám nahradit šustku něčím jen trochu voděodolným a zachovat pláštěnku, nebo oboje nahradit nějakým zázrakem.

Pochopil jsem, že pertex asi ne, jelikož hned promokne. Jaký je teda můj materiál, windstopper nebo...? Když koupím Marmot Precip, uvařím se? Možná je to, co hledám, HP Roadrunner, ale to je v kontextu ostatního drahý, ale když mě přesvědčíte...
Díky.
Kakara32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 28, 2018 17:26

Re: Přeháňceodolná větrovka

Příspěvekod apuka » pát čer 29, 2018 10:55

Neporadim TI primo, jen jedna vec:
Kakara32 píše:Pochopil jsem, že pertex asi ne, jelikož hned promokne.
Pokud chces vetrovku, tak pertexi materialy budou ze vsech nemembranovych asi nejvice odolne desti/mrholeni.
V membranovkach se budes do kopce potit - ne, ze by ses nepotil i nahaty, ale membranovka je na toto malo prodysna, dobra vetrovka by toto mela relativne dobre zvladat.
Kdybys precejen sel do nejake membranovky/zaterovky, tak Precip je jedna z nejlepsich voleb co se tyce pomeru ceny/vykon a na zaterovku/membranovku jeste docela dobre dycha. Jsou ale i prodysnejsi membrany (napr. GTX Active, ale za nekolikanasobnou cenu).
Problemy pouziti plastenky ve vyssich horach/tezsich trecich jsou popsane v jinem vlaknu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Přeháňceodolná větrovka

Příspěvekod mike » pát čer 29, 2018 18:36

Kakara32 píše:Potřebuju větrovku, která bude 1. odolná větru, 2. nějak prodyšná, aby se v ní dalo jít do kopce, 3. aby vydržela lehčí přeháňku, drobný deštík.

Tohle zvladne kazda slusna vetrovka, jen ten destik nesmi trvat moc dlouho a prehanka musi byt opravdu lehka. Vetrovka neni proti desti.

Kakara32 píše:Koukám, že většina z vás pláštěnku nemá a nosí spíš nepromokavé (membránové?) bundy; kdybych na takovou našetřil, stačila by mi jako jediná i místo větrovky? Vy totiž míváte oboje, tak v čem je pak ten rozdíl?

Nestacila. Rozdil je v prodysnosti. Vetrovka je radove prodysnejsi, nez nepromokava bunda. Vetrovka je proti vetru a castecne chladu, ale neni proti desti. Nepromokava bunda je proti desti, ale nosit ji, kdyz neprsi, je masochismus, protoze se v ni uvaris zaziva. Jestli teda nepatris k tomu malemu procentu lidi, co se temer nepoti.

Vetrovku si oblekam, kdyz uz je mi v tricku zima. Protoze je chladno a/nebo moc fouka. V dobre vetrovce se pak clovek poti/zapari stejne, jako v tricku. V nepromokave bunde mnohem vic.

Vlakno jsem sloucil k vetrovkam. Zkus si ho trochu procist, najdes tu spoustu tipu na konkretni vetrovky. Asi bude nejlepsi zacit od zadu. Muj tip: Direct Alpine Tornado 2.0 (!), jestli ho jeste sezenes. Zduraznuju, 2.0 a ne 3.0.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » sob črc 7, 2018 16:11

Kdyby to mělo odolávat dešti, asi by se to jmenovalo dešťovka. Protože se to jmenuje větrovka, hlavní funkce bude asi jiná :-)

Ze zkušenosti můžu na turistiku doporučit větrovku Humi Dynamic. Hodně kapes, variabilita, možnost vysvléknout si do půlky ruce z rukávů, příznivá cena, osvědčený materiál. Pouze pokud nosíš batoh s bederákem, je dobré eventuálně u bundy odstranit olivky ke stahování v pase (u mé bundy vycházely pod bederák). To je jediná změna, co jsem dělal. Má skvěle štelovací kapucu.

Pokud nemáš s větrovkou zkušenosti žádné a máš nereálná očekávání (stejně jako já kdysi to odolnost vůči dešti), zkus levnou z Decathlonu za 250 nebo za cca 500 - aspoň zjistíš, co ti chybí nebo přebývá.

Aniž bych chtěl útočit na mikův tip - myslím si, že dát za první větrovku 2,5 litru je dost zbytečná outrata. V zásadě se mi potvrdilo, že pro běžné turistické nošení není nutné kupovat drahé věci a taky to funguje ku spokojenosti uživatele.

A jestli trváš na nepromokavosti, tak stojí za vyzkoušení Rab Flashpoint. To už je samozřejmě palba, ale kupuješ bundu s nadstandarním přístupem k záruce, nadstandardní kvalitou a celkem extrémními vlastnostmi.

Určitě je dobré si je třeba vyzkoušet a zjistit rozdíly aspoň "v krámě na sucho" - spíš nevětrno a bez pohybu. Pokud tu možnost máš.
Za mne jsou na větrovce důležité stran propracovanosti tyto věci:
- kapuce a její seřizování ve více směrech - bez toho sice přežiješ (buď s čepicí, když není kapuce vůbec, nebo s kšiltovkou, když jí nelze pořádně štelovat), ale je to velmi příjemný benefit navíc a zrovna u větrovky dost podstatný.
- dobře udělaný límec - nní nic horšího, než když člověku větrovka chrání tělo, ale fouká mu na krk - brrrr. A právcě límec má Humi Dynamic naprosto špičkový. Kapuce se balí do něj + má vzadu stahování olivkou.

Pokud podřídíš výběr větrovky spíše hmotnosti, Decathlon nezklame. Nízká hmotnost i cena, dostatečná kvalita.
Pokud chceš pohodlí, variabilitu a nositelnost pro různé aktivity (u mne od turistiky přes venčení psů po zimní nošení se střední polartec vrstvou, běh, atd.), tak Humi Dynamic je super volba a těch pár gramů navíc rozhodně stojí za to :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » ned črc 8, 2018 2:03

budo píše:Aniž bych chtěl útočit na mikův tip - myslím si, že dát za první větrovku 2,5 litru je dost zbytečná outrata.

Jak se to vezme. Prvni vetrovku jsem koupil pred 20 lety, stala mne tenkrat tisicovku. To by dneska odpovidalo asi tak trem az ctytrem tisicum. Nikdy jsem tech penez nelitoval, slouzila dobre 17 let.

budo píše:V zásadě se mi potvrdilo, že pro běžné turistické nošení není nutné kupovat drahé věci a taky to funguje ku spokojenosti uživatele.

Vetrovka za 2.5 kKc je draha? U membranovky bys byl z ceny nadseny a pritom, kdyz porovnas vyuzitelnost, je na tom membranovka mnohem hur. Mozna jsem v tomhle extrem, ale odhaduju, ze vetrovku vyuzivam aspon 30x casteji, nez membranovku a kdybych to vzal na hodiny, co je mam na sobe, tak to bude tak stonasobek. Zadna cast outdoorove vybavy nema tak spatny pomer cena/vykon jako membranovky a tam jsou vsichni tak nejak zvykli, ze jsou drahe. A setri na levnejsich a mnohem uzitecnejsich vetrovkach.

U mne je vetrovka jeden z nejdulezitejsich kusu obleceni a vybrat nahradu te prvni, kdyz nakonec odesla, nebylo vubec jednoduche. Stalo mne to nekolikanasobek ceny toho Tornada.

Zaklad dobre vetrovky je material. Kdyz vezmu Pertexy (podle puvodnich nazvu) a sve dojmy:
- Pertex Classic: dobra vetruodolnost, prodysnost pouzitelna, ale mohla by byt lepsi
- Pertex Microlight: dobra prodysnost, ale nedostatecna vetruodolnost
- Pertex Quantum: dobra vetruodolnost, ale neprodysny a tudiz na vetrovku nepouzitelny
- Pertex Equilibrium: skvela prodysnost, ale naprosto nedostatecna vetruodolnost

Vetsina vetrovek je dneska z Pertexu Microlight, taky jednu mam, mel jsem ji v horach a zjistil, ze mi nestaci, profukovala. Neni spatna na jarni az podzimni vecerni prochazky u nas, ale na vicedenni akce uz ji neberu. Takze jsem hledal kopromis mezi Pertexy Classic a Microlight a to je prave ten japonsky material na Tornadu 1.0 a 2.0. Dostatecna prodysnost i vetruodolnost. Bohuzel ve verzi 3.0 presli na Microlight a tim ji uplne zabili. Nevidim zadny duvod kupovat vetrovku z Microlightu od DA, kdyz si takovou muzu koupit od Rabu levneji a jeste je lip navrzena. Designer u DA nema v krvi KISS a vymysli kravoviny. U 3.0 pribyl Ventilační otvor v podpaží s překryvem. #-o U vetrovky z az moc prodysneho Microlightu :roll:

budo píše:- kapuce a její seřizování ve více směrech - bez toho sice přežiješ (buď s čepicí, když není kapuce vůbec, nebo s kšiltovkou, když jí nelze pořádně štelovat), ale je to velmi příjemný benefit navíc a zrovna u větrovky dost podstatný.

No vidis, pro mne to neni podstatne vubec, asi bych spocital na prstech rukou, kolikrat jsem za 20 let pouzil na vetrovce kapuci. Kdyby se delalo Tornado bez kapuce, tak jsem si ho koupil (zvlast u 1.0 je kapuce vylozene otravna). Rabku mam bez kapuce. Kazdy ma holt jine preference.

budo píše:- dobře udělaný límec - nní nic horšího, než když člověku větrovka chrání tělo, ale fouká mu na krk - brrrr.

To same, tohle mi vubec nevadi a neresim to :) Kdyz hodne fouka, mam na hlave Buff na pirata a ten kryje i krk.

budo píše:Pokud chceš pohodlí, variabilitu a nositelnost pro různé aktivity (u mne od turistiky přes venčení psů po zimní nošení se střední polartec vrstvou, běh, atd.), tak Humi Dynamic je super volba a těch pár gramů navíc rozhodně stojí za to

Urcite nic proti, klasicky Pertex je pouzitelny. Akorat mi prijde trochu preplacana a zbytecne tezka, ta moje prvni od Warmpeace mela 160 g. Klasicky anorak, zadne blbosti navic. Mne na vetrovce uplne staci jedna kapsa, tady to byla klokanka na prsou, u Tornada a Rabky jsou to napoleonky. Coz mi prijde nejprakticnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod budo » pon črc 9, 2018 12:54

1) cena - taky nosím větrovku mnohem mnohem častěji, než nepropro, ale kolem litru se pořídit dá
2) materiál - s Pertex Classic jsem nadmíru spokojený - plní funkci
3) kapuce - u větrovky základ
4) límec - tube taky používám, snažím se nosit s sebou dva. Jeden na krk, druhý na hlavu. Ovšem jsou časté situace, kdy mi je v něm až příliš vedro a kvalitní variabilní límec s možností seřízení odvede lepší práci.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení