Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » úte led 23, 2024 19:37

Jaké to má rukávy? Mají normální šířku?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » úte led 23, 2024 23:09

booze: 198cm;85kg;okolo hrudniku mi sedi obvod cca od 110 vys. Musel bych jit do XXL Kvuli celkove delce a rukavum.
oodoow: velikostni tabulka - rukavy jsou siroke myslim dost, zkousel jsem to v kosili. Mam celkem hubeny ruce, ale treba u HP Epic mi prisly uzke, podobne jako jinym tu. Latka nic nevazi.

Stahovani v pase je fajn, lepsi nez pruzenka u HP. Latka je ale fakt subtilni, myslim, ze kdyz se do toho zahryzne zip nebo trn, tak asi konecna. Neni se cemu divit, je to 29g/m2 a 12D/50D. Kdyz jsem chtel nastavit kapuci na suchac, tak jsem se zdesil, ze ho vytrhnu, ale nastesti tam dali ten s nizkymi hacky. Obe moje vetrovky maji okolo 50g/m2.
Naposledy upravil Vexo dne čtv led 25, 2024 21:29, celkově upraveno 1
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » stř led 24, 2024 7:47

Na HP webu me prekvapila tahle poznamka u materialu PQA.
Jako další bonus jsme zvolili jako lehký zátěr variantu s PU než běžně používaný Acrylic. Tato varianta zajišťuje delší živostnost a funkčnost materiálu

DirectAlpine uvadi acrylic u svych PQA.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » stř led 24, 2024 9:44

Eh?! Tím je myšlen tradiční PU zátěr jako u "trochu nepromokavých" bund...? Jakože skoro membrána?

To by vysvětlovalo tu mizernou prodyšnost s jakou mám u pertexů v poslední době zkušenosti :((
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 15:02

To je nejaky nesmysl, HP je v popisech materialu bohuzel mivaji. Mam od nich vetrovku z PQA, prodysna je spravne a zadny zater rozhodne nema. Pritelkyne ma nekolik jejich vetrovek a Epicu a taky vsechno v pohode.

Na druhou stranu nektere verze PQA moc prodysne nejsou, treba to, co je na Rab Xenairech. Bohuzel, jinak bych si ho koupil.

@Vexo: muzes jim zase napsat. At nepisou blbosti a nematou lidi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » stř led 24, 2024 20:25

Vexo píše:booze: 198cm;85kg;okolo hrudniku mi sedi obvod cca od 110 vys. Musel bych jit do XXL Kvuli celkove delce a rukavum.
.

Mam s tou velikosti problem. Hrudnik mam 120 a pas 100 takze asi L. Nevim jestli do ni narvu ramena.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 20:35

Pas 100? Vis o tom, ze nad 94 je to nebezpecne? ;-) Visceralni tuk.

L mi prijde ujete, budes v tom vypadat jak precpane jelito ;-) Sam bych bral XL a u tebe XL nebo XXL.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » stř led 24, 2024 21:14

Myslis? :-k
Tu DA jsem mel XL a byla divne pytel na pupku a tesna na ramenou. #-o Vsechny hadry mam M jen letos zjistuji, ze cely zivot mam mit XL asi. ](*,)
Zda se mi, ze nejenom ulet v extra uzkych botach, ale i obleceni. Ted jsem koupil ve strachu Icebreaker trika M do zasoby.

Co je Visceralni tuk?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř led 24, 2024 22:45

Tuk, ktery obaluje vnitrni organy. https://www.google.com/search?client=fi ... i+tuk#ip=1

Zalibu v upnutem obleceni nechapu, vzdyt je to nepohodlne. Cely zivot nosim XL veci. I Icebreaker.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » čtv led 25, 2024 14:51

ta větrovka od Nalehko nevypadá špatně, ale zase jestli je ten materiál tak subtilní, tak už to může být kontraproduktivní. Bude fajn, když si ji oodoow koupí, odběhá v ní sezónu a podá zprávu :-)

Aktuálně sice větrovku nepotřebuju, ale je dobré mít přehled

já si nemůžu vynachválit Gore Infinium R7, ta bunda je totální univerzál, v podstatě v ní běhám od listopadu do března skoro všechno, teplotní rozsah od +5 do -10 (i více), a pod ní jednu dobrou základní vrstvu, vydrží naprosto všechno, kromě hustého dlouhodobého lijáku, geniální kousek
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » čtv led 25, 2024 21:51

Tak PU zater na HP PQA potvrzen - tenky film nanesen na latce, tenci nez klasicke nepromokave zatery, zde to zpusobi vodni sloupec pouze 150-200mm.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv led 25, 2024 23:50

@milarepa: Jo, těch 100g váha mi taky přijde dost málo a bojím se, že to bude křehké. Bych se nezlobil, kdyby to vážilo 150g a odolnost byla o 50% vyšší. Ale holt to vyrábí nalehko, takže se na ně nelze zlobit za to, že to udělali lehké.

Tu Gore R7 myslíš tuto?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát led 26, 2024 0:38

Vexo píše:Tak PU zater na HP PQA potvrzen - tenky film nanesen na latce, tenci nez klasicke nepromokave zatery, zde to zpusobi vodni sloupec pouze 150-200mm.

Huh? Napsali ti, kterych bund se to tyka? Protoze vetrovky ani Epicy, co mame doma, rozhodne zadny zater nemaji. Vodni sloupec cista nula a pres latku se da dychat. Je pravda, ze vsechny jsou to par let stare verze, je mozne, se to udelali az ted. To by bylo smutne...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » pát led 26, 2024 8:42

oodoow - jo, to je ten model, ta cena je teď velmi příznivá :-)

když je o něco tepleji a fouká, tak na to mám od Gore prodyšné triko s windstoperem na hrudi a ramenou, v kombinaci s navlékacími rukávy mi to vykryje zbytek podmínek. Skvělá je i jejich Drive Vest - nic neváží, objem zanedbatelný, a když se na horách změní podmínky, tak ji dám na dlouhé triko a jsem v pohodě i když je mírně pod nulou a fouká
https://www.triexpert.cz/cs/detail/beh_obleceni_vesty/6572e629caf5a45ca5096f2a/bezecka-vesta-gore-drive-vest
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pát led 26, 2024 9:33

milarepa píše:oodoow - jo, to je ten model, ta cena je teď velmi příznivá :-)


Jestli se dívám dobře tak to je něco jako Marmot ROM s mírnými úpravami - prostě softshell s Infiniem na "střeše"? V popisech nikde nevidím přesně uvedeno co znamená to "partial"
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát led 26, 2024 10:39

Koukám to nemá ani jednu kapsu, to je dobrý minimalismus, ale kam bych si dal rukavice, kdyby mi bylo při běhu moc teplo. Mít to kapsy, tak o tom i zauvažuji.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pát led 26, 2024 11:13

oodoow píše:Koukám to nemá ani jednu kapsu, to je dobrý minimalismus, ale kam bych si dal rukavice, kdyby mi bylo při běhu moc teplo. Mít to kapsy, tak o tom i zauvažuji.


Má to kapsu na bederce, což je pro běh a kolo právě super. Pokud to má Infinium jen na plicích a střeše, zbytek něco extra prodyšného a ta kapsa vzadu, tak to je top bunda.

Tak PU zater na HP PQA potvrzen - tenky film nanesen na latce, tenci nez klasicke nepromokave zatery, zde to zpusobi vodni sloupec pouze 150-200mm.


Tak tohle je absolutně s přehledem debilita roku a to ještě ani neskončil leden. :vom:
To by mě zajímalo kdo další u nás tohle dělá, resp. jestli je to výmysl HP nebo Pertexu.
Naposledy upravil dkay dne pát led 26, 2024 11:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát led 26, 2024 11:16

@dkay: Bavíme se o téhle?
Nic o kapse není v popisu a na obrázku ji taky nevidím.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pát led 26, 2024 11:23

Já ji našel tady s kapsou, ale teď koukám že je to dámská. Prosím ať mi nikdo neříká že tu kapsu má jen verze pro ženy... :roll: #-o
Naposledy upravil mike dne pát led 26, 2024 14:55, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod irem » pát led 26, 2024 11:31

Panska ma kapsu na hrudi v tom tmavem panelu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Větrovky

Příspěvekod milarepa » pát led 26, 2024 12:26

zrovna si balím výbavu na zítřejší LH24 :-), beru si jak to Infinium tak i tu lehkou vestičku, ta bunda je přesně na tělo, krásně sedí, i kapuca je fajn, kapsu má jen na hrudi, lehke rukavice by se tam vešly, ale dávám si tam mobil - když je zima nebo prší, rukavice a jiné krámy mám vždycky v běžeckém pásu, což je super vychytávka, anebo v boční kapse vesty. No a ta lehká Drive vesta má kapsu na zips na zádech
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » pát led 26, 2024 14:13

mike píše:Huh? Napsali ti, kterych bund se to tyka?.
Napsali "Použití PU zátěru na "šusťákovém" materiálu, ze které jsou bundy Helium, Trail a další vyrobeny". Rozdíl mezi verzí 1.0 a 2.0 nepřiznali, i když jsem podruhé zmínil, že Helium 1.0 dýchá skvěle.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát led 26, 2024 15:04

dkay píše:Tak tohle je absolutně s přehledem debilita roku a to ještě ani neskončil leden

Souhlasim, ale furt se mi tomu nechce verit. Spis si myslim, ze je to nejaky informacni sum a tipuju, ze je tim mozna mysleno DWR. Treba ho aplikuji na jednotliva vlakna pred tkanim a pak se tomu da rict "coating", coz si pak nekdo mylne vylozi jako zater.

Vexo píše:"Použití PU zátěru na "šusťákovém" materiálu, ze které jsou bundy Helium, Trail a další vyrobeny".

Trail jsem zkousel v krame vloni a prave kvuli zmene materialu proti Helium 1.0 jsem ho nevzal. Dychat se pres nej ale dalo, zadny klasicky zater tam rozhodne byt nemohl, pres to by vzduch neprosel. Takze si fakt myslim, ze jde spis o DWR.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod kremrolismus » pát úno 16, 2024 14:48

Vexo píše:Tak PU zater na HP PQA potvrzen - tenky film nanesen na latce, tenci nez klasicke nepromokave zatery, zde to zpusobi vodni sloupec pouze 150-200mm.


Nevím no, mám starou, původní HP Helium Pertex a nově, pár měsíců HP Trail Pertex. Měla by to být stejná bunda, jako aktualizovaná Helium Pertex, jen bez kapuce. A nevnímám, kromě zmršeného střihu a většího šustění, nějaký rozdíl v prodyšnosti. Pusou se dá dýchat přes obě bundy stejně. Ta první je na omak trochu jiná, jak je i méně šustivá, ale nevím jestli to není tím, ža skrz tu starou větrovku jsem už prohnal hektolitry potu :D.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát úno 16, 2024 15:35

Neni, ja jsem to same porovnani udelal v obchode s obema novyma a vyslo mi to stejne. Az na zmrseny strih, toho jsem si nevsiml, co presne myslis? Ja jsem pak koupil starou verzi, dokud jeste byla, a jsem s ni spokojen, ac ma zbytecnou kapuci navic.

Pri pouziti teda zadny rozdil v prodysnosti nepozorujes?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod kremrolismus » pát úno 16, 2024 23:21

mike píše:Pri pouziti teda zadny rozdil v prodysnosti nepozorujes?


Upřímně - ještě jsem v ní tolikrát nebyl, abych byl schopen dát co nejvíc objektivní report. Běžel jsem v ní zatím tak pětkrát a celkem pomalu, takže jsem se v ní zatím ani nějak extra nezapotil. Zatím mi příjde, že prodyšnost je určitě dobrá. Větruodolnost rozhodně. Ze začátku mě zaskočilo, že u staré HP Helium Pertex mi při běhání potem zvlhnou až promoknou vnitřní strany loktů, je to vizuálně vidět. Tady zatím nic, jsou z venku suché. Ale jak říkám, zatím jsem se v ní tolik nezapotil. Navíc má furt plně funkční DWR vstvu. Ještě jsem tu bundu ani nepřemáchal ve vodě. Ta stará už absolutně žádné DWR nemá a nasaje jak hadr, jen co trochu sprchne. Plánuju teď začít zase více běhat, tak jí určitě otestuju lépe a dám pák jeěte vědět.

Zmršený stříh - Ta verze bez kapuce má teď ve stejné velikosti M užší boky a je o něco kratší. Délka rukávů je stejná. Velikost L je zas široká jak kráva a s pazourama jak pro nějákýho dřevorubce. Nechápu koho to napadlo, udělat evoluci skvělé větrovky tím, že jí nějak přehrabu. Asi u High Pointu musí vykazovat nějakou činnost, nebo fakt nevím. Na zádech má navíc ještě reflexní logo HP, to mi ale příjde fajn. Každopádně z toho co je na trhu, je to rozhodně furt nadprůměr a jelikož jde o celkem elastický materiál, tak se v ní da dobře fungovat i tak. Na hory si budu brát starou Helium.
kremrolismus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2020 21:38

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » pon úno 19, 2024 11:45

Jine vetrovky s Pertex Equilibrium, jina gramaz oproti Patagonia Houdini Air, ale vnitrni zebrovani by melo byt zachovano. Dvoucestny zip, kapuce kompatibilni s helmou+nastaveni, z pulky elasticke manzety, stahovani v pase.

Starsi verze, uz se doprodava 20x20D, 147g
https://www.mammut.com/eu/en/products/1012-00580-0001/aenergy-wb-hooded-jacket-men
Nastupujici verze, 15x15D recyklovany pad, 132g, jiny strih rukavu
https://www.mammut.com/eu/en/products/1012-00581-7521/aenergy-wb-hooded-jacket-men

vesta 20x20D 88g
https://www.mammut.com/eu/en/products/1012-00610-0001/aenergy-tr-wb-hybrid-vest-men
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon úno 19, 2024 12:01

Chjo mamuti, fakt by to nešlo bez toho obřího nápisu vepředu? :roll: [-(

Já jsem po delší době v sobotu svoji starou mammutku z PEq vytáhnul a opět jsem si užíval tu prodyšnost při pořád dost velké větruodolnosti při svižném pohybu. Respekt Mammutu že se toho materiálu pořád drží... Snad se neinspirujou u géniů z českých zemí a nedají na to PU zátěr :lol:
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pon úno 19, 2024 13:44

Zapomněl jsem napsat, že jsem si koupil tu "Neprofuk" větrovku od Nalehko. Kvůli tenkým rukávům jsem musel koupit Lko jinak by mi bylo i Mko v pohodě. Ale Lko jde zas komfortně uvázat kolem pasu. Ty gumičky na konci rukávů jsem pak stejně narval na velkou sklenici a nechal je tam pár dní, aby se roztáhly a nestahovaly mě když je vyhrnu.
Takže to by byla jediná minivýtka, kterou jsem k té bundě měl.
Zbytek je totiž absolutní dokonalost. Kapuce drží skvěle, látka je lehoučká a prodyšná a vypadá, že i v rámci možností něco vydrží. Prodyšná bude ve velkém větru možná až moc, ale mně to absolutně vyhovuje, do obrovského vichru si vemu membránu.
Dvě velké kapsy na zip, do kterých se vleze i lahváč piva, včera ověřeno. Větrovce není moc co vytknout. Snad jen povzdech, že všechny renomované outdoor firmy nedokázaly něco takového vyrobit a muselo přijít nalehko a ukázat jim jak se to dělá.
Teď jsem v Turecku je tu tak 0-20C podle počasí a výšky, takže má větrovka dost užití. Jestli ji tu nakonec trhnu o nějaký pichlavý keř, tak napíšu. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » pon úno 19, 2024 14:14

Podle popisu vypadá použitelně a prodyšností se snad vyrovná staré Rabce z PQE nebo Pingu taky z PQE...budu potřebovat novou...Mammut z PQE, co postoval Vexo není nic moc.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení