Gore-Tex

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Gore-Tex

Příspěvekod qwertz123 » čtv lis 18, 2021 18:27

Jakým způsobem likvidujete GTX bundu? PTFE se časem nerozkládá ale akumuluje v prostředí. Při spalování tvoří toxické plyny. Výrobce (např. Tilak) to v podstatě neřeší, prodejci žádné řešení (podobně jako třeba u elektrospotřebičů) také nemají, a v Gore k tomu měli plnou hubu marketingových keců, ale recyklaci údajně taky odpískali. V klasické sběrně odpadů se na vás při dotazu "kam s GTX textilem" dívají dost nechápavě a nepomůže ani modifikovat dotaz na teflonovou pánev.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » čtv lis 18, 2021 18:30

Konťoš na oblečení pro homelessy.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » čtv lis 18, 2021 18:35

Zajimavy dotaz, to by mne nenapadlo :) Hodil bych to normalne do popelnice s tim, ze skonci ve spalovne, kde se to pri vysoke teplote zlikviduje. Zkus napsat primo Gore, co oni na to. Je pravda, ze vsichni maji spousty kecu o recyklaci a ochrane zivotnoho prostredi, protoze je to v mode, tak at se ukazou :twisted:

@pp: chudak homeless v derave plastence [-X :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » čtv lis 18, 2021 18:41

qwertz123 píše:Při spalování tvoří toxické plyny.
Myslim, ze to je pravda hlavne pro vyrazne nizsi teploty nez jsou ve spalovne. Tam by to melo byt (teoreticky) v pohode.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » čtv lis 18, 2021 18:45

Prave, taky ziju v tom domeni. Nizke teploty pruser, vysoke v pohode, od toho prave spalovny jsou. Pricemz myslim opravdu nizke, okolo 250 - 300 C, kdyz treba clovek prepali teflonovou panev (uz jsem davno presel na keramiku).

Druha vec je, ze u teflonu je problem vyroba, protoze se pri ni pouzivaji skodlive latky, ale kdyz uz je hotovy, tak nicemu nevadi, protoze je neskodny a s nicim nereaguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » čtv lis 18, 2021 18:58

Tady jsou jeste toxicke plyny, myslim i nekde kolem 400+ stupnu, ale jine nez pri tech kolem 200-250. Otazke je, jestli nekdo poradne zkoumal, co tam vznika pri teplotach ve spalovne. (Ostatne stejne jako u mnoha dalsich materialech...)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod qwertz123 » čtv lis 18, 2021 19:46

PTFE se práve spálením recyklovat rozumně nedá. Při vysoké teplotě se sice kompletně rozloží, ale kromě neškodného CO2 vzniká Fluor, což je toxický a vysoce reaktivní plyn.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » čtv lis 18, 2021 19:56

Spaleni neni recyklace, ale likvidace. Jiste, ze vznika fluor, kdyz je ho tam plno, diky nemu ma teflon ty specialni a zadane vlasnosti. Fluor je ale extremne reaktivni a s necim se hned slouci. Jestli patri do spalovny nevim, jak jsem psal, napis Gore.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod qwertz123 » pát lis 19, 2021 23:21

Ptát se Gore je vcelku zbytečné. Na webu mají info, že vedle spálení je vlastně v pořádku to klidně i skládkovat.

https://www.gore-tex.com/support/freque ... -questions

Garments or footwear made from GORE® fabrics can be safely disposed of just like any other apparel product.

Contrary to most other plastics, polytetrafluoroethylene (PTFE) - the raw material of our membrane - is not made or processed using plasticizers or stabilizers. It doesn't contain residuals like heavy metals, organotin compounds or phthalates. If disposed of in a landfill, PTFE will not degrade, so it will not contribute to the formation of greenhouse gases (i.e., methane) or release substances into the water or air. In an incineration plant, PTFE is safely converted to carbon dioxide and fluorspar. Potentially harmful gases are captured by pollution control devices (alkaline scrubbers) that have been in place for a number of decades.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » pát lis 19, 2021 23:24

No vidis, v podstate to, co jsem ti psal. Nehledej problemy tam, kde nejsou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod qwertz123 » sob lis 20, 2021 9:41

Jenže zatím co u spalovny je PTFE jen technologický problém, navrhované skládkování je pěkná prasárna.

Negativních dopadů spojených s produkcí a likvidací jsou si nejpíše velmi dobře vědomi, protože v roce 2022 mají přijít s membránou na bázi ePE.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » sob lis 20, 2021 21:27

Proc prasarna? Material je stabilni a neskodny, akorat zabira misto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod dudy » sob lis 20, 2021 23:57

qwertz123

Nechtěj vědět jak se ekologicky likviduje třeba azbest nebo IPA...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Gore-Tex

Příspěvekod qwertz123 » pon lis 22, 2021 17:12

pavproch píše:Jak sem tu už spal, Active ale tak dobře odvětrává, že stačí pár desítek minut bez pocení se (= typicky sestup z kopce) a skoro všechna vlhkost odvětrá.

Větrá to sice slušně, ale skoro nic to nevydrží.

pavproch píše:Konťoš na oblečení pro homelessy.

Tam se snad nedává rozpadající se oblečení. Nebo GTX vyřazujete po určité době automaticky?
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » pon lis 22, 2021 18:30

qwertz123 píše:am se snad nedává rozpadající se oblečení. Nebo GTX vyřazujete po určité době automaticky?
Myslim si (PP me mozna opravi :wink:), ze GTX obleceni da do kontajneru, kdyz zacne protekat. Coz znaci, ze odesla membrana - ale svrchni latka funguje dal a bunda se da v pohode pouzivat jako (ne nepromokava) bezna bunda. Jeste dlouhe roky, dokonce i kdyby se odlaminovavala membrana nebo podlepeni svu.

Jine by to bylo s PU membranou, ktera se rozpadava. To kdyz zacne se nosit neda, protoze ty male kousky mas vsude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » pon lis 22, 2021 18:38

Jo, souhlas, membrána odejde dřív než látka a proto vyřazuju do koňťoše.

Kdy záleží od četnosti používání - dříff sem byl zpurnější (nebo bývávalo škareději), tak to bylo po pár letech, aktuální gorateks active hadříky, co mám (už asi třetí rok, nepamatuju se) nosím tak málo (letos od jara snad 2x), že asi vydrží dýl. Spíš sem zvjedaff na životnost shakedry Dynafit bundy (do/z prce dyž ščije) - od jara už asi 10x na sobě, jinak furt srolovaná v batůžku (a při každém strkání věcí do něj ji mačkám). Prozatím (první rok) drží.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » stř čer 8, 2022 13:49

Kruciš, žeby (už)?

Dyž ščije, chodím do/z prce v gorateksu - bunda Dynafit shakedry s hrbem pro batoh.

Neska byla vycházka do prce v gorateksu (celkově to ale bylo ne víc než desáté použití od koupě, jinak se nosí srolovaný suchý v batůžku), docela scalo a dyž sem vylezl na kopec (nežene zpocený na těle pod gorateksem), taxem si fšimnul: na těle zpocený, ale gorateks na těle zevnitř jen zavlhlý, v rukávech od lokce k zápěstí ale zevnitř úplně durch mokrý - už propouští nebo jen (v těch studenějších částech) zkondenzoval pot? Grrrr, to so starosti, dyby nescalo, tak je nemám...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 13:51

pavproch píše:v rukávech od lokce k zápěstí ale zevnitř úplně durch mokrý
...nebo prachobycejne vzlinani... Pokud prselo vice, bylo vice vody, nedejboze jeste k tomu pofukovalo...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 14:24

Vzlinani az k lokti je trochu moc. Normalne voda navzlina jen nekolik prvnich cm a vlhko rekneme 10 - 15 cm od konce rukavu.

@pp: ruce jsi mel hole nebo nejake tricko na nich? Jestli hole, tak by to jeste mohla byt kondenzace, ktera steka rukavy dolu. Na holem tele membranovka moc nefunguje, zvlast pri vetsi zatezi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » stř čer 8, 2022 15:34

Jo ruce byly bez (textilních) rukávů = pod GTX holé.
To vzlínání mě nenapadlo, dík za tip.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte zář 20, 2022 9:02

V podstatě přímé srovnání: v neděli sem byl na vycházce ve scanci a +8 (2,5hod) v GTX Active, neska byla cesta do práce ve scanci, +8 v GTX ShakeDry (1,5hod) a ten rozdíl v prodyšnosti je úžasný - v Active sem byl po vycházce jen lehce zavlhlý, v ShakeDry mám mokré triko (na sobě) ešče fčíl.
Active bunda tahle
Shakedry bunda tahle
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte zář 20, 2022 20:38

Moment, chces rict, ze Active je prodysnejsi, nez ShakeDry? To teda odporuje ocekavani i zkusenostem jinych :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » stř zář 21, 2022 8:38

Jo, (můj) shakedry je proti (mému) Active igelit.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » stř zář 21, 2022 18:43

@pp: To je zajímavý, bylo to tím, že ses tak zapotil anebo to prostě proteklo/provlhlo?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Vexo » čtv zář 22, 2022 12:07

Bylo to tak vzdycky? Neucpala se membrana?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » čtv zář 22, 2022 13:09

No, i kdyby se PP ta membrana ucpala, pri jeho pouziti a delce "vlastnictvi" by to bylo v podstate nepouzitelne.
Naposledy upravil apuka dne čtv zář 22, 2022 17:39, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » čtv zář 22, 2022 16:48

@apuka: zkus si to po sobě ještě jednou přečíst a nějak si to uprav, nedává to totiž smysl :-k
(když už nejsi schopen si to po sobě přečíst dříve, než to odešleš) #-o
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » čtv zář 22, 2022 16:56

:D tohle je na apuku jeste docela srozumitelne ;-)

Zajimava je ale spis podstata veci. Chapu spravne, ze tva zkusenost je zcela opacna proti pp? Mas i ty porovnani s GTX Active v podobnych podminkach?

Tohle je docela zahada, ktere by nebylo spatne prijit na kloub. pp by se mohl trochu rozepsat, treba misto kopirovani predpovedi pocasi do jinych vlaken ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Gore-Tex

Příspěvekod oodoow » čtv zář 22, 2022 22:10

Já měl zatím nějakou bundu Dry.Q Active od Mountain Hardwear, ta moc nedýchala, tak jsem ji poslal dál v rodině. Pak tuhle Neoshell od Westcomb. Ta dýchala dobře, ale co si pamatuju, tak v delším dešti provlhla/protekla. Tu jsem nechal někde ve vlaku, tak jsem pak narychlo koupil Road Runner od HighPointu s myslím BlocVentem, která fungovala ze začátku ale po nějaké době začala protékat způsobem, který bych čekal od pertexové větrovky. Prostě jako by tam žádná membrána najednou nebyla.

Takže z těch co jsem zatím měl je ta H5 Shakedry od Gore nejlepší. Ale jak už jsem psal, mám nějaký silnější shakedry, kterej se dá nosit i s batohem. Po popsaných zkušenostech s výdrží a nepromokavostí UL bundiček jsem už šel radši do něčeho bytelnějšího.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » čtv zář 22, 2022 22:32

Nejde mi ani tak o protekani jako o prodysnost (membrana, ktera tece, je k nicemu). Jak ti vychazi porovnani s NeoShellem, ktery je v tomhle jeden z nejlepsich? Teda, Wescomb bundu jsem na sobe nemel, ale predpokladam, ze i tam snad funguje a sam pises, ze prodysna byla.

Pro mne je NeoShell (od Jottnaru) vyrazne prodysnejsi a prijemnejsi, nez GTX Active. Kdybych to mel brat podle pp, tak ShakeDry je jeste horsi, coz je velmi prekvapive, protoze jsem cekal, ze bude lepsi, nez NeoShell...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení