Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv dub 23, 2015 15:38

budo píše:Jak ti padne strihem na telo? U me stavajici vetrovky (Humi Dynamic) mi vadi, pri jakz takz delce rukavu je na tele dost plandava a jednak je to zbytecny material navic a jednak se mi libi vice upnute veci na telo (vizualne i funkcne). Tak by mne zajimalo, jak sis poradil s vyberem velikosti a jak sedla.

Na tele je trochu volnejsi, takze mam prostor na bricho ;-) Mam to naopak, bundy mam rad volne, aspon se pod ne kdyz tak neco vejde a nijak neomezuji pohyb. Pod starou vetrovku se mi vlezla i primaloftka, pod tuhle mozna taky.

grco píše:No nevim jak to ma Alpine Jacket, ale moj VR Alpine Lite Jacket ma kapucu malu, pod helmu...

Alpine ma velkou pres helmu. Radej bych bral tu u VR, ale velka se da stahnout.

aksam píše:Quido....záleží kolik máš obvod přes hrudník....mám 195cm/aktuálně 98kg a XL je mi v pohodě, přes hrudník 115cm. Mohl bych mít i o trochu více a pořád ok.

Zalezi dost na postave. Mam pres hrudnik 116 a jeste je tam misto, ale ramena jsou uplne presne, o 2 cm min a tahlo by to. Takze Quidovi nezbude nez zkouset, delkove by XL urcite stacila, ale sirkou nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv dub 23, 2015 15:42

mvaldo píše:za tie prachy fajn vetrovka ;)

Vetrovka nema podsivku z pytloviny ;-)

Tohle je vetrovka:
Zdéňa píše:Tak jsem objednal tu Rab Windveil jacket...
Pak poreferuji a srovnám se současnou Humi větrovkou. :wink:

Super, zacni dychacim testem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 7:39

aksam píše:...

Quido....záleží kolik máš obvod přes hrudník....mám 195cm/aktuálně 98kg a XL je mi v pohodě, přes hrudník 115cm. Mohl bych mít i o trochu více a pořád ok.


dik, u te Windveil pisou přes hrudnik / v pase:
XL 117/91
XXL 122/ 96

a ja mam 112 / 98 (uz halt brisko)
....proto vaham, kterou velikost
:-k
anebo pujdu do jiné znacky s volnejsim strihem
pocitam, ze se pod větrovku, když na to prijde, i trochu podvlecu...


mike píše:Zalezi dost na postave. Mam pres hrudnik 116 a jeste je tam misto, ale ramena jsou uplne presne, o 2 cm min a tahlo by to. Takze Quidovi nezbude nez zkouset, delkove by XL urcite stacila, ale sirkou nemusi.


Presne tak - a mam taky rad věci mirne volne
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 8:01

mike píše:Super, zacni dychacim testem ;-)
... ktorý o priedušnosti (v zmysle paropriepustnosť) nehovorí vôbec nič :-D Navrhujem vymyslieť ešte zopár iných zbytočných testov, aby sme tu na fóre mali čím tráviť čas. Napríklad merať teplotu u snežníc :twisted:

Ja som po pár cudzích skúsenostiach kúpil Arcteryx Squamish Hoody. Okrem toho, že som zasa úplne netrafil veľkosť (čo sa v predajni síce neukázalo, ale po piatich minútach nosenia áno :-)), mám dosť rozpačité prvé dojmy. Ale je pravda, že pre nedostatok príležitostí som ju skúšal v podmienkach, kde by som normálne mal na sebe len tenké tričko s krátkymi rukávmi, takže sa tu ventilovať zatiaľ nebudem...

Ale oceňujem:
1. Kapucňu, nie kvôli hlave, ale dá sa skvelo vytvarovať, aby chránila zátylok, na ktorý som citlivý. Dokážem si golier nastaviť aj na môj chudý krk, aby mi nepodfukovalo.
2. Zbalenie do vlastného vrecka, plus putko.
3. Hmotnosť a objem - je to tak na hranici dostatočne malej a ľahkej veci, aby si to človek hodil kdekoľvek do báglu/vrecka zakaždým a bez rozmýšľania, či to za to vôbec stojí.
4. Sťahovanie rukávov suchým zipsom - to mi inak vadí, ale u vetrovky sa tým dá regulovať vetranie. Aspoň súdiac podľa activeshellovej membránovky, ktorú v kose ako vetrovku používam, u čistej vetrovky to možno bude inak.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » pát dub 24, 2015 8:26

wawrik píše:... ktorý o priedušnosti (v zmysle paropriepustnosť) nehovorí vôbec nič

Jak to, že nic? Neplatí snad, že když projde vzduch, tak projde ven i pára?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 8:34

Inak. Vo vetrovkách, ktoré sa dajú prefúknuť ľahko, sa vôbec nemusíš potiť menej ako v tých, čo sa dajú prefúknuť ťažko.

Pre poriadok - to nie sú moje skúsenosti, ja len fúkam do búnd, o ktorých sa hovorí, že sú priedušné :-D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod DALE » pát dub 24, 2015 8:41

Oodoow: asi musis profukovat horkym a vlhkym dechem, aby to bylo co nejpodobnejsi realnejm podminkam :lol:
DALE
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv led 10, 2013 0:50

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2015 9:38

oodoow píše:Neplatí snad, že když projde vzduch, tak projde ven i pára?
Ehm... kdyz projde vzduch, je to jeste vetrovka :(( :roll: ??? Kdyz neco, tak foukaci test castecne zjistuje spise vetruodolnost (propustnost vzduchu pri mirne rychlosti), ne?

Mimochodem, zkuste nekdo profouknout takovy pauzovaci papir (abych nerekl primo nejakou membranu) - nepovede se ani nahodou a presto pres mej se vlhkost (castecne) dostane ven.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 9:58

wawrik píše:Inak. Vo vetrovkách, ktoré sa dajú prefúknuť ľahko, sa vôbec nemusíš potiť menej ako v tých, čo sa dajú prefúknuť ťažko.
....


potis se podle podaneho vykonu, ne podle obleceni (to jen za jistých okolnosti) - jde o to, zda produkovany pot a zahraty vzduch - cili smes vzduchu a vodnich par - tou látkou projde ven a jak rachle... pokud by para odchazela prilis rachle, ochlazoval ba ses nadmerne a to je nezadouci, soucasne kdyby se para držela u tela a vysrážena zustavala v odevu a na tele tak dlouho, az se ochladi, opet by to bylo nezadouci...

odvetravani přes funkcni pradlo je proces pasivni a jde o to, aby se vlhky vzduch dostal na povrch obleceni driv, nez se na tobe schladi, abys neprochladl, o nic jiného, větrovka ma navic tu funkci, aby vitr, resp. studeny vzduch, který urychluje odparovani potu, cili ochlazovani natolik, ze je to nejen neprijemne, ale hrozi i prochladnuti, nepůsobil primo na telo, pripadne na vrstvy pod ni, proste aby ten prudky naraz vzduchu a chladu vyrazne zmirnila, pricemz zachovala schopnost pasivne propoustet vodni pary ven...


vlastne u veškerého funkčního pradla, větrovku nevyjimaje, jede primarne o to, aby se dostal pot (voda) od tela, ale ani moc pomalu a ani moc rychle
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 9:59

apuka píše:Mimochodem, zkuste nekdo profouknout takovy pauzovaci papir (abych nerekl primo nejakou membranu) - nepovede se ani nahodou a presto pres mej se vlhkost (castecne) dostane ven.


jesteze se neoblikame do pauzaku :lol:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » pát dub 24, 2015 10:02

pertex equilibrium funguje výborně, včera jsem šel 25km okruh, podle cykloserver.cz nastoupáno cca 700m, na sobě triko s dlouhým rukávem z polypropylenu a rab alpine jacket, na zádech malý batůžek, potil jsem se hodně, šel jsem svižně( za 4h jsem byl doma), svítilo sluníčko, vítr moc nefoukal. Z vnitřku byla bunda suchá, stačila to udýchat :)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 10:30

aksam píše:pertex equilibrium funguje výborně, včera jsem šel 25km okruh, podle cykloserver.cz nastoupáno cca 700m, na sobě triko s dlouhým rukávem z polypropylenu a rab alpine jacket, na zádech malý batůžek, potil jsem se hodně, šel jsem svižně( za 4h jsem byl doma), svítilo sluníčko, vítr moc nefoukal. Z vnitřku byla bunda suchá, stačila to udýchat :)


ty jo, kdes to šel, tak navlečený?
já včera v krátkém triku a kraťasech a málem to neudýchaly... :t:t :D
bylo 18°C ve stínu a slunko rvalo jak sviňa, jsem byl rád, když jsem vešel do lesa....
*

:sorac: for OT
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 12:23

Quido píše:potis se podle podaneho vykonu, ne podle obleceni (to jen za jistých okolnosti) - jde o to, zda produkovany pot a zahraty vzduch - cili smes vzduchu a vodnich par - tou látkou projde ven a jak rachle... pokud by para odchazela prilis rachle, ochlazoval ba ses nadmerne a to je nezadouci, soucasne kdyby se para držela u tela a vysrážena zustavala v odevu a na tele tak dlouho, az se ochladi, opet by to bylo nezadouci...

Si tak trochu myslím, že v igelite alebo otepľovačkách sa teraz budem potiť o dosť viac, ako v tričku s krátkym rukávom :D Výkon je jedna vec, ktorá s potením súvisí, izolácia a odvod tepla ďalšia - a to je to oblečenie.

A ako by som sa „ochladzoval nadmerne“ len tým, že by príliš rýchlo „odchádzala para“, mi je záhadou... Predpokladám, že máš na mysli windchill, ale to s parou nemá spoločné nič, resp. iba vzdialene. Telo sa potí preto, aby sa ochladilo, a čím menej mu v tom potení a odparovaní budem brániť, tým lepšie. A keď sa teplota tela bude blížiť k bežnej teplote, ono si tú klimatizáciu vypne samo.

Mimochodom, „zmes vzduchu a vodných pár“ je už fakt mudrovanie pre mudrovanie :mrgreen: :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod scinkk » pát dub 24, 2015 12:49

Me je celkem putna, co si tu kdo mysli o dychacim testu a o tom zda to, podle nej, ma teoreticky smysl :) Dulezite pro me je, ze jsem neco nachodil v pertex quantum a tuhle zimu jsem toho dost nachdodil v pertex EQ a rozdily uz znam.
A minulou zimu jsem chodil v jine neprodysne bunde a nevyhlo se to ani ledove kruste, a tuhle zimu jsem pod pertex EQ nenasel ani stopy vlhkosti.
Dychaci test tyhle priklady z praxe potvrzuje, takze nevidim duvod, proc bych se podle nej nemel orientovat pri vyberu :)

Ja se zpotim i pod tenkym merino trikem, ale narozdil od igelitu budu zachvilku v suchu v momente, kdy telo uz nevyviji namahou takove mnozstvi tepla, ktere je pro telo nezadouci a tudiz se poti.

Squamish bude dobra bunda, dle dychaciho testu :twisted: i prodysna, ale ten material me silne odradil :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 12:52

scinkk píše:Squamish bude dobra bunda, dle dychaciho testu :twisted: i prodysna
No neviem, ono práve tú prefúknuť nie je zrovna jednoduché...

Edit: Čím ťa matroš odradil? Tou PU vrstvou?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 12:53

@wawrik:
já se tě nechci nijak dotknout, ale tohle jsou základy fyziky a bilogie...
:roll:
tělo má dvě základní možnosti, jak regulovat teplotu - v horku pocením, a tím, že se pot odpařuje, tělo se ochlazuje; v zimně vibrací svalů (třes), čímž vyrábějí teplo aby se tělo ohřálo (a i v tom případě se tělo potí)....to by k bilogii stačilo, nechci být už příliš OT

potit se budeš opravdu stejně, jen podle výkonu- druhá věc je, že v igelitu po nějaké době, až se prostor mezi tělem a oděvem (v tomto případě asi pláštěnkou) nasytí vodními parami natolik, že se další už nebude odpařovat, přestane ochlazování pocením fungovat - v tom případě se pocitově potíš více, ale ve skutečnosti se tělo jen přehřívá z toho důvodu, že se pot již neodpařuje...

aha, takže nepřipouštíš, že se lze „ochladzoval nadmerne“? to jako neznáš pocit zimy, když vylezeš z vody? ....to je asi co :rolleyes:

:wink: zmes vzduchu a vodných pár se ti nelíbí? - tak dobře, chceš-li to přesněji, tak vzduch nasycený vodní(mi) parou(ami)...

kdyby si tělo umělo opravdu naprosto přesně vypínat či zapínat "tu klimatizáciu samo", pak bychom nepotřebovali žádné oblečení, natož funkční.... :ú

(uf, tak si říkám, jestli tohle není házení hrachu na zeď...?)
Naposledy upravil Quido dne pát dub 24, 2015 12:57, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 12:56

scinkk píše:
Ja se zpotim i pod tenkym merino trikem, ale narozdil od igelitu budu zachvilku v suchu v momente, kdy telo uz nevyviji namahou takove mnozstvi tepla, ktere je pro telo nezadouci a tudiz se poti.



presne - o to tu jde... :supz:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » pát dub 24, 2015 13:18

@quido: tak ta "zmes vody a vodnych par" je opravdu troska mimo, vzdyt vzduch obsahuje i vodu ve forme vzdusni vlhkosti (teda vlastne vodni pary). "Vzduch nasyceny vodni parou" je uz lepsi, ale "...nasyceny vodnimy parami" je zase trosku mimo - kolik muze byt ruznych vodnich par ve vzduchu? Dle mne jsou "vsechny vodni pary" jedna vodni para. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod Quido » pát dub 24, 2015 13:21

no jo, dobra, ale dyt je to jedno - mysli se tim porad totez... jde tady v tomto "pribehu"o to, ze se vzduch mezi telem a odevem postupne syti vodni parou - no... :rolleyes:
a nejde tu o to, jak to napsat ci vyjadrit presne, ale co se tu odehrava za dej...
:-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Větrovky

Příspěvekod ONDRA » pát dub 24, 2015 15:03

Nooo, tak tady to začíná smrdět další diplomkou :D

Ale ať nejsem jenom OT. Mě se jako materiál na větrovku osvědčil schoeller stretch, už jsem to tady někde psal. A dost slušně funguje i nějaký asi no name nylon od New Balance.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 15:15

wawrik píše:
mike píše:Super, zacni dychacim testem ;-)
... ktorý o priedušnosti (v zmysle paropriepustnosť) nehovorí vôbec nič :-D

:shock: zpochybnuje dychaci test! Kacir! Na hranici s nim! :twisted:

Podle mne toho o prodysnosti rika dost, ovsem jen u materialu, kteryma vzduch a pary prochazeji primo. Pro neprodysne membrany a zatery, ktere odvadeji vlhkost jinym zpusobem, samozrejme nefunguje. Tady je ale rec o vetrovkach a na ty se se pouzivaji normalni tkaniny. Ake funguje to i pro porezni membrany.

Napsal to uz scinkk vyse, me zkusenosti jsou podobne. Treba me dve stejne primaloftky, ktere se lisi jen svrchnim materialem. Pres jednu se da dychat snadno, pres druhou skoro vubec a pocity pri noseni tomu odpovidaji. Pred casem tu byly linky (myslim od scinkka) na forum, kde se tim zabyvali skoro vedecky a taky jim to vychazelo dobre. Dychaci test a porovnani pres kavove filtry je v podstate domaci obdoba mereni prodysnosti v CFM. Neni to presne a ma to sve limity, ale zakladni predstavu to da. Minimalne se tim daji hned vyradit nepouzitelne vetrovky a zateplene bundy. Na druhem konci uz to tak dobre neni, jelikoz tam se zas resi kompromis mezi prodysnosti a vetruodolnosti a blbe se odhaduje, jestli se pres latku dycha dobre nebo az moc dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 15:25

apuka píše:Ehm... kdyz projde vzduch, je to jeste vetrovka :(( :roll: ???

Dalsi? :shock: O cem v tomhle vlakne celou dobu asi mluvime? Ano, to je zakladni vlastnost vetrovky. Pres dobry material se da dychat asi jako pres kapesnik a presto (moc) neprofoukne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 15:46

@Quido: mam pocit, ze tu spousta lidi zamenuje poceni a pocit, ze jsou zpoceni. Tj. muzou se potit stejne, ale kdyz se to stihne vyparit, tak si to neuvedomuji, zatimco pod igelitem jsou mokri a maji pocit, ze se poti vic. Ty ovsem zas trochu podcenujes zpetne vazby od obleceni. Pod igelitem se zachyti jak para, tak teplo, coz vede k vetsimu poceni, tim se pary nasyti jeste vic, teplota vzroste... kladna zpetna vazba. Kdyby igelit izoloval dokonale, tak se nakonec uvaris, ale ono pres nej teplo prochazi a nakonec se soustava srovna, samozrejme v pasmu totalniho diskomfortu pro cloveka uvnitr.

Dalsi vec je, ze nekdo se poti malo a je zvykly na to, ze je suchy. Kdyz je pak jen trochu mokry, tak ma pocit, ze se poti moc. To my, co se potime vzdycky, akorat rozlisujeme jak moc jsme mokri a trocha vlhkosti nas nerozhazi ;-) Tim chci rict, ze pocit poceni se je velmi subjektivni a vagni pojem.

wawrik píše:A ako by som sa „ochladzoval nadmerne“ len tým, že by príliš rýchlo „odchádzala para“, mi je záhadou...

Muj bezny stav tuhle zimu: jdu do kopce v tricku a bunde a potim se jak zvire. Bunda je sice prodysna, ale pot se proste nestiha odparovat a nestihal by ani bez ni. Nahore se zastavim a trochu tam fouka. Telo je rozjete, hodne hreje, bunda nebrani odchodu par, ktere vitr rovnou odfoukne a nacucane tricko rychle usycha. Coz vede k tomu, ze je mi chvili pekna zima, protoze se voda vyparuje moc rychle a ochlazuje telo. Kdybych mel na sobe min prodysnou membranovku, tak je mi zima min, protoze by tricko usychalo pomaleji. Ale zas bych byl mokro delsi dobu, a tak to radej chvili vydrzim a pak uz jsem suchy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 16:22

mike: Ty opisuješ klasický windchill, ja popieram teóriu, že nejaké zadržiavanie vypareného potu (ehm, zmesi vzduchu a vodnej pary :-)) je potrebné:
Quido píše:pokud by para odchazela prilis rachle, ochlazoval ba ses nadmerne a to je nezadouci


K tomu prefuku: Moju vetrovku Arcteryx neprefúkneš ani náhodou tak ľahko, ako pertex equilibrium alebo microlight. Pritom podľa scinkkovej tabuľky má CFM vyššie ako microlight, resp. porovnateľné s equilibriom. Rovnako aj skúsenosti človeka, čo má všetky tri bundy, zodpovedajú nameranému CFM, ale nie prefuku. S teóriou o prefúkavaní som si v Ghunse utŕžil celkom slušné posmešky :D Sedela u pertexov, ale celkovo z piatich búnd boli dve výnimky, plus moja Squamish, ktorú som však skúšal prefúknuť až doma a porovnával popamäti (čo by v zásade bolo diskutabilné, ale keď si ju niekde v predajni skúsiš prefúknuť, dáš mi za pravdu).
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 16:32

Nepopisuju windchill, vitr staci slaby, ciste aby paru odfouknul z povrchu bundy. Windchill se projevi ve vetsim vetru. Jinak ja nepisu, ze je potrebne tomu branit, ciste ze na rychlosti odparovani zalezi. Cim rychleji, tim to vic chladi, ale to je prece logicke.

Squamish jsem myslim zkousel v obchode a profoukavala se spatne, proto jsem ji hned vyradil. Akorat mam silny pocit, ze v te tabulce je starsi verze, ktera ma prodysnost podstatne vetsi a ze to psali i na tom foru.

Unika mi, proc by melo mereni CFM davat jine vysledky, nez profoukavaci test, vzdyt se snad dela v principu stejne, akorat CFM meri pristroj presne a ne clovek pocitem.

No a jinak mi jde prave o pertex-like materialy a tam sam pises, ze to funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 16:50

Aha, tak jsem si to pamatoval blbe. Squamish mi prisla prodysna dost, vyradil jsem ji z jinych duvodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 17:01

mike píše:Squamish jsem myslim zkousel v obchode a profoukavala se spatne...
No hurá, možno sa k niečomu dopracujeme :D

Aktuálny Squamish (resp. ten, čo mám), je z materiálu Gossamera a má mať 53 CFM. Tá, čo asi myslíš ty, je z roku 2007 a má mať 100 CFM. Minuloročná (2013) má mať 35 CFM a pokiaľ som dobre pátral po fórach (najmä tých, čo linkoval scinkk), tak má aj iný strih a ľahko sa dá rozoznať podľa farby materiálu a švu na hrudi. Moja zodpovedá MY2014.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 17:04

No prave ze ne, viz oprava vyse ;-) Spletl jsem si to s necim jinym a uz jsem si to i vybavil, byla srovnatelna s mym starym Pertexem tj. i EQ. Takze problem mozna nebude v dychacim testu, ale v jeho provedeni na tve strane ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Větrovky

Příspěvekod wawrik » pát dub 24, 2015 17:09

Aha, tvoj doplnok som si pri kŕmení malého (resp. chytaní kukurice a cestovín predtým, ako sa stretnú so stenou :D) nevšimol... Takže naspäť na štartovú čiaru. Idem teda znova skúsiť fúkať do búnd, vo vzorke mám ten Arcteryx a membránový MEQ Firefox Active shell.

Edit: na tej stránke tohoto vlákna, kam odkazuješ, je hore príspevok od Yopa, ktorý tam vysvetľuje, že je rozdiel medzi schopnosťou prepúšťať paru a prepúšťať vzduch. To mi príde celkom zmysluplné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pát dub 24, 2015 17:25

To ale nemas zadnou dobrou referenci, Active Shell je jina kategorie. Tam predpokladam, ze ho (skoro) neprofouknes a presto verim, ze pot odvadi dobre.

Na ten Yopuv prispevek jsem reagoval uz tam a nemam na tom co menit. Resime vetrovky a ne obecne odvod potu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení