Gore-Tex

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » úte úno 14, 2017 12:21

Quido píše:o neni konec GTX, ale konec GTX v EU - asi jako odpoved na ekonomicky tlak USA
Bohuzel to tak neni...
"Členské státy pak budou mít 36 měsíců, aby věc uvedly v platnost," řekla mluvčí Evropské komise Mirna Talková. Ve Spojených státech připravila podobné opatření tamní agentura pro ochranu přírody EPA.

Jo, mne se libi i vyjadreni z Tilaku:
V Česku se jako ekologická značka outdoorového oblečení snaží zviditelňovat například Tilak. "Jde to ale i jinak než jen pomocí pro přírodu šetrnějších technologií. Trh a spotřebitelé si musí uvědomit, že není třeba kupovat novou bundu každý rok. Pozitivní v této věci může být také používání impregnací," soudí obchodní manažer Tilaku Jan Hauška.
hlavne s dodatkem, ze uveden se tyka i pouzivani FCB v impregnacich, takze zustane nefunkcnich vodovych....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Quido » úte úno 14, 2017 12:33

apuka píše: ve Spojených státech připravila podobné opatření tamní agentura pro ochranu přírody EPA.


píšou podobné opatření, čili ne totožné... ale proč mám z toho silný pocit, že EU je opět papežtější než papež ?! #-o


...a možná je to jen silné lobby těch výrobců, kteří membrány z PFC nedělají, a mohou tak přesvědčovat potenciální zákazníky, že jejich řešení je lepší (do té doby, než to zase nějaká komise zakáže z úplně jiných důvodů) než všudyopřítomné GTX :mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Chmeld4 » úte úno 14, 2017 13:11

Vždycky sem si chtěl koupit na místní toulky kabát oleják ... :twisted: Tohle bude možná krok proč rozdělit bundy.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Quido » úte úno 14, 2017 13:37

Chmeld4 píše:Vždycky sem si chtěl koupit na místní toulky kabát oleják ... :twisted:


dopručuji k tomu přikoupit koně... :twisted:
měl jsem ho kdysi - je těžký a celkem neprodyšný, nicméně vypadá fakt krutopřísně 8)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Gore-Tex

Příspěvekod apuka » úte úno 14, 2017 15:31

Quido píše:možná je to jen silné lobby těch výrobců, kteří membrány z PFC nedělají
Na to bych nevsazoval - prave kvuli dopadu i na nejucinnejsi prostredky DWR. Bez nich mas stejne blbe jestli mas GTX nebo PU membranu, kdyz mas latku nacuclou vodou. To jeste max. tak Fjallraeven se svym G1000 :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Příspěvekod Kjuba » úte úno 14, 2017 16:04

No já myslím, že je to celkem jasný.

Jádro pudla vidím v tomhle:

"Místo tkanin s úpravou s osmiprvkovými molekulami uhlíku už jsme začali pracovat s ekologicky šetrnějšími tkaninami s úpravou obsahující šestiprvkové molekuly uhlíku. Cenově jsou srovnatelné. Ty první ale zůstanou funkční i po pětadvaceti praních, ty druhé o své vlastnosti po osmi praních přijdou," poznamenává majitel české značky Alpine Pro Václav Hrbek."

Vsadím se, že je to lobby, jak odůvodnit to, že z důvodů ekologie je potřeba donutit lidi, aby si kompletně vyměnili hardshellovej šatník za nový věci a ještě získat opodstatnění pro to, že ty nový věci málo vydrží.

Takže pro výrobce je to dvojnásob dobrá zpráva. Zvednou se prodeje a navíc bude prostor pro to prodávat za stejné peníze věci, které méně vydrží.

Jinak jsem si jistý, že firmy mají nachystaný nový materiály. Pro výrobce jako Gore no problém.

Tak třeba ale zase má šanci prorazit někdo s něčím novým. Viz. nanotechnologie.

Tak uvidíme. Já myslím, že se nic tak hrozného neděje a jsem celkem v klidu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Indy » úte úno 14, 2017 16:24

Nanotechnologie funguje kdyz je to zivy.

zrejme nahradu nemaji, a jak to vidim ja, oni s tim omezovanim zacali prvnim krokem, ten prumysl nejak ustoji, no, ale ony budou casem nasledovat dalsi.

viz evropska komise a omezeni zbrani..duvody terorismus a reaktivace deaktivovanych.. leda h*vno, ani jednu z tech deklarovanych pricin to neresi, a ze pujdou za chvilu dal je vice nez jisty.

EU je papezstejsi nez papez, chce vic spasit svet, protoze tady v evrope mame tu zlou kolonialni minulost a taky dve plnotucny valky.

CZ neni papezstejsi, ale posranejsi, a aktivni i tam kde nemusi, viz nerezovy program..tady se to muze lisit neb z toho tak uplne mala domu nekouka.

ze nektere prumyslove obory opusteji zapad? no proc asi? poradna chemie, tady v EU v pokojicku? eee. at si to klohni zluty muz, je to fujky a at se sem doveze az to pekne novoucke coool.

nicmene, naprosta minorita z nas to dovede k zmene volicskych preferenci nebo jeste nekam dal. zbytek pragmaticky natahne ruku po koblize.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 16:54

Moment. Neni to cele vymysl dementnich novinaru podporeny senzacnim titulkem? Ten clanek je uplne zmateny. GTX membrana je z teflonu a o zakazu teflonu se tam nic nepise. Zato tam pisou o fluorocarbonech a ty se pouzivaji na DWR. Coz potvrzuje citat manika od Alpine Pro vyse, ktery mluvi o prechodu z C8 na C6. To uz se prece davno deje, ale jde o DWR, ne o membrany.

Pochybuju, ze kdyby Gore chteli zakazat delat teflonove membrany, ze by se k tomu postavili takhle klidne. Vzdyt by jim to uplne zrusilo firmu. Zmena DWR se da prezit.

Jedina spojitost s teflonem je tam zminka o PFOA, ktera se nejak pri vyrobe teflonu pouziva.

Jinak jsem zatim necetl nic, nez ten clanek, ale ten psal nekdo, kdo vubec nevi, o cem je rec.

Kjuba píše:Vsadím se, že je to lobby, jak odůvodnit to, že z důvodů ekologie je potřeba donutit lidi, aby si kompletně vyměnili hardshellovej šatník za nový věci a ještě získat opodstatnění pro to, že ty nový věci málo vydrží.

Nebudes menit bundu proto, ze ti DWR odesla po 8 pranich a ne po 25 jako driv (ani to nebyla pravda). Proste ji znovu impregnujes a po par dalsich prani zase. Takze jestli lobby, tak lobby vyrobcu impregnaci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 16:58

apuka píše:JJ mika asi klepne (pokud se to jeste nestalo).

Kdepak. Od te doby, co EU zakazalo klasicke zarovky, uz mne tezko muze prekvapit. Tenkrat jsem myslel, ze je to nejaky blby vtip a neveril, ze by neco tak debilniho mohli opravdu zrealizovat. Stalo se a tim prokazali, ze jsou banda naprostych kretenu zijicich v alternativni realite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Indy » úte úno 14, 2017 17:00

jdou zakazat suroviny na vyrobu. mimo ty membrany este treba taky na teflonovy panve tesnici pasky a krouzky a takovy ty blbiny co prece nikdo nepotrebuje.

ze se to pouziva jako mazivo a tak a vubec, to kdyby ty nizsi formy zivota tohle vedely tak v evropske komisi asi nebudou, ze.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 17:03

No prave. Teflonove panve a spousta dalsich veci. To by snad byl jiny poprask, ne? Se pak nekde kouknu, jestli najdu zdroj. Jestli ho mas, hod link.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 17:12

S PFOA pri vyrobe teflonu by taky nemusel byt problem:
Perfluorooctanoic acid (PFOA, or C8) has been used as a surfactant in the emulsion polymerization of PTFE, although several manufacturers have entirely discontinued its use.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Indy » úte úno 14, 2017 17:22

salatuju to z hlavy naposledy sem se tim zabyval v druhaku na vysce.

jestli se uz neco bez toho obejde, muze byt.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 17:25

Tak uz jsem to nasel. Je to jak jsem psal vyse, nejde o teflon (PTFE) a membrany, ale o fluorocarbony (PCF) a DWR. Pisou tam presne o tom, co debilni novinar citoval, ale nepochopil.

Gore píše:PTFE is not a PFC of Environmental Concern. PTFE is safe and environmentally sound. This fluoropolymer is highly stable, too large to be bioavailable, insoluble in water, and does not degrade in the environment. Therefore, it is not a PFC of Environmental Concern and it does not degrade into them.


A tady je prima odpoved na otazku, jestli prestanou pouzivat teflonove membrany:
Gore píše:Does Gore Fabrics' Goal to eliminate PFCs of Environmental Concern mean that Gore Fabrics will not longer use PTFE?

No. As a material science company, we are simultaneously pursing multiple technical paths for our fabrics products and not limiting ourselves to only fluoromaterials, however we believe that PTFE will continue to be the material of choice for many applications.

Zkracena odpoved: Ne!

Takze jak jsem si myslel, senzacechtivy clanek a titulek, ktery neodpovida realite. Novinari jsou nejnizsi forma zivota hned po clenech EK :vom:

edit: tady to mate cesky, ne uplne kompletni, ale to podstatne tam je. Kdyby si aspon tohle ten debil novinarsky precetl a zpracoval...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Indy » úte úno 14, 2017 18:03

nezapomen zohlednit jejich uroven prekladu...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 18:11

Ci? Gore? To je fuk, link je jen pro ty, kdo anglicky neumi, original je jasny.

Podle mne jde ciste o zakaz fluorocarbonu C8. Nedari se mi dohledat ten pamflet EK a ani se mi nechce, kdyz tam sem nekdo hodte link.

Zakaz C8 znamena jen to, ze DWR a impregnace (treba na boty) nevydrzi tak dlouho a budou se muset casteji obnovovat. Coz je samozrejme vysoce ekologicke, ze. Kdyby chteli zakazat i C6, tak uz to bude horsi a budou se muset vymyslet nejake nove zpusoby DWR, aby fungovaly aspon stejne dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod grco » úte úno 14, 2017 18:56

Hehehe, zhodou okolnosti mi dnes prisla ponuka prace do European Commission v Bruseli, ale to by si o mne mike myslel, ze som nizsia forma zivota :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 19:00

:D ne, vezmi to, muzes rozkladat EK zevnitr, tobe to pujde. Treba odtud vsichni ostatni prchnou a EU se konecne rozpadne :twisted:

Jak jsi dokazal, ze ti chodi takove nabidky? Mne chodi jen z technologickych firem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod booze » úte úno 14, 2017 19:06

Malem jsem koupil rolu Tyveku. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Gore-Tex

Příspěvekod grco » úte úno 14, 2017 19:08

@mike: nevim, asi je to o technologiach, bolo to na python...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Gore-Tex

Příspěvekod pavproch » úte úno 14, 2017 20:34

Fak Brusel!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Kjuba » úte úno 14, 2017 21:37

mike: No nevím. Spíš aby nerozložili oni jeho. Kdo se tam z mého okolí dostal, tak po tom je veta. Každýho to semlelo. Takže aby nám pak grco nezakázal chůzi s batohem. Při ní se člověk potí a vydává více tepla. Tím zcela prokazatelně a nepopiratelně přispívá k oteplování glóbusu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » úte úno 14, 2017 21:51

Grco je nerozlozitelny a nestravitelny, ale je pravda, ze kdyby na to prece jen doslo, tak s nama bude konec. Teda s celou Evropou, kdyby se dostal k nejakym rozhodovacim pravomocem. Zakazal by vsechno, co se mu nelibi nebo nepouziva :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Gore-Tex

Příspěvekod grco » stř úno 15, 2017 7:51

Hehehe, smola hosi, nikam nejedu, takze nic nerozlozim, je mi dobre v Brne :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Quido » stř úno 15, 2017 11:11

a ja myslel ze jezdis na Kone po Anglii ci Irsku... :mrgreen: :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Gore-Tex

Příspěvekod grco » stř úno 15, 2017 11:17

Uz od oktobra ne, ted jezdim v obyvaku v Brne :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Gore-Tex

Příspěvekod booze » stř úno 15, 2017 12:51

grco píše:je mi dobre v Brne

Dobre delas. Jedine pozitivum jsou jejich piva a musle.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Kuba Turek » stř úno 15, 2017 16:02

O škodlivosti fluorkarbonu v oblečení se mluví už nějakou dobu. Takže zákaz není nic překvapivého. Fjällräven to meldoval zákazníkům už nejméně dva roky.

Je to jenom technologie. Je to něco podobného, jako když byl zakázaný plyn do ledniček, že ničí ozon. Chvíli se tom mluvilo a teď všichni vyrábí zřetelně ekologičtější ledničky.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Gore-Tex

Příspěvekod Kuba Turek » stř úno 15, 2017 16:04

Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Gore-Tex

Příspěvekod mike » stř úno 15, 2017 18:40

Se ti nejak rozbil blogisek... :twisted: (cestina, format stranky...)

Tady slo spis o to, ze puvodni blbe napsany clanek vetsina lidi pochopila tak, ze EU chce zakazat GTX. Desive na tom je, ze jim to ani neprislo divne.

Ad jenom technologie: zalezi na tom, jestli existuje adekvatni nahrada. U DWR zatim asi ne, zvlast jestli zakazou i C6. Nakonec, pekny priklad s impregnacema nam uz predvedl Grangers. Pred par lety nahradil svuj celkem fungujici Footwear Proofer naprostou srackou, ktera vubec nefungovala, nevsakovala se do kuze, neimpregnovala, kuze po ni ztvrdla a zflekatela. Hlavne, ze to melo bluesign. Na tom neni ekologickeho vubec nic, vyrabet neco, co nadela vic skody, nez uzitku. Az na natlak ceskeho Hudy opet recepturu zmenili a soucasna verze sice nema bluesign, ale funguje. Otazka je, jak dlouho, tahle nejspis fluorocarbony obsahuje.

Jine technologicke priklady: bezolovnate pajky po zakazu olova. To je slusny pruser, ktery snizil zivotnost elektroniky. Zakaz rtutovych teplomeru a jinych meraku, adekvatni nahrada aspon pro domaci pouziti neexistuje a i v nemocnicich si ty stare rtutove chrani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení