Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon čer 12, 2023 14:48

Predminuly vikend jsem v Galante zasel do podnikove prodejny/skladu Zaja, ze se kouknu na jejich vetrovku Litio Jkt - ona by byla koupe vetrovky z PQA za 50 EUR skvela koupe (i s prihlednutim na pro mne ponekud zbytecne vetrani na zadech). Tak jsem si ji vzal do ruky - sakra ta latka nevypada stejne jako na tech ostatich bundach z PQA, co mame doma nebo co jsem mel kdy v rukou... Oblekl jsem si ji - no, do minutky jsem mel docela silny potivy pocit, ktery za tech cca 10 minut, co jsem ji mel neustoupil. To taky neodpovidalo jinym zkusenostem.
Na bunde nikde zadny znak, ze by to mel byt PQA - bezne je to napsane nekde na bunde a mezi papirovymi cedulemi je cedule i o PQA. Tady fakt nic, jsem si radeji zkontroloval nekolik bund, jestli nezapomeli. Mam dojem, ze toto je podminka pro pouziti PQA, ale jisty si nejsem.

Zeptal jsem se prodavacek, jestli to z toho opravdu je. Ne, ze bych cekal fundovanou odpoved, ale "urcite, kdyz je to tak napsane na webu" bez toho, aby tusily a bez jakehokoliv zajmu, co to za material je me prece jen trochu prekvapila.

Takze - az nekdo bude mit stejny napad, tak si nejdrive zajdete vyzkouset nekam nejakou jinou vetrovku, o ktere vite, ze je fakt z PQA. Predpokladam, ze se potom budete divit stejne jako ja. :evil:

Pro jistotu jsem zkusil napsat do Pertexu, jestli je opravdu jejich pozadavkem mit uvedene neco o PQA. Moc necekam, ze odpovi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pon čer 12, 2023 14:54

Oni ví proč tam dělají to větrání na zádech :twisted:

Myslím si, že to nebude PQA.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon čer 12, 2023 15:50

apuka píše:Pro jistotu jsem zkusil napsat do Pertexu, jestli je opravdu jejich pozadavkem mit uvedene neco o PQA. Moc necekam, ze odpovi...


To já bych tedy čekal že je to zajímat bude, protože mizerná zkušenost s materiálem který si bere do huby jejich jméno objektivně poškozuje brand. Zajo není zas tak okrajová firma aby to mohli nechat plavat. Nevěřím že je možné udělat bundu z jakéhokoliv pertexího materiálu a nikde to nenapsat - ani na cedulky ani na tu bundu. Takový požadvek IMHO mají všichni high profile hráči, jako GORE a spol...

Nic od Zaja nemám a jestli hrajou takhle nečestně tak ani mít nebudu.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 16:06

dkay
driv to uvadeli a meli i paradni veci (logo polartecu napr. atd), ale mam dojem, ze tak 2 - 3 roky zpet uz maji dobry snad jen ty strihy, jinak nic... podle me ta znacka sla hodne do dza au uz je zamerena asi jen na fashion outdoor modu, a to sem jeste pred par lety mela od zaja skoro vsechno... (dneska to nosi kamosky a segra, ktery zustaly hubeny :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon čer 12, 2023 22:17

apuka píše:Zeptal jsem se prodavacek, jestli to z toho opravdu je. Ne, ze bych cekal fundovanou odpoved, ale "urcite, kdyz je to tak napsane na webu" bez toho, aby tusily a bez jakehokoliv zajmu, co to za material je me prece jen trochu prekvapila.

Co te na tom prekvapilo resp. cos cekal? ;-)

Udelal jsi dychaci test?

booze píše:Oni ví proč tam dělají to větrání na zádech

Asi tak :D Vetrani na vetrovce bud znamena, ze se zblaznil designer nebo ze je z materialu pro vetrovku nevhodneho.

V zivote jsem nevidel nic z libovolneho Pertexu, na cem by nevisely odpovidajici cedulky s logem. Mozna i tahle puvodne byla a pak zmenili material a na webu to "zapomneli" zminit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 10:50

mike píše:Co te na tom prekvapilo resp. cos cekal? Udelal jsi dychaci test?
Jo. Jak bych to rekl... Vysledky "nic moc". Igelitka je sice horsi, mozna i obycejny Quantum, ale i od me stare vetrovky z P. (jeste bez rozliseni, tj. cca jako Classic) to bylo citelne horsi.
Cekal jsem, ze mozna budou mit na prodejne (je to primo v ustredi spolecnosti, napojene na sklad) pristup k nejakemu vnitrnimu systemu vyrobce, kde by mohly mit bud neco vice nebo alespon aktualnejsi data. Jenze holky tam mely pouze pristup na jejich web...
Nejaky cas predtim jsem se tam bavil s prodavacem o necem jinem a ten mel pomerne presne informace i o materialech. Blahovy jsem si myslel, ze jsou podobne znali i ostatni.

Je ale pravda, ze v i autosalone, kdyz jsem cekal na opravu auta a koukal jsem se, co nabizeji za nova, se me sama "ujala" zenska, co sice o autech nemela sajn (cca. na urovni, tento model se vyrabi v hezkych barvach a kufr ma dostatecny na nakupy), zato v tehdejsim svym oblecenim (a svoji postavou) rozhodne mohla zaujat nektere panske (no, mozna obcas i damske) navstevniky... Ale mela alespon velke zaujeti pri vypraveni naucenych frazi. Ale, jak jsem se pozdeji dozvedel, mela nejlepsi prodejni vysledky.
Asi se budu muset zamyslet nad novou "definici" pojmu prodavac(ka) :-D.
mike píše:Vetrani na vetrovce bud znamena, ze se zblaznil designer nebo ze je z materialu pro vetrovku nevhodneho.
To bych az tak vehementne netvrdil. Dava se to napr. na "vetrovky" urcena na pouziti na kola, nebo i pro behani, proste pro opravdu silne aerobni aktivity po delsi dobu. Tam to smysl (pro nekoho) asi ma. Ja jsem si rikal, ze to zkusim, na miste jsem videl, ze je to cca uprostred zad, tak jsem si taky rikal, ze s ruksakem by to vadit nemuselo, v nejhorsim se to zasije.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » úte čer 13, 2023 13:45

Pertex dřív udaval na svych stránkách kdo z jeho materiálu sije.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 14:03

ja mam docela prijemnou vetrovku od Klimatex (levnou, lehouckou, sbalitelnou do maleho balicku do kapsy, s odepinaci kapucou a prodlouzenejma zadama - a na zadech i s vetranim :)) a vubec tady neni napsano, co to je za matros ... pripada mi ale, ze dejcha a nosi se fakt v pohode .. Jakej ma teda pertex v zasade vyhodu na vetrovce ? Ze to vydrzi nejakej dest ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 14:24

NEvim, ze kdy mas tu klimatexi vetrovku. Ja jsem se byl podivat na asi dve vetrovky, co vyrabely poseldni 2-3 roky a mohu rict, ze ten material je od Pertexu, nejenom od PQA ale i jinych dost daleko. V prijemnosti na sobe, pocitu "mezi prstama", profouknutelnosti (zkouseno jen dychacim testem). Ale skutecna prodysnost je pro mne neznama - a to ja na foru casto pisu, ze se nema prodysnost zamenovat za profouknutelnost.

Takze jedine, co TI mohu doporucit je, zajdi si alespon nekde a zkus si nejakou pertexovou vetrovku, idealne si od nekoho pujc na jeden vylet a porovnej s Klimatexkou.

Jeste poznamka, aby nedoslo k omylu: o tom Zaju jsem nenapsal proto, ze bych chtel zpochybnovat skutecnou funkcnost nekde na ture, o te nic netusim a podle zkouseni v obchode a pocitu se to plne posoudit neda. Ale nelibi se mi, ze inzeruji, ze je to z PQA, coz nejspise pravda neni a to povazuji (minimalne) za podfuk a silne klamani zakaznika... Nesnasim chlubeni se cizim perim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte čer 13, 2023 16:20

ntz píše:pripada mi ale, ze dejcha a nosi se fakt v pohode .. Jakej ma teda pertex v zasade vyhodu na vetrovce ? Ze to vydrzi nejakej dest ?

Mam nejake auto z bakelitu, je na tom myslim napsane Trabant. Pripada mi ale, ze jezdi fakt v pohode. Jakou ma teda Mercedes v zasade vyhodu? Ze umi litat?

A ne, dest to nevydrzi. Nema, do deste jsou membrany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 17:00

mike píše:A ne, dest to nevydrzi.
Ale jo. Popravde receno ty Pertexove bundy vydrzi i hodne silny dest, i prutrze mracen. Nic se jim nestane. "Jen" Ty v nich budes ponekud mokry :wink: :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » stř čer 14, 2023 11:25

Ja bych ale nebyl takovejhle Pertex fatalista ... kdyz si vas clovek cte tak ma pocit, ze nejdriv byla doba kamenna, lidi zili v jeskynich, odivali se do igelitu (a ti bohatsi meli trabanta) .. a pak prisel Pertex ..

treba je ta vetrovka od Klimatexu stejne dobra jako ta z Pertexu©™ ... mam ji treba 6-8 let, je lehoucka, skvelej strih, odepinaci kapuce, prodlouzena zada (s vetranim :P), elastickej spodek i kolem rukavu .. koukal jsem na jine vetrovky za tisice z Pertexu a od slovutnejch znacek a zadna se mi nezdala lepsi a vychytanejsi nez tahle vetrovka od ceckyho Klimatexu (bohuzel ji nemaj v nabidce ..

edit: tak ji maj, nasel jsem ji https://www.sportisimo.cz/klimatex/jora ... limatex=12
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » stř čer 14, 2023 11:34

@ntz: Dá se přes ni dýchat anebo je to igelit?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » stř čer 14, 2023 11:39

@oodoow - da a ani to nevyzaduje extra moc sily ji prodejchnout
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř čer 14, 2023 12:08

ntz píše:Ja bych ale nebyl takovejhle Pertex fatalista
Myslim si, ze tady je malokdo "Pertex fatalista", hodne lidi ma vetrovky z "nepertexu" - a chvali ji.

Pertex je probirany(propirany hlavne kvuli tomu, ze je to osvedcena a dlouhudobe overena znacka materialu. Vi se, ze vydrzi opravdu dlouhodobou tezkou zatez (i s tezkym ruksakem), nema tendenci se rozpadavat, deravet, trhat, atd. No a taky je spolehlive funkcni. Bohuzel ale tady obcas taky dochazi k "inovacim", ktere ne vzdy vedou (pro nas) dobrym smerem. Taky se vyrobce naucil (asi od Polartecu) nazyvat jednym jmenem mnoho, casto funkcne i jinak silne odlisnych materialu. Takze ma zakaznik nekdy docela tezke rozhodovani, kdyz ma jenom "papirove udaje".

Ja jsem mel u klimatexich vetrovkach vzdy pocit, ze misto DWR pouzili spise hodne tenky zater a nebylo to nijak prijemne na hole telo. Ale to se uz mozna naucili nedelat. Navic u Tve 6-8 let stare, pokud si ji pouzival, nejspise uz skoro zadne zbytky nebudou.
Tim ale vubec nerikam, ze je spatna, nevim - myslim si, ze oodoow ji muze vyzkouset a alespon napise sve dojmy z nove. Jo, jinak je stale v zakladni nabidce Klimatexu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » stř čer 14, 2023 12:13

nema vubec zadnej zater podle me ... takze je prijemna furt stejne ... jj, me tam zmatla ta barva, kdyz jsem to rychle prohledl, tak mi prislo ze uz tam neni ... Mame ty vetrovky s moji zenou oba (ona ma detskou verzi - trosku jinej strih) a pouzivame ji jak na kolo tak jako normalni vetrovku a jsme s ni spokojeni fakt dlouhodobe .. jedine co je na tom spatne je, ze nevydrzi dest, to ale asi u vetrovky nevadi ... jinak ja ji pouzivam normalne i na hole telo a neni (mi) neprijemna jako sustaky, protoze je takova jemna, naprosto nesustiva
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2023 21:48

ntz píše:Ja bych ale nebyl takovejhle Pertex fatalista ... kdyz si vas clovek cte tak ma pocit, ze nejdriv byla doba kamenna, lidi zili v jeskynich, odivali se do igelitu (a ti bohatsi meli trabanta) .. a pak prisel Pertex ..

To mas naprosto spatny pocit nebo mas taky potize s chapanim vyznamu psaneho textu :P

Z mych trech nejlepsich vetrovek je z Pertexu jedna. Navic neni Pertex jmeno materialu, ale firmy, ktera dela materialy ruzne. Nektere dobre, jine na vetrovku ale i obecne nepouzitelne. Aktualne se bavime o Pertex Quantum Air, protoze minimalne nektere jeho varianty jsou na vetrovky fajn a pouzitelne vetrovky z nich se daji koupit. Coz byva ten nejvetsi problem, najit pouzitelnou vetrovku (strih a design) z pouzitelneho materialu.

Tvuj problem je zas to, ze nemas zkusenosti a porovnani, ale zato mas potrebu neustale vychvalovat sve vybaveni :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř čer 14, 2023 22:23

Pokud by nekdo hledal prodysnejsi a mnohem prodysnejsi alternativu mezi vetrovkami k PQA (bez snahy ji ale nahradit)
https://www.patagonia.com/product/mens-houdini-air-jacket/24010.html
UL p equilibrium double weave
https://www.patagonia.com/product/mens-airshed-pro-running-pullover/24191.html
42g/m2 pertex, asi 60-70 cfm
vsechno vaha okolo 115g

ntz píše:ja koupil loni k vanocum svoji andule cele satenove pyzamo (...) a ja bych chtel aby mi prinesl jezisek (a nebo k nejakejm narozkam) satenove pyzamo do spacaku ... nebo nejakou vlozku ..

https://youtu.be/EhIyr88CBdw?t=36 Kdo chce kam... :lol:
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2023 22:35

Vetrovku z Pertex EQ jsem kdysi mel. Nejprijemnejsi Pertex ze vsech, v podstate to ani nebylo na kuzi citit jako umelina a k tomu skvele odvadel pot a byl prodysny. Ovsem jako vetrovka to nefungovalo v podstate vubec. Na hole kuzi byl citit i mirny vetrik a v silnejsim to bylo skoro jako bych na sobe nic nemel.

Dobry material na vetrovku je kompromis mezi vetruodolnosti a prodysnosti. Za mne je nekde mezi 10 - 20 CFM, jini tvrdi 35, ale Pertex EQ ma podle ruznych zdroju 70 - 120.

Vexo píše:https://youtu.be/EhIyr88CBdw?t=36 Kdo chce kam... :lol:

:lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod ntz » stř čer 14, 2023 23:11

mike píše:Tvuj problem je zas to, ze nemas zkusenosti a porovnani, ale zato mas potrebu neustale vychvalovat sve vybaveni :roll:


to podle me neni uplne pravda (alespon ta potreba vychvalovat) ... mozna vic vybaveni jsem tady zdrbnul nez chvalil (altry, cumulus, bach bagly, stany od jurka, aj) .. rikam jen co si myslim a jake mi to pripada .. s mym pristupem ale zkusenosti asi nikdy nenabydu protoze si koupim vec a tu pak pouzivam x-let, pokud ta vec neni spatna a nefunkcni .. nemam potrebu veci nejak zasadne menit a pouzivat furt nejake nove .. chapu co myslis, pokusim se bejt zdzenlivejsi ve svem hodnoceni, presto ale nemyslim, ze je nejakej tezkej zlocin rict, ze mam konkretni vetrovku co pouzivam na kolo i na chozeni a ta vetrovka mi pripada fakt dobra .. samozrejme chapu, ze nekdo kdo ma x vetrovek a utratil za ne majlant je popuzen, kdyz mu nejakej rozumbrada rekne, ze ma dobrou vetrovku za litr uz x-let .. to nasere, znam to

@Vexo - delas si srandu, ale napriklad moje zena miluje spani v satenovejch pyzamech a ma jich nekolik, dokonce jedno dedikovane do spacaku .. ja ve spacaku nesnasim spat s holym telem (trenky a triko s kratkym rukavem), tak kvuli tomu spim v dlouhem spodnim pradle .. nekomu je ten saten fakt prijemnej, v lete chladi ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř čer 14, 2023 23:51

ntz píše:presto ale nemyslim, ze je nejakej tezkej zlocin rict, ze mam konkretni vetrovku co pouzivam na kolo i na chozeni a ta vetrovka mi pripada fakt dobra

To samozrejme neni. Kdybys napsal jen tohle, tak to nijak neresim. Jenze ty to stavis proti necemu, co vubec neznas: Jakej ma teda pertex v zasade vyhodu na vetrovce ?

ntz píše:samozrejme chapu, ze nekdo kdo ma x vetrovek a utratil za ne majlant je popuzen, kdyz mu nejakej rozumbrada rekne, ze ma dobrou vetrovku za litr uz x-let .. to nasere, znam to

Ani nahodou, to je ciste tva projekce. Vetrovka za litr muze byt klidne stejne dobra nebo lepsi nez ta ze znackoveho materialu za nekolikanasobek. Jenze to ty nevis, porovnani nemas. Muze ti pripadat skvela z a porovnani vyjde tragicky nebo klidne naopak. Kdybys to porovnal a napsal vysledek, tak je to pouzitelna informace. To tve je spis EMO.

Mimochodem, vyse zminovana vetrovka z Pertexu EQ byla mozna nejdrazsi ze vsech, co jsem mel (uz si nepamatuju). Vkladal jsem do ni velke nadeje a ukazalo se, ze je pro mne nepouzitelna. Nemam nejmensi problem to napsat, naopak, varuju ostatni, aby neudelali stejnou chybu. Protoze mj. k tomu forum je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv čer 15, 2023 7:38

ntz píše:samozrejme chapu, ze nekdo kdo ma x vetrovek a utratil za ne majlant je popuzen, kdyz mu nejakej rozumbrada rekne, ze ma dobrou vetrovku za litr uz x-let .. to nasere, znam to
Ja Ti nevim, ale neznam tady nekoho, koho by nasralo, ze mam vetrovku z Pertexu (jeste bez dalsiho oznaceni), kterou jsem koupil za petikilo a jsem s ni naprosto spokojeny uz nejakych 17++ let. Jediny, koho to sere jsem nejspise ja, protoze je (material) stale jako novy a nejak nedokazu najit duvod, proc bych si mel koupit novou. Tech par designovych veci (design jeste z konce devadesatek), co "bych vylepsil" funkcnosti nevadi. Ze by ten smrad z potu, co je do ni zalezeny? Ale i to se da odstranit (myslim, ze booze pred lety nalezl presne na toto "recept").

Vsak jsem taky psal, ze jsem se pred lety koukal na ty Klimatex vetrovky, ale tehdy mi prisly (v obchode) ne moc dobre. Klidne bych si jednu vzal nejenom manzelce ale i sobe, tehdy to byla taky akce za nejakych par set korun. Mozna jsem mel "stesti", ze zrovna tam meli ty horsi varianty a ze kdybych narazil na tu Tvoji, tak ji mam.
mike píše:Vetrovku z Pertex EQ jsem kdysi mel. Nejprijemnejsi Pertex ze vsech, v podstate to ani nebylo na kuzi citit jako umelina a k tomu skvele odvadel pot a byl prodysny. Ovsem jako vetrovka to nefungovalo v podstate vubec.
Z te stare verze mam Rab Vapor Rise. Prijemnost toho materialu potvrzuji, v tom VR mi neprijde, ze by byl az tak profoukavy (ale je tam vevnitr vrstva hodne tenkeho fleecu), nosim bundu i v silnejsim vetru na hrebenech v Alpach, ale napr. i v Male Fatre minuly tyden, kdy zvladala podminky lip nez ta Pertex vetrovka - ale spise co se tyce kombinace teploty a vetru, v pertexce uz bylo pod komfortem, ve VR OK, obcas, kdyz vykouklo slunce i mirne nad. Foukal svezejsi vetrik, ale nekdy v narazech i silnejsi, odhadem nad 15 m/s.

Ale tady zduraznuji, ze pisu o tehdejsim Pertex EQ. Uz jsem na OF psal, ze kdyz jsem jednou vzal do ruky bundu ciste z PEQ (myslim, ze to bylo od OR nebo ME), tak jsem se hodne divil, ze to by mel byt stejny matros - byl docela tvrdy (resp. spise "pevnejsi", lip drzel tvar). To same jsem si potvrdil o najaky rok pozdeji v jinem obchode s jinou bundou. Takze se klidne mohlo stat, ze tam neco pomenili a uz je to jiny material. O jeho vlastnostech ale nic nevim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv čer 15, 2023 15:22

apuka píše:mam vetrovku z Pertexu (jeste bez dalsiho oznaceni), kterou jsem koupil za petikilo a jsem s ni naprosto spokojeny uz nejakych 17++ let. Jediny, koho to sere jsem nejspise ja, protoze je (material) stale jako novy a nejak nedokazu najit duvod, proc bych si mel koupit novou.

Jestli je to jeste puvodni Pertex z dob, kdy byl jen jeden, tak duvod je ten, ze aktualni PQA na HP vetrovkach je vyrazne lepsi. Mel jsem z nej vetrovku taky, taky jsem byl spokojen, ale rozdil vidim a celkem zasadni. Mne taky vydrzela 17 let a pak se najednou zacal trhat material. Nahodil jsem si batoh a roztrhlo se rameno podel svu. A pak uz se trhalo vsechno. Proste zdegradoval (pouzival a pral jsem ji hodne).

apuka píše:Z te stare verze mam Rab Vapor Rise. Prijemnost toho materialu potvrzuji, v tom VR mi neprijde, ze by byl az tak profoukavy (ale je tam vevnitr vrstva hodne tenkeho fleecu), nosim bundu i v silnejsim vetru na hrebenech v Alpach

Vsak ja taky pisu o vetrovce a ne VR. Tam je nasita pytlovina a dve vrstvy materialu, navic ruznych, budou jiste vetruodolnejsi, nez jedna. Jak je ten vnitrni fleece piriserny, tak proti vetru fungovat muze. A ano, mel jsem presne to same, ale bez pytloviny.

apuka píše:Takze se klidne mohlo stat, ze tam neco pomenili a uz je to jiny material.

Ano, to se bohuzel (nejen) u Pertexu deje...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » čtv čer 15, 2023 16:33

mike píše:Vetrovku z Pertex EQ jsem kdysi mel. Nejprijemnejsi Pertex ze vsech, v podstate to ani nebylo na kuzi citit jako umelina a k tomu skvele odvadel pot a byl prodysny. Ovsem jako vetrovka to nefungovalo v podstate vubec. Na hole kuzi byl citit i mirny vetrik a v silnejsim to bylo skoro jako bych na sobe nic nemel.

Jo, vybavuju si, ze se to jako vetrovka moc neosvedcilo. Houdini Air je pry nekde mezi normalni Houdini a Airshedem, coz mi k tomu 70-120cfm moc nepasuje, ale nemusi to hrat roli. AS mam a ono to opravdu neni moc vetrovka, ale "naredi" to proud vzduchu a ma pro me dost siroke vyuziti, hlavne v teplejsich mesicich, je to takova idealni "pul" vrstva.

ntz píše:@Vexo - delas si srandu, ale napriklad moje zena miluje spani v satenovejch pyzamech a ma jich nekolik, dokonce jedno dedikovane do spacaku .. ja ve spacaku nesnasim spat s holym telem (trenky a triko s kratkym rukavem), tak kvuli tomu spim v dlouhem spodnim pradle .. nekomu je ten saten fakt prijemnej, v lete chladi ..

Jasne, nikomu to neberu, ale musel jsem to postnout.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod kremrolismus » čtv říj 5, 2023 15:36

mike píše:

Vetrovku jsem si vyzkousel a nevzal. Sice mi sedela a cernou bych asi skousnul, ale bohuzel se zmenil material a prave kvuli nemu jsem ji chtel. Jmenuje se stejne (Pertex Quantum Air), ale je tuzsi, sustivejsi a na omak min prijemny. Podle dychaciho testu i min prodysny, ale rozdil nebyl tak velky, abych si byl jisty. Srovnaval jsem v krame s lonskou verzi Helium, takze obe nove veci nikdy neprane (prani v tomhle pripade material postupne trochu zmekci).

Je to sice už půl roku, ale nedá mi to se nezeptat, třeba máš sloní paměť. Jak moc se ta HP Trail Pertex liší materiálem od HP Helium Pertex (verze 1) ? Je to až takový rozdíl, že bys jí na sebe nevzal? Sháním nějakou lehkou funkční větrovku na běh bez kapuce, už jsem chtěl tu HP Trail objednávat, ale přečetl jsem si tvůj příspěvek. Podíval jsem se na stránky HP, kde se píše, že materiál je v obou případech PQA. Následně jsem se podíval na porovnání "hodnot" na jejich webu a u HP Helium I se píše "Odolnost proti větru: 7", "Prodyšnost: 8", u HP Trail a Helium II je pro změnu "Odolnost proti větru: 9", "Prodyšnost: 10". Moc mi to nedává smysl, protože bych z principu věci očekával, že více větru odolný materiál bude méně prodyšný a ne naopak, pokud nejde o nějaký nový super materiál.

No nedalo mi to a zeptal jsem se na jejich zákaznickém servisu, kde mi bylo sděleno "tato bunda je z jiné várky materiálu, který je novější. Bohužel u dodavatele žádné informace k lehce jinému materiálu nemáme...". Takže mě to vlastně celý spíš akorát namíchlo a místo abych si znovu objednal jejich větrovku, tak přemýšlím, jestli jí vůbec chci.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv říj 5, 2023 16:01

kremrolismus píše:Je to až takový rozdíl, že bys jí na sebe nevzal?

Kdybych tenkrat nebyla k dostani prvni verze, tak jsem ji asi koupil. Ale byla a vysla mi lepsi prvni verze s kapuci, kterou k nicemu nepotrebuju a nestojim o ni, nez druha bez kapuce. Nastesti tahle kapuce skoro neprekazi.

kremrolismus píše:Moc mi to nedává smysl, protože bych z principu věci očekával, že více větru odolný materiál bude méně prodyšný a ne naopak, pokud nejde o nějaký nový super materiál.

Ano, nedava to smysl a neverim tomu.

kremrolismus píše:Takže mě to vlastně celý spíš akorát namíchlo a místo abych si znovu objednal jejich větrovku, tak přemýšlím, jestli jí vůbec chci.

Jakoze uz verzi 1 mas? V tom pripade si ji kup a pak sem napis porovnani ;-) Moje bylo jen kratke osahani na prodejne, ze ktereho se zas tak moc nepozna, jak se material bude chovat pri noseni.

Kdyz uz jsem u toho, tak s verzi 1 jsem spokojen. Nosim ji relativne casto a material je spravne vetrovkovy. Prodysny a zaroven chrani proti vetru. Zvladl ted i docela silny vitr v Alpach (v narazech mozna az 20 m/s, na apukove stupnici tak 300 km/h ;-)), samozrejme nezadrzel vsechno, neni to igelit, ale dalo se v tom rozumne fungovat. Koupil bych ji znovu (coz je u mne vysoke oceneni ;-)).

Technicka: zkratil jsem ti citaci. Sice slo o starsi prispevek, kde delsi citace davala smysl, ale ani tak nebyla nutna kompletni. Priste to prosim udelej sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 11:49

mike píše:Zvladl ted i docela silny vitr v Alpach (v narazech mozna az 20 m/s, na apukove stupnici tak 300 km/h ;-)), samozrejme nezadrzel vsechno, neni to igelit, ale dalo se v tom rozumne fungovat.
Nechces uz prestat si ukazovat svoje ego podobnymi nesmyslnymi vykriky?
Kolikrat jeste bude treba zopakovat, ze Ty mas svoje odhadovana cisla rychlosti vetru doslova vycucana z prstu, nemas je absolutne nicim podlozene, ja kdyz mluvim o velkem vetru a rychlosti, tak bud na zaklade pristrojoveho mereni, at uz nasim anemometrem nebo nejakym meteorologickym merakem na miste. Tvuj jediny "podklad", cos kdy tady uvedl bylo mereni na Ruzyni, ktere je blizko mista, kdes byl ve vetru "ktery jsem sand jeste nikdy nezazil", pricemz to namerene nebyl zadny velky extrem - a hlavne bylo mereno uplne jinde nez jsi byl Ty. "Podobne podminky" pro vitr vubec nic neznamenaji.

NTB, kdybys tam mel nejenom ojedinele ale castejsi narazy 20 m/s, nejspise bys mel uplne jine starosti nez si vsimat, jestli bunda ten vitr zvladne nebo ne. Ten vitr je ve vysokych horach uz nebezpecny, necekany naraz Te muze z hrebene i sfouknout a hlavne se primo proti nemu jde hodne obtizne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát říj 6, 2023 12:48

Takže 20m/s to je 72km/h, ne?
Podle meteoblue bude teď o víkendu na Sněžce vítr 65-129km/h to je tak zhruba od toho co říká Apuka, že je nebezpečné až po něco, co má asi Apuka jako apokalypsu.
Možná o víkendu na Sněžku zavítám, tak vám pak sdělím realitu a rozsoudím vás. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát říj 6, 2023 12:52

Btw. teď tam jsou nárazy těch 20m/s každých 15 minut. viz http://www.postovnasnezka.cz/aktualni-pocasi ,takže to asi bude ve zprávách, že to někoho zfouklo dolů, jestli má Apuka pravdu, že je to tak hrozná cifra. :((
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod irem » pát říj 6, 2023 13:02

@oodoow :lol:

Byla jsem koncem srpna, lanovka zrovna stala kvuli vetru, ktery v narazech prekracoval 70km/h. Neprijemne to bylo, ale nebezpecne bych se citila mozna tak na chudach. Nebo na nejake extremne exponovane rimse. I kdyz - popravde myslim, ze jizda na kole uz by nebezpecna byt mohla, ale moje predstavivost je v tom smeru ovlivnena mou cykloneschopnosti. Ale nastesti hodne jim, takze me jen tak nejaky vitr nesfoukne z hrebene.
Rozhodne jsem v te casti Krkonos (i jinde) zazila horsi poryvy vetru a ani na tech se zadny jezdec apokalypsy nevezl.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení