Větrovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Větrovky

Příspěvekod ZdendaZB » čtv říj 6, 2016 0:53

Péřovku i na jaře a na podzim ? Nepropotí se to, nenavlhne a není pak zima ?
Co jsem viděl péřovky tak po navlhnuté se to smrsklo a přestalo izolovat a nechtělo to hlavně vyschnout. To samý i se spacákem za vlhka. Neřeším teď suchej mráz.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv říj 6, 2016 2:03

I v lete ;-) V horach. Ciste na vecerni a ranni taboreni, pri tom se nepropoti ani nepromoci. Byl to jen priklad, protoze i v takove situaci mi vic tesnych vrstev vadilo, pri pohybu je to jeste horsi.

Za chuze mi na jare a na podzim obvykle staci jedno triko (tenke nebo silnejsi podle teploty) plus volna vetrovka. Triko/prvni vrstva funguje lip, kdyz je na telo, protoze odvadi pot primo z kuze (sani, kapilarni efekt), ale pak uz je (pro mne) lepsi, kdyz nasleduje vzduchova mezera.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » čtv říj 6, 2016 7:06

Nekdo ma jen jedu kuzi a tu si hlida a nekdo si zvykl na druhou, treti, (ctvrtou...) kuzi a shazuje/navleka je podle sve potreby.

Proste, urcite se na ty upnute vrstvy zvyknout da a taky asi hodne zavisi od pouzite latky. I kdyz, u mne jsou to teoreticke uvahy podle toho, co obcas vidim, ja to nepouzivam....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hodně volná nepromokavá bunda a pertexka, vadí to něčemu

Příspěvekod fps » sob říj 8, 2016 11:56

ZdendaZB píše:softshell, ani windstopper ani goretex nepoužívám, protože se v tom hrozně potím a špatně se to reguluje

nemůžeš paušalizovat, nemembránoví SS nebo Gore-Tex Active je v prodyšností někde jinde než membránoví SS a nebo Gore-Tex Pro Shel, nebo dokonce Gore-Tex Paclite
ZdendaZB píše:zatím mi pertex jako větrobariéra vyhovoval i ve vánicích a vichrech)

tak to si ještě nezažil tu správnou vánici s ledovým vichrem aby si zjistil že větrovka nestíhá, mně se stalo už mnohokrát že jsem musel na větrovku nandat membránovku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Větrovky

Příspěvekod Guly » sob říj 8, 2016 18:03

Ja som už zažil, že som pod membránovku nandával aj pérovku 350g a bolo mi jedno, že som to drtil aj 15 kg báglom :)
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51


Re: Větrovky

Příspěvekod budo » ned říj 9, 2016 7:47

jenze ty ses hubendour, co se nepoti :-) takovym funguje skoro vsechno :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » stř dub 26, 2017 19:49

nemate nahodou nekdo zkusenost s vetrovkou Helikon Windrunner? chapu, ze existuje mrak jinych vetrovek, ale mam rad anoraky a da se vybrat i z jine barvy nez cerne nebo cervene a modre.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 20:14

Vzdyt jsi zrovna vedle psal, ze rad rozepinas bundu odspoda...

BTW, Rab uz nema v nabidce Windveil Pull-on :(( Jen full-zip verzi. Ta je uzsi az uzka a pull-on mi vyhovuje vic. Doporucuju, mam ji rad, na jarni az podzimni vylety u nas nebo vecerni a nocni prochazky je skvela. Urcite bude fajn i na behani. Nemuzu doporucit akorat na hory, jelikoz neni dostatecne vetruodolna, u mne je tesne za hranici a v Alpach mi v ni bylo parkrat zima (na hrebeni nebo vrcholu, kdyz foukalo). Na to je lepsi DA Tornado.

Kdo hleda podobnou vetrovku, tak kupujte, dokud je :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » stř dub 26, 2017 20:21

ano psal, akorat se to tyka bund, ktere jsou mene prodysne (membranovka). u vetrovky tohoty typu bych cekal mnohem vetsi prodysnost a doufal bych, ze pujde klokanem vetrat resp. ze nebude potreba tolik odvetravat
nevadi ti u Rabu absence kapuce? Tornado uz mi prijde celkem drahe na "vetrovku".
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » stř dub 26, 2017 20:26

Humi dela levne anoraky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 20:28

@slezacekm: aha, ale mne slo prave o to, ze dvojcestny zip na vetrovce je pitomost.

Absence kapuce je pro mne plus, tu pouzivam vetsinou jen v desti tj. na membranovce. Na vetrovce kapuce prevazne prekazi. Kdyz fouka tak, ze mi to vadi, vezmu si Buff satek. Pro mne by byla idealni vetrovka prave ten Rab z materialu Tornada. Jeste kapsu z Tornada bych na nej dal, ta je o neco lepsi. Tohle kdyby v DA udelali...

Nevim, kde se porad bere dojem "jen vetrovka". Vetrovka je jeden z nejuniverzalnejsich kusu obleceni. U tezkych SS maji cenu podobnou, to ti nevadi? Pritom univerzalnost je mensi. Nebo snad kupujes bundu na vahu? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » stř dub 26, 2017 20:31

slezacekm píše:nevadi ti u Rabu absence kapuce?

Vetrovku jedine s kapuci. Na podzim pri pohybu obstoji i v lehkem mzeni a vyschne na tobe.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 20:33

Na lehke mzeni je lepsi Buff, nez kapuce [-( Taky vyschne a celkem nevadi ani mokry. Mokra kapuce se lepi na celo :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod booze » stř dub 26, 2017 20:39

V lehkem mzeni mi prsi za krk. Kapuce se nikde nelepi (a to mam poradne parcely) a kdyby se lepila takndam pod ni buff
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » stř dub 26, 2017 20:48

mike píše:Nevim, kde se porad bere dojem "jen vetrovka". Vetrovka je jeden z nejuniverzalnejsich kusu obleceni. U tezkych SS maji cenu podobnou, to ti nevadi? Pritom univerzalnost je mensi. Nebo snad kupujes bundu na vahu? :twisted:

slo mi o rozdil ceny u Helikonu a napr. Tornada, ktery je cca 1000 Kc. Takze mysleno spis jako "taky vetrovka".
mas pravdu v tom, ze vetrovku jsem vnimal jako sustku za litra, ktera je levna a funguje (driv jsem takovou mel) a naproti tomu SS jako neco vic, pro coz jsem byl ochoten tolerovat vyssi cenu (a mensi univerzalnost, trochu paradox).
kupuji bundu na vahu? nerozumim
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod aksam » stř dub 26, 2017 20:57

slezacekm...pokud chceš v khaki barvě, což asi helikon bude tak na pandaoutdoor.cz mají od montane z pertexu microlight v provedení přes hlavu (smock) za cenu něco přes litr.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 21:12

slezacekm píše:mas pravdu v tom, ze vetrovku jsem vnimal jako sustku za litra, ktera je levna a funguje (driv jsem takovou mel) a naproti tomu SS jako neco vic, pro coz jsem byl ochoten tolerovat vyssi cenu (a mensi univerzalnost, trochu paradox).

No prave. Co vic ti SS nabizi? Podle mne nabizi min. Muzes vetrovku brat jako UL SS, coz v podstate i je. Material je jinde, nez u starych sustek a myslim, ze cenove na tom bude podobne jako SS nebo i drazsi.

slezacekm píše:kupuji bundu na vahu? nerozumim

Tezsi bunda => vetsi cena ;-)

aksam píše:mají od montane z pertexu microlight

Pertex Microlight mi prijde malo vetruodolny, jak jsem psal vys. Muze ale byt vic variant a kazdy ma tu latku asi trochu jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod slezacekm » stř dub 26, 2017 21:39

@aksam: děkuji za odkaz, bohužel nemají moje velikosti

@mike: pro použití, které plánuji, je SS oproti větrovce asi vážně horší volba. Abych se trochu posunul...větrovku ano...zajímalo by mě, zda bude materiál toho Helikonu (Ripstop Nylon) o tolik horší než třeba Pertex (Quantum) nebo u DA Tornada
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 21:48

To ti asi nikdo nerekne, ripstop nylon muze byt cokoliv (vlastne skoro kazdy Pertex je zaroven ripstop nylon...). Jestli ji muzes nekde zkusit, tak napovi dychaci test.

Bacha na Pertex Quantum, ten se na vetrovky nehodi, je malo prodysny. Classic nebo Microlight, idealni by bylo neco mezi a to je prave material na DA Tornado.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod apuka » stř dub 26, 2017 22:13

mike píše:Kdyz fouka tak, ze mi to vadi, vezmu si Buff satek.
Kdyz jsem byl nedavno ve VT na Zbojnicce, jsem si cestou dole spomenul na Tebe a tyto Tve reci o Bufca a zbytecnosti kapuce.
Bylo malo pod nulou ale foukal silny neprijemny vitr se zmrzlymi krystaly snehu zezadu. Mel jsem na hlave cepici z Polartec Powerstretchu a na tom kapuci z Rab Vapor Rise (Pertex Equilibrum+tenky mikrofleece) a na krku Buff tunel. Normalne nosim bud jen kapucu na vetrovce (Pertex cca Classic) nebo tu PWS cepici a staci mi to celou zimu i v lete, i v silnem vetru. Ale ted mi to profoukalo, resp. neprofouklo ale hrozne neprijemne studilo na krku a temeni hlavy pres to vsechno, co jsem na sobe mel.
Tak jsem si premyslel, jake by to asi bylo, kdybych mel jenom Buffku... I takto jsem musel hybat hlavou navic, abych trochu zahral alespon krk. Obavam se, ze jen v buffce bys ve zdravi dolu nedosel. Navic proti mne by Ti nafoukalo i pod vetrovku. Jeste podotykam, ze mi na telo zima jinak nebyla.

Zajimave bylo, ze cestou nahoru stejny vitr foukal do ksichtu, co bylo hodne neprijemne kvuli krystalkum snehu (vecer jsme byli na tvari od nich regulerne spaleni), ale nebyla mi zima, i kdyz jsem mel pouze kapuci (bez cepice a satku na krku) a pod ni trochu foukalo. Asi jak se clovek musel soustredit na proslapavani a chuzi, tak telo nemelo cas a moznost se venovat jinym vecem.

Jinak koukam, ze jsi zmenil nazor na Microlight. Jeste nedavno jsi jej vyhlasoval za vyhovujici pro Tebe, sice skoro na hrane, ale jeste dostatecne vetruodolny material. A teraz uz je prilis profoukavy. Ze by vliv Tornada?
Mimochodem, mne napadla otazka, ktery Quantum jsi Ty zkousel jako prilis neprodysny? Ten "normalni" nebo ten odlehceny z tenciho vlakna (Quantum GL)?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 22:36

V takovem pocasi bych na sobe mel primaloftku bez kapuce, ale se zvednutym limcem, ktery chrani krk. Na hlave pak Buff. Kdyby byla fakt krize, tak si vezmu PWS kuklu, ktera zaroven kryje cely krk. To jsem ale zatim udelal jen jednou, na hrebeni MF, kde foukalo tak, ze jsem to skoro neustal a bylo hodne pod nulou (tak -10, ale nevim to jiste). Mozna bude rozdil i v tom, ze mam jeste vlasy ;-) Buff nosim na pirata a to taky chrani krk zedadu.

Nazor na Microlight jsem zmenil uz driv, urcite jsem to psal. Po prvnim roce, co jsem ho pouzival v Alpach. Vetrovka je fakt fajn, ale na silnejsi vitr tam nestacila a bylo mi obcas chladno v situacich, kde jsem driv (v klasickem Pertexu) byl v pohode. No a pak jsem si pokusne poridil Tornado s tim, ze ho kdyz tak prodam, ale zjistil jsem, ze je na tohle lepsi. Material je vic vetruodolny a neni o moc min prodysny. Nakonec jsem si nechal vetrovky obe, kdyz moc nefouka, tak je ta Rabka fakt skvela. Treba ted, kdyz se ochladilo a v noci je tak 5 - 10 stupnu. Dam si na sebe PowerDry s dlouhym, na to Rabku, jdu na hodinu ven a je mi prijemne pri tepovce v rozsahu 80 - 160 (nedavno jsem to zmeril).

Quantum jsem nezkousel, jen dychaci testy (blizko uduseni), neco takoveho bych nekoupil. Cetl jsem ale nazory lidi (tady tusim oodoow), kteri nejsou s prodysnosti spokojeni a taky jsem videl vysledky CFM mereni, ktere tomu odpovidaji. Vychazelo to myslim v rozsahu 0.5 - 3 CFM (GL tech 0.5), jelikoz verzi je vic i kdyz se jmenuji stejne. Kazdopadne je to na vetrovku strasne malo, Microlight ma asi 30.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod fps » čtv dub 27, 2017 19:13

booze píše:V lehkem mzeni mi prsi za krk. Kapuce se nikde nelepi (a to mam poradne parcely) a kdyby se lepila takndam pod ni buff

moje řeč, mezi tunelem a límcem se vždy udělá časem ňáká mezírka kudy mi fouká na krk, ale asi nejhorší je když mi tudy napadá sníh za krk, tohle u kapuce nehrozí, já kupuji všechny bundy s kapucí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv dub 27, 2017 19:39

Se o ty vase krky nejak bojite. Jo, obcas spadne snih za krk, no booze :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod oodoow » čtv dub 27, 2017 20:26

mike píše:Quantum jsem nezkousel, jen dychaci testy (blizko uduseni), neco takoveho bych nekoupil. Cetl jsem ale nazory lidi (tady tusim oodoow), kteri nejsou s prodysnosti spokojeni a taky jsem videl vysledky CFM mereni, ktere tomu odpovidaji.

Já nic z Quantum nemám, jenom jsem se tu na to ptal a dostalo se mi odpovědi, že to je na houby. Naštěstí mám už asi 10 let větrovku od Humi asi je teda z pertex classic a je úplně nezničitelná, prodyšnost i větruodolnost mi taky vyhovují. Váží sice víc než dnešní moderní ultralehký větrovky jako třeba tahle, ale v prodyšnosti a odolnosti bude asi pořád lepší, podle toho co tu tak čtu.
Je tedy trochu smutný, že se za těch 10 let trh nikam moc neposunul.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » čtv dub 27, 2017 20:40

Aha, sorry, tak to jsem si pamatoval spatne.

Ja teda jisty posun vidim, jen da celkem praci se v materialech vyznat a najit ten pravy. Vypada to, ze maximalne UL cesta neni to prave, chce to kompromis, ale pak se da najit lepsi vetrovka, nez ta stara od Humi a lepsi material, nez klasicky Pertex. To je treba ten na DA Tornado jednoznacne a Pertex Microlight na nejake pouziti taky.

Uplne neznicitelna nebude, ale jeste mas cas. Moje (od Warmpeace) odesla asi po 17 letech, material se zacal plosne trhat. Nahodil jsem si batoh a roztrhlo se cele rameno podel svu. Tipuju na kombinaci prani, soupani a UV zareni, toho dostala v horach hodne a bylo znat, ze Pertex postupne bledne a tuhne v mistech, ktera jsou vystavena slunci. Tohle neni stiznost, pouzival jsem ji opravdu hodne a byl to jeden z nejuzitecnejsich kusu obleceni, co jsem kdy mel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod fps » sob dub 29, 2017 15:32

taky vidím posun od Pertex Classic k Direct Alpine Tornado, lepší prodyšnost, lepší větru odolnost, lepší DWR, příjemnější na omak, není to šusťák, je lehce stretchový
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2017 21:55

No, lehce strecovy... opravdu velmi lehce. Zkusil jsem to zmerit a prutaznost je tak 2 - 3 %, to skoro nestoji za rec. Ne ze by mi to vadilo, naopak, ale aby si nekdo nemyslel, ze je to jak elestaky :)

Prodysnost je proti klasickemu Pertexu lepsi, ale vetruodolnost mi prijde o neco horsi, ono to jde proti sobe. Rozdil neni moc velky a castecne muze byt i tim, ze ma stara vetrovka byla z materialu o vetsi gramazi, tusim 60 g/m^2, zatimco Tornado ma 40. Tim nechci rict, ze je neco spatne, za mne je to nejlepsi vetrovkovy material, ktery jsem zatim mel v ruce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2017 2:07

Po vcerejsku dodam: Tornado je teplejsi, nez Rab Windveil z Pertexu Microlight. Prestoze maji stejnou gramaz materialu (40 g/m^2). Zacinal jsem v Tornadu a kdyz mi odpoledne na slunci bylo horko, vymenil jsem ho za Rabku a bylo to lepsi. Idealni by bylo jit jen v tricku, ale neslo to, zkusil jsem, ale obcas prisel pekne studeny vitr nebo zaslo slunce za mrak a byla kosa (a navic mne bolelo v krku a nebylo mi uplne dobre). K veceru mi v Rabce zacala byt zima, ze jsem uvazoval o silnejsim tricku, ale pak jsem ji vymenil za Tornado, pokracoval stejnym tempem a najednou mi bylo teplo. Nezda se to, ale rozdil je docela znat. Proto Tornado beru na hory, Rabka se naopak hodi u nas, kdyz je teplo a k veceru se ochladi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Větrovky

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2017 5:54

si snad to tornado budu muset fakt koupit... o vikendu dost fucelo, tilak trango uz na takovy teplo ale neni idealni, bylo mi mistama fakt vedro ale sundat ho taky neslo...

a omm sonic nakonec moc nenosim, pac neni celorozepinaci a nema kapuci...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron