Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » pon úno 19, 2024 15:11

dkay: zater na to nedavaji cesi, ale vyrobce materialu, ale jasne je to pakarna.
oodow: tvl, lahvac - s tim bych byl opatrnej nebo nekoho napadne to v tom fakt nosit.. jak se ten material pri behu lepi na ruce? klasicky PQA na Helium 1.0 dost susti, na chuzi je to naprosto ok a vyhovuje.
aksam: prodysnost je otaznik, udajne drive ten material nezadrzel lehky vetrik, ale houdini air mi neprisla az tak derava. pokud budes mit porovnani, dej vedet.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon úno 19, 2024 15:29

IMO to neni zater, ale obalena vlakna materialu. Kdyz se nesmi pouzivat opravdu funkcni DWR (C8 ani C6), tak to vyrobci zkousi takhle...

Zater se chova uplne jinak, pres latku by se nedalo dychat. Viz vyse zkusenosti s HP Trail od kremrolisma, takhle by se bunda se zaterem nechovala. Ovsem ta zvysena sustivost tim zpusobena byt muze a nejspis i je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pon úno 19, 2024 20:10

Vexo píše:zater na to nedavaji cesi, ale vyrobce materialu
Snad... Tady primo HP pise na svych strankach:
Vodoodpudivá povrchová úprava (DWR) odpuzuje lehký déšť a sníh, čímž poskytuje dodatečnou ochranu proti povětrnostním vlivům. Pro naše výrobky jsme navíc zvolili ekologickou variantu DWR - PFC free - tedy bez přítomnosti škodlivých fluorocarbonů.
Jako další bonus jsme zvolili jako lehký zátěr variantu s PU než běžně používaný Acrylic. Tato varianta zajišťuje delší živostnost a funkčnost materiálu.

Ze to dela primo Pertex - a ze to neni zadna novinka -, nejak neprimo ukazuji tady pri popisu Microlightu (tj. je to asi o dost starsi material)
Pertex Microlight boasts properties very similar to that of Pertex Classic, but it is much lighter. This material comes with a DWR coating and thus offers more weather protection than Pertex Classic.
Ja jsem uz davneji psal - a i primo Pertex to tak davneji psal na svych strankach -, ze pertexi materialy byly proto hodne ucinne proti desti a hlavne jejich DWR vydrzelo neskutecne dlouho oproti jinym (i C8) DWR, bo oni nepouzily DWR na hotovy material, ale primo na vlakno, ze ktereho material tkali. Netusim, jestli to platilo pro vsechny Pertexy (podle te citace vyse hlavne pro Microlight).

Z te citace od Highpointu, pokud tak kupuji od vyrobce, tak ted se delaji nejspise dve verze PQA - jedna je osetrovane Acrylicem, druha PU.

Ale jestli opravdu je ten "zater" pouze na vlaknech, vi cert...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » pon úno 19, 2024 21:49

oodoow píše:Zapomněl jsem napsat, že jsem si koupil tu "Neprofuk" větrovku od Nalehko.


Dneska jsem ji objednal, takže jsem zatajil dech a četl dál... :D

oodoow píše:Zbytek je totiž absolutní dokonalost. Kapuce drží skvěle, látka je lehoučká a prodyšná a vypadá, že i v rámci možností něco vydrží. Prodyšná bude ve velkém větru možná až moc, ale mně to absolutně vyhovuje, do obrovského vichru si vemu membránu.


Bomba, přesně v to jsem doufal :supz: Doteď jsem řešil "větrovku" velmi lehkými SS které prodyšné byly dost ale taky savé a ne extrémně lehké a skladné nebo naopak extrémně lehkými větrovkami s příliš velkou větruodolností...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » stř úno 21, 2024 21:43

První dojmy z NALEHKO Neprofuk (venku jsem v ní ještě nebyl).

Neskutečně lehká, delikátní a prodyšná. Nevim kolika motýlům utrhali křidýlka aby to poskládali... :mrgreen: Neumím si představit že bych ji risknul vzít na kolo a asi bude chvíli trvat než se odhodlám na ni dát větší batoh než 12L Salomon vestu.

Nicméně, prodyšnost... Profouknout jde nesrovnatelně (řekl bych až násobně) lépe než PQA na DA Alphě, Tilaku Spike a jediné co mám doma co se tomu trochu blíží je vesta Marmot Alpha 60 model 2019, ale i ta je prodyšná hůře. Je jasné, že tohle prostě je kus oblečení na konstantní intenzivní pohyb a nebo ochranu před větrem ve vyšších teplotách. Foukat fouká furt a foukat bude, takže příležitostí k otestování budu mít hromadu, jsem zvědav.

Střih super, záda rozumně dlouhá, rukávy taky, kapuce a komín řešeny tak že v nasazeném i sundaném stavu to dělá přirozený dojem.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » čtv úno 22, 2024 1:18

Prodynosti mi to pripominalo PEQ z Houdini Air, akorat tam je latka bytelnejsi. Dejte vedet jak se to chova na holou kuzi. A jak to susti v nasazene kapuci?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » čtv úno 22, 2024 10:06

Vexo píše:Dejte vedet jak se to chova na holou kuzi.


Já mám dost chlupaté ruce, takže mám v tomto trochu výhodu a materiály tohoto typu mě nestudí tak jako někoho kdo tak přírodou obdařen nebyl. Nicméně samozřejmě to trochu studí, furt je to PQA, furt je to "šustka"... :) k**** dobrá šustka, ale šustka :D

K tomuto bych podotknul, že pokud chce někdo bundu která je prodyšností na podobném (ba myslim i lepším) levelu a nevadí mu za robustní softshell zaplatit váhou a sbalitelností, tak doporučuju mrknout na Loeffler Agilo.

Vexo píše:A jak to susti v nasazene kapuci?


Z "tradičních" větrovek můžu srovnat se Salomon Fast Wing a ta šustí o mnoho více (ale taky se nebojim v ní jít na kolo :D ). Ten PQA na Neprofuku je takový lesklý a hladký, v ruce mám pocit jak kdyby ta bunda byla "naolejovaná"...
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv úno 22, 2024 10:16

Mi přijde, že to nešustí skoro vůbec. Odolnost za mě dobrá.
Na kolo bych to nenosil spíš protože to má kapuci, jinak v pohodě. Samozřejmě pokud jezdíte na kole skrz trní nebo padáte na zem, tak to je jiná. Pokud člověk jezdí jako človek, tak s tím nevidím na kolo problém. Akorát teda ta prodyšnost bude ve sjezdech dost mínus.
Na kolo mám teď ještě lehčí Montbell co má asi 60g a oblékám to vždycky před sjezdem.

Na holé tělo mi to taky přijde v pohodě. Aspoň teda na ruce, bez trička v tom neběhám. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » čtv úno 22, 2024 11:28

oodoow píše:Samozřejmě pokud jezdíte na kole skrz trní nebo padáte na zem, tak to je jiná. Pokud člověk jezdí jako človek, tak s tím nevidím na kolo problém.


Nepsal jsi náhodou v cyklovlákně že aktuálně jezdíš jenom na gravelu? Jestli na něm nikdy nevezmeš o křoví nebo větev, tak nevím jestli to kolo používáš správně, ty člověku ;)

Stačí průjezd hůře udržovanou lesní cestou kde si v nějakém momentě musíš vybrat mezi dírou/kamenem/větví a nájezdem na kraj cesty kde sebereš ramenem pár větví nebo křak a je to... přesně to se mi stalo v neděli v tom Free Wingu, zcela bez následků. U Neprofuku bych se bál. A bylo to z kopce... do kopce jsem jel jako hovado, z kopce už jsem myslim jel jako člověk :rolleyes:
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv úno 22, 2024 11:31

Kluci prominte, ale me prijde, ze posledni dobou se svet nejak postavil vzhuru nohama a zavedene pojmy dost podstatnym zpusobem meni vyznam...

Tady chvalite vetrovku ze skvele "dycha", ale byste ji na kolo nevzal, bo ve sjezdech by profukovala, ze pri vetru 70 km/h v nem "dost trpite". Vedle se pise o izolacnych bundach, ktere dobre odvadeji teplo ven...

Asi jsem stara skola, ale mne vetrovka znamena bundu, ktere brani profouknuti i silneho vetru tak aby skoro nebyla citit vevnitr (jo 70 km je uz silnejsi vitr, ale moje stara pertecka zvlada i nad 90 km/h a i z orkanu 120+ km/h pod ni neni nijak neprijemne z vetru) a izolacni bunda takova, ktera izoluje a co nejdele brani odvodu tepla ven... :roll:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » čtv úno 22, 2024 12:03

apuka píše:Tady chvalite vetrovku ze skvele "dycha", ale byste ji na kolo nevzal, bo ve sjezdech by profukovala,


Co je na tom nepochopitelného? Větrovku na kole nasazuju jen na ten sjezd, takže si pro ty případy beru takovou, která v prodyšnosti není žádný šampión, protože to v tu chvíli prostě nepotřebuju (Free Wing má maličké venty v podpaží a oka na palce které mají na kole stejný efekt). Na turistiku nebo procházky ale pochopitelně chci takovou, která prodyšná je, protože to je úplně jiná situace. Na kolo do kopce nebo prostě jízdu kde svaly jedou, tak nechci žádnou a pokud chci nějakou ochranu před větrem, tak jedu třeba v SS HP Embrace 2.0, která vydrží hrubší zacházení při slušné prodyšnosti. Možná bychom to kolo tady neměli probírat vůbec, asi to svou specifičností (úroveň a střídání intenzit, typické množství toho co si člověk s sebou bere atp) jen komplikuje diskusi :-k

apuka píše:ze pri vetru 70 km/h v nem "dost trpite".


Tohle je pokud vim moje citace z vlákna o SS, nevím proč to sem taháš. Týkalo se to svižné chůze po rovině v lehce navlhlém tričku a extrémně prodyšné SS v relativně chladných teplotách a bez slunka... testoval jsem novou bundu, bylo to pro danou situaci prostě málo, zapsáno za uši, check.

apuka píše:Asi jsem stara skola, ale mne vetrovka znamena bundu, ktere brani profouknuti i silneho vetru tak aby skoro nebyla citit vevnitr (jo 70 km je uz silnejsi vitr, ale moje stara pertecka zvlada i nad 90 km/h a i z orkanu 120+ km/h pod ni neni nijak neprijemne z vetru)


Sorry, ale taková bunda nemůže mít rozumnou prodyšnost na cokoliv víc než procházku se psem. Fyzika je jen jedna.

Prostě větrovky se mírou prodyšnosti liší tak jako jakýkoliv jiný segment bund, nevím co je na tom divného.

apuka píše: a izolacni bunda takova, ktera izoluje a co nejdele brani odvodu tepla ven... :roll:

Samozřejmě. Jsou tu tací kteří tuhle ideu vnímají jako kacířství, ale mě to vysvětlovat nemusíš :wink:
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv úno 22, 2024 12:33

dkay píše: Jestli na něm nikdy nevezmeš o křoví nebo větev, tak nevím jestli to kolo používáš správně, ty člověku

Na gravelu většinou moc keřů neroste. :twisted: Nepleteš si gravel s enduro kolem? Fakt na kole normálně neberu ramenem větve ani křáky. Jezdím široký gravel cesty, případně lesní cesty, ale fakt se neprodírám žádnýma zarostlýma singletrailama.
Jinak jako souhlas. Neprofuk rozhodně nevydrží tolik jako bunda s dvojnásobnou hmotností. Ale zas na prodírání se křákama není potřeba 100g bunda. Ta má úplně jiný usecase.

@apuka: Pro mě je větrovka hlavně o tom, že to dokáže "ořezat" vítr a je to skvěle prodyšné. Beru si ji na sebe třeba když vyrážím brzo ráno a je ještě chladno a potom si ji uvážu kolem pasu až se dostanu na obvyklé "provozní" teploty. Však jsem tu psal, že na serióznější výlety si člověk stejně s sebou musí vzít membránovku, takže pokud by fučelo až tak, že by mi to vadilo, tak bych si oblékl membránu.
Naopak u nějaké zateplené bundy, která je určena na zimní období bych rád větší odolnost proti větru, protože k čemu je ta izolace, když to vítr profoukne jedna dvě. V létě když mi vítr profoukne větrovku, tak se nic moc nestane a stačím pohybem generovat dost tepla abych to tak nějak vyrovnal. V zimě třeba na běžkách ve sjezdu bych asi zmrznul, kdybych na sobě neměl něco účinnějšího proti větru. Takže jako za mě větrovka prodyšnější, ale u něčeho s izolací bych rád větší větruodolnost než těch 40CFM.

dkay píše:Sorry, ale taková bunda nemůže mít rozumnou prodyšnost na cokoliv víc než procházku se psem. Fyzika je jen jedna.

Hehe, to sis naběhl, teď ti tu Apuka napíše román o tom, že CFM nemá s prodyšností nic společného, jak už tu zkoušel na další uživatele. Očekávám další flame war. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » čtv úno 22, 2024 13:14

oodoow píše:Hehe, to sis naběhl, teď ti tu Apuka napíše román o tom, že CFM nemá s prodyšností nic společného


Nemám nejmenší zájem tvrdit že mezi CFM a MVTR existuje striktně lineární závislost (příp. nepřímá úměra u RET). Je mi jasné, že vzhledem k tkaní vláken, jejich tvarům a dalším faktorům ovlivňující fyzickou skladbu látky/materiálu je tam nějaký prostor pro to aby ta křivka trochu cestovala (protože transport par zevnitř a vítr zvenku přecejen jsou trochu jiné fyzikální procesy), ale ten prostor je dost omezený. Když si "odzoomuješ" a neřešíš akademické detaily, stejně vždycky dojdeš k tomu že velmi prodyšná bunda taky pustí víc větru dovnitř a naopak.

Nemá někdo zaplacený membership na BPL? https://backpackinglight.com/cfm-mvtr-r ... ip-seeber/
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv úno 22, 2024 14:19

oodoow píše:eď ti tu Apuka napíše román o tom, že CFM nemá s prodyšností nic společného
Ne, nenapisu. Jednak nemam cas a jednak nevim, proc bych to psal, kdyz jsem to uz napsal davneji - a nejenom ja. Proste jen CFM a MVTR opravdu nejsou zamenitelne, zvlast kdyz se bere do uvahy i promenna rychlosti vetru kolem.
dkay píše:Nemá někdo zaplacený membership na BPL?
Mne vyprselo, tesne predtim nez Seeber tam dal pro mne docela zajimave clanky :twisted:.
dkay píše:Tohle je pokud vim moje citace z vlákna o SS, nevím proč to sem taháš.
Jo, odjinud. Dal jsem to sem proto, ze mam za to, ze se na OF bere vetrovka obecne jako vice vetruodolna nez SS. No a tady to spise ma smysl ve spojeni s poznamkou oodoowa,z e by na sjezd ten Neprofuk nebral. Teda ja nepredpokladam, ze by jel ve sjezdu bezne tech 70 km/h... Teda ze Neprofuk urcite nebude vetruodolnejsi nez ta SS od Loffleru.

No a ze ja ziju v presvedceni, ze se vetrovka hodi, kdyz je prilis silny vitr na to byt bez ni, ze to uz moc ochlazuje. Ty sam pises (asi taky "vedle"), ze uz vetsinou na ty "strisky" nosis nahore pouze triko bez bundy - ja taky, i kdyz urcite nejsem tak potivy a zdaleka nejsem na vykony, tj. chodim "na pohodu", takze az tak moc nemusim resit odvod vlhkosti. Ja si vetrovku (nebo jinou bundu, napr. SS) si davam vetsinou prave jen kdyz uz je silnejsi vitr, rekneme 40-45 km/h. Ale i v takovem v lete pomerne casto jdu bez ni - ale mam vzdy triko s dlouhym rukavem, takze zavisi od materialu trika, nemusim resit jestli mi neochlazuje vitr kuzi na casti rukou.
Nebo kdyz je trochu chladneji (typicky vyjdu o par sto metru vys a jsem ve stinu nebo nad/kolem ledovce/snehu a sala chlad).

Zrovna ta stara vetrovka z Pertexu (bez oznaceni, jehoz naslednikem je asi Classic) mne naprosto postacuje i pri slapani do kopce s batohem. Vlhkost - pro mne - odvede dostatecne. Kdyby nahodou chvili ne, tak uschne za chvili, vzdyt ji pouzivam nekdy i jako lehkou ochranu proti mensimu desti - pricemz DWR je uz leta v haji, latka se namoci, ale kdyz prestane prset, za par minut je to suche.

Na druhe strane mam zkusenosti, ze prodysnejsi "vetrovkoviny" nezvladaji moc ani mensi vitr. Pres muj stary Rab VR s P EQ citim pomerne neprijemne i vitr kolem 30 km, P Microlight na Marmot Alpha sice zadrzi vice, ale taky uz kolem 40-45 km/h uz je citit. No a psal jsem na OF, jak manzelce (ktera nema problem se zimou) bylo v DA zateplene bunde (PQA+PL Gold Active+PQA) hodne neprijemne, protoze profukovala i za vetri, ktery snad nemel ani 30 km/h. Proste si neumim predstavit, ze bych mel pouzivat tak "profoukavou vetrovku" na horach a jeste se mel spolehat na ni pri beznych vetrech ve vyssich horach - a to nemyslim zadne orkany, ale nad 60 km/h.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv úno 22, 2024 15:49

@dkay, oodoow: meli jste v ruce nebo i na sobe PQA od HP? Vetrovky Helium a Trail. Zajimalo by mne srovnani materialu. Z vaseho popisu mi prijde docela jiny a to nejen mensi gramazi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv úno 22, 2024 16:29

Neměl, ty bundy nemaj kapsy, tak jsem je nikdy ani nezkoušel.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » čtv úno 22, 2024 18:17

První krátká procházka v Neprofuku. 9C, vítr 30 km/h, nárazy podle předpovědi 50 ale na hřebeni našeho lokálního brdku s výhledem na půlku Beskyd a nulovou ochranou před větrem to bylo určitě hrubo přes, tzn. v nejsilnějších nárazech slušně za hranou větruodolnosti té bundy, což jsem chtěl testnout. Pod tím Sensor Double Face plochou/studenější stranou dolů. Pole louka les, do kopce z kopce, balík ze Z-Boxu, skočit do večerky pro něco a tak... 4 km, průměr 6 km/h.

Super je ten pocit že na sobě člověk nic nemá (váhově myšleno). Prodyšnost super, prakticky nulová savost materiálu taky, tzn. odvod par perfektní. Profoukavost samozřejmě citelná, ale s tím jsem počítal. Jak naznačil oodoow, od té bundy chci aby větru "zabrousila hrany", ne že bez ohledu na sílu nárazu žádný vítr neucítím. V létě tohle bude naprostá pecka bunda.
Ve chvílích kdy jsem byl v závětří nebo pominuly ty nejsilnější nárazy jsem si užíval pocit sucha.

Negativa jsou hlučnost v silném větru - prostě plachta, ale s tím se počítá. Střih u Nalehko je volnější a prostě to není třičtvrtěkilová softshellka. A pak stažený spodní lem se vzadu vyhrnuje při chůzi nahoru, asi tím jak je ten pertex hladký a měl jsem i dost hladké kalhoty asi, možná na hrubším materiálu nebo jeansech to dělat nebude. Kapucu jsem testovat nepotřeboval zatim.

apuka píše:se na OF bere vetrovka obecne jako vice vetruodolna nez SS.


Tak to je podle mě definice která neškáluje.

apuka píše:Teda ze Neprofuk urcite nebude vetruodolnejsi nez ta SS od Loffleru.


No já si myslím, že je. Ještě jsem to teď testoval, málem jsem omdlel u toho :D Vzal jsem si k tomu i Equilibrium. Pořád si myslím, že Loeffler SS je o kousek prodýchnutelnější než Neprofuk a osobně si teda myslím že i prodýchnutelnjší než Equilibrium ale tam už je ten rozdíl fakt téměř neznatelný... Jako PQA na Neprofuku určitě není žádný extrém, ale tím že jsem měl v poslední době zkušenost s mnohem vyšší gramáží a horší prodyšností PQA od DA a Tilaku, tak to ti tak beru jako vítězství.

apuka píše:manzelce (ktera nema problem se zimou) bylo v DA zateplene bunde (PQA+PL Gold Active+PQA) hodne neprijemne, protoze profukovala i za vetri, ktery snad nemel ani 30 km/h.


Tak to leda že by to byl PQA toho typu co je na Neprofuku. Bo DA Alpha má vrstvu PQA jenom jednu a 30 km/h vítr není cítit vevnitř vůbec.

apuka píše:Proste si neumim predstavit, ze bych mel pouzivat tak "profoukavou vetrovku" na horach a jeste se mel spolehat na ni pri beznych vetrech ve vyssich horach - a to nemyslim zadne orkany, ale nad 60 km/h.


V dostatečně vysokých teplotách (tzn. asi bych to netahal na zimní VHT) v pohodě, budeš děkovat nebesům že máš něco co otupí vítr ale nejsi v tom jak v papiňáku...

mike píše:@dkay, oodoow: meli jste v ruce nebo i na sobe PQA od HP? Vetrovky Helium a Trail.


Ne, od HP máme doma pár věcí ale nic s PQA.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » čtv úno 22, 2024 19:42

Diky za report.
Jakou si koupil prosim velikost a jake mas TTD? Vahy vyska sirka. Dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod dkay » čtv úno 22, 2024 20:18

booze píše:Jakou si koupil prosim velikost a jake mas TTD? Vahy vyska sirka. Dekuji


M, 71 kg, 183 cm, detailnější míry teď nevím, hodně dlouho jsem to neměřil. Hruď mám teď tipuju lehce přes 90?
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát úno 23, 2024 2:08

apuka píše:mam za to, ze se na OF bere vetrovka obecne jako vice vetruodolna nez SS.

To mas naprosto spatne. Jednak je dobra vetrovka UL SS a jednak tam neni zadna souvislost, najdes jak superprodysne vetrovky, tak SS a i presne opacne pripady. Osobne ne-UL SS bundy nepouzivam, nevyhovuji mi, ale mam SS kalhoty a ty jsou rozhodne min prodysne, nez me vetrovky. Nosim ted obvykle Ternua Friz, na nohy v pohode staci, ale bundu bych z toho materialu nechtel. Pritom prodysny je na nohy az moc, do Alp si radej beru jejich starsi modely z Microshellu, vlastne jsem ty nove koupil proto, abych si je setril, protoze uz se nedelaji. Ten je prijemnejsi a vic vetruodolny, pricemz prodysnost na nohy furt staci.

apuka píše:Pres muj stary Rab VR s P EQ citim pomerne neprijemne i vitr kolem 30 km

Netvrdil jsi tady nahodou, ze je vetruodolny dostatecne? Kdyz jsem psal, ze Rab vetrovka ze stejneho materialu (Pertex EQ) bez vsite pytloviny mi nevyhovovala, protoze jsem pres ni citil i slaby vitr?

apuka píše:Asi jsem stara skola, ale mne vetrovka znamena bundu, ktere brani profouknuti i silneho vetru tak aby skoro nebyla citit vevnitr (jo 70 km je uz silnejsi vitr, ale moje stara pertecka zvlada i nad 90 km/h a i z orkanu 120+ km/h pod ni neni nijak neprijemne z vetru)

:lol: super, aspon kazdy vidi, jake nesmysly pises. Ve vetrovce z klasickeho Pertexu jsem chodil asi 17 let nez se zacala trhat. V Alpach jsem v ni nachodil opravdu hodne, vitr zvladala lip, nez me aktualni vetrovky, ale na oplatku byla min prodysna, casto jsem se pod ni zapotil. Ovsem tve rychlosti vetru jsou naprosta fantasmagorie. Nad nejakych 60 - 70 km/h uz vetrovka znela jako vrtulnik a vitr pod ni citit byl (jsem si naprosto jisty, jelikoz jsem ji zkousel na lyzich, kde jsem si rychlost meril). Zazil jsem jednou na Venedigeru vitr, ktery srazel lidi na zem, tam se v ni uz nedalo a musel jsem se prevlect do membranovky. Ciste kvuli vetru, ktery mel ovsem do orkanu daleko.

Zabavne ovsem je, ze ten klasicky Pertex mel mit 3 - 10 CFM (klonim se k 10) a ty si tu na druhou stranu stezujes, ze Pertex Shield Active, ktery ma asi tak 0.5 CFM, je malo vetruodolny. Proste prehanis prisernym zpusobem na obe strany a pak ti vychazeji takove kraviny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod Vexo » pát úno 23, 2024 12:27

Zeptal jsem se Pertexu na Acrylic a PU coating a jestli je na cele latce nebo na vlaknech. Klasicka nic nerikajici odpoved. Bud PU nepriznali a nebo to tam dava HP fakt sam.
"Some of our Pertex Quantum Air fabrics do feature an acrylic coating. This coating is not continuous – so the fabric is still air permeable and highly breathable."
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát úno 23, 2024 19:13

Má někdo zkušenosti s touhle bundou ? Celkem by mě zajímalo, jestli je to igelit jak větrovky podobné gramáže často bývají. Ptám se pro kamaráda, sám teď už snad nějakou dobu větrovku kupovat nebudu.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod lojzmen » pát úno 23, 2024 20:28

Já souhlasím s Apukou.
Ti, co teď tady diskutují o větrovce jsou výkonnostně vrcholoví sportovci a turistická menšina.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát úno 23, 2024 20:36

Necitim se byt vykonnostne vrcholovym sportovcem a myslim, ze krome par terminatoru tady nikdo ani neni. Turisticka mensina to taky asi nebude, jinak by se takove vetrovky neprodavaly ve velkem. V poslednich dekade je znatelny posun k mensi vaze a lepsi prodysnosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » pát bře 8, 2024 10:18

Jsem pořídil BD Alpine Start Hoody, měl jsem ji zatím jednou na túře, o víkendu vyzkouším znovu. Materiál od Schoelleru vypadá hodně fajn, prodýchnout při dýchacím testu jde velmi dobře. V dávné historii tématu jsem si stěžoval na úzký střih u krku, v průběhu doby, střih u bundy BD musel změnit, tenkrát jsem zkoušel XL, teď jsem musel vzít L, i když píšou, že střih je slim fit. V L váží 199 g, což na větrovku je dost, ale píšou, že jde o UL SS, což je definice větrovky. Čekám, že nahradí mé větrovky z P EQ, které už po 10 letech nejsou v nejlepší kondici.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát bře 8, 2024 13:27

Jeste se vraim k tomuto:
mike píše:
="apuka"Pres muj stary Rab VR s P EQ citim pomerne neprijemne i vitr kolem 30 km
Netvrdil jsi tady nahodou, ze je vetruodolny dostatecne? Kdyz jsem psal, ze Rab vetrovka ze stejneho materialu (Pertex EQ) bez vsite pytloviny mi nevyhovovala, protoze jsem pres ni citil i slaby vitr?

mike píše:Zabavne ovsem je, ze ten klasicky Pertex mel mit 3 - 10 CFM (klonim se k 10) a ty si tu na druhou stranu stezujes, ze Pertex Shield Active, ktery ma asi tak 0.5 CFM, je malo vetruodolny. Proste prehanis prisernym zpusobem na obe strany a pak ti vychazeji takove kraviny

Ano, Tobe z toho vychazi kraviny - protoze vubec neberes do uvahy kontext, ve kterem se neco pise a potom michas dohromady rozne veci :twisted:

Ano, psal jsem, ze Rab VR je vetruodolny dostatecne - ale bylo to pred nekolika lety v souvislosti s letnimi turami v Alpach (pri tamejsich letnich teplotach) a vzdy jsem uvedl, ze jsem mel pod tim triko Silkbody s dlouhym rukavem. Co jsem psal ted se tyka soucasnosti, tj. zimni tury pri zimnich teplotach.
Navic:
1) mam pod nim uplne jine triko, ve kterem to citim uplne jinak
2) VR se mezitim vyprala nekolik desitek krat, tj. ma trochu mensi vetruodolnost
3) Jsem ji osetril silikonovou impregnaci, coz zpusobilo na kratkou chvili lepsi vodeodpudivost, ale taky, kupodivu, po nem je ta bunda tech vice profoukava. Neptej se me proc.
4) Moje vnimavost vuci chladu, tudiz i proudeni vzduchu je cim dal vetsi, takze si to vsimam drive a vice.

Napodobne, ze manzelka se stezovala na citeni chladu (profouknuti) v bunde s PQA a PL Gold Active bylo taky hodne zavisle na tom, ze to bylo v(e slabsich) zimnich podminkach, vitr sice nebyl silny, ale byl neprijemne studeny - a manzelka mela bundu jenom na tricku s kratkym rukavem. Navic se na to stezovala pri dlouhem slapani do kopce, tj. musela se alespon mirne potit, na kuzi musela mit tenkou vrstvu potu a tudiz pocit ochlazeny byl tim vyrazne zvyseny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Reccol » pát bře 29, 2024 12:32

Potřeboval bych tip na (nečekaně) větrovku. Primární využití běh, sekundárně turistika. Jediná podmínka je, aby se prodávala ve Sportisimu - mám tu nějaký zbylý dárkový poukazy právě tam a nic jinýho, než asi ta větrovka mi doma nechybí.

Chápu, že jsem tím vyřadil v podstatě celej rozumnej trh, ale kdyby jste někdo měli nápad...
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Větrovky

Příspěvekod mitau » pát bře 29, 2024 23:05

Rychle jsem projel nabidku Sportisima a nic jsem tam nenasel. Uprimne - radsi prodej ty poukazky, i kdyz na ne budes muset dat netrivialni slevu, a kup poradnou vetrovku nekde v obchode nez se snazit najit nejaky kompromis ve Sportisimu, s kterym stejne nebudes spokojeny.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 30, 2024 6:47

divam se a prodavaji treba adidas
https://www.sportisimo.cz/adidas/marath ... et/874789/

asi bych si to nekoupila, ale mozna se muzes podivat, jestli je prodysna, ackoli pisou neco o podsivce tak nevim, zda by byla uplne na teplou cast roku, ale za podivani to mozna stoji.

tohle https://www.sportisimo.cz/loap/urcael/784051/ ma slozeni jako klasika ss, ale zas zateplenej dil na prsou... wtf, a nejaky nylony https://www.sportisimo.cz/hannah/dorren/1183806/ a https://www.sportisimo.cz/trimm/techno/949859/

Jako asi by to chtelo hlavne vsechno videt, vyzkouset, udelat dychaci test, ale mozna by se tam neco najit dalo, co by clovek zkusil. Obcas se da najit poklad.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » sob bře 30, 2024 7:53

Podíval bych se tam na Salomon Bonatti Cross Fz Hoodie...na běh je použitelná
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení