Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » úte říj 3, 2017 22:07

ja ji nechci, mne ty jejich podivne barvy nejak neoslovuji, ale zajimalo mne to...
dik za vysvetleni, netusil jsem, ze rok od roku se bude menit hmotnost... a na svych strankach ty verze ani nemaji nejak oznacene/odlisene :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » úte říj 3, 2017 22:10

Maji tam napsanou kolekci. Verze tam snad taky byvala... u Hudy ji maji. Kdyz se kouknes pozorne na fotky, tak je mezi 2.0 a 1.0 videt rozdil v kapuci. 2.0 ma jednoduchou s pruzenkou na okraji, 1.0 nesmyslne predimenzovanou se snurkama, co prekazeji a vytahuji se (protoze okopcili design, ale neumeji ho poradne udelat :evil:)

Barvy mi prijdou v pohode, zvlast ve srovnani s takovym Tilakem :D Ale to je vec vkusu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 4, 2017 5:11

ret255 tak ono zalezi i na rozpolozeni, a tak. nicmene protoze mi je vedro tak se potim a protoze mi je vedro tak se svliknu at mi je mensi vedro a potim se min. kdyz mi zacne byt zima, prestanu se tak potit a tudiz se.prioblecu... v zime mam problem s durch mokrejma zadama coz zdravotne neni dobry vystavovat chladu a vetru


ja mam.zasadne problem.ze jak.se hybu/pres den funguju tak se varim ve vlastni stave a vecer zmena o 180st a.ve spacaku spim v 4 sezonim tam kde jiny lidi maj v pohode 3sezoni...

quido
dokazu si predstavit i 80km/h v listopadu za sychrava, sice s helmou a mikinou od vietnamcu a je pravda, ze mi dost vadilo, jak ta mikina brutalne profukovala, a teplo mi nebylo coz pokud by vetrovka trochu odstinila, tak na celej den bych to (tenkrat) urcite nedala ale tak ty hodinovy jizdy v autoskole se zvladnout daly v poho a v neprofukovane min izolujici vetrovce by mohlo byt podobne jako v produkave vic izolujici teplakovce.

v takovym vetru bych venku urcite chtit byt nechtela ale pokid takovej vetr v ty teplote odpovida cca tem -8 tak nejakou dobu by to mohlo byt ok, ne? teoreticky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2017 7:20

Quido píše:@apuka: nemohu, nez se opet pozastavit nad tema tvyma pohadkama... v cem zes to byl obleceny v teplote tesne nad nulou a 60km/h vetru? to je totiz pocitove -8 stupnu
:roll:
a jak jsi tu rychlost vetru meril?
:((
a par dni na to jsi tam byl ve vetru, respektive vichrici, i kdyz pises narazove, tedy pri finalni teplote -9 az -11 stupnu, a to uz ne v ss, ale ve vetrovce...(?!)
:^o
tak to bych chtel byt u toho :ú
Diky, ze sis na mne zase zasedl, ale holt, to je Tvuj problem.
Nepsal pred par prispevky mike, ze vetrovka je prave na zmirneni dusledku vetru, napr. pocitove teploty? :wink:
Abys nebyl v omylu: jsem se tam vyvezl lanovkou, takze jsem nechodil po ledovci (proto jsem psal na(d)). A rychlost vetru a teplota se tam da overit, je tam meric i teplomer, najdes to na internetu a na dolni stanici bezi zabery z webcamu a obcas i s udaji. Ale rekne Ti to i obsluha, kdyz se zeptas :wink:.
Druhykrat jsem tam byl jen na chvili, udelat si par zaberu na Wildspitze a spol, protoze byla dobra viditelnost (a na lanovku jsem mel kartu, takze zdarma). Ale prvnikrat jsem jeste vyslapl na Schwarze Schneide a cestou dole jeste s jednym chlapkem dlouho kecal. Ale ten vitr nebyl celou cestu az tak silny, nejvice foukal hlavne v sedle (na jedne strane ledovec ve stinu, na druhe sluncem ozareny roztapejici se ledovec) a blizkem okoli (vyhlidkova plosina). Navic cesta vede vetsinou na zavetrne strane. Ale jsem se tam zdrzel dost dlouho v sedle a na plosine, abych zjistil, nakolik bunda ten vitr odfiltruje.

Jinak kdybys cetl me drivejsi prispevky jinde, bys zjistil, ze v Tatrach bezne chodim pri teplotach -5 az -10 jen v dlouhem Silkbody a na tom Rab Vapor Rise nebo kdyz je vice do kopce tak vetrovka. Napr. Stary Smokovec - Slezsky dum pri -10 v Smokovci a o par stupnu niz na SD jsem zacal Silkbody+fliska+ Rab VR, za par minut Rabka sla dolu, za asi pulhodinku i fliska, jenze mirne foukalo, takze na Silkbody vetrovka. Az na SD jsem si oblekl jeste teplou bundu, kdyz jsem obedval venku.
Dokonce s tou Silkbody a Rab VR jsem vyslapl i na Zbojnicku urcite pod -5, pod mrakem, v zaverecna hodinka v silnem vetru az vichrici, kdy se uz dost tezko chodilo proti vetru (a pocitovka alespon -20) a kdy ledove krystalky ve vetru nas doslova spalily na tvari. Ale zima mi nebyla, az druhou pulku cesty dole trochu, kdyz vitr foukal do zad, ale nic nesnesitelneho.

Toto je dusledek mych zdravotnich problemu, starych infekci - bohuzel, na druhe strane mi obcas je chladno i mnohem vice oblecenemu i pri +20. Proste jednou hreju jak krb, jednou vubec ne, spise naopak. A tyto stavy se stridaji znenadani, neda se to dopredu urcit.
Takze klidne se nekdy muzes pridat, ale nemohu predem rict, jestli budu zrovna hrat nebo chladit :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 10:42

@apuka:
uz toho nech, boli mne z tebe branice... :lol:
....jisteze, lanovka jela nahoru, kdyz byl vitr o standardni rychlosti 60km/h #-o
... jisteze, a ve 100km/h poryvech jela lanovka zase, a ty jsi sel schvalne vystavit hrud vichrici a testoval vetrovku #-o
(nemuzu si pomoct, ale mne dycky pobavi, kdyz nekdo slapne do mekkeho a pak se to snazi otrit o travu) :mrgreen:

ja se, kamarade, mimo jine, v Tatrach (Nizkych i Vysokych) pohybuju dost pravidelne a to od svych 4 let, takze vim, jak to tam chodi - a taky chodim v zime v tenkem merinu a na tom SS, ale kdyz zacne foukat, tak je treba rychle reagovat... a zrovna Stary Smokovec-Sliezsky dom je normalni prochazka (na 6 km prevyseni sotva 700m), to si radsi vyjdi po modre na magistralu a pak pod Gerlach, to mas lepsi a hlavne hezci prochazku - ta vresoviste ve Velicke doline napodzim, to je krasa, ale kdyz prijdes zespodu po zelene, nejsou tak moc dobre videt :t:t
... a pokracovat na Zbojnickou neni moc nic jineho, akorat vetsinou pak na Polskem hrebeni a na Prielomu uz dost fouka, nekdy i dal po modre k chate :roll:

no nic - mne hlavne udivuji ty tve pribehy s temi presnymi a - nezlob se na mne, o tom jsem presvadcen - hodne nadsazenymi udaji o pocasi ...

...tak jo - pobavils !
:D :prayer:
Naposledy upravil Quido dne stř říj 4, 2017 11:26, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 10:49

@mike:
ted uz to vidim, ale ty verze by tam mohli uvadet...
:roll:
Tilak je pro mne barevne taky des, a krom toho mi vesmes nesedi jejich strihy,
mne z tech ceskych asi nejlepe vhovuje HP, a kdyby Pinguin delal vyvazene vyrobky (tim myslim, ze u nej nikdy nevim, do ceho jdu - jednou je to perfektni vec, jednou dost smejd), tak asi i Pinguin - mimo jinych, s nima jsem po prevratu zacinal, ale bohuzel, uz se jim vyhybam...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 4, 2017 11:13

me sedi jen zajo (vrsky) a na gate prana, jinak hp, wp a obecne co maj v obchodech... tohle vsechno je dost sazka do loterie strihove i velikostma... a damsky hp/wp mi vadi natolik ze nejsu ani ochotna ho koupit a nodit s kompromisama, zatimco u zaja sou "dokonaly" strihy. bohuzel cena a nekdy material je u zaja problem a ve vyprodeji zas se blbe shani velikosti.

treba ta rabka lunar, ze mi je volna mi neva, ze sem radsi vzala o cislo vetsi - aby byly dost rukavy a zada - ale rukavy sou tak tak, zada jako taky tak tak a k tomu mi je velka... a to mam 168cm... nebo cumulus incredible vel L, stejnej problem proste...

jenze u bundy mi neva, ze to je pytel, s mikinou nebo necim podobmym uz problem mam, protoze obri pytel pak nedostanu pod bundu takze mam vetsi naroky a su v tahu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 11:21

abych se vratil k tematu - po ruznych zkouseni mne prekvapive nejvice vyhovuje vetrovka Salomon Start, prekvapive proto, ze mam rad prodysnejsi veci, ale v tomto pripade tahle proti vetru funguje zatim nejlip z toho, co jsem mel moznost zkouset...
- je celorozepinaci a bez kapuce, coz mi vyhovuje (bud si davam cepku, nebo satek - nesnasim kapuce, predevsim ty integrovane, bohuzel ji mam na jedne ss a drive byla i na HS)
- uvadena technologie AdvancedSkin Shield zahrnuje materiál ClimaWind Pro (CFM 5-10) a bocni strecove panely; kupodivu se v ni necitm nejak extra upocene, ale pravda, ze na leto je to uz slabe, nicmene ja pouzivam vetrovku opravdu jen proti vetru a dost vydrzim jen v 1. vrstve, pripadne SS...
- vaha 260g se taky da jeste unest, i kdyz UL to neni
A porizena ve sleve za bratru 12 stovek, no nekupte to (!) :wink:
Rozhodně, proti zkousene BD Alpine Start, ktera byla 3x drazsi a mela pocitove dost priejmnejsi material, nicmene hodne profoukla, je tato Salomonka proti vetru podstatne ucinnejsi...
(vetrovky Rab jsem zatim nezkousel)
paklize najdu na leto lepsi - lehci a prodysnejsi s tim ze udrzi vitr - prohlasim tuto za zimni vetrovku, v tom je vyborna
Naposledy upravil Quido dne čtv říj 5, 2017 9:33, celkově upraveno 3
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 11:23

@mawenzi:
jo, to jsem opomnel - WP mi strihove sedi taky, ale v poslednich letech mne ponekud zklamali kvalitou, dve veci jsem reklamoval a vracel, takze vis jak - duvera klesa :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2017 12:12

Quido píše:@apuka:
uz toho nech, boli mne z tebe branice... :lol:
....jisteze, lanovka jela nahoru, kdyz byl vitr o standardni rychlosti 60km/h #-o
... jisteze, a ve 100km/h poryvech jela lanovka zase, a ty jsi sel schvalne vystavit hrud vichrici a testoval vetrovku #-o ...
...tak jo - pobavils !
Prosim Te, prestan uz psat hovadiny.
Kdo psal, ze lanovka jela ve 100km poryvech??? Ja urcite ne. Tam nahore v sedle byl ten vitr, lanovka konci tesne pod, jeden z mene vetrne strany a navic je otocka a okoli chranena sklenenou zastenou. A sam jsem psal, ze mimo sedla byl vitr mnohem mensi.
A jo, vetsina lanovek pri 60km/h vetru v pohode jezdi (no, cestujici az tak moc v pohode byt nemusi), i na jednom lane. Nad Ischglem jezdili dokonce az myslim, do 90km/h (staleho, kratke narazy vydrzi i vyssi). Zastavovali ji az pri narazech dost nad 100km/h (sedeli jsem v nem, kdyz se to stalo, psal jsem o tom; prekroceni hlasi obsluze akustickym tonem). Na druhou stranu sedla vsak jezdila jina, starsi, ta se zastavovala pri mnohem mensim vetru, ale rozhodne ne 60km.
Vem to taky tak, ze tam nenechaji lidi preckat noc, kdyz zacne foukat a taky malokdy pro ne (nekdy pro stovky lidi) poslou vrtulnik a ne vsude je mozne poslat bus nebo sejit dolu pesky (ledovec, skala). Takze obcas jedou i za "oficialni" hranou (ale stale jeste pod "konstrukcne bezpecnou"). Taky radeji dopravi cestujici, kteri jeste jsou v kabinkach nahoru nebo dolu. V Alpach vyuzivam lanovky casto, kdyz mam mistni kartu a uz jsme parkrat zazili zastaveni provozu, jednou /v Mayrhofenu/ dokonce jsem byli posledni, koho jeste dotahli nahoru. (A mohu rict, ze neni v takove lanovce prijemny pocit, a jeste mene, kdyz s tebou lanovka mirne vrazi do sloupu... Nastesti se to tam stava casteji a maji na to prizpusobeny sloup i kabinky. Pokud neveris, ze se to stava, pohledej si zazitky na internetu, urcite jich bude dost.)

A uz vubec netusim, proc si psal ty tatranske cesticky. Ja jsem se nima nechvastal, jen jsem uvedl priklad, ze pri teplotach (pocitovych), ktere si psal, ze neveris, ze jsem mohl byt jenom ve vetrovce bezne chodim tak obleceny. Dokonce sam pises, ze to delas. Tak co do toho tahas jine cesticky a vitr a chces delat ze men vola, kdyz sam potvrdis, ze je to normalni?

A nesel jsem tam jen kvuli "vystaveni hrudi vychrici" (taky jsem to psal, snad umis cist), ale proc bych to nevyzkousel na bezpecnem miste, kdybych mohl??? Mas lepsi napad, jak zjistit, jak (ne)dobre funguje vetrovka? Kdyby mi byla zima, tak zajdu do zavetri a oblecu si neco teplejsiho, pripadne se svezu dolu. A tam me nikam ten vitr nesfoukne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 12:35

:smt082
ty mi dáváš
:rolleyes:
asi nemáš vůbec představu, co je to vítr o rychlosti 100km/h ...
#-o
....no, tady si to asi reálně neukážeme, ale poskytnu aspoň malý výcuc z popisné informace
Beaufortovy stupnice:
st. ..... km/h ..... název - popis
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.....62–74.....čerstvý vichr - ulamují se větve, chůze proti větru je normálně nemožná
9.....75–88.....silný vichr - vítr strhává komíny, tašky a břidlice se střech
10...89–102...plný vichr - vyvrací stromy, působí škody na obydlích
pak následují už jen stupeň 11 pro vychřici a 12-17 pro orkán....
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2017 15:00

Hele, co kdybys misto :smt082 se podival na stranky provozovatelu nebo vyrobcu lanovek nebo trochu pohledal u strejcka gugla? U nekterych muzes informace, pri jakem vetru se provozuji a jakem zastavuji i to pro jaky jsou konstrukcne bezpecne...

Mozna se budes divit, ale poznam stupnici sily vetru a vim i to, ze obcas trochu prehani. Napr. proti osmicce se da docela dobre chodit, s obtizemi ale da se i proti 9, s vetsimi dokonce i proti slabsi 10, samozrejme ne vzprimeny a ne beznou rychlosti. Ver mi, ze chozeni na MatFyz v Blave byla za mych casu na nauceni zvladat chuzi ve vetru hodne dobra skola - kdyz jsi neprosel kolem Prirodovedy, nemels na Druzbe (kolej) obed. Coz o to, parkrat Te to necekane hodilo na zadek do porostu, ale casem ses naucil v tom chodit (doslovne). Nejaka 8-icka vitr mezi budovami tam byl v nekterych obdobich na dennim poradku (obcas namereny i mistnimi meteorology

Hele, abys nemusel daleko do Tater a Alp, znas dobre Lysou, vis, ze tam vetsi vetry jsou docela bezne a zajiste taky vis, ze je tam meteostanice, ktera jednak dava na web mereni kazdou hodinu ale i "online" uvadi stridave hodnoty svych mereni na bezici tabuli na sidlu meteorologu. Veris tem hodnotam a tomu, ze u vrcholove "mohyly" je cca podobna rychlost nez na merici o par metru dal (nerku kousek dal mezi vysilacem, Zatopkem a byvalou lyzarskou chatou, kde byva asi nejvetsi vitr)? A veris, ze jsem tam nekolikrat byl, s obtizemi ale prece chvili "pochodil" a cely vystup prezil i pri vetrech v "zavanech" prevysujici o dost 100km/h (podle aktualne zobrazenych hodnot, kdyz jsem tam venku byl i 15-20 minut)?
A aby bylo jasne - nejsem samovrah, abych chodil ve velkem vetru na exponovanych a nebezpecnych mistech. Jsou vsak mista, kde to nemusi moc vadit, vis, ze se Ti nic nestane ("max" krome padu nejakeho stromu na hlavu). Obzvlaste na horach na "bezpecnych" vrcholech a v sedlech, kde kousek niz je sila vetru dramaticky jina. Tak tam se da zkouset i vetrovka a ucit, co udelat, jak chodit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 15:16

apuka píše:
Ja jsem Ventus mel na sobe v Otztalu na(d) ledovci v 3200+ pri cca 60km stalem vetru, teplota mohla byt tesne nad nulou a docela se dalo v tom byt, i kdyz jsem se zastavil pokecat. Pod ni jsem mel bavlnene tilko (to musim mit) a dlouhe silkbody 120g/m2. O par dnu jsem byl na stejnem miste, staly vitr znatelne silnejsi, narazy kolem 90-100 km/h, byl jsem zvedav, jak to bude zvladat - bohuzel, blb, jsem si Ventus zapomel dat do ruksaku, takze jsem byl ve vetrovce.
Ale rekl bych, ze to bude hodne individualni, dokonce mozna i promenlive na stavu dotycneho. Predpokladam, ze opravdu bourlivy vitr uplne nezvladne, tam uz by to potrebovalo i Pertexku navrch. Na druhe strane byt v trochu mensim vetru v Pertexce a Rabce to je nebe a dudy...

vidis tu nekde, ze bys psal, zes vykoukl z lanovky a zeses sel schovtat za nejakou stenu, ci co?
precti si to po sobe a odmysli si, ze vis jak to opravdu bylo... jak to asi pusobi :wink:
napr. " i kdyz jsem seczastavil pkecat" atp
:roll:


tve druhe jmeno je Baron Prasil

a ukaz mi ty podminky lanovek

edit: a psat o tom, ze na vrcholku - ted obecne - nejake nejvyssi hory v okoli je casto vitr dejme tomu 70-90km/h (coz v pripade Lyse tak bezne neni) neznamena to, ze na tech horach je standardne takovy vitr...
rad vypichujes extremni situace a pises o nich, jsko o beznych vecech, ktere zazivas, a ve kterych testujes svuj odev - nic netestujes a vlastne ani nepises o nejskych pouzitelnych zkusenostech, zduraznujes jen sve chvilkove zazitky nejakych extremu a predkladas je jako naprosto bezne situace, ve kterych se pohybujes, coz sle neni pravda... uz ti to tu psalo par lidi, ale ja ti to pisu znova, aby ses pak nekdy zase nedivil, ze si na tebe nekdo "zasedl" ...
8)
Naposledy upravil Quido dne stř říj 4, 2017 20:07, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř říj 4, 2017 19:01

#-o Hele Quido, Tobe dela dobre se strapnovat stale vice a vice tim, jak vubec nerozumis napsanemu textu???
Tak si pekne precti jeste jednou, cos ted citoval. Je tam prispevek presne k teme topicu a aktualne rozebiranemu tematu - jak u mne obstala ta (prakticky) SS vetrovka. Nic min, nic vic. Proc bych tam psal, jak jsem se tam dostal, co jsem tam delal, jake bylo okoli, atd? To nebylo relevantni k tematu. Nebo si myslis, ze by popsani vseho melo nejak ovlivnit muj (nebo nekoho jineho) usudek o te bunde?
To jen Tys potreboval udelat tady spoustu zbytecnych OT prispevku na zaklade interpretace ne napsaneho ale toho, co tys k tomu ve vlastni hlave primyslel a vytrhavani slovicek z kontextu a dat si je do sveho vymysleneho a potom si na mne "zasednout" - jako uz nekolikrat posledni dobou.
"precti si to po sobe ... jak to asi pusobi :wink:

Taky teda sis pekne vymyslel, ze bych psal, ze jsem "vykoukl z lanovky a zeses sel schovtat za nejakou stenu" - pokud TI neni jasny rozdil mezi "bylo to mozne" a "stalo se", tak mi Te je lito...

Ano, casto vypichujem extremni situace - ktere jsem zazil, tudiz ja vim, ze to pravda byla -, kdyz to muze ukazat neco, jak v dobrem, tak i zlem. Ale nikdy jsem nenaznacoval, ze tyto situace jsou u men bezne - to delas Ty. A rekni mi jediny duvod, proc bych mel popisovat jak obstoji muj odev v bezne bezproblemove situaci? Neni mnohem vypovidajici ta extremni?

A zacinam pochybovat, ze vubec kopce kolem sebe znas, kdyz bez okolku napises, ze vitr 70-90 km/h na Lyse "tak bezny neni"... Co tak se kouknout na archiv namerenych meteorologickych hodnot? Jak vidis, i v zari bylo docela dost dnu, kdy takovy vitr tam byl. A kdyz se podivas napriklad na leden 2008, tak jsou ty hodnoty nekde jinde. TO je totiz z obdobi, kdyz jsme tam se psem chodivali mnohem casteji nez dnes (a taky jeste tam nebyvalo tolik lidi).
Mimochodem znovu: kde jsem ja psal, ze "na tech horach je standardne takovy vitr"? To je zase jen dalsi Tvuj vymysl, ktery mi chces podsouvat.

Takze kdyz si na mne chces zasednout, tak klidne zasedni, urcite k tomu najdes dost duvodu - ale najdi takove, ktere jsem opravdu psal a ne takove, ktere existuji jenom ve Tve hlave, protoze to uz je doopravdy hodne trapne.

Mimochodem, tady mas priklad lanovky, ktera muze byt standardne v provozu i pri vitru 100km/h. To ale jeste neni ta "konstrukcne bezpecna" rychlost. Kdyz chces, muzes hledat dal i u jinych vyrobcu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 20:24

@apuka:
ano potreboval jsem OT, protoze ty tve prasilovstiny jsou donebevolajici nesmysly, a s ohledem na to, ze to ctou i lide, kteri treba teprve zacinaji a chteji poradit, jsem mel potrebu tyhle nesmysly uvest nekam na rozumnou miru...
:roll:
presne opacne, nemuzes vubec vedet, zda bunda obstala a tomu, jak ji pouzivas, se ani neda rikat zkusenost ani test, vylezl jsi na chvilku z lanovky, to s klidne mohl na chvilku vylezt z tramvaje (muzes klidne zitra, podle predpovedi budes mit prilezitost)... takze pro tebe extra polopate - az pujdes v danem obleceni aspon pul dne v drsnych podminkach, nebo par dni v kuse v beznych horskych podminkach, muzes tu psat nejake soudy a hodnoceni a mozna ti je nekdo uveri - takhle to jsou bohapuste blaboly a spise tva prani, jak si vlastnosti tech veci asi predstavujes... 8)
a neboj, oni si ctrenari sami zhodnoti, kdo se ztrapnuje

btw: jsi marny teoretik - ja chtel, abys mi ukazal provozovatele, kteri provozuji lanovku bezne v 60-70km/h vetru, natoz ve 100km/h vetru... vyrobce si muze napsat co chce, nikdy ji provozovat nebude
[-o<
howgh
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 20:29

meteorologická stanice Lysá hora

Vítr

Díky své poloze a výšce je vrchol Lysé hory značně větrným místem. Roční průměrná rychlost větru je na Lysé hoře 6,9 m/s (24,8 km/h).

Nejvyšší průměrná měsíční rychlost větru je v lednu, a to 8,4 m/s, nejnižší v letních měsících (červen až srpen), a to 5,4 - 5,5 m/s.

Absolutně nejvyšší okamžitá rychlost větru (maximální náraz větru) byl zaznamenán dne 6. května 1968 a to 44 m/s. (158,4 km/h).

Vítr o síle vichřice je charakterizován jako vítr, jehož průměrná síla podle Beaufortovy stupnice činí 20,8 až 24,4 m/s (75 až 88 km/h). Průměrně se za rok vyskytuje 102 dnů s vichřicí.

Nejvíce, průměrně 13 dnů, je zaznamenán výskyt vichřice v listopadu a nejméně v červenci (průměrně ve 4 dnech).

Na Lysé hoře je převládajícím směrem větru směr západní (19,1 % četnosti výskytu) a jižní (17,9 %). Významný je také směr severní (14,3 %) a severozápadní (14,5 %). Nejméně četný je směr východní (pouze 5,6 %). Bezvětří je registrováno v 1,7 % případů měření.

bez komentáře
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř říj 4, 2017 20:32

:lol: deseti, nezapomen delit deseti ;-)

Navic nezapomen, ze apukovi se tre bricho o stehna. Na to musi mit tolik podkozni izolace, ze by mohl chodit v -20 nahy. Vetrovku nosi asi spis jen proto, aby nebudil verejne pohorseni :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod ret255 » stř říj 4, 2017 20:32

OT: Zajtra máte jedinečnú možnosť vyskúšať si tú 100km rýchlosť vetra, stačí si vyliezť na nejaký ten kopec medzi 14-23h a môžete testovať, samozrejme len na vlastné riziko v prípade, že by niekoho zavalil strom.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... l#v10mmslp?
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » stř říj 4, 2017 20:41

Len technická: 100-kilometrovú rýchlosť vetra zoženieš vo veternom počasí na každom vhodne natočenom hrebeni. Ona totiž závisí aj na reliéfe krajiny a terénnych nerovnostiach, zlomoch, dýzach a podobne. Takže stovka tam je aj pri oveľa nižšej predpovedi.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » stř říj 4, 2017 21:22

@mike:
deseti - neni to malo?
akorat nevim, proc to dela, jakoby sam sebe presvedcoval, ze zazil neco uzasneho, mnohem uzasnejsiho, nez to bylo...
:mrgreen:
a fascinuje mne to jeho slovickareni a zonglovani s argumenty - mnohdy tentyz argement je jednou pro a jindy hnedle proti teze veci - kde se tohle naucil...!?
:twisted: :roll:

no nic, dal to tu uz nebudeme plevelit takovym handrkovanim, coz...?
kdo po horach opravdu leta chodi, vi jak to s vetrem (i vetrovkami) je a jaka uskali to muze prinest
:wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod fps » pát říj 6, 2017 12:28

mike píše:Koupil jsem DA Tornado 2.0. 1.0 mam, uz jsem tu o nem psal. Dneska jsem novou vetrovku vyzkousel a je lepsi. Zjednodusena kapuce mi skoro nevadi, overkill na 1.0 uz mne posledni dobou fakt stval, hlavne ty snurky.

taky jsem na 2.0 koukal, kdyby byli i rukávy stejně zakončeny jako kapuce elastickou manžetou, tak by dle mě byla dokonalá, u té 1.0 jsem ty šňůrky (gumičky) na kapuci zastrčil dovnitř, takže je mezi svrchním materiálem a podšívkou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2017 17:39

Jo, za mne jeste ten blby dvoucestny zip, ale i ten je u 2.0 vylepseny. Rozepinas ho nekdy zespoda nebo ti taky k nicemu neni?

Kup ji, dokud je. Jestli teda jeste je, bral jsem v Hudy jednu z poslednich (se slevou).

Jak je na tom material u tve? Muj se proti nove zmenil. Je mekci, prijemnejsi a pocitove teplejsi. Na druhou stranu trochu vybledla barva a v exponovanych mistech na povrchu zezmolkovatel. Pod ramennimi popruhy a dole na zadech. Pertex tohle nedela, z cehoz soudim, ze ta vetrovka asi tolik nevydrzi. Dalsi duvod, proc jsem koupil druhou. Plus to vypada, ze se asi trochu sepral, jak jsem psal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát říj 6, 2017 18:47

maji je obe verze porad jeste, akorat 1.0 v omezenych cislech - pritom 2.0 je levnejsi nez 1.0... tak si rikam, proc asi...
:roll:
(z informaci mych pratel jsem vyrozumel, ze DA se dost zhorsili... sam od nich nic nemam, protoze se mi jejich veci moc nezmlouvaji, takze toto jen z doslechu)
Naposledy upravil Quido dne pát říj 6, 2017 20:16, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2017 19:12

V XL maji jeden kus na Perstyne (byl jsem tam) a druhy v Jablonci. U ostatnich velikosti podobne, poslednich par kusu rozhazenych po CR. U 1.0 celkem tri, pricemz tu, co ma byt na Perstyne, jsem tam nevidel. V cene bych fakt zadnou konspiraci nehledal :D Male velikosti maji u DA nejlevnejsi, za 1684 Kc.

Mam doma obe a v kvalite nevidim zasadni rozdil. Siti a detaily nic moc u obou. Jak jsem psal, jde mi ciste o material a byl bych radej, kdyby je navrhnul a usil nekdo jiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » pát říj 6, 2017 19:22

Kup ji, dokud je.


Ale dyt pises ze 2.0 je lepsi ne?
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2017 19:28

Jo, myslel jsem, at si koupi 2.0.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » pát říj 6, 2017 21:42

ret255 píše:OT: Zajtra máte jedinečnú možnosť vyskúšať si tú 100km rýchlosť vetra, stačí si vyliezť na nejaký ten kopec medzi 14-23h a môžete testovať, samozrejme len na vlastné riziko v prípade, že by niekoho zavalil strom.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... l#v10mmslp?

Bylo to narocne, ale jedine, co se dalo nosit, byl GTX. V zavetri jsem sel v SS a citil zimu. Ve vetru v GTX a takove kurefske ochlazovani vetrem jsem dlouho nezazil. Dobry ficak.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod fps » sob říj 7, 2017 12:31

mike píše:Jo, za mne jeste ten blby dvoucestny zip, ale i ten je u 2.0 vylepseny. Rozepinas ho nekdy zespoda nebo ti taky k nicemu neni?

já jsem zvyklý rozepínat jak bundu, tak i poklopec u kalhot zespoda když jdu na malou, je to lepší než rozepínat zip ze shora, a nebo vykasávat bundu

mike píše:Kup ji, dokud je. Jestli teda jeste je, bral jsem v Hudy jednu z poslednich (se slevou).

mě 1.0 stačí, a stejně ani nemají celou šedivou, spíš uvažuji že koupím Tilak Aira

mike píše:Jak je na tom material u tve? Muj se proti nove zmenil. Je mekci, prijemnejsi a pocitove teplejsi. Na druhou stranu trochu vybledla barva a v exponovanych mistech na povrchu zezmolkovatel. Pod ramennimi popruhy a dole na zadech. Pertex tohle nedela, z cehoz soudim, ze ta vetrovka asi tolik nevydrzi. Dalsi duvod, proc jsem koupil druhou. Plus to vypada, ze se asi trochu sepral, jak jsem psal.

tak to mě připadá že je stále stejná, nic co píšeš na ní nepozoruji, ale je fakt, že já ji zase ňák moc podrobně neprohlížím, takže třeba může někde trochu žmolkovatět?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » ned říj 8, 2017 2:04

fps píše:já jsem zvyklý rozepínat jak bundu, tak i poklopec u kalhot zespoda když jdu na malou, je to lepší než rozepínat zip ze shora, a nebo vykasávat bundu

To jako fakt s touhle vetrovkou rozepinas zip zespoda? Mne by to ani nenapadlo, rozepinam zip u kalhot a vetrovku vubec neresim, ta se vyhrne sama nebo neprekazi, vlastne ani nevim :)

fps píše:spíš uvažuji že koupím Tilak Aira

Nejspis budes zklaman. Tornado jsem koupil prave proto, ze mi vetrovka z Pertexu Microlight nestacila. Hlavne v Alpach, profukovala. Material na Tornadu je skoro ve vsem lepsi, snad jen odolnost je naopak. Navic vypadaji divne konce rukavy a booze si tu stezoval prave na ne.

fps píše:tak to mě připadá že je stále stejná, nic co píšeš na ní nepozoruji, ale je fakt, že já ji zase ňák moc podrobně neprohlížím, takže třeba může někde trochu žmolkovatět?

Taky jsem si toho vsimnul az kdyz mel v ruce novou. Na prvni pohled byla vetsi, a tak jsem zacal porovnavat podrobneji. Detail zmolkovani na zadech pod popruhem batohu (barva fotaku nejak ujela :)):
zmolkovani.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod fps » ned říj 8, 2017 9:40

- jak jsme psal, všechny bundy rozepínám zespoda, nefouká mi na záda tak jako když vykasám bundu, a když mám batoh, tak bunda ani pořádně vykasat nejde, jde jen o zvyk
- booze měl první verzi Tilak Aira která nebyla z Pertexu Microlight, a měla špatnou prodyšnost, mě na nové verzí Tilak Aira připadá zakončení rukávů v pohodě
- já bych právě chtěl větrovku z Pertexu Microlight zkusit, jsem si pořídil Tilak Ketil který má taky Pertex Microlight, a připadá mi to v pohodě, ale je možné že samotná větrovka z Pertexu Microlight bude něco jiného?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení